VAN DAG TOT DAG Gewestelijke etfaej>media Sadat: „Geen verlenging van bestand" V.S. STAKEN VLUCHTEN ROVEN SUEZ-KANAAL Ex-SS'er Gay veroordeeld Volkswagen met motor in het midden Offensief van Vietcong bij Pnom Penh Ondanks verzet van christen-democraten Italiaans parlement neemt echtscheidingswet aan FAO organiseert in Rome conferentie over vervuiling Vijf Baskische nationalisten veroordeeld Dr. Ramsey zag tragedie in Zuid-Afrika HAARDOLIE Tankauto verloor 20.000 liter olie Meer dan vijftig huurlingen in Guinee gedood het mooiste fafrau... 'n Prisma horloge! commentaar op actuele zaken DINSDAG 1 DECEMBER 1970 3 Volgende fase U-2 Explosie in Amerikaanse ambassade v' L: Van onze redacteur in Rome) ROME Gisteravond laat werd het fel omstreden wetsontwerp van de socialist Fortuna en de liberaal Baslini door de Kamer van Afgevaardigden met 319 stemmen voor en 286 stemmen tegen aanvaard. De wet wordt van kracht na publikatie in de staatscourant. Dit gebeurt naar men aanneemt morgen. Meer dan een miljoen kandidaten voor een echtscheiding zullen nu de tribunalen overstromen waar men al voorzorgsmaatregelen heeft pro beren te nemen al kampt de juridische molen met een enorme achterstand. Alleen de dood Mislukkingen Volgens radio-Conakry Referendum F. 3. DRIESSEN Vervuilde delen 18 cent (p itr.) ..DE SPAARNESTAD' (TOTAL) tel 0 23 31 04 40 v; v .- V';-V •- - Als de desbetreffende regeringsvoor- «tellen met betrekking tot de wijziging van de Grondwet worden aangenomen, zal de vanouds bestaande persvrijheid eveneens gaan gelden voor radio en tele visie. Dat betekent, dat de vrijheid van nieuwsgaring, nieuwsverkrijging en nieuwsverspreiding onverkort van toepas sing zal zijn op de ethermedia, zodat ieder een zonder voorafgaand verlof het recht zal hebben zijn mening via radio en tele visie openbaar te maken- Dat wil nog lang niet zeggen dat radio en televisie in dezelfde onafhankelijke po sitie zullen komen als de drukpers. Want bij de grondwetsbepaling behoort onver brekelijk de zinsnede „behoudens ieders verantwoordelijkheid jegens de wet" en radio en televisie hebben daarbij niet alleen met het wetboek van strafrecht maar ook met de omroepwet te maken. Nederland kent geen perswet, ofschoon er in het ver leden herhaaldelijk pogingen zijn gedaan tot invoering van een perswet te komen. De omroepwet geeft de regering bijzondère bevoegdheden ten aanzien van de ether media. In de nieuwe grondwet zal zijn be paald dat zij niet tevoren zal kunnen in grijpen om bepaalde uitzendingen te voor komen of te wijzigen, maar de omroepwet bevat bepalingen die wel degelijk over heidsinvloed op de ethermedia mogelijk maken, bijvoorbeeld de bepaling die de regering het recht geeft zendtijd te vorde ren, de bepalingen die de organisatorische structuur van het omroepbestel regelen en de bepaling die de regering het recht geeft omroepen van zendtijd uit te schakelen wanneer het ledental onder de minima zakt. Een onbeperkte ethervrijheid zal dus ook door de nieuwe grondwet niet worden bereikt, zodat de wijzigingen die de rege ring nu voorstelt allerminst zullen bevor deren dat de nog geheel in het stadium van voorbereiding zijnde organisatie van de regionale omroep van vrijer allure zal kunnen zijn dan de nationale omroep. De nota, die minister Klompé over die regionale omroep aan de Kamer zal voor leggen, belooft weinig goeds voor degenen die gehoopt hadden dat bij de regionale omroepen het monopolie van regering en omroepverenigingen (via de NOS) zou kun nen worden doorbroken. Wat er over de plannen van minister Klompé tot dusver is uitgelekt, doet vermoeden dat het criterium van de neuzentellerij, dat bij de nationale omroepen zo'n overheersende rol speelt en aanleiding is tot allerlei merkwaardige manipulaties der omroepverenigingen, ook bij de regionale omroep een belangrijke factor zal worden. Als dat inderdaad zo zal zijn, behoeft er weinig hoop te bestaan dat de uitkomst van de regionale omroep een zuiverder en maatschappelijk aanvaardbaarder patroon zal opleveren dan het nationale omroep bestel. Minister Klompé, die plotseling haast heeft om de regionale omroep nog voor haar vertrek uit de grond te stampen, heeft blijkbaar geen zin