1 Willem van Hanegem: We hadden met vijf, zes nul moeten winnen. Roemenië is weggespeeld" BIJ VLAGEN FANTASTISCH ORANJE DEGRADEERDE ROEMEENS TEAM Fadrhonc: „Menselijk dat jongens verslapten Roemeense trainer Angelo Nicolescu na nederlaag een ontluisterde figuur Moderne mensen ventileren óók de woonkamer Engelse clubs produktief voor runners up-cup Ajax mag hier niet spelen tegen Carl Zeiss Jena en natuurlijk met n itho vanaf 53 DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 18 99 Situaties Catastrofe Mulder Zin Frustrerend Verdienste «di -V" 'V■F.m Fout SPORTHUIS HAARLEM N V. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Willem van Hanegem, de Kromme van Rotterdam, bracht als enige onder woorden wat ieder een in de Nederlandse kleedkamer dacht: „We hadden met vijf, zes nul moeten winnen. Pas dan hadden we een voldaan gevoel gehad. Nu niet. Ja, we hebben gewonnen (schouderophalen). De uitslag (twee-nul) is echter in de verste verten geen afspiegeling van de verhoudingen op het veld. We hebben die Roemenen toch wegge speeld Die zelfde Van Hanegem was één van de hoofdrolspelers in de gisteravond in het Olympisch Stadion door het Nederlands elftal gegeven voetbaldemonstratie. Een voorstelling met onderdelen om nooit te vergeten. Blunders voor open doel. Maar ook acties van het grillige talent Johan Cruyff, die vier, vijf Roemenen achteloos om speelde en die aan twee gave treffers vorm gaf. Rushes van de prof pur sang Jan Mulder (in de tweede helft op links) die Satmareanu kapot maakten en hem in wan hoop dreven tot de vreemdste overtredingen. Onnavolgbare schaarbewegingen van Piet Keizer, die zich in een voorhoede vol echte aanvallers als een vis in het water voelde. Verrukkelijke één-twee's van Cruyff en de razendsnel optrekkende vleugel verdediger Willem Suurbier. Afgewerkt met een poeier boven op de lat. En een schitterende combinatie van Cruyff en de Kromme in de eerste helft. In een vol maakt ritme werden de centrale verdedigers van Roemenië „genomen". Totdat het duo strandde op de lange, slungelachtige (op Go Aheads Withers lijkende) doelman Raducanu. De voetbalverslaafde Van Hanegem was vooral kapot van die als een zeepbel uiteengesprongen actie. Hij haalde spijtig zijn schouders op: „Cruyff zei dat hij de bal op zijn verkeerde voet kreeg. Jammer hè. Het had een doelpunt moeten zijn Het eerste en meest spectaculaire doelpunt van Johan Cruyff, die eerst doel man Raducanu en vervolgens de furieus instormende Halmageanu te snel af is. Op de derde foto heeft de bal de doellijn gepasseerd. Het had een doelpunt moeten zijn. De zin was overal in de drukke kleedkamer van Nederland te horen met steeds weer andere situaties als basis. Zoals: de eerste Nederlandse aanval in de vierde minuut na een wat aarzelend begin. Via Suurbier kwam de bal bij Johan Cruyff. Cruyff bracht en dat had hij niet moeten doen de bal met de hand onder controle om vervolgens te scoren. Een listig pass je van Keizer was even later voldoende om keeper Raducanu vol ledig van de kook te brengen. Toen al bleek dat de Roemeense doelman welis waar een formidabel reactievermogen be zit, maar dat hij volledig onbekend was met het bewerken van een gladde bal. Bij na geen enkel Nederlands schot bracht hij onmiddellijk onder controle. een schot van Mulder in de linkerhoek en niet in de veel dichterbij gelegen rechter hoek gaf Raducanu nog meer moeilijkheden. In de tiende minuut passeerde Keizer de doelman. Het doelpunt werd terecht niet goedgekeurd, want Piet