agent schaak mat ellery PANDA EN DE MEESTER'ONGELUKKER ARMAN EN ILVA POLLE, PELL1 EN PINGO oor Haarlem en de IJmond Wegens smaad jegens agent boete geëist f! V akwoordenboekje voor politie Leerlingenschaal wordt verlaagd Toenemende wind ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 10 hoera' ze öaan ad Haarlem en Omstreken Bollenstreek V elsen-lJmuiden Beverwijk Heemskerk ii él es VWWHWWWWW>AA/\AftAIUWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWi/Wrt*WWS/»A»WUtjtt«.»-t^^Ud>t.d 32 Furia had hem gezegd dat te doen, maar hij hield er van naar hun gestoei te kijken als een gluurder, zonder het gevaar te lopen gegrepen te worden. Het kind was in ieder geval te bang om iets te onder nemen. Ze zat trouwens bij hem in de keuken te huiveren op een stoel en hij hoorde haar klappertanden zonder zich maar behoeven om te draaien. „Het meer is de eerste plaats waar hij gaat zoeken, Fure, geloof me", zei Goldie, zodra hij hoort dat we het kind weer bij ons hebben. Hij zal het bos uitkammen. We moeten hier dus zo snel mogelijk vandaan en ons ergens verbergen waar hij ons onmogelijk kan vinden, zelfs al zou hij een jaar zoeken. We hadden hier helemaal niet meer naar terug moeten gaan. Wat voor zin heeft het hem van kant te maken voordat je het geld terug hebt?" „Goed, goed", zei Furia dromerig. „Ik vind 't best". Hinch trok voor de grap gekke ge zichten naar het kind toen zij uit de slaapkamer kwamen. Zij zagen de Saab met Malone aan het stuur in de richting van het meer rijden. Hij had nergens oog voor en passeerde de Chrysler zonder haar een blik waardig te keuren. „Wat heb ik je gezegd?" zei Goldie lachtend. „Rij door, stinkvoet". Het vrijstaande huis, dat zij had uit gezocht, lag aan de andere zijde van de stad, dicht bij de grens van Tone- keneke Falls, en ver van beide centra, zo'n honderd meter een landweggetje op en verborgen door schaduwrijke bomen, die hoger waren dan het huis. Je kon er duizend keer langs rijden zonder te weten dat het er stond, zei Goldie. Ja, dat was zo, zei Furia te vreden. Aan de achterzijde lag zelfs een betegelde patio en een zwembad, dat uitgerust was met een verwarmings installatie, maar het was in verband met de wintermaanden, leeggepompt. Jammer, vond Furia, want we hadden anders als rijke stinkerds een duik kunnen nemen. Het huis was van een familie uit New York, die het 's zomers gebruikte en verder gedurende lange weekein den. Goldie wist dat, want Nanette had in haar brieven over de Thatchers geschreven. Zij was in de zomermaan den hun gebruikelijke baby-sit; ze gingen vaak uit. Zij hadden drie on mogelijke kinderen, maar Nanette zei dat ze haar tweemaal zo veel als normaal betaalden, zodat haar dat wei nig kon schelen. Er was geen kans dat de Thatchers plotseling zouden opdui ken, want zij waren naar Europa ver trokken tot na de kerstvakantie. Zo leefde het andere deel van de mens heid! Furia vond 't goed. Afgezien van het geld voelde hij zich uitstekend na Goldie's speciale behandeling en toen Hinch de achterdeur openbrak en Goldie Barbara opsloot in het kamer tje beneden van de dienstbode, werd hij niet eens nijdig op de verwarming, die niet aan wilde gaan. De olie moest op zijn. Misschien hebben zij de reke ningen niet betaald, had hij schamper gezegd. Bewonderend liep hij rond. De boe- renmeubels waren fors en met de hand gemaakt, blank pijnboomhout, behandeld met lijnzaadolie, alleen houten pennen, geen enkele spijker. De ruwstenen open haard in de woon kamer was bijna