Staatssecretaris Kruisinga in nota: Geestelijke gezondheidszorg moet worden vernieuwd p\p\p$^ Blindganger ontplofte onder tanker Senator De Gaay Fortman: Universiteiten in handen volksverleiders van Woningbouw en schone lucht bovenaan op verlanglijstj e kiezers Dansen en gezelligheid bij „EVERGREEN" Minister ziet niets in rose stembiljetten JONGEREN NOG NIET NAAR STEMBUS Stafbestuur van Amsterdamse universiteit wil aftreden geschenk Journalisten van Kwartet vrezen T rouw-fusie Morgen Kamer debat over Afrikareis drs. Bakker Meerderheid in Eerste Kamer voor de wet- Veringa Amerikaan stierf in cel door hersenletsel Eerste verkiezingsonder zoek Brandpunt Kamerlid vraagt een Dienst voor V erkeer sveiligheid WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 (Van onze correspondent) DEN HAAG De organisatie van de geestelijke gezondheidszorg in ons land is hard aan vernieuwing toe. Er moet snel een zo goed mogelijk samenspel komen van alle activitei ten op het gebied van de geestelijke volksgezondheid. De kwetsbare, kleine, op zichzelf opererende organi saties moeten verdwijnen en daarom is werken in grotere eenheden nood zakelijk. Ook moet de levensbeschou wing, van waaruit verschillende hulp verlenende organisaties werken, een minder dwingend karakter krijgen. NIEUWE WET Modehuis Goedheiiigman KADO KADO Luxe doosies met 3 z^" Zwitsers fabrikaat! \§®s blijvend ff Belastingen HOUTPLEIN 16 A HAARLEM VRIJDAGAVOND m.m.v. GHIZLAINE met zangeres Debbie ZATERDAGAVOND GESLOTEN ZONDAGAVOND m.m.v. FULL SPEED Defensie Geheimhouding Dit stelt de staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid in een nota over de geestelijke gezondheidszorg. Mede op aandringen van het Tweede-Kamerlid Veder-Smit (V.V.D.) geeft de staatsecre taris in de nota extra aandacht aan de huidige situatie van de geestelijke ge zondheidszorg en de ontwikkelingen in die zorg voor de toekomst. Staatssecretaris Kruisinga denkt aan regionalisatie van de geestelijke gezond heidszorg: regionale samenwerking van diensten is nodig. Er moet naar een vorm worden gezocht, waarin binnen de wijk een centraal knooppunt is, dat de verbinding met voorzieningen op streek- niveau. Gedacht wordt aan samenwer kingsvormen waaraan huisartsen, wijk verpleegsters en maatschappelijk wer kers deelnemen. De ontwikkeling van de sociaal-psychiatrische diensten moet vol gens de staatssecretaris meer gericht worden op de functie van verbindings orgaan tussen huisartsen, maatschappe lijk werkers en vrij gevestigde zenuw artsen. Over de financiering van de voorzie ningen in de geestelijke gezondheidszorg zegt staatssecretaris Kruisinga dat de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten stap voor stap moet wonden uitgebreid, óók buiten de muren van het ziekenhuis. Dat wil zeggen: de sociaal-psychiatrische diensten, de gezinsverpleging en de dag verblijven voor geestelijk gehandicapten moeten op korte termijn in het pakker van de AWBZ worden opgenomen. Hier door krijgt deze hulpverlening niet alleen een betere financiële basis, maar ook een betere aansluiting op de zorg in het zie kenhuis. Om de achterstand van de so ciale voorzieningen in te halen, zullen de premies moeten wonden verhoogd met naar schatting 0,8 percent per jaar. Binnenkort zal de Centrale Raad voor Volksgezondheid advies geven over de mate en het tempo waarin andere voor zieningen mogelijk in de AWBZ kunnen worden opgenomen. Nog in deze kabinetsperiode zal de staatssecretaris een ontwerpwet geestes- gestoorden indienen. Dit wetsontwerp zal de uit 1884 daterende huidige Krankzin nigenwet moeten vervangen. Over het voorontwerp van deze wet zal de Centra le Raad voor Volksgezondheid waar schijnlijk begin januari advies uitbren gen. Nog steeds is er een achterstand m AMSTERDAM. Het centraal bestuur van de wetenschappelijke staf van de uni versiteit van Amsterdam