wijzer FILMS IN HAARLEM Omdat ze best eens een keertje goed verwend mag worden... Barokor^el thuis Argentijnse groep Tse met sierlijke Dracula. in schouwburg Haarlem Jasperina. flitsend ie show Studio Rembrandt Palaee Teylers Elsink wint ook in hoger beroep Vincent van Gogh trok minder in Baltimore Kunstmanifestatie in Den Bosch Gerard van Vliet wordt 90 jaar Oostduitsers met Brecht-programma DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 Druk de warmte van uw hart uit in een warm geschenk In koelen bloede U lysses Du Guns of the magnificent 7 De guerilleros van Shiraz '5 Nachts Geef haar BONT van Bontmodehuis DICK BARTELS Speciaalzaak in pelterijen Wagenweg 146 - Haarlem - Tel. 316529 NERTSHOEDEN van 115,tot 202,50 LANG NERTS- 1 JM KOPPENMANTEL H Hf in standard en Black Diamond in de maten 36 tot en met 50 INDERDAAD KEUZE UIT HONDERDEN MANTELS t/m 4 DEC. AVONDVERKOOP TOT 10 UUR. Blij-verrassende geschenken verstopt in even blii-verrassende verpakkingen. Van 3.95 tot 33.75. Kort geding tegen Bovema Kerkelijk nieuws SwWIMWSW»»" uit:- IN STUDIO DEZE week de reprise van twee indrukwekken de films, die een hernieuwde aandacht alleszins rechtvaardi gen. Tot en met zondag is aller eerst „In Koelen Bloede" aan de beurt, een verfilming door Ri chard Brooks van de befaamde roman „In Cold Blood" van Tru man Capote, waarin een gruwe lijke werkelijk gebeurde moord op een afgelegen wonende fami lie in de Amerikaanse staat Kansas tot in details ontleed wordt. Truman Capote heeft de acti viteiten van de politie op de voet gevolgd van het ogenblik af dat de moord ontdekt werd. En toen de twee schuldigen ge pakt waren heeft hij uren met hen over de motieven van hun misdaad gesproken. Tenslotte heeft hij ze begeleid naar de executieplaats in de gevangenis, waar beiden de dood door de strop vonden. In een semi-documentaire stijl heeft Richard Brooks dit ware gebeuren in beeld gebracht, waarbij hij de aandacht concen treert op de zinloosheid, zowel van de misdaad als van de dood straf die te veel op een wraak neming is gaan lijken. Met vrij wel onbekende acteurs heeft de regisseur van dit drama waar van men de afloop bij voorbaat kent, een uiterst boeiend en hu maan filmdocument gemaakt. OP HEEL ANDERE wijze heeft de Engelsman Joseph, Strick een soortgelijk resultaat bereikt eveneens met de verfil ming van een litterair meester werk. Strick koos Ulysses, de veelbesproken en omstreden ro man van James Joyce, waarin een dag beschreven wordt uit het leven van de in Dublin wo nende advertentieagent Leopold Bloom. De moeilijkheden, die de regisseur zich op de hals gehaald heeft door dit gecompliceerde werk tot uitgangspunt van een film te kiezen, zijn legio. Maar het eindresultaat is een alleszins bevredigende samenvatting van het boek geworden. De film heeft uiteraard niet meer dan enkele hoogtepunten uit de romein van Joyce kunnen aanstippen, alleen echter kenners van Ulysses zullen deze beperking als heilig schennis ervaren. Over het algemeen zal een onbevooroordeeld publiek ge boeid worden door deze originele film vol onverwachte wendingen en prachtige Ierse typeringen, waarin vooral Milo O'Shea op valt als een tragische en mense lijke Leopold Bloom en Barbara Jefferd een indrukwekkende in terpretatie geeft van Blooms vrouw Molly, die met name in haar eindmonoloog een verbluf fend staaltje solotoneel ten beste geeft. CHARLES BOOST WEER zo'n seksuele voorlich tingsfilm is „Du", een film van