Onderwijs Neerlandistiek in impasse WEL COLLEGES, MAAR ZONDER STUDENTEN Kort geding tegen curatoren Bask vraagt politiek asiel Beste keus Oude machtigingen voor nieuw doel Rechters zien „Vuisten tegen kruidendokter Meeste ouders blijven bijklassieke' namen ortom Traditie Milieuvervuiling verdisconteren in nationaal inkomen Bijna kluis in postkantoor opengebroken Jongen overreden door ziekenauto Defensie afbreken bemoeilijkt internationale ontspanning Misverstand giro-loterij Reeds 3.4 miljoen voor hulp aan Oost-Pakistan Zwols schoolhoofd met ontslag bedreigd Rechtszitting in televisiestudio „Chanderkalie" mag van Burgerlijke Stand ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 VN-aanbeveling Vakkundig werk van broertjes van 12 en 13 Minister Luns Er was een rat in Rotterdam die er gerust vergif op nam dat ratten in de Roer of Rijn geen Rotterdamse ratten zijn. Tegen het roeren in de rassen is toch geen rattekruid gewassen. Trijntje Fop NS-employé omgekomen V er bod om ouders bij onderwijs te betrekken - na tv-reportage - Soepel Op de oude voet (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De docenten aan het Instituut voor Neerlandistiek zullen maandag, na een week het onderwijs te hebben gestaakt, hun werk voortzetten maar dan zoals zij het onderwijs sinds september hebben ge geven. De dertienhonderd studenten evenwel hebben besloten tot de kerst vakantie geen colleges meer te lopen. Zowel docenten als studenten hebben aangekondigd tegen het curatorium een kort geding aan te spannen. De Neerlandici hebben zich gisteren in een plenaire vergadering beraden op de situatie die sinds de onderwijsstaking is ontstaan. Tijdens dit beraad, dat een groot deel van de dag heeft geduurd, wer den prof. Stuiveling en enige van zijn stafleden bij het curatorium onrboden. Het curatorium, bij monde van de pro rector, prof. dr. S. Wiegersma, stelde de eis dat het onderwijs in volle omvang zal worden hervat. Prof. Stuiveling wees erop dat dit bij het huidige docentente kort op twee manieren te interpreteren was, namelijk onderwijs voor alle stu denten maar dan ten koste van de kwa liteit, of onderwijs met uitsluiting van de 583 studenten zoals dat sinds september wordt gegeven, een regeling die de stu denten toen vrijwillig hebben aanvaard. Het curatorium koos voor de laatste mogelijkheid en nam, toen prof. Stuive ling daarom vroeg, de verantwoordelijk heid op zich voor het feit dat bijna de helft van de studenten van onderwijs verstoken blijft. Wetenschappelijk mede werker drs. H. Oskamp zei daarop dat het niet wettig is een deel van de stu denten van onderwijs uit te sluiten. Als docent achtte hij het onjuist een onwet- AMSTERDAM. In de strijd tegen de milieuverontreininging moeten als nieu we internationale wapenen worden gehan teerd een betere berekening van het netto nationale inkomen e een prijzen-calcula- tie, die niet zoals tot nu toe alleen ge baseerd wordt op de produktiekosten, maar tevens op de kosten die meestal door de overheid gemaakt worden voor de nivellering van de schadelijke neven effecten. Tot deze aanbeveling is de Economi sche Commissie voor Europa van de VN gekomen op een vierdaagse conferentie, die in Genève is gehouden. Voor ons land nam staatssecretaris Kruisinga daaraan deel. Bij zijn terugkeer op Schiphol zei hij dat de huidige gewoonte om de kosten, die de overheid maakt om de milieuverontreiniging te bestrijden niet te presenteren aan de fabrieken die vervuilende produkten op de markt bren gen, er op neer, dat deze vervuilen pro dukten door de staat worden gesubsi dieerd en dus tegen een te lage prijs op de markt komen. Op die manier be vordert de staat in wezen de verkoop van deze produkten. Internationaal heeft men tot nu toe ge meend de economie te kunnen stimuleren door koste wat kost de nationale produk- tie op te voeren teneinde daarmee het nationale inkomen te verhogen, zonder rekening te houden met de schadelijke neven-effecten noodzakelijk zijn en zullen beeld van de feitelijke welvaart gegeven. Daarom zal een kwantificering van deze neven-effecten noodzakelijk zijn n zullen alle landen de vervuiling bevorderende prij