Tsjechisch legerteam vanavond tegen Flamingo's VOOR DRAHOMIR VALEK BLIJVEN DE AFZWAAIERS EEN PROBLEEM Fischer heroverde de leiding op Uhlmann Jo de Roo veroordeeld voor het leveren van wekamine „Fotograferen in het weekend? In het donker zeker!" KNLTB gaat jeugdtennis stimuleren AGOVV dient klachten in Amateurselectie Meeste toprenners willen graag naar Olympische Spelen 19 DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 Decentralisatie T oeschouwers Return Bent u ook zo iemand die alleen in de vakantie foto's maakt? En dan nog alleen vóór zonsondergang. Zo is dat, roept u enthousiast, kijk maar. En daar zijn ze weer. De zonover goten vakantiekiekjes. Aardig hoor. Maar als uw kinderen later naar „vroeger" informeren, krijgen ze wel 'n erg eenzijdig beeld van hun verleden. Altijd vakantie. En altijd overdag. Zo'n moeite is het toch niet om ook in uw mini-vakantietje uw camera paraat te houden. Of wilde u soms tegenwerpen dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Zorg het hele jaar voor een schietklare camera. Kompleet met filmpje. Kompleet met flits. Trekt u nu niet meteen een afwijzend gezicht. Uw gezin heeft recht op een fotografisch nachtleven. Waarbij nog komt: flitsen is heus geen heksentoer. Ieder fototoestel kan het. Te inspannend? Kom kom, er staat heel wat tegenover. Want voortaan legt u alle mooie en malle gebeurtenissen van het hele jaar voor eeuwig vast. Overdag en 's avonds. Buiten en thuis. Zorg dus het hele weekend voor 'n geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken. Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. Ga snel uw licht opsteken bij de vakman, uw fotohandelaar. VVV/^/VVyy\/V^%#V%^V^^V^^f%#%|l^l^^#V^#VVVV\/VVVVWW\IVW/WVWW%A#VWVW\IWWWVVWWWWWW<i%n*%>>#l|Wil>l*WW»i#IW#WWWWWWl*WWIl%fWl^#ll»VI^AA#VWVV\/\A/VVVV%/VV\/WV\/W\AA/%/v^\A/VAAA/VA/W\A/VVV,V'\^^-rw *J (Van onze sportredactie) HAARLEM Voor Drahomir Va- lek, trainer van het Tsjechische Du- kla Olomouc, komt er nooit een einde aan het zoeken naar de juiste for matie. Als oefenmeester van de na tionale legerploeg wordt de „basket- bal"-luitenant-kolonel jaarlijks ge confronteerd met nieuwe spelers, die als dienstplichtigen onder de wapenen komen. Valek: „Bij ons moeten de jongens die een universitaire oplei ding volgen een jaar in dienst, de an deren blijven twee jaar in het leger. Vanuit het hele land komen de sterk ste dienstplichtigen naar Olomouc, waar ze dagelijks onder mijn leiding twee, tweeëneenhalf uur trainen. Dat houdt in dat ik doorlopend te maken heb met een groot verloop onder mijn spelers, omdat zij na hoogstens twee jaar weer afzwaaien". Desondanks was de legerploeg uit Olo mouc, een plaatsje met 80.000 inwoners, 250 kilometer ten oosten van Praag, in het afgelopen seizoen één van de sterk ste Tsjechische formaties. In de compe titie eindigden de militairen op de twee de plaats achter Slavia Praag en in de nationale bekerstrijd bleek men het sterkst. Valek: „Wij hadden in de competitie evenveel wedstrijdpunten als Slavia, maar door het doelgemiddelde werd de ploeg uit Praag kampioen. Mede door het grote aantal spelerswisselingen blijft het voor ons moeilijk om tegen een uni- versiteitsploeg als Slavia Praak op te bok sen. Bij Slavia zitten niet minder dan elf internationals". Tot voor kort was alle topsport nog meer in Praag geconcentreerd. De laat ste jaren is men echter overgegaan tot decentralisatie, waardoor de militaire boksploeg en de basketballers hun domi cilie in Olomouc kregen. Valek, die te vens als voorzitter fungeert, heeft de be schikking over veertien topspelers. De boksafdeling van de club omvat twintig leden. In het tienjarig bestaan van de vereniging was de tweede plaats in het laatste seizoen de beste prestatie. Door de verovering van de beker verwierf men tevens voor de eerste maal het recht op deelneming aan het Europa Cuptoernooi. Valek: „Wij hebben wel regelmatig in ternationaal contact. Vrijwel jaarlijks speelt ons team in België". Aan zijn er varingen tegen Belgische ploegen meet de Tsjech ook de mogelijkheden voor de wedstrijd van vanavond af. „Het is voor ons de eerste kennismaking met het Ne derlandse basketbal. Zover