Negers kunnen hun lot nog niet in eigen hand nemen" HERINDELING: WACHTEN OP ACHTSTE MINISTER? Inhalen in mist; arts omgekomen „Joy-varing" in IJmuiden Oude olie-ketel in brand Nog steeds geen bijdrage voor politie Ouders op de vuist met onderwijzer Weer stank in Rijnmond EGELZETTERS EGELZETTERS TEGELZETTERS PvdA heeft grote bezwaren tegen wijze van besturen in Heemskerk Sint-Nikolaas geschenkenlijst Zuidafrikaanse kardinaal Mccann veroordeelt discriminatie: Burgemeester Nielen gelooft slechts in technische samenwerking in de IJmond „King Davidnog niet naar zee Beenbreuk na miuiste belading IN DE VISHAL Havenberichten Drie wijken „achtergebleven gebied" GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO'N DRUKKER! VOOR WONINGBOUW IN TOEKOMST NAAR ALKMAAR BAAN MET TOEKOMST VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 4 99 GROOT OFFSET BOEKDRUK KLEIN OFFSET Waarborgsom geëist (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Burgemeester H. Nielen, de enige van het college van B. en W. die donderdagavond laat aan de beantwoording van de raads leden toekwam, heeft gezegd dat men ten aanzien van de gemeentelijke her indeling in een impasse verkeert. Men moet wachten tot het wetsont werp in de Kamer wordt behandeld of misschien wel tot de achtste mi nister van Binnenlandse Zaken zich erover buigt. Woonoorden Los zand Konstant werk Gunstige arbeidsvoorwaarden Na een jaar opname in bedrijfspensioenfonds. Sollicitaties Mondeling tussen 9 en 17 uur'aan ons kantoor Visseringweg 68, Diemen, telefonisch tussen 9 en 17 uur onder ons nummer 94 39 36 Bovendien kunt-U ons 's avonds bereiken onder nummer 02150-105 35 Braat Bouwstoffen N.V. Visseringweg 68 Diemen (Van onze verslaggevers) PAPIERSNIJDER of LEERLING- PAPIERSNIJDER HOLLANDSE PLAKBAND FABRIEK N.V. OM U EEN GOED IDEE TE GEVEN ZEESTRAAT 70 - 72 - BEVERWIJK De krant kunt U niet missen! ADVERTENTIE SYDNEY, (Reuter) Kardinaal Owen McCann, de rooms-katholieke aartsbis schop van Kaapstad, heeft gisteren op een persconferentie in de Australische stad Sydney verklaard dat de r.-k, kerk in Zuid-Afrika tegen alle vormen van discriminatie is, maar dat hijzelf gelooft in een of andere vorm van gescheiden ontwikkeling van blank en zwart. De kardinaal die naar Australië is ge komen om daar met paus Paulus deel te nemen aan een speciale dienst, veroor deelde de discriminatie, maar, zo zei hij, ,,als de negers in Zuid-Afrika onmiddel lijk het volledige bestuur over het land zouden krijgen, zou er chaos ontstaan" „Ik ben persoonlijk voorstander van een of andere vorm van beperkt stem recht voor de zwarte en andere niet- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het schip „King Da vid", dat enkele weken geleden strand de ter hoogte van Noordwijk, is door N.V. Bureau Wijsmuller vlot getrokken en naar een dok in Amsterdam gesleept. De dienstverlening geschiedde volgens Lloyds Open Form (wat neerkomt op „geen resultaat, geen betaling"). Aldus een woordvoerder van Wijsmul ler in IJmuiden, die hierover geen ver dere mededeling zei te kunnen doen: „Onze cliënte (International Broadcast ing Society) weet uiteraard wat tussen haar en ons is overeengekomen. Het is niet gebruikelijk bijzonderheden te ge ven aan derden over een gesloten over eenkomst". Volgens een woordvoerster van IBS zou Wijsmuller een waarborgsom van een ton hebben geëist, alvorens de „King David" weer naar zee zou vertrekken om de radio-uitzendingen (onder de naam Radio Capital) te hervatten van uit een positie buiten de Nederlandse territoriale wateren. blanke Zuidafrikanen en ik geloof dat blank en zwart uiteindelijk in harmonie zullen samenleven in Zuid-Afrika. Maar aldus kardinaal McCann, dit alles is op het ogenblik onmogelijk. De negers zijn nog niet zover dat zij hun lot volledig in eigen hand kunnen nemen. De r.