Morgen worden de eerste herfstkampioenen bekend Langs sluizen en havens PTT vraagt medewerking met Kerst en Nieuwjaar SINT GALA IN HET CENTRE SOOSAGENDA Deep Purple Eerlijke jongens uit Enschedé Top de pop pop dertien Stormvogels thuis tegen Rood Wit Porsche bestrijdt luchtvervuiling eillogger „Maria Johanna" „IJMOND" O*"*'** otnetvs uit "«oen 'V ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 6 ZA' Derde klas Postzegel- handel IUaI* IJMUIDEN Wij weten niet of de zeillogger Maria Johanna IJM 318 op de foto thuisvarende is of zeilende op weg naar de visgronden, maar wel dat de foto ruim vijftig jaar geleden is genomen. Het was namelijk tijdens de eerste wereldoorlog. Voor het letterteken en nummer was de rood- wit-blauwe vlag aangebracht en op het achterschip prijkte „Holland" om aan te geven dat ons land neutraal was. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GRATIS PLASTIC ENVELOPPEN VOOR UITNODIGINGEN e/ Electric Centre voor iedereen! Een kreet die niet nieuw is maar volgens de staf van het Centre wel nieuw leven ingeblazen moet wor den. Het experimentele centrum op de Bakenessergracht is een beetje ingeslapen, verkrampt in de hippe, maar niet altijd even leven dige popscene, vindt de staf. Daar om heeft men „gebrainstormd" over nieuwe ideeën die naast de incrowd ook eens wat andere men sen naar het Centre moeten trek ken. „Electric Centre moet om turnen" heet dat dan. yy WÊÊm IJMOND. Morgen wordt in vele af delingen van de KNVB-amateurcompeti- tie de eerste helft van de competitie af gerond. Dat geldt in drie van de vier af delingen, waarin IJmond-clubs uitkomen: alleen in de tweede klasse A, waarin Velsen, De Kennemers en DEM uitko men is men nog niet zover, omdat deze afdeling uit dertien clubs bestaat. In de eerste klasse A hebben alle clubs tien wedstrijden gespeeld: er werd nog geen enkele wedstrijd afgelast! Stormvogels sluit de eerste helft van de competitie af met een thuiswedstrijd tegen het debu terende Rood Wit uit Amsterdam-Noord Rood Wit stoomde ineens van de vierde klasse naar de hoogste amateur-afdeling, waarin de ploeg aanvankelijk ook van al les kon. Daar is echter de klad ingeko men: de laatste drie wedstrijden gingen verloren. Voor Stormvogels een mooie ge legenheid om weer een zege te gaan be halen. De IJmuidenaren hebben beide punten hard nodig. Tegen Rood Wit lijkt de kans op een zege reëel op voorwaar de dat de IJmuidenaren weer eens raak schieten. De kans hierop wordt steeds groter: zevenenhalf uur competitievoet bal scoorde Stormvogels niet en met schutters als Dikstaal, Seegers en Bak ker in de voorhoede moet aan dit doel puntloze tijdperk toch spoedig een einde gemaakt worden! In de tweede klasse gaat Velsen sa men met Zilvermeeuwen aan de leiding. Het grote treffen tussen deze twee clubs komt de volgende week aan de beurt, zondag speelt Velsen een thuiswedstrijd tegen HRC. De oud-eersteklasser uit Den Helder speelt met wisselend succes in de zondag in Driehuis flinke tegenstand bie den. Er liggen echter mogelijkheden voor de formatie van trainer Piet van de Kuil indien de tegenstander tenminste niet on derschat wordt. Het knap debuterende De Kennemers met drie punten ach terstand op de vierde plaats ontvangt het Amsterdamde DWV dat de vorige week knap werk leverde door Velsen op een gelijkspel te houden. Voor de solide Kennemers-defensie een lastig karweitje, dat wel geklaard zal worden, het woord zal zijn aan de schutters der Beverwijk- se formatie. De andere Beverwij kse ver tegenwoordiger in deze afdeling, DEM, gaat op bezoek bij Ripperda. Beide ploe gen staan er niet best voor: zij hebben evenveel verliespunten, DEM speelde een wedstrijd meer en heeft twee punten voorsprong op de Haarlemse ploeg die op de fatale voorlaatste plaats staat. DEM mag niet verliezen bij de Haar lemse formatie. In de derde klasse A vormen de drie