hoog genoeg voor Hinch er in te lopen en er hingen olieverfschilderijen aan de muren. Hnich had er echter maar weinig waardering voor. Ze zien eruit alsof ze duizend jaar geleden zijn gemaakt door een paar gekken, zei hij, en kijk hoe bruin ze zijn geworden en vol barsten zitten. Er stond zelfs een grootbeeld kleurentelevisietoestel, in gebouwd in een kast van blank hout, dat Goldie ogenblikkelijk aanzette, maar waarop Furia zei: „Ben je be donderd, we moeten horen wat er hier gaande is", en hij schakelde de tele visie uit en zette de radio aan, een groot transistortoestel, dat op de schoorsteenmantel stond. Hij stemde af op het radiostation van Tonekeneke Falls. Er speelde een rock combo. Hij liet het toestel aan staan en ging op onderzoek uit. De keuken, eveneens in boerenstijl, verleidde hem tot een rondedansje. Het was allemaal hout en baksteen, glimmende koperen pannen stonden in een lange rij op een plank, steel pannen bengelden aan handgesmede ijzeren haken, die aan de balken hin gen. Het zag er uit als een kleuren foto in „Gerieflijk Wonen" of een dergelijk tijdschrift. „Wat zou m'n oude moeder hier haar ogen hebben uitgekeken! Waarin zij moest koken, kon 'je zelfs een hond nog niet aandoen". De ijskast was leeg, maar de geweldige grote diepvriezer zat vol met biefstukken, vlees om te roosteren en andere heerlijke dingen. De schouw was imponerend groot. In de achterzijde zat een zwarte, ijzeren deur van de, wat Goldie noemde, Hol landse oven, die groot genoeg was om er een heel lam in te stoppen, en in het midden hing een zwarte, ijzeren pot aan een zwarte ijzeren ketting te wiebelen. „Man, die pot is groter dan de wasted van m'n oude moeder", zei Furia bijna lachend. „Je weet 't wel uit te zoeken, Goldie!" Hij voelde zich in zó'n goede stem ming, dat toen Hinch een kamer vond, langs de wanden van de grond tot het plafond propvol boeken staande, en met in een hoek een blank houten bar, goed gevuld met dure flessen, en zich een waterglas vol Black Label whisky inschonk, Furia hem zijn gang liet gaan. „Neem het er maar eens goed van, Hinch. Lach eens". En toen moest hij laten zien hoe flink hij wel was. Hij zei: „Waarom ligt dat kind zo te brul len? Ik zal haar iets geven om te brullen". Hij deed de deur van de dienstbodenkamer van het slot en gaf het kind een mep, niet al te erg, hij hield zich in, hij had ten slotte niets tegen kinderen, maar ze ging alleen maar harder huilen. „Wat is er met dat kleine nest aan de hand?" zei Furia vol afkeer. „Je zou zo denken dat ze wel gewend zou zijn aan een pak slaag daar haar vader een smeris is. Geef haar een borrel, Goldie, en laat haar d'r mond houden". Goldie liet Barbara een paar slokken gin drinken en na een poosje hield ze op met huilen en viel op bed in slaap, met haar mond open en snur kend als een kleine dronkelap. Furia voelde zich opgelucht en toen hij de deur afsloot glimlachte hij weer. Hij schopte z'n schoenen uit en ging op de bank in de woonkamer, die be kleed was met koeiehuiden, liggen als een kleine vorst. „Ik denk dat ik mij vanavond maar trakteer op een paar sappige biefstuk jes, Goldie", zei Furia. „Kun je ze klaarmaken op dat ding in de keuken, zoals die rijke lui doen?" „Ik zou niet weten waarom niet", zei Goldie. „Maar ik kan ze niet roos teren, ik zie geen houtkool". „Wat maakt dat nou uit? Rood van binnen, Goldie, kan dat goed met zo'n open vuur?" ,,'t Zal wel lukken", zei Goldie, die er op uit was het hem de eerstkomen de dagen naar de zin