Minister Bakker in Tweede Kamer: VERBOD NACHTVLUCHTEN SCHIPHOL NIET MOGELIJK OP STER weigert reclamespots tegen roken Tekorten van streekvervoer steeds groter Twee doden bij botsing Kamer verhoogt straf voor vliegtuigkapers KIJVEN OM BIJSTAND m Europese commissie bekijkt smeerpijp Pleidooi voor stembusakkoord Gespreksgroep PvdA, D'66 en PPR wil schaduwkabinet lac.warninq 1 SEX BOETIEK KLM gaat weer oefenen op het Ierse Shannon Kamervragen over instituut van neerlandistiek Internationale regeling is noodzakelijk 1 Volkstelling wèl of niet geheim Gerlag (SPD): Grote schade aan leven in Waddenzee Sluiting zwembaden op zondag niet in strijd met wet DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 2 Smeerpijp Staatssecretaris: EXPOSITIE FINSE SIERADEN Bossen MAN GESTIKT IN DOUCHEGEL Kamerlid vraagt: Aanklacht ABORTUS Amsterdamsevaart 70 Haarlem - Telefoon 32 29 23 Iedere avond DEENSE SEXFILMAVONDEN VISSERIJ Minister Beernink: (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG. Minister Bakker ver klaarde gisteren in de Tweede Kamer dat waarschijnlijk ook deze winter weer veel oefenvluchten van de KLM gehou den zullen worden op het Ierse vliegveld Shannon. „We doen zoveel mogelijk moeite Schiphol te vermijden" verze kerde de minister. Over de mogelijkheid om ook Woensdrecht voor dit soort vluchten te gebruiken wordt nog onder handeld. Men is met een studie bezig. Een beperking van de nachtvluchten op Schiphol is volgens de minister niet een voudig. Een absoluut verbod leek hem niet mogelijk. „Maar als de vijfde baan er zou zijn, zou dat natuurlijk ook van belang zijn bij de nachtvluchten". Tegen de nieuwe baan van het Lim burgse vliegveld Beek behoeft geen over wegend bezwaar te zijn, meent de mi nister, omdat de omvang van het ver keer naar en van dat vliegveld nog zo bescheiden is. Over de noodzaak van een vuilperslei- ding naar de Eems-Dollard kan niet wor den gediscussieerd, meent minister Bak ker. Wel zou nog gesproken kunnen wor den over het al of niet tevoren zuiveren (Van onze correspondent) HILVERSUM De STER heeft de na mens het Koningin Wilhelmina Fonds door kanker- en rookbestryder dr. L. Meinsma aangeboden series anti-rookreclamespots geweigerd. Dr. Meinsma had tien spots voor de televisie en twintig uitzendingen voor de radio willen claimen. De series zouden in februari moeten worden uitge zonden. De STER heeft dr. Meinsma schrif telyk laten weten dat de series zjjn gewei gerd omdat het hier boodschappen betreft die handelen over „een vraagpunt omtrent de maatschappelijke orde". Dr Meinsma is van mening dat de STER haar brief onvoldoende heeft geargumen teerd. „Het is geen vraagpunt, maar een zekerheid. Er sterven per dag 37 mensen in ons land aan kanker. Vanuit mijn we tenschappelijke achtergrond acht ik de si garet een onveilig verschijnsel in ons wel vaartpakket. Ik heb dan ook beroep aan getekend tegen deze beslissing van de STER bij de reclameraad", aldus dr. Meins ma. De tegen het roken strijdende arts noemt de aangeboden series wel „hard". De filmploeg die de opdracht uitvoerde heeft gewerkt met het thema begrafenis stoet compleet met knerpend grint en het motto „Hier kunt u iets van opsteken". Dr. Meinsma, die enkele jaren geleden met succes strijd voerde om zijn anti-rookcam- pagne in de advertentiekolommen van de dagbladen geplaatst te krijgen, heeft goe de hoop dat zij ook de slag met de audio visuele reclame zal winnen. DEN HAAG. De tekorten van het streekvervoer vervullen staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat met zorg. De in 1969 voor het eerst verleende bijdrage voor de streekvervoeronderne- mingen, 3 miljoen is in 1971 al opgelo pen tot 25 miljoen. De bewindsman zei in de Tweede Ka mer niet de indruk te hebben dat de ef- fiency van de streekvervoerondernemin- gen in het algemeen onvoldoende is. De regering verwacht niet dat de ver liezen in de toekomst geheel zullen kun nen verdwijnen. Van de vervoerbedrij ven wordt verwacht, dat zij door effi- ciency-bevorderende maatregelen, als mede door maatregelen op het gebied van de tarieven de verliezen beperken tot een aanvaardbaar niveau, aldus staatssecretaris Keijzer. