Reeks moorden in strook van Gaza DAYAN: HERVATTING OVERLEG MOGELIJK Demonstratie tegen Progil in Antwerpen] Paus in krottenwijk 1 r- MM Voor drie kwartjes auto's duwen Italiaanse regering krijgt vertrouwen Arrestaties na bomaanslag Films veroorzaken onrust in Athene Vitrioolmaniak in Antwerpen weer actief Paus biedt Aziaten steun imperialisme tegen in strijd en communisme Mode-ontwerpster Nina Ricci in Parijs overleden Cholera in Gaza Mijnongeluk in West-Duitsland Mausoleum voor Ho Tsji Minh NEDERLANDSE CHAUFFEUR IN ARREST Brief van George Panagoulis in „Observer" „KATHOLIEKE KERK WIL BONDGENOOT ZIJN" Madrid gaan I staken MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 Allon Gaza-strook Vier doden, een gewonde Japanners betogen tegen milieuvervuiling !g| - mÊÊSÈi '5 Vier Pakistani naar Engeland gesmokkeld MANILLA (AP) Paus Paulus de Zesde heeft zondag in een radio toespraak tot alle Aziaten, gezegd dat de rooms-katholieke kerk voor hen een bondgenoot kan zijn in de strijd tegen het goddeloze materialisme van het Westen en het militante atheïsme van de communistische landen. Krottenwijk Opvolging TEL AVIV (Reuter, AP en AFP) Generaal Mosje Dayan, de Israëlische minister van Defensie, heeft gisteren op een partybijeenkomst gezegd dat de voorwaarden voor een terugkeer tot het vredesoverleg via V.N.-bemidde- laar Jarring nog niet vervuld zijn maar dat Israel, als het zijn plaats aan de onderhandelingstafel weer heeft ingenomen, geen voorwaarden vooraf zal moeten stellen. Het zal op die manier de goede wil van de Arabieren op de proef stellen en te weten komen in hoeverre zij werkelijk vrede willen. Men moet, aldus de Israëlische minis ter, het dreigement van Egypte het be stand niet te zullen verlengen, niet al te ernstig nemen. Het probleem voor Is rael is zijn vredeswil te bewijzen zon- der dat dit voor de tegenstander als een teken van zwakte wordt uitgelegd. Wat het Suezkanaal betreft zei Dayan, dat Egypte er belang bij heeft dat het heropend wordt. Voor Israel is het ka naal voornamelijk een verdedigingslinie. Zoals de toestand nu is, acht hij een hervatting en een beëindiging van de oorlog beide mogelijk. In antwoord op een vraag zei minis ter Dayan, dat de nieuwe voorstellen die aan hem worden toegeschreven ten doel hebben het besluit tot hervatting van de besprekingen te vergemakkelijken. Maar hij wilde niet zeggen wat het voor voor stellen zijn. Het kabinet zou moeten be slissen of er voldoende aanleiding voor Israel bestaat het gesprek te hervatten. als het van de besprekingen zou wegblij ven. En militair is Israels positie veel beter dan die van Egypte. Door het ontploffen van een granaat in de strook van Gaza zijn zaterdag drie Arabieren gedood. Drie Israëlische sol daten en twee Arabieren werden gewond. Israëlische correspondenten in de strook van Gaza berichten dat vorige week vier Arabische vrouwen zijn ver moord in Beith Lahia. De twee jonge kin deren van een van hen liepen verwondin gen op. Voorts werden in Rafiah, ook in de strook van Gaza, twee Arabieren ver moord. Alle moorden zijn gepleegd door gemaskerde mannen, gewapend met mi trailleurs. Volgens de correspondenten gaat het waarschijnlijk om politieke moorden. In november zijn in de Strook van Gaza vijftien moorden gepleegd. PARIJS (Reuter). De bekende mode ontwerpster Nina Ricci is zaterdag in Pa rijs overleden. Zij is 87 jaar geworden. Nina Ricci was van Italiaanse afkomst en kwam in 1932 naar Parijs. Behalve haar haute couture werden haar parfums wereldberoemd. GAZA, (AP). In de Strook van Gaza zijn gisteren achttien nieuwe gevallen van cholera gemeld. In totaal