om te proberen van dat regionale omroepbestel een beter en cultureel werkzamer instituut te maken. Zij wil zich kennelijk refereren aan wat de omroepwet dienaangaande voor mogelijk heden en openingen biedt, inplaats van bij de opbouw van het nieuwe fenomeen met het idee tot wijziging en aanpassing van de omroepwet te komen. Het ongeluk wil, dat de omstandigheden waarin de ontwikkeling van de ethermedia in Nederland zich voltrekt, geheel eigen aan ons kleine en overbevolkte land zijn, zodat men oorspronkelijke, alleen voor Nederland geldende oplossingen moet be denken. Men kan niet in het buitenland te rade gaan, ofschoon dat helaas maar al te vaak ten onrechte gebeurt. De situatie in ons land is uniek wat betreft de opper vlakte en de woondichtheid. De geweste lijke ethermedia zouden een totaal eigen karakter moeten hebben, zorgvuldig aan gepast aan de specifieke behoeften van het Nederlandse publiek en de structuur van de agglomeraties. Bovendien zou uiterst nauwkeurig moeten worden onderzocht hoe men door de invoering van het nieuwe medium in de gewesten de positie der re gionale bladen het best onverlet kan laten In het totale maatschappelijke beeld ne men die regionale bladen eveneens een unieke plaats in, die niet te vergelijken is met de positie van dergelijke bladen in het buitenland. Uniek maar uiterst kwetsbaar, zo zou men de situatie van de regionale pers in ons land moeten omschrijven. En aangezien in de samenleving het ge heel der communicatiemiddelen, pers, ra dio en televisie, in samenhang met en ver houding tot elkander zou moeten worden bestudeerd vooraleer er nieuwe regerings initiatieven op dat gebied tot ontplooiing komen, is het ministeriële plan om het patroon van de nationale omroep doodeen voudig op de gewestelijke ether over te planten, slechts overijld, gevaarlijk en fan tasieloos te noemen. Misschien zal de mi nister in de Kamer een reactie ontmoeten die haar dat duidelijk maakt- De volksvertegenwoordiging draagt in dat opzicht een grote verantwoording, om dat haar beslissing in dit probleem de maatschappelijke vooruitgang der gewes ten in de komende decennia bijzonder sterk zal beïnvloeden. WASHINGTON (Reuter) Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen van het type U-2 hebben hun vluchten boven het gebied van het Suezkanaal gestaakt. Dit hebben gisteren func tionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ge zegd. De Egyptische president Sadat heeft gisteren verklaard dat zijn land niet met een nieuwe verlenging van het bestand zal instemmen als geen vast tijdschema wordt opgesteld voor de terugtrekking van de Israëlische troepen uit alle Arabische gebieden. De Egyptische president werd geci teerd door het persbureau voor het Mid den-Oosten. Hij deed de uitspraak tegen over militairen van een stelling bij het Suez-kanaal. President Sadat bracht in gezelschap van zijn minister van Defensie, generaal Mohammed Fawzi, de gehele dag aan het front door. Tijdens een bezoek aan een luchtdoelstelling verleende hij een onder scheiding aan de genoemde eenheid met de woorden: „Als uiting van de waarde ring van het volk voor de grootse taak die u verrichtte in een uiterst moeilijke fase, waarin U uw stelling hield, U ver zette als helden en de vijand zware ver liezen toebracht". Sadat voegde eraan toe: „In de vol gende fase zal de oorlog nog heviger zijn." De zenuwoorlog die Israel en de Verenigde Staten nu naar zijn zeggen tegen Egypte voeren, zou hun „geen suc ces opleveren". „Wij zullen Israels openlijke manoeu vres ten aanzien van contact met Jarring (de VN-bemiddelaar) om tijd te winnen en een nieuwe verlenging van het be stand te bewerkstelligen niet aanvaarden U moet zich gereed maken voor de vol gende slag. Ik zal niet instemmen met een nieuwe verlenging van het bestand met uitzondering van één geval: wanneer een vast tijdschema wordt vastgesteld voor de terugtrekking", aldus Sadat. Egypte zou „geen raket van het front terugtrekken" en geen duimbreed van zijn gebied prijsgeven. De vluchten van Amerikaanse spionage- vliegtuigen de U-2's zijn drie weken ge leden gestaakt. Er zouden op het ogen blik nog geen plannen zijn om ze te her vatten. Aan de andere kant zou het