WAGENVEER NA AANVARING GEZONKEN Overval in Rotterdam BANKROVER EIST SCHIETEND GELD Basten In februari eindrapport Cals/Donner Fluoride in drinkwater onschadelijk Moordenaar wurgde „verkeerde" vrouw Op een z CODELIJST HANDLEIDING VOOR STRAF Voordelig en lekker eten? winterpot f4.50 Boetes voor illegaal bezit van wapens iiii Opbrengst actie Pakistan volgende week bekend Dagvaardingen in Wassenaarse affaire klaar Mevrouw Lewin door inbrekers bedreigd Overleg SLM en RLD nog geen stap verder Voor politieman niet meer dan 500 extra TELEFOONTJE AAN PERS Ambtenaar knoeide met rijbewijzen Idee Leidse jurist mr. C. P. M. C. Oomen: Uitbreiding staf instituut voor neerlandistiek Theologen achter studentenparochie Bezwaren tegen elektrische kinderauto's 4 DICHTER BIJ DE DIEREN STAPEL DOSSIERS ONDOORZICHTIG ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 binnenhuis architectuur Wf meubelen gordijnen tapijten Kabinet beslist: Gezondheidsraad Nadat een zaagvis onversaagd een hele zaal had doorgezaagd over de liefde hij de elften bracht hij apart in heide helften een liefelijk maar wel zeer luid zingend-zaagvisnummer uit. Trijntje Fop voordelig uit met NS ROTTERDAM. Een nog onbekende man heeft vrjj dagavond omstreeks zeven uur een gewapende overval gepleegd op een bijkantoor van de Spaarbank-Rotterdam aan de Groene Hilledijk. Na een greep in de kas te hebben gedaan, verdween de man met een bedrag van enkele duizenden guldens. Er zijn géén gewonden. gekomen door een ruit in te slaan. De brandkast werd opengebrand. Uit de etalage van een juwelierszaak in Amsterdam zijn voor ca. 20.000 gul den aan gouden armbanden en ringen ge stolen. De etalageruit werd ingetrapt. De zaak had geen alarm systeem. Bij een juwelier in Franeker zijn bei de etalages leeggeroofd. De buit is 50 tot 60.000 gulden waard. Uit het Aartsbisschoppelijke Museum in Utrecht is een perkamenten gebeden en getijdenboekje uit 1440 ter waarde van 20.000 gulden verdwenen. Een suppoost ontdekte de diefstal toen hij de vitrine afstofte. Een 15-jarige jongen heeft zich vrij dagavond bij de politie in Alphen aan de Rijn gemeld, nadat hij omstreeks negen uur tevergeefs gepoogd had eén overval te plegen op het bijkantoor van de Raif- feisenbank aan de Sterrenlaan in een nieuwe wijk van die gemeente. Dank zij snel optreden van de echtgenote van de beheerder van het kantoor, mevrouw G. Kuyper-Pols, moest de jongen, die zich vermomd had met een grote bivakmuts en een donkere bril, het hazepad kiezen. DEN HAAG. In de loop van volgen de week zal bekend worden hoeveel de bliksemactie voor de hulpverlening aan Oost-Pakistan op vrijdagavond heeft op gebracht. Op deze avond waren overal in het land gemeentehuizen en kerken gedurende enkele uren geopend voor het in ontvangst nemen van giften. Door het ontbreken van een centraal bureau was het niet mogelijk een over zicht te verkrijgen van de belangstellig voor de actie. Het Rode Kruis zal zater dag een steekproefje nemen bij een aan tal gemeenten om een voorlopige indruk te krijgen. De overval had een nogal grimmig ka rakter doordat de ongeveer 30-jarige man een nylonkous over het hoofd had ge trokken en een vuurwapen de politie sprak van een vuurbuks gebruikte. Bij het binnenkomen en het verlaten van het kantoor loste de overvaller een schot. De kogels kwamen beide keren in de muur. Het schieten had overigens slechter kunnen aflopen, omdat op het tijdstip van de overval vijftien mensen binnen waren: tien klanten (op vrijdag avond is het koopavond in Rotterdam) en vijf man bankpersoneel. Nadat de man, op wie de politie thans een uitgebreide jacht maakt, het spaar bankkantoor was binnengekomen, loste hij het eerste schot. Vervolgens liep hij op één van de loketten toe en stak de loop van zijn wapen naar binnen tegen de borst van de 22-jarige bankbediende R. de Wit. Deze werd gedwongen de kas op de balie te zetten. Toen de bankbe diende aan deze eis had voldaan deed de overvaller snel een greep in de kas en vluchtte daarna nog een schot los send het kantoor uit. Uit de brandkast van een firma in scheepsbenodigdheden in Amsterdam heb ben onbekenden 25.000 in contanten