Compleet met vijvers, singels, zitbanken, speelvelden, dierenboerderijsporthal, zonneweide, terrassen HET OVERBOS: van rust op korte afstand van stadscentrum ttèss&gm m Jm «rf- PTT-ers nu ook „stipt" in Utrecht Voortaan ook stofmetingen in IJmond Demonstratieve tocht met fakkels en spandoeken Volkstelling in discussie Vreemd bezoek bij politie Medailles voor trouwe B.B.'ers i *1 Ondernemingsraad bij nv Stork Plaatwellerij Drs. E. L. Berg directeur VNG Psychiatrische kliniek in Amsterdam Federatie Vredeswerkgroepen Andere gedachte doet zich gelden Marktberichten VERPOZING BOERDERIJ WANDELEN WATERPARTIJEN DINSDAG 8 DECEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 7 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Donderdagavond oase behandelt de raad Beverwijk vier be zwaarschriften tegen het ontwerp- bestemmingsplan „Het Overbos". Wat houdt het plan „Het Overbos" in? Het gebied waarover het hier gaat wordt begrensd door de Laan der Neder landen, de Heemskerkerweg, de Alk- maarseweg en de te verlengen Bene- luxlaan. De gemeente Beverwijk wil van het 16 hectare grote terrein, dat is bestemd voor passieve recreatie, een geschikte gelegenheid maken om er te wandelen, spelen, tegen een bal letje te trappen of te vissen. Want dat kan straks allemaal als de waterpar tijen zijn gegraven, de speelveldjes, zonneweide en terrassen zijn aange legd en enkele speelwerktuigen en zit banken zijn geplaatst. ÉiÉiiiÉi 4-4-4-J v ■I hhhn 1 sgiilg SI Thans nood-situatie Dieven aangehouden ÉÈM Het Overbos, op een steenworp afstand van het stadscentrum betekent voor Be verwijk een waardevolle aanvulling van de „groenagenda", waardoor leefbaar heid en leefklimaat in sterke mate wor den bevorderd. Want Beverwijk bezit niet zo bijster veel groen. Bij de vele huizenblokken en parkeerterreinen is drin gend ruimte nodig voor verpozing in een andere sfeer. „Er is een park nodig met grasvlak ten en waterpartijen, eventueel aange vuld met restaurant, terrassen en speel- gelegenheden", aldus de raad in 1964 Het is duidelijk. Naarmate de verstede lijking groter wordt groeit de behoefte om die ruimte veilig te stellen, welke ten behoeve van de recreatie voor de Be verwij kers binnen het stadsgebied nood zakelijk is. Scheybeeck. Westerhout en het Willem-Alexanderplantsoen zijn teza men ongeveer 15 ha. groot. Samen met Het Overbos is er in Beverwijk onge veer 31 ha. groen van formaat. Dat be tekent bij 41.000 inwoners ongeveer 7,5 m2 per inwoner. En deze norm ligt be slist niet aan de hoge kant. Rotterdam en Den Haag bezaten in 1955 16 en 19 m2 parkgroen per inwoner. In Deventer, wil men in de toekomst naar 15 m2 groen. V In het gebied van Het Overbos staan ongeveer negentig woningen, die moeten verdwijnen. Hier enkele van deze sloopobjecten aan de Hoflander- weg. In het Overbos zijn ook de elementen van de actieve recreatie gelegen, name lijk drie hockeyvelden. Bovendien staat daar, als een rots In de IJmond-bran- ding, de unieke en fraaie sporthal zijn plaats waar te maken. Binnen het ge bied liggen ongeveer 90 woningen en eni ge bedrijven, een boerderij (de zoge naamde dierenboerderij) een centrale bakkerij, de in 1964 gebouwde Vrede- vorstkerk en het tijdelijke postkantoor. De kerk kan vanzelfsprekend blijven staan, de woningen merendeels gelegen aan de Hoflanderweg en de Heemsker- kerweg, moeten zonder pardon verdwij nen; de boerderij wordt momenteel her steld en zal straks open worden gesteld voor kinderen, die de in de boerderij aan wezige dieren willen verzorgen, de cen trale bakkerij blijft staan en voor het tij delijk postkantoor moet in de toekomst een andere (misschien definitieve) plaats worden gezocht. De naam Het Overbos is ontleend aan een perceel hakhout, gelegen in het hart, van het plan, uit het midden van de vo rige eeuw en behorende bij het oude Adri- chem. Het Overbos zal vanuit het centrum van de stad gemakkelijk en snel bereik baar zijn. Men is uitgegaan van een wandelsnelheid van 3,2 km per uur. Het geen betekent, dat Het Overbos voor mensen die op 400 meter afstand wonen na 714 minuut wandelen is te bereiken Deze vierhonderd meter noemt men de zogenaamde kinderwagenafstand. Een loopafstand