-k. kerk in Zuid-Afrika, aldus de kardinaal, brengt in zijn kerkgebouwen de apartheid op geen enkele manier in praktijk. Onze kerken staan voor iedereen open. De huidskleur speelt hierbij geen rol". Wat het onderwijs betreft, zo vervolg de hij, zijn wij gedwongen geweest het voor blank en niet-blank te aanvaarden. Toen de regering in 1955 de subsidie voor niet-blanke scholen introk, werden wij afhankelijk van particuliere bijdragen om onze scholen te laten draaien. „Ruim 95 percent van deze bijdragen kwam van de blanken". Inzake de kwestie van de Britse wa penleveranties aan Zuid-Afrika verklaar de de kardinaal te geloven dat deze wa pens gebruikt zullen worden voor het doel waarvoor zij bestemd zijn, namelijk de verdediging van de route om de Kaap en de Indische Oceaan. Zuid-Afrika, aldus kardinaal McCann, kan de lichte wapens en munitie die no dig zijn om de stabiliteit in Zuid-Afrika te handhaven, zelf maken. Wat d at be treft is levering van Britse wapens niet nodig. De kardinaal kantte zich tenslotte fel tegen de wet in zijn land die het mo gelijk maakt gevangenen maximaal n e- gentig dagen vast te houden zonder offi ciële aanklacht. ARNHEM. Bij een auto-ongeluk op de Apeldoornseweg in Arnhem vanmor gen is de 27-jarige militaire arts A. van Leeuwen uit Eindhoven om het leven ge komen. De arts trachtte in een dichte mist een andere personenauto in te ha len. Bij de inhaalmanoeuvre botste hij tegen een vrachtwagen die uit tegenge stelde richting kwam. Oosterduinweg 29. IJmuiden Telefoon 02550 1 47 68 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Donderdagavond om kwart over acht werd ontdekt dat iemand zich aan boord van de loodsafha- Ier „Bruinvis" had begeven. De motor werd gestart en de lichten ontstoken, maar omdat de klandestiene opvarende vergat de tros van de steiger los te ma ken, is deze bij de pogingen om weg te varen gebroken. De inmiddels gealar meerde politie wist de man van het boot je te verwijderen, waarbij men bleek te doen te hebben met een lichtelijk onder de invloed van sterke drank verkerende 27-jarige matroos uit Den Haag. Er werd procesverbaal tegen hem opgemaakt, we gens „joy-varen" wellicht. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Dikke rookwolken bo ven Santpoort-Zuid wekten vrijdagmiddag omstreeks half vijf de indruk, dat er een hevige brand woedde. Brand was er inder daad, doch het vuur beperkte zich tot een oude olieketel, waaraan slopers met een lasapparaat hadden gewerkt en waarbij vermoedelijk een vonk in een restant olie was terecht gekomen. Het gebeurde op de binnenplaats van wasserij „Hoek en Vaart" aan de Bloemendaalsestraatweg. In minder dan geen tijd stegen dikke rookwolken op, doch toen de brandweer arriveerde was het snel bekeken. Binnen enkele minuten behoefden de brandweerlieden zich alleen maar te beperken tot het afkoelen van de roodgloeiende staalmassa. HEEMSKERK De P.v.d.A., waarvan alle vier de fractieleden aan liet woord geweest zqn, heeft zich bij de begrotingsbehandeling behoorlijk als oppositiepartij doen gelden. Frac tievoorzitter M. J. de