ADO wervelend langs Velsenaren: 0-2 MALAISE IN VOORHOEDE TELSTAR BEÏNVLOEDT Rab: „Durf ontbreekt" Jezek: „Fair play" THOMPSON: „PRONK ÉÉN VAN DE WEINIGEN DIE HAARLEM BEETJE BETER KAN MAKEN" Haarlem slaagde op Houtrust Holland Sport uitstekend tegen in opzet ik AJAX WERVELDE ALS VANOUDS AZ ondervond dat Cruyff weer vrij-uit kan spelen Couperus niet in selectie V Tweeëntwintig meldingen Eredivisie in cijfers 13 w* MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 jawcyi»# Ex««i>!or»M,V.V T»Nïa»-A,Ö.O. wSSm - Rode 1C-V.V.V, Probleem Gastvrijheid i EF (Van onze sportredactie) VELSEN De hoeveelheid bloed armoede in de voorhoede van zijn elftal mat trainer Jan Rab gister middag af aan de durf van zijn spe lers in de achterhoede en midden linie. „De jongens durven niets meer", beweerde de oefenmeester na de wedstrijd tegen koploper ADO. „Zeker niet tegen een elftal met namen. Neem nou Hans Driesen (de linkervleugelverdediger van Telstar) zoals die knul opkwam. Stapje voor stapje. Als hij sprint, dan krijgt hjj de bal. En de rest is al net zo. Zelfs toen wij met 02 achterstonden schoof de achterhoede en middenlinie de bal heen en weer. Zonder er wat positiefs mee te doen. Ze zijn bang omdat de voorhoede de bal niet kan vasthouden. ADO, dat goed voorbereid naar het Velser sportpark Schoonenberg kwam na de overwinning van Telstar op Feije- noord maakte met graagte gebruik van de malaise in de IJmond. Met wer- - x De cijfers van sporttoto 20 van afgelo pen weekeinde zijn: deelnemers: 782.708. inleg: 1.681.815, prijzenbedrag f 756.817 Eerste en derde prijs 261.886, tweede prijs 189.205, extra-prijs 37.840. Tot vanochtend waren er tweeëntwintig mei' dingen van dertien. LOTTOCIJFERS 12 14 16 28 42 49 Zusatzzahl 34. Olympiagewinnzahl 5 3 0 1. velende acties stichtten de spitsen Berg, Hestad en Wytse Couperus verwarring in de defensie van Telstar, die zich ge willig als prooi liet gebruiken. Hans Drie sen was duidelijk geïmponeerd door de allure van ADO. Terwijl hij dit seizoen meer gerenommeerde spitsen in bedwang wist te houden liet hij en ook zijn maten in de defensie (behalve Fred André) zich door de Haagse stootgroepen totaal over bluffen. Het eerste doelpunt van ADO na tien minuten gescoord door Wytse Couperus had dan ook gemakkelijk voorkomen kunnen worden. Zo niet door Driesen, die door Couperus met een kor te draai op het verkeerde been werd ge zet, dan wel door doelman Paul van der Meeren. De keeper, die de rest van de wedstrijd voortreffelijk werk leverde, liet het gemakkelijk te onderscheppen rol- lertje van Couperus rustig in de linker hoek van zijn doel huppelen. Het tweede doelpunt van ADO hoe knap ook Lex Schoenmaker zich had vrijgespeeld ge tuigde even zeer van het succes van het psychologische offensief van trainer Je zek en van de mislukking van Rab's voorbereiding. Driesen en ausputzer Jaap Zwaan ver zuimden Schoenmaker, die de bal vanuit de diepte kreeg aangespeeld, het verder voetballen te beletten. En zo kon het dan ook gebeuren dat twee man er niet in slaagen een tegenstander uit te schake len. Het schot van Schoenmaker was on houdbaar voor Van der Meeren. „Weet je wat het probleem is", zei Rab later, „je kan wel het hele seizoen tegen die jongens aan staan praten en zeggen gooi die bal naar voren; naar de spitsen, maar die knapen zijn niet gek. Die hebben al lang vastgesteld, dat we geen afmaker hebben. Ze geloven dan ook niet meer wat je zegt. Terwijl Tel star toch met een doelpuntenmaker als Beek of Van Toledo een geheel ander elf tal zou zijn. De durf ontbreekt". Als bewijs voor het gelijk van Jan Rab kan worden aangevoerd dat Telstar hoewel de gehele week werd getraind om de buitenspelval van ADO te ontlopen met open ogen keer op keer in de over duidelijk opgestelde hinderlaag tuimelde. Zonder nadenken, zonder ook maar te proberen een fatsoenlijke een-twee combi natie op te zetten of over de vleugels de val zonder ongelukken te passeren, wer den onzuivere dieptepasses afgegeven waarop de Hagenaars een gemakkelijk antwoord