Minister Roolvink na mislukt gesprek over matiging: LOONINGREEP SLECHTS MET GROTE TEGENZIN Arrestaties na brand in Amsterdams pension Plannen voor eenl°ntslagen docent Euro-spoorwegmij Korter werken Ivoor 1400 man bij Philips Kerstmis op Cuba wordt uitgesteld MAXI MANTELS MANTEL SPECIALIST Europa-Benfica in samenvatting MEER SAMENWERKING IN „ZES" Advertentie voor AGENDA pagina 10 BRANDT KNIELT VOOR MONUMENT Ontvoerders van dr. Bucher eisen vrijlating van 70 gevangenen Verder in de krant HET WEER 61e JAARGANG NUMMER 31 DINSDAG 8 DECEMBER 1970 Het woord is aan... Teveel voorraad: Kans op mist de grote specialist in HAVANNA (Reuter) Pre mier Fidel Castro van Cuba heeft aangekondigd, dat het kerstfeest op Cuba tot juli vol gend jaar moet worden uitge steld. In een radio- en televisie toespraak van ruim drie uur zei de Cubaanse leider, dat de reden hiervoor is dat elke ver traging bij de suïkerrietoogst moet worden vermeden. Volgens Castro is de beste tijd voor deze oogst de periode no vember tot juli. Na afloop van de suikerrietcampagne kan ieder kerstmis vieren. Castro legde er de nadruk op, dat het tekort op de Cu baanse handelsbalans aanmer kelijk is, in het bijzonder op die met de Sovjet-Unie. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt knielde gisteren voor het monument voor de Joodse Helden in Warschau. Brandt had even tevoren een krans gelegd bij het monument ter nagedachtenis aan de strijd van de joden in het ghetto van Warschau tegen Duitse troepen in de tweede wereldoorlog. Brandt was in de Poolse hoofdstad ter ondertekening van het pas gesloten verdrag tussen Polen en de Bondsrepubüek. (Zie ook pag. 3). is uiteraard de Moderne broche in geel en wit goud, versierd met 3 briljanten 295,-. Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 - Coolsingel 50 Den Haag - Lange Poten 9-11 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodt^ üks E. Koning w./// Monod: Alles wat de moeite waard is ge daan te worden, is de moeite waard goed gedaan te worden. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Het onderzoek naar de oorzaak va nde brand in het gastar beiderspension op de hoek Amstelstraat- Paardenstraat in Amsterdam heeft geleid tot de arrestatie van een 15-jarige jongen en zijn tweelingbroer. Re jongens, beide schildersgezel, worden ervan verdacht de brand, die acht Marokkanen en een Tan- zaniaan het leven kostte, te hebben ge sticht. De jongens hebben onjuiste ver klaringen afgelegd, over wat zij in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben gedaan. Zij hebben beweerd tot onge veer half elf in de bar „Johnny" te zijn geweest op de eerste verdieping van het pension en vervolgens naar de bioscoop te zijn gegaan voor een nachtvoorstelling. Ten bewijze daarvan toonden zij bios coopkaartjes. Personeel van de bioscoop heeft ech ter aangetoond dat de kaartjes niet voor die voorstelling kunnen zijn verkocht, en ook kon worden vastgesteld dat zij met bij de nachtvoorstelling kunnen zijn ge weest. Volgens hun bewering zouden zi] pas na afloop van de film, om drie uur van de brand hebben gehoord en naar de Amstelstraat zijn gegaan. Getuigen hebben verklaard de broers al vóór drie uur in de Amstelstraat te hebben gezien. Even na het uitbreken van de brand heeft een getuige gezien dat twee man nen uit het huis kwamen en wegrenden De recherche houdt rekening met de mo gelijkheid dat dit de twee jongens zijn Inmiddels is komen vast te staan dat de brand niet op twee, maar op éen plaats is begonnen. Verkoolde houtresten zijn naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag gezonden, waar onder zocht wordt of er zich sporen van pe troleum in bevinden. HILVERSUM. De KRO-televisie zal vanavond een 45 minuten durende samen vatting uitzenden van de benefiet-voetbal- wedstrijd tussen een Europees elftal, waar in onder meer Johan Cruijff uitkomt, en de Portugese club Benfica. Deze benefiet wedstrijd is vanmiddag in Lissabon ge speeld. De KRO heeft met Benfica over eenstemming bereikt omtrent de rechten. De samenvatting begint om 20.20 uur op Nederland 2. Het aangekondigde program ma „Modsquad" komt hierdoor te verval len. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het kabinet zal binnen enkele dagen besluiten tot een ingreep in de lonen voor het komende jaar. Minister Roolvink (Sociale Zaken) ziet daarin geen aanleiding om heen te gaan. Hij verklaarde gister avond, na afloop van het mislukte overleg tussen een kabinetsdelegatie en voorzitters van werkgevers- en werknemersorganisaties: „Het kost mij de grootste moeite om een loonmaatregel te nemen, dat weet langzamerhand iedere Nederlander. Maar ik ben nog nooit mijn verantwoordelijkheid uit de weg gegaan en ik zal dat ook nü niet doen". De bewindsman verklaarde ook dat de economische ontwikkeling sinds septem ber (toen de regering een loonmaatregel aankondigde) eerder verslechterd dan verbeterd is. Tijdens het overleg zijn nieuwe gegevens op tafel gelegd. Daaruit blijkt dat de betalingsbalanspositie on gunstiger zal worden dan werd verwacht. De prijsstijgingen kunnen volgend jaar mogelijk 6 tot 614 percent bedragen. Mi nister Witteveen (Financiën): „alle indi catoren staan op rood". Minister Roolvink zei het zeer te be treuren dat ook de laatste poging om tot een akkoord over de lonen te komen is mislukt. „Ik heb alle hoop nog niet ver loren", zo zei hij, „één telefoontje van werkgevers en werknemers dinsdag is genoeg Hij verklaarde voorts dat een zo sociaal rechtvaardig mogelijke loon maatregel zal worden genomen. Waar schijnlijk zal het kabinet woensdag be slissen. Formeel moet dan nog overleg worden gepleegd met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Het gesprek tussen de kabinetsdelega tie, bestaande uit de minister Roolvink (Sociale Zaken), Nelissen (Economische Zaken), Witteveen (Financiën), Lardinois (Landbouw) en staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) duurde bijna drie uur. Werkgevers en vakbeweging zijn tij dens dit beraad .geen duimbreed afgewe ken van hun eerder ingenomen stand punten. NVV-voorzitter Kloos: „De regering en de werkgevers zijn het eens over een maximale stijging van het besteedbare loon van twee percent. Dat zou niets min der dan een centrale loonronde beteke nen. Wéér is mijn indruk bevestigd dat de werkgevers zonder dat met zoveel I woorden te zeggen aansturen op een loon- pauze." De vakbeweging blijft erbij dat zij zich niet wil binden aan een concreet percentage. Een toegevend telefoontje van de centrales is niet te verwachten. VNO-voorzitter drs. S. C. Bakkenist: ,Wij vinden een algemene uitspraak over loonmatiging niet voldoende. Er moet naar onze mening met een concreet per centage worden gewerkt en dat wil de vakbeweging niet." Naar de mening van de heer Bakkenist hebben de bewindslieden concreet het I standpunt van de werkgevers gedeeld. Hij I herinnerde eraan dat de reële inkomens verbetering in 1970 tussen de 6 en 6y2 percent zal bedragen. Voor 1971 zal die tussen de 0 en 2 percent zijn, vermeer derd met de incidentele loonstijging. Als I men die reële inkomensverbeteringen van 1970 en 1971 samen neemt, komt men op cijfers die de Nederlandse economie moei lijk kan torsen. De ministerraad is vanmorgen in extra zitting bijeengekomen. De bewindslieden die maandagavond aanwezig waren bij het gesprek met de voorzitters van het georganiseerde bedrijfs leven, brachten de raad hierover verslag uit. Verwacht kan worden dat als het kabinet besluit een maatregel krachtens artikel 10 van de wet op de loonvorming te nemen, die beslissing woensdagmiddag aan de orde komt in de vergadering van de looncom missie van de stichting van de arbeid die al onafhankelijk daarvan was vastgesteld. Minister Roolvink gisteravond na het loonoverleg in Den Haag temidden van journalisten. BRUSSEL. De spoorwegmaatschap pijen in de zes EEG-landen zullen nau wer moeten gaan samenwerken. De mi nisters van Vervoer van de zes landen hebben maandag in Brussel unaniem een resolutie aangenomen waarin deze samen werking wordt geëist en waarin de spoor wegmaatschappijen om een jaarlijks vor deringenrapport op dit punt gevraagd wordt. Wat in de resolutie is neergelegd kan de eerste aanzet zijn tot vorming van een Europese spoorwegmaatschappij, al dus staatssecretaris Keyzer. De maatschappijen wordt om nauwere samenwerking gevraagd op technisch en commercieel gebied. Op technisch gebied wordt onder meer aanbevolen de samen werking bij de exploitatie van de spoor wegnetten uit te breiden, om het rollend materieel te standaardiseren, om unifor me technische oplossingen te zoeken voor automatisering voor veiligheidssystemen en automatische treinbesturing en ook om samen te werken bij de uitwerking en uitvoering van nieuwe technieken. Daarbij denkt men dan aan luchtkussen- treinen. De maatschappijen zullen ook veel meer samen materieel in grote hoe veelheden moeten bestellen en dienen na te gaan hoe tot een gemeenschappelijke financiering gekomen kan worden. Dat betekent ook een nauwere samenwerking bij de research. Op commercieel gebied verlangt de resolutie van de maatschappijen het op stellen van internationale tarieven, uit breiding van het onderling gebruik van de wagons, uitbreiding van de internationale goederentransporten door het samenstel len van homogene treinen (lange treinen die grote trajecten afleggen), sneller in ternationaal reizigersvervoer en wat voor al van belang is: de maatschappijen moe ten gaan onderzoeken hoe internationale maatschappijen opgericht kunnén