stond buiten spel. Vervolgens de iedere voetballiefhebber tot extase brengende één-twee tussen Cruyff en Van Hanegem. Willem van Hanegem die een lob a la Pele in de richting van het door Raducanu verlaten doel gaf. De bal belandde in het zijnet. Pahlplatz die hard inschoot, na een laag gehouden vrije schop van Suurbier. Radu canu werkte de bal corner (één van de veertien, die door de Roemenen werden weggegeven. Tegen Nederland één). In de tweede helft de op de millimeter nauwkeurige kopbal van Van Hanegem voor de voeten van Cruyff, die hoog de tribunes inschoot. Het schot van Suurbier tegen de lat. En de missers van Piet Keizer op laag aangegeven passes van Mulder. De flater van Mulder, die een draaiende voorzet van Cruyff over veertig meter vlak voor het doel niet onder controle kreeg. Etcetera, etcetera Het hadden zes, zeven doelpunten kun nen z(jn. Fadrhonc, de ouwe, de goeierd had er verklaringen voor. „Het is mense lijk dat de jongens verslapten," zei hij in staccato-Nederlands. „Zij hadden hun doel bereikt. Roemenië, de Mexicoganger, was vernederd. Het beleefde in Amsterdam een volledige catastrofe. De doelpunten waren er. Wat is natuurlijker dan dat ze aan de wedstrijd van zondag dachten? Ik begrijp hen best". De bondscoach gaf ook de betekenis aan, die naar zijn mening aan het vriendschap pelijke duel Nederland-Roemenië moet worden gehecht. „Bewezen is, dat de structurele proble men van het Nederlands elftal zijn op te lossen. We kunnen een elftal op de been brengen, dat de volgende wereldkam pioenschappen kan halen. We moeten nu zoeken naar een eenheid. En oplossingen bedenken voor de problemen van de clubs Maar is er werkelijk reden om te jui chen? Fadrhonc, de eenvoudige, laat zich te gemakkelijk meeslepen door zijn ge voel. Al eerder geloofden insiders, dat Ne derland mits de clubs gesmeed werden tot een eenheidsfront een krachtig tot aan de top van het Europese voetbal rei kend elftal op de been zou kunnen bren gen. Het succes van gisteravond is slechts een bevestiging van dit vermoeden en van het feit dat het Nederlands elftal inciden teel en bij voorkeur tijdens minder be langrijke ontmoetingen tot ongekende hoogten kan groeien. Voorlopig is er echter werkelijk geen re den tot juichen, omdat helemaal nog niet vaststaat dat het gisteravond bereikte suc ces geconsolideerd kan worden; laat staan verder worden uitgewerkt. Jan Mulder bijvoorbeeld heeft van zijn bestuurder Vandenstock weliswaar de ver zekering weten los te peuteren, dat hij meer dan vroeger mag meespelen met het Nederlands elftal. Zelfs verklaarde de KNVB maandagavond, bij monde van se cretaris Burgwal, de beste relaties te on derhouden met Anderlecht, maar en daar gaat het om wat zal Anderlecht doen als het tegelijkertijd (met het Ne derlands elftal) zal moeten spelen? Het antwoord ligt al klaar. Jan Mulder ver telde het gisteravond nog eens: „Ik kan nu reeds zeggen, dat ik zeker niet alle wedstrijden met het Nederlands elftal mee zal spelen. Vandenstock heeft duidelijk ge steld dat ik alleen permissie krijg om naar Nederland te gaan als Anderlecht infe rieure tegenstanders ontmoet." Op de vraag wat dan de zin van zijn optreden op deze regenachtige avond was gaf Jan het volgende antwoord: „Ik vind het leuk in Nederland en in het nationale elftal te spelen. Ik ben echter de eerste om te bekennen, dat wil een voorhoede echt goed draaien en geheel zjjn ingespeeld ik meer zal moeten spelen met Cruyff en Keizer. De samenwerking vlotte van avond stukken beter