ik weet ligt het peil in België iets hoger dan hier Maar wat dat vandaag voor ons precies in zal houden durf ik bij benadering niet te zeggen", aldus de oefenmeester, die op een 25-jarige ervaring in de basket- balsport kan bogen. In de nieuwe Tsjechoslowaakse compe titie startte Olomouc niet al te best. Van de vijf wedstrijden gingen er vier ver loren. Met het belangrijke duel van aan staande zaterdag tegen Slavia Praag voor de boeg is een goed resultaat te gen Flamingo's van het grootste belang. Wij zijn hier gekomen om te winnen. Het is tot nu toe in de competitie niet zo goed gegaan. Een overwinning op Fla mingo's zou ons in dit stadium zeer wel kom zijn", erkent de 27-jarige Dzurilla, een van de sleutelspelers van Dukla Olo mouc. Met Pekarek en Hummel (de enige se nioreninternational) vormt Dzurilla het vaste trio dat nu al bijna twee jaar voor Dukla speelt. Zij erkennen dat hun van avond in de Kennemer sporthal (aan vang half negen) het zwaarste gedeelte van de eerste ronde te wachten staat. Pekarek: „Natuurlijk is het voor ons moeilijker om eerst in deze vreemde om geving te moeten spelen. Daar staat ech ter tegenover dat wij altijd nog de kans hebben om voor eigen publiek alles goed te maken". Hoe de uitslag van de eerste ontmoeting ook moge zijn, de publieke belangstelling in Olomouc kan nooit meer behelzen dan een duizendkoppig pu bliek, want meer plaats is er in de sport zaal niet. Flamingo's zou met een der gelijk aantal niet ongelukkig zijn. Bij een toeloop van 750 toeschouwers wordt het tekort van de eerste ronde begroot op ƒ6.700. Elk kaartje dat er meer ver kocht wordt maakt het Europa Cup- avontuur voor de Haarlemmers finan cieel iets draaglijker. Voor het duel van vanavond heeft trai ner Valek elf spelers tot zijn beschikking. Naast het reeds genoemde geroutineerde drietal telt de ploeg nog drie jeugdinter- nationals, te weten Lacina, Dvorak en Kos, met zijn 2 meter 6 tevens de lang ste speler. De groep die gisteravond op Schiphol arriveerde werd gecompleteerd door Toth, Hradec, Suchanek, Koci en Trnovsky. Bij Flamingo's is alleen het meespelen van Jan-Mart Smeets onzeker door een blessure. Verder hebben de coaches De Wit en Janbroers, die de Haarlemse ploeg tot nu toe zonder verliespunten door de competitie loodsten de beschikking over Kales, Schappert, Ombre, Van Staveren, Franke, Schreur, Moore, Akerboom, Hel- mich, Peter Smeets en Halewijn. Van de ze spelers zullen alleen Helmich (studie) en Halewijn (examen) de reis naar Tsje- choslowakije niet meemaken. De return wordt volgende week (10 de- PALMA DE MAJORCA De Amerikaan Robert Fischer heeft in de zeventiende ronde van het kandidatentoernooi schaken in Palma de Majorca de leiding heroverd in het algemeen klassement door een over winning op de Argentijn Oscar Rubinetti in 24 zetten. De uitslagen van de zestiende ronde zijn: Jimenez (Cuba)Filip (Tsj) 1-0, Naranja (Phil)—Reshevski (VS) 1-0, Larsen (Den)— Panno (Arg) 1-0, Poloegajevski (Rus)— Addison (VS) 1-0, Hort (Tsj)—Minic (Joeg) 1-0, Rubinetti (Arg)—Suttles (Can) remise, Uhlmann (OD1)—Taimanov (Rus) remise, Mecking (Bra)—Matulovic (Joeg) afgebro ken, Portisch (Hon)—Gligoric (Joeg) afge broken, Gelier (Rus()—Smislov (Rus) afge broken, Ivkov (Joeg)Hübner (WD1) afge broken, Uj turnen (Mon)Fischer (VS) afge broken. De uitslagen van de zeventiende ronde zijn: Filip—Utjurnen 1-0 (Philips eerste overwinning in dit toernooi), Hübner—Mi nic 1-0. De volgende partijen eindigden in remise: HortJimenez, AddisonGeiler, GligoricPoloega j evski, PannoPortisch. Vijf partijen werden afgebroken: Suttles— Uhlmann, Smislov—Ivkov, Reshevski— Larsen, Matulovic—Naranja, Taimanov- Mecking. De hangpartijen uit de laatste ronden zullen vrijdag worden uitgespeeld. Van daag volgt de achttiende ronde. Daarin komt Fischer tegen Uhlmann uit, die woensdag alleen bovenaan stond. Fischer leidt het algemeen klassement nu met 11 punten en een uitgestelde wedstrijd. De verdere stand is: Gelier en Uhlmann 10'A (1 afgebroken partij), Gligoric en APELDOORN. AGOVV zal bij de KNVB een klacht tegen De Graafschap indienen en bij de Duitse voetbalbond een klacht tegen Rot Weiss Essen