te maken. „Als stinkvoet me een zootje aanmaakhout jes en blokken brengt. Ik heb achter het huis een schuurtje gezien, dat er vol mee ligt". Hinch had inmiddels zijn vijfde glas op en het dwars door de spiegel achter de bar gesmeten. „Dat had je niet moeten doen", zei Furia. „Niet in zo'n sjiek huis als dit! Hinch!" „Ik heb het gehoord", zei Hinch, de bibliotheek uitlopend. Zijn gezicht was bleek en zijn neus was rood, zijn ogen puilden uit. Hij was nijdig. „Ik ga voor haar geen hout sjouwen. Ik ben haar nikker niet". (Wordt vervolgd) ®&SÜ&SSS 41. „Ik zal de politie waarschuwen dat U twee schurken onschadelijk hebt gemaakt", riep Jollipop. „Als U even de wacht wilt houden bij deze onverlaten, kunnen ze niet ontsnappen!" Met die woorden verdween hij naar binnen en greep de tele joon. „U spreekt met huize Hobbeldonk", sprak hij, zodra hij inspekteur Boeislager aan de lijn kreeg. Mijnheer Panda heeft zojuist de heren Knars de Kraker en Sijmen Sluw gevangen genomenDe beide boeven liggen uitgeteld aan zijn voeten, na een levensgevaar lijk gevecht, u kunt ze op komen halen". Dat was goed nieuws, en de politie haastte zich dan ook naar Hobbeldonk. „Mooi werk!" riep de inspekteur prijzend. „Sijmen is een scherpschutter eerste klas en Knars staat voor niets als hij in het nauw gedreven wordt. We wisten wel, dat ze nog in het land waren, maar niet precies waar. Het was heel dapper van U om ze te lijf te gaan daar krijgt U een hoge beloning voor!" KISHA KWAM ZJJN AFSPRAAK MET T BROEDERSCHAP NIET NA- H-U HIELD DE ROBOT VOOR ZICHZELF „.EN BRACHT HAAR NIET ONDER DE MENSEN- KISHA, WAAROM BEN IK ALLEEN MAAR N KOPIE? MJ1N LIEFDE \OOR- JOU LOKT ZO MENSELUIK,ZO ECHT MUN VOOR IK VfcRlANö WEER T6R06 NAAR DIE 6061)6, OUDÉ. TIJD, TOEN WEN06 MAAR ÉÉN SCHICDPAD HADDEN! JUUie KUNNEN) WEI WEER 6AAN REST KAN IK WEDAUEEN AF' DOOR DE KNIEËN! 1917. Klein was het goede schip Ko- kanje niet, maar het verzonk in het niet vergeleken bij het witte luxe jacht, dat er vlak voor in de haven lag. Alles aan dat witte schip was schoon en duur. Het dek toonde geen vlekje, de schoorsteen bevatte geen spoortje roet en zelfs de vlaggestok was van zuiver goud. Van goud waren ook de ringen op de mouw van de bootsman, die bij de reling stond en zich uitermate ergerde. Want al was hij ook bootsman, hij was tevens een uitermate gevoelig mens en na gedane arbeid mocht hij zich gaarne verpozen bij kaarslicht en spinet. En daarom ging hem het geluid van een handharmonica dwars door de ziel. Het was niet, dat het schippersklavier slecht bespeeld werdintegendeel. Maar het muziekinstrument was niet zo nieuw meer en het wilde wel eens schril uithalen. Voor het oor, dat aan het spinet gewend was, waren die klanken onverdragelijk. En de bootsman werd van minuut tot minuut bozer. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wllsonspletn). Vandaag 20.15 uur: Nederlandse Comedie met.: „Het leven en de werken van Leopold II". Zondag 20.15 uur: Nederlandse Comedie met „Hotel 't Paradijs' BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstraat 111) 14, 19 en 21.30 uur: „Benjamin de vrijbuiter", 14 jr. Za terdag 24 uur: „Wild op liefde", 18 jr. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 uur. tevens zondag 14.15 uur: „De 5 getekenden", 14 jr. Zaterdag 23.30 uur: „Sherlock Holmes contra Jack the Ripper", 18 jr. Luxor (Gr. Houtstraat 139) 14, 19 en 21.15 u.. tevens zondag 16.15 u.: „MASH", 18 Jr. Rembrandt (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 u., tevens zondag 16.15 uur: „Tijd voor de wolven", 18 jr. Zondag 11. uur: „Elsa, dochter der na tuur",-a.l. Roxy (KI. Houtstraat 79) 14.30, 19 en 21.15 u.. zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vreemde min naars", 18 jr. Studio (Gr. Markt) 14.15, 19 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Butch Cassidy and the Sundance kid", 14 jr. Zondag 11 uur: „Brokkenpiloten", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, (Groot Heiligland 63). Per manente tentoonstelling van werken uit de 17e eeuw waaronder Hals' meesterwerken In het prentenkabinet is een selectie te zien uit de verzameling van Hans en Allee de Jong; be langrijke Cobra-vertegenwoordigers schilderijen en tekeningen van Dubuffet. Wagemaker Georges Mathieu, Lam en Devie en beeldhouw werk van Germaine. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondags van 13 toi 17 uui. Bisschoppelijk Museum, (Jansstraat 79). Per manente tentoonstelling van oude religieuze kunst schilderijen, middeleeuwse beeldhouw werken, handschriften en kunstnijverheid. Da gelijks. behalve maandag geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 uur Zondags van 14 tot 17 uur. Teylermuseum, (Spaarne 16) Permanente ten toonstelling van schilderijen fossielen minera len en historische natuurkundige instrumenten Geopend op werkdagen (behalve maandags) van 10 tot 16 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 uur. Cruquiusmuseum. (Cruquiusweg Haarlemmer meer) Historische stoommachines en grote ma quette van Nederland. Geopend dagelijks, be halve zondag, 9-16 uur. Zaterdag 9-12 uur. Vis- en Vleeshal. (Gr. Markt) Expositie edel- smeedwerk van Franpols Hugo. Geopend dage lijks van 10-17 uur zondags van 13.17 uur. Tot en met 3 januari. Vandaaag en morgen: Kunst markt. Museum Kunstcentrum De Ark, (Nieuw Hei ligland 1 rd) Permanente expositie van voor namelijk Haarlemse kunstenaars. Bezichtiging van de gebrandschilderde ramen uit 1602. Dage lijks behalve dinsdag, van 10 tot 20 uur, woens dag t.m. maandag 20—23 uur: Klassiek grammo- foonplatenprogramma Potterle „Het Schoutje", (Schoutjessteeg). Ex positie van potterie en handweef van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10 tot 17 uur. Galerie Aktie '68 (Staten Bolwerk 3). Exposi tie van werken van Antje IJpelaar en Ger Da- niëls. Geopend maandag t.m. vrijdag 11-17 u., zaterdag en zondag 14-18 uur. Tot en met 17 de cember. Frans Heerkens Thijssen, (Houtplein 13). Ex positie van Amsterdamse stadsgezichten v. 1700 tot heden. Geopend dagelijks (behalve zondag) 10-13 en 14-18 uur. Tot en met 5 december. Sociëteit Deining, (Rlpperdastraat). Foto-expo sitie van W. de Jonge. Geopend ma. t.m. za. (be halve woensdag) 10-14 u. Zondag 14-17 uur. Tot en met 30 november. Galerie Zijlstraat, (Zijlstraat 31). Expositie mi niaturen van Go van der Werf; kleinplastieken van Han Radecker en schilderijen van Cees van IJsseldljk. Geopend maandag t.m. zaterdag 12- 17 u. Zondag 14.30-17 u. bovendien vrijdag 20- 21.30 uur. Tot en met 13 december. Galerie Blokker (Bronsteeweg 4a, Heemstede). Permanente expositie handgeweven wandkleden van Bodil Blokker-Veggerby, handgeknoopte rya-modellen uit Skan^inavië keramiek en grafiek. Geopend dinsdag t.m. zaterdag 9-17.45 u Het Oude Slot, (Ir. Lelylaan, Heemstede). Toonzaal weverij de Ploeg: expositie van pop pen van Corrie Wentlnk-Bakker en reliëfs en tekeningen van Piet Franzen. Geopend maandag tm. vrijdag 9-12.30 en i„.30-17.30 uur. Tot en met 4 december. Sociëteit