Russisch commentaar op NAVO-raad: „V.S. PASSEN DE KOUDE OORLOG-METHODE TOE Hoessein in Engeland sSraStSS" ««Sr* wsre* ™l£>°rd ov,r We!,-Berlii" 3SS£ sojSsir.ars Getuige klaagt alley aan Komplot in Ierland ontdekt rrico I i „Portugezen deden inval in Guinee" Italiaanse communisten willen een Europees volksfront oprichten Oost-Pakistan zeker één jaar afhankelijk van hulp BEDELAARS TREKKEN NAAR RAMPGEBIED Klacht van Israël - iciweermannen in Italië in hongerstaking Amerikanen halen zenuwgas weg van Okinawa 3l m VN-commissie t n fpn Aanhangers van gearresteerd van zakenwereld in dagbladen 't Heerlijk avondje is gekomen. Rouwadvertenties Oorzaken My Lai-proces Noodzakelijk niet vergeten,.. Frico eten Oorlogstuig moet naar Johnston-eiland Aardbeving in Chili (Van onze speciale verslaggever) DACCA Bedelaars uit de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca gaan naar het rampgebied om een korreltje rijst mee te pikken van de hulpver lening Eilandbewoners varen 's nachts terug naar de havenstad-hulp basisChittacong, om daar hun melkpoeder, rijst en geconcentreerd baby- voedsel weer op de markt te verkopen. Dit zijn in een door en door ver pauperd en overbevolkt land als Oost-Pakistan onvermijdelijke bijver schijnselen van de massale (buitenlandse) hulpverlening. Ingewijden schatten, dat 25 a 40 percent van het eten, de dekens en het overige ma terieel daar terecht komt, waar het ook voor is gegeven. Verstandhouding Propaganda Geheime fase amm De NAVO heeft gisteren bereidheid te kennen gegeven in multilateraal contact te treden om de mogelijkheid van een Europese veiligheidsconfe rentie te onderzoeken zodra de lopende Berlijnse besprekingen op bevredi gende wijze zijn afgesloten en mits bij de andere Oost-West-contacten voort gang wordt gemaakt. Dit staat in het communiqué, dat na de tweedaagse bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen in Brussel is uitgegeven. Met lopende besprekingen worden be-1 groten, zegt het communiqué dat de ge doeld de SALT-conferentie in Helsinki beurtenissen daar reden tot bezorgdheid over beperking van de strategische be- geven en grote waakzaamheid van de wapening en de contacten tussen de DDR kant van de NAVO-landen rechtvaar- en West-Duitsland, zo deelde de Westduit- digen. se minister van Buitenlandse Zaken Wal- De ministers spreken hun grote voldoe- ter Scheel op een persconferentie mee. ning uit over de belofte van president In een eerste reactie op de NAVO-raad Nixon dat de VS hun troepen in Europa schrijft het Russische persbureau Tass dat zullen handhaven en verbeteren en slechts de bijeenkomst overheerst werd door de tot vermindering zullen overgaan als dat „actieve pogingen van Washington om de door het Warschau-pact ook wordt ge- militaire machine van de Atlantische or- daan. ganisatie te versterken door het opnieuw toepassen van de gevaarlijke methoden \prcmkrijk van de koude oorlog". tt »T*Tm Wüot uit hot Over de voorstellen van het Warschau iïïrlli,,"ÏS Eli iittowiil de Der Frankrijk) hun verklaring, die zea Wat Berlijn betreft verklaarden de vijf- buitenlandse en eigen troepen, tien NAVO-ministers gisteren dat een on- Frankrijk heeft in Brussel overigens belemmerde toegang tot de stad, verbe- een grote eensgezindheid met de andere tering van het verkeer in de stad en NAVO-landen aan de dag gelegd en ner- eerbiediging door allen van de bestaande banden tussen de westelijke sector van de stad en West-Duitsland van groot be lang zijn. gens een afwijkend standpunt ingenomen ADVERTENTIE Het wordt noodzakelijk geacht dat West- en Oost-Duitsland het eens wor den over een verdrag dat hun betrek kingen regelt, rekening houdend met de bijzondere situatie in Duitsland. De regeringen van de NAVO-landen, zo gaat het communiqué voort, zullen energiek hun bilaterale verkennende be sprekingen met alle belanghebbende lan den voortzetten over vraagstukken die verband houden met veiligheid en samen