ge stolen. De daders zijn het pand binnen- DEN HAAG. De officier van Justi tie bij de Haagse rechtbank heeft thans de dagvaarding samengesteld tegen de Zuidmolukkers, die in de weck van 14 tot 18 december terecht zullen staan in verband met de gebeurtenissen tijdens de bezetting van de ambtswoning van de In donesische ambassade in Waseenaar, in de ochtend van 31 augustus. Een afzonderlijke dagvaarding is sa mengesteld tegen de verdachte, die het dodelijk schot op de hoofdagent Mole naar zou hebben t gelost, waarbij primair doodslag ten laste wordt gelegd en sub sidiair mishandeling, de dood ten gevol ge hebbende. Dan zijn er nog twee verdachten die tijdens de razzia in het kamp in Capelle aan de IJssel werden gearresteerd en die zich aan uitlokking van de bezetting zouden hebben schuldig gemaakt. Het is de bedoeling dat de officier na de kerstdagen en waarschijnlijk op dins dag 29 december requisitoir zal nemen, omdat hij dit dan in alle zaken gelijk tijdig zal doen en uiteraard enige da gen nodig heeft om naar aanleiding van de behandeling der rechtszitting een re quisitoir samen te stellen. Daarna volgt dan het pleidooi van mr. H. W. J. Droesen, die in alle zaken als verdediger optreedt. De rechtbank zal begin januari vannis wijzen. ADVERTENTIE WVWWVWUWWWWWVWVWVWWWWWWWWWIfVl Kantoor en werkplaats LEIDSEVAARTWEG 97, HEEMSTEDE TEL. 28 70 65, privé 24 14 92 HMAMAMAAMMMAAAJWVUUUVUWUtAMJVWVWlMV Een wagenveer is gistermiddag na een aanvaring in het 'Amsterdam-Rijnka naal gezonken. Het scheepvaartver keer was tot vanmorgen gestremd. Het veer onderhield een verbinding tussen Diemen en de Bijlmermeer. De wagenveerpont werd midden in de vaarroute tijdens dichte mist aange varen door het tankschip Esso Neder land 70. Door de schok schoot het veer uit de rails, kapseisde en verdween onder de waterspiegel. AMSTERDAM De 58-jarige mevrouw F. LewinKlitsie, echtgenote van „Nieuw Rechts"-voorzitter Max Lewin, is in haar woning aan het Darwinplantsoen in Am sterdam door een inbreker bedreigd met een pistool, dat deze vermoedelijk had ge vonden in het nachtkastje van haar man. Toen de vrouw donderdagavond thuis kwam trof zij vier ongeveer 20-jarige jongelui aan. Zij namen de vlucht nadat één van hen haar het pistool had voor gehouden. De hele woning bleek te zijn doorzocht. Er wordt 280 vermist. De politie heeft de heer Lewin nog niet kunnen vragen of het door de inbrekers meegenomen pistool zijn eigendom is, omdat hij zich in Griekenland bevindt. SCHIPHOL Bjj een eerste bespre king tussen de SLM en de Rijksluchtvaart dienst, die gistermiddag in Den Haag twee uur in beslag heeft genomen, zijn de stand punten over de omstreden luchtlijn, die de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij met een Transavia-vliegtuig wil beginnen, uitgewisseld zonder dat partijen nader tot elkaar zijn gekomen, aldus een woordvoer der van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Beide partijen zijn het er naar bekend over eens, dat de SLM volgens het tripar- tite-akkoord naast de KLM vluchten mag uitvoeren tussen de drie rijksdelen, maar volgens de interpretatie die de Rijkslucht vaartdienst aan het akkoord geeft moet de SLM dat met eigen vliegtuigen doen. Aan gezien zij daarover niet beschikt wil ze daarvoor, zoals wij bericht hebben, de Boeing 707 van Transavia Holland inscha kelen. In het akkoord wordt dit met zoveel woorden nergens verboden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Naar wij vernemen zal de staatscommissie Cals/Donner reeds in februari gereedkomen met haar eindrapport. Hierdoor zal de toekomstige kabinetsformateur reeds rekening kun nen houden met de adviezen die in dit rapport zullen zijn verwerkt. Uit deze ad viezen zullen dan reeds enkele mogelijke taken voor het toekomstige kabinet bij de formatie een rol gaan spelen. De commissie-Cals/Donner is, zoals be kend is, enige jaren geleden ingesteld om adviezen te verstrekken voor mogelijke wijzigingen van een Grond- en Kieswet. Een aantal belangrijke interim-adviezen is reeds uitgebracht en heeft inderdaad geleid tot voorstellen tot wetswijzigingen. Deze voorstellen zullen in de komende