op schorten van de luchtverkenningen niet van invloed zijn op verdere maatregelen, waartoe de VS nog zouden kunnen be sluiten". In persberichten uit Cairo is melding gemaakt van ernstige bezwaren van Egypte tegen de Amerikaanse vluchten, die als een schending van de Egyptische soevereiniteit worden gezien. FRANKFURT, (DPA) De 66-jarige voormalige SS-leider Erwin Ernst Gay uit Wiesbaden is in hoger beroep door de rechtbank in Frankfurt tot zeven jaar en acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op 700 joodse mannen, vrouwen en kinderen. Gay heeft zes jaar in voorarrest geze ten. Volgens de aanklacht heeft hij in 1941 in de Poolse stad Colomea deelge nomen aan het neerschieten van 800 jo den. BRUSSEL, (ANP) Nabij Borgerhout in de omgeving van Antwerpen is een trekker met oplegger van een firma in Luik door een van de assen gezakt. De oplegger kwam met zo'n kracht op het wegdek terecht dat de zich daarop bevindende tank met 20.000 liter zware olie openscheurde, waarna de olie weg stroomde over het wegdek. De Antwerp se brandweer organiseerde veiligheids- en opruimingswerkzaamheden. Het ver keer liep urenlange vertragingen op. PNOM PENH (AFP). Noordvietna- mezen en Vietcong-troepen zijn er giste ren in geslaagd de 30.000 man Cambod jaanse regeringstroepen aan het noorde lijk front volledig van hun achterland te isoleren, en snel doorgestoten in de rich ting van Pnom Penh. Hun voorhoede bevindt zich op nog maar 30 kilometer van de Cambodjaanse hoofdstad, zo is van goed ingelichte zijde in Pnom Penh vernomen. De Cambodjaanse strijdmacht aan het I noordelijk front is als gevolg van felle vijandelijke acties uiteengevallen in klei ne eenheden. De Noordvietnamezen en de Vietcong hebben zich meester gemaakt van een strategisch veer op de rivier de Bassac (30 kilometer van de hoofdstad) en daarmee de bevoorradingslijnen naar I de regeringstroepen in het noorden afge- sneden. In de Amerikaanse ambassade in Pnom I Penh heeft zich vanochtend een zware ontploffing voorgedaan, waardoor de eer ste verdieping zwaar werd beschadigd, j Eén Cambodjaanse werkman liep ver- wondingen op. Enige dagen geleden had de Cambod- I jaanse leider Lon Nol gewaarschuwd voor aanslagen door Vietcong-leden die de hoofdstad zouden binnenkomen. SM "<S* In het noorden van Lapland is door Volkswagen een testkamp ingericht. De geheime plaats is door een Finse fotograaf ontdekt. Een van de test wagens is het nieuwe Volkswagen model (voorgrond) met de zogenoem de middenmotor die onder de achter bank is geplaatst. Deze constructie waarborgt een betere gewichtsver deling en een neutraal stuurkarakter. mensen die hem steun toewenste. In de straten van Palermo werden openlijk handtekening-acties voor Fortuna gehou den. Het probleem was op dat moment al meer dan nijpend. Naar schatting tien percent van de Italiaanse bevolking (dat is vijf miljoen mensen) hebben behoefte aan een mogelijkheid aan hun vastgelo pen huwelijk een einde te maken. Een niet onbelangrijk deel van deze schei- dingsnoodzaak is het gevolg van de enor me emigratie van gastarbeiders. Het burgerlijk wetboek kende maar één situatie -die aan het huwelijk een ein de kon maken: de dood. Orlani wees er in die dagen op dat het r.-k. kerkelijk recht intussen dertien gevallen kende waarin het huwelijk op gezag van de „Sacra Rota" kon worden ontbonden. Erg scheutig met die toestemming was deze gevreesde „Sacra Rota" overigens niet. Ze sprak nog geen 200 echtscheidingen per jaar uit en die waren dan nog wegge legd voor de invloedrijke adel en finan cieel uitermate gunstig bedeelde perso nen die bereid waren de kerk ferme som. men toe te stoppen. Voor de rooms-katho- lieke kerk is het huwelijk immers onont bindbaar. In de jonge Italiaanse Republiek van na de Tweede Wereldoorlog had men met steun van de communisten in de grond wet een artikel goedgekeurd dat de gel digheid van de door Mussolini indertijd met Pius XII gesloten zógenaamde Ver dragen van Lateranen erkende. Hierbi; kreeg de rooms-katholieke kerk de volle dige zeggenschap over het lot van de huwelijken die ook alleen burgerrech terlijk in Italië gesloten werden. Het Vaticaan heeft het afgelopen jaar alles gedaan wat rechtsgeldig