werking in Europa. De ministers zeggen dat een waarlijke en duurzame verbete ring van de betrekkingen tussen Oost en West in Europa moeten berusten op eer biediging van bepaalde beginselen. Deze beginselen dienen de betrekkingen tussen staten te beheersen en zullen wor den opgenomen onder de punten die bij eventueel verder contact tussen Oost en West ter tafel zullen worden gebracht. Da beginselen zijn: Soevereine gelijkheid, politieke onaf hankelijkheid en territoriale integri teit van elke Europese staat; Niet-inmenging in de interne zaken van een land, ongeacht zijn politiek of sociaal stelsel; Het recht van het volk van elke Europese staat zijn eigen toekomst te bepalen zonder dwang van buiten af. Een eensgezinde toepassing van die be- ginselen, zonder enig voorbehoud, geeft pas volledig zin aan een akkoord over wederzijds afzien van geweld of het drei gen daarmee, aldus het communique. Wat de Middellandse Zee betreft, waar de Russen de sterkte van hun marine ver- DUBLIN (Reuter) De Ierse regering heeft bekendgemaakt, dat er in Ierland een komplot is ontdekt om een of meer belang rijke personen te ontvoeren. Premier Jack Lynch zei, dit van de po litie vernomen te hebben. Hij zal zo nodig bijzondere maatregelen nemen. De Ierse premier zei verder, dat de sa menzwering ook plannen omvat om bank overvallen te plegen. Er zullen onmiddel lijk interneringskampen ingericht worden. In verband hiermee en met het oog op de Europese conventie voor de rechten van de mens, is de Raad van Europa op de hoogte gesteld. De kampen waarover Lynch repte bevm den zich in hoofdzaak in de buurt van een legerbasis te Curragh in Midden-Ierland. Ze werden gebruikt in de jaren veertig en in het begin van de jaren vijftig om leden van het buiten de wet gestelde Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) te interneren maar sindsdien zijn de kampen niet meer ge bruikt. In de afgelopen maanden zijn veel ar restaties verricht, in verband met de ont dekking van clandestiene wapenopslag plaatsen, in het bijzonder bij de grens met Noord-Ierland. ROME (AFP) In Italië hebben de brandweermannen besloten tot een hon gerstaking uit protest tegen de weigering van de autoriteiten om hun eisen voor ho gere lonen en kortere werktijden in te wil ligen. Sinds begin deze week is het brandweer personeel al in staking. Als gevolg daarvan konden gisteren gedurende vier uur de luchthavens niet worden gebruikt. De brandweerlieden hebben hun kazernes be zet en weigeren voedsel tot zich te nemen. Alleen in noodgevallen wordt hulpverleend zolang „de fysieke toestand van het perso neel dat toestaat", aldus een communiqué van de vakorganisaties. FORT BENNING, (AP en Reuter). Een lid van het peloton van de Amerikaan se luitenant William Calley heeft op het in Fort Benning gehouden proces over de massomoord in My Lai verklaard dat hjj gezien heeft dat Calley van dichtbij heeft geschoten op twee groepen mannen, vrou wen en kinderen. De man die dit zei was soldaat Dennis Ponti. Hij is de eerste die op het proces een ooggetuigeverslag van de moordpartij gaf. 1 De 27-jarige Calley wordt ervan be schuldigd, op 16 maart 1968 102 bejaarde mannen, vrouwen en kinderen in May Lai I te hebben doodgeschoten. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, Meivin Laird, is akkoord gegaan met het vervoer van het zenuw- en monstergas op Okinawa naar opslagplaatsen op het Amerikaanse eiland Johnston in de Stille Oceaan. De eerste lading mosterdgas zal waarschijnlijk nog deze maand naar Johnston worden vervoerd. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren met de Bntse premier Edward Heath (rechts) van gedachten gewisseld over de toestand m het Midden-Uos- ten. Na afloop van het gesprek van nog geen uur in Heaths ambtswoning was de koning volgens zegslieden „zeer voldaan". Volgende week gaat Hoessein naar de Verenigde Staten, Frankrijk en West-Duitsland. LISSABON (AFP). De conclusies in het rapport van de VN-commissie van onderzoek over Guinee, waarin de verant woordelijkheid voor de invasie in Guinee aan Portugal wordt geweten, heeft in of ficiële kringen in Lissabon geen verwon dering gewekt. Men wijst er in genoemde kringen op, dat een aantal leden van de commissie al stelling tegen Portugal had genomen nog vóór het vertrek van de commissie naar Conakry. Guinee heeft de volken van Portugal, Frankrijk, Italië, de Bondsrepubliek Duits land, Nederland, België en het Verenigd Koninkrijk „opgeroepen onmiddellijk op te treden om de Portugese fascisten te dwingen Afrika te ontruimen". De „kolo nialistische Portugese fascisten besmeu ren u allen", aldus de radio die vervolg de: „Alle volken zijn broeders. Wij heb ben niets tegen u, maar het Portugese fascisme besmet u". De vijf leden van de VN-commissie (af gevaardigden van Finland, Columbia, Pos* len, Zambia en Nepal) kwamen na hun bezoek aan Guinee tot de conclusie dat de schepen die bij de inval in Guinese wateren werden gebruikt, „overwegend door blanke Portugese militairen onder bevel van blanke Portugese officieren waren bemand". In het verslag aan de Veiligheidsraad staat dat de aanvallers bestonden uit Por tugese eenheden, vooral Afrikaanse mili tairen uit Portugees Guinee, onder bevel van blanke Portugese officieren. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft laten weten dat de eerste zending \rj Ponfpffi tot 150 ton mosterdgasgranaten en bommen £_j\\ dl It* JL dllLCl 3 t 4. UHt.^tt rtrtiion Ha KoCpVl 1 IrVtn I beperkt moet blijven gezien de beschikba re opslagruimte op Johnston. Er zijn uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen om het bij het vervoer betrokken personeel en de bevolking van Okinawa te bescher- NEW YORK (Reuter) - De Amerikaanse 5 politie heeft in New York drie mannen en Op het eiland Johnston, waar de Ameri- drie vrouwen gearresteerd die op het punt kanen kernproeven hebben genomen, wo- stonden brandbommen te gooien naar een nen ongeveer 410 burgers, en 500 man bankgebouw. Amerikaans militair en burgerlijk Perso- volgens de politie hadden de zes een neel. In mei gaf president Nixon opdracht beraamd om een feit te alle oorlogsgassen van Okinawa te verwy- ^rle d t gde Zwarte Panter-leider deren in verband met het plan van de herdejaar geIeden in chl_ Amerikaanse regering om het eiland politie werd doodgeschoten. 1972 aan Japan terug te geven. I cago aoor ue WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse observatorium in Washington heeft een aardbeving met een sterkte van 6,5 op de twaalfpuntsschaal van Richter in Noord-Chili geregistreerd. Het epicentrum lag op 120 kilometer ten noordoosten van Autofagasta. Over schade is niet bekend, Cholera. Onder toezicht van het VN-bu- reau voor vluchtelingenhulp (UNRWA) worden alle 307.000 inwoners van de door Israel bezette Strook van Gaza in geënt tegen cholera. De actie zou van daag voltooid zijn. In de Strook van Gaza lijden zeker 156 mensen aan cho lera (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Linkse kringen in Parijs hebben met grote belangstelling kennis genomen van de eerste resultaten die een langdurig onderhoud vorige week in Rome tussen de Westduitse kanselier Willy Brandt en de secretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij Luigi Longo zou hebben opgeleverd. Tij dens dat gesprek zou Longo's voorstel zijn behandeld inzake een conferentie waarvoor alle communistische en socia listische partijen van heel West-Europa zouden worden uitgenodigd. Als ontmoetingspunt werd Stockholm genoemd en als doel de opstelling van T>T* De afgelopen week pas is die hulp verlening goed op gang gekomen door een grootscheepse inzet van Westduit sers, Amerikanen, Fransen en vooral de vroegere koloniale overheersers, de Britten. Had het uitsluitend aan de Pakistani gelegen, dan was effectieve hulpverlening verstikt in bureaucratie, lijdzaamheid en ongeïnteresseerdheid. DE