maanden, maar nog vóór de verkiezin gen, in het parlement worden behandeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het politiepersoneel en het personeel van de koninklijke mare chaussee dat betrokken is bij de bijstand aan de politie krijgen niet meer dan 500 gulden extra, aldus heeft het kabinet gisteren officieel besloten. Premier De Jong had tot zijn verba zing vernomen dat er nogal wat misver standen rond deze 500 gulden zouden be staan, zo zei hij. Met nadruk wees hij er op dat deze 500 gulden komt boven de 400 gulden die alle ambtenaren krij gen. Het politiepersoneel krijgt dus in totaal 900 gulden extra ineens. DEN HAAG. In een zeer binnenkort te publiceren advies van de Gezondheids raad staat, dat er geen redenen zijn om aan te nemen dat het fluoride gehalte van het drinkwater waarvan een gunstige preventieve werking ten aanzien van het tandbederf uitgaat, enige invloed zou heb ben op ziekelijkheid en sterfelijkheid. Aldus heeft staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid vrijdag geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Jon geling (G.P.V.). Het advies van de Ge zondheidsraad geeft de staatssecretaris geen aanleiding op dit moment gelden beschikbaar te stellen voor een nader on derzoek met betrekking tot de vraag of langdurig gebruik van fluoride huiduit slag, reuma en allerlei zenuwaandoenin gen kan veroorzaken. (Van onze correspondent) DELFT. De dood van de pasge trouwde 21-jarige Ada Lansbergen uit Delft is het gevolg van een vergissing van de moordenaar. De wurger had het voorzien op een vrouw die een verdieping lager woont. De moorde naar zelf heeft deze mededeling gis teren verstrekt aan onze correspon dent. De Delftse politie is er van overtuigd dat het inderdaad de moordenaar is ge weest, die zich anoniem via de telefoon meldde. Dat werd vastgesteld aan de hand van enkele slechts aan ingewijden bekende details die hij verstrekte. Het onderzoek in deze mysterieuze zaak heeft daardoor een verrassende wending ge kregen. „De moord op Ada Lansbergen was een vergissing. Ik had de vrouw moeten hebben van een rechercheur, die een verdieping lager woont. Het was een abuis", zo luidde de lakonieke medede ling van de onbekende man aan onze correspondent. Om te bewijzen dat hij werkelijk de schuldige is aan de dood van Ada Lans bergen meldde hij de aan vrijwel nie mand bekende bijzonderheid dat de ver moorde vrouw een litteken heeft in de maagstreek. Zelfs in de familiekring van het slachtoffer was dit nauwelijks bekend. Hij zei aan het slot van het gesprek geheimzinnig dat de vrouw hem voor haar dood een „geheim" had verteld, dat zij waarschijnlijk ook voor haar man verborgen had gehouden. Hij besloot het gesprek met de mededeling: „Dit is voorlopig het laatste, maar u hoort meer van mij". Bij vijf bloemisten in Delft zijn vrij dagochtend door een onbekende man te lefonisch grafkransen besteld voor de vermoorde Ada Lansbergen. In alle ge- ARNHEM De officier van Justitie bjj de rechtbank in Arnhem heeft vrijdag zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, geëist, tegen een intussen ontslagen ambtenaar bij de pro vinciale griffie uit Arnhem wegens knoeie rijen met rijbewijzen De ambtenaar zou tegen vergoeding van veertig tot honderd gulden vervallen rij bewijzen hebben uitgereikt aan personen uit de omgeving van Arnhem, die voor hun rij-examen waren gezakt. De zaak kwam vorig jaar aan het licht doordat de houder van een vervalst rij bewijs verlenging daarvan aanvroeg. Sinds 1952 zou de ambtenaar zich wegens geld gebrek aan dergelijke knoeierijen hebben schuldig gemaakt. Uitspraak is 11 december. ei;.