zijn er nu in de strook 163 mensen die aan deze ziekte lijden. Twee weken geleden werd het eerste ziektegeval gemeld. Vice-premier Yigal Allon heeft giste ren verklaard, dat de Israëlische rege ring over enkele weken zal beslissen on der welke voorwaarden Israel weer zal deelnemen aan de vredesbesprekingen met Egypte. Hij zei, dat Israel de besprekingen niet zou hervatten als niet aan bepaalde voor waarden zou worden voldaan. Welke die voorwaarden zullen zijn moet nog wor den geprecideerd. Op een vergadering van zijn Arbei derspartij zei Allon dat Israel alle mo gelijke voordelen heeft getrokken uit de diplomatieke manoeuvre van het verla ten der besprekingen. Anderzijds dient Israel echter een terugkeer naar de be sprekingen moreel, politiek en militair te kunnen rechtvaardigen. Moreel zou Israel niet kunnen leven met de gedachte, dat het een kans zou •hebben gemist om vrede te sluiten, zei hij, terwijl de wereld Israel politiek zou verwijten geen vrede te hebben gesloten BOCHUM (DPA). Bij een mijnon- geluk in de mijn Hannibal in de West- duitse stad Bochum zijn vier mijnwer-1 kers om het leven gekomen. Een vijfde werd zwaar gewond. Door onbekende oorzaak schoot een transportband plotse ling langs een steile helling naar beneden en sleurde de mijnwerkers mee. ANTWERPEN (AFP en AP). Onge veer driehonderd mensen hebben in het weekeinde in Antwerpen een demonstra tieve optocht gehouden tegen de voorge nomen vestiging van de Franse chemi sche fabriek Progil in Kallo, Antwer pen. Sommige betogers droegen gasmas kers, anderen droegen borden en span doeken met doodskoppen en beenderen. In 150 plaatsen in Japan hebben gis teren ongeveer 720.000 vakbondsleden, wetenschapsmensen en andere burgers gedemonstreerd tegen de milieuvervui ling. Zij droegen spandoeken met leuzen als „Arbeiders, vissers, boeren en bur gers verenig u voor de strijd tegen de publieke gevaren" en „de industriëlen, die de lucht verontreinigen en het water besmetten moeten zich hun verantwoor delijkheden realiseren". De demonstra ties houden verband met de 24 wetten tegen milieuverontreiniging, waarover het parlement in de huidige zittingspe riode moet stemmen. Het gerucht gaat namelijk dat de regering onder druk van de grote industrieën deze wetten zou wil len verzachten. HAVANNA (Reuter). Het gebalsem de lichaam van de overleden Noordviet- namese president Ho Tsji Minh zal in een glazen kist in een mausoleum in Hanoi worden geplaatst, zo bericht een journalist van het Cubaanse partijdag- blad Granma na een bezoek aan Hanoi. In Hanoi en andere delen van Noord- Vietnam zijn tentoonstellingen ingericht met verschillende projecten voor een ge denkteken voor de Noordvietnamese lei der. Het hoofdthema van alle projecten is een mausoleum op het Ba Dinh plein in Hanoi. Het volk zal een keuze maken uit de tentoongestelde projecten. Andere communistische leiders voor wie een mausoleum is opgericht zijn Le ning, de Bulgaar Georgi Dimitrov en de Mongolen Soeche Bator en Tsjoibalsan. De lichamen van Josef Stalin en de Tsjechoslowaak Klement Gottwald lagen aanvankelijk ook in een mausoleum maar werden repsectievelijk in 1961 en 1962 verwijderd! Enkele uren voor zijn vertrek via. Samoa naar Australië bezocht paus Paulus gisteren de krottenwijk Tondo in ManillaDe paiLs bracht een bezoek aan een hut waarin een gezin met acht kinderen woonde en hield een toespraak tot de bewoners van de wijk. Ü«M B ItWtÉ mmmtM i;.,, In de Indonesische hoofdstad is de regenperiode aangebroken. Voor kleine jongetjes betekent dat een zakcentje extra, want er zijn heel wat auto's die door het hemelwater niet meer kunnen