Auto's wassen voor Pakistan door leerlingen uit de IJmond Actie bracht 1785,50 op Nederlandse families in Praag mishandeld Schade ravage groter dan waarde buit Gemeenteraad ingelicht over restauratie Hervormde kerk „Grote publiek overziet gevolgen collectieve maatregel niet" Zonder enig commentaar Havenberichten Rebellie in Stadsschouwburg Inbrekersgilde zoekt geld Onderzoek naar het geslacht Brederode ARTSEN MOOLENBURGH EN SCHREUDER OVER FLUORIDERING DRINKWATER: Verbinding met kalk kan tot angsttoestand leiden van kerkeraad in Heemskerk Duivenhouders kregen prijzen i^p uiiiiouigmg MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 5 Tweede aardgasleiding naar tuinbouwgebied Heemskerk >rde inbraak in veiling Botaf wijkingen Een groepje belangstellenden bij een IJMOND. Onder auspiciën van de Sociale Actiegroep IJmond heeft zaterdag een groot aantal leerlingen op tal van plaatsen in de IJmond deelgenomen aan een actie ten bate van de getroffenen in Pakistan. Het betrof voornamelijk leer lingen van de Openbare Scholengemeen schap, de Lia Huishoudschool, het Pius X-college, de openbare LTS in Yelsen en de Wenckebach LTS. Op zeven plaatsen in de IJmond hebben zij auto's staan wassen en zich daarbij uit stekend van hun taak gekweten. Zij wa ren op het Meerplein, de Wijkerbaan en de parkeerplaats nabij Autorama in Be verwijk; op het Burgemeester Nielenplein in Heemskerk; op het Kooiplein in Cas- tricum en op het Marktplein alsmede op het parkeerterrein achter de Hema in Velsen. De actie werd officieel in Beverwijk gestart en wel door burgemeester J. G. S. Bruinsma, die daarbij een waterpistool ter hand gesteld kreeg en het natte start schot mocht lossen op zijn eigen auto, welke als eerste een wasbeurt kreeg. Fraai glanzend kwam het motorvoertuig onder de handen van de meisjes en jon gens vandaan, hun eerste karwei werd royaal door de burgemeester beloond. In totaal is op deze wijze in de IJmond een bedrag groot 1785,50 voor de be woners van Pakistan verdiend. Overigens hebben op verscheidene scho len ook nog aparte acties plaats. Zo heb- ben de leerlingen van het Pius X Collr ge besloten dit jaar geen Sinterklaasfees op school te vieren, doch het geld nie minder dan ruim 1500 voor Pakistan af te staan. Met een waterpistool heeft burge meester J. G. S. Bruinsma de actie „auto's wassen in de IJmond voor Pakistan" gestart. Terwijl een groep meisjes en jongens vol ongeduld aan het werk ging, spoot de burgemeester zijn auto nat. BEVERWIJK. Zonder enige opgaaf van redenen zijn vorige week in de hoofdstad van Tsjecho Slowakije twee Nederlandse families en een Engelsman aangehouden. Nadat men erin geslaagd was de Nederlandse en Engelse consuls te waarschuwen zijn zij eveneens zonder enig commentaar vrijgelaten. In die tus sentijd was de auto, waarmede zij wa ren gekomen leeggestolen,zodat het ge zelschap volkomen berooid in Nederland terugkeerde, diep verontwaardigd over de behandeling welke men had gekregen. Het bezoek aan Praag gold een fami liebezoek van de familie Hutter, woon achtig aan de Jan Ligthartstraat 91 in Heemskerk, aan de ouders van mevrouw Hutter, die Tsjechische van geboorte is en vijf jaar geleden met de heer Hutter in het huwelijk trad. Samen met een be vriende Alkmaarse t andarts en diens BEVERWIJK. De vraag naar aard gas door tuinders in het tuinbouwgebied Heemskerk is zo groot, dat er aan de Oudendijk een tweede aanvoerpunt van aardgas dient te komen. Tevens zal de bestaande oude distributieleiding in de Luttik Cie door een ruimere PVC-leiding moeten worden vervangen. De kosten van deze werkzaamheden worden geraamd op 194.000. B. en W. van Beverwijk stel len de raad voor het nodige krediet te verlenen. echtgenote en een Engelsman begaven zij zich naar