Bij Hoogovens kennen diverse afdelingen al een Jeugdraad Nog geen officiële status Twintig jaar op de bres voor de bejaarden laatste 2 weken halve prijs profiteer nop nét voor verhoging BTW! PvdA in de IJmond richt zich tot alle raadsleden VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND NOOY MEDEZEGGENSCHAP EN INSPRAAK Grote wens: voor gehele bedrijf één jeugdraad JUBILEUM ABB-IJMUIDEN MODEPRUIKJES VRIJDAG 27 NOVEMBER 197C IJMUIDER COURANT Twee raden Nog veel werk Kloof tussen fabriek en kantoor „Dwars' KENNEMERLAAN 36 IJMUIDEN V elsen-IJ muiden Beverwijk Velsen-Noord Wijk aan Zee JAN DE GROOT (Mekog) HENK POEN (Nieuwbouw) JAN WILLEM TUINMAN Kwaliteitsafdeling) (Van een onzer verslaggevers) IJMOND „Inspraak en medezeggenschap" het is een vooral de laat ste tijd veelgehoorde kreet, welke soms luid weerklinkt, dan weer even weg-ebt, maar daarna toch weer terugkeert. Inspraak bij woningbouw en bij raadsbesluiten, medezeggenschap bij het vaststellen van lonen en bij het grote vraagstuk van de milieuverontreiniging. Het zijn slechts enkele voor beelden uit de talloos vele welke de massa dagelijks bezighouden. „Inspraak en medezeggenschap" is een zaak, welke algemeen meer en meer gehoor krijgt, steeds meer ook wordt toegepast. Een voorbeeld daarvan in onze directe omgeving is het Hoogovenbedrijf, waar men bij verscheidene af delingen zoals Nieuwbouw, Onderwijs, de Kwaliteitsafdeling van Mekog, de zogenoemde „jeugdraden" kent. Zogenoemd, omdat zij nog geen offi ciële status hebben als de Raad van Overleg, doch zij bieden de jongeren de gelegenheid om ervaring op te doen in het overleg, terwijl daardoor tevens goede kansen ontstaan om de belangen van hun groep te behartigen. Het onofficiële van de jeugdraden komt aldus het Hoogovenmaandblad Samen wel het sterkst tot uiting in de leeftijdsgroepen, welke de ver schillende raden vertegenwoordigen. De Kwaliteitsafdeling en Mekog gaan uit van de CAO, welke onder „jeugdige werknemers" verstaat de jongeren tot 23 jaar. Daarentegen heeft Nieuwbouw als grens de leeftijd tot 30 jaar gesteld, terwijl bij Onderwijs de leerlingen alleen via hun jongerenraden enige inspraak hebben. Zoals wij hierboven schreven kent de afdeling Nieuwbouw nog een voorlopige jongerenraad, welke de werknemers lot 30 jaar vertegenwoordigt. De leeftijd is hier zo hoog gesteld omdat de meesten op de tekenkamer of waar dan ook op de afdeling zijn gekomen vlak na hun diensttijd, zo in de leeftijd van 22 of 23 jaar. Voorzitter Henk Poen, 30 jaar, is de mening toegedaan dat één jeugdraad voor het gehele bedrijf wellicht dé oplos sing is. Indien de nieuwe wet op de On dernemingsraden wordt aangenomen, komen de mogelijkheden daartoe. Het contact, dat de Jongerenraad heeft met de goed functionerende Raad van Over leg van Nieuwbouw is duidelijk aanwe zig, al betreurt men het bij de jongeren, dat niet kan worden mee-beslist, doch alleen maar gesignaleerd. Niettemin worden de jongeren steeds gekend in za ken, die henzelf betreffen. Zo hebben zij kunnen meepraten en denken over de opheffing van het verschil in beloning tussen jonge HTS-ers op de tekenzaal en constructeurs met een PBNA- of derge lijke opleiding. Beiden doen hetzelfde werk, maar worden verschillend gehono reerd alleèn op grond van hun opleiding Belangrijk wordt het gevonden, dat in zulke gevallen waarde wordt gehecht aan het oordeel van de jongeren. Het re sultaat is geweest, dat een „com missie opleidingen" in het leven is ge roepen, welke zal nagaan wat er gedaan kan worden om beide groepen op een zelfde niveau te brengen. Voorts is door de Jongerenraad gewezen op de sum miere introductie van nieuwe medewer kers binnen deze afdeling en ook daarin