HANDHAAFT één nieuwe gemeente in de IJm Grens in of langs kanaal schept onhoudbare toestand ELZER's .Sri Reacties uit de IJmond Weer 3 branden in IJmuiden .modern kostuum Noordzeekanaal is bindend element a« 'ca r Beroep van B. en W op Tweede Kamer Opzet wel zeker 150, VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In de thans verschenen nota met betrekking tot het ontwerp van wet tot opheffing van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen en vorming van een nieifwe gemeente IJmuiden gaat de minister van Binnenlandse Zaken mr. H. K. J. Beemink allereerst in op de ongewenst heid om de gemeentegrens tussen Velsen en Beverwijk „in" of „langs" het Noordzeekanaal te leggen. Hij stelt, dat een grens „in" het kanaal, zelfs door Beverwijk bezwaarlijk wordt geacht. Een grens „langs" de noordoever van het kanaal zou het haven complex doorsnijden zo oordeelt de mi nister, die vervolgens uitgebreider ingaat op de bezwaren van een grens langs de zuidoever van het kanaal. Deze grens zou het Hoogovenscomplex bij de groei en ontwikkeling waarvan de gemeente Velsen door de jaren heen steeds nauw betrokken is geweest van deze gemeente afsnijden, zonder dat daarmede een aanwijsbaar belang wordt gediend. Bovendien zou het Hoogovens- en sluizencomplex van de ook overigens in niet on belangrijke mate industriële gemeente Velsen, welke met de daarmede verband houdende bestuurlijke problemen vertrouwd is, dan overgaan naar een gemeente, welke terzake de ervaring mist, waarop Velsen kan bogen. Bindend element Belemmering HANDSCHOENEN f Eenheid verzekeren Gemakkelijk gezegd DADER BETRAPT Inbraken in winkels aan Wijkerstraatweg Kort IJmondnieuws Van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland heeft de minister bericht ontvan gen, dat een verdere verslechtering van de bestuurlijke verhoudingen in de laatste jaren moeilijk is aan te tonen en in feite ook niet relevant is. Op essentiële punten, de gehele IJmond betreffende, zijn deze verhoudingen echter evenmin aantoon baar verbeterd; een gegeven, dat in het onderhavige wetsontwerp mede centraal is gesteld. Van een aantal niet tot stand gekomen punten van samenwerking kunnen onder meer worden genoemd, een ondanks her haald aandringen van de zijde van GS nog steeds niet gereed gekomen gezamen lijk structuurplan voor de gemeenten Be verwijk en Heemskerk en het niet tot stand komen van een programma van eisen voor de IJmond. Ten aanzien van dit laatste is men reeds in het stadium van de inventarisatie van de bestaande toestand, gestrand op de gereserveerde houding van de drie gemeentebesturen ten opzichte van elkaar, waarbij de vrees, dat de in de werkgroep ter tafel gebrachte gegevens ten nadele van de betrokken ge meente zouden kunnen worden gebruikt, een grote rol heeft gespeeld. Uit dit laatste kan de conclusie worden getrokken, dat het bij de huidige constellatie niet moge' nologische aard. Kort samengevat wordt het IJmondprobleem veroorzaakt door het feit, dat de huidige bestuurlijke indeling hier het ontstaan van verantwoorde be stuurlijke verhoudingen belemmert en daardoor aan een optimale (sociaal)-eco- nomische en planologische ontwikkeling in de weg staat. De problematiek is groten deels tot het IJmondgebied beperkt, doch overschrijdt voor een deel ook de grenzen. De probliematiek vraagt zeggenschap van één gemeentebestuur voor het gehele ge bied. De grenzen van 't gebied overschrij dende belangen worden er in hoge mate mee gediend, wanneer zij niet door drie gemeentebesturen worden behartigd, maar door één voor het gehele IJmondgebied optredende gemeentebestuur. Met betrekking tot het hogere uitgaven- budget waarover de voorgestelde nieuwe gemeente IJmuiden zou kunnen beschik ken, tekent de minister in zijn nota aan, dat Velsen thans wordt gekort in de uit kering „vijfmaal hoofdsom grondbelasting gebouwd", tengevolge van de gestelde li miet van 21,— per inwoner. Na samen voeging zou deze korting vervallen doordat de uitkering voor de drie geza menlijke gemeenten die limiet niet bereikt hetgeen, uitgaande van het door de pro vincie gehanteerde uitkeringspercentage van 229, zou neerkomen op een hogere uitkering van 586.250, In totaal zal meer worden ontvangen: 2.572.310,Dit bedrag kan met rond 92.400,— worden verhoogd, daar het uit keringspercentage inmiddels tot 239 is ver hoogd. De minister benadrukt hierbij, dat naar zijn mening het financiële aspect op zich zelf niet een argument is voor de gezamen lijke herindeling. Het dient naar zijn oor deel als bijkomende overweging in aan merking te worden genomen. lijk is door intergemeentelijke samenwer king tot het vereiste programma van de nodige voorzieningen te komen. Voorts menen GS te kunnen stellen, dat bijvoor beeld een optimale sociale wijkopbouw in