starten. Met een hele groep bieden de jongens zich dan aan om de auto op gang te duwen. Ze ver dienen met dat klusje ongeveer drie kwartjes, die onderling worden ver deeld. ROME (AFP en Reuter). De Ita liaanse centrum-links-regering van Emi- lio Colombo heeft in het Huis van Afge vaardigden met 341 stemmen voor en 237 tegen het vertrouwensvorum gekre gen Colombo had besloten de vertrouwens kwestie te stellen om een einde te ma ken aan pogingen van uiterst links en uiterst rechts de aanvaarding van het door de regering voorgestelde pakket economische maatregelen door het par lement te saboteren door indiening van talloze amendementen. Het Huis van Af gevaardigden was voor de behandeling van deze maatregel al sinds vorige week dinsdagochtend in vergadering. Vol gens de grondwettelijke bepalingen moet de behandeling uiterlijk 26 december zijn voltooid. Hoewel er nu dus een einde komt aan de eindeloze discussies zal het gehele pakket maatregelen nog aan een twee de stemming moeten worden onderwor pen voordat het naar de Senaat zal gaan die op zijn beurt dan met een goedkeu ring moet komen voor 26 december. Aanneming van het amendement bete kende de afwijzing van honderden amen dementen die door de oppositie waren ingediend, met als doel aanneming van het wetsontwerp te voorkomen. De stemming verliep volgens de poli tieke opstelling: de christen-demokraten, socialisten en republikeinen, leden van de coalitie, stemden voor, de oppositie tegen. De eindstemming over de belasting maatregelen wordt begin volgende week verwacht, maar daarvoor moet de Ka mer zich nog uitspreken over een door de Senaat gewijzigd wetsontwerp over de echtscheiding. BIRMINGHAM Een Nederlandse chauffeur is in Birmingham gearresteerd nadat in een krat in zijn vrachtwagen 4 Pakistani waren ontdekt die waarschijnlijk uit België naar Engeland waren gesmok- I keld. De vier mannen waren verborgen in een I houten krat, dat slechts 45 cm- hoog was. Scotland Yard heeft de hulp van de politie in Nederland, België en Frankrijk inge- 1 roepen voor een onderzoek. Duizenden illegale immigranten zijn de laatste twee jaar over het Kanaal naar Engeland ge smokkeld. ATHENE, (Reuter en AP). De| Griekse politie heeft gisteren tweedui zend jongeren verspreid die in het cen trum van Athene een betoging hielden nadat ze de Amerikaanse popfestival film „Woodstock" hadden gezien. De jon geren riepen leuzen naar de politie. Een aantal van hen werd aangehouden voor aantal van nen wem aangenuuucu »w -, ondervraging, maar zou volgens de poli-1 woordelijkheid voor de aanslagen op zich tie later vrijgelaten worden Het was in Griekenland de eerste beto-1 Tijdbom ging op straat sinds de staatsgreep van april 1967. Onder de wet op de uitzonde ringstoestand, die nog steeds van kracht is, zijn demonstraties verboden. Vorige week ontstond onrust in een aantal Athe- neense bioscopen waar de Amerikaanse film „The Strawberry Statement" werd vertoond. Deze film gaat over de studen tenonrust aan de Amerikaanse universi teiten. De film is nu door de regering verboden. De Griekse veiligheidspolitie heeft in bij een bronzen standbeeld van de voor malige Amerikaanse president Harry Truman werd beschadigd. Na de aanslag ontdekte de politie op ongeveer 200 me ter van het beeld twee springladingen in de studio's van de Griekse omroep. Een groep die zich „Beweging van de 20ste oktober" noemt, heeft de verant- genomen. Gisteravond is een tijdbom ontploft voor de voordeur van het Griekse con sulaat in Napels, dat zich op de zesde verdieping bevindt van een gebouw in het centrum van de stad. De aangerich te schade is groot. Griekenland