Mening van huisvrouwen: Het brood is niet erg lekker meer Minister Beernink dé grote boeman TWEEDUIZEND POLITIEMANNEN HEKELEN REGERINGSBELEID FEL Rooiregeling voor fruittelers beter Bankdirecteur spoorloos na miljoenen- zwendel Mej. dr. M. de Boer in proefschrift: DUIMZUIGEN SLECHT VOOR GEBIT WITWAS EN SIGAREN NU DUURDER ARAGNE Meisje omgekomen in brandend huis Advieslij st voor CH-kandidaten Tweede Kamer „DE BOKKEDOORNS" DE BOKKEDOORNS" DINSDAG 8 DECEMBER 1970 2 DEN HAAG Meer dan tweeduizend politiemannen uit heel Nederland zijn maandag in de grootste zaal van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag bijeengekomen om op demonstratieve wijze hun ongenoegen te uiten over het politiebeleid van de regering. De politieambtenaren wensen een uitkering-ineens van 1200 gulden in plaats van een uitkering van 500 gulden, zoals door de minister van Justitie en de minister van Binnen landse Zaken is toegezegd. Dreigement 19 Grieven Motie Kerkelijk nieuws Stap uit de zorgenwereld ineenoasevansfeervolle gastvrijheid bij Gastronomerie Wethouder van Gelukpark-Zeeweg-0verveen-Tel.023-263600 MEISJES DEN HAAG. De minister van Econo mische Zaken is akkoord gegaan met prijsverhogingen voor de witwas en voor sigaren. De witwasserijen mogen hun ta rieven met 51/2 percent verhogen. Sigaren zullen 1 tot 3 cent per stuk duurder wor den. De minister heeft de wasserijen een prijsverhoging toegestaan om te voorko men dat deze arbeidsintensieve onderne mingen als gevolg van de recente extra loonkostenstijging en stijging van andere exploitatielasten in moeilijkheden zouden komen. De prijsbeschikking voor sigaren ver meldt dat de banderolleprijzen van siga ren, senoritas en sprietjes in de meest voorkomende prijsklassen met 1 tot 3 cent mogen worden verhoogd. De minis ter van economische zaken acht deze prijs verhoging aanvaardbaar, gezien de moei lijke rentabiliteitssituatie waarin de siga- renindustrie verkeert. De twee prijzenbeschikkingen zijn ge publiceerd in de staatscourant van 7 de cember. •VWVWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWW^/VWWWWWWWVWWWWWWWNA DEN HAAG Er zijn nogal wat mensen, die vinden, dat het brood in Nederland vroeger veel lekkerder was dan tegenwoordig. Dit is duidelijk aan het licht ge komen bij een onderzoek, dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek in opdracht van de Stichting Bevordering en Voorlichting Broodverbruik van het Bedrijfschap voor het Bakkersbedrijf heeft laten instellen. Reden van het onderzoek was het dalende broodverbruik in ons land, dat de bakkers zorgen baart. De protestvergadering was georganiseerd door de Nederlandse Politiebond. De con fessionele politiebonden wilden er niet aan deelnemen. Vele spandoeken en borden waren meegenomen en onder het indringende geluid van enkele honderden politie- fluitjes klonken spreekkoren als „Beernink, ha ha ha". Op de spandoeken stond onder meer: „Wilt u een schietschjjfpositie, kom dan bjj de politie", „Vandaag nog achter het H.B. (hoofdbestuur), morgen achter de PTT", „Geen hoon, maar beter loon", „Haal ons uit de Beer (nink) put", „Montreal, Stockholm, Amsterdam", „Hoon, stenen, ben zinebom, mishandeling, dood: f 9,60 waardering in je schoot" en „Geen gelul, we willen f 120 met een nul". De vergadering werd ook bijgewoond door een aantal leden van de Tweede Ka mer, vertegenwoordigers van het ministe rie van Justitie, Eerste-Kamervoorzitter mr. De Niet en de Haagse hoofdcommis saris dr. C. N. Peijster. De voorzitter van de Nederlandse Po litiebond, de heer A. K. Mud, attendeerde er in zijn toespraak op, dat de politie ADVERTENTIE tijdloos sieraad van Hans van der Heyden voor een vrouw die meer waard is dan een horloge IR nu ook horloges- Spekstraat 3, Haarlem achteropkomt. Kwalitatieve herwaarde ring achtte hij nodig. Er zal een wezen lijk overleg tot stand moeten komen en de regering dient beslist