worden voor het beheer van bepaalde diensten. De spoorwegnetten zullen meer geïnte' greerd moeten worden door gemeen schappelijke handelsorganen die werken met gemeenschappelijke tarieven en die snel op marktschommelingen kunnen rea geren. Ook de moeilijkheden bij het over schrijden van grenzen zullen opgelost moeten worden. De spoorwegmaatschappijen zullen ver der veelvuldiger overleg moeten plegen met andere Europese staten en wel in het kader van de internationale spoorweg unie. Omdat alle ministers het unaniem eens konden zijn over deze resolutie, die is voortgekomen uit een Nederlands en een Frans initiatief, noemde staatssecre taris Keyzer hetgeen maandag bereikt is een groot resultaat. De Nederlandse bewindsman liet dui delijk blijken dat naar zijn mening ook op luchtvaartgebied in de toekomst iets soortgelijks tot stand moet komen. Naar hij meedeelde zal de Europese commis sie een initiatief nemen om experts uit de zes landen een werkgroep te laten vormen die een nauwere samenwerking op lucht vaartgebied moet bestuderen. BEVERWIJK de halve achterpagina van De Volkskrant is vandaag gewijd aan een advertentie, waarin wordt geprotes teerd tegen het feit dat Wim Sprenger, de docent die na de troebelen ontslagen werd aan de Katholieke Pedagogische Academie Beverwijk, nog steeds werkloos is. Zoals bekend is Sprenger de enige docent die de zijde van de „alternatieven" heeft gekozen. In januari werd hij geschorst en vervolgens ontslagen. In de advertentie, die betaald is door de schrijver Jan Wol kers, wordt met de herhaalde vraag „Neemt u het, dat..." vastgesteld dat Sprenger op de bres stond voor de verbe tering van het onderwijs, dat hij nog werk loos is, ondanks de belofte van staatssecre taris Grosheide dat niemand de dupe zou worden van de actie en dat Sprenger tot de weinigen behoort die visie hebben op het onderwijs. De advertentie is ondertekend door 49 mensen, onder wie de cabaretier Jaap van der Merwe, vier Kamerleden van de PSP, twee van de P.v.d.A. plus André van der Louw. RIO DE JANEIRO (AP). De Brazili-1 aanse regering heeft ongeveer 20.000 mili tairen en politiemannen ingezet in de op sporingsactie naar dr. Bucher de ontvoerde Zwitserse ambassadeur in Brazilië. Volgens onbevestigde berichten zouden de ontvoerders van de diplomaat de vrij lating van circa zeventig politieke gevan genen eisen. De twee documenten waarin de ontvoerders deze eis stelden, zouden in handen van de politie zijn, die geweigerd heeft de eisen te publiceren. (Zie verder pagina 3) (Van onze correspondent) HEERLEN. Philips zal de arbeids inspectie toestemming vragen om in vijf vestigingen in Nederland arbeidstijdver- korting in te voeren. In Limburg zullen de bedrijven in Heerlen, Sittard en Heer bij I de maatregel betrokken zijn. In Sittard zullen 450 werknemers, in Heerlen 235 en in Heer 161 werknemers kortere werktjj- I den maken. De arbeidstijdverkorting is nodig om de te hoog opgelopen voorraden op een lager niveau te brengen. Naast de drie Limburg se vestigingen zullen ook de bedrijven in Uden en Zwolle werktijdverkorting invoe ren. De maatregel heeft gevolgen voor on geveer 1400 van de ruim 4500 medewerkers. Volgens de plannen zal nog deze maand twee weken verkort worden gewerkt. En kele groepen zullen echter drie weken verkort moeten werken. Over de dagen waarop verkort wordt gewerkt zullen de werknemers het netto salaris ontvangen. De vakorganisaties zijn akkoord gegaan met de maatregel. De ondernemingsraden van de verschillende vestigingen en het personeel zijn ingelicht. In de Limburgse bedrijven is naar aanleiding van de werk tijdverkorting geen arbeidsonrust ontstaan. Vanaf 23 november pendelen al 20 werk nemers van Philips Sittard naar Venlo. Daar zijn ze ingeschakeld bij Pope een dochteronderneming van Philips, die een tekort aan arbeidskrachten heeft. ,f Uit het binnenland2, 11 Buitenlands nieuws 3 Plaatselijk nieuws ....5,6, 7 Kunst 9 Radio en tv9 Weerrapport 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport13 Luidsprekers 1 Deze krant bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond Licht tot half bewolkt en over wegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In het algemeen weinig wind. Ongeveer dezelfde tempa- turen als vandaag. ...»y.-.v..-.ss^As>s. W. .3 QUI NHON. (AP) Voor de tweede achtereenvolgende dag is het gisteren in de Zuidvietnamese stad Qui Nhon tot hef tige anti-Amerikaanse ongeregeldheden 1 gekomen, nadat een middelbare scholier door een Amerikaanse soldaat was neer- I geschoten. ADVERTENTIES vy ADVERTENTIES v - - »uumuNiui«imuiiiuuuiiiHiiiim« i- T HAARLEM Grote Houtstraat 180 JUWELIERS IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 pei week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1