Duysterghast (Boulevard P. Loot, tel. Zandvoort), Expositie van werken van de schil deres Arièn. Zaterdag en zondag 14-16 uur. Galerie Eylders (Haitestraal 77 Zandvoort). Expositie van beeldhouwwerken van Karei Gomes. Geopend van dinsdag t.m. zondag 13-17 uur Tot en met 18 december Stichting Cultureel en Creatief Centrum (Nij- verheidsweg 5, Heemstede). Schilderijenten toonstelling van Herman Stoel. Geopend vandaag en morgen 14-17 en 19-23 uur. VOLKSUNIVERSITEIT A. H. Gerhardschool (Raaks). Maandag 20 u.: Wordt onze maatschappij marxistisch, lezing door prof. dr. J. Wemelsfelder. DIVERSEN Waagtaveeme, (hoek Damstraat-Spaarne). Da gelijks. behalve maandag, open podium: ge opend van 10-18 en 20 24 uur. Vrijdag en zater dag tot 01 uur. Maandag 20 u.: Teach in: Het roze pamflet, inl. André Haakmat en Tine Cor- Electric Centre. (Bakenessergracht). Dagelijks, behalve maandag, geopend van 12-18 en 20-24 uur; vrijdag van 20-02 uur; zaterdag 20-03 uur. Bowling, (hoek Orionweg-Delftlaan). Dagelijks 12-02 uur; zondag 10-02 uur bowling. Thijsse's Hof (Mollaan). Geopend van dinsdag tot en met zaterdag 9-12 en 13.30-16 uur. Die Raeckse (Raaks). Zondag 20 uur: Dansen: „Tropical Kwartet" o.l.v. Jan Doombosch. Sociëteit Dening (Rlpperdastraat). Vandaag 20 uur: Voorzaal: Toneelgroep Toi-Toi: „De konfrontatie" en „De dierbare overledene": 20.30 uur: 't Praethuys: Solistenoptreden van o.a. Theo Saris. Speeltuin Nieuw Leven (Spaamdam). Maan dag 20 uur: Dorpsraad. Dolfirama, (Zandvoort naast Bouwes Palace). Dolfijnenshow woensdag 14 en 16 uur, zaterdag en zondag 12. 14 en 16 uur. Mobilarium museum met old-timers miniatuur trein- en racebanen zaterdag en zondag van 12 tot 18 uur. Bowling dagelijks van 14-01 uur. Hotel Bouwes, (Zandvoort). Zaterdag en zon dag. tevens zonda^ matinee: Cor Halle kwartet. Caramella (Zandvoort). Dagelijks dansen: .Etoiles". TENTOONSTELLINGEN Klokgeveltje, (Hoofdstiaat 140 Hillegom) Ex positie van olleverfschtlderlje) van J W Victor Hollanders. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 14-17 uur, zondag 14-16 uur. Tot en met 13 december. DIVERSEN Treslong, (Hillegom), Dagelijks, behalve maan dag diner-dansant. Duyvetil (bij Oase, Vogelenzangseweg). Zon dag 11-15 uur: „Bomen over bos"; 14-15 uur: Huistelefoon in het lichaam, lezing door P. van Zalinge (2e gebouw). BIOSCOPEN City Theater, zaterdag 19 en 21.15 uur, zondag 19 en 21.15 uur en maandag 20 uur: „De terug keer naar de Apenplaneet"; zondag 14.30 uur: „Zorro contra Samson". Stadsschouwburg, zaterdag en zondag 20 uur: „De weg naar de hel"; zondag 14.30 uur: „Lach- parade-festival". TENTOONSTELLINGEN Beeckestijn. Dagelijks van 14 tot 17 uur open voor bezichtiging Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. Dagelijks (behalve zondags) 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16 uur. Stadhuis, (Plein 1945, IJmulden). Is alle werk dagen van 10 tot 12 uur te bezichtigen. Bedrijfsmuseum Hoogovens, (Bessemerstraat, Velsen-Noord). Is dinsdag open van 12 tot 13.30 uur en donderdags van 12 tot 13.30 en van 20 tot 22 uur. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). Zaterdag 19 en 21.15 uur: „McCord, dood of levend"; 23.30 uur; „Dood In het verkeerde bed"; zondag 14.30 uur: „De Zuidster"; 16.30 uur: „McCord. dood of le vend"; 19 en 21.15 uur; „From here to eternity". Luxor Theater (Breestraat). Zaterdag 19 en 21.15 uur: „Groupie girl"; zondag 14.15 uur: „Goliath en de barbaren"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Django, de bastaard". TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie graficus Frank Lodeizen; geopend tot 18 uur. Kennemer Oudheidkamer (huize Scheybeeck, Velserweg). Geopend op dinsdag en donderdag van 14 tot 16.30 en van 19.30 tot 21.30 uur, op vrijdag van 14 tot 16.