Door druk op de knop kan ieders doopceel worden gelicht NEDERLANDERS WORDEN GETELD EN GENUMMERD Bescherming van orivéleven dient gewaarborgd :e zijn „Zal je erg goed staan, zo'n zegelring. Waarom gaan we niet es kijken? Ben benieuwd wat-ie kost." Samen naar de juwelier geweest. Heleboel ringen bekeken. Deze stond geweldig. Kostte f97.-, dat viel reuze mee. Echt goud natuurlijk. TECHNISCHE DETAILS Enquête van SOW: Effect wetswijziging door serieus onderzoek bepalen VRIJDAG 2 7 NOVEMBER 1970 HAARLEM Nu de Volkstellin- genwet een voldongen feit is, wordt er gediscussieerd over de gevaren hiervan voor het privéleven van de individuele burger. Volgend jaar fe bruari gaat het gebeuren dat onge veer 70.000 enquêteurs uitzwermen om van iedere Nederlander gegevens te verzamelen met behulp van een op naam gestelde vragenlijst met te gen de honderd vragen. Invulling naar waarheid is verplicht. Op niet- medewerking staat een boete van maximaal 500,of twee weken hechtenis. Sieraden uit ruw edelsteen KAN JUWELIER Grondrecht Kerkelijk nieuws Computer Waarborgen Controle '=•- De juweliers van Nederland. De Manta, een nieuwe troef van Opel. Opel, de Duitse dochter van General Motors, heeft met het uitbrengen van de Manta- serie een regelrechte aanval ingezet op de succesvolle Capri-serie van Ford. Of deze aanval zal slagen is nog de vraag. Maar het staat nu wel- vast, dat de Manta beter dan welke andere wagen in zijn klasse ook geschikt is om de handschoen op te nemen. Heeft het Capri-model het grote voordeel van een karakteristieke, sportieve lijn, de Manta beschikt over meer ruimte (zeker onder de bagageklep), een groter glasoppervlak en een soepeler besturing. Nieuwe Madxa bij jubileum Interieur van de Mantaalles functioneel De nieuwe Mazda 616: verrassing bij fabrieks- jubileum. -V (Van onze juridische medewerkster) Eén man, de directeur van het Centraal Bureau voor Statistiek, bepaalt welke ge gevens voor publicatie vatbaar zijn. Dat wil zeggen die gegevens die naar zijn me ning nuttig zijn voor wetenschap en prak tijk. Toen bij de behandeling in de Tweede Kamer enkele leden hierover hun veront rusting uitspraken, meende de minister deze te kunnen wegnemen door de mede deling dat de regeling was ontleend aan een Koninklijk Besluit van 1899. Blijkbaar vormde de door de Volkstellingenwet zelf veranderde situatie, nog afgezien van de eigentijdse technische omstandigheden, geen aanleiding deze zeventig jaar oude regeling als achterhaald te beschouwen. ADVERTENTIE fVVWWW\#WVWWWWWWWlAA#W*#WVHWWWWW HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2, TEL. 310202 In de samenstelling van de vragenlijst heeft de volksvertegenwoordiging geen stem. Wat te doen bij indiscrete vragen? vroegen enkele leden. Maar ook dit was voor de minister geen probleem. Indiscrete vragen worden er niet gesteld. Mocht iemand hier anders over denken en be zwaren hebben tegen de beantwoording dan is dat onaanvaardbaar. De volkstelling omvat allen. Wat indiscreet is en wat niet kan niet afhankelijk worden gesteld van het oordeel van één afzonderlijk persoon, aldus de minister. Hiermee zitten we midden in de materie van de vrijheidsrechten, de klassieke grondrechten, die zich juist bezig houden met de verhouding tussen de enkeling en de overheid. Er is wel degelijk een moment waarop de overheid handelend in het algemeen belang een halt wordt toege roepen omdat dan het terrein, waar ieder burger als individu recht op heeft en dat als zodanig bescherming verdient, wordt betreden. De behoefte aan bescherming van de privésfeer wordt pas gevoeld als er een bedreiging is. Onder een dictatoriaal be wind is deze behoefte groot. Toch bestaat er ook in onze maatschappijvorm een groeiende vraag naar bescherming. Voor een rechtvaardige uitvoering van de so ciale verzekeringen denk maar aan de Bijstandswet moet de overheid een vol ledig inzicht hebben in de omstandigheden van degenen die aanspraak maken op een uitkering. Ook allerlei maatschappelijke instellingen, zoals Raden van de Kinder bescherming, brengen rapporten uit over mensen. Er