VAN DAG TOT DAG Amerikanen betalen aanbrengen deserteurs Kaisiepo: Nog steeds gevechten met Indonesische militairen: WEST-IRIAN DOET NIET MEE BIJ VERKIEZINGEN Booreiland in brand 1 Belgische studenten in actie MIDI MAXI MANTELS MANTEL- Europese NAVO-landen besluiten tot versterking van defensie Snel reageren onderweg door melk onderweg N.S.^tarieven en rendement Pakje voor oom agent Rijdt veilig met melk Israel boort Egyptisch schip in de grond Demonstratie in Bilbao NEDERLAND MOET PER JAAR 30 MILJOEN DOLLAR EXTRA GAAN OPBRENGEN commentaar op actuele zaken M liP WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 3 i Si.' mm Verkiezingen Protest tegen positie van buitenlandse studerenden .»"de grote specialist'in - en is uiteraard de (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL Minister Den Toom deelt vandaag namens zijn Europese NAVO-collega's de Amerikaanse minister van Defensie mee, dat er „op een collectieve basis een speciaal Europees schema voor samenwerking op het gebied van verbetering van de NAVO-infrastructuur en van de be veiliging van de NAVO-vliegvelden" zal komen. Het bedrag, zo zegt hij erbij, valt in de orde van grootte 420 miljoen gulden over een periode van vijf jaar. Bovendien zullen verscheidene landen (Engeland, Duitsland, Bel gië, Noorwegen en Griekenland) nog nationale plannen voor het verster ken van de gezamenlijke defensie verwezenlijken. De kosten daarvan wor den bij elkaar becijferd op 450 tot 500 miljoen gulden, ook voor een periode van vijf jaar. Engeland Bezorgdheid Inlichtingen Tegen Baskenproces Ip&p m De aankondiging van een rigoureuze Er is bij deze ontwikkeling één factor prijsverhoging der treintarieven zal nie mand verbazen, in de eerste plaats omdat het rendement van de NS steeds grotere gaten vertoont en in de tweede plaats omdat de tendens van de lonen en prijzen zich in snel opgaande lijn beweegt. De materieel- en loonkosten nemen ook voor de NS zorgwekkende afmetingen aan, waarbij alle pogingen tot zuiniger be drijfsvoering op hopeloze wijze tekort schieten. Ofschoon de Nederlandse Spoorwegen een semi-overheidsbedrijf vormt en zijn taak volledig ligt op het gebied van het openbare personen- en goederenvervoer, moet uit het oogpunt van het geldende nationaal-economische stelsel een even wicht in de balans van dit bedrijf worden nagestreefd. Dat wil zeggen, dat de NS, net als ieder ander bedrijf, moet probe ren zichzelf te bedruipen. In de praktijk is dat een illusie gebleken, maar het be ginsel kan niet worden prijsgegeven. Dat de NS niet geliquideerd wordt, is te dan ken aan het feit dat de samenleving haar railvervoer nu eenmaal niet kan missen en dat de overheid uit het oogpunt van dit algemene belang bereid is de tekorten te dekken. Zo is een situatie van hangen en wurgen ontstaan, waarin de NS-lei- ding gedwongen wordt de uiterste zuinig heid te betrachten en een beleid van pijnlijke efficiency te voeren, terwijl de reiziger voortdurend moet worden ge confronteerd met een opwaartse bewe ging van de tarieven. In deze toestand is duidelijk merkbaar dat men bij de NS moeite heeft de gulden middenweg te blijven bewandelen. De popularisering van het railvervoer is na tuurlijk een voorwaarde tot een zo groot mogelijk rendement, waarbij de concur rentie met het wegvervoer zeer sterk op de voorgrond treedt. Maar die populari sering berust voor een groot deel op de ijzeren concurrentiewet „zo veel mogelijk geven voor zo weinig mogelijk geld". Als het reizen per trein te duur wordt in ver gelijking met andere middelen van ver voer, vermagert de bezettingsgraad van het rijdend materieel en dalen de inkom sten, ook ondanks de hoge tarieven. Als hogere tarieven geen hogere inkomsten garanderen zit men gevaarlijk in de vi cieuze cirkel. Het is moeilijk te bekijken of de nieu we verhogingen