TREINEN VOL „GRIJS HAAR" ROLLEN DOOR NEDERLAND N.S.: „We wilden niet „lief zijn"; dit is gewoon harde commerciële noodzaak Geef het roken op, neem een snuifje... STUNT MET DE 65-PLUSKAART BEZORGDE N.S. REEDS 100.000 ENTHOUSIASTE A0W-KLANTEN Oud tabaksgenot lijkt nieuwe mode te worden MAAR DE SFEER IS DIE VAN EEN SCHOOLREISJE ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 Erbij fr 19 Gratis reisdagen Halve prijs Even naar Luik Stormloop Fanmail Poëtisch Geen koffie Navolging Opkikkertje g Tweehonderd soorten 0 Geheim recept m (Van een onzer verslaggevers) IN 1967 lanceerden de spoorwegen hun 65-Plus- kaart voor bejaarden. Het idee voor deze stunt kwam van drs. C. P. van Strien, chef reizigersver- voer van de N.S. Aanvankelijk kwam er weinig response van het publiek, nu gaat het veel beter. Vooral de gratis reisdagen voor houders van 65- Pluskaarten werden een éclatant succes: de treinen stroomden vol „grijze haren". Nu hebben 100.000 bejaarden zich zo'n kaart aangeschaft, waardoor zij grote reducties genieten op het spoorkaartje, terwyl de N.S. van hun kant ook profiteren. Op stille doordeweekse dagen zijn de treinen nu beter gevuld met reizigers dan voor drie jaar. Het mes snijdt dus aan twee kanten, maar laten we eerlijk zijn: het staatsbedrijf der N.S. bedrijft geen lief dadigheid. „Spoorvoorlichter T. Meinsma hierover: „Het is echt niet zo dat we „lief" wilden zyn voor de ouderen; de 65-PIus-actie was harde, commer ciële noodzaak". ZEVENTIG JAAR is mevrouw W. J. Streekstra-Klaarhamer, oud-onderwij zeres van het BLO in Dokkum. In de trein van Leeuwarden naar Amster dam: „Ik reis vandaag voor twee gul den negentig eerste klas naar Amster dam. Met ruim 100.000 andere Nederlan ders is zij in het bezit van een zoge naamde 65-plus-kaart. Per jaar „van gen" NS dankzij deze reductiekaarten ongeveer vijf miljoen gulden. „Ik heb altijd veel gereisd", verbelt mevrouw Steekstra. Zij woont sinds 1904 in Friesland en ze is nog altijd blij als de trein haar weer in Fries land terug brengt. Direkt na de invoe ring van de 65-plus-kaart heeft zij er een genomen. Dat is ruim drie jaar geleden. „Ik heb een dochter in Har derwijk en ik had die kaart dan ook gauw terugverdiend". In het begin wa ren er alleen kwartaalkaarten te koop „Zodra het kon heb ik een jaarkaart genomen. Ik ben nu in Veenwouden op de trein gestapt. De meeste 65- plussers denken er net zo over. De spoorwegen verkopen steeds meer jaar kaarten en steeds minder kwartaal- kaarten. IN SEPTEMBER mochten de 65- plussers van de spoorwegen weer twee dagen lang vrij reizen. Mevrouw Streekstra gebruikte haar eerste „vrije reisdag" om een bezoek te brengen aan vrienden in Amsterdam. De 65plussers konden zelf hun vrije dagen uit achttien beschikbare data kiezen. De zondagen, maandagen en vrijdagen zijn meestal druk; die moes ten dan ook buiten beschouwing blij ven. Maar op alle andere dagen in september reisden duizenden 65-plus- sers van Groningen naar Maastricht, van Winterswijk naar Leeuwarden, van Veenwouden naar Vlissingen. Ze hoef den slechts een datum-stempeltje op hun 65-plus-kaart te tonen om in een willekeurige trein te stappen, mits dat geen TEE- of d-trein was. Er was dus keus genoeg. Sinds de nieuwe regeling rijden er gemiddeld vierduizend trei nen per dag door Nederland. Mevrouw Streekstra reist het liefst eerste klas. Dankzij haar 65-plus-kaart kostte het reisje naar Amsterdam haar slechts ƒ2,90. Het was voor haar een vrij.