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Vier Tweede-Ka merleden hebben minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen vragen ge steld naar aanleiding van zijn brief aan het curatorium van de universiteit van Amsterdam. Deze brief was voor de neerlandici maandag aanleiding het on derwijs te staken. Mej. Kessel (groep Aarden) en de he ren Masman (P.v.d.A.), Dijkstra (D'66) en Van der Lek (P.S.P.) informeren naar de betekenis van de zinsnede in de brief „een voldoende flexibel aanstel- lingsbeleid om op redelijke wijze op eventuele dalingen in de studententoe loop, ten gevolge van eventuele beslis singen inzake de mo-opleidingen, te kun nen reageren". Zij vrezen dat deze passage slechts tijdelijke benoemingen tot gevolg zal hebben, dat de best-gekwalificeerden niet zullen solliciteren en vragen tenslot te of de minister kan verzekeren dat voor deze vrees geen aanleiding bestaat. van het afvalwater. Volgens de minis ter is de vervuilingssituatie in Qost-Gro- ningen zo ernstig dat er wel iets moet gebeuren. De vervuiling van de kanalen daar is voornamelijk een gevolg van een gebrek aan zuurstof in het water. In het afvalwater zitten echter geen giftige stof fen. Minister Bakker beloofde dat er ge waakt zou worden tegen lozing van in secticiden en dergelijke via de sneerpijp. „Zeker is dat geen rottingsverschijnse len zullen voorkomen". Van een gevaar lijke situatie voor de bevolking zou vol gens de bewindsman geen sprake zijn. Maatregelen aan de bron van de vervui ling zijn volgens de minister niet goed mogelijk, omdat dan ook weer af valstof - ADVERTENTIE EDELSMID JUWELIER Korte Houtstraat 16, Haarlem. Tel. 311582, zijstraat Grote Houtstraat, lste straat links vanaf Houtbrug. fen ontstaan die geloosd moeten wor den. Staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat deed mededelingen over de studie door de Franse Société de l'Aérotrain over een verbinding Den Haag SchipholAmsterdam met een luchtkus senvoertuig. De staatssecretaris hecht er veel be lang aan dat deze nieuwe techniek wordt onderzocht. Ee vraag kan namelijk rij zen of, wanneer van de mogelijkheid van nieuwe technieken op de Schiphollijn geen gebruik wordt gemaakt, de mogelijkheid om in de toekomst in ons land zo'n nieu we techniek in te voeren zich nog wel zal voordoen en of niet een moderne techniek ons land voor lange tijd voorbij zal gaan. Voorkomen moet worden dat ons land de aansluiting met andere lan den zou missen. „Men moet niet denken dat Verkeer en Waterstaat er op uit is klakkeloos elk plekje groen te doorkruisen met we gen", aldus minister Bakker, die niet zonder trots verklaarde dat binnenkort in Flevoland de dertigmiljoenste boom zal worden geplant. De rijksdienst voor de IJsselmeerpolders bebost daar jaarlijks 400 tot 500 ha. Voorts worden er een wei- devogelgebied van 100 ha, een ganzen- reservaat en een zangvogelreservaat aan gelegd. De minister wilde deze cijfers stellen tegenover de soms nogal sombe re geluiden over de groensituatie in ons land. OUD ALBLAS. Doordat een trekker met oplegger woensdagavond op de on verlichte kruising van de provinciale weg met de oprit naar rijksweg 15 in Oud Al- blas geen voorrang verleende, is een per sonenauto met twee inizttenden met volle vaart tegen de oplegger gereden. Door de ze botsing kwamen de bestuurder van de personenauto, de 26-jarige heer J. Hart- hoorn uit Bleskensgraaf en de mede-inzit tende, de 54-jarige heer J. van de Panne uit dezelfde plaats, om het leven. De be stuurder van de trekkerscombinatie bleef ongedeerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer stemt in met de wet die het kapen van vliegtuigen strafbaar stelt. Het is dan ook zeker dat deze wet door de Kamer zal worden aanvaard. De straffen zullen als gevolg van een amendement nog enigs zins hoger worden dan die welke in het wetsontwerp waren voorgesteld. Unaniem was de Kamer van mening dat het bestrijden van vliegtuigkapingen fei telijk internationaal geregeld moet wor den, maar men begreep dat ons land niet langer moet wachten met het nemen van maatregelen. Wel vroeg mej. Haars (C.H.U.) zich af wat er gebeurt met een niet-Nederlander die een niet-Nederlands vliegtuig boven niet-Nederlands gebied kaapt. Een dergelijke misdaad