drie Herren professoren en één filmregisseur. Het is geen speel film, maar het is de bedoeling er een soort documentaire in te zien. Men ziet dus van alles: een gesprek met een „hyperseksuele man", dit om begrip te kweken voor mensen met „abnormale neigingen", verder valt er mas turbatie, coïtus, prostitutie te zien, benevens een blik op twee samenlevende homo's en les biennes. MEN HERINNERT zich wel licht de harde avonturenfilm „The magnificent seven" van John Sturges, die een nieuwe aanpak van de avonturenfilm inzette. Paul Wendkos maakte een soort herhaling (aftreksel): „Guns of the magnificent se ven". De film gaat over de po gingen om een Mexicaanse ver zetsheld uit de gevangenis te bevrijden; episode uit de strijd tegen de verdrukking van de arme boeren door president Diaz, op het eind van de vorige eeuw. EEN FILM, DIE helemaal in Iran opgenomen is „De guerril- leros van Shiraz". De titel slaat nergens op, wan* het gaat niet om guerrillastrijders maar om het wel en wee van twee ben den, waarvan de een minder slecht is dan de ander. Een ben de onder aanvoering van een Amerikaan moet vluchten na een mislukte poging om de Per zische kroonjuwelen te stelen. Men komt in een afgelegen dorpje terecht, dat geterrori seerd wordt door een stel ban dieten. Hun leider is opgehan gen en de strijd gaat nu om een amulet waarin een kaart moet zitten waarop staat waar zijn verborgen schatten te vinden zijn. De groep buitenlanders ruimt de plaatselijke boeven uit de weg. De amulet blijkt echter geen kaart te bevatten, maar wel de as ervan. Een redelijk spannende avonturenfilm, ge- regiseerd door Jean Negulesco. In de nachtvoorstellingen van Cinema Palace de bekende cowboy-film Nevada Smith en in Frans Hals „Pokeren met de dood" eenzelfde soort film met o.a. Dean Martin en Robert Mitchum. In Frans Hals overdag: De on overwinnelijke gladiator. In Luxor nog steeds: MASH. uu*Aiuuuii»AiiA«MUi«UUW»lwuMUUUWWVVIAfWVWWVWMVVVWWWVW»fWVVVWVVWWAM»WVWVWWVVtnAIWVWWVWVVW DEZE WEEK DOET in het Mickery-circuit de Argen tijnse groep Tse de Haarlemse schouwburg aan. Tse brengt op 6 december in de Stadsschouwburg twee stuk ken: „Dracula" en „Goddess". De voertaal is Engels met een opvallend Spaans accent. Maar te volgen is het wel, zeker in „Dracula", waar de dialogen in een tot het uiterste onderkoelde traagheid worden uitgesproken. Dat „Dracula" is wel het vreemdste stuk, dat ik dit jaar heb gezien. Het bestaat uit een groot aantal korte scenes, waar in enige schitterend uitgedoste en opgemaakte personages in dodelijke ernst onbenullige zin netjes uitwisselen. De gebaren zijn traag en zeer sierlijk. De handeling is zeer eenvoudig. Men heft een glas; men reikt een brief aan; men slaat een map open; men wisselt een kus. Soms worden de gedachten der personages vertolkt door senti mentele Amerikaanse songs van zo'n vijf tot tien jaar terug die uit de luidsprekers klinken. Het geheel is gevat in rode, blauwe of groene schijnsels. Het verhaal is gebasseerd op de roman „Dracula" van Bram Stooker, maar Dracula zelf Alfredo Rodriguez Arias als Jonathan, naast hem Marucha Bo die de schone Helena speelt, steeds fraaier en minimaier ge kleed en steeds voorzien van een andere pruik. In Dracula. krijgt men niet te zien. Wel kan men af en toe de gevolgen van zijn praktijken bespeuren. Een dame kwijnt weg, nadat zij ken nelijk van Dracula gebeten werd. Haar man Arthur, zijn vriend Jonathan en diens vrouw Helen zullen samen met