Oosterwij k wordt belemmerd ten gevolge van de doorsnijding door de gemeente grens, dan wel de ligging van die wijk in twee gemeenten. Vervolgens merkt de minister op, dat bij de beoordeling van het onderhavige wets voorstel voor ogen moet worden gehou den, dat ook, indien voor de zeehavens een bijzondere bestuursvorm zou worden gecreëerd, deze geen inbreuk zou mogen maken op de taken en bevoegdheden van de gemeenten, welke liggen buiten het be heer en de exploitatie van zeehavens in beperkte zin. Uit de omstandigheid, dat een grens in hét water elders doelmatig blijkt te zijn, mag bepaald niet worden afgeleid, dat zulks ook het geval zou zijn met een grens in het NoordzeekanaaL Bij het Noordzeekanaal is eerder sprake van een bindend, dan van een scheidend ele ment. De minister ontkent, dat samenvoeging alleen wordt voorgestaan vanwege be stuurlijke moeilijkheden. Al eerder heeft hij gewezen op andere facetten dan uit sluitend de bestuurlijke verhoudingen. Niet zonder verbazing heeft minister Beernink kennis genomen van de vraag „waarom de minister van mening is, dat Velsen een dominerende plaats moet inne men in het IJmondgebied". Hij wijst erop, dat in het door zijn toedoen ingediende wetsontwerp de vorming van een nieuwe gemeente IJmuiden wordt voorgesteld, waarin ook Velsen zal opgaan. Hij streeft alleen en uitsluitend naar de vorming van één grote gemeente IJmuiden, welke het gehele IJmondgebied omvat. Wanneer wordt bedacht, dat een grens ln of langs het kanaal een vergroot Bever wijk zal doen ontstaan, met op de duur ongeveer 95.000 inwoners en een ver klein Velsen met te zijner tijd 60.000 tot 65.000 inwoners, dan dringt wél de vraag naar voren: „waarom zou (een met geheel Heemskerk en noordelijk Velsen versterkt) Beverwijk een dominerende plaats in het IJmondgebied moeten innemen?". Al zijn tal van werkers uit de IJmond elders woonachtig, toch zal bezwaarlijk kunnen worden tegengesproken, dat het IJmondgebied als één woon- en werkge bied moet worden aangemerkt zo blijkt verder uit de nota van minister Beernink. Zonder het hart van het gebied het Noordzeeknaal en de daarlangs gelegen in dustrie zijn de aansluitende woongebie den ondenkbaar; evenals zonder de woon gebieden de kanaalstrook niet het hart van het totaal (doch een zelfstandig ge heel) zou zijn. De samenhang van de woon MINISTER BEERNINK één nieuwe gemeente Het Noordzeekanaal, dat door mi nister mr. H. K. J. Beernink van Binnenlandse Zaken wordt gezien als een bindend element tussen de woon- en werkgebieden ter weerszijden er van. gebieden ten noorden en ten zuiden van het kanaal blijkt reeds uit het feit, dat zij elk voor zich vanwege de samenbindende kanaalstrook zijn ontstaan en dezelfde functie hebben: namelijk het bieden van huisvesting aan hen, die in de kanaal strook werkzaam zijn. De samenhangende (gezamenlijke) bestemming van de woon gebieden ter weerszijden van het Noord zeekanaal is dan ook onloochenbaar. Daar mede is niét gezegd, dat die bestemming in alle opzichten tot haar recht komt. Eerder is al betoogd, dat de bestaande situatie op dit punt nog wel het één en ander te wensen overlaat en dat in het bijzonder ook daérom een samenvoeging van de drie gemeenten geboden is. Wanneer zou worden gesteld, dat de woongebieden aan beide zjjden van het Ingaande op hetgeen is opgemerkt ten aanzien van demografische, sociografische of sociologische aspecten is de minister van oordeel, dat bedacht moet worden, dat het IJmondprobleem, ongeacht de ge meentelijke indeling van het gebied, niet een vraagstuk is van demografische, socio grafische of sociologische aard, doch van bestuurlijke, sociaal-economische en pla- ADVERTENTIE HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 IJMUIDEN i 'l ,\wW L kanaal nauwelijks of geen samenhang ver tonen, zou niet op grond van die stelling mogen worden gepleit voor verscherping (door een grens in het Noordzeekanaal) van deze in beginsel onjuiste situatie, doch zou de conclusie moeten worden getrok ken, dat de samenhangende (gezamenlijke) bestemming tot gelding moet worden ge bracht. Het wetsontwerp strekt ertoe, dit mogelijk te maken. Verwijzend naar de Nota Bestuurlijke Organisatie merkt de minister op, dat ter dege is nagegaan of de voorkeur moest worden gegeven aan samenvoeging, dan wel aan een andere structuur. Handhaving van de bestaande toestand, de vorming van twee nieuwe gemeenten, de instelling van bijzondere bestuursorganen bleken elk voor zich geen oplossing te bieden aan de be staande problematiek, zodat samenvoeging van de drie gemeenten als enige verant woorde mogelijkheid overblijft. Die sa menvoeging is nodig, om met name ten aanzien van structureel belangrijke zaken, eenheid van beleid één beleid voor de gehele IJmond te verzekeren. Met