meer ruimte te maken in de arbeidsvoorwaarden voor de politieman voor verbetering van zijn po sitie. De heer Mud vreesde dat de politie anders haar toevlucht zal zoeken tot mid' delen die uitholling van het gezag in de hand werken. De politiemannen in de zaal onder streepten de woorden van hun bonds voorzitter herhaaldelijk met luid en lang durig applaus. De vice-voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer A. de Boon, somde de nadelen op, ver bonden aan de uitvoering van de politie taak. Hij repte van ongemakken die in het particuliere bedrijf reeds een halve eeuw overwonnen zijn en zei dat wan trouwen en minachting dikwijls het deel van de politieman zijn in diens werk. De heer De Boon vond het noodzake lijk, dat er een goede voorlichting komt opdat iedereen begrip krijgt voor het werk van de politie en van de gevaren, die daaraan verbonden zijn. Bovendien moet de honorering aangepast worden aan alle inconveniënten van het beroep. Het bedrag van 500 gulden noemde hij eerder een belediging dan een tegemoet koming. De secretaris van de Nederlandse Po litiebond, mr. E. H. de Vrieze, noemde de gevraagde 1200 gulden juist en redelijk „Er is nog altijd een personeelstekort bij de politie. Toch moet het werk worden gedaan. De overheid bespaart door het te kort 20 tot 25 miljoen gulden per jaar terwijl al jaren het personeelstekort wordt verhaald op het personeel dat er wèl is." Mr. De Vrieze had de indruk, dat de overheid niet wezenlijk achter de politie staat. Hij meende dan ook, dat het over leg zal moeten verbeteren. „Want niet al leen de positie van de politie staat op het spel, ook de rechtsorde in Nederland." Zeven leden uit plaatselijke en regio nale afdelingen van de Nederlandse Po litiebond spraken hun collega's toe. Zij zeiden onder meer dat de regering roof bouw op de politie pleegt. Gereleveerd werd dat de vrouwen van sommige poli tiemannen niet alleen thuis durven te blijven als hun man in dienst is. Ook meende men dat het niet aan schouder klopjes mankeert, maar dat van enige andere vorm van waardering niet gespro ken kan worden. Ook viel te beluisteren dat de kloof tussen de overheid en de overheidsdienaren thans zo groot is ge worden, dat die niet meer overbrugd kaï. worden. Het overleg werd gekenmerkt als een eindeloos lange weg, waarop voor namelijk eenrichtingverkeer plaats heeft Betoogd werd ook, dat de politie door de regering in de steek is gelaten en dat men aan woorden niets meer heeft, maar daden verwacht. Ook meenden velen dat de politie thans slechts de mogelijkheid heeft om een keuze te maken tussen het accepteren van ,,de vernederende 500 gul den" of een felle protestdaad. Er werd een motie aangenomen waarin er bij de regering met klem op aange drongen wordt te zorgen dat de taakver zwaringen binnen de kortst mogelijke ter mijn in een duidelijke herwaardering van de politiefuncties tot uiting komen. In de motie wordt ook geconstateerd dat geen wezenlijk overleg kon worden gevoerd over de hoogte van de uitkering ineens De spreekkoren werden tijdens de ver gadering frequenter. Er werd onder an dere geroepen om op het Binnenhof te gaan demonstreren. Hoongeroep klonk regelmatig op aan het adres van minister Beernink. Na de protestvergadering gingen tal van politiemannen naar het regerings centrum in Den Haag. In zeven bussen en een aantal auto's passeerde men het Bin nenhof, waar uit de autobussen en auto'; protesten werden geroepen. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Hijkersmilde W. de Greef te Kamperveen; te IJsselmuiden A. van Brummelen te Heerden; te Veenendaal J. Smit te Putten. Aangenomen naar Rotter dam A. J. Hoorn te Vlcardingen- Bedankt voor Hasselt C. der. Boer te Zeist. DEN HAAG. Mede op sterk aan dringen van de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois, heeft de EEG-ministerraad besloten tot herzie ning van de huidige rooiregeling voor ap pel-, pere- en perzikbomen. Dit besluit is thans formeel bekrachtigd in de EEG- raad van ministers, die maandag in Brussel bijeen was. De herziene EEG-rooiregeling zal met terugwerkende kracht per 1 januari 1970 in werking treden. Fruittelers, die tot rooien van hun bomen overgaan, zullen een premie van maximaal 800 dollar 2896) per gerooide hectare fruit ont vangen (was 500 dollar ƒ1810). Deze premie zal in éénmaal worden uitbetaald (was: in twee termijnen). De eerste helft na het rooien en de tweede helft drie jaren daarna, mits niet tot nieuwe aanplant is overgegaan). Geble ven van de vorige EEG-rooiregeling is het herinplantverbod van fruitbomen ge durende vijf jaar. Als tóch wordt inge plant zal de premie worden terugge vorderd. De premie zal voor de helft door de lidstaten worden gefinancierd en voor de andere helft uit het Europese oriëntatie- en garantie fonds voor de landbouw. Evenals bij de vorige EEG-rooirege ling het geval is geweest, zou deze her ziene regeling in ons land worden uitge voerd door het ontwikkelings- en sane ringsfonds voor de landbouw. Nadere ge gevens over de uitvoering kunnen dan ook binnen afzienbare tijd van de zijde van dit fonds worden tegemoet gezien, aldus een mededeling van het ministerie van Landbouw. Volgens de statistische dienst van de Europese commissie zal de groenten- oogst van de gemeenschap in 1970 25,4 miljoen ton bedragen tegen 25 miljoen ton vorig jaar. Voor de jaren 1965-1969 lag het gemiddelde van de oogst op 24,2 miljoen ton. De fruitoogst zal dit jaar zijn toegeno men van 18,180 miljoen ton vorig jaar tot 18,370 miljoen ton dit jaar. Het gemid delde voor de jaren 1965-1969 lag op 16,830 miljoen ton. De EEG-wijnoogst wordt dit jaar ge raamd op 144 miljoen hectoliter, 17 mil joen meer dan vorig jaar en 8 miljoen meer dan het gemiddelde van de jaren 1965-1969. De kwaliteit van de wijn in Frankrijk is goed, in Italië voldoende, en in Duitsland en Luxemburg middel matig. HEERLEN. Bij een brand op de bovenverdieping van een huis in Heerlen is het 2-jarige dochtertje van de familie Regtop om het leven gekomen. Toen de brandweer reeds met het blus sen was begonnen, ontdekte men dat het meisje zich vermoedelijk nog in het bran dende huis moest bevinden, waarschijn lijk op de bovenverdieping waar de brand ontstaan was. Toen de vuurzee enigszins afnam werd daar inderdaad het stoffelijk overschot van het meisje aan getroffen. Van de huisvrouwen van 50 jaar en ouder, die een betere basis voor ver gelijking hebben en daarom critischer zijn dan de jongere, vindt 41 percent dat het brood vroeger veel lekkerder was dan tegenwoordig. Toch zijn ook nog 25 percent van de jongere huis vrouwen die mening toegedaan. Een derde van de ondervraagden meent, dat echt lekker brood moeilijk te rij gen is. De smaak van het brood is dikwijls bepalend bij de keuze van de bakker en nu büjkt, dat velen liever naar een kleinere bakker gaan dan naar een grote, omdat men het brood van de kleine bakker lekkerder vindt. Daar naast meent men overwegend, dat het brood van de kleine bakker verser is als men het koopt en ook langer vers blijft. In de drie grootste steden van ons land bleek de smaakfactor voor de ondervraagden van zoveel belang te zijn, dat als de kleinere bakker niet bezorgt men het brood dan zelf bij hem gaat halen. De onderzoekers menen dan ook, dat het voor de grotere bakker van belang is goed te letten op de smaak van zijn brood. Momenteel neemt men hem vooral om gemaksredenen. Zou echter ook de kleinere bakker meer aan huis gaan bezorgen, dan zal de grotere bak ker zijn positie moeten handhaven door aanpassing van de smaak van zijn brood aan de wensen van het publiek. Dat bezorgen van brood blijkt voor velen van groot belang te zijn. Onge- SvWWWWWWWWWVWWVWWWVWWWWVWh veer een derde van de ondervraagden wil desnoods zelfs wel een dubbeltje per brood