Vletterlieden in havens van IJmuiden Initiatiefgroep Zeewijk het werk is druk aan ELZER's IJmuiden Beverwijk Heemskerk Onmisbare schakel in groeiend verkeer op het water Marktberichten Havenberichten Eerste resultaten zijn geboekt Faillissementen Begrafenisrechten worden verhoogd DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 5 City EEN DOOR brandwonden in het gezicht van haar schoonheid beroofde vrouw weet haar echtgenoot zo ver te krijgen, dat hij via een chirurg de gave huid van jonge meisjes tracht te bemachtigen, teneinde door middel van transplantatie aan zijn vrouw haar vroegere charme terug te geven. Een griezelfilm dus in optima forma, maar nu eens van Fransen hui ze. Philippe Lemaire speelt de onge lukkige echtgenoot van de verbrande vrouw, die zich terwille van haar aan ontoelaatbare gruwelen te buiten gaat. Anne Duperey is de gedupeerde dame en Howard Vernon de Duitse chirurg die in „Het slot der verloren vrouwen" zijn bloedig werk moet ver richten. Deze „macabere historie vol spanning en erotiek" gaat hier draaien van vrijdag- tot en met woensdag avond. Schadsschouwburg Luxor Kennemertheater Cinema Marquette (Van een verslaggever) IJMUIDEN Over enkele weken zullen de computers vertellen hoe het in 1970 is gegaan met de scheepvaart naar, via en van IJmuiden. Het droge cijfermateriaal zal statici en econo men ongetwijfeld een boeiend verhaal doen over aantallen schepen, bruto tonnage, ladingen etcetera. Over de mensen die eraan te pas zijn gekomen ondanks mechanisering en auto matisering zijn dat er altijd nogal wat zal in het computerverslag ook wel iets in cijfers zijn te vinden. Vrijbuiters Erkenning Verbetering Ook redden Alleen CVV PULLOVERS films= IN DE IJMOND VOORT IS de western „Arizona Colt" (met Montgommery Wood) bestemd voor de speciale voorstelling van hedenavond, een opwindend verhaal over een huur moordenaar die voor dollars en vrouwen tot alles bereid wordt gevonden. En ten slotte kan in de matinee van zondag „Het eiland der wrekers" worden bekeken, een spectaculaire serie avonturen in het oude Brits Indië. Een en ander naar aanleiding van een geroofd Engels meisje, dat door aanbidders van de godin Kali tot tempel maagd wordt uitverkoren. MET ALS titel „Lekker met z'n allen naar de maan" heeft regisseur Don Sharp een Engelse filmkomedie afgeleverd, welke heel in de verte is gelieerd met Jules Ver ne's „Reis naar de maan". Na in „De grote race" een autowedstrijd anno 1900 en in „De knotsgekke kerels" een snelheidscom petitie in de lucht omstreeks diezelfde tijd te hebben geparodieerd, wordt nu in „Rocket to the moon" een kostelijk loopje genomen met de eerste schuchtere po gingen tot een ruimtevaart, welk verhaal zich dan eveneens in de Victoriaanse pe riode afspeelt. BURL IVES als de showman Phineas T. Barnum, die op de vlucht slaat voor zijn vele crediteuren en Gert Fröbe als de ge leerde, die een nieuwe explosieve stof heeft ontdekt waar een ruimteschip mee naar de maan kan worden geblazen, zfjn in deze film de initiatiefnemers van een vroegtij dige maanreis, met Terry Thomas en Lio nel Jeffries als de tegenwerkende schur ken. Het amusante geheel dat aldus ont stond en nu zondagmiddag en -avond in de Velsense Stadsschouwburg wordt vertoond, ontleent zijn humor uiteraard vooral aan het grote contrast tussen de onvoldoende en bij elkaar gesleepte hulpmiddelen uit de vorige eeuw en die van thans. Van dit alles is met veel fantasie en originaliteit gebruik gemaakt, hetgeen een vrolijk ver blijf in de bioscoop