- ninnvrn 'V.A: (Van onze correspondent) LEIDEN. Soortgelijke misdrijven leveren niet altijd dezelfde straffen op. Wat de ene persoon drie maanden brom men oplevert, kan een ander afkopen met een boete van een paar honderd gulden. Willekeur? Dat hoeft niet. Het ene geval is zó anders dan het andere en er spelen zó veel factoren mee, dat de straffen relatief toch gelijkwaardig kunnen zjjn. Bezwaarlijk is echter dat het waarom van die verschillende straf fen niet altijd duidelijk wordt. Mr. C. P. M. C. Oomen uit Oegstgeest, die vorige week promoveerde aan de Leidse universiteit op het proefschrift „Voorlopige hechtenis en vrijheidsbene mende straffen in poenametrisch onder zoek bij enkele vermogensdelicten" zegt het zo: „De rechter formuleert in de meeste gevallen de straf met een cliché formule. In het Wetboek van Strafvorde ring staat dat de rechter de straf moet motiveren aan de hand van de ernst van het feit, de omstandigheden en de per soonlijke omstandigheden van de ver dachte, zoals een en ander en tijdens de rechtszitting is gebleken. Die motive ring van de rechter zegt echter vrijwel niets. Het is een algemene formule, waar in helemaal niet gezegd wordt welke fac toren nu in werkelijkheid hebben geleid tot een bepaalde straf". De studie van die straffen, het meten en wegen ervan in die zin dat beoogt wordt na te gaan met welke gegevens de rechter rekening houdt als hij aan de vraag van de straftoemeting toekomt en welk gewicht hij aan ieder van die ge gevens toekent, heet de poenametrie. Het door mr. Oomen verrichte poena metrisch onderzoek heeft betrekking op een aantal vermogensdelicten, te weten valsheid in geschrifte, verduistering in dienstbetrekking en oplichting. Gezocht werd naar een antwoord op de vragen welke gegevens van invloed zijn op de beslissing van de rechter over de toepas sing van voorlopige hechtenis en in welke mate, welke gegevens van invloed zijn op de beslissing van de duur van de voorlopige hechtenis, welke gegevens van invloed zijn op de beslissing over het al dan niet opleggen van een vrijheidsbe nemende straf en welke gegevens van invloed zijn op de beslissing over de duur van de vrijheidsbenemende straf. Mr. Oomen haalde 1150 dossiers uit heel Nederland uit 1962 bij elkaar en stelde vervolgens een code-boek samen, waarin hij de gegevens uit de dossiers vastlegde, ongeveer 250 per dossier, zoals opvoeding van verdachte, burgerlijke staat, schade bij het misdrijf, kindertal, etcetera. Het materiaal werd vervolgens via de code-lijst op ponskaarten overge bracht en met mathematisch-statistische technieken bewerkt. Voor zover is na te gaan is dit de eerste keer dat het straf- toemetingsvraagstuk op deze manier ge analyseerd wordt. Uit onderzoek-technisch oogpunt ontleent deze studie mede daar aan zijn waarde. De resultaten van het onderzoek zijn volgens mr. Oomen „te veel om op te noemen". De belangrijkste conclusie is wel dat een rechter, zowel bij de beslis sing over toepassing en duur van de voorlopige hechtenis, als bij de beslissing over de oplegging en duur van de vrij heidsbenemende straf, rekening houdt met onder meer het strafrechtelijke ver leden van de verdachte^ de toegebrachte schade en de gevolgen van het strafbare feit voor het werk van de verdachte (zo zou een verdachte die ontslagen is eer der celstraf krijgen als iemand die nog een betrekking heeft). Andere conclusie: zowel de rechter als de officier van Justitie meet voor zover kon worden nagegaan, bij de vraag over de oplegging van een vrijheidsbenemen de straf niet met met twee maten, maar met één maat. Het voordeel van het onderzoek is vol gens mr. Oomen dat er een einde komt aan de min of meer ondoorzichtigheid van de rechtspraak. „Daarom heb ik voorgesteld een lijst van controlepunten aan te leggen". Zo'n zogenoemde „checkpoints list" moet volgens hem een maximaal aantal gegevens bevatten. „Bij bepaalde delic ten kan nu met een aantal van die ge gevens rekening worden gehouden. Bij moord met alle gegevens bijvoorbeeld, bij rijden zonder achterlicht met maar een paar gegevens. In het laatste geval zal de rechter natuurlijk nooit vragen om een psychologisch rapport. Je zou per soort delict vast moeten stellen met welke gegevens de rechter rekening zou moeten houden". Eén bezwaarlijke kant is er volgens mr. Oomen aan deze manier van werken „Door zo'n lijst, die tot stand komt door een gesprek in de rechterlijke macht, be staat het gevaar dat de rechter wordt gebonden aan die lijst. Als hij het recht vaardig acht van die lijst af te wijken dan moet hij dat natuurlijk kunnen Zo'n lijst kan evenmin als de wet reke ning houden met iedere concrete