meer betalen als de bakker maar blijft bezorgen. Het oordeel over de smaak van het buitenlandse brood wijkt weinig af van die over het eigen brood, zij het dan dat de helft van de ondervraagden het Franse brood lekkerder vindt. VWWWWWVAAAAAAAAAAAJWVSW\AAA/\AAAAAS\AA/\AAAAAAAAi DEN HAAG. Een commissie onder voorzitterschap van oud-minister mr. IJ. Scholten heeft aan het hoofdbestuur van de Christelijk Historische Unie een ad vies uitgebracht voor de nog op te stel len kandidatenlijst van de C.H.U. bij de komende Tweede-Kamerverkiezingen. Het hoofdbestuur zal op 19 december aan de hand van dit advies een groslijst maken, welke begin volgend jaar de grondslag vormt als afgevaardigden van de plaatselijke C.H.-kiesverenigingen de kandidatenlijst vaststellen. Het is voor het eerst in de C.H.U. dat niet het dagelijks bestuur maar een on afhankelijk college het eerste advies over de kandidaatstelling uitbrengt. De commissie heeft personen, die zij aanbeveelt voor het Kamerlidmaatschap, ingedeeld in vijf groepen van opeenvol gende belangrijkheid. Met de eerste groep dient volgens de commissie de nieuwe fractievoorzitter gekozen te worden. Op de lijst komen vier thans zittende Ka merleden niet voor, te weten jvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen en C. F. van der Peijl, die zich niet be schikbaar stelden, en drs. D. F. van der Mei en dr. H. Schuring, die de commis sie niet op de adreslijst heeft geplaatst. MIDDELBURG. Een 40-jarige Ne derlander, die al geruime tijd spoorloos is, en directeur is van de Panamese bank Intercambio International Bancario S.A. in Nederland, wordt ervan verdacht de hoofdrol te hebben gespeeld in een om vangrijke zwendel in aandelen. Het zou hier om 20 miljoen tot 25 miljoen gulden gaan. Vermoed wordt dat de man met achterlating van een enorme schulden last in Nederland is uitgeweken naar Londen. In België is men al maanden bezig met een onderzoek naar de handel en wandel van deze Nederlander, die zijn praktijken vooral in België schijnt te hebben uitgeoefend met geld van Belgi sche beleggers. De politie vermoedt dat het hier om zwart geld gaat. Aangeno men wordt dat de verdachte al het geld naar Engeland heeft meegenomen. De be leggers werden door de zakenman gelokt door hoge rentepercentages, soms tot bo ven de tien percent. De directeur van intercambio, die zijn hoofdzetel in Pana ma zou hebben, is overigens in Panama niet officieel erkeiKl. De man wordt ook gezocht door de politie van Groningen en Zeist, eveneens op verdenking van oplichting en valsheid in geschrifte. Gisteren heeft de politie in het pand van de Intercambio in Sluis huiszoeking gedaan en een groot aantal bescheiden in beslag genomen. In Kortrijk in België heeft de politie al eerder een inval ge daan. De stappen van de Belgische en Ne derlandse Justitie tegen de financiële ma kelaar zijn genomen op instigatie van de Belgische Bankcommissie, die onder meer is belast met de controle op de naleving van het wettelijk statuut op het bankwe zen, de uitgifte van effecten, de verkoop van aandelen en obligaties en toezicht op de noteringen op de effectenbeurs. De verdachte opereerde de afgelopen tijd beurtelings in België en Nederland. Had hij wat meer speelruimte in ons land dan voerde hij zijn operaties uit vanuit het kantoor in Sluis, wanneer dat in België het geval was deed hij dit van uit Kortrijk. In Belgische bankkringen neemt men aan dat de zwendelactivitei- ten, waarvan de Nederlander verdacht wordt, er wel eens toe zouden kunnen leiden dat de Belgische wetgeving inzake kapitaalmarkt en kapitaalverkeer van 1935 meer aan de huidige verhoudingen zal worden aangepast. ADVERTENTIE temidden van romantisch natuurschoon, halverwege de Zeeweg tussen Bloemend aal en Zandvoort. Daar tintelt uw aperitief. Daar voelt u zich omringd door de persoonlijke aandacht van de Maitre. Daar is het nog goed en