kan vol gens haar niet worden berecht als de ka per in ons land landt. Minister Polak van Justitie antwoordde dat deze zaak geregeld wordt in het ver drag dat juist dezer dagen behandeld wordt op de internationale conferentie over deze kwestie in Den Haag. In dat geval zal de kaper volgens het internatio nale verdrag strafbaar zijn. De heren Berkhouwer (V.V.D.) en Roethof (P.v.d.A.) betoogden dat er geen leemte in de wet mag zijn indien de ka ping vóór het eigenlijke vliegen, dus bij voorbeeld op de startbaan, geschiedt. De minister zei ervoor te zullen waken dat een dergelijk lek in de nationale of de internationale wetgeving zal voorkomen. Een probleem ontstaat ten aanzien van landen die zich bij het internationale ver drag niet willen aansluiten. De heer Berk houwer (V.V.D.) wilde de luchthavens van deze landen boycotten. Minister Po lak zegde toe deze zaak internationaal te zullen bespreken. Een door de heer Boot (K.V.P.) inge diend en door de andere regeringspar tijen en de P.v.d.A. mede ondertekend amendement om de strafmaat te verzwa ren zodat een maximale straf van levens lang mogelijk wordt, was voor de inis- ter onaanvaardbaar. Hij deelde de opvat ting van de heren Visser (D'66) en Gort- ARNHEM. Een 20-jarige Arnhemmer is bij het douchen om het leven gekomen. Als gevolg van een niet goed functione rende geiser ontstond een grote hoeveel heid koolmonoxyde in de douchecel, waardoor de jongeman onwel moet zijn geworden en een verstikkingsdood stierf. Vermoedelijk is dit zondag reeds gebeurd, maar het is thans pas nu ontdekt door de eiegenaar van de woning, die hoorde dat er water uit de douche bleef stromen. zak (P.S.P.) dat dergelijke lange straffen niet meer in deze tijd passen. Op een suggestie van de heer Van Rossum (S.G.P.) dat hier best nog de doodstraf mocht gelden, ging niemand in. Minister Polak bleek echter geen be zwaar te hebben de maximale straffen voor het kapen van vliegtuigen met drie jaar te verhogen, mits de maximale straf 20 jaar zal zijn en niet levenslang. Dit betekent dat de maximale straf voor ka ping of sabotage 12 jaar wordt. Wanneer meer personen samenwerken bij een ka ping of als aan personen letsel wordt toe gebracht, wordt de straf maximaal 15 jaar en als er doden vallen, zelfs 20 jaar. De Utrechtse politie heeft woensdag middag tegen half zes een tien tal woedende woonwagenbewoonsters uit het stadhuis verwijderd. De vrou wen, bewoonsters van het regionaal woonwagencentrum „De Huppel" in Utrecht wilden het stadhuis gaan be zetten uit protest tegen de weigering van B. en W. om hun gezinnen een periodieke uitkering te geven krach tens de Algemene Bijstandswet. De bewoners van het kamp, die de kost verdienen met de verkoop van schroot, meenden op die uitkering recht te hebben omdat hun inkomsten waren gedaald. B. en W. wezen hen dinsdag er op dat hun inkomsten wel iswaar lager waren geworden, maar toch ten minste gelijk aan het mini mumloon en dat ze bovendien al twee keer een uitkering op grond van de Bijstandswet hadden gekregen. De vrouwen werd, nadat zij geruime tijd in het stadhuis hadden vertoefd, be volen het gebouw te verlaten. Dit deden zij niet. Gaandeweg raakten de gemoederen zo verhit dat het één van de vrouwen kennelijk teveel werd. Zij kreeg een soort zenuwtoeval en viel luid jammerend plat op de grond. Ambtenaren gaven haar een glas water. Toen de vrouwen in hun wei gering bleven volharden werden zij tenslotte, luid schreeuwend en heftig tegenstribbelend, door een tiental agenten via een achterdeur in een arrestantenwagen gesleurd. Nadat op het bureau proces-verbaal was opge maakt wegens lokaalvredebreuk wer den ze weg gestuurd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid drs. Franssen (P.v.d.A.) wil van de re gering weten of bij nadere overweging is gebleken dat de geheimhouding van de volkstelling die op 28 februari wordt ge houden, toch méér afdoende geregeld had kunnen worden. Hij heeft dat gevraagd naar aanleiding van uitlatingen van mi nister Beernink in een radio-uitzending, waarbij deze liet doorschemeren dat het mogelijk is dat enquêteurs van de telling zullen gaan kletsen en dat niemand daar wat aan kan doen. De heer Franssen vraagt zich af