Minister Beernink in nota: Geen grens langs Noordzeekanaal FUSIE VAN DRIE IJMONDGEMEENTEN; ANDERS INTREKKING WETSONTWERP Gemeente Zand voort moet ton aan raadslid terugbetalen Vier leden van FLQ in ruil naar Cuba Ontvoerde Britse diplomaat James Cross vrijgelaten Amerikaanse Senaat wil geen SST Auto in brand; drie doden hedenavond geopend kl lac.wanmng „Jood" krijgt in Van Dale toelichting w Rechtbank: „Saturne-heffing onrechtmatig AGENDA pagina 9 Verder in de krant HET WEER Kader bouwbedrijf wil de 400 niet Dierenarts door jongen van 18 doodgestoken Uitbreiding actie bestellers hangt af van uitslag kabinetsberaad AH verliest geding WO 61e JAARGANG NUMMER 28 VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Raadsman van uitgeverij Morgen opklaringen Het woord is aan... Dader in arrest Omsingeld Barbara Cross UST- IJMUIDEN Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 pei week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Minister Beernink van Binnenlandse Za ken blijft by zyn standpunt, dat de drie IJmondgemeen- ten, Velsen, Beverwijk en Heemskerk, dienen te worden opgeheven en vervangen door één grote gemeente IJmui den. Uit de meningen der drie gemeenteraden conclu deert hij, dat „geen oplossing kan worden bereikt, welke voor de drie gemeenten aanvaardbaar is" en dat een grens in het Noordzeekanaal door elk van de drie wordt afgewezen. Ook de minister wyst een grens in of langs het kanaal af. Wanneer het wetsontwerp in de Kamer geen meerderheid zou halen en een amendement zou worden aanvaard tot verdeling van de IJmond in twee gemeenten (te weten een vergroot Beverwijk en een verkleind Velsen met een grens in of langs het kanaal) zal de minister zijn wetsontwerp intrekken. Naar zyn oordeel tast zulk een amendement de doelstelling van dit ontwerp namelijk ten principale aan. Minister Beernink heeft dit standpunt uiteengezet in een nota naar aanleiding van het eindverslag van de vaste commis sie voor Binnenlandse Zaken uit de Twee de Kamer over het wetsontwerp betref fende de vorming van de nieuwe gemeen te IJmuiden. De praktijk van de afgelopen 15 20 jaar leert, aldus de minister, dat de drie IJmondgemeenten tal van raakvlakken hebben, die bestuurlijke moeilijkheden tussen hen opleveren. Geen van de drie gemeenten doet zelfs maar een poging dit te ontkennen. In de Memorie van Ant woord werd al uiteengezet dat samenvoe- DEN HAAG. In de komende her druk van het Nederlandse woordenboek „Van Dale" zal bij de denigrerende be tekenissen achter het woord „jood" wor den gezegd, dat het hier gaat om ver werpelijk taalgebruik. Dit verklaarde vanmorgen de advocaat mr. P. J. W. de Brauw namens de uit geverij Martinus Nijhoff tijdens een kort geding voor de Haagse rechtbank, dal was aangespannen door de heer H, Boek drukker uit Sassenheim tegen de uitge versmaatschappij en de samensteller dr C. Kruijskamp De heer Boekdrukker voelde zich in eer en goede naam aangetast, omdat in de jongste uitgave de negende herdruk van het woordenboek bij het woord „jood" en afleidingen daarvan verklarin gen worden gegeven, die een ongunstige betekenis hebben ging van Beverwijk en Heemskerk geen verbetering zou brengen in de bestuur lijke verhoudingen tussen (Groot) Bever wijk en Velsen. Bij fusie van de drie ge meenten doet dit probleem zich echter niet meer voor. Minister Beernink wijst erop, dat er drie mogelijkheden zijn: Handhaving van de bestaande ge meentelijke indeling, hetgeen bete kent handhaving van de bronnen van onderlinge bestuurlijke moeilijkhe den; Samenvoeging van de drie gemeen ten, hetgeen betekent het wegnemen van de bronnen van onderlinge be stuurlijke moeilijkheden; Een verdeling van het gebied over twee gemeenten, hetgeen betekent het gedeeltelijk wegnemen van de bron nen van bestuurlijke moeilijkheden (namelijk