garandeert. REGISSEUR Derek Ford vertelt ons desgewenst - in de film „Partnerruil" alles over het verschijnsel „Sleutelclub", dus over alles wat zo keurig met de titel wordt omschreven. Volgens de persinfor matie heeft een psychiater het draaiboek van de film gecontroleerd, die weer eens een morele bedoeling wordt toegeschreven en dus tevens als waarschuwing is be doeld. De confrontatie met partnerruil, „een nieuw en gevaarlijk spel dat vier of meer kunnen spelen", geschiedt in Luxor van zondagmiddag tot en met woensdag avond. EEN MOOIE slagzin is ook „Wild is hun bloed, doch wilder is hun sex", waarmee de film „Het wilde bloed" wordt aanbe volen. Een verhaal over liefde en bloed wraak bij de zigeuners, dat donderdag- en vrijdagavond voor de liefhebbers ter be schikking staat. Tenslotte bestaat het pro gramma voor de eerste matinee van zon dag uit „Rendezvous met de dood", een sensationele thriller, met als climax een genadeloze strijd in de vleeshallen van Rome. EEN TRAGISCH verhaal over het man zieke meisje Engracadinia is „Lollipop, een meisje van zeventien", omdat zij haar half broer Silvio verleidt, zonder te weten dat er tussen hen familiebanden bestaan. Zij verneemt de waarheid pas uit de mond van haar vader, wanneer blijkt dat het meisje in verwachting is. Zowel Silvio als de vader pleegt zelfmoord als zij op hun beurt met de waarheid van Engracadinia's zwangerschap worden geconfronteerd en als dat nog geen les voor haar is geweest, moet de toekomst somber worden ingezien. Met deze film wordt het weekprogramma hier donderdag- en vrijdagavond ingezet. DIRECT DAAROP volgt in de nacht voorstelling van vrijdag de vertoning van „De burcht in de Ardennen", een oorlogs film over het Duitse wanhoopsoffensief in 1944, waarna in de eerste matinee van zondag het woord aan de revolvers wordt gelaten via „Django schiet het eerst", een keiharde western van gerenommeerde Ita liaanse oorsprong. DE BEKENDE Duitse karakterspeler Curd Jürgens verleent tenslotte van zon dag- tot en met woensdagavond het nodige cachet aan „Op de Rehperbahn, 's nachts om half een", waarmee tevens een span nende historie wordt aangekondigd over liefde en misdaad op „de warmste kilo meter van Europa". Uiteraard is hiermee Hamburgs beruchte en beroemde vermaak- centrum bedoeld. EEN FILM waar het geweld eveneens hootij viert is „The wild bunch" en hier voor wordt in Heemskerk zoveel belang stelling verwacht, dat het gehele weekpro gramma met inbegrip van de zondag matinee voor deze western is gereser veerd. Het IS DAN ook een gruwelijk en bloe dig epos van het wilde westen, waarin bandieten en politie tot dezelfde categorie van meedogenloze „killers" en wrekers be horen. Sam Peckinpah, zelf half-Indiaans van afkomst, is de regiseur van dit adem benemende avonturenverhaal, dat zo tref fend begint met spelende kinderen die lachend toekijken, hoe een tarantula door dappere mieren wordt gedood. HET EINDE brengt een algehele slach ting onder de Amerikaanse en Mexicaanse bandieten, die elkaar tot het laatste toe hebben gewantrouwd, hetgeen in een bloe dige demonstratie van dood en geweld re sulteert. Ongetwijfeld zullen weer vele liefhebbers van de harde western zich in groten getale aan de kassa van dit theater komen melden. In verband met Sint Nicolaasavond zijn de vijf bioscooptheaters in de IJmond zaterdag gesloten. Een rader in dit voor de nationale eco nomie belangrijke scheepvaartverkeer vormen de IJmuidense vletterlieden. Hun werk valt nauwelijks op, maar zij leve ren evengoed een onmisbare