per saldo gunstiger be drijfsresultaten zullen veroorzaken, maar wel is het vanzelfsprekend dat de keus tussen trein en auto opnieuw voor velen een probleem zal vormen. Die keus zal ongetwijfeld in vele gevallen ten nadele van de trein uitvallen, ofschoon het auto rijden intussen ook aan een chronische duurtekwaal lijdt. Waarschijnlijk is dit laatste ook een belangrijke overweging geweest bij de beslissing om de treinta rieven drastisch te verhogen. van groot belang in de knel geraakt, na melijk de steeds duidelijker wordende noodzaak voor de overheid om op een of andere wijze in te grijpen in het ver stoppingsproces op de autowegen. Als men bewust zou willen streven naar een beleid dat op den duur enige verlichting zou kunnen brengen in de chaotische si tuatie op de weg, zou men desnoods ten koste van overheidsgelden de popularise ring van het railvervoer nadrukkelijk moeten doorzetten. Aangezien de NS toch enorm veel overheidsgeld kost, zou men het streven naar een illusoire zelfbedrui- ping nog verder moeten verlaten en het railvervoer als aantrekkelijk alternatief voor de auto moeten optillen in het licht van de maatschappelijke belangstelling. Dat gebeurt echter niet meer. Niet alleen verhoogt men de treintarieven rigoureus, maar ook verwaarloost men andere fac toren die de trein aantrekkelijker zouden kunnen maken. Met name het punt van de bereikbaarheid der stations door auto mobilisten een belangrijke factor bij het aanpassen van de trein op de wegsitu- atie lijkt volkomen te zijn losgelaten. In grote steden schenkt de N.S. geen en kele aandacht meer aan de vraag of auto mobilisten ergens in de buurt van het NS-station hun auto kwijt kunnen. Behal ve in Utrecht speelt de NS nergens duide lijk mee bij stadsplanningen die reke ning zouden kunnen houden met de lig ging van de stations en de parkeerbe- hoeften. Merkwaardig genoeg is het samenspel tussen stadsbesturen en bedrijfsleidingen van andere openbare vervoersbedrijven zoals busondernemingen ook bijzonder gebrekkig. Terwijl het verkeersprobleem toch een totaal nationaal patroon van zorgwekkende ontwikkelingen vertoont, waarbij zowel de trein als de bus en de auto ten nauwste betrokken zijn, merkt men weinig van coördinatie en van enige bereidheid tot het op elkaar inhaken. Men beconcurreert elkaar wel, maar dat gaat meestal ten koste van de service aan de consument. Gelet op het feit dat de NS semi-over heidsbedrijf zijn en de chaos op het ge bied van de verkeers- en vervoersproble- matiek slechts door overheidsmaatregelen te saneren is, zou men geneigd zijn te veronderstellen dat het niet zo moeilijk moet zijn, coördinatieplannen uit te wer ken en uit te voeren. Alles zit immers in één hand. Maar ook van een mens zegt men wel eens, dat zijn rechter niet weet wat zijn linker doet. Voor de overheid geldt dat blijkbaar ook en wel in een mate die twijfel doet rijzen aan de doel matigheid van de methoden, volgens wel ke men de maatschappelijke orde pro beert om te zetten in maatschappelijk welzijn. >AA/V\AAAAAAIVVlA/WWW\AA/VlA/W\/\AfVAAAAIWVW\AIWIAfUVVIAAAAIWVWWIAIVfWWWVWVtfWIAflltfWWUWMWVWVVWVWVWV\fWt UVUVWIAAAAAAfiAAA/UVAAA/WMAAAAAAAniVWWWVWMVWWWIAAAAAflA/WlfWWWIAA/WWWWVVWWWVVWIAMWVWWIiyWIIWWWWMA BRUSSEL (ANP). Een land- was en waarschuwde zijn superieu- bouwer uit Damme die dezer dagen ren. Enige tijd later arriveerde de tijdens het werk op zijn land twee Belgische mijnopruimingsdienst die uit de Tweede Wereldoorlog af- zich over de mortiergranaten ont- komstige mortiergraten vond, deed fermde. Het verkeer dat in die tus- ze in een zakstapte op zijn fiets sentijd zijn eigen weg had moeten en reed ermee naar Brugge. De eer- zoeken, werd daarna weer feilloos ste de beste agent van politie die geregeld door een opgeluchte agent, hij daar zag een wetsdienaar die bij de