Groot uitte grote bezwaren tegen de wijze van besturen van het college van B. en W. Hij nam het B. en W. met name kwa lijk, dat het college geïrriteerd was indien een inwoner zich tot een raads lid wendde. Verder pleitte hij voor een nota over gewestvorming, die de discussie over dit onderwerp op gang zou kunnen brengen. De heer De Groot zei dat de besluiten in wezen binnen het college vallen en vond de begroting „typisch Heemskerks," het college kan er alle kanten mee op. De begroting is sluitend, doch alleen doordat een aantal voorzieningen achter wege blijven, zoals sportvelden en de nieuwe begraafplaats. In dit verband vroeg hij het college waar de twee ton gebleven zijn, uit de verkoop van wo- Er zijn drie mogelijkheden om iets aan het bestuur te doen. De wet op de ge westvorming is er nog niet, maar indien dat zo was geloofde de voorzitter niet in een gewest Velsen-Beverwijk-Heemskerk, wel voor een gebied van drie miljoen Noordhollanders, bijvoorbeeld Groot-Am- sterdam tot en met IJmuiden. De tweede mogelijkheid is bestuurlijke herindeling, maar zolang die zaak niet in beweging is gezet kon men denken aan een derde mogelijkheid: samenwerking tussen de drie. In een IJmond-adviescollege geloof de hij niet meer, maar wel in een even tuele technische samenwerking, die al op diverse tereinen plaatsvindt. Alle opmerkingen over de politie kon de burgemeester onderschrijven. De mi nister had Heemskerk wel gemeentepo litie toebedeeld al was dat de gede tacheerde rijkspolitie maar nog on langs heeft de burgemeester aan de mi nister laten weten, dat de bijdrage hier voor, in 1968 aangevraagd, nog steeds niet is ontvangen. Antwoord op die laatste brief had hij nog niet. Vergoeding had ningwetwoningen, welk bedrag bestemd zou zijn voor recreatieve voorzieningen. In de begrotingsnota had hij heel wat gemist; de samenvoeging van gemeen ten en gewestvorming, maar voorname lijk visie. Hij vroeg om een principe-uit spraak over de openbaarheid van com missievergaderingen. De heer De Groot, vond dat het college van B. en W. een negentiende eeuwse mentaliteit heeft, maar hij hoopte op verandering. Hij zei dat zijn fractie het invoeren van de rond vraag voorstond. Kritiek had hij ook op stichtingsbestu ren, waarin hij meer invloed wilde, met name het zwembad De Waterakkers. De Jansheeren en de Stichting Dienstencen trum. De verhoging van subsidie voor sportverenigingen, met 4.760 was veel te laag en moest minstens 15.000 a 20.000 zijn. Subsidie wilde hij toeken nen aan de Werkgroep Leefbaar Milieu. De heer S. Husslage zei over het on derwijs dat het er bij de intregatie kleu- ter-basisonderwijs niet om ging het kind schoolrijp te maken, maar de school kindrijp. Hij vroeg waarom Velsen niet betrokken was in de voorbereiding van een regionale onderwijsbegeleidingsdienst. De heer D. Fopma, die de ruimtelijke (wan) orde voor zijn rekening had geno men, vond dat men voor de woningbouw in de toekomst niet in de richting Uit geest moest zoeken, maar in Alkmaar. Hij meende dat de tijd van woningwet- de gemeente, waar 1.300 vreemdelingen wonen, ook niet gekregen voor de drin gend noodzakelijke instelling van een vreemdelingenpolitie. En daarbij gaat het nog niet eens alleen om de criminaliteit. De bezetting van de politie is 70 per cent van de sterkte, maar uit een en quête die de burgemeester had ingesteld in de burgemeesterskring Alkmaar, was hem gebleken dat de rijkspolitie daar der tig tot