IJmuider Courant ONGEVALLEN CHIRURG WIL EERSTE HULP DIPLOMA AAN RIJ-EXAMENS VERBINDEN 50.000 PER JAAR! Dr. Binnendijk: meer eenheid bij de hulpverlening Meer verpleegsters! Andere aanpak T eamwerk Steeds ernstiger Sectie Herexamen EHBO Praatpalen Nazorg Plankgas mm „ERGENS IN NEDERLAND" is een verkeersongeluk gebeurd. Twee mensen liggen bloedend op het wegdek, een derde zit nog in het wrak van zijn auto waarin hij een uur eerder opgewekt was weg gereden. De politie komt, verleent de eerste hulp en verzoekt per boordradio om snelle ambulance hulp. Na tien minuten arriveert ook de ziekenauto. Twee mannen leggen de slachtoffers behoedzaam op brancards in de ambulance en rijden weg met loeiende sirene. De kijkers druipen af. Een politieman haalt wat zand uit de berm en strooit dat over de plek waar de slachtoffers gelegen hebben. Het zoveelste ongeluk van de dag zand erover! Om de gewonden zo snel mogelijk te kunnen helpen, beschikken enkele grote ziekenhuizen in Nederland te genwoordig over speciale ongevallen centra, waar een medisch team dag en nacht klaar staat om de slachtof fers te behandèlen en zonodig opera tief in te grijpen. Ook het acade misch ziekenhuis in Groningen heeft zo'n afdeling. Chirurg dr. B. Bin nendijk is een der leden van dat me dische team, dat jaarlijks een toe vloed van 12.000 gewonden te verwer ken krijgt, dat zijn per dag 35 slacht offers van een of ander ongeluk. DR. BINNENDIJK: „De verkeers slachtoffers vormen chirurgisch een dankbare groep patiënten. Het zijn vaak jeugdige mensen die in elk op zicht kerngezond zijn. Behalve het let sel door het ongeval hebben ze meestal geen andere ernstige kwalen. Je hebt dus een zeer re delijke kans om er iets van te ma ken. Is de patiënt zo zwaar gewond dat volledig herstel niet mogelijk is, dan probeer je toch een zo goed mo gelijk resultaat te behalen. Daar heb je een goede organisatie voor nodig. Maar het wordt steeds moeilijker, voldoende mensen te krijgen om 24 uur per dag met een ongevallenkli niek te draaien. Hoe moet je die be zetten? Wil men een zo goed moge lijke verzorging van de gewonden, dan zouden er in de eerste plaats weer voldoende meisjes verpleegster moeten worden. „OOSTENRIJK is er als eerste Europees land mee begonnen, de hele behandeling van gewonden wat geor- ganiseerder aan te pakken. Ze zijn daar het systeem gaan volgen dat een bepaalde chirurg elke gewonde volledig behandelt. Dat gebeurt in zo genoemde „Unfallkrankenhfiuser", die los staan van de algemene ziekenhui zen. Dat lijkt me volgens Nederland se opvattingen niet zo'n geslaagde op zet. In Nederland moet je de chirurg die zich bezig houdt met de verzor ging van de slachtoffers meer zien als een huisarts voor ongevalspatiën ten. Ik moet ervoor zorgen dat de pa tiënt gebruik kan maken van alle mo derne mogelijkheden". „Komt er in Oostenrijk iemand met een gebroken kaak binnen, dan zal de chirurg van het zelfstandige centrum hem zelf opereren. Hier doe ik alles wat in eerste instantie nodig is om de patiënt in leven te houden. Pas daarna roep ik die specialist op die het beste een gebroken kaak kan be handelen. Daarnaast opereer ik zelf IEDER JAAR eist het verkeer in Nederland circa 50.000 doden en gewonden. Dat zijn er bijna 1000 per week. Negen mensen per d a g sterven ter plaatse of tijdens het transport naar een ziekenhuis. Voor hen kan medische hulp niet meer baten. Maar al die meer of minder ernstig gewonden, hoe staat het daarmee? Kun nen zij snel genoeg vervoerd en behandeld worden opdat althans hun leven behouden blijft? Dr. P. Binnendijk, „ongevallenchirurg" van het Academisch ziekenhuis in Groningen, die elke dag opnieuw geconfronteerd wordt met de vaak vreselijke verwondingen van verkeersslachtof fers, heeft over deze „nationale ramp" het vol gende te zeggen. VERKEERSSLACHTOFFERS KRIJGEN NOG GEEN OPTIMALE VERZORGING Gewonden moeten vaak nog te lang op hulp wachten. Het alarmeringssysteem kan beter. ook wel, vooral veel skeletbreuken, iedereen heeft zijn specialiteit". MAAR MIJN EERSTE taak is het opvangen van de slachtoffers en hen volledig van top tot teen nakijken. Een ongeval kent geen grenzen. Als iemand blindedarmontsteking heeft, hoef je niet naar zijn oren te kijken. Maar na een ongeval kan er van al les aan de hand zijn. Je