ÏJmond-vertegenwoordigers nog steeds de kopgroep met Beverwijk als vaandeldra ger. De Beverwijkers hebben een voor sprong van twee punten op VVB en ADO' 20 die de tweede en derde plaats delen. Daarachter volgt WFC als voornaamste concurrent met evenveel verliespunten als VVB en ADO'20, maar met een wedstrijd minder gespeeld. Juist dit WFC komt bij koploper Beverwijk op bezoek, zodat Be verwijk zich met een zege van een grote concurrent kan ontdoen. Voor VVB-ligt een thuiswedstrijd tegen het niet al te best draaiende CSV te wachten en daar uit kan VVB waarschijnlijk wel een klei ne zege halen: CSV verloor zijn laatste drie wedstrijden en zag in die drie wed strijden niet minder dan 12 doelpunten tegen zich gescoord. ADO'20 ontvangt RKAFC dat ook vrij hoog geklasseerd staat en door een zege op gelijke hoogte met de Heemskerkers kan komen. Voor ADO'20-trainer-coach Pieneman zou een zege een mooie beloning zijn: hij be haalde onlangs zijn A-diploma. In de vierde klasse C gaan de zaken niet best voor VSV. De technisch goed onderlegde ploeg mist schutters en zakt hoe langer hoe meer op de ranglijst. Leid de VSV half oktober nog 'in deze afde ling, nu staan de Velseroorders niet ver meer van de onderste plaats. Bloemen- daal ontvangt VSV zondag en de Bloe mendalers staan net onder VSV. Voor VSV dus zaak om weer eens een zeeg te behalen. KIC klom de laatste weken weer wat naar boven en staat zondag voor de grote krachtproef: een uitwedstrijd te- ,gen koploper VVH. Winst betekent een plaats in de kopgroep, verlies houdt in dat de Velsen-Noordse combinatie weer aan de lange weg terug moeten begin nen. STUTTGART (AP). De directie van de Porsche fabrieken heeft gisteren aangekondigd dat de firma zich aan het eind van dit seizoen uit de race-sport zal terugtrekken. De firma heeft dit jaar voor de tweede maal in successie het merkenkampioen- schap gewonnen. Dr. Ferry Porsche ver klaarde dat de maatschappij technische steun zal blijven geven aan particuliere ploegen die in Porsches racen. Porsche zelf zal wel ploegen inschrijven voor gro te internationale rally's. Porsche zei dat de middelen die vrij komen voor het opgeven van de ren sport, zullen worden gebruikt voor ande re problemen, in het bijzonder het onder zoek naar de mogelijkheden tot verwijde ring van giftige stoffen in uitlaatgassen. ADVERTENTIE import, export, detail Door uitbreiding van onze postzegelhandel, kunnen wij u nu de grootste sortering aan bieden en tegen scher pe prijzen leveren. G. BAKKER, Sneiliusstraat 53, IJmui- den. Telefoon 15053. De logger is in 1916 te IJmuiden thuis gaan behoren en was toen acht jaar oud. In 1908 was het vaartuig gebouwd op de bekende werf van de Gebr. Boot in Lei derdorp voor rekening van W. Tom, re der in Katwijk aan Zee. De naam van het schip luidde toen Willem KW.96 en schipper Arie Kuyt haalde de zeilloger nieuw uit. In het jaar 1913 werd Pieter van Duij- venbode jr. schipper op de Willem, die een inhoud had van 94 bruto region bij een lengte van 23.42 m, breedte van 6.92 en een holte van 3.10 m. Zoals gezegd, kwam de logger in 1916 naar IJmuiden, na te zijn aangekocht door de Visscherij Maatschappij Kenne- merland, waarvan de heren Th. van der Klaauw en P. Verwoerd de directie voer den. De Willem KW.96 kreeg de naam Maria Johanna IJM.318 en P. van Duij- venbode bleef er schipper op. De rederij had nog drie zeilloggers: de Wilhelmina IJM. 298, schipper J. van der Plas; de GEBOREN: Mireille d.v. E. A. Vierhout en. J. W. Swenneker; Giuseppe z.v. N. Mon- ni en M. Ledda; Sonja M. E. d.v. R. G. Köppler en C. M. E. Reitsma; Martij n z.v. J. van Bemmelen en W. A. Flohil; Hans B. z.v. R. R. IJpma en M. M. Hoogewerf; Adrianus J. z.v. J. W. M. Bodewes en C. D. M. Rietkerk; Yvonne d.v. J. Groot en M. P. Heinemeijer. ONDERTROUWD: M. J. Graaman en A. C. M. Al; P. Ratten en W. Westhof; A. A. M. Pleijster en G. Rook; B. C. Dijkman