hoe deze uitspraak te rijmen is met de ge ruststellende mededelingen van minister Nelissen tijdens de behandeling van de Volkstellingswet in de Tweede Kamer. De heer Franssen wil graag weten welke voorstellen tot het beter beschermen van de privacy van de zijde van de regering verwacht mogen worden als de uitlatin gen van minister Beernink juist zijn en wat de zin van die uitlatingen is geweest als ze niét juist blijken te zijn. Een Almelose gemeenteambtenaar drs. A. 3. Gietelink, voelt zich zo bele digd door de uitlatingen van de minister over mogelijke lekken bij de volkstel ling, dat hij een officiële aanklacht te gen de bewindsman heeft ingediend. Hij voelt zich in zijn eer en goede naam aangetast omdat de minister als een garantie tegen lekken zoveel moge lijk gebruik wil maken van enqueteurs die niet in overheidsdienst zijn, zoals werkloze hoofdarbeiders en gepensio neerden. Volgens drs. Gietelink gaat minister Beernink er dus van uit, dat de vertrou welijkheid van de gegevens bij de over heidsdienaren minder gewaarborgd is dan bij enqueteurs die niet in overheids dienst zijn. Dit vindt hij een voor hem krenkende bewering. Hij wil dat de mi nister zijn verklaring in het openbaar herroept. BRUSSEL De Europese commissie in Brussel heeft zich bereid verklaard de Nederlandse plannen voor aanleg van „de smeerpijp" in Groningen te gaan onder zoeken en te bezien of die in overeenstemming zjjn met het Verdrag van Rome. Zjj heeft dat meegedeeld in antwoord op vragen van de Duitse socialist Gerlag, die lid is van het Europees parlement. De commissie gaat speciaal bezien of „de smeerpjjp"- plannen geen concurrentievervalsend element inhouden. Dat zou het geval kunnen zijn, omdat spuien van ongereinigd afvalwater aanzienlijk minder kost dan het spuien van gereinigd afvalwater, waartoe Duitse industrieën verplicht zijn. In zijn vragen stelt de Duitse socialist, dat de vuilpersleiding naar de Eems/Dol- lard, waarin onder druk industrieel en huishoudelijk afvalwater afgevoerd zal worden, één van de grootste ter wereld zal worden. Ze krijgt een capaciteit van 24 miljoen inwoner equivalent, dat wil zeggen een hoeveelheid afvalwater, die door de gezamenlijke inwoners van Tokio en New York wordt veroorzaakt. Dat afvalwater gaat, aldus nog steeds de heer Gerlag, naar een van de grootste, nog ongerepte gebie den van Europa. UTRECHT Een aantal vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid, D'66 en de Politieke Partij Radikalen heeft elkaar na enige besprekingen gevonden op een aantal programmapunten, die naar hun mening een basis kunnen vormen voor een gesprek op het hoogste niveau over een stembusakkoord bjj de komende verkiezingen. De programmapunten (het zijn er 14) zijn maandag schriftelijk voorgelegd aan de voorzitters van de partijbesturen en Tweede-Kamerfracties van drie partijen. Ge vraagd is spoedig een gemeenschappelijke bijeenkomst van drie partijbesturen te be leggen en een schaduwkabinet te vormen. De initiatiefnemers zijn André van der Louw, Marcel van Dam, Hans van den Doel en Jan Nagel namens de Partij van de Arbeid, Hans Gruijters, Ad Re- deker en mr. Van Lookeren Campagne nemens D'66 en Henri Faas en Eric Jur- gens namen de P.P.R. Zij kwamen enke le malen bijeen om zich te beraden over een duidelijk alternatief bij de komende verkiezingen en een stembusakkoord, waarop de drie partijen zouden kunnen samenwerken. Ze werden het eens over 14 programmapunten, die thans aan de partij- en fractievoorzitters van drie partijen zijn voorgelegd. Dat is maandag schriftelijk gebeurd door de representan ten van drie partijen in de gespreks groep. Zij zijn van mening dat nu in kleine kring zo snel overeenstemming kon worden bereikt over een aantal es sentiële zaken, ook op het hoogste ni veau een akkoord mogelijk moet zijn. De veertien programmapunten, waarop de leden van de gespreksgroep elkaar heb ben gevonden zijn: optrekking van de sociale uitkeringen tot het netto mini mumloon: het minimumloon zal sneller moeten stijgen dan het gemiddeld loon; verplichte investeringen door de institu tionele beleggers, zoals pensioenfondsen, banken in de woningbouw om extra mid delen te verkrijgen tot opvoering van de woningbouw