BEWONERS in het getroffen ge bied zijn zeker een jaar afhankelijk van voedselhulp, want de enige rijst oogst per jaar is nu volledig verloren gegaan. President Yaya Khan heeft ook een jaar voedsel toegezegd, maar of die belofte gestand wordt gedaan is de vraag, zeker als de „controle" van de nu massaal aanwezige buitenlandse pers te gelegener tijd wegvalt. Dezelfde twijfels bestaan hier ten aanzien van het geld, dat regeringen als de Nederlandse en particuliere or ganisaties naar de centrale regering (in West-Pakistan) hebben overgemaakt. Een Nederlandse expert, die het be trokken gebied goed kent, zegt: „Het is zo met dit soort rampen, dat men het overleefd heeft of is omgekomen. „Tus senvormen" als gewonden etc. zijn er niet. En die overlevenden hebben al leen voedsel nodig. Daarop moet de hulp in eerste instantie gericht zijn. Het overige komt later wel" Het ver lies aan huizen valt ook bijzonder mee: het verschil tussen dakloos en gehuis vest is een bouwsel van bamboe, dat DE OMVANG van de ramp is nog steeds moeilijk voorstelbaar. Maar des te duidelijker worden de oorzaken: Een cycloon is een bekend verschijn sel van een vijandige natuur in deze streek, behalve eind november. Deze laatste was zowel wat kracht als tijd betreft een uitzondering. De Pakistaanse radio was overge stapt op een nieuw, onwennig waar schuwingssysteem, waarbij de gebrui kelijke „gevaarcijfers" van 110 ach terwege bleven. Daardoor was de be volking nauwelijks voorbereid. (Presi dent Yaya Khan op een persconferen tie: „Als ik de verantwoordelijke man vind, laat ik hem ophangen"). De regering, die zetelt in het op 1600 kilometer afstand gelegen West-Paki stan, had twee dagen nodig om er ach ter te komen wat er was gebeurd, nog eens twee om de ongekende werkelijk heid te kunnen verwerken en bracht toen pas de hulpverlening op gang met het hier alom aanwezige gebrek aan efficiency en interesse (een diplomaat: Alles wat de Pakistani aanraken loopt in het honderd). Dit proces werd nog verslechterd door de uiterst gebrekki ge communicatie, ook in normale tijden, en het wegvallen van essentiële weg en waterverbindingen. De bevolking reageerde apathisch, arm, gewend aan geweld van wind en water en religieus-fatalistisch als zij is. PRESIDENT Yaya Khan mag emo tionele critiek hebben gehad op „over dreven" berichtgeving in de buitenland se pers („Mijn vrienden van de pers hier zijn het met me eens"), feit is nu, dat de buitenwereld, gealarmeerd door diezelfde pers, de verlossende daden heeft gesteld. Politieke motieven achter de gebrek kige Pakistaanse hulpverlening worden van hoog tot laag officieel ontkend. Een diplomaat: „De regering heeft er alle belang bij (het is nu verkiezings tijd) te helpen. Eerder nog zouden Oostpakistani zaken laten mislukken om West-Pakistan de schuld te kunnen geven". Want de oorzaak voor verdachtma kingen en niet altijd onterechte ver moedens blijft: de van oudsher uitge sproken slechte verstandhouding tus sen West- en Oost-Pakistan, een con flict als het Waals-Vlaamse in gigan tische proporties. Een Oostpakistaanse regeringsfunctionaris wil dat graag be vestigen, anoniem echter om buiten de gevangenis te blijven. Hij ziet het wel, in tegenstelling tot de grote massa in dit verre, overbevolkte, intens armoe dige, tropische land, waarin men van een cycloon als de laatste minder op kijkt dan in het Westen. DE KRANTEN in Oost-Pakistan staan nog dag in dag uit vol nieuws over de gevolgen van de ramp en de hulpverlening, waarbij in de foto's een morbide belangstelling voor lijken op valt. In de dagbladen ook „rouw-adverten- ties" van het zakenleven. „Moge God de overlevenden kracht geven" bidt een scheepvaartmaatschappij, het hart van de U.B.L.