Baskenproces in Burgos begonnen BETOGINGEN IN VELE SPAANSE STEDEN Guinee wijst Portugezen land uit NA VO-defensiesysteem vertoont aantal zeer belangrijke feilen m -K Ontvoerd Frans jongetje terecht |hafing^ Vaticaan stuurt aan op referendum over echtscheiding OMEGA VAN NIEL Aminozuren in meteoriet gevonden Zwitser moet 15 jaar boeten NAVO'lidmaatschap is vruchtbaar sill TANKSTRIJDKRACHTEN INFERIEUR AAN PANTSERMACHT VAN WARSCHAU-PACT Regis Debray komt rond Kerstmis vrij DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 3 WÊXWm 11! 1, BRUSSEL (ANP) De ministers van Defensie van de NAVO-landen zijn woensdag in de vergadering van het defensie-planvormingscomité in Brus sel tot de slotsom gekomen, dat de NAVO velerlei tekortkomingen vertoont. Deze tekortkomingen worden opgesomd in een door de NAVO-deskundigen uitgewerkte studie, AD 70 genaamd, (allied defence 70), over de NAVO- strategie in de jaren 70. Tanks Lopez Bravo Auto gevonden ramm Mogelijke aanwijzing voor buitenaards leven De NAVO-conferentie in Brussel, waar dagenlang gepraat wondt over de defen sie-aangelegenheden van de in het Atlan tisch Pact verbonden landen, is bij uit stek een bijeenkomst van deskundigen waarvan de mérites door buitenstaanders niet kunnen worden beoordeeld. Wat leken wél kunnen beoordelen, is het feit dat de in Brussel vergaderende ministers zowel een militair deskundig als een politiek gezelschap vormen, ge heel en al in overeenstemming met de omstandigheid dat de NAVO een militair- politiek instrument is, waarmee niet al leen de problemen van nationale vei ligheid maar ook die van internationale economische en politieke samenhang wor den behandeld. Defensie en politiek zijn niet van elkaar te scheiden, maar zij dienen toch in zeke re zin verschillende belangen. Het is niet altijd zeker dat politieke intenties van zo'n bondgenootschap in overeenstem ming zijn met de strategische veiligheid van de aangesloten landen apart. Zou de NAVO ook haar politieke en economische intenties ondergeschikt maken aan de strategische veiligheid van de landen die er deel van uitmaken, dan zou zij als hoofddoel in haar programma een veilig heidsovereenkomst voor het gehele weste lijke halfrond moeten opnemen. Als in leiding daartoe zou zij zich moeten be ijveren voor de totstandkoming van een veiligheidsstelsel voor Europa in over eenstemming met de Sovjet-Unie en de Warschaupactlanden. Ongetwijfeld zou zo'n doelstelling de openbare mening in Europa sterk aan spreken, maar de bereidheid om steeds meer geld te stoppen in de bewapening en yooral in de conventionele bewape ning, zou er bij het publiek niet groter door worden, integendeel. Want de voor naamste reden waarom een zeer hoge defensiebegroting wordt geaccepteerd door de volksvertegenwoordiging is een algemeen gevoel van onveiligheid en dreiging. Het is onmiskenbaar dat hoge defensie begrotingen en daarmee gepaard gaande hoge prioriteit in de fabricage en aan schaffing van oorlogsmaterieel econo misch en politiek het aantrekkelijkste zijn voor de meeste regeringen der NAVO-landen. Daarom is bij de NAVO- autoriteiten de vrees voor een al te vér gaande ontspanning in de internationale verhoudingen misschien wel groter dan de werkelijke vrees voor een militaire bedreiking van de kant der Warschaupact landen. Een plotselinge sterke teruggang in de bewapening zou in het geïndustria liseerde Westen en ook vooral in de Ver enigde Staten onoverzichtelijke economi sche gevolgen hebben. Men kan daarom veilig aannemen dat de NAVO-discussies over „ontwapening" en „ontspanning" geen reële betekenis hebben. Er is geen bereidheid bij de NAVO om een werke lijke ontwapening te riskeren, zelfs al zou men het zwaartepunt verleggen naar de atoom- en raketwapens. Want een drastische afneming van de conventionele bewapening