vijftig percent onder de sterkte zit. Heemskerk moet drie man inzetten voor het recherchewerk. „En dan hoor je dat een jongen van dertien als een soort ro verhoofdman in handen van de recherche valt. En dan nog spijkerhard blijkt ook", zei de burgemeester diep onder de in druk, „Dat benauwt mij en niet een of andere luidruchtige bar". Overigens is ook de baldadigheid een kostbaarder zaak dan men zou denken. Bij het onderwerp brandweer had hij lof voor het enthousiasme en de deskun digheid. „Het kan niet beter". Men zou meer materieel kunnen gebruiken, maar dat kost geld. Hij zegde in elk geval een voorstel toe voor een betere alarminstal latie, die 60.000 zou kosten. Het protesl van de heer Fopma (P.v.d.A.) tegen het idee voor een autoweg naar het strand door het duingebied onderschreef hij ten volle. „Ik vind het ook", zei hij hart grondig. Uitvoerig ging de voorzitter in op de gewenste wijziging van het reglement van orde, waarbij onder meer het ambts gebed discutabel was gesteld en om een rondvraag was gevraagd. Voorstellen hiertoe zouden via het seniorenconvent de raad bereiken. De heer De Groot had gezegd dat B. en W. geïrriteerd waren indien een in woner zich tot een raadslid richtte. De voorzitter begreep daar niets van, want dat was nou juist de democratie bele ven buiten het gemeentehuis. Hij ver wachtte echter wel dat de heer De Groot daarop terug zou komen en deze liet daarover dan ook geen wijfel bestaan, al wilde hij op zijn beurt wachten tot de wethouders ook geantwoord hadden. woningen voorbij is nu ze onbetaalbaar zijn geworden voor de groepen waarvoor ze bedoeld waren. Sprekend over buitenlandse werkne mers wilde hij liever enkele kleinere woonoorden in de gemeente dan een groot. Overigens vond hij de plaats waar aanvankelijk gebouwd zou worden, Zuid broek, niet goed. Het vervoer van de werknemers van Hoogovens moet als volgt geregeld wor den. In een centrale plaats, bijvoorbeeld Alkmaar, zouden deze reizigers zich moe ten verzamelden om vandaar met open baar vervoer naar de IJmond te gaan. In de krant had hij gelezen over het al ternatieve wegenplan van Beverwijk voor de Westelijke Randweg. Was er nu hele maal geen overleg geweest met Heems kerk? Een autoweg naar het strand, waarover nog wel eens wordt gesproken, vond hij een heilloos idee. „Laten we er van afblijven," zei hij, „Het biedt ook geen voordeel, want dan ontstaat dezelf de situatie als in Wijk aan Zee en Cas- tricum." Mr. P Heidinga vestigde de aandacht op de drie wijken, die volgens hem ach tergebleven gebieden in de gemeente zijn. De stedebouwkundige opzet van Kerk- beek verdient weinig lof en met name kinderspeelplaatsen en trapveldjes ont breken bij de Hobbemastraat, de Jan Steenstraat, de Van Goyenstraat en tus sen de flats aan de Jan Ligthartstraat. Zuidbroek en Oosterwijk hebben altijd was los erbij hangen. Het zou hem niet verbazen als B. en W. nog niet eens een plan hadden voor de verbetering van het Europaplein, aangezien kort geleden twee leden van het college deze wijken met Beverwijk wilden „ruilen" tegen Wijk aan Zee. Hij verweet het college gebrek aan beleid op het gebied van sportaccommoda tie, wat met name zou blijken uit de prognoses voor de oppervlakte aan sport velden, terwijl het aantal sportbeoefena ren veel sterker gestegen is dan was voorzien. Men neemt genoegen met ze ven vierkante meter sportterrein gemid deld per inwoner, terwijl het landelijk ge middelde negen