-reizen-dag. Ze moest dan wel de helft van het verschil tussen een tweede- en eerste klas-kaartje bijbeta len. De helft van het verschil was 2,90. DE 65-PLUSKAART geeft de houder recht op het reizen tegen de helft van de enkele reis-prijs. Zo is het geweest sinds de kaart werd ingevoerd. Maar pas toen de spoorwegen de abonne mentsprijs verlaagden tot vijftig gul den per kaart per jaar voor alleen staanden en 75 gulden voor een echt paar liep de verkoop op. De meeste 65-plussers echter zagen hun kansen, toen de spoorwegen hun „vrije-dagen- plan" lanceerden. Dat was in januari van dit jaar. „We hebben het er nu al uit", ver tellen de heer en mevrouw Th. Siebel in Den Haag. Op 31 augustus van dit jaar kochten zij voor 75 gulden twee 65-plus-kaarten. De eerste vrije reis dag lieten zij zich naar Groningen rij den en 's avonds terug naar Den Haag. Een week later kozen zij Friesland uit. Een vrouw uit Groningen die fami lie in Luik heeft, kiende het ook heel handig uit. Ze nam de trein naar het uiterste puntje in Zuid-Limburg. Op haar eerste vrijreizen-dag. Net over de Belgische grens kocht zij een trein kaartje tot Luik. Een week later keer de zij terug, op dezelfde goedkope ma- Strien vier jaar geleden, bestaat uit drie dingen. De mensen moeten een reisdoel hebben, ze moeten de tijd en geld hebben. Reisdoelen zijn er ge noeg. Tijd hebben de meeste 65-plus- sers ook in overvloed. Alleen aan geld ontbreekt het hun nog wel eens. Drs. Van Strien keek eens naar de Scan dinavische landen waar de bejaarden al lang veel reisfaciliteiten hebben. Het woord „bejaarde" zinde de ver koopleider van de spoorwegen niet. Er kwam eerst een kwartaalkaart voor 65-plussers. Enkelingen moesten daarvoor 25 gulden betalen, echtparen 45 gulden. Dat was in 1967. Er wer den vijfduizend van deze kaarten ver kocht. De houders mochten reizen voor de helft van de enkele reis-prijs. IN MEI 1968 werden de abonne mentsprijzen verlaagd tot twintig en dertig gulden. In mei 1969 brachten de spoorwegen de jaarkaart op de markt van 50, respectievelijk 75 gul den. In drie maanden werden er 30.000 van verkocht. Er zijn evenwel in Ne derland 1.300.000 mensen boven de 65 jaar. Hoe krijgen wij een groot deel van hen in de trein? dachten ze bij de spoorwegen. Het antwoord op die vraag werd gegeven op drie dinsda gen in januari van dit jaar toen dui zenden en duizenden 65-plussers de perrons bevolkten, de treinen bestorm den om gratis door Nederland te rij den. „Ik zal die dinsdagen nooit ver geten", zegt drs. Van Strien. „Het was een gekkenhuis. Gewone reizigers (ge middeld een half miljoen per dag) za gen hun treinen overvol vertrekken, treinpendelaars die anders elke dag in hun vaste hoekje konden zitten moes ten nu op een portaaltje staan. Maar niemand ergerde zich, want de dui zenden 65-plussers waren in school reisjessfeer. Daarvan getuigden de honderden brieven die naderhand bij de spoorwegen binnen kwamen. ENKELE bloemlezingen: „De con ducteur maar lachen, hij had er ple zier in om met zoveel duizenden op stap te gaan en zegt tegen mij: heb ik even een makkie. Ik heb vandaag mijn tang haast niet gebruikt, want iedereen haalt de kaart te voorschijn" „GRIJS HAAR op straat, in de bus, op het station grijs haar op de trappen en op het perron de hele wagen was vol met grijs haar en iedereen die groette elkaar." „EN DAN, we voelden ons zo. jong en zo opgewekt, gezamenlijk op reis, zo kinderlijk blij, dat we zo maar op reis konden gaan, zonder enige betaling, ik zag niets dan vro lijke gezichten." „JULI 1969 werden mijn man en ik 65-plussers. Wij zijn 84 en 81. Hopen er nog lang gebruik van te mogen maken." „IK BEN ZELF 70 en mijn vrouw 71 jaar. Wij hebben al enkele keren een kaart voor drie maanden gehad en vanaf 1 september een kaart van een jaar tegen half geld reizen, zodat wij nu ook dikwijls onze kinderen kunnen bezoeken." wel winter, maar