dan in de thuiswed strijd tegen Engeland, maar zjj is nog lang niet vlekkeloos". Er is nog een andere reden om nog maar niet de longen uit het supporterslijf te blèren van puur enthousiasme. De speel wijze, die het Nederlands elftal zich gis teravond permitteerde was een bijzonder artistieke, maar er kleefden professioneel gezien nog al wat foutjes aan. Het gebrek aan afwerking bijvoorbeeld; een essentieel onderdeel van het voetbalspel. En ook en daarom verweten velen Wim Jansen volkomen ten onrechte slecht te hebben gespeeld werd het storen door de voor hoede slecht verzorgd. Wim Jansen en Wim van Hanegem: „Wij stonden alleen op het middenveld. Op papier hadden we Pahlplatz wel naast ons, maar daar kwam in de praktijk niets van terecht. Hij week uitstekend uit naar de vleugels. Hij viel mee aan. Omdat voor al leen aanvallers stonden, die zich nauwe lijks bekommerden om elk mini-offensief van de Roemenen, hebben wij het zwaar (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Angelo Nicoles cu, de trainer van het Roemeense elftal, was een diep ontgoocheld man. Voor de krachtmeting met Oranje had hij weliswaar uitvoerig de lof trompet gezwaaid over de kracht van het Nederlandse voetbal, waarbij namen als Van Beveren, Israel, Van Hanegem, Cruyff en Keizer door hem zonder restrictie van het predikaat „van wereldklasse" werden voorzien, maar tegen de achtergrond van dit alles klonk toch een zeker vertrouwen door. gevoed door de resultaten van zijn équipe tijdens de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. Zijn elftal verloor weliswaar van wereldkampioen Brazilië en En geland, maar beide wedstrijden cul mineerden niet in een afgang. Door een overwinning op Tsjechoslowakije zag Niculescu zijn mannen in Gua dalajara zelfs nog op een derde plaats finishen. Geen wonder dat bonds coach Frantisek Fadrhonc na afloop daar onmiddellijk op inhaakte door oo te merken: ..Met een 20 overwin ning op een elftal dat in Mexico is geweest kan ik alleen maar zeer te vreden zijn. Als onze superioriteit in doelminten tot uitdrukking was ge bracht dan hadden de Roemenen een debaculeuze nederlaag geleden". En Theo Pahlnlatz: „Ondanks het feit dat 7a lechnic-h af en toe aardige dingen deden, had ik meer van dit elftal ver wacht. Tenslotte was Roemenië in Mexico en dan kijk je er toch wel even van op als je merkt dat je ze zo gemakkelijk van het veld speelt". De opgewekte klanken uit het Neder landse kamp stonden echter in flagrante tegenstelling tot die van een geknakte Ni culescu. De beminnelijke Roemeen die aan de vooravond van het debacle in ho tel Palace in Noordwjjk best tot een bab beltje bereid bleek, was volkomen ont luisterd. Zijn figuur vormde de absolute tegenpool van een uitgelaten Fadrhonc. Het manifesteerde zich al onmiddellijk na de wedstrijd toen hij zich hermetisch in de kleedkamer opsloot en ook nadat hij een half uur de tijd had genomen om een beetje bij te komen werden de aan wezigen bepaald niet getracteerd op een stortvloed van woorden. De eerste vraag luidde: „Wat vindt u van het Nederlands elftal." De repliek: „Ik vind niets," om pas veel later toen velen de hoop al hadden opgegeven nog terloops te be denken: „Die Cruyff is toch wel een ge weldige voetballer. Ik had hem al eens aan het werk gezien tegen Benfica, maar dit overtrof alles". Het was enkele mi nuten nadat Niculescu had meegedeeld' „Ik zeg niets. Ik praat niet over voet bal. Ik wil nu alleen maar aan andere dingen denken en niet aan wat zojuist is