deponeren, trainer Evert Mur zijn dinsdag naar Es sen gereisd om de transfersom van 25.000 waarvoor Egbert ter Mors was aangetrokken, aan het bestuur van Rot- weiss te overhandigen en de transactie af te ronden. Al spoedig bleek echter dat er van de zijde van het bestuur van Rotweiss weinig medewerking te verwachten was en bo vendien was Ter Mors afwezig ondanks diens toezegging om present te zijn. Ter Mors heeft een officieel spelerscontract getekend bij AGOVV. De heer Wassink had sterk de indruk dat De Graafschap een hogere transfersom geboden had en bovendien een hoger handgeld Ter Mors in het vooruitzicht gesteld. Taimanov 10 (1), Larsen en Hübner 9Vj (1), Panno en Poloegajevski 9'/j, Mecking 9 (2), Portisch 8'/j (2), Hort 8Va, Smislov 8 (2), Minic 8 (1), Ivkov T'/j (2), Suttles 7'/j (1), Naranja 6'/j (1), Matulovic 6 (3), Ujtumen (1), Filip 6, Reshevski 5'A (2), Addison 5'/j (1), Rubinetti 4Vi, Jimenez 4. DEN HAAG. Dinsdag 8 december zul len twee bondselftallen van geselecteerde amateurs een oefenwedstrijd spelen op het KNVB-sportcentrum te Zeist. Dit duel staat in het kader van de voorbereiding op de dit seizoen te spelen landenwedstrij- den, onder meer tegen Israel in Tel Aviv en tegen Rusland in de voorronde van het Olympische toernooi. De volgende 31 spelers hebben een uit nodiging ontvangen: Gritter (ACV), Van der Akker (CSVD), Mel (DCG), Hekman (DCG), Verheuvel (DCG), Soeterboek (DESK), Vreeburg (DOS), Meertens (Em- men), Van Pelt (Emmen), Kiel (Go Ahead Kampen), Ensinck (Heer), Schuitemaker (Hollandia), Erkens (KEV), Lacroix (KEV), Boiten (Muntendam), Marijt (Noordwijk), Bol wijk (KVC), Schouten (Rijsoord), Bis schop (SDW), Bijlsma (SDW), Abma (Sneek), Spijkers (SVM), Raaijmakers (TSC), Tent (Uithoorn), Veeken (Uithoorn), Egging (VDZ), De Boer (Volendam), Vos- maer (VUC), Van Elfrink (Zuidvogels), Hoek (ZW) en Reitsma (Zwart Wit '28). BREDA. De meeste Nederlandse top-wieleramateurs willen graag naar do Olympische Spelen van 1972 in München. In het trainingscentrum Papendal heb ben liefst 28 van de daar aanwezige 32 renners de door het NOC gewenste ver klaring getekend, waarmee zij bevesti gen tot 31 december 1972 amateur te blij ven. Die verklaring is door het Nederlands Olympisch Comité gevraagd omdat pas na het tekenen de betrokken bonden voor de training van de Olympische kandida ten gesubsidieerd worden. Het betekent niet dat de renners die de verklaring niet tekenden, niet in aanmerking zou den komen voor de spelen. Zij hebben echter een slag om de arm gehouden om eventueel nog voor de spelen of vlak daarna naar de beroepsklasse te kunnen overgaan. De betrokken renners Jan Aling, Wil Luppers, Jan Jansen en Mat- thijs de Koning zullen aan de speciale training kunnen blijven deelnemen. Zij het op kosten van de wielerunie. Drahomir Valek, 25 jaar in het vak. cember) in Olomouc gespeeld. Voor de eerste maal lootte Flamingo's in de eer ste ronde een tegenstander met minder Europa Cupervaring. De beide voorgaan de keren was dat niet het geval en moesten de Haarlemmers het in de eer ste ronde afleggen. Bovendien hebben De Wit en Janbroers juist op tijd de beschik king gekregen over twee Amerikaanse spelers Moore en Schreur, die in het af gelopen weekend tegen Landlust niet on verdienstelijk debuteerden. THEO KLEIN ADVERTENTIE (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Oud-wielrenner Jo de Roo is gisteren door de Middelburg se kantonrechter, mr. A. Veenhovtui, ver oordeeld tot een geldboete van 1.000 gul den wegens het handelen in strijd met artikel 4 van de wet op de geneesmid delenvoorziening. Volgens de dagvaar ding had De Roo wekaminen, waarvan vooral in wielrennerskringen veel ge bruik werd gemaakt om de prestaties op te schroeven, geleverd aan Belgische soigneurs. Er is hier sprake van een strafrechtelijke primeur, want het is de eerste keer dat een dergelijke overtre ding in Nederland wordt berecht. Het verhandelen van wekaminen is volgens de wet op de geneesmiddelenvoorziening voorbehouden aan apothekers en dan nog alleen op doktersrecept. De Roo zou de wekaminen geleverd hebben in de periode tussen augustus en november 1969. De Belgen hadden het spul