moet een plan opmaken: wat moet er eerst ge beuren en waar kan hij later aan geholpen worden? Bij dit overleg worden vaak vele specialisten betrok ken zoals zenuwartsen, mondheelkun- digen, internisten, plastisch chirurgen, enzovoort". „BIJ ongevallen is iedereen ge neigd om alleen aan het verkeer te denken. Maar we krijgen ook veel bedrijfsongevallen. Mensen die onder een plaat ijzer terecht zijn gekomen, of met een hand in een snijmachine hebben gezeten. Handletsel komt veel voor. En dan zijn er nog de huis-, tuin- en keukenongevallen, zoals huis vrouwen die van een laddertje vallen". Ruim een derde van onze patiënten komt uit het verkeer. Duizend zijn er jaarlijks zo erg aan toe dat ze opge nomen moeten worden. Hierbij is het moeilijk een scheiding tussen licht- en ernstig gewonden te maken. Dat doe ik eigenlijk nooit. Iemand met jen verbrijzelde knie is niet zo zwaar ge wond dat hij er noodzakelijkerwijs dood aan gaat, maar licht kun je zijn verwonding ook niet noemen. Heeft iemand een handletsel, en hij is in strumentenmaker of concertpianist dan is dat letsel voor hem ernstig". „HET VALT me op, dat het aantal mensen dat echt zwaar gewond is, van jaar tot jaar toeneemt. De snel heid van het verkeer wordt steeds gro ter, daardoor zijn de verwondingen ernstiger. We krijgen ook steeds meer mensen die meervoudig gewond zijn, bijboorbeeld schedelletsel en inwendi ge verwondingen". „Er is een aantal verwondingen dat eruit springt. Een ontwrichte heup bij voorbeeld. Die kun je krijgen als je bij een aanrijding met een knie tegen het dashbord botst. Vroeger hadden we er twee, drie per jaar, nu onge veer vijftien. En vroeger waren de ontwrichtingen simpeler: een boven been dat uit de heupkom was gedraaid Nu zie je steeds meer dat het been dwars door de heupkom heen boort en dat deze daarbij verbrijzeld wordt". „BERUCHT ZIJN ook de kneuzin gen van de borst. Dit komt veel voor als iemand met zijn borst tegen het stuur aan vliegt, waardoor de ribben worden ingedrukt". „Maar bij al die gevallen krijg ik natuurlijk geselecteerd materiaal; de doden komen niet bij ons. Eigenlijk zou op alle mensen die bij een ver keersongeval zijn overleden, sectie ver richt moeten worden. Dit ligt soms erg moeilijk bij de familie. Ik weet ook niet hoe ik er tegenover zou staan als een familielid van mij een verkeers ongeval was overkomen. Er zijn ook vaak religieuze, morele of juridische bezwaren; dat is ieders goed recht. Maar hierdoor wordt de kans op een wetenschappelijke benadering wel ver kleind. „MEN ZOU overigens veel meer ac tie moeten voeren ter voorkoming van verkeersongelukken. De wegen moeten verbeterd worden, de auto's veiliger gemaakt. Maar ook de mentaliteit der weggebruikers deugt niet. In Duits land werkt een stichting die alle verkeersdeelnemers heropvoeden wil. Bij die stichting moet iemand die bij een ongeval zijn rijbewijs verspeelde opnieuw rijexamen doen, waarbij hij ook danig aan de tand gevoeld wordt inzake zijn verkeersgedrag. Dat blijkt heel heilzaam te werken. Want overal verandert de mens „als bij toverslag" zodra hij achter het stuur zit. Ieder een heeft ineens enorme haast, bijna iedereen wil niet ingehaald worden en velen „staan op hun recht" (b.v. in voorrangskwesties) tot de dood er op volgt... Trouwens: hoeveel overigens doodserieuze mensen stappen zonder nadenken in hun auto met gladde ban den? EN WIE neemt de vooral des winters noodzakelijke voorzorg in acht om bij het wegrijden 's ochtends even al z'n lichten te controleren, en dus ook eventueel met assistentie van z'n vrouw de remlichten? Dat doet vrijwel niemand en toch kan je leven ermee gemoeid zijn...." Dokter Binnendijk bladert in een dik ke map met documentatie. „Je moet de hele hulpverlening eigenlijk split sen in een aantal fasen. Het begint met de hulpverlening op de plaats van het ongeluk. Dat moet voor een groot deel gebeuren door leken. Er zou grote verbetering komen als meer mensen een cursus EHBO zouden vol gen. Een goede EHBO-er weet dat het niet zijn taak is om doktertje te spe len, maar wel kan hij dingen doen die een patiënt betere overlevingskansen geven". „Een patiënt kan ter plaatse over lijden door verstikking of bloedverlies, terwijl hij door gerichte eerste hulp in leven zou zijn gebleven. Als iemand