Dampoort het verkeer stond te regelen duwde hij zonder iets te zeggen de zak met 'de twee gra naten in handen. Daarna stapte hij weer op en reed op zijn gemak te rug naar zijn boerderijtje. Toen het de verblufte agent duidelijk gewor den was in wat voor een uiterst explosieve situatie hij zich bevond liet hij het verkeer voor wat het irwwwvwwvwwwvwwvwvwwwwvwvvvww (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Het Zweedse bureau voor immigratie weigert sedert enige tijd inlichtingen te verstrekken aan derden over de rond 450 Amerikaanse deserteurs die in Zweden verblijven. Oorzaak is, zo verklaarde mevrouw Nystroem van het immigratiebureau in Stockholm, dat het doorgeven van deze inlichtingen aan de Amerikaanse ambassades in de respec tievelijke landen wordt beloond met een premie. Dat bedrag varieert van 15 tot 25 dollar per naam en adres van de de serteur die men aanbrengt. Een handleiding van het Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, toege zonden aan de buitenlandse ambassades, dus ook aan de Amerikaanse ambassade in Nederland, formuleert het als volgt: betaling van een premie van 15 dollar kan geschieden voor de gevangenneming of het verstrekken van inlichtingen over deserteurs, die ertoe leiden dat deze on der de controle van de militaire politie komen. Een tweede optie voor betaling, ditmaal van 25 dollar, kan geschieden wanneer men een deserteur of een mili taire gevangene, die is ontsnapt, overle vert in handen van de militaire politie In een toevoeging wordt verklaard, dat de onkosten die ermee samenhangen, ook door de ambassade zullen worden ver goed. (Van onze correspondent) DELFT West-Irian zal niet mee doen met de algemene verkiezingen die volgend jaar in Indonesië worden gehouden. Deze onthulling werd gis teren gedaan door de president van West-Papoea/Melanesia, de heer M. W. Kaisiepo, tijdens de persconferen tie ter gelegenheid van de nationale dag van de naar onafhankelijkheid strevende Papoea's in Nederland, die in Delft werd gehouden. De heer Kaisiepo was tot deze ontdek king gekomen bij het doornemen van de wet waarbij de verkiezingen worden ge regeld. In de toelichting opi de wet, arti kel 12, staat vermeld dat „in verband met de situatie in Irian-Barat (Westelijk Nieuw-Guinea) er geen mogelijkheid is om algemene verkiezingen te houden in dat deel van Indonesië." De beslissing hiertoe is, volgens de heer Kaisiepo, door de Indonesische regering genomen, omdat zij de situatie in West- Irian niet meer in de hand heeft. Er zou een voortdurende strijd gaande zijn tus sen eenheden van het Indonesissche leger en de organisatie Operasie Papua Mer- deka (OPM), waarbij veelvuldig gebruik wordt gemaakt van vuurwapens die door de OPM op de Indonesiërs zijn veroverd. Pogingen van de Indonesische regering om sympathie van de Papoea's te verkrij gen zijn, volgens de heer Kaisiepo, tot nu toe steeds op niets uitgelopen. Dat van de strijd zo weinig tot de buitenwereld door dringt, is volgens hem een gevolg van het feit dat West-Irian nog steeds verbo den gebied is voor journalisten en andere buitenlandse waarnemers. Op een booreiland in de Golf van Mexico, honderd kilometer ten zuiden van New Orleans, is gisteren brand uitgebroken. Bij het ongeluk zijn twee mensen omgekomen. De zestig werknemers op het eiland, sprongen van een hoogte van 25 meter in het water om aan de vlammen te ontkomen. De toestand in West-Irian is er na de verkiezingen in 1969, waarbij het gebied definitief bij Indonesië werd gevoegd, niet beter op geworden. De wijze waarop de stemming tot stand kwam, heeft kwaad bloed gezet bij vele Papoea's. Volgens de heer Kaisiepo bevonden zich onder 1026 kiesmannen, die namens de bevolking hun stem uitbrachten, slechts zestien ech te Papoea's. De anderen waren mensen van Indonesische afkomst die al