tot 140.000 per jaar; een voudige onteigeningsprocedures van gronden tegen gebruikswaarde ten be hoeve van de woningbouw; de helft van het aantal commissarissen te verkiezen door de gekozen leden van ondernemings raden; een parlementaire enquête naar economische machtsconcentraties, onder meer door fusies en op basis van deze gegevens instelling van een permanent college met enquêtebevoegdheden; aan wijzing van een kabinetsformateur door de kiezers tezamen met invoering van een districtenstelsel, zoals in een initia tiefvoorstel in de Tweede Kamer is voor gesteld door de P.v.d.A., D'66 en de P.P.R. Legalisering van de abortus naar ana logie van het initiatiefvoorstel Lambers en Roethof; opvoering van de leer- en vormingsplicht, tot de 18-jarige leeftijd; voorrang van de verlaging van de leer- lingenschaal in wijken met lagere inko mens; in EEG-verband afbreken van de tariefmuren ten gunste van de arme lan den; een uiterst kritisch lidmaatschap van de NAVO. De NAVO dient te worden omgebouwd tot een mechanisme voor ontwapenings besprekingen met de landen van het Warschaupact; Griekenland en Portugal moeten economisch èn militair worden geboycot, zolang daar de dictatuur ge handhaafd blijft; een atoomvrije zone in centraal Europa en geen Europese kern macht; geen verhoging van het percen tage van het nationaal inkomen, dat de defensielasten uitmaakt en ook geen uit breiding van het militaire apparaat. De defensielasten dienen te worden verlaagd door rationalisatie, zo meent de ge spreksgroep. ADVERTENTIE Unieke kollektie sexbladen boeken Speciale condoomafdeling en liefdesdranken Massage-apparaten Deense films Ook voor echtparen Aanvang 20.30 uur VRIJDAG en ZATERDAG 2e voorstelling van 22.30 tot 1 nnr. Tevens bemiddeling. Voor personen boven 21 jaar lidmaat schap f 2.50. Ruime parkeergelegenheid en discrete behandeling. Geopend van 9.00 tot 21.00 uur. De Duitser stelt verder, dat dit afval water aanzienlijke schade kan toebren gen aan de flora en fauna van de Wad denzee. Hij baseert zich daarbij op een rapport van prof. dr. P. Korringa, van het Nederlands Instituut voor Visserij-onder zoek in IJmuiden. De heer Gerlag heeft de commissie ge vraagd of ze van mening is dat de vis- en schaaldiergronden in de Waddenzee onder het verdrag vallen, omdat visserij- produkten tot de landbouwprodukten be horen. De commissie geeft daar geen rechtstreeks antwoord op, maar ze zegt wel, dat de uitoefening van de soevereine rechten, die Nederland ten aanzien van de Waddenzee toepast, dient te geschieden overeenkomstig de voorschriften van het verdrag. De vraag of de visserij in de Wadden zee voor de Eemsmond tegen allerlei scha de moet worden beschermd, beantwoordt de commissie met „ja". De Arbeidsgemeenschap ter bescher ming van de Duits-Nederlandse Kustwate ren in West-Duitsland heeft bij koningin Juliana officieel protest aangetekend te gen het besluit van de Provinciale Staten van Groningen om 11,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de eerste fase van de aanleg van de smeerpijp. Het be sluit van Provinciale Staten is op volko men onvoldoende wetenschappelijke grond genomen, aldus de Arbeidsgemeenschap. (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Beernink vindt niet dat gemeentebesturen, die gemeente lijke zwembaden op zondag gesloten hou den, in strijd met de geest van de Zondag- wet handelen. De Tweede-Kamerleden Franssen en Laban hadden hem gevraagd of hij het eens is met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland die dat wèl vinden. Volgens de minister houdt artikel 7 van de zondagswet in, dat niemand gedwongen wordt met zijn eigendom op zondag tegen zijn wil in te gaan. Gemeentebesturen die het eigen zwembad van de gemeente op zondag dichthouden handelen daarmee niet tegen de wil van de eigenaar, want die zijn zij zelf. „Daarmee heeft dus niets te maken of ik een ruimere terbeschikkingstelling van ge meentegoederen voor sport of ontspanning op zondag voorsta dan waartoe bepaalde gemeentebesturen bereid blijken te zijn," aldus minister Beernink, die bereid is met betrokken gemeentebesturen dergelijke problemen te bespreken. <i

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2