wat waren de weergoden ons terwille". ONTROEREND is de zes vellen lange brief van een in Friesland ge boren vrouw die met de trein terug komt in haar geboorteplaats. Ze her innert zich nog hoe het vroeger alle maal ging: „Immers vanuit Workum zette ik voor 't eerst mijn kleine kin dervoetje in de trein, die puffend aan kwam rollen en waar iedere coupé aan weerszijden een eigen deur be zat, die nadat je was ingestapt zorg vuldig werd afgegrendeld door de conducteur." „U zult van uw personeel wel ge hoord hebben hoe uitstekend de stem ming onderweg was. Alsof wij met z'n allen een dagje uit waren. Ik heb de gelegenheid gebruikt om vrienden en zieken te bezoeken in Friesland en Groningen. Dat zijn normaal grote uit gaven en nu kon alles zo heerlijk zorgeloos." EIND JUNI waren er 87.500 65-plus- reizigers in Nederland. Half augustus startte men een nieuwe campagne Opnieuw mocht men twee dagen gra tis reizen op vertoon van de kaart. Op 30 september meldde de 100.000- ste zich. OP ZO'N VRIJE reisdag zitten er zeker 10.000 mensen met een 65-plus- kaart in de treinen. „Gemiddeld wel tien percent, kun je rekenen", zegt de conducteur van de Noordzee-expres. „Van mij mogen ze, hoor. Je hebt er niks geen last van en die treinen rij den toch. Het is heel wat beter dan die Tienertoer (speciale aanbieding van de NS aan tieners de afgelopen zomer), dat was allemaal baldadig heid". DE TREINRESTAURATIES zijn een probleem op zichzelf. Het werk is in handen van Wagons Lits Interna tional. Sinds de nieuwe dienstregeling rijden er zoveel meer treinen per dag dat Wagons Lits daarvoor het perso neel niet meer kon leveren. Veel trei nen rijden dan ook door ons land met een restauratievoertuig, maar zonder bediening. En dus ook zonder het „bakkie koffie" Sinds de successen in Nederland hebben ook de Westduitse en de Zwit serse spoorwegen dergelijke initiatie ven ontwikkeld. Nog geen enkele spoor wegmaatschappij is echter tot het vrije reisdagen-systeem overgegaan. „In de huidige maatschappij," zegt NS-voorlichter Meinsma, „scheppen wij allerhande nieuwe behoeften. Waarom zouden de spoorwegen dat dan niet doen?" (Van onze correspondent) LONDEN „Wil je mis schien een snuifje?" is een vraag die men hier in „Swinging Lon den" steeds vaker hoort. Sinds een eeuw beschouwd als een ge nieting voor excentriekelingen, komt het snuiven steeds meer in de mode. Volgens het Britse Ge nootschap van Snuivers wordt er in Groot-Brittannië jaarlijks voor ruim 1 miljoen gulden aan snuiftabak omgezet. Enkele jaren geleden was het een nood lijdende exporthandel, op dit ogenblik is een duidelijke stij ging in het wereldverbruik. Vo rig jaar voerde Engeland dan ook snuif uit ter waarde van een kwart miljoen gulden. ER BESTAAN verschillende re denen voor deze toenemende snuif- gewoonte. Een ervan is dat velen van hun dokter te horen krijgen dat langer roken levensgevaarlijk is. Wie dan ook niet mag en wil zui gen op een zuurtje, die gaat over tot snuiven. Want tabak kan ook een stimulans zijn als men de geur alleen maar opsnuift. EEN ANDERE reden voor de herleefde belangstelling voor snuif: huis en kantoor, overbevolkte ruim ten en andere minder prettig rui kende situaties doen steeds meer mensen een snuifje nemen. Vroe ger werd snuif veel gebruikt door bijvoorbeeld mijnwerkers, leerlooi ers en mensen die werk verrichten op plaatsen waar weinig frisse lucht is. Het snuifje werkt als het ware verfrissend en stelde de mens in staat, het werk vol te houden in een bedompte werkplaats. In die tijd werd ook menthol en kampfer toegevoegd aan de snuiftabak. Op vallend is bovendien dat snuivers vrijwel nooit verkouden zijn wat toegeschreven