Tsjecho Slowakije, waar zij zich zoals de wetten, het voorschrij ven bij de vreemdelingenpolitie aan meldden. Enkele dagen later, na een bezoek aai een restaurant, werden zij aangehoudei en kreeg de Engelsman, die de auto be stuurde te horen, dat hij dronken was. D' man, die niets gedronken had protesteer de. Even later wenden zij door enkel politieauto's aangehouden en zonder par don uit hun auto gehaald. Verzoeker om eerst de consuls te mogen waarschu wen haalden niets uit. Evenmin de pro testen van mevrouw Hutter, die in haar landstaal werd uitgescholden. De politie mannen sleurden hen naar een politie auto, hetgeen met een worsteling ge paard ging, waarbij de Engelsman wist te ontsnappen. Zij werden naar een po litiebureau overgebracht en vandaar la ter naar weer een ander bureau getrans porteerd door de Tsjechische staatspoli tie. Daar werd vooral mevrouw Hutter het mikpunt van een aantal politieman nen. Zij kreeg slagen en schoppen te in casseren, waarbij haar benen werden verwond en gekneusd. De dg daarop slaagde de Alkmaarse tandarts erin boodschappen te sturen naar de Neder landse en Engelse consulaten. Kort daar op werden de echtparen in vrijheid ge steld, zonder dat men te weten kwam waarom dit allemaal had plaats gehad. Op het Nederlandse consulaat wist men te vertellen, dat „belediging van de Tsje chische staat" de aanleiding tot de aan houding zou zijn geweest. Aan de narigheid was echter nog geen einde gekomen, daar men bij het opha len van de auto moest vaststellen, dat deze was leeggehaald. Uit angst, dat de staatspolitie aangifte daarvan als beledi ging zou opvatten, is men toen haastig westwaarts gereden, snel naar huis. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Zaan- ■troom, Felixtowe; Brinio, boston; VoLme, J??" genham- Stella Mans, Hamburg; Wis, Gr. Yar mouth; Bengalen, Antwerpen; John Kruse Delf- ziil- Holmsand, Husum; Amstelstroom, Hull, bi. Andreas, Norfolk; Tor Hollandia, Immingham, Uranus B, Colchester; Dardanus. Bremerhaven; Evgeni Anufriev, Leningrad, IJmuiden; Honas- bosch, Londen; Tosca, Japan; MarmeUa Damicp. Immingham; Diana v. Londen; Maunt Eden, No blesse Ipswich, IJmuiden; Baccarat, R dam, Vi- nes Flixborough; Malcolm Miller, Boulogne; Aurora, Londen; Oscar Mathies, Flixborough, Taras, Hamburg, IJmuiden; Ekenis, Flixborough, Baugnes, Freetown; Tor Anglia, Gothenburg, Gazelle Londen, Zaandam; Helga S, Fredenks- vaerk; Gasselte, Londen; Jaene, Londen; Sono rity Londen; Scheldeborg, Mantyluoto, Zaan dam; Frauke, Wismar; Eloquence, Antwerpen; Zaterdag vertrokken van IJmuiden; Olympia Gerd Wiskow, Leningrad Power Golf of Mexico; Naerebout, Freeborg, Oloa Mearsk, Hauston; Ciello Rosso. Napels; Thordis. Oslo; Hoendiep, Berwich; Marus, Rot terdam; Prokopy Galusnin, Archangel; Curacau, Hull: North Duchess, Noordzee: Wis, Gr. Yar mouth, Activity, New Castle; Walenburgh Le Havre; Neptunia, Augusta; Tor Hollandia Go thenburg; Skagern, Stroffe; La Estancia. Mon rovia; Wolanda, Londen: Rolf Behrman Lon den' Fryken, Kristinehamn; Herm Margret, Sel- bv; Arèndskerk, Antwerpen; John Kruse, Hel-' «ineborg; Glanton, Lissabon: Seine Lloyd, Sin gapore; Stella Maris. Midlesborough; Lepre chaun, Hull; Baia Mare, Antwerpen; Diakan Mascot, Antwerpen; Africa Palm, R'dam; Li zard Milfordhaven, Zaandam; Noblesse, Krngs- lyn,IJmuiden; Fiducia, Simonsvik, IJmuiden; Sirius, Trondheim; Goslar, Hull. Zondag aangekomen in IJmuiden: Susann von Bargen, Skutskaer; Tarring, Londen; Ca dence, Antwerpen: Hoegh Breeze, Lagos; Hem- rich Witt Antwerpent Gillian Everard, Sheer- ness; Sinon, Rotterdam; Mynias, Vigo; Else Ma rie Stettin: Julia, Flixborough; Nerlandia Aar- hus. Essi Kristina, Tubarao, IJmuiden; Hadp Agus Salim, Mauritzia; Roerdomp. Hull: Cristi- na