tengevolge van veronderstel de goede verhoudingen met de Sovjet- Unie zou automatisch ook de parlementai re inschikkelijkheid ten aanzien van hoge kosten voor atoom- en raketbewa pening verkleinen, terwijl economisch een ontwrichting zou plaatshebben die de invloed van linkse levensbeschouwingen en sociale stelsels enorm zou vergroten. Dus moet de NAVO blijven hameren op het dreigende gevaar en dat doet zij dan ook zo opvallend, dat men zich af vraagt of de propaganda niet wat al te doorzichtig wordt. Voortdurend wordt gesteld dat de NAVO tekort schiet, dat haar strijdkrachten onvoldoende zijn, dat haar uitrusting verouderd is, dat het Warschau-pact haar verre overtreft in zee- en landstrijdkrachten. Militaire des kundigen weten wel dat vergelijkende cijfers volkomen vertekende en onbe trouwbare beelden geven, maar men is er blijkbaar van overtuigd dat de openbare mening het sterkst geprikkeld wordt door onheilspellende getallen. Merkwaardig genoeg heeft Washington in deze situatie, die toch vooral in Europa zorgwekkend heet te zijn, gedreigd met het terugtrekken van Amerikaanse troe pen uit Europa als de Europese landen niet tot hogere defensiekosten zouden be sluiten. Als de situatie zo gevaarlijk is en de NAVO zo zwak, dan zou zo'n te rugtrekking militair bezien een strategi sche absurditeit moeten heten. Want de veiligheid van Europa is de veiligheid van Amerika in eerste linie. Het Amerikaanse dreigement heeft gro te uitwerking gehad en ook onze minis ter Den Toom heeft er de consequenties uit getrokken. Hij is van vele kanten gecomplimenteerd met zijn initiatief tot opvoering van de bewapening (en de be- grotingskosten) en heeft dus een goede beurt gemaakt. Nederland maakt trou wens in de NAVO voortdurend goede beurten, meestal op kosten van zijn be lastingbetalers, maar wordt er ook be hoorlijk voor beloond. Een Nederlandse minister als secretaris-generaal van de NAVO binnenkort (zodra minister Luns beschikbaar is) betekent een grote eer voor ons land. Samenvattend kan men stellen dat de zeer hoog stijgende defensiekosten die aan het lidmaatschap van de NAVO ver bonden zijn, zowel politiek, economisch als militair hun vruchten opbrengen. Mi litair misschien op de laatste plaats, maar dat wordt in de NAVO-publikaties na tuurlijk enigszins anders gesteld. Als men heel nuchter redeneert zou men kunnen zeggen dat het er eigenlijk weinig toe doet waar het geld heengaat, als daarmee ook politiek en economisch voordelen voor ons land uit het NAVO-lidmaat- schap worden behaald. Dat is weinig idealistisch, maar veel idealisme komt in de politiek niet te pas. Het gaat om be langen. De NAVO is bij uitstek een be langengemeenschap van zeer gecompli ceerde en veelzijdige aard. V\AAnMM/VtAAA/WVVVWVVW/\AIVVVWAMAAA/VUVVVVVUWUVVUVVWVVtMVVWV\A/\MVVtAIVVVUWVVVVVVVUV\/Ut tAAnAAA/WVWVftA/VVWtAAnAAA/WWWWViAAAAfVWVVVVWWVVWVVVUVWtAnAAAIlfVVVVVVVWVtAA/VWVVWVWWVWWVVWWVV1 DAKAR (AFP en AP). De Guinese radio heeft gisteravond bekend gemaakt dat de regering van Equatoriaal Guinee besloten heeft alle Portugese onderdanen uit te wijzen om haar steun jegens de gu errillastrijders in Portugees Guinee te on derstrepen. Begin deze week waren in Madrid al veertjg Portugezen uit Equatoriaal Guinee aangekomen. Sommigen vertoonden spo ren van mishandeling. Ze zeiden dat ze het land uit waren gezet. Het speciale gezantschap van de Ver enigde Naties heeft „aanwijzingen gekre gen, dat Portugezen betrokken waren bij de invasie van Guinee op 22 november". De speciale commissie heeft geen Euro pese Portugezen onder de ondervraagde gevangenen gevonden, zo werd vernomen. BURGOS (AFP) In de Spaanse stad Burgos zijn strenge veiligheids maatregelen genomen met het oog op het proces tegen zestien Baskische nationalisten, dat vanochtend voor een militair