binnen haar ver mogen lag en ook wel wat niet binnen De voorstanders voor de wet waren de liberalen, republikeinen, sociaal-democra ten, socialisten en afgesplitste links ge richte groepen. Tegen de wet waren de christen-democraten, de fascisten en mo narchisten. Aan de vooravond van de stemming in de Kamer hadden de chris ten-democraten hun nederlaag toegege ven. De christen-democraten hadden een aantal amendementen op de wet inge diend en eveneens de fascisten. Als een van deze amendementen door de Kamer zou zijn aangenomen, dan zou de wet op nieuw naar de Senaat zijn terug verwe zen. De toekomst ervan zou dan uiterst dubieus zijn geworden. Dit wetsontwerp van de afgevaardig den Fortuna en Baslini was de dertien de na een reeks van twaalf mislukkingen, te beginnen vanaf 1852. De socialist For tuna werd tot het indienen van zijn nu tot wet verheven ontwerp geïnspireerd door het Tweede Vaticaanse Concilie. Op 29 september 1965 sprak toen namelijk de Griekse patriarch monseigneur Zogh- by in de aula van de St. Pieter over het lot van hen die „onschuldig verenigd, in de bloei van hun jeugd zich plotseling verlaten vinden door de schuld van de ander". Fortuna meende hierin naar later bleek niet terecht een aanlei ding te zien voor een veranderde koers in het Vaticaan ten opzichte van de echt scheiding. Op 1 oktober van hetzelfde jaar kwam Fortuna met zijn wetsontwerp bij zijn socialistische partijleiding aanklop pen die steun beloofde zonder zich even wel officieel voor het ontwerp te willen engageren. Nauwelijks was het nieuws over het ontwerp van Fortuna bekend of de wets- ontwerper ontving 50.000 brieven van de grenzen van het toelaatbare viel om het wetsontwerp Fortuna-Baslini te doen kelderen. Ze is hierbij verzekerd van de steun van haar getrooste vazal len binnen de Italiaanse republiek, de leiding van de Christen-Democratische Partij. ABIDJAN, (Reuter). Radio-Conakry I heeft gisteren gemeld dat meer dan vijf tig huurlingen bij gevechten in de buurt van Koendara in het noord-westen van Guinee, zijn gesneuveld. Ongeveer honderd I huurlingen waren gevangen genomen door I Guinese troepen. Volgens radio-Conakry zijn de huurlin gen vanuit Portugees Guinee binnengeko men. Onder de gevangenen zouden zich min stens twee Portugezen bevinden. ADVERTENTIE De enige mogelijkheid die de CD nog overblijft is het aanvragen van een refe rendum over de echtscheidingskwestie. Hiertoe moet eerst door 500.000 Italianen een verzoek worden ingediend. Hoewel de ze handtekeningencampagne geen al t e grote moeilijkheden zal opleveren binnen de opbouw van de Italiaanse gemeen schap, is het zeer de vraag of de chris ten-democraten (lees: het Vaticaan) zich tot deze uiterste actie zullen laten ver leiden. Wanneer men morgen met de actie zou beginnen zou naar de huidige stand van zaken de volksstemming toch niet voor midden '72 kunnen plaatsvinden. In die tijd zal de echtscheidingsprocedure tot de normale zaken van de samenleving zijn gaan behoren en zal blijken dat ondanks de waarschuwingen van de christen-de mocraten het land niet op slag veranderd is in een moeras van verderf, een toneel van zedenverwildering, een struweel vol publieke vrouwen, verlaten kinderen, ze denloosheid en verderf. Een groter gevaar van een referendum over de echtscheidingskwestie die typisch ten bate van het Vaticaan het is een vreemde staat op Italiaans grondgebied zal worden gehouden betekent een her opleving van de desastreuze strijd tussen kerk en staat. Zoals de wet die nu is aan genomen een veel verdergaande symbo lische betekenis heeft in het volwassen- wordingsproces van de staat tegenover het Vaticaan die 1870 werd ingezet, zo zou ook het referendum officiële hervat ting van de oorlogstoestand inluiden en hiervoor schrikken ook de politici in het Vaticaan terug. De enige landen in Europa waar echt scheiding tot de onmogelijkheden blijft behoren zijn nu nog Spanje, Ierland, San Marino en Andorra. Volgens mededelin gen van de Verenigde Naties worden de meeste echtscheidingen uitgesproken in Oost-Berlijn en op de Maagden-eilanden, (resp. 222 en 493 per 100.000 inwoners). doublé herenhorloge, modern tonneau-model 99,- (doublé heren- horloges v.a. 