ene dokter Van Helsing de ver schrikkelijke graaf uit de weg ruimen. Hun plannen worden doorkruist. Maar tenslotte komt alles in orde. Dat wil zeggen Helen krijgt een baby. Wat wer kelijk gebeurt krijg je nergens te zien. De klassieke stelregel, dat moord en doodslag slechts verondersteld worden zich achter de toneelschermen af te spelen, is hier tot uiterst con sequent volgehouden. Het stuk „Goddess" is ont leend aan de Zuidamerikaanse mythologie. Een moedergodin (gespeeld door een man staande op hoge steltschoenen) eist of fers van de bevolking: vlees, vruchten, landerijen en tenslotte een man. Zij is met niets tevre den en dood de man. Eenzaam blijft ze achter. De tekst wordt zeer uitzinnig gebracht, soms schreeuwend, soms met kop stem, soms heel langzaam, dan weer snel. Het bewegingspa troon is plechtig. Men moet in „Goddess" een karakteristiek zien van Latijns Amerika, maar om dat te con stateren moet men wel wat meer weten van de mythologie en de politieke toestanden in die con treien. De regie is van Alfredo Rodriguez Aria. J. HEIJER EEN WEEK LANG is Jas- perina de Jong in de Haarlemse stadsschouwburg, van 7 tot en met 13 december. Het zal haar niet aan publiek ontbreken. In Haarlem blijkt grote behoefte te bestaan aan theatershows, getuige de volle zalen voor Seth Gaaikema, Herman Veen, Fons Jansen en zo. Jasperina de Jong is een ve dette, die de theatertechniek in haar vingers heeft zitten- Ze kan alles erg goed: een typetje neerzetten, een dansje wagen, een sfeertje aanzetten en voor al een lied zingen. Eric Herfst, haar man en regiseur, laat haar zo voordelig mogelijk uitkomen, bijgestaan door lijf schrijver Guus Vleugel, componist Joop Stokkermans en dansmeesteres Lynn Simonson. Jasperina wordt op de planken gesecundeerd door Frank sanders en John Kuipers, twee dansers die ook nog zingen en af en toe een sketch je hebben. Hun grootste succes is natuurlijk het traves tie-nummer van twee jongeda mes die een deodorant voor het derde oksel aanprijzen. Jasperina's topnumsaers zijn: Sybille, de laatste striptease danseres, de anti-Dolle Mina die haar man aftuigt, en de middel bare dame die liever dood dan dertig is. Nummers met een schitterende timing. De show is geen cabaret, dat wil zeggen de angel, waarmee Guus Vleugel in het Lurelei- cabaret voor enige parij het pu bliek te lijf ging, is er uit. Wat overblijft is intelligent, knap ge bracht, maar ongevaarlijk amu sement, waarmee men een Ple zierige Avond heeft. DE STADSSCHOUWBURG in Haarlem heeft voor de kerstva kantie een programma samenge steld dat vooral voor de oudere en jongere jeugd bestemd is. Men kan er eigenlijk met de he le familie naar toe. Op 26 december verzorgt Ro bert Borremans een matinee voor allerjongsten; op 27 decem ber komt 's middags Scapino een balletvoorstelling geven, terwijl 's avonds voor de oudere jeugd het cabaret Don Quishocking optreedt. Op 28 december is Ro bert Borremans andermaal in de weer met de jeugd, die zelf op de plar-ken mee kan doen. 