Dulkes en M. A. F. Duiker; G. L. Lammers en C. M. Smaling; J. van Lieshout en T. G. Stuiver; J. Balder en H. J. Douwes; J. T. Bouman en W. M. den Blaken; G. Meijer en J. Smoes; E. J. van Berkel en S. E. M. Kleinsman; L. A. W. Blindenbach en H. I. de Ruiter; D. P. Blok en A. G. Sikkema; H. B. Johansen en M. F. Windijk; P. M. Kuijl en A. M. Niesten; C. J. Ponstein en A. W. Gordijn; A. G. Traa en E. W. M. Schavemaker. GETROUWD: E. Olcayalp en A. Sta- fecki; W. A. Kick en C. M. J. Bleeker; P. H. van Kampen en F. Kooijman; F. L. Steen en M. S. Meerlant; P. A. Deen en A. van der Zee; J. H. Dijkstra en J. G. J. de Roos; J. W. C. M. de Mol en D. Rade maker; J. W. Louwen en A. van den Hul; C. M. Hoogewerf en C. W. Appel; A. J. Martens en M. J. K. Oudshoorn; A. J. Hermans en C. E. Bakkum; J. M. de Wit en A. C. M. Dam. OVERLEDEN L R. van Kerckhoven, 50 jaar; T. Ottens 82 jaar, gehuwd geweest met F. Weidijk; E. Zijlstra, 58 jaar; C. M. Limmen, 71 jaar, gehuwd met J. J. de Wit. De „Maria Johanna" in volle zee. Hendrika IJM.302, schipper Jac. van der Plas; de Anna IJM. 321, schipper C. Schaap. Het was in de tijd dat IJmuiden 64 zeilloggers, 9 motorloggers en 19 stoom- loggers in zee had, buiten het aantal stoomtrawlers. Aan het begin van de jaren twintig bleven verscheidene IJmuidense zeillog gers binnen en veel schepen werden ver kocht, zoals de Maria Johanna, die in 1924 naar Katwijk terug ging en het eigen dom werd van de N.V. Visscherij Mij.v.h. C. Ouwehand Sr. De naam veranderde in C. Ouwehand sr KW. 154 en Leen van der Plas ging er mede ter haringvisserij. In die tijd had reder C. Ouwehand sr tevens de zeilloggers: Henk KW 56, schip per Jacob Schaap; Kees KW.105, schipper Huig van Beelen; Tine KW. 153, schipper Arie van Duijn; de Cornelia KW. 175, schipper Klaas van der Plas, in de vaart. In 1925 werd Klaas van der Plas Berw. z. schipper op de KW. 154 en het schip is daarna nog enige jaren in de vaart ge bleven. Tegen het einde van de jaren twintig werden veel zeilloggers opgelegd. De tijd van de motorlogger brak aan en niet iede re logger genoot het voorrecht meteen met een motor te worden uitgerust. De C. Ouwehand Sr KW.154 werd in 1928 opgelegd en er zijn enkele jaren mee heen gegaan voordat nieuw emplooi voor de logger gevonden kon worden. Aan het begin van de jaren dertig wer den enige zeilloggers verkocht aan Kat- wijkse schippers-eigenaren die met fami liekapitaal een eigen bedrijf begonnen; zij gingen met hun schip uitsluitend de trawlvisserij uitoefenen. Voor zover zij dat nog niet hadden, werden de loggers van een motor voorzien en deze trawllog- gers namen de taak van de kuststoom- trawler over wat de aanvoer van schol en tong betreft. Veel IJmuidense stoomtrawlers bleven in die tijd binnen wegens de slechte be drijfsresultaten en de grote staking in het IJmuider trawlerbedrijf betekende het einde voor tientallen stoomtrawlers. Na enige jaren stil te hebben gelegen, werd de C. Ouwehand sr KW. 154 aan gekocht door KL de Mol en W. van Bee len, die hun bezit vernoemden naar de echtgenote van Katwijks burgemeester: Mevr. Woldringh van der Hoop-André de la Porte (KW. 154). Het vaartuig werd uitgerust met een 150 pk Kromhout mo tor en het heeft tot 1940 aan de trawler visserij deelgenomen. Na de meidagen van 1940 duurde het niet lang of de KW. 154 werd gevorderd door de bezetter. Na een verbouwing kwam het schip onder Duitse bemanning in dienst van de Kriegsmarine als Vor- postensicherungsboote Vs 1419 en dat is het laatste wat van het vaartuig bekend is. Aangenomen mag worden dat deze in 1908 als zeilvaartuig gebouwde logger in Duitse dienst verloren is gegaan ARIE VAN DER VEER. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Gezien de ook dit jaar weer te verwachten grote Kerst- en Nieuwjaarsdrukte b(j de posterijen en de daarmee gepaard gaande vertragingen, heeft het postdistrict Haarlem een aantal maatregelen genomen waarbij de hulp van het publiek wordt gevraagd. Een nieuwtje is de proef met gratis plastic enveloppen voor geboorte-, verlo- vings-, trouw- en rouwkaarten alsook uitnodigingen. Deze kunnen nu in plastic verpakt afgegeven worden aan het loket. Daarmee wordt voorkomen dat ze tus sen de grote hoeveelheden kerst- en nieuwjaarspost terechtkomen en daardoor vertraging oplopen. Het benodigde aantal enveloppen kunt U vanaf vandaag bij het postkantoor afhalen. Het enige dat de PTT voor deze service vraagt is een kleir beetje medewerking De geplaagde posterijen vragen u Kerst- en Nieuwjaarskaarten tussen 14 en 19 december vóór 14.00 uur te posten en dat in ieder geval niet in het weekend te doen. In de hal van de postkantoren en postagentschappen zullen speciale zakken- rekjes staan voor de kerst- en nieuwjaarshausse. Men wordt verzocht daarvan gebruik te maken en te letten op de splitsing in „lokaa'". „overige bestemmingen" en „buitenland". Deze maatregelen gelden voor het gebied Haarlem en omliggende plaatsen, Bol lenstreek, Haarlemmermeer, IJmuiden, Beverwijk en Castricum. In deze streek zal tussen 7 en 11 december een huis-aan-huis-folder-actie worden gehouden waarin het publiek om medewerking wordt gevraagd. H Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks worden gezonden aan: Redactie Haarlems Dagblad, rubriek Hop- pelepop, Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingstermijn voor iedere aflevering sluit dins dagmiddag. '\- fmrWi, Eerste resultaat van die „storm" in het grote Sintgala dat vanavond 5 december in het Centre wordt gehou den. Om nog even in de hip-termino logie te blijven: het programma voor die avond is helemaal te gek, way-out man, gewoon niet te geloven. En in normaal spraakgebruik: het moet een gezellige avond worden voor jong en oud met voor elk wat wils, een beetje op de quasi-sentimentele toer. Ster van het gala is Willy Alfredo, de bekende sneldichter van „We zitten hier gezellig en we zitten hier oké". De heer Alfredo heeft ons laten we ten dat hij de enige sneldichter in Ne derland is, al veertig jaar in het ar tiestenvak zit, opgetreden heeft voor radio en tv en in grote schouwburgen. „En we gaan steeds verder", voegt hij daar nog aan toe. Tweede grote klapper moet het vo gelcircus „In 't Hoge Rad" van de Am sterdammer Henk Daniëls worden. Met eindeloos geduld heeft hij 70 parkieten aan zijn wil onderworpen. Ome Henk gaat nummers brengen als „Hotsen De Schaapskoof, FrankrijkiaanIta- liëlaan: elke zondagavond discoavond The American Express. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid: iedere zaterdag sociëteit om 8 uur. Scuff, Eemstraat 6, iedere zondag middag sociëteit van 13.30 tot 16.30 uur. Toy-Toy, Stoofsteeg 1: zaterdag en zondag tot 2 uur, discotheek. Teensoos Anker, Parklaan 45: vrij dag om half acht drive-in show. Riverside, Spaarne 91: zaterdag dis coavond. Commin, jeugdcafé in gebouw De Pauw; Kromhoutlaan 55: zaterdag ge opend van 8 tot 12 uur. Sfeer '69, Ged. Oudegracht 24: zater dag en zondag sociëteit. Rubbishheap, Bavokelder, Wester gracht: zondagmiddag om half drie sociëteit. Weiman, Santpoort' zondagavond ts uur, Box 18, tevens talentenshow voor ieder die wil (opgeven postbus 202 IJmuiden). Allison, Kanaalstraat IJmuiden: za terdagavond Italiaanse popformatie The Wanted. Als dit geen parkiet uit het vogel circus van Henk Daniëls was zou den we deze foto als onderschrift kunnen meegeven: „De duif van het Binnenhof". en botsen", „Opstaan, 't is 8 uur" en „Het Acrobatentrio". Ome Henk wiens achternaam voorlo pig nog in nevelen gehuld is zal de aanwezigen vermaken met gehaaide goocheltrucs die een ieder verbaasd zullen doen staan over deze wonder lijke wereld vol geheimen, waarin het onmogelijke mogelijk wordt en soms, als het niet lukt, andersom. In de pauzes nu eens geen oorver