bijdrage. De Coöperatieve Vereniging van Vlet terlieden in IJmuiden, kortweg CVV, be stond deze week 25 jaar. In de vorige eeuw moesten de Helderse vletterlieden verenigd in „De Een dracht", later de „Gouwe ploeg" hun bakens verzetten, omdat door het openen van het Noordzeekanaal er bijna geen koopvaarders meer via Den Helder naar een van Amsterdam gingen. Toen de scheepvaart via IJmuiden toe nam verschenen er spoedig „vrijbuiters" uit de kustbewoners om tegen de „Gouwe ploeg" te concurreren. Uit deze mannen zijn later de „Koperen ploeg" en de „Vis- ploeg" ontstaan.De „Visploeg" hield zich hoofdzakelijk bezig met het assiste ren van vissersvaartuigen. De concurrenten voerden met hun roei- vletten op zee de schepen tegemoet en pikten met hun enterhaken in de scheeps- railing; zij klommen langs een lijn aan boord om met de gezagvoerder een con tract af te sluiten zijn schip zou dan in de sluis mogen meren en eventueel worden begeleid naar Westzaan, Zaandam of Amsterdam. In deze concurrentiestrijd kwam het voor, dat 's avonds een vlet onopgemerkt op een kar werd geladen en werd ver voerd naar het strand van Wijk aan Zee om van daar het verwachte schip tege moet te gaan en te enteren. Dit heeft menig kapitein de stuipen op het lijf ge jaagd omdat hij midden in de nacht plot seling geconfronteerd werd met een „spook." Aan deze toestanden kwam een einde toen het inklaren van de schepen in de sluis werd afgeschaft en alleen aan de erkende „Gouwe ploeg" en „Koperen ploeg" sluis- en havenvergunningen wer den uitgereikt. De „Gouwe ploeg" had inmiddels al enige rederijen onder contract, onder an dere de SMN, en de overige schepen wer den door Halverhout en Zwart en Zur- mühlen verdeeld; zo iets werd dan 's avonds per briefje bekend gemaakt. Het monopolie van deze twee ploegen duurde tot de crisisjaren. Toen kwam het verzoek van de Scheepvaartvereni ging Noord te Amsterdam om de tarie ven te verlagen. Het verzoek werd van de hand gewezen en de SVN ging dus maatregelen nemen. Zo werd in 1930, in overleg met de VSA, de ex-sleepbootkapitein C. Kok en acht IJmuidenaren zonder werk de „Boot- liedenvereniging IJmuiden" opgericht. Zij huurde als wachtlokaal het nog steeds be staande Bellhuisje (tegenover café-res- nen aantrekken zodat de schepen naar behoren zouden kunnen worden geassis teerd. Het was teveel gevraagd. In overleg met de SVN enerzijds en de vletterlieden anderzijds werd besloten het meevaren door het Noordzeekanaal per 1 april af te schaffen. Dit werd aanvaardbaar ge acht mede omdat het kanaal werd ver breed en bijna alle schepen met moder ne navigatiemiddelen waren uitgerust; vastmaken in het kanaal kwam bijna niet meer voor. Deze verandering heeft in de CVV een grote verbetering teweeg gebracht. De CVV ondervindt van de diverse instan ties alle medewerking en voorzitter J. Klots heeft bij gelegenheid van de recep tie, die maandag in het IJmondpaviljoen werd gehouden, daarover zijn dankbaar heid uitgesproken. De onderlinge ver standhouding op de sluizen en in de ha vens van IJmuiden is prima, de toe komst kan met vertrouwen tegemoet worden gezien. Bij gelegenheid van het zilveren jubi leum is, zoals gemeld, penningmeester J. van Brederode, die van het begin af CVV-er is, gehuldigd, waarin ook zijn echtgenote deelde. De SVN was verte genwoordigd door haar directeur de heer J. van Dijk, de VSA door de heer Ham- merstein en ook de vroegere directeur van Halverhout, de heer Weenink was er. De heer Van Brederode kreeg als blijk van waardering een gouden