geruime tijd in Nieuw-Guinea woonden of die er pas waren gekomen toen het bestuur door LEUVEN, (AP) Ongeveer 117 stu denten van de universiteit van Leuven waren gisteravond in hongerstaking uit protest tegen de nieuwe regeringsmaat regelen tegen buitenlandse studenten in België. De colleges werden geboycot en een groeiend aantal stafleden heeft zich bij het protest der studenten aangesloten. Aan de hongerstaking wordt ook deel genomen door studentenpastoor Stor- mack, die de geestelijke verzorging van de buitenlandse studenten tot taak heeft De actie tegen de nieuwe maatregelen breidt zich uit tot andere universiteiten In Luik werd gisteren een protestmars gehouden door ongeveer 5000 studenten die alle arbeiders en jongerenorganisa ties opriepen hun actie te steunen. Gisteravond heeft de politie uit een ge bouw van de universiteit van Leuven de eerste 60 hongerstakers verwijderd. On der hen waren 30 buitenlanders. Nadat hun persoonsbewijzen waren gecontro leerd, zijn zij weer vrijgelaten. Het getal der hongerstakers groeide in de loop van gisteren aan tot ongeveer 117 Voor morgen staan nationale protest acties op het programma. De nieuwe maatregelen, afgekondigd door minister van Justitie Alfons Vranckx, maken het vrijwel onmogelijk in België te studeren voor buitenlanders die geen vermogende ouders hebben of die in onmin leven met de regeringen in hun thuislanden. /WWVWVWWWWWWWVWWWWVWVWWWWV' ADVERTENTIE De minister meende dat alle aanwezige landen een en ander als een unieke ge beurtenis beschouwden. Zelf vond hij dat ook. Nederland had zijn niet meedoen aan versterking van de nationale defensies verontschuldigd met te wijzen op de om standigheid dat de huidige regering on mogelijk een op haar volgend kabinet kon binden. Voor de gezamenlijke inspan ning lag dat iets anders. Die dertig mil joen dollar per jaar gedurende vijf jaar, zullen dus binnenkort tot de „erfenis" voor de nieuwe equipe van bewindslie den behoren. Zoals bekend was de afspraak tot het verhogen van de gezamenlijke inspan ning rond op de toestemming van Enge land na. Die is er nu alleen nog maar formeel, want het zal er in de praktijk op neerkomen dat er eerst langdurig zal worden onderhandeld tussen Duitsland en Engeland over de wijze waarop Duits land de Engelse uitgaven voor het leger in dat land kan helpen verminderen, zo dat de vrijgekomen bedragen kunnen wor den besteed aan het gezamenlijk dragen van de lasten. Men denkt daarbij voor lopig aan het ter beschikking stellen van Duitse kazernes of militaire hospi talen aan de Engelse strijdkrachten. Het was bij de onderhandelingen van gisteren voor de negen zonder Engeland natuurlijk wel een kleine handicap dat de Verenigde Staten al openlijk hadden toegezegd hun troepenmacht in Europa voorlopig op peil te houden. Toch is men in NAVO-kringen algemeen van oordeel dat het aanbod dat de Europese landen vandaag doen, de regering van Nixon een belangrijke steun zal geven tegen de critiek van haar oppositie. De mededeling van Den Toom vandaag wordt gedaan in het comité voor verdedi- ginsvoorbereiding van de NAVO. Dat zal zich verder praktisch alleen bezighouden met een rapport over de geallieerde ver dediging in de jaren '70. Het is een buit- tengewoon uitvoerig document. De permanente vertegenwoordigers hebben er overeenstemming over bereikt en men verwacht dat de ministers het zelfde zullen doen. Het bevat conclusies en aanbevelingen en het vermeldt de te kortkomingen die goed moeten worden gemaakt wil het zoals dat in het NAVO jargon heet „gepaste antwoord in geval van nood kunnen worden gegeven en de voorwaartse verdediging gehandhaafd blijven". In politiek opzicht is er geregistreerd dat er wel een ontwikkeling in gunstige zin aan de gang is zoals blijkt uit het toegenomen contact tussen NAVO-landen en landen van