Oldendorff, Baddeck, IJmuiden; Bonaire. Teignemouth; Hoegh Banniere, Lagos; Heike Bos Gruvon, Beverwijk; Oranje Nassau, Ring- ston- Gatto Pordo, Duluth; Thekla, Par; Nieuw- land' Reith; Navigare, Poole; Dania, Kopenha gen; Tansalu. Archangel, Zaandam; Pansia, Gothenburg, IJmuiden. Zondag vertrokken van IJmuiden: Tor Anglia, Immingham: Holmsand. Rotterdam; Rijnstroom, Shoreham: Stefan J, Gothenburg; Tosca, Han- gö; Socrates, St. Maarten; Gallic Bridge. Free town IJmuiden; Fiducia. Plymouth, IJmuiden: Amstelstroom, Hull; Zaanstroom, Felixtowe; Clans, Londen. IJmuiden; Rusaringen, Londen, IJmuiden. Maandag aanagekomen in IJmuiden: Karpaty Gdynia; Avenir, Mostijn, IJmuiden. Maandag vertrokken van IJmuiden: Gerda K, Goteborg; Marinella d'Amico, Rotterdam. (.Als geen nadere aanduiding volgt, i* het «chip van of naar Amsterdam gegaan.) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Voor de derde maal in successie is het veilingcomplex "het doelwit van inbrekers geweest. Ditmaal waren het de kantine en de kantoren van de bloemenveiling ,,'t Centrum", die het moesten ontgelden en waar een flinke ravage werd aangericht. In de nacht van zaterdag op zondag is men door het in slaan van een raam in de gangen van de bloemenveiling gekomen, waar eerst de kantoren en de bestuurskamer wer den overhoop gehaald, kasten en bu reau's werden opengebroken, doch waar men de brandkast omgemoeid liet. De brekers konden hier niets van hun ga ding vinden en trokken verder het vei linggebouw door, hier en daar ruiten in slaand, waar hen de weg werd versperd. Overal hetzelfde beeld van vernielde kas ten en bureau's, hopen rommel zonder dat er iets vermist wordt. In de kanti ne zijn de sigarettenautomaten geheel opengebroken en totaal vernield. De in houd werd in dozen verpakt en naar bui ten gedragen. Zeer slordig overigens, want buiten de veiling lagen pakjes si garetten in het rond. De waarde aan het gestolene is echter niet zo groot als de kosten, welke men zal moeten uitgeven om de ravage te herstellen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Personeel van de Stads schouwburg moest zondagavond om ne gen uur de hulp van de politie inroepen wegens moeilijkheden met twee klande- stiene bezoekers. De politie verwijderde een 24-jarige IJmuidenaar, die onder ver zet werd overgebracht naar het hoofdbu reau van politie. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In het afgelopen weekeinde heeft een in Wijk aan Zee ver blijvende Joegoslaaf aangifte gedaan van de diefstal van 1500 uit zijn portefeuil le. Het geld moet tijdens zijn afwezigheid uit zijn kamer zijn ontvreemd. De man verblijft met vijftig andere buitenlanders in een tehuis aan de Julianaweg 35. Eveneens in het weekeinde is ingebro ken in een woning aan de Wilgenhoflaan, waar een boodschappentas met daarin 225 is meegenomen. Verder kon de politie de eigenaar van gestolen auto mededelen, dat zijn eigen dom zaterdag nabij de Noordersluis is te ruggevonden. Het geslacht Brederode, dat in de va derlandse geschiedenis talrijke malen een belangrijke rol heeft gespeeld, zal bij velen wel bekend zijn. Tot op heden is echter nooit een volledige studie van dit geslacht tot stand gekomen. Om tot een historisch verantwoord onderzoek te komen, is onlangs opgericht een Werk groep Brederode, die zich ten doel stelt een studie te maken van alle historische feiten, gegevens en nazaten van dit eens zo bekende geslacht. Het werk, dat de Werkgroep Brederode is begonnen, zal zeer omvattend zijn en geruime tijd in beslag gaan nemen. Het uiteindelijk doel zal zijn een zo volledig mogelijke publikatie van de resultaten van het onderzoek. De Werkgroep doet een beroep op al degenen, die de naam Brederode dragen of die belangstelling