bedraagt. Ook dit is in tegenstelling tot de uitspraak, dat hoge prioriteit aan de sport wordt toegekend. Hij vond dat B. en W. zoeken naar verontschuldigingen voor een falend be leid in de toekomst. Een strengere controle op het overtre den van de maximumsnelheid door het wegverkeer was één van de wensen van de heer C. van Heijst, die wat het open baar vervoer betreft de suggestie deed om in navolging van bij voorbeeld Utrecht met kleine bussen een ringver binding tot stand te brengen met de bui tenwijken. Die kleine bussen zouden dan aan de rand van de bebouwing aanslui ting moeten geven op de grote, doorgaan de bussen. Bij de opzet van zo'n ringver binding met kleine bussen sloot de heer Van Heijst het particulier initiatief niet uit. Hij vond het de moeite waard een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een 21-jarige onderwij zer in IJmuiden achtte het donderdag middag noodzakelijk enige leerlingetjes te laten schoolblijven, hetgeen door de ouders van een hunner kennelijk niet werd „genomen". Vader en moeder be gaven zich daarom naar het klaslokaal, waarvan de onderwijzer voor alle zeker heid de deur gesloten hield. De verbol gen ouders wisten hier echter toch bin nen te dringen, waarna de woordenwis seling op de vuist werd voortgezet. De inmiddels gearriveerde politie wist de vechtenden te scheiden, waarna op ver zoek van de onderwijzer proces-verbaal wegens mishandeling werd opgemaakt. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De luchtverontreini ging boven het Rijnmondgebied is door de mist sinds gistermiddag weer toege nomen. Het zwaveldioxydegehalte is zo danig gestegen dat de meld- en regel- kamer van Rijnmond aan de bedrijven in dit gebied waarschuwingsfase één heeft uitgegeven. Dat betekent het ver zoek stankverwekkende werkzaamheden te beperken, extra zorg te besteden aan het laden en lossen en schoonmaakwerk- zaamheden (zoals het doorblazen van lei dingen) uit te stellen Waarschuwingsfase één is de hele nacht van kracht gebleven omdat de weersom standigheden niet veranderden. Gister middag is op vier plaatsen in het Rijn mondgebied een S02-gehalte gemeten van 500 microgram per kubieke meter, het geen algemeen wordt beschouwd als de kritieke grens voor de gezondheid Later op de middag daalde het gehalte tot on geveer de helft. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op de Strandweg in IJmuiden reed donderdagmiddag om streeks vier uur een kraanwagen, met daarop geladen een twaalf meter lang stalen constructie geraamte Een groot deel daarvan stak achter de auto uit en rustte op een aanhang wagentje, waarbij een man uit IJmuiden boven op de con structie had plaatsgenomen. Bij de Wes terduinweg raakte het wagentje plotse ling los, de man viel en kwam onder het stalen geraamte terecht, waarna hij met een gecompliceerde beenbreuk door de ongevallendienst naar het Antoniuszieken- huis moest worden overgebracht. De po litie heeft nog procesverbaal opgemaakt, op grond van een onjuiste belading. IJMUIDEN Vrijdagmorgen werden in IJmuiden door 25 vaartuigen aangevoerd: 1268 kisten en 580 kleine kisten vis, 5400 kilogram tong en 450 stiive kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 30 kisten wijting, 650 kisten gul, 580 kleine kisten haring, 355 kisten schol en 150 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8.818.22, grote tong 7.757.59, grootmid del tong 8.89— 8.87, kleinmiddel tong 8.99— 8.61, tong I 9.39—8.87, tong II 8.80—8.14, zalm 7.497.40. Per tien stuks: grote kabeljauw 1.02—80, middel kabeljauw 80—55. Per hoop: rog 7060. Per 50 kilogram: schelvis I 11092, ka beljauw I 62—56, kabeljauw II 4844, ka beljauw III 30—24, grote schol 89—77, schol X 96—74, schol II 70—62, schol III 72—58, schar 54—46, bot 14—10, tarbot 390—190, griet 240—110, haring 35.60—34.80, lever 31—24, haai 50, wijting 32—26, tongschar 98. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit 120 kisten wijting, 1100 ■kisten gul, 1100 kisten en 520 kleine kisten haring, 500 kisten makreel. 800 kisten schol, 100 kisten schar en 11.000 kg, tong. Donderdag: aangekomen in IJmuiden: Ikti- nos, Immingham; Zaanstroom, Felixtowe; Rolf Behrmann, Londen; Hoendiep, Rochester, IJmui den; Amstelstroom, Huil; Rüstringen, Duinker ken, IJmuiden; Tor Mercia, Immingham; Julia, Immingham; Seine Lloyd, Antwerpen; Hero Margret Great Yarmouth; Capricorn, Poole; Borga, Kopenhagen; Gerson, Goole; Leprechsun, Calais; Balticborg, Skoghal, Zaandam; Cara veile, Ipswich; Marie, Plymouth; Solon, Pasajes; Tor Scandia, Gothenburg; Herta, Par; Fiducia II, Rochester, IJmuiden; Lizard, Leixoes, Zaandam; Naerebout, Rotterdam; Alcetas, Rotterdam. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Claus, Londen, IJmuiden; Herbert Macaulay, Ham burg; Kattenturm, Cont. Plat, IJmuiden; Donge- borg, IJstad, IJmuiden; Sheaf Syne, Rio de Ja neiro; Grete Kröncke, Neustadt, IJmuiden; Pla to, Hull; Vamos, Londen; Robert Stole, Lands End, IJmuiden; Casimir le Ellec, Rotterdam; Amstelstroom, Hull; Litanie, Hamburg; Stirling- brook, Grunadal; Rüsteringen, Duinkerken, IJ muiden; Didion, Londen; Aardenburg, Rotter dam: Zaanstroom, Felixstowe; Ilias, Rotterdam; Konstantin Chestakov, Islas; Hebe, Helsingfors; Tor Mercia, Immingham; Julia, Grimsby. Marine Electric, Norfolk; Ako, Aardenburg. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Walenburg, Rotterdam; Botnia, Duinkerken, IJmuidan; A.n- da, Egersund; Katie H. Goole; Rijnstro*vn, Shoreham. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Helios Holmsand; Wega, Stavanger. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). ;ers voor een enthousiaste man hebben wij plaats als die met volledige inzet de produktieafdeling wil versterken. Wij kunnen bieden H hoog loon met premie H schoon werk bedrijfskleding normale werktijden Aanmelden Industriestraat 21-23 - IJmuiden of telefonisch onder nummer 1 34 45 dagelijks van 8.30-5.30 uur en zaterdags van 9-11 uur (na 6 uur tel. 16526). Miniset tafels 3 in één Onyx. Onyx en marmer salontafels. Wandlampjes modern en klassiek. Onyx asbakjes en aanstekers. Org. limoges porselein sierstukjes. Oud-Holl. wandkastjes eiken en no ten. Porselein sierbeeld- jes. Kobalt en wijnrood limoges miniaturen. Oud- holl. wandhangers op zij de Klassieke lectuur- standaards. Porselein sierbloemstukjes. Sier- bloempotten met bloemen (porselein). De mooist gesorteerde zaak In midden-Kennemerlandlost uw geschenken probleem op. Onze zaak is voor de a.s. Sint-Nikolaas ook des avonds geopend op maandag 30 nov., dinsdag 1 dec., woensdag 2 dec., donderdag 3 dec., vrijdag 4 dec. tot 's avonds half tien Bovenstaande is slechts een kleine aanwijzing voor u, bezoekt u eens even onze zaak, u kunt dan ook eens de mooiste sortering verlichting bewonderen. Natuurlijk geheel vrijblijvendToegang is geheel zonder verplichting tot kopen ®i UCHTHALi

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4