gezellig. Met - tijdens het seizoen - exquise wild-specialiteiten. Vanzelfsprekend is het verstandig vooraf even uw tafel te reserveren. Ook een tijdige reservering voor parties en besloten diners geeft ons de kans uw verwachtingen te overtreffen. Ook in het kilste jaargetijde geniet u van warmte en sfeer in UTRECHT. Als kinderen vóór hun zes de verjaardag van het duimzuigen kun nen worden afgebracht en als tevens kan worden voorkomen dat voor die leeftijd de melkkiezen worden verwij derd, zou het aantal gebitsafwijkingen op negenjarige leeftijd aanzienlijk klei ner zijn dan thans het geval is. Dit is één van de conclusies uit het proef schrift „Aspecten van de gebitsontwjk- keling bij kindere. tussen vijf en tien jaar", waarop mej. Martje de Boer, lector in de preventieve orthodontie aan de universiteit in Utrecht, vandaag is gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde. Uit haar onderzoek dat in 1960 van start ging en waarbij 442 kinderen uit Mep- pel waren betrokken, concludeerde zij voorts dat het aanbeveling verdient het kind in de eerste zes levensjaren al de no-dige tandheelkundige aandacht te ge ven omdat tal van afwijkingen dan op latere leeftijd kunnen worden voorko men. Kinderen die nooit aan duim- of vinger- zuigen hebben gedaan, vertonen op ne genjarige leeftijd relatief de meest gun stige afstanden tussen onder- en boven snijtanden. Als tussen het vijfde jaar en negende jaar met zuigen wordt ge stopt, treedt enige spontane correctie op. Dr. De Boer voelt wel iets voor het idee, baby's gedurende de eerste drie levens maanden zo nu en dan kokertjes of wanten te laten dragen. Een buiten lands onderzoek heeft namelijk uitgewe zen, dat voorkomen kan worden dat kinderen duimzuigen aanwennen als wordt belet dat zij hun duim in de mond stoppen op de momenten dat ze daartoe de meeste neiging hebben (voor het slapen gaan en als ze honger krij gen). Wel zal eerst moeten worden on derzocht of de kinderen daardoor geen frustraties oplopen. Duim- en vingerzuigen komt bij meisjes meer voor dan bij jongens. Toen de onderzochte groep vijf jaar was be hoorde 57 percent van de jongens en 66 percent van de meisjes tot de duim zuigers, vier jaar daarna was dat res pectievelijk nog 29 en 38 percent. Bij jongens die op hun negende nog duim zuigen is de duur van de borstvoeding vaak korter geweest dan bij jongens die dat niet doen, maar bij de meisjes viel een dergelijke samenhang niet aan te tonen. Uit het onderzoek van dr. De Boer is ge bleken, dat de eerste blijvende kiezen en snijtanden bij meisjes vroeger door breken dan bij jongens. Bij bijna ne gentig percent van de kinderen waren, toen ze naar 1e lagere school gingen, al één of meer blijvende kiezen door gebroken, Ook daarom drong dr. De Boer, in het kader van de huidige schooltandverzorging aan op het invoe ren van de zogenaamde „voorverzor ging". Opvallend was dat het aantal doorbraken in de zomer groter is dan in de winter. Bij 33 percent van de onderzochte vijf jarige kinderen waren al een of meer melkkiezen getrokken. De gevolgen daarvan mogen volgens dr. De Boer niet worden onderschat; er treedt na melijk steeds een verschuiving naar vo ren op van de eerste blijvende kiezen, zodat er vaak een ruimtetekort ont staat voor de blijvende kiezen die nog moeten doorbreken. Toen de kinderen vijf jaar waren had veertig percent van hen een gebit dat een speciaal ge richte tandheelkundige controle nodig had en vier jaar later werd in de mond van 66 percent van de kinderen een si tuatie aangetroffen die specialistische behandeling vroeg, aldus dr. De Boer. Het onderzoek van dr. De Boer geboren in 1908 in Oldemarkt, werd gesubsi dieerd door de Nederlandse organisa tie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek (ZWO) Haar promotoren wa ren prof. R. W. Broekman en prof. dr. G. J. Leppink.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2