konden geven: één stapje naar voren was voldoende. Vanzelfsprekend was Jezek vol lof over de prestaties van zijn tegenstanders. „Fair play", zei Jezek, maar hij bedoel de uiteraard: zo'n buitenkansje hebben we het gehele seizoen nog niet gehad. Niet alleen was de voorhoede van de Vel senaren gemakkelijk in de hand te hou den, maar ook de achterhoede van Tel star had de ADO-spitsen alle ruimte gela ten om met succes te kunnen opereren. nog verwarring stichtten, de wedstrijd uit. Een wanhoopsactie van Cees de Vries, die de enige goed geslaagde één-twee van Telstar in dit duel opzette, werd door Aad Mansveld geblokkeerd. Die overdreven gastvrijheid toonde Tel star zelfs op het middenveld, anders één van de sterkste onderdelen van het elftal. Paul van Egmond verdween al in de eerste helft na een kleine aanvaring met doelman Thie. Hij werd vervangen door Tjeerd Kort. Jonker, de nieuwe negen tien-jarige spits (met toekomst) van Tel star, verhuisde daardoor naar het mid denveld en Kort kwam tegenover de ge routineerde back Theo van den Burch te staan. Rab wilde daarmee de gaten, die hij in de eerste helft had zien vallen ach ter de regelmatig naar voren snellende vleugelverdediger van ADO benutten. Maar Van den Burch, een geslepen vos, liet zich niet verrassen. Kort werd vol ledig aan banden gelegd. Na het tweede doelpunt van ADO zak te de spanning voor de 12000 bezoekers. ADO speelde rustiger dan na het eerste doelpunt, toen acties van Milan Stanic Doelman Tonnie Thie van ADO werd gistermiddag door waarschijnlijk supporters van Telstar met rookbommen bestookt. Bij één van de aanvallen van Telstar was Thie gedwongen zich op de bal én een rookbom te storten. Een actie, die hem een brandblaar opleverde. Koopman en Burgers lopen elkaar voor de voeten om het aanvallende Haagse gevaar te bezweren. Op de achtergrond Hoeben en Van Maurik. dat dit keer van Bolleboom komt (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. „Vorig jaar verlo ren we met 7-0 uit tegen PSV. Dat was tot vandaag onze grootste nederlaag in de eredivisie. Tegen Ajax gingen we toen met 4-1 ten onder. Cruyff maakte alle vier de doelpunten. Hij is voor onze achterhoede ongrijpbaar" (Robert Heinz, trainer van AZ'67). „Die verdediging van AZ was veel te traag om onze snelle combinaties bij te houden. Dat was de ene oorzaak van de acht doelpunten, die ze tegen kreeg. De andere was, dat ik van de last van die blessure bevrijd ben en vrijuit kon spe len. Het is erg prettig om op zo'n ma nier zes doelpunten te maken" (Johan Cruyff, als vanouds wervelende spits van Ajax). „Toen we eenmaal met drie doelpun ten voorstonden gingen die jongens alles of niets spelen. Ze trokken de achterste verdedigingslijn recht, zonder ausputzer, en dat moet je niet doen tegen een Cruyff in zo'n vorm. Onze verdedigers waren bovendien te sterk voor hun di- rekte tegenstanders, zodat ze lustig kon den gaan aanvallen" (Rinus Michels, trainer van Ajax). Toch was er bij AZ onvrede met de 8-1 nederlaag tegen Ajax. Drie doelpun ten van Cruyff zouden buitenspelgoals geweest zijn. Heinz: „Cruyff is wel snel, maar sneller dan de bal is hij niet" Scheidsrechter Godding had echter voor al op buitenspel gelet en met zijn assi stenten had hij het er voortreffelijk af gebracht. Vijf doelpunten ontstonden doordat de reeds snel vermoeide AZ- rechtsback Mol geen enkele vat op het spel had. Hij werd keer op keer voor bijgelopen door de zeer goed passende Rijnders, door de geraffineerde Keizer of zelfs door de overal aanwezige Suur- bier. Bij rust was de voorsprong van Ajax al 5-0. Eerst bestrafte Hulshoff een overtreding tégen Cruyff door de vrije trap, die Godding toekende, onverwacht in de bovenhoek te knallen. Miihren rond de even later een combinatie Keizer- Cruyff vlak voor het doel af. Er waren toen 20 minuten gespeeld. Voor rust en na rust zou Cruyff nog drie maal de voortreffelijke doelman Vooys passeren. Uit vrijwel identieke situaties. Steeds was hij Mol, Twisk of in laatste instan tie Van der Veen te snel