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Bever wijk, tel. 0251A—25120. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). Zaterdag 19 en 21.15 uur: „Duizend bommenwerpers val len aan"; zondag 14 uur: „De goudschat in de woestijn"; 16 uur: „Duizend bommenwerpers vallen aan"; 19 en 21.15 uur: „Help, ik ben nog maagd". AKEN' (DPA) De politie rond het Drielandenpunt krijgt een klein vak woordenboek, waaraan gemeenschappelijk in West-Duitsland, Nederland en België wordt gewerkt. Het boekje moet de samen werking tussen de politie in de drie landen over de grenzen heen vergemakkelijken. In de drie grensgebieden is het al gewoonte om rechercheurs uit te wisselen en men is nu van plan hun ook cursussen te geven in vreemde talen. Dr. Dundalek, hoofdcommissaris van Aken, zei vrijdag tegen journalisten dat in deze „Interpol-landendriehoek" boven dien gewerkt wordt aan radio- en telex- verkeer onderling, om misdadigers die naar het buitenland zijn gevlucht beter op de hielen te kunnen zitten. Op den duur wil men ook komen tot „autotelevisie- apparaten", waarmee al proeven worden genomen in Düsseldorf, en een „autoradio- telexapparaat", dat door de politie in Rotterdam wordt beproefd. Met deze appa raten zullen televisiebeelden en telex- boodschappen rechtstreeks naar de politie wagens worden overgeseind. AMSTERDAM. Wegens smaad je gens een 52-jarige Amsterdamse hoofda gent van politie heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank vrijdag tegen een 33-jarige free-lance ci neast en tv-regisseur uit de hoofdstad een boete van 500 en één maand gevange nisstraf voorwaardelijk geëist. Deze zaak hield verband met de ge ruchtmakende VARA tv-uitzending „Dit is het begin" over de „Oranje Vrijstaat" van 1 april. Daarin kwamen beelden voor van de agent toen deze, kijkend door een kleine raamopening in de voordeur van een gekraakt pand in de Sarphatistraat in Amsterdam, volgens de tv-regisseur een brandende sigarettenpeuk naar bin nen zou hebben gegooid. In de VARA-radiouitzending „Dit is het begin" van 28 maart vertelt de regisseur dat hij de bezetting van twee gemeente panden in de Sarphatistraat had gefilmd en hem daarbij „een interessant detail" was opgevallen. Hij had de agent ervan beschuldigd opzettelijk te hebben gepoogd brand te stichten in dit pand, die vol gens hem wist dat de achter de voor deur een stapel pamfletten op de vloer lag. De tv-regisseur was ten laste gelegd dat hij opzettelijk deze mededeling had gedaan met het doel hieraan ruchtbaar heid te geven terwijl hij wist dat zijn woorden een aansporing waren aan de luisteraars om de aangekondigde tv-uit zending te gaan zien. De hoofdagent, die altijd ontkend heeft een sigarettenpeuk naar binnen te heb ben gegooid, is zelf niet vervolgd en er is ook geen disciplinaire maatregel te gen hem genomen. In april diende hij een klacht wegens aantasting in eer en goede naam in tegen de regisseur. De uitspraak is bepaald op 11 decem ber. DEN HAAG De ministerraad heeft in zijn vrijdag gehouden vergadering be sloten tot verlaging van de leerlingen schalen bij het kleuteronderwijs en het basisonderwijs. In de begroting van het ministerie van Onderwijs voor 1971 waren deze