wil aftreden. In -een maandag gehouden vergadering heeft men besloten op donderdag 17 december een openbare vergadering te houden met als enige punt het aftreden van het in tegrale centraal stafbestuur. De aanpas sing van de Amsterdamse gemeenteraad aan de eisen van minister Veringa inzake het stafplan en de steeds slinkende mo gelijkheid om met de toporganen van de universiteit tot een zinvolle discussie te komen noemt het bestuur als voornaam ste oorzaak van zijn voornemen. Het bestuur, bestaande uit de voorzit ters en secretarissen van de (inter) fa culteitsstaven en de vier leden van het dagelijks bestuur, vinden dat de politiek de universiteit heeft gebruikt voor be paalde doelstellingen die zij niet kunnen achterhalen. Het bestuur meent voorts dat het geen merkbare invloed op de topor ganen van de universiteiten heeft kunnen uitoefenen. „De aanneming van de wet Veringa in de Tweede Kamer betekende op zichzelf nog geen nederlaag voor de wetenschap pelijke staf en al diegenen die soortge lijke ideeën hebben verdedigd als de Am sterdamse staf in diverse publicaties en in een eigen ontwerp heeft neergelegd," schrijft het bestuur in een rapport. „Bij de wetenschappelijke staf is eenter het vertrouwen in de gemeenteraad totaa1 verdwenen na het besluit dat de raad heeft genomen inzake de beantwoording van de brief van minister Veringa over het raadsbesluit van 21 september Dit besluit betrof de goedkeuring door het gemeentebestuur van het zogenoem de stafplan, dat door de wetenschappelij ke staf was opgesteld Minister Veringa had bezwaar tegen enkele punten in het stafplan betreffende de topstructuur van de universiteit. ADVERTENTIE IDEE Overhemden met en zon der Button-Down, al dan niet getailleerd. Overhemden met bijbe horende zelfbinder. Ook die rake pasteltinten. ««nn Enorme sortering zelf- binders met pochet, 'DEE vanaf f 8.95 doeken in vele varië teiten vanaf f 3.95 IDEE KADO Grandioze kollektie IDEE MANCHETKNOPEN Alles wordt voor u in luxe Sinterklaas verpakking verpakt Gen. Cronjéstraat 38 - 44, Telefoon 25 4619 - HAARLEM ADVERTENTIE VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA N.V. KERKSTRAAT 25, AMSTERDAM, TEL. 232727 de bouw van zwakzinnigeninrichtingen en tehuizen voor psychische gestoorde bejaarden. Toch meent staatssecretaris Kruisinga dat dit tekort bij voortzetting van de huidige groei over een aantal ja ren voor een goed deel verdwenen zal zijn. Tot dusver zijn voor de AWBZ 100 zwakzinnigeninrichtingen erkend met 17.275 plaatsen. De totale behoefte aan plaatsen in 1980 wordt geschat op onge veer 35.000 plaatsen. Onderlinge samenwerking geeft vol gens de staatssecretaris de mogelijkheid om kwaliteitscontrole uit te oefenen. Ook de particuliere ziekenhuizen zullen dan aan strengere voorwaarden moeten vol doen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Onder de ongeveer vijftig journalisten van het Rotterdam mer Kwartet is grote ongerustheid ont staan over de gang van zaken rond het toekomstige samengaan met het ochtend blad Trouw. De journalisten, die vrezen dat een fusie tussen het Kwartet en Trouw uiteindelijk het einde van de chris telijke pers zal betekenen, overwegen een modelactie te beginnen, of zelfs in sta king te gaan. Volgens de journalisten zal Trouw na het samengaan een oplage hebben van 200.000. Dit getal zal echter van zeer tij delijke aard zijn, want berekend is dat de bladen ongeveer 20.000 dubbellezers heb ben. Maar ook het getal 180.000 zal niet ge handhaafd kunnen worden, omdat de le zers van de Kwartetbladen, die een avond blad gewoon zijn, veel van hun plaatselijk en regionaal nieuws in het nieuwe och tendblad zullen moeten missen. Becijferd is dan ook dat de oplage zal terugvallen tot ongeveer 150.000, een griezelig getal dat een lonende exploitatie zeer moeilijk zal maken, aldus de journalisten. Na de pensionering van Trouw-hoofd- redacteur dr. J. Bruins Slot zal het blad een tweehoofdige leiding krijgen, zo wordt verondersteld. Trouw-medewerker J. de Berg zal waarschijnlijk hoofdre dacteur worden en de heer H. P Ester (Kwartet) adjunct-hoofdredacteur. Hier in zien de Kwartet-journalisten een discri minatie ten opzichte van het Kwartet. r a - ...