bijvoorbeeld niet meer ademhaalt, dan hoeft dat niet tien minuten te duren, dan is hij echt wel dood. Maar als een EHBO'-er iemand op de weg vindt die ademhalingsmoeilijkheden heeft, dan weet hij wat hij moet doen. Hij weet ook wat hij moet doen met mensen die braken en bewusteloos zijn. Het komt voor dat slachtoffers van ongevallen in hun eigen braaksel of bloed stikken. Een goede EHBO-er kan in zo'n geval een leven redden". „Ik dacht dat je het EHBO-examen moet koppelen aan het examen voor een rijbewijs. Er gebeurt zoveel el lende in het verkeer: je brengt ande ren in gevaar en je bent zelf voort durend in gevaar, dan moet je ge woon op ongelukken getraind zijn. Het is precies hetzelfde als de eis dat je ook minstens lagere school moet heb ben voor je op de maatschappij wordt „losgelaten." „EEN VOLGENDE fase bij de hulp is de alarmering. Dat ligt helemaal niet op mijn terrein, maar het is na tuurlijk fataal als je na een ongeval uren moet wachten voor er hulp komt. Er is veel ruzie over wèl praatpalen of géén praatpalen. Maar het is van belang dat dit soort zaken geregeld worden. Ook moet er snel rechtstreeks contact mogelijk zijn met de zieken huizen, zodat men daar weet wat er zoal aan gewonden binnenkomt". „VERDER zou er bij het transport meer eenheid moeten zijn. Overal de zelfde maat brancards bijvoorbeeld. Een patiënt hoeft dan niet onnodig Met namaak-verkeersslachtof- fers wordt door Rode-Kruis- colonnes en andere organisaties geoefend ter verhoging van de paraatheid en de snelheid bij de hulpverlening. vaak opgetild worden. De ziekenver- voerders laten de brancard waar de patiënt op ligt, in het ziekenhuis ach ter en krijgen een lege mee terug. Al dit soort dingen komt overigens steeds beter van de grond. Door de samen werking tussen de betrokken instan ties gaat de hulpverlening steeds be ter functioneren." „ER MOET ook meer belangstel ling komen voor de noden van men sen die na een ongeluk invalide blij ven. Iemand die op straat ligt te bloe den, spreekt tot de verbeelding. Er moet wat gebeuren, zegt iedereen dan. Maar iemand doe een krom of minder goed bruikbaar been aan een ongeluk overhoudt, spreekt veel minder aan." „ER ZIJN ettelijke mensen die iets aan een ongeluk „overhouden". Je hoort weinig van ze, omdat ze vaak wel goed worden opgevangen. Mensen die een gemeen schedelletsel hebben opgelopen, kunnen allerlei restver- schijnselen overhouden. Iemand met een in elkaar gedrukte borstkas kan kortademig blijven. De psychische be geleiding is erg belangrijk. Iemand die een stijf been heeft, moet niet thuis in de stoel blijven zitten wrokken, hij moet eroverheen geholpen worden." „Sommige ongevallen hebben zeer tragische gevolgen. Mensen met be schadiging van het ruggemerg kunnen volledig verlamd raken. Maar zij heb ben nog het voordeel dat zij geheel bij hun bewustzijn zijn. Je hebt in prin cipe nog te maken met intakte men selijke wezens." „Maar het komt ook voor dat patiënten na een schedellet sel volledig bewusteloos blijven. Je ziet nauwelijks nog dat ze leven, ze liggen maar wezenloos in bed. Bij ern stige schedelletsels frons ik m'n voor hoofd nogal eens. Maar af en toe kan het nog erg meevallen. Vooral bij kin deren." „ALS ER EEN ongevalspatiënt bin nenkomt met vaak de gruwelijkste ver wondingen, heb je nauwelijks tijd je erin te verdiepen, hoe erg het alle maal is. Je ziet zoveel ellende in dit beroep weet je, en ook dat „went" he laas, hoe aangrijpend het soms ook is. Je kunt je trouwens niet permitteren om te sidderen van emotie. Dan kun je gewoon je werk niet meer doen." HEEFT DE ongevallenarts er na een dag van snijden, hechten en krammen geen moeite mee, rustig in zijn auto te stappen en naar huis te rijden? Dr. Binnendijk: „Ik niet. Ik zou trouwens de auto niet kunnen missen, net zomin als al die andere automo bilisten. Wel ben ik in de loop der jaren wat langzamer gaan rijden. Als ik „plankgas" rijd, denk ik soms: als er nu iets gebeurt, kan ik dit of dat krijgen." En uit ervaring weet ik dat dan zelfs de knapste chirurg mach teloos zal staan. Nou, als iedereen wat voorzichtiger met het gaspedaal omging, dan zouden we het aantal ver keersongevallen waarschijnlijk wel met de helft kunnen verminderen

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15