kreeg in het weekeinde zijn eerste „parlement" sinds de mili taire staatsgreep van april 1967. Het is een door 1200 kiezers gekozen „volks"- vertegenwoordiging zonder bevoegdheden ue vriieKse veingiiciuaijumic umn vertegenwoordiging zonaer uevueguiicucu het weekeinde 28 personen gearresteerd en ZOnder politieke verantwoordelijkheid, die volgens het ministerie van Openbare I Orde verdacht worden van medeplichtig heid aan „ondermijnende aktiviteiten te gen de staatsveiligheid". Van welingelichte zegslieden is verno men dat zich onder de arrestanten twee voormalige parlementsleden van de Cen trumpartij bevinden: de 52-jarige Talbot Kefalinos en de 50-jarige Vasilios Intzes. De meeste andere arrestanten zouden vooraanstaande juristen zijn. In Athene doet het gerucht de ronde dat de arrestaties iets te maken hebben met de bomaanslag vorige week, waar- LONDEN (AP). In een brief die uit een Griekse gevangenis is gesmokkeld, is meegedeeld dat George Panagoulis, die is veroordeeld wegens poging tot moord op premier Papadopoulos, sinds zijn ar restatie in 1968 alleen in een cel wordt vastgehouden en wordt gemarteld. De inhoud van de brief werd gisteren gepubliceerd in het Britse blad „The Ob server" dat uit de doeken doet dat Pa nagoulis het epistel heeft geschreven op vier stukjes toiletpapier. De brief is uit de gevangenis gesmokkeld en terechtgeko men bij een Griekse banneling aan de universiteit van Reading. Panagoulis ver klaarde dat een deel van de bewijsstuk ken tijdens zijn berechting zijn vervalst. BRUSSEL (ANP) De maniak die vo rig jaar in Antwerpen een groot aantal bontmantels onherstelbaar beschadigde door ze met zwavelzuur te bewerken, is weer opgedoken. Dezer dagen moest in Antwerpen een vrouw in een ziekenhuis behandeld worden, die door voorbijgangers gewond op straat was gevonden- Haar benen bleken ernstige brandwonden van zwavelzuur te hebben opgelopen. De vrouw, die een bontmantel droeg, legde een verklaring af, waaruit bleek, dat ze even tevoren door een man was aangesproken, die haar de weg had ge vraagd. De man was haar gevolgd en heeft kennelijk haar bontmantel en ook haar benen met vitriool besproeid. Vorig jaar is een groot aantal vrouwen in Antwerpen het slachtoffer geworden van deze man, die in de stad de bijnaam van de vitrioolmaniak heeft gekregen. Vorige winter volgde hij de tactiek om zich in bijeenkomsten tussen de mensen te begeven en de bontmantels van vrou wen met het sterke zuur te bewerken. Hoewel de politie na het jongste incident over een vrij nauwkeurige persoonsbe schrijving van de man beschikt, heeft ze nog niet de hand op hem kunnen leggen. Panagoulis"wordt strikt geïsoleerd vast- IIOOÉTlGraTGIl lil gehouden. Hij zei ook herhaaldelijk met A1UUÖ1C1 a± een zweep te zijn geslagen en afgeranseld. Voorts zijn tijdens zijn gevangenschap brandende sigaretten op hem uitgedrukt. Panagoulis ontkende een bericht uit Griekenland als zou hij in zijn cel hebben geprobeerd zelfmoord te plegen. Hij zei wel dat zijn bewakers hadden getracht hem te vermoorden. MADRID (Reuter) Met 101 stemmen voor, 18 tegen en 24 onthoudingen hebben de hoogleraren van de economische en politieke faculteiten van de universiteit van Madrid besloten donderdag in staking te gaan uit protest tegen de aanwezigheid van de politie op het universiteitsterrein. Zij eisen ook vrijlating van tien gearres- I teerde studenten. In zijn toespraak, uitgezonden door „Radio Veritas" van het aartsbisdom Manilla, deed de paus een beroep op de Aziaten hun „gevoel voor discipline en moraal" te laten spreken en de druk van het westerse materialisme en goddeloos