is verandering gekomen. De heer Poen is dan ook zeer positief in zijn be oordeling over het nut van een Jongeren raad, welke hier nog voorlopig is, doch volgende maand definitief gekozen zal worden. Bij de Bedrijfsschool van Hoogovens kent men twee Jongerenraden. Eén voor de eerste-jaars en één voor de tweede en derde-j aars-leerlingen. Het werk in de ze Raden vormt mede een deel van de Personeelszaken Bedrijfsgeneeskundige vorming aan de bedrijfsschool. De ver gaderingen worden altijd voorgezeten door een leraar. Ofschoon er niet veel contacten zijn met de Raad van Overleg Dienst is er sinds -de instelling van de Jongerenraden toch wezenlijk het een en ander tot stand gebracht zo vertelt de 19-jarige Jos Lubbers, die als secreta ris optreedt en derdejaars is bij de in- «trumentenvaklieden. De twaalf leden van de Jongerenraad vergaderen geregeld, want altijd zijn er wel dingen te bespreken. Zo kwam er op aandringen van de jongeren een fris drankenautomaat voor de school, doch de leerlingen moesten er wel zelf op uit om te onderzoeken of er elders in het be drijf ook dergelijke automaten in ge bruik zijn en hoe deze daar werken. Het is één voorbeeld van de diverse zaken, welke tot een goed einde geko men zijn. „Er wordt naar je geluisterd vertelde Jos Lubbers „doch dat be tekent nog niet, dat alles wat wordt ook als het hun belangen betreft hun stemmen laten horen. In de Jeugdraad wordt daarna verslag uitgebracht van het besprokene en in de Raad van Overleg. Een probleem bij dit alles is, dat de leden van de Jeugdraad in deze afdeling over het gehele fabrieksterrein werken, waar door het nogal eens moeoilijk is de samen komsten bij te wonen. Op dit moment be steedt de Jeugdraad van de Kwaliteits afdeling aandacht aan de vraag hoe een nieuw beloningssysteem er zou moeten uitzien. Men wil hier wel eens van de jeugdlonen af. voorgesteld ook werkelijk doorgaat want er zijn altijd dingen, die toch niet uit voerbaar'blijken te', zijn". Wèl uitvoer baar was de zonwering in de werkplaats voor elektriciëns en instrumentenvaklie- flen. In onderkoelt. is nu of de huidige werkpakken voor' deze elektriciëns en in strumentenvaklieden door andere ver vangen kunnen worden. Gevraagd was namelijk de jasjes uit te mogen doen tij dens werkplaatsoefeningen. Voor de las sers, bankwerkers en pijpbewerkers ligt de zaak anders, zij hebben een stevig werkpak nodig. Voorts wordt nagegaan hoeverre andere koffiepenningenauto- maten zullen moeten worden aange bracht en is in behandeling een verzoek muziek bij het werk. De jongeren hebben in de raad voorgesteld de daar voor nog ontbrekende apparatuur zelf te bouwen en aan te leggen. Zij hopen nu, dat het geld voor de aanvulling be schikbaar komt. De Jeugdraad van de Kwaliteitsafde ling ziet als een van de taken het ver kleinen van de kloof tussen de jongeren in de fabriek en op kantoor. Die kloof is er en wordt voornamelijk gevormd door de onwetendheid bij de een met het; werk van de ander. Voorzitter van de Jeugdraad in deze afdeling is de 23-jari ge Jan Willem Tuinman, die voorstander is van een Jeugdraad voor het gehele bedrijf, maar dan gekozen door de jon geren zelf! Van „zijn" Jeugdraad wonen steeds twee leden de bijeenkomsten bij van de Raad van Overleg en zij mogen daar dan Bij Mekog hebben begin 1969, de zestig jeugdige werknemers de acht vertegen woordigers in de Jeugdraad gekozen. Voorzitter werd daar de 22-jarige proces regelaar in de synthesegasfabriek II, Jan de Groot. Hij is van oordeel, dat nu ei genlijk pas blijkt welke problemen er on der de jongeren leven. De Jeugdraad heeft zich ten doel gesteld de positie van de jeugdige werknemers van Mekog op alle terreinen te verbeteren. En wat