af. Vijf van zijn goals kwamen voort uit een actie over links. Het mocht niet baten, dat Heinz De Jong had ingezet om Cruyff uit te scha kelen. Wat De Jong eerder in de compe titie vijf tot zes keer wel lukte met an dere individualisten, kreeg hij bij Cruyff niet voor elkaar. Vier zeer grove char ges van zijn kant leverden hem een of ficiële waarschuwing op. Na rust speelde voor hem de veel beweeglijker Tijm, mee, die ook indirekt zorgde voor AZ's enige tegendoelpunt, na tien minu ten in de tweede helft. De eerste nutti ge actie van Schmidt zette Hulshoff voor de keuze om Tijm of De Jager af te dek ken. Hij nam Tijm, maar De Jager ont ving de bal van Schmidt. Met een hard schot redde deze de eer (5-1). Robert Heinz noemde het de normale nederlaag van semi-professionals tegen full-profs. AZ had totaal geen verweer tegen het voortdurend offensieve Ajax. De spitsen De Jager en Schmidt onder vonden geen steun van het middenveld en in de verdediging traden alleen Van der Veen en soms Kabel rustig op. Heinz: „We hebben Ajax laten voetballen en zijn niet met zijn achten in het straf schopgebied gaan staan. We hebben niet gemauerd". Piet Keizer speelde ook weer eens een hele wedstrijd mee. Zijn voetblessure is geweken. Ondanks een zeer goede wed strijd, en het aandeel, dat hij in vier doelpunten had riep het publiek vaak om tempo, als hij de bal had. „Je be grijpt dat niet, soms moet je gewoon even waehten met afspelen. Dat is toch logisch". De enige Ajacied, die enigszins uit de toon viel bij de wervelende aanvalsac- ties van zijn ploeg was Johan Neeskens, Michels over hem: „Hij is nu eenmaal een ander type speler. Hij moet iets te verdedigen hebben en dat was er van middag niet". (Van onze sportredactie) DEN HAAG Woensdagavond is er een bespreking tussen het Haar lem-bestuur en trainer Bill Thomp son, waarin de mogelijkheden be sproken zullen worden in hoeverre het financieel gezien mogelijk is om stappen te ondernemen om zich tijdens de tweede transferperiode in december te versterken. Voor de Schot liggen de zaken erg gsimpel. „Tonny Pronk is de enige speler die ik ken en die een echte versterking zal betekenen. Ik zeg niet dat het ge beurt, want ik weet helemaal niet of de financiën aanwezig zijn om hem aan te trekken. Anderzijds voel ik er niets voor om op dit moment met aankopen te experimenteren. Een speler kopen die al na een paar weken naar het B-elftal verhuist maakt de zaak er alleen maar erger op. Pronk is één van de weinigen die het hui dige Haarlem-elftal een beetje beter kan maken". Het is echter duidelijk dat dat „beetje betere elftal" de onzekerheden kan reduceren tegen tegenstanders zoals gistermiddag opi Houtrust tegen Holland Sport waartegen het kan vriezen of dooien. Aangezien het scorebord na ne gentig minuten voetbal een 1-1 stand aan. Eén van de zes van Cruyff. Vonk ziet het al aankomen. wees kon Haarlem (Van der Hart: „Dat is uitstekend in zijn opzet om hier een punt weg te halen geslaagd" en Hoe ben „Om op Houtrust een punt weg te halen is geen kinderspel") min of meer als winnaar worden getipt, maar de manier waarop dit tot stand kwam kon de 5060 toeschouwers geen moment be koren en moet de beide oefenmeesters toch wel te denken hebben gegeven. Haarlem startte erg voorzichtig, zo dat het gevaar geheel en al moest ko men van De Goede (vooral in de tweede helft tegen Kronshorst volkomen kans loos) en Huyg. Ondanks het mobiliseren van een veelvoud aan verdedigers ont stonden er voor het doel van Paternotte enkele gevaarlijke situaties die tot op gelegde kansen leidden voor het Haagse aanvalstrio Roggeveen-Van Maurik-Roo- de (in de tweede helft vervangen door Roodnat) dat deze met schrikbarend gemak om zeep hielp. Hoeben was nog één van de weinigen die er een goed woord voor over had: „Vooral die Van Maurik blijft vreselijk gevaarlijk. Een enorme sjouwer. Op iedere bal, hoe on mogelijk hij ook lijkt, blijft hij gaan" Wellicht kwam het daardoor dat de Haarlem-treffer (enkele ogenblikken voor rust) als een bom insloeg. Burgers