van 800 meter is na 15 mi nuten overbrugd. Het Overbos biedt desgewenst gelegen heid om vanuit de nieuwbouwwijken al wandelend het stadscentrum te bereiken De twee bejaardentehuizen Lommer lust en Huis ter Wijck liggen praktisch bin nen de 400 meter grens. Ook voor scho len, kantoren en dergelijke zal Het Over bos kunnen dienen als een rustig ver blijf tijdens de middagpauze. De vijvers en singels in Het Overbos zijn ongeveer 1.5 hectare groot. Bever wijk zal dit alles royaal gaan aanleggen, De actieve recreatie wordt er mee ge diend, want 's zomers kan men er een visje vangen, terwijl in de wintermaan den, als het vriest en het ijs van behoor lijke dikte is, de schaatssport kan wor den beoefend. Het stadspark Het Overbos sluit aan op het Willem-Alexanderplantsoen. Bever wijk gaat er van uit dat het plan niet alleen moet bestaan uit het zogenaamde kijkgroen, maar dat gebruiksgroen (speel velden en dergelijke) ook in fikse mate aanwezig moet zijn De Hoflanderweg tenslotte zal geheel verdwijnen. Aan de oostelijke zijde van het Overbos neemt de verlengde Beneluxlaan dan de functie van de Hoflanderweg over. (Van een medewerker) VELSEN-NOORD Bij de n.v. Stork Plaatwellerij in Velsen-Noord is weer een nieuwe ondernemings raad gekozen. Het aantal stemgerech tigden bedroeg 286, die 239 stemmen uitbrachten, waarvan 8 ongeldig. Het resultaat was, dat voor de vakbon den in de nieuwe ondernemingsraad wer den gekozen de heren: J. W. Meijer, de tegenwoordige secretaris van de raad, met 55 stemmen; Joh. Smit met 23 stem men A. Pallesen 19 stemmen; L. Otte 14 stemmen; J. Noortman 13 STEMMEN: K. Starreveld en C. G. van Suntenmaar- tensdijk, beiden 10 stemmen; H. Weijer 6 stemmen. Opmerkelijk was bij deze verkiezing dat de zogenoemde „vrije lijst" voor de heer J. J. Koppen niet min der dan 73 stemmen opleverde. Maandag heeft de installatie van de nieuwe ondernemingsraad door directeur G. Hiemstra plaats gevonden en is af scheid genomen van de vertrekkende le den van de raad, die voor hun activi teiten en werkzaamheid in de onderne mingsraad veel dank is gebracht. Bij Stork Plaatwellerij is medegedeeld, dat de raad van bestuur van het VMF- concern, waaronder het Velsens bedrijf ressorteert, per 1 januari 1971 de gehar moniseerde salarislijn voor een elftal functies van Stork-Plaatwellerij besloten heeft volledig op te trekken tot de lijn van Stork Apparaten in Amsterdam, waardoor de achterstand geheel is weg gewerkt. Voor Stork Plaatwellerij houdt dit in, dat nogmaals een aanzienlijk extra bedrag kan worden besteed aan de com binatie van harmonisatie plus salarisver hogingen. Buiten deze algemene verho ging van het salarispeil voor de boven genoemde functiegroepen komt nog de CAO- „loonronde" per 1 januari, die (zo als voorlopig wordt aangehouden) 5,65 percent zal bedragen. Gisteren kon de nieuwe ondernemings raad meteen aan de slag om het resul taat van de functie-indelingen en de ver hogingen door te spreken, hetgeen op woensdag 9 december zal gebeuren met de districtsbestuurders van de vakbonden. Op 18 december zullen de functie-om schrijvingen individueel aan de medewer kers ter hand worden gesteld, waarbij te vens de persoonlijke beoordelingen wor den besproken. Het bestuur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft drs. E. L. Berg te Ede benoemd tot directeur in de plaats van mr. G. W. Toebes, die met pensioen is gegaan. Drs. Berg was van 1963 tot 1966 hoofd van de afdeling economische politiek van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Sedert juni 1966 is hij lid van de Tweede Kamer waar hij voor de PvdA fractie in het bijzonder de overheidsfinan ciën en de belastingwetgeving behandelt. Hij zal bedanken als Kamerlid. UTRECHT. De stiptheidsactie van de PTT is thans ook overgenomen door de bestellers, expediteurs en perronbe dienden in het postdistrict Utrecht. Maan dagavond omstreeks tien uur is er ver traging ontstaan bij de expeditie van de postzakken op het Utrechtse station. Van morgen om tien uur was de achterstand in de expeditie volgens mr. H. Snel, di recteur van het postdistrict Utrecht, weg gewerkt. De perronbedienden (100 in totaal) ne men op het ogenblik de veiligheidsvoor schriften strikt in acht. Dat wil zeggen, dat zij de railverbindingen niet meer met lange rijen postwagens overgaan maar met ten hoogste twee wagens. De sporthal komt in Het Overbos goed tot zijn recht door de er omheen geprojecteerde ruimte. De hal heeft qua plaats contact met het sport complex Adrichem. HAARLEM. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland wil in samenwerking met de gemeente Amsterdam in de hoofd stad een sociaal-psychiatrisch instituut met klinische mogelijkheden bouwen. De huidige situatie ten aanzien van de op vang van acuut storende patiënten wordt ontoelaatbaar genoemd. Het gebouw gaat 12 tot 15 miljoen kosten en krijgt ruim honderd bedden. Hierdoor zou de noodsituatie in Amster dam geheel zijn opgelost. In het voorstel aan Provinciale Staten zeggen G.S. dat de kliniek een onderdeel moet gaan vor men van een groot (zogenaamd breed- spectrum) psychiatrisch ziekenhuis, dat onder meer fungeert als achterland voor doorplaatsingen. Het Provinciaal Ziekenhuis in Sant poort is volgens G.S. door zijn ligging in de regio en het beschikbare apparaat het aangewezen ziekenhuis om deze ge dachte gestalte te geven. Dit ziekenhuis heeft tevens opleidingsbevoegdheid voor artsen tot zenuwarts, zodat ook de assis tent-geneeskundigen met de Amsterdam- sterk sociaal-psychiatrisch, op de noden GGD geconfronteerd worden met een sterk sociaal-psychiatrisch, op de noeden van de maatschappij gericht handelen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Twee inwoners van Zeist zijn door de politie aangehouden op verdenking van diefstal van een telmachi ne, die op 25 september uit een winkel van de firma Dingier was verdwenen. Het duo was niet meer in bezit van het apparaat. De mannen hadden de machi ne voor 200 verkocht. De waarde er van bedroeg ƒ450. Spreekuur. Wethouder A. Klomp houdt woensdag geen spreekuur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De drie IJmond-ge- meenten hebben in overleg met de dienst milieuhygiëne van het Zaans Ontwikke lingsschap besloten enkele mobiele „stof zuigers" aan te schaffen voor het bepa len van de hoeveelheid stof in de atmos feer. De stofmetingen worden thans nog ver richt met zogenoemde „Luikse bollen", die met vaseline worden bestreken en éénmaal per maand op de mate van ver vuiling worden gecontroleerd. Aanzien lijk betrouwbaarder zijn de mobiele „stofzuigers", die het aantal milligram men stof per kubieke meter lucht exact kunnen bepalen. Volgens het gemeentebestuur van Vel- sen is het milieu in het IJmond-gebied nog niet zodanig bedorven, dat er reden is voor paniek. De veelal aanwezige tur bulente wind zorgt bovendien voor een snelle verspreiding en verdunning van de verontreinigde lucht in het Hoogoven- gebied. Proeven hebben uitgewezen dat zwa- veldioxyde, in de lucht wordt omgezet in zwavelzuur, dat in uiterst geringe, ongevaarlijke concentraties neerdaalt. Men wil in de IJmond de zaken echter nauwgezet kunnen volgen. Mede hierom zijn de „stofzuigers" belangrijk, omdat de gevangen stof kan worden geanaly seerd.- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Bij gelegenheid van de twee-en-twintigste verjaardag van de uni versele verklaring van de Rechten van de Mens wordt door de Federatieve Vredes- werkgroepen IJmond-Noord een demon stratieve tocht door Beverwijk gehouden op donderdag 10 december. De demon stranten dragen fakkels en spandoeken mee. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een tiental jon gens bezocht gisteravond omstreeks half elf op een wel bijzondere wijze het politiebureau in de Breestraat. De in het gebouw aanwezige agenten hoor den plotseling lawaai van joelende jon gens, die de voordeur openden en een zelf vervaardigde, zwart geverfde dood kist naar binnen droegen. Plotseling ging de deksel van de kist omhoog en wrong zich een geheel ontklede jongeman uit het bouwsel, die ver schrikt om zich heen keek en naar zijn ondergoed vroeg. Volgens de politie hadden de jongens nogal flink gedron ken. De 23-jarige „kistbewoner" uit Beverwijk kon, nadat een 23-jarige vriend, eveneens u-it Beverwijk, zijn on dergoed had gehaald, zich aankleden. Opvallend nuchter verliet het illustere gezelschap hierna het politiebureau. De doodkist bleef achter en staat nu als bewijs van een roerig moment in het magazijn van het bureau. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Vrijwilligersmedaille voor tien of meer jaren vrijwillige dienst bij bepaalde korpsen, organen of verban den welke in het belang van de Neder landse gemeenschap werkzaam zijn is maandagmiddag in het stadhuis van Vel- sen door burgemeester W. M. B. Bosman uitgereikt aan een aantal daarvoor in aanmerking komende B.B.'ers. Van het totale aantal van 32, was een deel ten stadhuize aanwezig om het bronzen ere metaal in ontvangst te nemen. Burgemeester Bosman zette uiteen, dat de medaille wordt toegekend door het ge zag, waaraan de vrijwilliger onderge schikt is. In dit geval de Kringraad van de A-kring Noord-Holland D, Bescher ming Bevolking waar de aanwezigen ge durende tien of meer jaren hebben vol daan aan de uit de vrijwillige verbinteó nis voortvloeiende verplichting als nood- wachter. Na de B.B. in verband te hebben ge bracht met de internationale politieke si tuatie merkte de burgemeester op, dat allengs zich een andere gedachte heeft doen gelden en deze wint steeds meer veld, namelijk dat het afgezien van mogelijke internationale gevaren van grote waarde is, dat er een door goede burgers bezette organisatie is, die zich doof- theoretische en practische oefenin gen bekwaamt en zich beschikbaar houdt om bij calamiteiten vanenige omvang gemakshalve „vredesrampen" genoemd getroffen medeburgers doeltref fend te hulp komen. De taak van de B.B. kan men dan ook aldus de heer Bos man beter omschrijven als te zijn ge richt op de hulp aan, en de bescher ming van de bevolking, wanneer die, door welke oorzaak ook, nodig mocht zijn. Hierna reikte de burgemeester de me dailles uit. Zij vertonen aan de ene kant het Rijkswapen en aan de keerzijde een l van kantelen voorziene muur met het opschrift „patriae servire liberias" „het vaderland dienen is vrijheid". I De heer C. M. in den Bosch, woon achtig in Velsen-Noord, krijgt hier door burgemeester W. M. B. Bosman de medaille opgespeld. De Federatieve Vredeswerkgroepen zijn van mening dat de in 1948 aangenomen verklaring van de Rechten van de Mens nog steeds niet overal wordt nageleefd. De teksten op de spandoeken staan hiermee in verband en worden door elke deelnemen de groep op een eigen wijze uitgewerkt. De demonstratieve fakkeloptocht start s avonds om half acht vanaf het stations plein en eindigt bij de ABC-sociëteit. Om ongeveer kwart over acht wordt in deze sociëteit een satirisch stukje opgevoerd door het bekende kreater Wishfloob. De heren Wiebenga van de PSP, Muylwijk var het Comité Waakzaamheid Volkstel ling en een tot nu toe nog onbekend amb tenaar van het CBS geven vervolgens hun mening over de komende volkstelling. Daarna is er gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen. De maatschappij kritische groeperingen uit de omgeving zullen in de ABC-sociëteit informatie stands Inrichten. Aan de demonstratieve optocht wordt onder meer medewerking verleend door de afdeling IJmond van de PSP, het Heemskerkse afdelingsbestuur van de P.v.d.A., de Vredeswerkgroep IJmond- Noord, de Werkgroep Bezwaren Volkstel ling, de Bundeling Scholieren Verzet (BSV), de Sociale Aktie Groep (SAG), de Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) en de Federatie Vredeswerkgroepen IJmond- Noord. bloemenveiling ,,'t Centrum" Bloemen: Anjers p. st. 2442; Tros- anjer 150; Anthurium 150265; B. Druif 6575; Chrysant p. bos 50200; Chrysant jaarrond 180275; Chrysant p. st. 2034; Fresia 120260; Gerbera 1842; Hyacint st. 2344; Iris 290460; Narcis kas 85 140; Nerine 60—100; Nerine crispa 18; Orchideën 50320; Roos p. st. 4080; Babyroos 1836; Tulp p. st. 2245. Planten: Azalea 180330; Cyclamen 200 —510; Poinsettia 285; Potchrysant 3045; St. Paulia 90—145. Aan de groenteveiling „Kennemerland" boekte men maandag de volgende noterin gen: Andijvie 3585; Bospeen 2551; Boerekool 1431; Groenekool 2528; Ro dekool Sf/t16; Prei 3453; Tomaten 44— 49, Waspeen 3848; Sla 1219; Uien 14— 26 Breekpeen 1124; Knollen 12—35; Spruiten 3595 Witlof 5585.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7