polshorloge. Drie oudere ex-vletterlieden hebben het zilveren feest van CVV meegevierd, na melijk de heren: W. Zwemmer, P. Huijer en J. Westerwal, respectievelijk 88, 86 en 83 jaar oud. Veel gebeurtenissen van vroeger zijn in deze dagen in CV V-kring opgerakeld; onder andere rond de heer P. de Wijn, een van de eerste vletterlieden die uit Den Helder naar IJmuiden kwam om zijn beroep hier voort te zetten. De CVV beschikt nu over een eigen vloot van zes moderne motorboten. Vijf jaar geleden werden de roeiboten afge schaft en vervangen door hypermodern materieel. Alle vletterlieden in IJmuiden zijn dis ponibel voor het reddingwerk van het station IJmuiden van de KNZHRM; de strandreddingboot wordt volledig be mand door vletterlui en de redding boot „Johanna Louisa" heeft vier vlet terlieden als vaste opstappers. Ook poli tie en brandweer hebben nimmer een vergeefs beroep gedaan op de mannen van de CVV. BEVERWIJK Noteringen op de bloe menveiling van woensdag: Amarylis p. st. 44, Anjers p. st. 18-32, Trosanjer 180-220, Anemoon 100, Anthurium 90-280, Chrysant p. bos 60-170, Chrysant jaarrond 30-150, Chrysant p. st. 21-51, Fresia 120-280, Ger- bera 38-77, Hyacint st. 26-40, Hyacint bos 60, Iris Wedg. 230-Proff. 420, Lelie p. tak 90-130, Narcis kas 135-160, Nerine 70-120, Orchideeën 65-320, Roos p. st. 32-70, Baby roos 16-38, Statice p. doos 1100-1700, Tulp p. st. 24-46. PLANTEN: Achmea 560, Aza lea 240-320, Begonia 60, grootbl. 120-240, Cyclamen 200-350, Poinsettia 200-350, He- dera 45-90, Hertshoorn 220-360, Kalanchoe 80-125, Nephrolepis 200, Potchrysant 40-70, St. Paulia 95-130, Vriesia 220-360, Gem. planten 90-150. Noteringen van de groenteveiling: Andij vie 27-81, Bospeen 46-88, Boerenkool 7-31, Groene kool 9-25, Rode kool 7-19, Prei 26-44, Tomaten 44-60, Waspeen 13-43, Sla 11-15, Uien 10-24, Breekpeen 6-23, Knollen 6-29, Spruiten 48-164, Witlof 95-120. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Mathilde, Arnhem; Willmary, Great Yarmouth; Wigas, Great Yarmouth: USNS C.d. Keahtley, Portland; Vostok, Archangel; Barenstein, Bremen; Steady, Mostyn; Korsnaes, Terneuzen; Othonia, Middle- hampton; Rustringen, Boulonge; Par; Hannnau, Flixborough; Maria, Ipswich; Lady Sabilla, New Castle; Haithabu, Middlesborough; Goodan Proc- ton, Goole; Spica, Dagenham; Hoegh Augvald, Freetown; Joan-E, Poole; Albert-V, Poole; Mar tha Friesecke, Goole; Jurong; Horsham, Ipswich. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Port- slade, Caen; Leonidas, Rotterdam; Delf in, Bre men; Canis, Rotterdam. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Stella Maris, Goole; Bacarat, Kieler Kanaal; Gasselte, Londen; Baugnes Immingham; Avenir, Boston; Tor Anglia, Gothenborg; Oranje Nassau, Sout hampton; Spaciality, Avonmouth; Amirican Lea der, Gravesand; Crawdray, Leith; Jan Laurenz, Solvesborg; Willmary, Rosfort; Helena Clausen, Belfort; Spaamestroom, Rotterdam; Inha, Ant werpen; Dependance, Rochester; Mathilde, Trol- hattan; Daphnie, St. Maarten; Ansgariturn, Noordzee; Merc Maria, Hansweert; Embla, Ant werpen; Alice, Liga; Corburn, Southampton; Wigge, Southampton; Gosport, New Castle. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Furn- berg, Antwerpen; Hunnau, Flixborough; Bonai re, Boston; Wansbek West-Indië; Haithabu, Humber. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. Vletterlieden in de Buitenhaven van Hoogovens bezig met het „verhalen" van de „Saint Andreas", een Cyprioot. taurant „De Bruinvis") en liet later een keet bouwen naast haar rivalen „Kope ren ploeg" en „Gouwe ploeg." Burenru zies en zelfs vechtpartijen bleven niet uit. Hieraan kwam een einde toen in de mei dagen van 1940 de sluizen werden geblok keerd. Na de oorlog kwamen de vletterlieden, uit alle delen van het land, terug naar IJmuiden om hun oude beroep te hervat ten. De SVN greep de gelegenheid aan te voorkomen dat er in IJmuiden meer dan één vletterliedenploeg zou worden opge richt. SVN verzocht de Verenigde Scheepsagenturen (directie de heren Wee nink en Bink) uit de oude garde een ploeg van zestien man te formeren. Met deze zestien werd een kwarteeuw geleden onder statuut en getuige de heer Bastet (toen directeur van de SVN) de „Coöperatieve Vereniging van Vletterlie den onder U.A." opgericht. Zij sloeg haar bivak op in een van de drie vletterliedenketen die door de Duit sers in bruikbare staat waren achterge laten. Enkele vletten werden (verfloos) teruggevonden en van het „Bureau der roerende goederen van vijanden en land verraders" kregen zij een barkas in bruikleen. Maar men ging met volle moed de toekomst tegemoet. In de eerste jaren was het armoe. Vooral in de periode dat er geen auto beschikbaar was. Als de laatste trein vertrokken was, moest de nacht op een sleepboot van de Rederij Goedkoop wor den doorgebracht om de eerste trein af te wachten. Er werden onvoorstelbare lange uren gemaakt: soms stonden de vletterlieden wel veertig uur op hun benen. Naarmate de scheepvaart toenam kon niet meer redelijk worden voldaan aan de vereiste bezetting per schip, waar door te veel moest worden geïmprovi seerd, wat een gevaar voor de sluis en de Amsterdamse haven met zich mee bracht. De vletterlieden werden genood zaakt een drastische verhoging te vra gen om twintig nieuwe krachten te kun- Het „beleggen" van de tros in de motorboot. P. DE WIJN (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Sedert de Initiatiefgroep Zeewijk op 3 november begonnen is met zich te laten horen, is door de initiatief neemsters in de afgelopen weken veel werk verzet. Er zijn bijeenkomsten gehouden, er is een enquête gehouden in deze nieuwe stadswijk, er zijn besprekingen gevoerd op allerlei niveau en men heeft zich ge bogen over de eerste uitkomsten van de gehouden enquête. Dit alles met als doel voor ogen: het op gang brengen van het buurt- en clubhuiswerk in Zeewijk en Duinwijk en het stichten van peuterspeel plaatsen aldaar. Voorts is het gemeentebestuur benaderd met het verzoek een lokaal in de Zeewijk- school ter beschikking te willen stellen als voorlopig onderdak voor de te houden acti viteiten. Op dit verzoek is nu welwillend beschikt, zodat de eerste huisvesting thans een feit is. De volgende stap op dit terrein is dan bepaalde cursussen uit te schrijven en de dames zijn ervan overtuigd, dat de animo dan groot zal wezen. Daarnaast zijn zij voornemens contact op te nemen met de Raad van Kerken in verband met de door deze Raad gehouden enquête in Zee wijk. Zeer terecht begint daarom het tweede stencil, dat wordt rondgestuurd, met de woorden: „De Initiatiefgroep Zeewijk is aan het werk". Dit naar aanleiding van een vergadering met vertegenwoordigers van oudercommissies en schoolbesturen van de Pleiadenschool, de Zeewijkschool, de J. F. Kennedyschool, de „dr. J. Th. de Visserschool" en de kleuterschool „de Me rels", waarbij allerlei plannen zijn be raamd, ideeën naar voren zijn gebracht en mogelijkheden overwogen. Daarnaast is een bespreking gevoerd met een financieel- HAARLEM. De rechtbank in Haarlem heeft op dinsdag 1 december in staat van faillissement verklaard: Gerardus Hendricus Löke, van beroep: leesportefeuille-uitgever, wonende in IJmuiden, Willebrordstraat 84, (op eigen verzoek). Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. A. N. Helsloot, advo caat en procureur in Beverwijk. Johannes Wilhelmus Gommers, wonende in Hillegom, Hoofdstraat 37, Rechter-com- missaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur in Haar- lem. Wegens gebrek aan actief is bij vonnis van de rechtbank op 1 december uitge sproken de opheffing van het faillissement van: Joop Van Daal, wonende in Nieuw- Vennep. gemeente Haarlemmermeer, Wa rande 39, uitgesproken op 20 oktober 1970, curatrice: mej. mr. D. J. Markx in Haar lem. Wegens gebrek aan actief is bij vonnis van de rechtbank op 1 december uitge sproken de opheffing van het faillissement van: Gijsbertus Broos, grondwerker, wo nende in Hillegom, Meerdorpstraat 29, uit gesproken op 27 oktober 1970, curator: mr. J. G. Bettink in Haarlem. deskundige van het buurthuiswerk, en neemt men zich voor buurthuizen te be zoeken. Ook zijn twee werkgroepen gevormd, namelijk een programmagroep en een stuurgroep. De programmagroep heeft als eerste taak op zich genomen de mensen te benaderen, die positief hebben gerea geerd op het eerste bericht. De stuurgroep ziet zich geplaatst voor de volgende taken: contact met de gemeente en andere instan ties; het regelen van de financiën en het samenstellen van de Zeewijkberichten. Bij dat alles blijft de groep openstaan voor een ieder die wil meedenken over de leefsituatie in Zeewijk. Daarnaast wordt de gehouden enquête voortgezet teneinde nog meer reacties bin nen te krijgen. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat sommigen ondanks het feit, dat zij veel interesse hebben voor het werk van de Initiatiefgroep, vergeten hebben hun enquêtestrookje ingevuld in te zenden. Wil men resultaten boeken om te bereiken, dat er zoals wethouder C. Ockeloen tij dens de overdracht van de 1008 van Zee wijk heeft gesuggereerd gelegenheid ko men in deze wijk, waar de jeugd en de ouders zich bezig kunnen houden, dan zal men van zoveel mogelijk reacties afhan kelijk zijn. Overigens worden nu reeds de eerste daadwerkelijke activiteiten tegemoet ge zien. Zo bestaan er plannen om op 16 de» cember een middag voor de jeugd te be» leggen in de Zeewijkschool, waar de kinde ren wordt geleerd zelf kerststukjes te ma ken en op 30 december een poppen kastvoorstelling te houden voor de peuters. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Het nadelig exploitatie saldo van de begraafplaats „Duinhof" is in 1969 opgelopen tot een bedrag van bijna 93.000,B. en W. hebben de raad nu voorgesteld de tarieven, die laatstelijk werden vastgesteld in 1967, te verhogen. Uiteraard kan ook met een verhoging van de tarieven geen sluitende exploitatie wor den bereikt. B. en W. stellen voor een tweetal nieuwe tarieven in de betreffende verordening op te nemen, namelijk een verhoogd tarief voor het begraven op zaterdagen, alsmede een tarief voor het onderhoud van eigen graven. Naast de tarieven voor „Duinhof" heb ben B. en W. eveneens die voor de be graafplaats „De Biezen" in Santpoort en de Westerbegraafplaats in IJmuiden be keken. Op deze begraafplaatsen worden geen nieuwe graven meer uitgegeven. In een aantal graven kan nog bijzetting plaats hebben, maar die mogelijkheid is gering. B. en W. willen de tarieven voor deze oude begraafplaatsen zoveel mogelijk aanpassen bij die voor „Duinhof". ADVERTENTIE HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5