is nauwelijks mogelijkheid van controle. Er zijn geen bepalingen over de eventuele vernietiging van dit materiaal Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te De Bilt W. A. Vlasblom te Willige-Langerak; te Bleiswijk J. C. Koolschijn te Zevenber gen. Bedankt voor Maarssen A. Romein te Wezep; voor Neede Th. Tijsma te Sex- bierum. Geref. Kerken. Bedankt voor Amersfoort drs. J. Vlaardingerbroek te Ermelo. Geref. Kerken (vrijgemaakt). Beroepen te Den Helder R. Th. Urban te Ferwerd en Hallum. een regeringsvoorstel om iedere Nederlan der een registratienummer te geven. Wan neer allerlei instanties dit kunnen ook semi-overheidsinstanties en particulieren zijn dit zelfde registratienummer gaan gebruiken, is het vrij eenvoudig om alle op één bepaald persoon betrekking heb bende gegevens te concentreren. Wanneer banken, ziekenhuizen, universiteiten, po litie, werkgevers, belastingdiensten het zelfde codesysteem gebruiken, wordt het mogelijk door een druk op de knop iemands volledige doopceel te lichten. Moderne hulpmiddelen zoals de compu ter en de magnetische band zijn van grote waarde in een bureaucratie, waar men op een gegeven moment de veelheid van ge gevens niet meer snel en efficiënt kan verwerken, laat staan controleren. Iets waar vroeger weken arbeid voor nodig was gebeurt nu door een druk op de knop Het bedrijfsleven ligt op dit gebied voor maar de overheid blijft niet achter. Er is De voordelen van deze ontwikkeling zijn groot, maar er moeten waarborgen zijn te gen misbruik. Als minimum-garanties worden ge noemd het recht toegang te hebben tot het eigen dossier; het recht de gegevens aan I te vechten of te verbeteren en het recht te weten wie toegang heeft tot de gege-| vens en voor welk doel. De komende grondwetsherziening zou I een goede gelegenheid zijn om dit recht op privacy met de noodzakelijke waarborgen stevig in de constitutie te verankeren. Maar de voorstellen die op dit moment op tafel liggen, namelijk het tweede rapport van de commissie Cals-Donner en de proe ve van een nieuwe grondwet, zijn aan deze problematiek voorbij gegaan. Men komt hierin niet verder dan een uitbreiding van het briefgeheim met het telefoon- en tele- graafgeheim. De noodzaak van controle wordt mis schien vertroebeld door de twee kanten die privacy heeft. Aan de ene kant is dit het recht met rust gelaten te worden, dat is geformuleerd in het grondwettelijk ge waarborgde huisrecht. Aan de andere kant is er het recht om geheimen te hebben, grondwettelijk geregeld in het briefgeheim. Dit aspect van het recht op privacy spreekt minder dan het huisrecht. Maar als er iets te verbergen is, schort er iets aan. In een totalitaire samenleving is de behoefte aan waarborgen, om „geheimen" te hebben te genover het regime, groter dan in een open samenleving, waar verschillende soorten gedrag naast elkaar bestaan, aan vaard en gewaardeerd worden. De moei lijkheid schuilt hier echter vooral in de waardering. Zolang er in de samenleving gediscri mineerd wordt ten opzichte van bijvoor beeld gastarbeiders, homofielen, dienstwei geraars, invaliden, ex-verpleegden uit psy chiatrische inrichtingen, bestaat er een be hoefte om geheimen te hebben. Het is ech ter niet de vraagstelling die discrimineert, maar de samenleving die de gegevens zou kunnen misbruiken. GOEDE 7 VAN OPEL i Nu moet men met vergelijkingen na tuurlijk oppassen. Tenslotte berijdt men van de beide merken maar twee inciden tele seriewagens. De conclusies die daar uit getrokken worden behoeven niet op te gaan voor alle mo- del uit dezelfde serie. Waarbij dan nog voor beide merken de sterke onderlinge verschillen in pres tatie en comfort in overweging moeten worden genomen. Verschillen die al snel ontstaan als men een keuze gaat maken uit het pakket accessoires en mo toren dat zowel Opel als Ford klaar hebben staan. De Manta 1900 S, rally-uitvoering, vormt het onderwerp van deze rijproef. Een van de vijf Manta-uitvoeringen die verkrijgbaar zijn: drie daarvan zijn uitgerust met 1600- motoren. Hun prijzen variëren van bijna negen tot bijna elf mille. J