bij hem thuis afgehaald. Behalve voor het leveren van wekami nen werd De Roo ook aangeklaagd we gens het in bezit hebben van prepara ten, die uit Italië afkomstig zijn en niet eens in Nederland ingevoerd mogen wor den, uitgezonderd wanneer daarvoor toe stemming is verleend door de inspecteur van de volksgezondheid. Het betrof hier de preparaten Stenamina en Simpamina. De officier van Justitie, mr. Keyser, wees in zijn requisitoir op de ernstige ge volgen die het gebruik van wekaminen kunnen hebben. „Neem de dood van de Engelse wielrenner Tom Simpson op de helling van de Ventoux in de Tour de France in 1967". Mr. Keyser eiste twee maal een boete van 1.000 gulden (een voor het leveren en een voor de midde len uit Italië), waarvan twee maal 500 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Verdediger mr. Van Hasselt ontkende niet dat zijn cliënt de wekaminen had geleverd, maar hij was het er niet mee eens dat De Roo werd afgeschilderd als een handelaar in deze middelen. Nadat De Roo was gestopt met wielrennen had hij nog wat van dat spul over en deed dat van de hand. Volgens de verdediger was er geen sprake van winstbejag. Hij wees er voorts op dat sommige artsen geen bezwaar hebben tegen het gebruik van wekaminen. Hij vroeg tenslotte om matiging van de straf. De officier ging nog even op het plei dooi in en merkte op dat het gebruik van wekaminen alleen verantwoord is op therapeutische gronden en onder me disch toezicht. Mr. Keyser zei er weinig vertrouwen in te hebben dat, zoals inr Van Hasselt had gesuggereerd, de wiel renners zelf orde op zaken zouden stel len met betrekking tot doping. De kantonrechter kwam tot de slotcon clusie dat wekaminen levensgevaarlijk zijn in de handen van leken. In hoever re De Roo handel had gedreven in deze middelen zag hij als een ijsberg: „Wat zit er onder en wat zit er boven water?" De kantonrechter besloot tenslotte om de voorwaardelijke boete te laten vallen en te volstaan met een boete van 1.000 gul den. De hele zaak was in België aan het rollen geraakt, toen in het etablissement van de Belgische oud-wielrenner Rik van Steenbergen iemand flauw was gevallen. Gebruik van stimulerende middelen ver moedend was de Belgische justitie op onderzoek uitgegaan. Een van de Bel gen, die aan de tand werd gevoeld, noem de de naam van De Roo als leverancier van de wekaminen. Daar de levering op Nederlands grond gebied plaats had gevonden werd het dos sier overgedragen aan de Nederlandse justitie, wat culmineerde in de berech ting door de Middelburgse kantonrechter. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De KNLTB gaat de Nederlandse tenniskampioenschappen, die ieder jaar in augustus op de Mets- banen in Scheveningen worden gehouden, drastisch inkrimpen. De titelstrijd nam tot nu toe een volle week in beslag. Het aantal deelnemers en deelneemsters zal waarschijnlijk tot beneden de dertig wor den beperkt, waardoor het aantal dagen van zeven tot drie of vier zal kunnen wor den teruggebracht. Uiteraard zal hierdoor de selectie geen eenvoudige zaak worden en de deelne ming in hoofdzaak zijn voorbehouden aan de jongeren. Als compensatie zullen waarschijnlijk nationale B-kampioen schappen worden ingesteld, die tegelijker tijd met het hoofdtoernooi op de Mets zullen worden gehouden. Ook op andere wijze zal de tennisbond het jeugdtennis nog meer gaan bevorde ren. De nationale kampioenschappen voor de oudere jeugd (tot twintig jaar) zullen komen te vervallen. Er zal een proef wor den genomen met een nationaal indica- tietoernooi voor dertien jarigen als gevolg van het feit dat het bondsbestuur de trainingsselectie op jongere leeftijd wil laten beginnen. Slaagt deze proef, dan worden deze „pupillenkampioenschap- pen" een jaarlijks terugkerend evene ment. Daarnaast blijven de kampioen schappen voor 14- en 15-jarigen en voor 16- en 17-jarigen bestaan. Men is tot deze vervroegde selectie gekomen om gelijke tred te kunnen houden met de internatio nale tendens. Een belangrijk gedeelte van de nieuwe begroting van de KNI ,TB 150.000 gulden van de acht ton zal worden gespendeerd aan het jeugdtennis.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19