dat betreft zo was het oordeel is er nog veel werk te verzetten. Meer dan men zo wel denkt maar niettemin wordt er in deze Jeugdraad zeer nuch ter gesproken en is men er zich van be wust, dat onmogelijk van de ene dag op de andere veranderingen kunnen, worden aangebtachl. Eén v5n .de zaken iwaacaan JOS LUBBERS Bedrijfsschool) gewerkt wordt is de kwestie van de jeugd raad van Mekog heeft in samenwerking noemd. Toch zijn er ook al bepaalde zaken tot stand gekomen, die het vermelden waard zijn. Het beloningssysteem van Hoogo vens maakt het mogelijk, dat werkne mers ingedeeld in functiegroep 5 of hoger één of meer periodieke salarisverhogin gen ontvangen. Met het oog daarop wordt iedere werknemer vanaf 23 jaar ingedeeld in een van deze functiegroepen, jaarlijks beoordeeld. De beoordeling wordt met de betrokkene besproken, zodat hij in staat is zijn positie te verbeteren. De Jeugd raad van Mekof heeft in samenwerking met Personeelszaken van dit bedrijf be oordelingsformulieren voor jeugdige werknemers opgesteld, zodat deze nu in staat zijn om aan de hand van hun be oordeling, hun prestaties te verbeteren Zij zijn daar toch blij mee. Ook kreeg deze jeugdraad het voor elkaar, dat een introductiedag voor jongeren gehouden wordt. Op die dagen komt dan aan het licht, dat degenen, die niet in de produc tie werken, maar weinig van het bedrijf afweten. Maar hoe goed het werk bij deze Jeugd raad ook verloopt, toch blijft de voorzit ter van oordeel, dat men toe moet naar een Jeugdraad voor het gehele bedrijf, welke dan tevens een meer officiële sta tus krijgt. Dan zouden namelijk ook de problemen en wensen van minder plaat selijke aard naar voren komen. Tot zover de vier Jeugdraden, welke het bewijs leveren, dat bij Hoogovens niet alleeen het oor wordt geleend aan.de jeugd maar dat ook terdege rekening wordt ge houden met haar problemen en wensen, voor zover althans in het algeheel beleid mogelijk is. Een vijfde Jeugdraad is thans bij de KNHS in oprichting en wel bij de Re search- en Bedrijfslaboratoria. En bij de ze vijfde zal het naar alle waarschijnlijk heid niet blijven. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Van honderd lange turven en een roggebrood naar een AOW-uitkering, gelijk aan het mini mumloon", aldus luidde ongeveer het motto van de receptie, waarmee don derdagmiddag in gebouw „Velser- duin" in IJmuiden van de plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden het twintigjarig bestaan werd gevierd. Voorzitter D. Zalm had er in zijn openingswoord dan ook reeds op gewezen dat voor de bejaar den de periode van armoe en afhan kelijkheid weliswaar kon worden af gesloten, hetgeen niet wegneemt dat voor hen nog wel het een en ander te wensen is overgebleven. Hij achtte daarom een zo spoedig mogelijk op trekken van de AOW-uitkeringen hoogst noodzakelijk, om hieraan toe te voegen dat het streven van de jubilerende afdeling hier voortdurend op zal blijven gericht. In zijn gebruikelijke terugblik op de vele j activiteiten van de bond tijdens de af gelopen twintig jaar, werd er door de voor zitter ook nog even op gewezen, dat de sinds kort in Egmond aan Zee wonende heer Chris van der Zwan de enige op- richter is, die het jubileum van de afde ling nog mag beleven. Hij herinnerde er aan dat de thans 85-jarige oud-bestuurder altijd een vechter voor de onderdrukten is geweest, die ook voor deze bond talrijke leden heeft aangebracht, zodat werd be sloten hem tot ere-lid van de afdeling te benoemen. Een mededeling, waar de vele aanwezigen met een instemmend applaus van kennisnamen. H. de Boer, voorzitter van de Velsense fe deratie „Bejaardenzorg" en H. van der Zon, die het rayon Noord-Holland vertegen woordigde. Zij