De Manta heeft een lengte van 4.30 meter, een breedte van 1.60 meter en een hoogte van 1.30 meter. De motorkap bij de rallyuitvoering matzwart welft zich licht naar voren. De wagen heeft daardoor een agressiever uiterlijk gekregen De achtersteven is rechtstandig afgesneden, on geveer als bij het GT-model. Achter is onder een zeer schuine hoek een groot raam ingebouwd. De voorruit is bij zonder ruim en biedt een zeer goed uitzicht. Het uiterlijk van de wagen, ontworpen volgens het bekende principe: motorkap lang, achterstuk kort, is weliswaar niet onspor tief, maar behoudt toch duidelijk het karakter van een familiewagen. Het interieur is functioneel en bezit geen overbodige luxe. Drie grote, diep ingebouwde klokken bieden voldoen de informatie over snelheid, toeren, tankinhoud enz. In de rally-uitvoeringen komen dan boven de hoge middenconsole de ampèremeter, oliedrukmeier en een klokje. Een onhan dige plaats, omdat deze instrumenten niet direct in het zichtveld van de bestuurder zijn gemonteerd. Biedt het uiterlijk, zoals gezegd, nog de illusie van een familicwagen, eenmaal rijdend in de Manta, zeker in de rally-uitvoering, komt men snel tot andere conclusies. De wagen is niet zo „onschuldig", als men mocht denken. De 1900-S-motor van ons proefmodel 1897 cc maximaal ver mogen 103 pk bij 5400 t.p.m. smeet de wagen als het ware vooruit bij het fors intrappen van het gaspedaal. Een „kick-down"-effect, waar menig andere weggebruiker soms in krachtiger wagens van opkeek. De topsnelheid is globaal 170 km per uur, een respectabele snelheid zeker op onze drukke wegen. Maar de grootste kracht ontleent de Manta toch aan het feit dat hij, bijvoorbeeld bij inhaal manoeuvres zo weergaloos snel uit de voeten kan. Ook bij hoge snelheden blijft de wagen rustig op de weg liggen. Dit is onder meer te danken aan de achterwiel ophanging met twee in de lengterichting van de wagen ge monteerde draagarmen, een dwarsarm en een torsiestaaf- stabilisator. Een geraffineerde verdere ontwikkeling van het starre-as-principe. Bovendien is de voortrein van deze Opel geheel nieuw ontworpen (met onder meer ongelijke draagarmen en telescopische schokbrekers met dubbele werking). Tenslotte is voor een wagen uit deze klasse de spoorbreedte extra groot: vóór 133 cm, achter 132 cm. Via een lange handel op de console wordt de vierversnel- lingsbak bediend. Licht en prettig, met vooral in de drie een groot bereik. Helaas met een wat te lange slag, maar uitstekend in de gekozen verhoudingen. Het kleine stuur, in een iets schuine stand, laat het uitzicht op de drie klok ken (waarvan 's avonds de verlichting eventueel kan wor den uitgedraaid) volkomen vrij. De besturing is licht, iedere beweging van het stuur wordt exact overgebracht. De Manta heeft schijfremmen vóór, trommelremmen ach ter met een gescheiden circuit en bekrachtiging. Op de rem- werking is niets aan te merken, de vertraging is zoals deze behoort te zijn op een dergelijke, snelle wagen. De zetels geven goede steun in de rug (zij kunnen ver- OPEL MANTA 1900 S RALLY: MOTOR: vier cilinder 19-S-motor, mogen 103 pk bij 5400 t.p.m. Compressieverhouding: 9,5 1. Boring maal slag: 93 mm x 69,8 mm, roterende kleppen. TRANSMISSIE: vier versnellingen, alle gesynchroni seerd. Handel op middenconsole. Aandrijving op achterwielen. (Naar keuze automatische trans missie). REMMEN: Schijfremmen voor, trommelremmen ach ter. Gescheiden circuits, rembekrachtiging. TOPSNELHEID: ca 170 km per uur. INHOUD TANK: ca 45 liter. VERBRUIK VOLGENS DIN-NORM: 8,5 a 9 liter op de 100 km. PRIJS: f 10.898 incl. BTW. maximaal ver- gaand worden aangepast, zowel door verschuiven als door het bijstellen van de rugleuning), maar de zijdelingse steun is minder dan we hadden verwacht. Volwassen passagiers zullen achterin enige moeite hebben met de beenruimte, voorin is ruimte genoeg. De traditionele Opelverrassing - eigenlijk geen verrassing meer is de grote kofferruimte. Het buitenlicht is zonder meer goed. Op de rally-uitvoe ringen nog versterkt door dubbele halogeenlampen. Het windgeruis tijdens de