dovende underground maar de zoet gevooisde orgelklanken van Kees „the king" Conijn and his flying organ. Al met al kan het niet anders of het wordt een oergezellige avond die dat zouden we nog bijna vergeten ook bezocht zal worden door de jarige himself die zijn verjaardag temidden van jong en oud hoopt te vieren. Pak de eigen cadeautjes dus maar razend snel uit, want de avond begint om half negen. Entrée is ƒ3,50. De Engelse rockgroep Deep Purple gaat het popjaar 1971 openen. Vrijdag nacht 1 januari treedt deze agressie ve, visueel overrompelende Engelse hard rock act op in Rotterdamse Doe len zaterdagavond 2 januari in het Concertgebouw in Amsterdam. Deep Purple, een vijfmansformatie van de bekende samenstelling (orgel, sologitaar, zang, drums en basgitaar) werd in februari 1968 opgericht. Het eerste succes kwam in de USA. In En geland brak Deep Purple pas in sep tember 1969 door toen zij rock combi neerden met de klassieke muziek van het Royal Philharmonic Orchestra in Londen. Nederland kwam een jaar la ter. De single „Black Night" deed het hier voortreffelijk. Tijdens de Nederlandse concerten zal Deep Purple zich beperken tot het hard rock werk. In het voorprogram ma speelt de formatie Super Sister. HONEST MEN Vorige week zagen we ze lopen in Amsterdam: vijf eerlijke jongens uil Enschede, een beetje onzeker in die grote stad, zoekend naar het Leidse- plein waar ze een afspraak met ons hadden om eens uit de doeken te doen wat voor nadelen het voor een pop groep als „Honest Men" heeft om in Enschede te wonen. „Dat is een erg groot bezwaar", zegt woordvoerder en zanger Henk Bruine- woud (23 jaar oud). „Je mist gewoon een hoop contacten en publiciteit om dat alles zich in de Randstad afspeelt We bestaan al zes jaar. In '67-'68 heb ben we al een paar plaatjes gemaakt maar die hebben niets gedaan" Na dit antwoord blijkt op ons verzoek uit handopsteken dat vier van de vijf le den graag in het Westen zouden willen wonen. Waarom is dat dan nog niet ge beurd? Geen antwoord. ,We hebben er 1. Where have I been wrong Cats; 2. She likes weeds Tee-Set; 3. See me, feel me The Who; 4. To my father's house Les Humphries Singers; 5. Memo from Turner Mick Jagger; 6. Hello darkness Shocking Blue; 7. Over and over George Baker Selection; 8. Love is all around Sandra Andress; 9. Paranoid Black Sabbath; 10. Stop, I don't want to hear it anymore Me- lanie; 11. Lonely days Bee Gees; 12. Comme j'ai toujours envie d'aimer Marc Hamilton; 13. Wacht op mij, Mona Lisa Het Radi Ensemble. wel over gedacht maar eigenlijk nooit serieus over gepraat". Ondanks die handicap ziet het ei nu toch naar uit dat „Honest Men" het gaan maken Oorzaak: de single „Help" een voor al vocaal zeer bekwame en inventieve bewerking van het overbekende Beat- lelied die zich op het ogenblik in snelle vaart door Veronica's tipparade wor stelt. „Help" is een eigen bewerking met voortreffelijke close-harmony zang ge perst in een modern ritme. Dat laatste vindt Henk Bruinewoud erg belang rijk: „We hebben nu acht platen uit gebracht waarvan er zeven zijn ge flopt. Nu is het dan raak, ik dacht vooral omdat we van de conventionele close-harmony zijn afgeweken en mo derne technieken hebben toegepast" De leden van „Honest Men" (Aloys van der Zwaan, solo, 23 jaar jud; Hen nie Lubben drums. 23 jaar oud; Chris de Wolde, slag, 21 iaar oud en Witr de Vos, bas. 23 jaar oud) djn allen professional Geer, rijk bestaan maar we komen eruit" De groep treedt overal in Nederland op en heeft al toerneetjes in Duitsland en Zwitserland achter de rug Zegt Henk Bruinewouó nog: „Gek eigenlijk hé. dat we na zeven flops toch nog altiid gewild zijn Ik ben ervan overtuigd dat als we in Amsterdam gewoond hadden we één van de topgroepen van Nederland zou den zijn" wwwwwwvwvvvl'wwwvvwwwwwwwl,vvw,rt"'wwwvvwwwwww\Awvvvw^^

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 6