's Avonds is Don Quishocking er weer. In de komende weken is ver der De Kersentuin door Globe terug te zien (op de 14e), komt Fons Jansen voor de laatste maal met driemaal andermaal (op de 16e), speelt toneelgroep Theater de toegejuichte voor stelling van „Het Proces" naar Kafka (op de 20ste), terwijl de Nederlandse Comedie op eerste kerstdag komt met Feydeau's „Hotel 't Paradijs". I ADVERTENTIE STADSORGANIST Piet Kee geeft op 10 december om 8 uur in het Concertgebouw een orgel concert op het Flentroppositief. c Hij heeft een uitgebreid pro- S gramma samengesteld dat be- S staat uit barokmuziek en moder- S ne composities. Hij speelt werkjes van Tar- quinio Merula, Adriano Banghe- ri, Bernardo Pasquini, Giovanni Gabrieli die in de 17e eeuw leefden; van Alexandre Boelyë die in de eerste helft van de vo- 5 rige eeuw leefde en van „mo- g derne" orgelcomponisten: Louis g Vieme, Jean Langlais, Siegfried Reda, Hendrik Andriessen (Pas- sacaglia) en Marius Monniken dam (Toccata). Ook speelt Kee zijn eigen variaties op „Een roze fris ontloken". IN HET TEYLERSMUSEUM aan het Spaame wordt zondag middag om 3 uur een concert gegeven, waarvan het program ma geheel uit oude muziek be staat, die gespeeld wordt in de oude stemming. Arjan Blanken tenor zal liederen zingen, terwijl de instrumenten worden be speeld door het violistenduo Bouw Lemkes en Jeanne Vos, door Nellie Duin gamba en An- ton de Beer clavecimbel. Dat belooft weer een concert te wor den van verfijnde sfeer. HAARLEM Henk Elsink heeft ook in beroep het kort geding gewonnen dat hij eind vorig jaar tegen de N.V. Verkoop maatschappij Bovema in Heemstede had aangespannen naar aanleiding van het in de handel brengen door deze maatschappij van een grammofoonplaat, waarop het liedje „Harm met de harp" voorkomt. Henk Elsink had geëist dat deze plaat uit de handel zou worden genomen en niet meer ter beschikking zou worden gesteld van radio en televisie. Bovema had de opname ontleend aan een bandje dat 25 april 1965 in de stadsschouw burg in Leiden was gemaakt. Beide par tijen waren het er destijds over eens ge weest dat de opname voor een grammo foonplaat moest worden afgekeurd. Vol gens de president van de rechtbank, die Henk Elsink in eerste instantie in het ge lijk stelde, had deze op genoegzame wijze aannemelijk gemaakt dat het resultaat van de opname niet geschikt was om daarvan een plaat te maken en dat Bovema en El sink het hierover eens waren. De president bepaalde dat Bovema de grammofoonplaat niet meer mocht verko pen of aan radio en tv ter beschikking stel len en dat Bovema aan Elsink een dwang som van 10.000 gulden zou moeten betalen voor elke grammofoonplaat die Bovema in de handel mocht brengen. Verder werd een dwangsom van 100.000 gulden vastgesteld op het vermenigvuldigen van de in 1965 gemaakte opname. Het vonnis werd bij voorraad uitvoerbaar verklaard. Bovema was van deze uitspraak in beroep gegaan. Dinsdag heeft het gerechtshof in Amster dam het vonnis van de rechtbank in Haar lem bekrachtigd. BALTIMORE, (AP). De tentoonstel ling in het Museum van Baltimore van werken van Vincent van Gogh die zondag na zes weken werd gesloten heeft min der belangstelling getrokken dan werd verwacht. „Wij geloven dat wij er fi nancieel uitgesprongen zijn", verklaarde mevrouw Albert W. Laisy, die de ten toonstelling met uit Nederland afkomsti ge werken had ingericht. De directeur van het museum heeft oorspronkelijk verklaard dat de werken niet aan zijn verwachtingen beantwoordden, maar is daar later van teruggekomen. Een tentoonstelling van Van Gogh in 1961 trok meer dan 82.000 bezoekers, van wie meer dan 62.000 betalende, maar de laatste tentoonstelling, die werd geopend op II oktober, werd door slechts goed 53.000 betalende bezoekers bezocht. DEN BOSCH. Op zaterdag 26 en zondag 27 december zal in de Brabant hallen in Den Bosch een internationale kunstmanifestatie worden gehouden, waarvoor