allen getuigden van hun grote waardering voor de activiteiten van de jubilerende afdeling, welke tot de groot ste van Nederland behoort. In Velsen- Noord is bijvoorbeeld 95 percent van de hier wonende bejaarden bij de bond aan gesloten. Nadat voorzitter Zalm alle sprekers voor hun goede wensen had bedankt, werd dit deel van de receptie beëindigd teneinde ook de leden in de gelegenheid te stellen het bestuur te komen complimenteren. En een inmiddels opgestelde lange rij van be jaarde bezoekers wees erop dat hiervan een bijzonder druk gebruik zou worden gemaakt. ADVERTENTIE Het gemeentebestuur van Velsen werd op deze receptie vertegenwoordigd door wethouder J. van Leeuwen, die in zijn toe spraak te kennen gaf dat men hier weinig is ingenomen met het Koninklijk Besluit, waarmee een goed werk van twee jaar plotseling van hoger hand moet worden gestaakt. Spreker verzekerde dat deze schorsing het gemeentebestuur „behoorlijk dwars zit", omdat het van mening is dat de zelfstandigheid van de bejaarde mens in hoge mate kan worden bevorderd, wan neer hij voor zijn levensonderhoud veilig wordt gesteld. De wethouder wenste het jubilerend afdelingsbestuur dan ook veel succes bij het streven naar een bevredi gende opiossing, waarbij door hem de vol ledige steun van het gemeentebestuur werd toegezegd. Voorts werd nog gesproken door de lie ren T. Halma, namens het hoofdbestuur; WgjêM Een vergadering van de Jeugdraad van afdeling Nieuwbouw. Van links naar rechts: F. Lotgering, H. Poen, P. Limburg, mevrouw E. van Dongen en J. van Weerden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid heeft uit naam van de overige afdelingen in het IJmondgebied een schrijven gericht aan de leden van de gemeenteraden van Vel sen, Beverwijk en Heemskerk met betrek king tot het protest gericht aan de staats secretaris van CRM tegen de schorsing van de besluiten van B. en W. betreffen de de zogenoemde honderd percent be rekening minimum loon voor de uitvoe ring van de Algemene Bijstandwet. Op dit protest aldus het schrijven is een antwoord binnengekomen, waar uit niet anders gelezen kan worden, dan dat 't hanteren van de zogenoemde 100 per cent norm ook gedurende de schorsings periode onverkort kan geschieden, mits niet verder wordt gegaan dan honderd percent van het wettelijk minimumloon op het moment van de schorsing. In dit verband vragen de briefschrijvers zich af, wat nu de dringende noodzaak was om dit schorsingsbesluit te nemen na het tijd stip, dat het minimumloon reeds was vastgesteld en zonder overleg met de ge meentebesturen. De P.v.d.A.-afdelingen zullen zich via de haar ten dienste staan de kanalen in verbinding stellen met het ministerie en aan de uitslag daarvan nadere bekendheid geven. Daar zij, ge zien de zienswijze van de colleges van B. en W., in deze, menen te mogen ver onderstellen, dat ook van die zijde prijs zal worden gesteld op duidelijkheid, zul len deze afdelingen gaarne vernemen wat het resultaat is van de stappen welke door de gemeentebesturen ongetwijfeld zullen worden genomen. kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden VRIJDAG 27 NOVEMBER Stadsschouwburg, 19.30 u. Onderwij zerstoneelvereniging Kennemerland met „Grommetje". Chr. Geref. Kerk, Marconistraat 17 te IJmuiden, 19.45 u. lezing over „De fun damenten van de reformatorische leer". Fauna Felisena, 20 u. in Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u. ledenvergadering. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 19.30-23 u. basketbalcompetitie. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden 19-21.30 u.; filiaal Spaarn- berg Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 19- 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJmui- den-Oost, 19-21 uur, filiaal Wijkerstraat- weg 177, 19-21.30 uur. ZATERDAG 28 NOVEMBER Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u. „Met volledig pen sion", Toneelver. De Martinitoren. Zomerlust, Hoofdstraat, Santpoort-Nrd. 19-22 u. postduivententoonstelling. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 9-12 u. in stuif; 12-16 u. badmintonver. Velsen (jeugd); 16 u. eredivisie volleybal wed strijd I-IVS—Valuas; 19.30-23 u. korfbal competitie. Bibliotheken, openbare leeszaal en bi bliotheek, Plein 1945, IJmuiden en de filia len Spaarnberg (Wüstelaan 79) in Sant poort-Noord en Wijkerstraatweg 177 in Velsen-Noord, zijn open van 10-12.30 uur. Velserbad, Briniostraat 18, 6.30-8 u. ge mengd zwemmen; 8.15-8.45 u. zwemles sen; 8.45-10 u. en 10.30-11.45 u. gemengd zwemmen; 13.10-14 u. gereserveeerd; 14- 15.30 u. gemengd zwemmen; 16.15-16.45, 16.45-17.15 u. 17.15-17.45 u. 18.15-18.45 u. en 18.45-19.15 uur zwemlessen; 19.30-20.40 uur gemengd zwemmen; 20.45-22 uur; Zwemver. VZV. De Brulboei, Kanaalstraat 228, kinder clubs. IJmuider Harmonie, in het gemeente lijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat 14-16 u.: opleiding leerlingen en jeugd IJ muider Harmonie. VRIJDAG 27 NOVEMBER De Slof, Raamveld. 20 u. klaverjassen. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendr. Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Am- stelstraat 44: volwassenen 9-21 u. Par- mentierstraat 2; jeugd 18.30-20.30 u. ZATERDAG 28 NOVEMBER De Kelder, Hilbersplein. 20 u. disco theek. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 10-12 en 13.30-15.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendr. Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstelstraat 44: volwassenen 10-12.30 u., Stumphiusstraat 46: jeugd 10-12.30 uur; VRIJDAG 27 NOVEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg. Geopend 19-21.30 u. ZATERDAG 28 NOVEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg. Geopend 10-12.30 u. Buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraat 28. 14 u. discofilmmiddag (13-15 jr), 20 u. discofilmavond (vanaf 16 jaar). De P.v.d.A.-afdelingen men'en er goed I ]~Ipp m vbprk aan te doen duidelijk uit te spreken, dat hunnerzijds alle waardering bestaat voor het principieel vasthouden en verdedigen van het standpunt van de colleges over de honderd percent berekening, gezien de nadrukkelijke opdracht tot uitvoering van de Algemene Bijstandswet aan de ge meentebesturen en niet aan de staats secretaris. ADVERTENTIE Velnöf vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeerweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 }yyyUW\/\AAAAAAA/W1A/UWVWVWWAAAAAA/VAAAAA/W VRIJDAG 27 NOVEMBER Slot Assumburg, Tolweg. 20 u. intro- ductebijeenkomst van Gemeenschapsraad Heemskerk. Zaal Flora, Deutzstraat. 20 u. postze gelclub Heemskerk. De Zandkraai, Handelstraat. 18.30 uur: bazar en minimarkt wandelsportvereni ging DVO. De Lichtboei, Maasstraat. 20 u. kiena- vond volwassenen. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. ZATERDAG 28 NOVEMBER De Zandkraai, Handelstraat. 14 u. St. Nicolaasmiddag voor de jeugd. De Lichtboei, Maasstraat. 14 u. St. Ni- colaasfeest (3-5 jaar), 16 u. St. Nicolaas- feest (6-9 jaar), 19.30 u. programma-ak- tiviteit (vanaf 13 jaar). Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. kien- avond VARA-speelgoedactie. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 10-12.30 u.; Ruijs daelstraat 7: jeugd 10-12.30 u. VRIJDAG 27 NOVEMBER Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. ZATERDAG 28 NOVEMBER Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a, Geopend 10-12.30 u.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5