wordt aan de medici nale eigenschappen van de tabak. HET SNUIVEN heeft een lange historie. De franciscaner monnik Ramano Pane die Columbus in de jaren 1494-1496 vergezelde op zijn lange en gevaarlijke reizen, kwam tot de ontdekking dat de Amerikaan se indianen een mysterieus poeder tje gebruikten. Hij nam iets van dat poeder mee naar Spanje en Frank rijk waar het gretig aftrek vond. Pas veel later, in 1660, werd het door Karei II uit Frankrijk naar Engeland gebracht. In 1700 versloeg Sir George Rooke de Spaanse vloot in de baai van Vigo. Tot zijn verba zing bleken de Spaanse schepen hoofdzakelijk tabak voor snuif doel einden te vervoeren. Het nieuws over deze vondst verspreidde zich snel en kort daarop was tabak-snui ven mode geworden. NOG ALTIJD bestaan er circa tweehonderd soorten snuif. Ze wor den in drie hoofdgroepen ingedeeld: zeer droog, medium en vochtig. Zeer droog is een fijne, peperachti ge poeder, die vooral in zwang is bij notoire snuivers. Beginnelingen kunnen beter medium kopen omdat deze betrekkelijk zacht is. De voch tige snuifpoeder is sterk aromatisch en ziet er uit als fijngemalen koffie. Dit is de minst verkochte snuifsoort. SNUIF wordt gemaakt van gese lecteerde tabakken uit Afrika, Ca nada, Cuba, Sumatra en de VS. De bladeren ondergaan een speciale be handeling, waarna de tabak in kleine reepjes wordt gesneden. Daarna wor den ze gemangeld tot fijne poeders, gereinigd en nogmaals gemalen. Dan pas wordt het poeder bewerkt met een stof waardoor het zijn bijzonde re geur krijgt. Die stof is samenge steld uit essences, aromatische oliën, kruiden en parfums. Pas na deze „finishing touch" kan de snuif poeder worden verpakt voor de ver koop. De meeste snuifrecepten zijn ge heim. In sommige gevallen worden ze mondeling van vader op zoon overgedragen. Maar er is in Enge land een man die na één enkel snuifje precies kan vertellen met welke soort men te doen heeft. Hij is o verheidsambtenaar, aangesteld om te voorkomen dat er geknoeid zal worden bij de samenstelling van snuiftabak. Want dat is bij de wet geregeld en een overtreder is straf baar. TALLOZE snuifpoeders hebben een romantische naam, zoals bijvoor beeld „French Carotte", „Cock of the North"(!) „Princess", Kendal Brown" of „Golden Cardinal". „Dark Princess" is een bijna zwar te snuif die al bekend was in de tijd van de legendarische Beau Brummell en nog gretig aftrek vindt. Een beroemd merk is „Dr. Rumney's mentholyptus", vooral gekocht om zijn medicinale eigen schappen. Vele gebruikers beweren dat zij daardoor nooit verkouden worden en dat het een uitstekend middel is tegen maagklachten. Dr. John Rumney heeft ook inderdaad geleefd. Hij was chirurgijn in Brough (Westmoreland). Hij gaf zijn recept door aan zijn kleinzoon James, die het op de markt bracht en de bereiding altijd angstvallig geheim wist te houden. DE EENVOUDIGSTE methode om een snuifje te nemen is het poeder op de buitenkant van de hand te leggen, en er vervolgens met de neus aan te snuiven. Maar Stein- metz, een Engelse snuifspecialist uit de vorige eeuw die zelfs een boek over dit onderwerp schreef („Tobacco", Londen, 1857), be schrijft de enige juiste methode: de snuifdoos moet „met de rechter hand worden gepakt en daarna in de linkerhand aangevat worden". Vervolgens opent men de doos en laat de inhoud keuren door de om standers. Men vormt met de rech- termiddelvinger een hoopje en neemt er wat van op de wijsvinger. Druk de duim tegen de wijsvinger en breng ze langzaam naar de neus gaten, inhaleer langzaam, trek een ernstig gezicht en sluit daarna de doos voorzichtig. PLEZIERIG reizen, dacht drs. Van

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19