tribunaal moet beginnen. De toegangswegen tot de stad worden scherp bewaakt. In de stad zelf zijn een politiecompagnie en twee afdelingen parachutisten gearriveerd. De sfeer is zeer gespannen, mede door de ontvoering, gisteravond, van de West- duitse honorair consul in San Sebastian, Eugen Beihl Schaffer. Gisteravond en vannacht zijn in een aantal Spaanse steden betogingen tegen het proces gehouden. In Sevilla werden enkele benzinebommen naar autobussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf ge worpen, in Oviedo werden betogende stu denten door de politie verspreid, en in Gerona hielden enkele honderden mensen een demonstratie die werd afgebroken bij de komst var de politie. In San Sebastian heeft de gouverneur van de Baskische provincie Guipuzcoa gewaarschuwd dat de openbare orde des noods met harde middelen zal worden gehandhaafd. Talrijke in Venezuela wonende Basken hebben besloten in het kantoor van de Ve nezolaanse journalistenvereniging een hongerstaking te beginnen uit protest te gen het proces. Volgens een communiqué dat gister- De 20-jarige Zwitser René Bréguet (rechts) is gisteren door een Israëlische militaire rechtbank in Tel Aviv tot gevangenisstraffen van vijftien jaar ver oordeeld wegens het beramen van aanslagen met explosieven, in opdracht van Arabieren. gen en de mobilisatie-mogelijkheden. Ook de situatie op de flanken van de NAVO eist bijzondere aandacht, aldus het rap port. In dit decennium zal vooral aandacht moeten worden geschonken aan de ver betering van de tankstrijdkrachten en het anti-tankpotentieel, aan de gehele luchtverdedediging, de luchtstrijdkrach ten, luchtafweer en bescherming van de toestellen op de grond (de laatste met speciale bunkers), ook aan het gehele ma ritieme potentieel, met bijzondere nadruk op de onderzeebootbestrijdingsmiddelen en voors onder andere aan de verbindin- LA PAZ. De Franse auteur Regis Debray, die in Bolivia gevangen zit, zal van een algemene amnestie voor politieke ge vangenen profiteren en rond Kerstmis worden vrijgelaten. Dit is gisteren van regeringszijde in La Paz meegedeeld. De schrijver die een vooraanstaand theo reticus op het gebied van het marxisme is, werd drie jaar geleden tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld, onder meer op beschuldiging van moord. Debray was in april 1967 door Bolivi aanse troepen gevangen genomen toen hij terugkeerde van een bezoek aan het guer rillakamp van de, Cubaanse revolutionair Ernesto „Che" Guevara. In het algemeen wordt geconstateerd dat de situatie waarin de NAVO verkeert, „minder bevredigend" is. Bezorgheid over de te geringe conven tionele strijdmacht der NAVO-landen werd bij de opening van de zitting van het defensie-planvormingcomité gisteren ook tot uitdrukking gebracht door de voor zitter van het militaire comité van de NAVO, admiraal Henderson. Hij zette uit een dat er meer moet worden gedaan om die conventionele strijdkrachten te ver sterken, daar een andere strategie, die zou neerkomen op verlaging van de atoomdrempel, onaanvaardbaar is. De defensieministers van de NAVO-lan den (behalve Frankrijk, dat niet in het defensieplanvormingscomité zitting heeft) bevestigden in deze vergadering, dat de strategie van de „flexible respon se" (het aangepaste antwoord) de enig mogelijke strategie van de NAVO is. Wat de tekortkoming van de NAVO op het gebied van tanks betreft, werd ge constateerd, dat het tankwapen van de Warschaupactlanden een duidelijke over macht heeft. De Britse toezegging meer vliegtuigen voor grondsteun en helikopters beschik baar te stellen, houdt verband met de te kortkoming op het gebied van de lucht strijdkrachten. Wat de kwetsbaarheid van de noord- flank van de NAVO betreft, werd door Noorwegen meegedeeld dat de verdedi ging van het noordelijkste deel van dit land, een