hebben of gegevens zouden kunnen verschaffen, zich met de Werkgroep in verbinding te stellen. Het secretariaat is gevestigd: J. T. v.d Ham, Egstraat 35, Amsterdam. Telefoon (na 19.00 uur) 020-942867. (Vervolg van pag. 1) De twee Haarlemse artsen Moolenburgh en Schreuder verklaren in hun publika tie, dat de in alle hevigheid weer opge vlamde strijd voor en tegen fluoridering van het drinkwater vooral voor het grote publiek een lastige problematiek vormt, omdat het hier gaat om een collectieve gezondheidsmaatregel waarvan het zelf de consequenties niet kan overzien. De mededeling van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst vestigt ten onrechte de indruk, als zouden de Nederlandse artsen het daarmee eens zijn. Deze indruk is ra dicaal onjuist. Er is geen enquête ge weest onder de Nederlandse artsen om na te gaan hoe zij over fluoridering denken. Het is uitsluitend het bestuur van de Maatschappij dat vindt dat er gefluori deerd moet worden. Waarom zijn er onder de Nederlandse doktoren lieden die tegen de fluoridering zijn? Behalve een democratisch onbeha gen over het feit dat de overheid beslist wat al of niet goed voor de gezondheid is, zijn er ook ernstige medische argumen ten tegen de fluoridering, aldus de artsen Moolenburgh en Schreuder. „Als onze be richten juist zijn, is Nederland op het ogenblik op het Europese vasteland het enige land waar fluoridering bestaat, en zijn er in andere landen (Engeland uitge zonderd) even klemmende wetenschappe lijke argumenten tégen de fluoridering ingebracht, als er hier in Nederland vóór worden gebruikt. Het is niet zo, dat het wetenschappelijke pleit reeds beslist is. Het is zo, dat officiële kringen in Neder land gewoon voor een van de twee stand punten hebben gekozen en dat die keus in het buitenland anders is uitgevallen. Er is een groot internationaal gezel schap, dat zich bezighoudt met bescha- vingsziekten en dat het zeer gedegen tijd schrift uitgeeft: Vitalstoffe". Deze mensen hebben herhaaldelijk de gegevens betref fende de fluoridering onderzocht en het zijn hun conclusies die onder andere de Bondsregering ervan hebben doen afzien om in West-Duitsland het drinkwater te fluorideren. Een van hun waarnemingen was, dat fluoridering weliswaar tijdelijk de tan den sterker maakte, maar dat daar tegen over botafwijkingen stonden die er niet om logen. Een der belangrijkste vondsten van de laatste tijd is de volgende: „Het fluorineatoom combineert zich actief met het calciumion in bloed en weefsels, waardoor dit laatste niet meer beschik baar wordt voor vele normale functies. Men zal bijvoorbeeld ernstig moeten let ten op het effect van gefluorideerd water op het centrale zenuwstelsel. Het schijnt geen gewilde veronderstelling te zijn wanneer men zegt dat langdurige giften van kleine hoeveelheden fluor bepaalde typen van krankzinnigheid zouden kun nen veroorzaken." Voor de leek betekent dit: Calcium, kalk dus, is een soort stootkussen in ons lichaam. In vaste vorm kennen we het in de botten, maar de opgeloste vorm is minstens even belangrijk. Wanneer er te weinig opgeloste kalk in ons bloed is, missen wij een stootblok. Dan kan een klein, onbelangrijk geluid een geweldige samentrekking van alle spieren veroor zaken. Dan bestaat een voortdurende toe stand van angstige prikkelbaarheid. En het is precies die toestand die door fluor- toediening in de hand kan worden ge werkt. En' hier hebben we meteen de weten schappelijke fundering van een bericht dat ons enige maanden geleden nog als krankzinnig voorkwam, namelijk dat drinkwaterfluoridering destijds ernstig door de nazi's is overwogen, omdat het een bevolking gevoeliger zou maken voor propaganda. Als het fluorineatoom inder daad het calciumion onwerkzaam