zenstelling moeten tegengaan. UTRECHT. Doordat zij op heterdaad werden betrapt bij een winkeldiefstal heeft de politie de daders gevat van een inbraak in een Utrechts postkantoor, wel ke alle kenmerken van volleerd vakman schap vertoonde. Het zijn twee broertjes van 12 en 13 jaar. Het was de jongetjes niet gelukt de kluis te forceren, maar dat was dan ook het enige wat eraan ontbrak. Verder had den ze de zaak uiterst geraffineerd voor elkaar. De jongen van 12 ging eerst poolshoogte nemen in het postkantoor. Vervolgens besloot hij met zijn broertje te pogen geld uit de kluis te halen. De dag daarop gingen zij via het achterter rein nog eens kijken. Zij gooiden met een steen een ruit in om er op die ma nier achter te komen of er nog mensen in het kantoor waren. Daarna zochten zij op het aangrenzende terrein van de Diergeneeskundige Faculteit naar gereed schap. Een snijbrander vonden zij niet, maar wel een hamer en een beitel. Zij wachtten tot zondag, verwijderden het glas uit de kapotte ruit, trokken handschoenen aan en namen de kluis on derhanden. Na een uurtje hadden zij de pennen uit de scharnieren getrokken, de afdekplaat van het slot verwijderd en het slot geforceerd. De kluisdeur bleef echter dicht. Toen waren de jongens zo moe van hun ingespannen arbeid dat ze het maar opgaven. Wel braken ze nog een geldla en een stalen bureau open, maar daar vonden ze geen geld. Het gereed schap lieten zij achter. De politie tekent hierbij aan dat ook dat zeer slim was bekeken. Hadden ze het gereedschap mee naar huis genomen en dat had later als bewijsmiddel kunnen worden gebruikt. tig gegeven bevel te moeten opvolgen, op grond waarvan hij aankondigde de rech ter om een uitspraak te zullen vragen. Hij werd daarin gesteund door zijn colle ga's. De studenten hadden tevoren een mo tie aangenomen waarin voor alle studen ten Nederlands onderwijs op aanvaard baar niveau wend geëist. Hiermee weken zij af van het in september geaccepteer de beginsel dat per trimester een deel van de studenten onderwijs zou krijgen. Toen zij in de loop van de middag het besluit van het curatorium vernamen be schouwden zij dat als een op willekeurige ROTTERDAM. Bij de vreemdelin genpolitie in Rotterdam verblijft momen teel de 27-jarige Baskische fabrieksar beider Claudio Valderrama uit het Spaan se Bilbao, in afwachting van een beslis sing van de Nederlandse autoriteiten over zijn verzoek hem politiek asiel te ver lenen. De Bask meldde zich enkele dagen ge leden bij de politie, nadat hij met het Griekse m.s. „Santa Eudokia" in de Rot terdam aan, waar het schip bij Verolme een reparatiebeurt moest ondergaan. De Spanjaard verliet daar het schip en zocht contact met enkele landgenoten, die op de Verolmewerf als gastarbeiders werken. Op advies van onder andere de Ka merleden Van Tijn en Vellinga meldde Valderrama zich bij de Rotterdamse vreemdelingendienst en vroeg politiek asiel. TERNEUZEN. De 14-jarige Marinus de Zeeuw uit Terneuzen, is gisteren om het leven gekomen toen hij door de zieken auto van het Julianaziekenhuis werd aan gereden. Het ongeluk gebeurde op nauwe lijks vijftig meter van zijn woning, toen hij zonder op te letten te voet de rijweg wilde oversteken. De chauffeur van de ziekenauto kon de aanrijding niet voorko men. gronden toegepaste selectie en weigerden van maandag af onderwijs te volgen. Ook besloten zij tegen het curatorium een kort geding aan te spannen. Intussen heeft het bestuur van de fa culteit der letteren, dat voor al het on derwijs die faculteit verantwoordelijk is, in een brief aan het curatorium scherp geprotesteerd tegen de overneming van verantwoordelijkheden door het curato rium. Het faculteitsbestuur acht deze gang van zaken onrechtmatig. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Luns is van oordeel dat het voor het Nederlandse kabinet en zeker voor de minister van Buitenlandse Zaken „een trieste consta tering is te zien hoe weinig het Neder landse volk bereid is adequaat bij te dra gen voor de defensie" en hoe steeds de defensieuitgaven zijn verminderd. De minister noemde de vier miljard voor onze defensie een luttel bedrag in verge lijking met het bedrag voor sociale voor zieningen, dat in de totale volkshuishou ding van 13 naar 18 miljard is gestegen. Vermindering van de defensie-inspan ning „loopt als een rode draad door onze geschiedenis en wij hebben er allemaal schuld aan", zei minister Luns in ant woord op vragen in het NOS-televisiepro- gramma „Ter Visie" op vrijdagavond. Van buitenlands politiek standpunt be zien kunnen de pogingen tot werkelijk ontspanning door te voeren alleen lukken als er een redelijk evenwicht is in de conventionele strijdkrachten in Europa, aldus minister Luns. „Degenen, die de defensie afbreken, bemoeilijken een po litiek van ontspanning". In dezelfde uitzending zei minister Den Toom „het misdadig te vinden om het te doen voorkomen alsof je je in de NAVO „geweldige inspanningen getroost maar je in werkelijkheid je verplichtingen niet nakomt. Als het ooit tot een conflict zou komen vind ik de schuld liggen bij de mensen, die de zaak voor de gek gehou den hebben". Hij wees erop dat een vol gend kabinet rekening moet houden met een verhoogde uitgave van 150 miljoen gulden. Gebeurt dat niet dan dienen we tegen de NAVO te zeggen, dat we onze verplichtingen niet meer kunnen nako men omdat we niet genoeg geld hebben", aldus de minister. Hij zei verder van mening te zijn dat „de weergave van onze woorden door publiciteitsmedia" de bevolking in ne gatieve zin beïnvloedt. De minister sprak over „argumenten, die uit de lucht zijn gegrepen, verdraaiing van woorden of stukjes uit een zin en dan nog uit een redevoering te halen en dat op zichzelf te gaan interpreteren. Daar heb ik grote bezwaren tegen". Hij verklaarde zowel de nieuwsvoorziening als de opiniërende artikelen te bedoelen. Per paard is gevaarlijk, te voet vermoeiend, per auto verontreinigt de lucht, dus. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een misverstand tussen de Postcheque- en Girodienst en de Algemene Loterij Nederland van de SUFA heeft er toe geleid dat het mogelijk is dat een ander, in dit geval de Algemene Loterij Neder land, geld van iemands girorekening kan afhalen zonder dat deze daarvoor toestemming heeft gegeven. Ruim een jaar geleden had de girodienst de ze „greep in andermans portemon nee", zij het in een wat andere vorm, toegestaan aan een huur-inningskan- toor. Girodienst-directeur G. F. J. A. Groen verzekerde toen, dat dergelijke machtigingen nooit meer zouden wor den verstrekt. Thans komt de Algemene Loterij Nederland met een voor het publiek aantrekkelijke nieuwe loterij vorm. Inplaats van de SUS- en de nationale voor- en najaarsloterijen gaat men eens per twee maanden prijzen tot 100.000 gulden trekken met als lot nummers de gironummers van reke ninghouders, die zes keer per jaar een tkientje van hun giro willen laten af schrijven. Dat gebeurt automatisch. Men wil iedere giro-houder laten mee doen. Maar eerst is men begonnen met een brief aan de reeds bestaande 120.000 SUF A-klanten, die vroeger al een machtiging hadden gegeven tot automatische afschrijving van drie maal minstens vijftien gulden per jaar. In die brief staat, dat wie niet pro testeert geacht wordt akkoord te gaan met de nieuwe afschrijvingen. SUFA-directeur Bergers zegt daar niets kwaads mee te hebben willen doen, maar de SUFA de kosten van hernieuwde vragen om machtigingen te hebben willen besparen. De giro dienst meent dat de rekeninghouders bij het geven van toestemming niet hebben begrepen dat het op deze ma nier zou gaan. De girodienst herhaalt: Niemand mag zomaar aan uw giro-geld komen als u hem daar niet special toestem ming voor geeft. Gebeurt dat tegen uw zin toch dan kunt u in dit geval ook nog na geruime tijd uw geld la ten terugboeken. DEN HAAG. De Inzamelingsactie ln kerken en gemeentehuizen vorige week vrijdagavond voor hulp aan de slachtof fers van de ramp in Oost-Pakistan heeft meer dan twee miljoen gulden opgebracht, volgens een voorlopige schatting. Het to taal bedrag van de giften, gestort op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis, onder wiens auspiciën thans acht Neder landse hulporganisaties samenwerken, is deze week van f 1,4 miljoen tot 3,4 mil joen gestegen. Donderdag kwam een half miljoen