kwetsbaar en strategisch zeer belangrijk gebied, zal worden versterkt. Wat ook als tekortkoming wordt ge voeld is het feit dat militaire eenheden soms niet zijn op de plaats waar zij toe gezegd zijn. Dit geldt bijvoorbeeld voor Amerikaanse eenheden, die aan het com mando in Duitsland zijn toegewezen, maar zich nog in de Verenigde Staten bevinden. Die eenheden kunnen welis waar snel worden overgevlogen, maar, zo werd opgemerkt, hun aanwezigheid in Europa zou toch de afschrikkingskracht ervan verhogen. Critiek was er ook op het feit dat er van de Nederlandse brigades zich slechts één in Duitsland bevindt. De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft in de vergadering van gisteren herhaald, dat tot medio 1972 de strijdkrachten van de Verenigde Staten in Europa niet zullen worden ingekrompen. Voor de periode daarna kan de Ameri kaanse regering uiteraard zich op het ogenblik niet vastleggen, dit wegens de presidentsverkiezing, die in 1972 moet plaatsvinden. Minister Laird was vol waardering voor het defensieverbeteringsprogramma, dat dinsdag is aanvaard. Hij kan de Ameri kanen nu aantonen, dat het de Europea nen ernst is met hun eigen verdediging, zo zei hij. Vandaag komt het hoogste uitvoerende lichaam van de NAVO, de raad van mi nisters van buitenlandse zaken, bijeen voor een vergadering, die morgen zal worden voortgezet. De ministers van bui tenlandse zaken zullen bespreken, welk antwoord zij zullen geven op het voorstel van de landen van het Warschau-pact, een Europese veiligheidsconferentie te hou den. Het Russische persbureau „Tass" heeft de Verenigde Staten ergister van be schuldigd de vermindering van de span ning tussen oost en west in de weg te staan. De aanwezigheid van Amerikaan se troepen is één van de hoofdoorzaken van de spanning in Europa, aldus „Tass" in een commentaar op de vergadering van de NAVO-ministerraad in Brussel. avond laat bij het kantoor van het Fran se persbureau AFP in Madrid is afge geven, distantieert de ondergrondse Bas kische afscheidingsbeweing ETA zich van de ontvoering van de Westduitse consul in San Sebastian. Onze correspondent in Barcelona tekent hierbij aan :Tot het vallen van de avond beraadslaagde de Spaanse regering ten huize van de vice-voorzitter, admiraal Carrero Blanco, over mogelijke maatre gelen aangaande het Baskenland. De minister van Buitenlandse Zaken, Lopez Bravo kwam rond zes uur terug uit Bonn van zijn officiële bezoek dat op zo verrassende wijze eindigde. Zijn laat ste gesprekken met zijn Westduitse col lega Scheel zullen wel geheel gewijd zijn aan de ontvoering van de consul in San Sebastian, en de mogelijke reactie daarop van de Spaanse regering. Hoewel generaal Franco in het verle den al meermalen heeft getoond dat hij de man er niet naar is om aan Buitenland se pressie toe te geven als het om recht zaken tegen tegenstanders van zijn re gime gaat, moet Spanje wel degelijk re kening houden met de wensen van Bonn West-Duitsland heeft Spanje juist een kre diet van 200 miljoen mark verleend en speelt nu een van de eerste violen in de EEG, waar men in Madrid nog meer belangstelling voor heeft gezien het rij zende getij van het protektionisme in de Verenigde Staten. De auto waarin de Westduitse consul ontvoerd werd, is intussen al leeg op een hoofdweg ten zuiden van San Sebastian gevonden. Van de daders ontbrak des avonds nog steeds elk spoor. De zestien Baskische nationalisten die vanmorgen voor de krijgsraad in Burgos verschenen hebben ontkend ook maar iets met deze zaak van doen te hebben Inderdaad moet men nog steeds rekening houden met de mogelijkheid van een ma noeuvre van de uiterst rechtse groepe ringen die Franco al lang tot drastische maatregelen in het Baskenland willen dwingen. Neergestort. Een Belgisch transport vliegtuigje, dat door Iran was