rit is te verwaarlozen. Daar tegen over staat het toenemende geraas van de motor als de teller in de buurt komt van de 4000 toeren. De vering is zo uit gebalanceerd, dat zelfs sterke zijwind weinig effect heeft op het gedrag van de wagen. Een extra vermelding verdienen de goede ventilatie en verwarming en het feit, dat naast andere veiligheidsken- merken, de Manta is uitgerust met een extra bescherming aan de voorzijde van het dak. Alles bijeen is deze Manta een van de beste Opeis die tot nu toe op de weg verscheen. U heeft het in deze krant kunnen lezen: de SWOV (Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid) heeft onlangs een enquête afgesloten, waaraan een groot aantal automobilisten vrijwillig heeft mee gewerkt. Voornaamste doel van deze enquête: gegevens verzamelen over de rij- en drinkgewoonten van de Nederlandse automobilist. Er volgen nog een aantal enquêtes. Na afloop hoopt de SWOV voldoende ge gevens te hebben verzameld, om onder meer aanvullen de maatregelen te kunnen voorstellen in de strijd tegen het alcoholgebruik in het verkeer. Een inzicht in de rij- en drinkgewoonten van de automobilist kan eventueel zekerheid verschaffen of een wijziging van artikel 26 WVW wel het verwachte resultaat heeft. Deze wijziging bestaat hierin, dat men de term „rijden onder invloed" wil vervangen door „rijden met een bloed-alcoholgehalte boven een be paalde grens". Dit gebeurt in navolging van het buitenland, waar men een dergelijke wijziging echter zonder vooraf gaand onderzoek heeft doorgevoerd. In Nederland wil men het effect van deze wetswijzi ging door een wetenschappelijk verantwoord onderzoek vooraf proberen te bepalen. Er bestaan hier een aantal stereotiepe opvattingen over de bestuurder „onder invloed". Sommigen menen dat hij een „alcoholist" is, anderen drukken hem het stempel van een sociale of gelegenheidsdrinker op. Een derde ziet in hem alleen maar een man die de sociale regels en wetten overtreedt. Maatregelen die het rijden onder invloed moeten be strijden, de voorlichting en de propaganda over en tegen het alcoholgebruik in het verkeer, zullen echter afgestemd moeten worden op de eigenschappen van de potentiële bestuurder onder invloed. Realistische gegevens zullen daarom in de plaats moeten komen voor gevestigde opvattingen. Met die gegevens zal het na de wetswijziging ook mo gelijk zijn het effect te kunnen analyseren. Voorlichting en/of propaganda kunnen dan worden aangepast en gericht op die punten waarvoor blijkens het onder zoek de potentiële rijder onder invloed gevoelig is. Alles bijeen voldoende reden om f 350.000 aan dit onderzoekproject uit te geven. Gelijk met het vijftigjarig bestaan van de fabriek, heeft het Japanse bedrijf Toyo Kogyo een nieuw model Mazda geïntroduceerd en wel de Mazda 616. De nieuwe Japanse wagen heeft een krachtbron van 1586 cc, die een vermogen van 104 sae-pk bij 6000 t.p.m. afgeeft. Voldoende om een top van ongeveer 165 km per uur mogelijk te maken. Dit nieuwe model Is thans leverbaar in twee vierdeurs- ultvoeringen. Eind van dit jaar wordt aan de nieuwe serie nog een coupé-model toegevoegd, terwijl in januari 1971 twee uitvoeringen met de wankelmotor worden verwacht. De Japanners hebben het geluidsniveau van de nieuwe Mazda teruggebracht door onder meer rubberringen langs het aandrijftandwiel van de distributieketting te monteren. Een constructie die uit het eigen bedrijf stamt en waarop patent werd aangevraagd. De voorwielophanging is van het McPhersontype, de achterwielophanging werd afgeveerd door hoogliggende schroefveren, aangevuld met schokbrekers, gevuld met gas. Dit bracht onder meer het voordeel van een grotere koffer ruimte met zich mee. Er was eenvoudig meer plaats voor. Veiligheidsvoorzieningen onder meer: voorruit van ge laagd glas, op een speciale manier in de sponning bevestigd. Bij een aanrijding springt de ruit er niet meer uit. Tevens wordt door middel van een verklikkerlichtje een eventuele lekkage in het (gescheiden) remsysteem zichtbaar. uuuuuuimnnnnnnm

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25