be trekking tot die structureel belangrijke zaken zal daarom voor binnengemeente lijke decentralisatie nauwelijks ruimte zijn. Dat betekent daarom nog niet, dat de raad van de nieuwe gemeente IJmui den niet voor zover mogelijk tot een zodanige binnengemeentelijke decentrali satie zou willen besluiten. De ontwikkelingen in Heemskerk en de gesprekken, welke de minister met verte genwoordigers van de bevolking in die ge meente heeft gehad, geven hem geen aan leiding tot wijziging van het wetsontwerp. Ten aanzien van het op 18 maart 1970 door Heemskerk voorgestelde: handhaving van de drie IJmondgemeenten, het afstaan van het aan Heemskerk en Beverwijk beho rende deel van het Hoogoventerrein aan Velsen; het overbrengen van Wijk aan Zee naar Heemskerk en het leggen van de grens tussen Beverwijk en Heemskerk langs de zogenoemde Verlengde Coentun nelweg merkt de minister op, dat be dacht moet worden, dat van de zijde van Heemskerk het gemakkelijker is, het af staan door Beverwijk van Wijk aan Zee aan Heemskerk en van het Beverwijkse Hoogovensterrein aan Velsen te sugge reren, dan dat dit voor de raad van' Bever wijk zal zijn, ermede in te stemmen. Vooral nu door dit afstaan van gebied in plaats van een Groot-Beverwijk, een verkleind Beverwijk zou ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Tijdens de donderdag avond te houden vergadering van de Velsense gemeenteraad zal de leden door het college van B. en W. worden voorgesteld, er bij de Tweede Kamer op aan te dringen inzake de bestuur lijke indeling van de IJmond zo spoe dig mogelijk een beslissing te nemen. Het college wil met dit onderzoek niet wachten tot februari, wanneer de IJmondkwestie bij de begrotingsbehan deling ter sprake zal worden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Gevraagd naar zijn reac tie op de nota van de minister zei bur gemeester W. M. B. Bosman van Velsen het toe te juichen, dat de nota is binnen gekomen op een moment, dat er nog een theoretische kans aanwezig is, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp nog dit jaar in behandeling kan nemen. Het is hem bekend, dat de Kamer overbelast is, maar niettemin acht hij het reëel, dat deze zaak in de korst mogelijke tijd wordt afgedaan. Verheugend noemde burgemeester Bos man het, dat de minister een krachtig standpunt inneemt tegen de vorming van twee gemeenten in de IJmond en dus een grens in of langs het Noordzeekanaal af wijst. Tijdens zijn installatierede heeft burgemeester Bosman eenzelfde stand punt ingenomen. Gedurende de maanden welke hij in Velsen is, heeft de burge meester geconstateerd, dat de bestaande onzekerheid over de bestuurlijke inde ling een alles verlammende invloed heeft op tal van zaken, welke om afhandeling vragen. Hij hoopt, dat de Tweede Kamer thans die beslissing zal nemen, welke zij ver antwoord acht voor de IJmond. Burge meester J. G. S. Bruinsma van Bever wijk deelde mede geen reactie te kunnen geven, daar hij allereerst de nota wenst te bestuderen en dan in het college van B. en W. daarover wenst te beraadsla gen. In Heemskerk zowel burgemeester H. Nielen als loco-burgemeester H. J. M. Roozen niet bereikbaar voor commea taar. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Om kwart over vijf donderdagmiddag is er brand gesticht in een gang voor de boxen in de kelder onder perceel no. 13 aan het Plein 1945 Twee verfbussen, karton en papier wa ren in brand gestoken. De schade was gering en de brand was al geblust toen de brandweer arriveerde. Om vijf minuten voor zes uur dezelfde middag ontstond brand in de beddenaf deling van het warenhuis V. D. Ook hier vermoedt men opzet. Het winkel personeel bluste de brand. De schade is vastgesteld op ongeveer 2400. Brand weer en politie waren weer snel ter plaatse. Om tien uur 's avonds is brand ge sticht in vuilnisstortbakken op het ter rein van de gemeentelijke reinigingsdienst aan de Velserduinweg. Een wachtsman had een jongen over de muur zien klim' men. De brandweer bluste het vuur. ADVERTENTIE fxtrtalanm^ulilof^röe^ tt) bbuw.zuait; bruin, poors A lkmaarseweg22-24 Beverwijk (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN-NOORD In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in twee winkels aan de Wijkerstraatweg. Bij de één werd de winkeldeurruit uit de Sponning genomen. De achter de winkel gelegen huiskamer is doorzocht, maar voor zover kon worden nagegaan wordt hier niets vermist. Bij de tweede winkel nam men de ruit van een deur van het maga zijn uit de sponning. Via het magazijn be trad men de winkel. Uit de kassa nam men ongeveer 25,aan wisselgeld mee. Spreekuur. De wethouder van open bare werken in Velsen, de heer C. Ocke- loen, houdt woensdag 9 december geen spreekuur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5