het Warschau-pact. Er blijft echter zorg bestaan over het toene men van de omvang van de defensie inspanning van het Oosteuropese blok (het laatste jaar een toeneming van 5 of 6 percent, bij de NAVO een vermindering van 2 tot 3 percent) en met name de uit breiding van de Russische vloot. Een pro bleem dat voor de landen van het Wes ten des te klemmender is omdat de olie uit het Midden-Oosten nu rondom de Kaap komt en in die wateren steeds meer Russische oorlogsschepen worden gezien. Verscheidene landen, met name ook Nederland, zouden graag willen dat uit dit rapport over de verdediging in de jaren "70 en de daarmee samenhangen de problemen, zoveel mogelijk in de openbaarheid zal worden gebracht. An dere landen zoals Italië dat een vrij grote communistische partij heeft, zijn er ech ter tegen. Gisteravond heeft Manlio Brosio, de secretaris-generaal van de NAVO zijn ge bruikelijke persconferentie gehouden. Hi4 heeft nog eens de belangrijkheid van het zojuist genoemde rapport onderstreept Op een vraag hoe het met zijn eigen houding ten opzichte van zijn functie stond heeft hij geantwoord dat hij inder daad de wens te kennen had gegeven af te treden als secretaris-generaal Er was echter nog geen reactie van de NAVO-leden gekomen. De kwestie zou ook in deze vergadering niet ter sprake worden gebracht maar eerst in mei. En tot zolang zou hij zijn best doen zijn functie zo goed als mogelijk te vervullen. Nederland aan Indonesië werd overge dragen. Van de zestien Papoea's zou er één na terugkeer in zijn dorp zijn vermoord. De overigen hadden geen last ondervonden van spectaculaire repercussiemaatregelen. De heer Kaisiepo zegt zijn inlichtingen over de huidige toestand in West-Irian te ontvangen via diverse kanalen. „In de vijftien jaar'na de oorlog heb ik heel West-Irian constant afgereisd. Er is bijna geen dorp waar ik niet ben geweest. Tij dens deze reizen heb ik uiteraard met zeer veel mensen gesproken. Vele con tacten bestaan nog altijd en omdat ik de mensen ken, weet ik dat hun inlichtingen juist zijn." ADVERTENTIE TEL AVTV (Reuter) Een Israëlisch marinevaartuig heeft zaterdag in de Golf van Suez ter hoogte van de Sinaiwoestijn een Egyptische motorboot tot zinken ge bracht. Vier Egyptenaren zijn daarbij om het leven gekomen. Dit is gisteren door een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Het Israëlische patrouillevaartuig be merkte de Egyptenaar zaterdag bij het aanbreken van de dag. Het Egyptische schip weigerde een bevel tot stoppen op te volgen en trachtte naar de westelij ke oever van de Golf van Suez te ontko men. De Israëliërs openden daarop het vuur en boorden de Egyptische motor boot in de grond. Uit op de slachtoffers gevonden docu menten blijkt, aldus de woordvoerder, dat het Egyptische schip spionage-op- drachten had Ook zijn er aanwijzingen dat het zich bezig hield met het smokke len van verdovende middelen. Radio-Caïro liet later weten dat het door de Israëliërs tot zinken gebrachte schip een ongewapende vissersboot was Israel heeft hiermee een misdrijf be gaan en het bestand geschonden, aldus de Egyptische radio. Een officiële Egyptische woordvoerder zei dat Egypte een klacht bij de VN zal indienen en zich het recht voorbe houdt maatregelen tegen het optreden van Israel te nemen. BILBAO. (Reuter) Studenten heb ben gisteren in het centrum van Bil bao het verkeer belemmerd en met de politie gevochten na betogingen tegen het proces dat morgen voor een militai re rechtbank in Burgos zal beginnen te gen zestien Baskische nationalisten De studenten schreeuwden: „Amnes tie, Vrijheid" De politie heeft enkele be togers gearresteerd. Leerlingen van de zeevaartschool in Portugalete bij Bilbao zijn uit protest tegen het proces voor onbepaalde tijd in staking gegaan.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3