-bank gaat uit naar hen die door de cycloon zijn getroffen en een verzekeringsmaatschappij houdt het op: en moge de almachtige God de overlevenden nieuwe kracht geven. Amen". De twee behoorlijke hotels in Dacca zitten vol journalisten uit de gehele wereld. In „Intercontinental" zijn zelfs slaapzalen ingericht. De regering geeft journalisten 20 percent korting op de hotelprijzen. Maar goede faciliteiten, die het werk vergemakkelijken, ont breken. De ons bekende weg in Dacca is die van het kastje in het ene gebouw naar de muur in een ander. De actiefste propaganda bedrijven de Amerikanen: de ambassadeur in stil gebed voor de slachtoffers, de ambas sadeur op het vliegveld bij de aankomst van goederen, de ambassadeur in het rampgebied. Alles met veel woorden en foto's. Van de Nederlandse hulp is in de toch zeer uitvoerige berichtgeving wei nig terug te vinden. Hetgeen niet ver wonderlijk is want de Nederlandse consul in Karatsji (onder wie Oost- Pakistan ressorteert) moest uit de Pa kistaanse kranten lezen wat zijn rege ring heeft gedaan en welke acties in ons land worden gevoerd. Een symp toom van haast Pakistaans-slechte communicatie. een gemeenschappelijk actieprogramma voor belangrijke hervormingen op het gebied van de woningbouw, de gezond heidszorg, het onderwijs en de milieube scherming. Allemaal agendapunten der halve die op het ogenblik de politiek in het bijzonder van alle westelijke landen beheersen en waarvoor een nieuw volks front op Europese basis een gezamenlijk offensief zou kunnen openen. Met het oog op de voorgestelde plaats van samenkomst, heeft Luigi Longo zijn Westduitse gesprekspartner met klem verzocht zich zo spoedig mogelijk met zijn Zweedse partijgenoot en collega-re geringsleider premier Olof Palme in ver binding te willen stellen. Het moet niet temin de bedoeling zijn de invitaties voor het linkse forumgesprek niet aan de par tijen als zodanig doch aan de voornaam ste socialistische en communistische par tijleiders te richten. Langs die weg ho pen de Italiaanse communisten allerlei ideologische en persoonlijke gevoelighe den en verschillen doeltreffender te kun nen ontzien. Dat dit wel bijzondere belangwekken de initiatief van de Italiaanse communis ten uitgaat is niet zo erg verwonderlijk. Ze vormen niet alleen verreweg de groot ste communistische partij in heel West- Europa, maar ze hebben in het verleden zich in hun bewegingsvrijheid ook altijd het onafhankelijkst ten opzichte van de Sövjet-Unie opgesteld. Ofschoon het plan nog maar in een eerste en bijna geheime fase verkeert, is het begrijpelijk dat het vooral in Frank rijk al met warme belangstelling is begroet. Want juist in het socialistische kamp in Frankrijk is men zich bewust van het dilemma dat de Franse commu nisten door hun onderworpenheid aan Moskou nog nauwelijks aanvaardbare partners zijn, terwijl zonder hen toch nooit een regeringsmeerderheid is te vormen. De invloed van de Italiaanse commu nisten op hun Franse geestverwanten kan in dat licht dus alleen maar gunstig werken en wat in het nationale verband tot dusver altijd onmogelijk is gebleken, kan in de Europese samenhang mis schien bereikbaar worden. TEL AVIV (AFP) Israel heeft zijn 26ste klacht by de commissie voor toe zicht op de naleving van het bestand in Jeruzalem ingediend. Volgens deze klacht hebben de Egypte- naren in de afgelopen 24 uur nieuwe raketbatterijen in de richting van het Suezkanaal verplaatst. Vliegtuig met hulpgoederen vertrekt van het vliegveld van Karachi. Campagne. In West-Duitsland is een cam pagne via radio en televisie met behulp van aanplakbiljetten begonnen tegen het rijden onder invloed. Minister van Ver voer Georg Leber die de campagne open de, zei dat er dit jaar waarschijnlijk 6.000 Westduitsers op de weg zullen om komen wegens het rijden onder invloed. Hongerstaking. Zweedse gevangenen in Stockholm hebben hun hongerstaking hervat, nadat de onderhandelingen tus sen de directies van de gevangenissen en de vertegenwoordigers van de gede tineerden die een verbetering yan het gevangenissyteem eisen, zijn mislukt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3