gulden binnen, vrijdag driekwart miljoen gulden. Dit weekeinde zal uit Rotterdam het motorschip „Abbekerk" naar Chittagong vertrekken met 250 ton magere melkpoe der, 150 ton botervet en 150 ton geconden seerde melk van de Nederlandse regering. Het Nederlandse Rode Kruis stuurt maan dagavond een derde chartervliegtuig naar Dacca met 36.750 dekens waaraan in het rampgebied dringend behoefte is. AMSTERDAM. Tijdens werkzaamhe den op het oostelijk spoorwegemplacement van het Centraal Station in Amsterdam is1- vrijdagmiddag de 39-jarige NS-employé G. M. Rijkenberg uit Amsterdam door een omvallende kraan geraakt. Hij was op slag dood. '>3 fcï- (Vn onze correspondent) ZWOLLE De heer F. Noorlander, hoofd van de Elbertsschool in Zwolle, heeft van de wethouders van onderwijs te horen gekregen dat hij onmiddellijk de hulp van ouders bii het onderwijs moet beëindigen. Doet h(j dat niet dan bestaat de kans dat hij zal worden ont slagen. Donderdagavond wijdde de VPRO-tele- visie uitgebreid aandacht aan de manier waarop aan de Elbertsschool in Zwolle het onderwijs wordt gegeven en de ma nier waarop de ouders daarbij worden ingeschakeld. Vrijdagmorgen werd het hoofd van de school op het stadhuis ont boden, waar wethouder L. Witvliet van Onderwijs, rijksinspecteur J. H. Krooshof en gemeentelijk inspecteur J. H. Marwitz hem verboden nog langer de ouders bij het onderwijs in te schakelen. Het onderwijssysteem op de school van de heer Noorlander is zodanig dat de ouders er sterk bij betrokken worden en een brug vormen tussen de buurt en de school. De heer Noorlander heeft ver klaard dat hij gewoon doorgaat. (Van onze correspondent) HILVERSUM. In de NOS-studio Vi tus in Bussum heeft de civiele Kamer van de Amsterdamse rechtbank de civie le procedure tussen enerzijds „kruiden dokter" Willem van der Moosdijk uit Cas teren en anderzijds Willem Duys en de AVRO voortgezet. Tevoren hadden rechters, raadslieden, AVRO-stafleden en journalisten (de laat- sten om de openbaarheid van de zitting te dienen) de herhalingen gezien van twee Vuist-programma's. In het eerste, uitge zonden op 13 december 1968, stelden de heer Eerenberg uit Hilversum en twee ex-chauffeurs-vertegenwoordigers van Van der Moosdijk de activiteiten van „de Raspoetin van Brabant" aan de kaak. Door een misverstand bij de bestelling van een telegram was de heer Van der Moosdijk toen niet in de gelegenheid om deze Vuist van Duys bij te wonen. Hij kreeg vier dagen later gelegenheid tot een weerwoord. Ook deze verdediging die in feite geen verdediging was, maar een oproep om hem en zijn chauffeurs niet in de steek te laten liet de recht bank voor zich afdraaien. De speciale rechtbankzitting in de NOS- (Van onze correspondent) DEN HAAG Iedere vader mag sinds januari van dit jaar zjjn zoon of dochter elke voornaam geven die zijn fantasie pro duceert. Geen ambtenaar van de Burger lijke Stand zal daar meer aanmerking op maken. Wettelijk is elke naam toegestaan, mits niet onwelvoeglijk of gelijk aan de geslachtsnaam. De wetswijziging heeft een einde gemaakt aan het tijdperk waarin sommige ambtenaren zich stipt hielden aan de letter van de wet en een voornaam, die naar hun smaak niet door de beugel van de Burgerlijke Stand kon, weigerden in te schrijven. Zulke ruzietjes waren altijd goed voor een stukje in de krant en vaak ook voor twee, als de halsstarrige vader zijn „recht" bij de kantonrechter ging zoeken. Hebben de Nederlandse vaders in de afgelopen elf maanden massaal gebruik gemaakt van de mogelijkheid hun inventi viteit te demonstreren door hun pasge boren kinderen exotische namen mee te geven? Neen, zeggen de afdelingen Bur gerlijke Stand van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Hun ervaring is dat er in feite sinds januari niets veranderd is en dat komt er dus op neer dat vaders en moeders nog steeds „klassieke namen" voor hun zoon of dochter bedenken, meest al namen van grootouders, ooms en tantes. Tot voor kort waren de ambtenaren ge bonden aan de Code Napoleontis, daterend uit het begin van de negentiende eeuw. Dat betekende dat volgens de letter van de wet alleen namen die een verband had den met namen van