voorgevallen." Ook zijn spelers zouden zichzelf waar schijnlijk het liefst hebben wijs gemaakt dat het bij vlagen schitterende spei dat hen deklasseerde één boze nachtmer rie was geweest. Er viel echter geen ont komen aan. Daarom realiseerde Ipescu (die enkele keren door Cruyff voor schut werd gezet op een manier die voor een Mexico-ganger alleen maar frustrerend moet hebben gewerkt) zich meer bewon derend dan verontschuldigend: „Wat moet je nog over zo'n jongen zeggen. Die hele Nederlandse aanval speelde voor treffelijk. Zo goed dat wij in het begin van de tweede helft vertwijfeld elkaar aan liepen te kijken. Wij werden volko men uitgespeeld. Cruyff was briljant. Ik moet de verdediger nog zien die hem in deze vorm kan afstoppen." Nederland creëerde in die tweede helft echter een aantal kansen die niet afdoen de werden uitgebuit. De 2-0 was in feite een zwakke afspiegeling van het krachts verschil dat zich binnen de lijnen met de ADVERTENTIE minuut duidelijker begon af te tekenen. Van het Roemeense aanvalstrio Du- mitrescu, Dumitrache en Dobrin kon al leen eerstgenoemde die in de tweede helft zo werd uitgeschakeld door Suurbier dat deze doorgaans als zoveelste aanval ler kon fungeren een peil halen dat Nederlands aandeed. Israel over hem. „Die Dumitrescu was verreweg hun ge vaarlijkste man. Hij dook constant op het juiste moment op de goede plaats op. Hij heeft een goed gevoel voor positie kiezen. Hij kon alleen niet erg gevaarlijk wor den, omdat hij weinig steun kreeg." Die verdienste kan dan voor een groot deel worden toegeschreven aan Johan Neeskens die nadat Dumitrache zijn zoveelste duel had verloren vlak voor het einde buiten het gezicht van de Schotse arbiter Wharton een klap achter zijn oor kreeg en even geblesseerd raak te. Neeskens: „Een ontzettend vuile spe ler. Bij uittrappen en bij dieptepasses liep hij zonder naar de bal te kijken op je in. Toen liep ik ook nog die klap op. Daarna heb ik voor het eerst in mijn car rière een speler bewust teruggepakt." De rest deed de buitenspelval. De Roemenen tuimelden er aan de lopende band op een naïef aandoende wijze in. Nicolesch be sloot weliswaar om na eenentwintig mi nuten in de tweede helft Domide vooi Dembrovski in te zetten, maar het hielp nauwelijks omdat juist op het middenveld Nederland oppermachtig was. Het was toch weer het domein van Wim van Hane gem die verwoedde strijd leverde met Nunweiler, die in de tweede helft zijn schoen verloor die Willem daarna snel „hoe vond je die worp naar het tweede honk" weggooide. Het incident zette zich zelfs nog voort toen Nunweiler na afloop met een vragend gezicht en een kapotte voetbalschoen in de Nederlandse De Roemeense doelman ziet het alle maal niet meer zo, vanwege een bij zijn doel neergegooide rookbom. kleedkamer verscheen, terwijl zijn spie dende ogen op zoek waren naar „De Kromme" die op die manier toch nog een leuke avond beleefde. Dat laatste ging beslist niet op voor de Roemeense doelman Raducanu die bij het tweeed doelpunt van Cruyff de fout maak te om de bal uit zijn handen te laten schieten, die als één van de laatsten de Roemeense kleedkamer de rug toekeerde Hij vertelde nog: „Het was verschrikke lijk moeilijk vanavond. Wi? hebben eer» bijzonder slechte wedstrijd gespeeld. Dat is echter ook de verdienste van Neder land dat zonder meer goed voetbalde. Het paste zich ook beter aan de moeilijke om standigheden aan. In de stromende regen was het erg moeilijk om greep op de bal te krijgen. Dat gold niet alleen voor mij als