69,-) Juweliers sinds 1776 BARTELJORISSTRAAT 1 - HAARLEM hoek Smedestraat - Telefootn 32 03 00 Spionnen. In Tokio zijn twee Noordkorea- nen aangehouden op beschuldiging van spionage. Het tweetal zou op de noord kust van Japan zijn geland om inlich tingen in te winnen. Overval. Vier gewapende mannen en een vrouw hebben de betaalmeester van van een Frans ziekenhuis in de Argen tijnse stad Buenos Aires overvallen en ongeveer 36.000 gulden buitgemaakt, ROME (Reuter) De alarmerende ver vuiling van de zee door rioolwater tot kwikprodukten zal het onderwerp zijn van een conferentie die van 9 tot 18 december in Rome in het hoofdkantoor van de VN- voedsel- en landbouworganisatie FAO wordt gehouden. Er nemen 300 afgevaar digden, zeebiologen, ecologen en „vervui lingsdeskundigen" aan deel. In het prospectus van de conferentie staat dat de vervuiling van de zee een ernstige bedreiging vormt omdat deze ze ventig percent van het aardoppervlak be slaat en grote beloften kan inhouden voor het voeden van de mensheid. Dat het houden van deze conferentie dringend noodzakelijk is blijkt uit het feit dat in de zeeën bijna dagelijks nieuwe soorten vuil worden aangetroffen, terwijl het aantal vervuilingsbronnen zich sterk uitbreidt. Het zijn niet alleen de afvalolie van tankers, oliebronnen in zee en derge lijke, zegt de FAO. De Oostzee is al zeer ernstig vervuild en delen van de Middel landse Zee naderen eveneens een gevaar lijke vervuilingsgraad. „Reizigers melden dat midden in de Atlantische Oceaan bal len teer, plastic vaten en alarmerende hoe veelheden afvalrommel van het consumen tentijdperk drijven, ver van de scheeps- routes". Op de conferentie wil men komen tot het verzamelen en uitwisselen van gegevens over dit vraagstuk en vaststellen welke ge bieden extreem gevaar opleveren voor de visserij. Men wil te weten komen in welke richting de vervuiling zich ontwikkelt en overleggen hoe lagunes en kustgebieden voor „zeeboerderijen", gespaard kunnen worden. De conferentie wil de aandacht vestigen op wetenschappelijke vraagstukken die in ternationale actie vergen en wetenschap pelijke en technische ricrhtlijnen geven voor internationaal toezicht op de zeever vuiling. Ter sprake zullen komen de delen die het meest vervuild zijn, te weten de Noordzee, de Oostzee, de Middellandse Zee, de Zwar te Zee, de Golf van Mexico, Chesapeak Bay, de Baai van Tokio, de kust van Ca- lifornië, de Golf van St. Laurens en de Straat van Georgia. In wetenschappelijke geschriften zullen de olievervuiling, de vervuiling van tro pische wateren, de uitwerking van afval stoffen op de voortplanting van zee-orga nismen, het behandelen van afvalwater door chemische industrieën en de invloed van golfslag en getijden op vervuild water worden besproken. Alle soorten vervuilers zullen worden be handeld, van afval van industrie en che mie tot rioolwater, radio-actieve stoffen insekten-dodende middelen, kwik en ande re giftige substanties. ADVERTENTIE (Min. afname 100 litei - 20 ct. p. Itr.) UITSLUITEND contant Wij bezorgen ook op zaterdag. MADRID, (AFP). Een Madrileense rechtbank heeft gisteren v(jf baskische na tionalisten veroordeeld tot gevangenis straffen, variërend van een half jaar tot negen jaar en tot boeten van 10.000 tot 20.000 pesetas wegens verboden wapen bezit, ongeoorloofde propaganda, aansla gen op overheidspersoneel, en het behoren tot illegale organisaties. Sabino Arana Bilbao, afstammeling van de stichter van de nationalistische Bas kische beweging, is tot negen jaar gevan genis veroordeeld. JOHANNESBURG (Reuter). De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, is van mening dat gewelddadig heid in Zuid-Afrika alleen maar Is te yoor- komen als een eind wordt gemaakt aan de onmenselijkheid en het onrecht jegens de niet-blanken. „Het is kort dag", aldus dr. Ramsey op een persconferentie in Johannesburg na een bezoek van drie weken aan Zuid- Afrika. Ik vertrek met pijn in het hart wegens de tragedie die ik heb gezien". Tito. President Tito van Joegoslavië zal op 10 december in de Italiaanse hoofd stad aankomen voor een officieel be zoek aan Italië op uitnodiging van pre sident Saragat.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3