tussen Beverwijk en Heemskerk); handhaving van de be staande moeilijkheden tussen Bever wijk en Velsen en het ontstaan van nieuwe moeilijkheden tussen deze beide gemeenten, waarbij met name moet worden gedacht aan de gevol gen van een grens in of langs het Noordzeekanaal en van de omstandig heid, dat Beverwijk zonder noodzaak ten koste van Velsen (dat Velsen- Noord en het industriegebied ter plaatse zou moeten afstaan) zou wor den versterkt. Samenvoeging van de drie gemeenten blijft als enige verantwoorde mogelijk heid over. Met name om ten aanzien van structureel belangrijke zaken, eenheid van beleid één beleid voor de gehele IJmond te verzekeren. Met betrekking tot deze zaken zal voor binnengemeente lijke decentralisatie nauwelijks ruimte zijn. De minister is het ermee eens, dat een zo spoedig mogelijke beslissing wenselijk is teneinde de in het IJmondgebied heer sende onrust te beëindigen. (Zie verder pagina 5) De Canadese chauffeur Mare Carbon- neau, die zich sinds vanochtend op Cuba bevindt, was een van de ont voerders van James Cross. De 37- jarige Carbonneau zou ook hebben meegewerkt aan het ontvoeren van de Canadese minister Laporte die kort na zijn ontvoering werd ver moord. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6 Medische verzorging 6 Schrijvende lezers 7 Weerrapport 9 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 De Kleine Wereld11 Kunst 11, 13 Radio en tv13 Films13 Economisch nieuws15 Sport 16, 17 Puzzel 17 Luidsprekers6, 8 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot zater dagavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Morgen ver spreide opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Het in de jaren 1964 en 1965 in het toenmalige Badhotel gespeelde Saturnespel heeft voor de gemeente Zand- voort een duur staartje gekregen. De Haar lemse rechtbank heeft namelijk de gemeen te veroordeeld tot betaling van ruim hon derdduizend gulden aan het raadslid J. J. Pas, de toenmalige exploitant van het hotel als directeur van de failliette N.V. Exploi tatiemaatschappij Pasco. In de maanden dat het Saturneballetje rolde, werd de heer Pas door het gemeen tebestuur verplicht om naast de helft van de entreegelden van het „gokcentrum", ook nog eens 3.500 gulden per week te betalen als „afkoopsom" van de vermakelijkheids belasting. Als argument hiervoor voerde het gemeentebestuur aan dat naar zijn me ning ook de inzetten van de deelnemers aan het Saturnespel als toegangsgeld moesten worden aangemerkt. De heffing was een schatting aanvankelijk werd begonnen met 2000 per week - omdat de inzetten uiteraard niet nauwkeurig te be palen waren. De rechtbank was van mening dat die som door de heer Pas buiten iedere wets bepaling moest worden betaald en spreekt van een „kennelijk onrechtmatige heffing". De procedure liep sinds februari 1969. Bur- EINDHOVEN. Het kader van „He- ras hekwerk" en haar zusterorganisatie „Zeus Beton N.V." in Oirschot ziet op sociale en economische gronden af van de vierhonderd gulden. Het besluit daar toe is genomen op een speciaal belegde kadervergadering. Men is van oordeel, dat de vierhonderd gulden uitsluitend be taald dient te worden aan de werknemers in de lagere inkomensgroep, de handar beiders en de beambten die binnen de CAO vallen. Het kader wil ook een posi tieve bijdrage leveren aan de beperking van de bestedingen. gemeester Nawijn van Zandvoort de zaak is een erfenis van zijn voorganger mr. H. M. van Fenema, in wiens ambtsperiode de heffing geïnd werd kon nog niet zeg gen of de gemeente in beroep zal gaan. In eerste instantie, zo zei hij, zal de gemeente raad hierover moeten beslissen. Een vliegtuig van de Canadese lucht macht kort voor het vertrek van het vliegveld in Montreal. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich de vier ontvoerders van de Britse diplomaat w .v 1 V V? James Cross en enkele vrouwen en kinderen. Cross werd 5 oktober ont voerd. De conditie voor Cross' vrij lating was dat de zeven Canadezen mochten vertrekken naar Cuba. Oscar Panizza Te kunnen denken en zijn gedach ten niet te mogen uitdragen, dat it de gruwelijkste van alle kwel lingen! DEVENTER. In de afgelopen nacht is de 31-jarige dierenarts H. Kraneveld in zijn woning in Deventer doodgestoken door een 18-jarige jongen, die hem tij dens een worsteling met een mes twee keer in de borst trof. De dader is enkele uren later in zijn ouderlijke woning ge arresteerd. Bij zijn verhoor noemde hij als motief voor zijn daad het feit, dat de familie Kraneveld het niet eens was met de ver houding die hij had met het dienstmeisje. Al eerder had hij hierover zijn misnoe gen te kennen gegeven door de voorruit van de auto van de dierenarts te verbrij zelen. Daardoor herkende de vrouw van de dierenarts hem toen hij in de afgelopen nacht het huis was binnengedrongen. Daardoor kon hij zo snel worden gear resteerd. Het mes werd bij hem gevon den. De dierenarts had drie kinderen tussen zeven weken en zes jaar. MONTREAL (DPA, Reuter en AP) De Britse diplomaat James Cross is vanmorgen door de Cubaanse ambassade vrijgelaten. Cross, die 59 dagen in handen is geweest van zijn ontvoerders, leden van de Cana dese verzetsbeweging FLQ, verkeerde in goede gezondheid. De ontvoerde Brit is uitgewisseld tegen zeven mensen, die vannacht met een toe stel van de Canadese luchtmacht naar Cuba zijn gebracht. Cross werd zoals was afgesproken, onmiddellijk vrijgelaten na dat het vliegtuig met de ontvoerders in Cuba was geland. Deze ontvoerders, Jacques Lancott met vrouw en kind, Mare Carbonneau, Jacques Cossette-Trudel met echtgenote en een niet geïdentificeerde man, werden op het vliegveld ontvangen door vertegenwoordi gers van het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Canadese am bassadeur, Kenneth Brown. Tegen Carbonneau is sinds 3 oktober, de dag dat Cross werd ontvoerd, een arresta tiebevel uitgevaardigd. Carbonneau zou ook een aandeel hebben gehad in de ontvoering van minister van Arbeid Pierre Laporte die op 10 oktober werd ontvoerd en een week later vermoord. Cross heeft verteld dat hij vanaf de dag van zijn ontvoering in hetzelfde huis in een buitenwijk van Montreal is gevangen gehouden. DEN HAAG. In afwachting van be sluiten van de ministerraad hebben de drie vakbonden de PTT-bestellers giste ren niet opgedragen, de Amsterdamse en Rotterdamse stiptheidsactie na te volgen. Mocht het kabinet niet met een bevredi gend resultaat komen, dan zullen de bon den duidelijke richtlijnen uitgeven. Dit is gisteren bekendgemaakt na een gesprek met de directeur-generaal van de PTT, H. Reinoud, die het onderhoud „moeilijk en bewogen" noemde. De PTT directie heeft in beginsel begrip voor de verlangens. Zij heeft ze nog gisteravond ter kennis van de regering gebracht. Ook heeft de PTT-directie erop gewezen, dat de bezoldiging van het overheidsperso neel spoedig aan de orde zal komen bij een structurele herziening van de bezol digingsregeling. De drie samenwerkende centrales van overheidspersoneel hebben intussen gewaarschuwd, dat het vertrou wen in het centraal overleg dreigt af te nemen, nu het gesprek over PTT- en po- litie-uitkeringen is vastgelopen. De Amsterdamse postbestellers hebben besloten, morgen het opgelegde overwerk te weigeren. Aangezien de zaterdagbestel ling in de hoofdstad geheel in overwerk wordt uitgevoerd, vindt bezorging van Sinterklaaspost waarschijnlijk niet plaats. In Rotterdam is de zaterdagbestelling nor maal in het dienstrooster opgenomen, zo dat de situatie hier minder kritiek is. James Cross, kort na zijn bevrijding, vertelt het verhaal van zijn ont voering door leden van het FLQ. De