doelman, maar voor het hele elf tal." MARC SERNé. gehad. We moesten gaten stoppen op het middenveld. Het is een taktiek, die je je tegen een sterkere tegenstander niet kan permitteren Fadrhonc, de gelukkige, erkende: „Ik heb tijdens de rust op die fout gewezen. Ik heb Piet Keizer tot de cornervlag zien teruggaan en ook Pahlplatz bekommerde zich in de tweede helft meer om de ver dediging, maar daarna geloofden ze het wel weer. Ik geloof, omdat ze zagen dat het niet zo nodig was. De doelpunten wa ren toen immers al gevallen De twee doelpunten. Cruyff was de ge lukkige vader. De eerste produceerde hij in de vijfentwintigste minuut. Suurbier zat Nunweiler op de huid. Nunweiler ver loor de bal op eigen helft. De dieptepass van Suurbier over tien meter bracht Cruyff op snelheid. In eerste instantie tik te hij de bal tegen de goed uitlopende kee per. Om in tweede instantie alsnog het beslissende tikje te geven, terwijl hij langs de buitenkant van de paal in de richting van de fotografen gleed. Het tweede doel punt, in de tiende minuut van de tweede helft, werd geboren uit een voorzet van Mulder. Cruyff schoot de bal tegen de kee per. Raducanu liet de bal gewoontegetrouw vallen en Cruyff kon scoren. JOHN DRIESKENS LONDEN. Arsenal heeft in Londen de eerste wedstrijd voor de achtste finales van het toernooi om de runners up-cup tegen Beveren Waas met 40 gewonnen. Bij de rust leidden de „Gunners'" met 20. De doelpunten werden gemaakt door Gra ham, Sammels en Kennedy (2x). Leeds was nog produktiever. Het distantieerde zich in Leeds van zijn tegenstander. Het versloeg Spartak Praag met 60. De ruststand was 50. De doelpunten werden gemaakt door Clarke, Chovanek, Bremner, Charlton en Gray (2x). AMSTERDAM Wanneer Ajax (te gen Celtic) en Carl Zeiss Jena (tegen Ro de Ster Belgrado) in maart de kwartfi nales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen overleven en vervolgens tegen elkaar loten dan ko men er moeilijkheden. Want het gerechts hof in Amsterdam bepaalde dat in dat geval de naam „Carl Zeiss Jena" en het embleem, dat deze vereniging voert, niet gebruikt mogen worden. Ajax mag dan op straffe van een dwangsom van J' 100.000 in ons land niet tegen de Oost duitsers uitkomen wanneer die niet van de naam en het embleem afstappen, het Olympisch stadion zou dezelfde dwan- som moeten neertellen wanneer er bij de ingang of op het scorebord of bij de aan kondigingen voor de wedstrijd de naam „Carl Zeiss Jena" gebruikt zou worden. Een en ander is het gevolg van een kort geding, dat door de Westduitse Carl Zeiss-Stiftung vlak voor de thuiswedstrijd op 11 maart in het Olympisch stadion van Ajax tegen Carl Zeiss Jena in het toernooi om de jaarbeursbeker werd aan gespannen. Bij vonnis van de president van de rechtbank in Amsterdam werd de eis van de Westduitse firma toen niet ont vankelijk verklaard en dus kon de wed strijd ongestoord doorgang vinden. De Westduitsers gingen in hoger beroep, waarbij hun toegestaan werd de eis zo danig te wijzigen, dat het gebruik van de woorden „Carl Zeiss" en het embleem door de Oostduitsers verboden werd. ZAALHANDBAL. Steaua Boekarest heeft in Boekarest de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen (heren) tegen de Noorse club Idrettslag Oslo met 30-14 gewonnen. ADVERTENTIE Gladweg de béste is deze Intersport-noor, de schaats die kampioenen niet in de kou laat staan! I Grote Houtstraat 123 - Tel. 31 29 50 Marsmanplein 1517 - Haarlem Tel. 37 04 0"

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 18