heid te weerstaan bij het opbouwen van een „rechtvaardige en meer eensgezinde samenleving". De paus gaf te kennen dat de katho lieke kerk in staat is hem daarbij te hel pen en dat ook graag wil. Hij bracht in zijn rede een „bijzonder hartelijke groet aan de volken van uw werelddeel die nog steeds te lijden hebben onder de tragedie van de oorlog. Hij vertelde Vietname- zen en andere Aziatische luisteraars dat hij nooit zou ophouden met zijn dringen de oproepen in het openbaar zowel als in gesprekken met wereldleiders aan te dringen op beëindiging van de vijande lijkheden in Indo-China. Paus Paulus is gisteren om 11.19 uur onze tijd per vliegtuig uit Manilla ver trokken naar Pago-Pago op Samoa. Hij maakte daar een tussenlanding op weg naar Sydney. Zijn bezoek aan Australië begint vandaag. Hij is vanochtend in Sydney aangekomen. Enkele uren voor zyn vertrek bezocht de paus de krottenwijk Tondo in Manil la, waar ongeveer 150.000 mensen in uiterst behoeftige omstandigheden leven. Van een afsttnd lijkt Tondo op een vuilnis- helt. Mensen wonen er in van oude olie vaten gemaakte hutten en slechts weini gen hebben een primitieve houten of bamboe hut. Er is geen elektriciteit en er zijn geen sanitaire voorzieningen. De paus bezocht in Tondo de plaatse lijke kerk en de hut van een gezin met acht kinderen. Tot de bewoners zei hij: „Het is de grote illusie van onze tijd te denken dat het hoogste doel in ons leven bestaat uit het vechten voor eco nomisch, maatschappelijk, tijdelijk en uiterlijk welzijn. U bent geschapen voor een hoger goed: voor het hemelse ko ninkrijk". Gisteren reed de paus ook langs hon derden demonstranten bij de residentie van de Filippijnse kardinaal Rufino San tos. De betogende studenten riepen „Leve de paus" en „weg met de kardinaal". Zij beschouwen Santos als de belichaming van de „kerkelijke reactie" en de „on zalige alliantie" tussen een deel van de kerkelijke leiders en de corrupte oligar chie op de Filippijnen. Bisschoppen uit 15 Aziatische landen hebben gisteren hun eerste gezamenlijke bijeenkomst in tegenwoordigheid van de paus besloten. Zij wezen daarbij de ge- boortenbeperking met voorobehoedmidde- len af bij het beperken van de enorme bevolkingsaanwas in Azië. De bisschop pen veroordeelden scherp het „atheïsti sche communisme en het imperialisme in elke vorm". Binnen het Vaticaan blijft de aanslag op de paus de gemoederen bezig houden. Het incident heeft steun gegeven aan de groep van adviseurs die de paus zijn reis ten sterkste hadden afgeraden. Dit zal opnieuw het geval zijn als in de toe komst de reislust van de kerkvorst op nieuw ter sprake komt. Naar verluidt zou de paus van plan zijn Spanje, Polen en Joego-Slavië te bezoeken. Dat de paus rekening heeft gehouden met gevaar bewijst de opzienbarende no ta waarin hij nieuwe richtlijnen heeft ge steld voor de keuze van zijn opvolger. Volgens de Sunday Times van deze week zon de kerk, als paus Paulus zijn zin krijgt, „voor het eerst sinds de Neder landse paus Adrianus VI (in 1523) een niet-Italiaanse leider krijgen". Met na me zou de paus zich hebben uitgespro ken voor de Franse kardinaal Villot, die op het ogenblik een functie in het Vati caan vervult die men minister van bui tenlandse zaken zou kunnen noemen. De vooruitstrevende krachten in en rond het Vaticaan hebben inderdaad hun hoop op Villot gevestigd. Het Engelse weekblad weet te melden dat de paus zeer te spreken is over het werk van de Franse kardinaal, in het bijzonder in zijn contacten met de Nederlandse kerk provincie. Grote Houtstraat KOOPAVOND* GEOPEND 4

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3