plaats te een vrije trap naar Hoeben die de bal hoog voor het doel gooide waar De Goede hoger sprong dan de vuisten van Louwerens en met een kopbal 0-1 kon aantekenen. Haarlem zat echter plotseling weer in de moeilijkheden toen Roggeveen on. middellijk na rust uit een scrimmage één keer een bal wel goed behandelde en de uitgelopen Paternotte kansloos liet, Haarlem moest nog verder terug. Hoe- ben: „Dat doelpunt viel te snel. Je dringt onbewust minder aan, omdat je door zo'n doelpunt toch angst krijgt dat het weer mis zal gaan". Het was echter Hoeben die bij de simpele aanvalspatronen van de Hage naars (steeds hoog voor het doel Rood nat: „Dat was voor Haarlem toch veel te simpel" de grootste rust uitstraal de en in de lucht keer op keer boven de Holland Sport-mensen uittorende. Hoe was het mogelijk dat Holland Sport in dit weinig imponerende spelletje volhard- de? Van der Hart: „Dat moet je aan de jongens vragen". En Roggeveen: „Dat moet je aan de trainer vragen". Zo was het lang voor tijd het mani festeerde zich in een steeds groter aan tal bezoekers die vroegtijdig het terrein verlieten al duidelijk dat Haarlem op een verdienstelijk resultaat zou af stomen. Meer zat er niet in omdat er van de voorhoede te weinig kracht uitging. Een voorhoede die af en toe werd gesteund door een meekomende Wim de Jong die de ondankbare en conditioneel allesver- gende taak had om twee heren te dienen. De Jong: „Als ik meekwam en een aan val was doodgelopen, dan moest ik on middellijk weer terug om mijn plaats in het middenveld in te nemen. Je gaat er volkomen kapot aan". Hij zal de ko mende weken over heel wat lucht moe ten beschikken want Thompson is niet van plan om zijn strategie op dit punt te wijzigen. Thompson: „De Jong is de enige die een beetje voor deze taak geschikt is. Ik vond het vandaag ook be ter gaan dan tegen NAC. Ik ben beslist niet ontevreden over hem". Dat was hij wel over De Goede. „Die speelde een stuk minder dan de vorige wedstrijden. Vandaag besloot hij echter zelf want dat is het hele punt om de kantjes er weer eens af te lopen". DEN HAAG KNVB-coach Fadrhono heeft de namen bekendgemaakt van de zestien spelers, die door hem zijn geselec teerd voor de (vriendschappelijke) wed strijd tegen Roemenië, woensdagavond in Amsterdam. De zestien zijn: Jan van Beveren (PSV), Ton Thie (ADO), Wim Suurbier (Ajax), Dick Schneider (Feijenoord), Epi Drost (FC Twente), Rinus Israel (Feijenoord), Johan Neeskens (Ajax), Nico Rijnders (Ajax), Wim Jansen (Feijenoord), Wim van Hanegem (Feijenoord), Theo Pahlplatz (FC Twente), Jan Klijnjan (Sparta), Jan Mulder (Anderlecht), Henk Wery (Feijenoord), Jo han Cruyff (Ajax), Piet Keizer (Ajax). Pleun Strik, die zaterdagavond wel met PSV tegen Feijenoord speelde werd niet geselecteerd vanwege zijn polsblessure. Wytse Couperus, tegen Oost-Duitsland te elfder ure geselecteerd, keerde niet in de groep van voorlopigen terug doordat de bondscoach nu de beschikking heeft over Johan Cruyff en Jan Mulder. Ook Wytse Veenstra, die zaterdag met PSV tegen Feijenoord een halve wedstrijd speelde, werd niet gekozen. Dick Schneider, al spe ler voor Jong Oranje, maakt nu deel uit van de selectie voor het A-elftal. Uitslagen: Ajax-AZ '67 8-1; Holland Sport-Haarlem 1-1, NAC-FC Utrecht 1-2; PSV-Feijenoord 2-3; FC Twente-Go Ahead 2-0; Sparta-NEC 2-1; Telstar-ADO 0-2; Volendam-DWS 2-2; Excelsior-MVV 3-0. ADO 13 11 2 0 24 28—6 Sparta 13 8 5 0 21 21—7 Feijenoord 13 8 4 1 20 28—10 FC Twente 13 8 4 1 20 194 Ajax 13 8 3 2 19 28—8 PSV 13 8 2 3 18 27—8 NEC 13 5 4 4 14 19—13 FC Utrecht 13 6 2 5 14 20—23 Holland Sport 13 3 5 5 11 13—16 Go Ahead 13 4 3 6 11 11—16 MVV 13 3 4 6 10 10—17 DWS 13 2 5 6 9 10—19 Haarlem 13 1 6 6 8 12—21 NAC 13 2 4 7 8 14—25 Telstar 13 2 4 7 8 15—26 Volendam 13 3 2 8 8 14—26 Eycelsior 13 2 3 8 7 14—30 AZ '67 13 0 4 9 4 7—35 Programma: Haarlem-Ajax; Utrecht- Holland Sport; Feijenoord-NAC; Go Ahead-PSVNEC-FC Twente; MVV- Sparta; ADO-Excelsior; AZ '67-Volendam. '4

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13