•.•Sv' Dit wrak bleef over van de Neder landse tanker „Damco" uit Rotter dam die, zoals wij hebben bericht, gisteren in de haven van Duisburg explodeerde. Een 21-jarige matroos die op het moment van de ontploffing de enige aan boord was, kwam hier bij om. Na de explosie zijn bomscher ven gevonden. Vermoed wordt dat de bom een blindganger uit de tweede wereldoorlog is geweest. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal morgen debatteren over de reis van mi nister Bakker naar Zuid-Afrika bij de be handeling van de begroting van de West. Er is per fractie 5 minuten extra spreek tijd beschikbaar gesteld. Alleen de beide grootste fracties mogen er tien minuten aan besteden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. „Ondanks de bezwaren die aan het wetsontwerp universitaire bestuurshervorming kleven is de struc tuur die ermee wordt voorgesteld voor on ze universiteiten en hogescholen zo'n ster ke verbetering ten opzichte van de hui dige structuur, dat ik een beroep op alls Eerste-Kamerleden doe volgende week dinsdag vóór het wetsontwerp te stem men." Met deze woorden besloot senator mr. W. F. de Gaay Fortman, directeur van de Vrije Universiteit in Amsterdam gisteravond in de Eerste Kamer zijn be toog, nadat hij minister Veringa en aan tal praktische bezwaren tegen het ont werp onder ogen had gebracht. De stemming kon na de debatten van gistermiddag en -avond niet doorgaan omdat het voor een stemming vereiste aantal senatoren ontbrak. Maar dat het ontwerp wordt aangenomen is bijkans geen discussiepunt meer De fracties van de K.V.P., de C.H.U. en de A.R. zullen voorstemmen. De V.V.D is goeddeels voor. Van de P.v.d.A. zul len waarschijnlijk enigen vóór stemmen, maar de P.P.R is tegen. De andere par tijen hebben geen mening uitgesproken Speciale aandacht in de Kamerdebat ten kreeg de rijksuniversiteit van Gro ningen, waar volgende week dinsdag een universiteitsraad zal worden gekozen, evenwel goeddeels op basis van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs. Eni ge sprekers vroegen zich af of dit niet zal leiden tot verschillen met de nieuwe wet. Minister Veringa zei te beseffen dat er in de Groningse structuur een construc tief stuk werk zit. Hij vertrouwt er op dat de Groningse universiteitsraad bij de vol gende verkiezing conform de nieuwe wet zal worden gekozen." De democratisering verloopt" had mr De Gaay Fortman tevoren betoogd. „Er zijn dit keer geen extra treinen ingelegd voor studenten die de debatten willen bij wonen. Er zijn bij het Kamergebouw dit keer geen pamfletten uitgereikt. Het doel is bezig te verschrompelen onder de kou de adem van de staathuishoudkunde. De universiteiten hebben de plicht het socia le engagement, dat in de universiteiten is opgebloeid, gaande te houden. Maar niets is gevaarlijker dan verpolitisering van de universiteiten. Wat de universi teiten nodig hebben, naast geid (twee miljard per jaar), is rust." „Maar de universiteiten hebben ook dosis onrust nodig, die wordt gewekt door de twijfel. Ze kunnen echtei niet werken als de structuur van binnenuit steeds on- (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De aan narcotica verslaafde Amerikaan, die eind vorige week dood in zijn gevangeniscel werd gevonden, is gestorven aan ademhalings verlamming na een hersenbeschadiging Dat is de voorlopige conclusie van de gerechtelijke deskundige ds. J. Zelden rust. Hij had in het Huis van Bewaring in Amsterdam enige pogingen tot zelf moord gedaan, o.m. door met zijn hoofd tegen de muren