verlagingen reeds aangekondigd. Bij het kleuteronderwijs, aldus minister president De Jong na afloop van de mi nisterraadsvergadering, zal de verlaging op 1 januari 1971 ingaan. De verlaging draagt een beperkt karakter in verband met het aantal beschikbare kleuterleid sters. Door deze verlaging zullen ongeveer 300 kleuterleidsters méér nodig zijn. Bij het basisonderwijs wordt de zogenoemde 36-schaal ingevoerd. Dat betekent dat er bij elke 36 leerlingen één leerkracht bij komt. Het aantal leerkrachten wordt door de schaalverlaging uitgebreid met ongeveer 750. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven Midden- en Zuid-Europa bevindt zich nog steeds een krachtig gebied van hoge lucht druk dal in grote delen van Europa voor rustig weer zorgt. Tussen dit hogedrukgebied en een vore van lage druk op de oceaan ten westen van Portugal on de Britse eilanden wordt boven West-Europa een zuidelijke stroming in stand gehouden. Sto ringen hierin trokken de afgelopen dagen over Ierland naar het noorden. Geleidelijk echter verplaatst de baan van de storingen zich in oostelijke richting. Hierdoor kan een frontaal systeem dat zaterdag boven West-Frankrijk en Züid-Engeland regen bracht ons land bereiken. Tijdelijk moet dan ook op meer bewolking ge rekend worden waaruit plaatselijk regen kan vallen De wind neemt daarbij toe tot vrij krachtig zodat mistproblemen voorlopig van de baan zijn. VOORUITZICHTEN Plaatselijk opklaringen, overwegend droog en temperaturen voornamelijk in de nacht iets boven normaal Aantal uren zon: 0 tot 4; Min. temp. xan ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; Max. temp.omstreeks normaal; Kans op een lroge periode van tenminste 12 uur: 90 percent; Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. WEERRAPPORTEN t M Maximum- en minimum- g temperaturen c 2 binnen- en buitenland fcr 64 Amsterdam half bew. zzo 8 2 0 De Bilt onbew. zzo 9- 3 0 Deelen geh. bew. zo 7 3 0 Eelde mist zo 6 3 0 Eindhoven onbew. zo 11 2 0 Den Helder mist zzo 7 4 0 Rotterdam onbew. zzo 10 2 0 Twente mist ozo 6 1 0 Vlissingen licht bew. z 10 6 0 Z.-Limburg licht bew. ozo 11 3 0 Aberdeen regen z 9 7 0.7 Athene half bew. n 13 10 0 Barcelona zw. bew. n 13 10 0 Belgrado geh. bew. windst. - 4 3 0 Berlijn motregen wzw 7 -4 0.1 Bordeaux zw. bew. zo 13 9 0 Brussel onbew. z 13 5 0 Frankfort motregen zzw 3 1 0.3 Geneve mist O 4 1 0 Grenoble licht bew. O 11 1 0 Helsinki zw. bew. wnw 4 2 0 Innsbruck onbew. w 8 -4 0 Kopenhagen onbew. w 7 2 0 Lissabon licht bew. z 19 15 0 Locarno onbew. O 8 -2 0 Londen zw. bew. zzo 12 7 0 Luxemburg mist zzo 10 -2 0 Madrid regen windst. 13 10 3 Malaga beh. bew. nw 18 12 0 Mallorca half bew. windst. 20 10 0 Munchen mist windst. -1 -5 0 Nice onbew. n 16 7 0 Oslo mist windst. -1 -5 0 Parijs half bew. ozo 13 2 0 Rome licht bew. ono 16 2 0 Wenen geh. bew. zo 6 5 0 Zürich geh. bew. wzw 1 -0 0 ZONDAG 29 NOVEMBER Zon op 8.22 uur; onder 16.34 uur Maan op 9.37 uur; onder 16.19 uur MAANDAG 30 NOVEMBER Zon op 8.24 uur; onder 16.33 uur Maan op 10.42 uur; onder 17.18 uur Nieuwe MAANSTANDEN maan 2b november 22.14 uur HOOG EN LAAG WATER IN IJMU1DEN ZATERDAG 28 NOVEMBER Hoog water 3.00 uur en 15.14 uur Laag water 11.04 uur en 23.21 uur ZONDAG 29 NOVEMBER Hoog water 3.38 uur en 15.53 uur Laag water 11.43 uur en uur MAANDAG 30 NOVEMBER Hoog water 4.19 uur en 16.31 uur Laag water 0.03 uur en 12.23 uur Het hoog water te IJmuiden is 15 min. vroeger dan in Zandvoort

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 10