heiligen mochten wor den toegestaan. Stringent is die bepaling de laatste jaren niet meer toegepast, zeker in de grote steden niet. Wetend dat er aan de wetswijziging werd gesleuteld gingen de ambtenaren, uitzonderingen daarge laten, toch al soepel te werk, daarbij het „Voomamenboekje" hanterend, waarin enkele duizenden „goedgekeurde" voor namen staan. In Amsterdam zegt de chef van de af deling Geboorten en Overlijden: „Wij zijn," met inachtneming van de wet, „altijd al soepel geweest. Dat er nu een tendens is baby's allerlei vreemde voornamen te ge ven, hebben we niet gemerkt". Maar als in de hoofdstad een vader zijn kind een naam wil geven waarvan het later een heleboel last kan hebben, wordt hij daarop wel attent gemaakt. Dat is weliswaar niet de uitgesproken taak van de ambtenaar, hoewel de praktijk leert dat de vaders het advies in de meeste gevallen ter harte nemen. Den Haag constateert: „Er is niet veel veranderd. Een enkele keer krijgt een kind een beetje vreemde naam of een gewone naam die op verzoek van de vader fo netisch moet worden geschreven. Maar in het algemeen zijn de oude, bekende namen nog steeds populair. „Er is een sterke voorkeur naar namen van familieleden. De ouders gaan op de oude voet voort. Af en toe gebeurt het dat een vader zijn dochter een bloemennaam geeft, maar dat behoort tot de uitzonde ringen. Wat wèl voorkomt is dat namen worden verdraaid of anders gespeld: Aal tje wordt Alice en Dik wordt Dick", aldus de Rotterdamse ervaring. Utrecht vertelt hetzelfde verhaal: „Er is eigenlijk alleen in theorie wat veranderd. De grote steden waren toch al geruime tijd ingespeeld op de nieuwe regeling". Bewijs hiervoor is, dat de Burgerlijke Stand in de Domstad na januari geen voornamen heeft ingeschreven die vroeger zouden zijn ge weigerd. Dat alles neemt echter niet weg dat tal van ouders het piekeren over een voor naam op één lijn stellen met de aanschaf van de babyuitzet. Hoe is anders deze willekeurige greep uit een lijst met exo tische namen te verklaren? Aracre, Me- rove, Dardo, Writsaert, Nijamekije, Jero- slauw, Alfaris, Chandrawatie, Gangelhof, Herrybeth. Isminia, Gradie Ate, Levent, Efradus, Quico, Talliende, Pieteranca. Chanderkalie. Eén ding is in elk geval duidelijk ge bleken: Jonge ouders noemen hun kinde ren „bijna" niet meer naar leden van de koninklijke familie. studio over een schadevergoedings-eis van Van der Moosdijk aan de AVRO was een vervolg op een zitting van de civiele Kamer, die enige weken geleden in het paleis van Justitie in Amsterdam plaats had. Mr. K. W. Zieleman, raadsman van de handelaar in kruiden, vond bij het zien van de herhalingen nogmaals bewezen, dat er door Eerenberg, de chauffeurs en Duys verdachtmakingen waren gedaan zonder bewijsvoering. „De teneur is al leen geweest om Van der Moosdijk te., kraken". Over de emotionele verdediging van de „kruidendokter" zei mr. Ziele man: „Deze man is niet opgewassen ge weest tegen dat spel. Hij heeft alleen proberen te overtuigen dat er niets le vensgevaarlijks aan de kruiden was". Voor mr. J. A. van Waarden, gemach tigde voor de AVRO, betekenden de her halingen de bevestiging dat er door Van der Moosdijk niets betwist was over wat er door de heer Eerenberg en de twee chauffeurs over de praktijken van de kruidenhandel „Holland" was verteld. Hij haalde de veroordeling tot 5000 op 11 no vember door de economische rechter in 's-Hertogenbosch aan, waarbij werd uit gemaakt dat de heer Van der Moosdijk zonder diploma of vestigingsvergunning zijn bedrijf had uitgeoefend. „Elke han del die hij zou hebben bedreven is in strijd met de vestigingswet. De handel is onrechtmatig, dus schade bestaat er niet", zei mr. van Waarden. Op 26 januari zal de rechtbank uitspraa doen. ADVERTENTIE Traditie-getrouw geeft Fortgens zijn medewerkers een vrije dag ter kompensatie van de avondlijke verkoopuren voor 5 december. Daarom zijn op maandag 7 december a.s. de deuren dicht en de luiken toe. Overigens: wij wensen u een grandioze pakjesavond. Goud Zilver Horloges Keltum Grote Houtstraat 6 bij de Grote Markt Haarlem Telefoon 023-32 42 59

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2