van zijn cel te slaan Zijn stoffelijk overschot zal naar de Ver enigde Staten worden overgebracht om daar te worden begraven. dermijnd wordt. De universiteiten zijn allengs in handen geraakt van volksver leiders, van ontoler&nten ten aanzien van andersdenkenden met een voorkeur voor n nimmer eindigende discussie. Toch zal men zich moeten schikken in het pa troon van de wet", aldus de directeur van de V.U. HILVERSUM. Volgens de eerste van zes verkiezingsonderzoekingen, die door het KRO-tv-programma Brandpunt wor den gehouden en waarbij het niet gaat om de vraag welke partij men gaat stemmen, maar om wat de kiezers eigenlijk willen, blijken de woningbouw en de schone lucht bovenaan te staan bij het antwoord op de vraag welke twee problemen het nieuwe kabinet het eerst moet aanpakken. De handhaving van orde en gezag, waarover de laatste tijd zo veel te doen is geweest, komt achteraan. Het lijstje ziet er als volgt uit: Woning bouw 49 percent; schone lucht 23 pet.; loon- en prijsbeleid 17 pet.; bejaarden 16 pet.; belastingverlaging 13 pet.; onderwijs 8 pet.; landbouw en kleine zelfstandigen 6 pet.; orde en gezag 5 pet.; ontwikke lingshulp 4 pet. Overige antwoorden 43 pet. en geen antwoord 9 pet. Totaal 193 pet. Het totaal had 200 moeten zijn, maar niet alle 1200 ondervraagden hebben twee problemen opgegeven. Negentien percent van de ondervraag den bleek voor een belastingverhoging om de regering extra-inkomsten te verschaf fen voor zaken als woningbouw, lucht verontreiniging, onderwijs, ontwikke lingshulp, sport en recreatie en dergelij ke, maar 74 pet. sprak zich uit tegen een belastingverhoging. Als de regering de keus zou hebben tussen verhoging van de loon- en inkom stenbelasting of van de BTW, geeft 56 pet. de voorkeur aan de loon- en inkom stenbelasting en 40 pet. aan de omzetbe lasting. Wanneer het om verlaging zou gaan, geeft 53 pet. de voorkeur aan de BTW en 45 pet. aan de loon- en inkom stenbelasting. De voorkeur van de ondervraagden voor een nieuwe minister-president gaat uit naar premier De Jong, die 9,3 pet. kreeg. Op de tweede plaats volgt rr ADVERTENTIE Biesheuvel met 8 pet. en op de derde plaats mr. Luns met 4,6 pet. A. Kloos volgt dan met 3,7 pet. en drs. Den Uyl staat vijfde met 2,5 pet. Van de geënquê teerden bleek 48,4 pet. evenwel niemand te weten. Van de ondervraagden gaf 28 pet. de voorkeur aan een regeringscombinatie, gevormd door K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D., terwijl 21 pet. meer zag in de combinatie K.V.P., P.v.d.A. en D'66. Van de combinatie P.v.d.A., D'66, P.S.P. en P.P.R. verwachtte 18 pet. de beste resul taten en 11 pet. van K.V.P., A.R.P., C.H.U. en P.v.d.A. Voorts bleek dat 47 pet. vindt, dat de defensie-uitgaven omlaag moeten; 30 pet. wil de uitgaven op hetzelfde niveau ge handhaafd zien en 9 pet. wil de uitgaven verhogen. Overigens is 66 pet. wel van mening, dat Nederland lid van de NAVO moet blijven; 14 pet. had een tegenover gestelde mening. De resultaten van het onderzoek zijn gisteravond bekendgemaakt in KRO's ac tualiteitenrubriek „Brandpunt". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft drs. Van Thijn (P.v.d.A.) een mo tie ingediend waarin hij het instellen van een verkeersveiligheidsdienst vraagt die ondermeer tot taak moet krijgen het vaststellen van veiligheidsnormen van oude en nieuwe wegen en het opsporen en laten verdwijnen van „zwarte plek ken" in ons wegenstelsel. Bovendien vraagt hij het instellen van een zer- keersveiligheidsfonds om het deze dienst mogelijk te maken slagvaardig op te treden. Deze motie werd tevens onder tekend door D'66 en P.S.P. Mr. Koning (V.V.D.) vroeg in een mo tie minister Bakker spoedig een wets voorstel in te dienen waardoor het mo gelijk wordt in beroep te gaan tegen een vonnis tot intrekking van een rijbe wijs. De heer Van Thijn stelde enige vra gen over de verhoging van tarieven van de Nederlandse Spoorwegen met gemid deld 7 percent. De grote confessionele partijen bleken weinig bezwaar tegen de Dollart-vuil- persleiding te maken, ondanks de be zwaren, van West-Duitsland en van de EEG-ministerraad. De niet-confessionele partijen waren over het algemeen tegen deze „smeerpijp". „Wij kunnen geen schone Rijn van de Duitsers vragen als wij tot de aanleg van deze leiding be sluiten", zei ir. Posthumes (P.v.d.A.). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken vindt, dat de sug gestie om jongeren van 18 tot 21 jaar bij de Kamerverkiezingen van 1971 op stem biljetten met een afwijkende kleur hun stem te laten uitbrengen, juridisch en praktisch zoveel bezwaren heeft, dat er niet aan moet worden begonnen. De sug gestie is enige tijd geleden tijdens een congres van de Nederlandse Jeugdge meenschap gedaan. Minister Beernink heeft toen toegezegd te zullen onderzoe ken, hoe het betrekken van genoemde jongeren (nog zonder stemrecht) bij de Kamerverkiezingen mogelijk zou kunnen zijn. Stemmen op hijvoorbeeld een rood stembiljet door jongeren zonder stem recht zou, zo werd op het NJG-congres gezegd, het nut kunnen hebben, dat aan de hand van de afzonderlijke uitkomsten op deze biljetten na wijziging van de Grondwet onmiddellijk een verandering in de samenstelling van de (dan reeds gekozen) Tweede Kamer kan worden aangebracht. Het Tweede-Kamerlid Van Thijn (P.v.d.A.) heeft minister Beernink medio oktober gevraagd, of een dergelijke pro cedure in een of ander wetsontwerp kan worden voorgesteld. De minister ant woordt thans, dat hij dat niet ziet. Er zijn tegen de procedure overwegende be zwaren aan te voeren. Allereerst acht hij de suggestie in strijd met artikel 90 van de Grondwet Immers, zegt hij, een wetsontwerp in de- ze zin zou vooruitlopen op het tot stand komen van de wet tot grondherziening over de kiesgerechtigde leeftijd; de wet gever zou handelen terwijl het nog hele maal niet zeker is dat de grondwetswij ziging door de nieuwe Kamers met twee derde meerderheid zal worden aangeno men. De vaststelling van een wettelijke regeling en het verrichten van handelin gen voor het uitbrengen van een stem vinden derhalve plaats op een moment dat de Grondwet daarin niet voorziet en dat kan niet, aldus de minister. Wat de praktische bezwaren betreft, merkt minister Beernink op dat tussen het ogenblik van het uitbrengen van de stemmen op het rode biljet en het ogen blik waarop die stemmen gaan meetellen geruime tijd kan verlopen zodat een wij ziging van de politieke verhoudingen er tussentijds best inzit. Men zou dan een nieuwe Kamersamenstelling krijgen op basis van verouderde politieke verhou dingen. Om nog maar te zwijgen van de narigheid, die ontstaat wanneer juist-ge- kozen Kamerleden het veld weer zouden moeten ontruimen. Kiestechnisch voert de minister even eens bezwaren aan: door het gebruiken van gekleurde stembiljetten voor kleine groepen kiezers komt de geheimhouding in gevaar. Het vervoer van deze aparte stembiljetten, wanneer men het eerste bezwaar wil ondervangen door op een centraal punt te tellen, is ook al een kwalijke zaak, aldus de minister. De minister concludeert, dat men de ze kant niet uit moet. Denkend over een eventueel alternatief, heeft hij twee an dere mogelijkheden in overwegine geno men. De eerste daarvan is: nieuwe ver kiezingen na het totstandkomen van de grondwetsherziening. De tweede: de jon geren na de grondwetswijziging alsnog apart hun stem te laten uitbrengen. Maar voor beide gevallen moet het hele verkiezingsapparaat weer in touw ko men, terwijl dan opnieuw pas-inzittende leden de kans lopen hun zetel te moeten ontruimen, hetgeen bezwaren heeft Re sumerend vindt de minister, dat deze be zwaren zo ernstig zijn, dat hij geen stap pen behoort te ondernemen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2