maakt, wegvangt, dan ontstaat verhoogde prik kelbaarheid, geneigdheid tot een angstig gespannen verwachting. Het is die toe stand die een mens verhoogd vatbaar maakt voor suggesties. Verhoogde vatbaarheid voor suggestie is het laatste wat we in deze tijd kunnen gebruiken. Wij zijn ervan overtuigd dat de pro-fluorideringsmensen alles doen voor ons eigen bestwil. Daar kan men dankbaar voor zijn. Maar op volwassen leeftijd moet de mens zijn eigen bestwil bepalen. Neem gerust een fluortabletje, dat maakt de tanden sterk maar de botten bros, aldus de beide Haarlemse artsen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Teneinde de raads leden iets meer te weten te laten komen over de feitelijke gegevens van de restau ratie van de Hervormde Kerk heeft de kerkeraad van de Hervormde Gemeente de vroede vaderen zaterdagmorgen uitge nodigd voor een bijeenkomst in de Jans- heeren. Architect P. van der Sterre uit Leiderdorp, onder wiens leiding het on geveer 1 miljoen gulden kostende restau ratieproject wordt uitgevoerd, T. Wentink (oud-raadslid) en gemeente-ambtenaar G. van Wijk vertelden iets over de kerk, die dit jaar in een stalen steigernetwerk ge vangen werd. De heer Bakker, lid van de kerkeraad verwelkomde het gezelschap. Hij consta teerde een toenemende belangstelling voor de historie van de zijde van de jon geren. „Gelukkig maar," zo meende hij: „want het heden is opgebouwd vanuit de historie." De heer Bakker roemde de samenwerking tussen de Hervormde Ge meente Heemskerk om de restauratie van het uit de vijftiende eeuw daterend mo nument aan te pakken. „Het betekent een groot financieel offer om de kerk te la ten herstellen, maar wie zijn verantwoor delijkheid kent in deze streek, die zo rijk aan geschiedenis is geweest, maar waar' van zo weinig is terug te vinden, zal er mee instemmen Heemskerk een echt mo nument te geven." Vervolgens spraken de heren Van der Sterre, Wentink en Van Wijk over de di verse aspecten van het kerkgebouw. Een rondleiding op het werk, deskundig geleid door architect van der Sterre maakte de raadsleden duidelijk, dat Heemskerk, als de restauratie gereed is gekomen, een kerk bezit, die gezien zijn grote histori- balk uit het gewelvenveld. Bij de restauratie kwamen opde schilderin gen te voorschijn. In latere jaren gaven de mensen deze prachtig met ornamentswerk en bloemstengels ver sierde balken gewoon een lik verf. De balken en het plafond in de kerk zullen straks in dezelfde vroegere kleuren, rood, groen en wit worden geschilderd. sche betekenis er recht op heeft voor het nageslacht behouden te zijn gebleven. Een groepje belangstellenden bij een balk uit het gewelvenveld. Bij de restau ratie kwamen oude schilderingen te voor schijn. In latere jaren gaven de mensen deze prachtig met ornamentswerk en bloemstengels versierde balken gewoon een lik verf.De balken en het plafond in de kerk zullen straks in dezelfde vroe gere kleuren, rood, groen en wit worden geschilderd. (Van een medewerker) BEVERWIJK De postduivenhouders- vereniging „Ons Genoegen" heeft zaterdag avond in café Sport de prijzen van de ge houden hokkenshow uitgereikt. De resultaten waren: 1. P. de Bot (IJmui den) 736 punten, 2. D. Vergonet (OG) 735V2 p., 3. G. Grapendaal (Reisduif) 735 p., 4. Gebr. Weel (OG) 734 p., 5. C. Rietkerk (OG) 733 p., 6. G. Weel (OG) 7321/2 P„ 7. A. van Leeuwen (OG) 732V2 p., 8. H. van Balen 732 i/2 p., 9. P. Meyer (Uitgeest) 732 p., 10. H. Pruimboom (R) 731V2 p., A. Lan- gendijk (OG) 731V2 p., 12. J. Brasser 73iy2 p. Niet alleen de winnaars kregen,een prijs maar alle deelnemers werden met veelal huishoudelijke prijzen tevredengesteld. Na afloop bleef men met een dansje op de meest gezellige wijze bijeen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5