situatie Het is dus mogelijk dat een rechter in een bepaald geval zal zeggen: hier moet ik iets anders doen dan wat de lijst aangeeft. Het grote voordeel van de lijst is dat het beleid voor alle betrokkenen en vooral ook voor de burgers duidelijk wordt. Als de rechter in een concreet geval zal afwijken van de lijst, dan zal hij ook de behoefte voelen het waarom duidelijk toe te lichten". Overmatig optimistisch is mr. Oomen niet over de snelle uitvoering van zijn voorstel. „Zó ver zijn we nog lang niet" meent hij. „Over de straftoemeting wordt de laatste tijd veel gesproken. Zonder verder te weten met welke gegevens de rechter rekening houdt. Ik wil niet bewe ren dat ik nu opeens alles ontdekt heb Ik heb voor een bepaald aantal gevallen een aantal gegevens kunnen traceren Daarmee zou voorlopig een proef gedaan kunnen worden". vallen werd de bestelling gedaan „na mens de recherche". Op het lint aan de kransen moest de tekst „Rust zacht de Delftse recherche" aangebracht wor den. De anoniem gebleven man stelde er prijs op dat de kransen bezorgd werden aan de woning van het slachtoffer en niet in de rouwkamer De rekening zou gepresenteerd moeten worden bij de recherche. Volgens enkele bloemisten was de man omstreeks dertig jaar oud en had hij een hoge stem. De Delftse recherche heeft de zaak in onderzoek. ADVERTENTIE Vraag naar de Voor slechts inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de stations restaurants. BREDA De Bredase politierechter heeft zes personen, van wie twee vrouwen, wegens illegaal wapenbezit veroordeeld tot een tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en boetes van 100 tot 300. De verdachten bezaten pistolen en flobert- geweron. De twee huisvrouwen hadden de wapens aangeschaft omdat ze zich bedreigd voel den, maar hadden ze nooit gebruikt. Het waren de eerste rechtszaken, die voort vloeiden uit de nieuwe Vuurwapenwet, die het verhandelen en in bezit hebben van vuurwapens voortaan als een misdrijf be schouwt. Alle wapens werden verbeurd verklaard. DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft vrijdag een beslissing genomen inzake het per soneelstekort aan het instituut voor neer landistiek aan de universiteit van Amster dam. Deze houdt in, dat nog dit studiejaar het aantal plaatsen voor de staf met tien a twaalf kan worden uitgebreid, zodat een verhouding ontstaat van één staflid op 17 studenten. Minister Veringa is vóór verdere per soneelsuitbreiding opdat uiterlijk over drie jaar, de verhouding gelijk is aan die bij de andere instituten voor de neerlandistiek. Deze is thans 1 op 16. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In een open brief aan de bisschoppen van Nederland en aan de stuurgroep van Septuagint hebben 28 van de 100 leden van het werkgenootschap van rooms-katholieke theologen in Nederland zich „uitdrukkelijk in vertrouwen en geloof verbonden" verklaard „met de gemeenten en haar priesters, die eigen wegen menen te moeten bewandelen". Zij hebben hun brief geschreven naar aanleiding van de gebeurtenissen rond de Amsterdamse studentenecclesia, waar op 27 september de gehuwde Huub Oosterhuis voorging in de eucharistieviering. De Radboudstichting (fonds voor het katholiek wetenschappelijk onderwijs) heeft naar aanleiding van de moeilijkheden de subsidie van 26.000 gulden per jaar van de studentenecclesia ingetrokken. DEN HAAG. De stichting Landelijke Samenwerking Bejaardentehuizen, de ver eniging „Het Nederlandse Blindenwezen" en de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers hebben stelling geno men tegen de verkoop van elektrisch aangedreven kinderauto's. Dit rpoderne speelgoed is momenteel in Nederland verkrijgbaar. De organisaties wijzen op het grote ge vaar, dat dit speelgoed, bestuurd door kinderen, vormt voor alle wandelaars, in het bijzonder voor blinden, behaarden en gehandicapten, maar ook voor de jeugdi ge bestuurders zelf. Het is bovendien wettelijk verboden en strafbaar met der gelijke kinderauto's op trottoirs te rij den. De ouders zijn aansprakelijk als hun kind met zo'n voertuig een ongeluk veroorzaakt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2