tot dusver reeds 100 kunste naars, onder wie ook een groot aantal buitenlandse, hebben ingeschreven. Ge lijktijdig zal een kunstmarkt en antiek beurs worden gehouden, waarvoor ook reeds een groot aantal aanmeldingen is binnengekomen. De manifestatie wordt zondagavond besloten met een groot ar tiestenbal, waarvan de baten bestemd zijn voor de noodlijdende kunstenaars. AMSTERDAM. De Amsterdamse kunstschilder-tekenaar Gerard van Vliet hoopt donderdag 10 december zijn 90ste verjaardag te vieren. Ruim 60 jaar heeft de heer Van Vliet verschillende functies vervuld in het verenigingsleven. Hij is ondermeer penningmeester geweest van de jury voor de Koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst en secretaris van de Hendrick de Keijserschool in Am sterdam. Hij exposeerde in Amsterdam, de provincie, Frankrijk, Engeland en Zwitserland. Werk van hem bevindt zich ondermeer in de collecties Dreesman, Van Eeghen, Van Eijk, Langerhuijsen en in die van rijk en gemeenten. DEN HAAG. Twee vroegere mede werkers van het Berliner Ensemble, Wolf Kaiser en Angelica Domroese, zul len hier op drie plaatsen een Brecht-pro gramma komen spelen. Het zal lyriek, proza en chansons om vatten en worden begeleid door zes mu sici van het Berlijns radiosymfonie-or kest. Op zaterdag 12 december komt men in het Amsterdamse universiteitstheater, op zondag 13 december in het HOT in Den Haag en op 14 december in het Hof- pleintheater in Rotterdam. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Colijnsplaat G. E. Huizing te Haamstede; te Dinteloord A. van Brum- melen te Hierden; te Bodegraven A. W. Kranenburg te Hoogeveen; te Rotterdam (city pastoraat) A. J. Hoorn te Vlaardingen. Aangenomen naar Marssum, Beetgum en Engelum drs. J. de Roo te Middelburg. Geref. Kerken Aangenomen de benoeming tot hoogle raar aan de theologische kweekschool van de universiteit te Stellenbosch (Zuid- Afrika) prof- dr. W. D. Jonker, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kam pen. Bedankt voor Nieuwendijk N. J. Gori» te Zutphen. ADVERTENTIE Het orgel in de kerk van Dedesdorf. gehouden werden bleken zo'n succes dat Baas en zijn vrouw besloten hebben de frequentie te verdubbelen. Daardoor wordt het mogelijk nog zo'n honderd orgelliefhebbers een plezier te doen. De avonden worden op vrijdag, eens per twee, drie we ken gehouden. Op het program ma staan de orgels van Dedes dorf, Cappel, Lüdingworth, Al- tenbruch, Stade, Steinkirchen en Neuenfelde. Het telefoon nummer van de heer Baas is 0 23 - 31 27 76. HM||yMI||yM||My||VliyyM|n|W||WliyMWMWIII>IIIIIIIIWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWUUUWUWWUWt Hierboven: Frank Sanders (r.) en John Kuipers met hun leading lady. Hier onder: Jasperina de Jong als Sybille de laatste strip- teasedanseres, die zich zo opwindt over de zedenver wildering. TER COMPENSATIE van de „stille" winterperiode voor de Haarlemse orgelliefhebbers or ganiseert de heer J. M. Baas een aantal dia-disco-avonden bij zich aan huis, Floraplein 2 in Haarlem. De bijeenkomst is ge wijd aan acht Noordduitse or gels en vanzelfsprekend neemt de beroemde orgelmaker Arp Schnitger (1648-1719) een cen trale plaats in. De fronten van deze barok-instrumenten zullen op kleurendia's worden getoond, terwijl men gelijktijdig een in druk krijgt van de klank via bandopnamen. Bij elk orgel worden enkele bijzonderheden verteld. De avonden die tot dusver

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11