gehuurd voor de hulpverlening aan Oost-Pa- kistan, is in de omgeving van Dacca neergestort. Drie bemanningsleden zou den om het leven zijn gekomen. Oceaan. Russische oceanologen hebben be rekend, dat de Atlantische Oceaan 332,7 miljoen kubieke kilometer water bevat. Alain Ontvoerd Frans jongetje Lebard. PARIJS. (AFP) Een nieuw geval van kinderontvoering in Frankrijk is gisteren tot een gelukkige ontknoping ge komen. De 7-jarige Alain Lebard, die maandagavond werd ontvoerd, is gister middag in Meaux, 40 kilometer ten oosten van Parijs, teruggevonden. De ontvoer ders hadden een lossom van 50.000 frank geëist. Het hele bedrag is achterhaald en een Tunesiër, die van de bende deel uitmaak te, is gearresteerd. De politie vermoedt dat de ontvoerder of ontvoerders dezelfden zijn die op 3 april in Parijs de zesjarige Carole Be- nainous ontvoerden. Drie dagen na beta ling van een lossom van 30.000 frank was het meisje bij de ouders terug. ADVERTENTIE 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren f met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes 1 puntje boter óf kort koxen in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun it schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar smaak sherry of cognac. ROME. (Reuter) Het lijkt erop dat het Vaticaan de actie zal steunen voor een volksstemming in Italië om te komen tot intrekking van de pas aangenomen echtscheidingswet. De „Osservatore della Domenica", het weekblad van het Vaticaan, liet weten dat de rooms-katholieken de wettelijke mid delen bezitten om hun argumenten tegen de echtscheidingswet naar voren te bren gen. Van Vaticaanse zijde is meegedeeld dat deze woorden zinspelen op het referen dum. Inmiddels is een campagne begonnen om handtekeningen te verzamelen die no dig zijn voor de volksstemming. Als men er 500.000 heeft, kan het Italiaanse hof voor grondwetszaken gedwongen worden een referendum uit te schrijven. Dat kan dan waarschijnlijk niet eerder dan in april 1972 gehouden worden. De tegenstanders van de wet hebben in Rome een kantoor geopend dat moet dienen als verzamelplaats van de hand tekeningen. „In Rome zijn ons al 500.000 handteke ningen toegezegd en honderdduizenden handte,keningen zijn ons beloofd uit an- ADVERTENTIE Grote Houtstraat 86 - Haarlem Tel. 31 29 34 - Speciaalzaak sinds 1883 dere dele van Italië", zo verklaarde dr. Roberto Russo, een van de leiders van de beweging tegen echtscheiding, later. De echtscheidingswet zal naar men ver wacht nog voor Kerstmis van kracht wor den. Dr. Russo denkt dat het referendum tussen april en juni 1972 gehouden kan worden. WASHINGTON (Reuter) Weten schapsmensen van de NASA hebben de tot nu toe duidelijkste aanwijzing gevon den voor het bestaan van buitenaards le ven. In een meteoriet die vorig jaar in Australië is neergekomen, zijn zeventien aminozuren ontdekt, bouwstenen van le vende materie die beslist van buitenaard se oorsprong zijn. Zes van de gevonden aminozuren komen gewoonlijk ook voor in de cellen van aard se organismen. De afgelopen jaren hebben radio-astro nomen al een groot aantal chemische ver bindingen in de ruimte gevonden zoals formaldehyde, blauwzuur en methyl alco hol die op hun beurt weer de grondstof fen vormen van de veel ingewikkelder aminozuren waaruit eiwitmoleculen wor den opgebouwd. In eerder onderzochte meteorieten zijn ook aminozuren gevonden maar toen is nooit met zekerheid vastgesteld dat die van elders uit de ruimte afkomstig waren. Deze meteorieten konden ook zijn „be smet" toen zij op aarde terechtkwamen. Deze kans is bij de nieuwste meteoriet vrijwel niet aanwezig, aldus deskundigen van de NASA. De nu onderzochte meteo riet kwam op 28 september vorig jaar neer bij het Australische stadje Murchi- son.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3