Canadese politie maakte gisteren plotseling bekend, dat men wist waar de ontvoerde Britse diplomaat James Cross werd vastgehouden. Onmiddellijk werden voorbereidingen getroffen voor onderhan delingen over zijn vrijlating. Gewapende militairen en honderden po litiemannen omsingelden een gebouw van drie verdiepingen in Montreal-noord, waar de 49-jarige Brit werd gevangengehouden door leden van het „Bevrijdingsfront van Quebec", de FLQ. De regering van de Canadese provincie Quebec heeft eisen tot de vrijlating van 23 „politieke gevangenen" in ruil voor het le ven van Cross van de hand gewezen. De ontvoerders was echter duidelijk gemaakt hoe zij zelf vrijuit zouden kunnen gaan. Daartoe zouden zij Cross naar het eiland St. Helena moeten brengen en hem aan de Cubaanse consul moeten overleveren, die Cross onder zijn hoede zou nemen totdat de ontvoerders op Cuba zouden zijn gear riveerd. Mevrouw Barbara Cross, de echtgenote van James Cross, bevond zich gisteren in Bern. Zij is vier weken geleden naar Bern gegaan, waar zij logeert bij de Britse am bassadeur in de Zwitserse hoofdstad. Haar dochter Susan keerde enkele dagen gele den naar Canada terug. ALKMAAR Albert Heijn heeft van ochtend het kort geding verloren dat het bedrijf had aangespannen tegen de ge meente Puinerend. In het geding eiste Al- bert He(jn onmiddellijke afgifte van een bouwvergunning in Purmerends nieuw bouwwijk Overwhere Het Zaanse bedrijf werd tevens veroordeeld tot betaling van de proceskosten ad 350 gulden. WASHINGTON (Rtr/AP) De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren geweigerd nog geld beschikbaar te stellen voor de bouw van een Amerikaans supersoon pas sagiersvliegtuig, SST (supersonic transport) genaamd. Deze beslissing kan de genade slag betekenen voor de plannen een con current te ontwikkelen voor de Brits- Franse Concorde en de Russische TU-144. De stemmenverhouding was 52 tegen en 41 voor, een groter verschil dan was ver wacht. Voorstanders van het SST-project hadden zoals gemeld woensdag nog ge tracht een aantal tegenstanders om te praten door het voorstel te doen alle su- persone vluchten boven de Verenigde Sta ten te verbieden. Het verbod werd met algemene stemmen aanvaard maar heeft de SST niet kunnen redden. Het verzoek van de regering-Nixon om nog ruim een miljard gulden voor de verdere ontwikke ling door de Boeing-fabrieken in Seattle werd verworpen. Het Huis van Afgevaardigden gaf in mei wel zijn fiat aan de ontwikkeling van de SST en daarom wordt de kwestie nu ver wezen naar een gemengde commissie van Huis en Senaat die een compromis moe, zien te bereiken. Deskundigen achten de kans hierop echter gering omdat de meer derheid in het Huis voor de SST destijds gering was: 176 tegen 162 stemmen. KAPELLE Drie jongelui van 18 tot 20 jaar zijn op rijksweg 1 in het Zeeuwse Kapelle levend verbrand in een personen auto, die in brand geraakt was bij een botsing met een andere personenauto. De drie inzittenden van deze wagen werden ernstig gewond. De omgekomenen zijn de 20-jarige A. Nuijten en de 18-jarige C. Nuijten uit Bergen op Zoom en de 19-jarige A. van Naarden uit Rilland Bath. VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 1 11 66 Dameskapsalon LANGE NIEUWSTR 181 EDELSMID - JUWELIER Fabrikant van eigentijdse sieraden Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 311582 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. van 19.3022.00 uur Een keurkoflektie stijlmeubelen RAAMSINGEL 42 (bij Houtbrug) HAARLEM n super wengékast voor: 895.- en een wengé bankstel 650.- bij wie?? alleen bij: ■-< :'- vwonkunst Zijlstraat 62 - Tel. 31 04 13 - Haarlem Mode - leer - suède Choorstraal 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem Avondverkoop van 7.30-10 uur v

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1