Elektriciteitsstaking in heel Engeland ALLEEN GASLANTAARNS BRANDDEN IN LONDEN Belangrijkste beklaagde ontkent moord Olympische kano-slalombaan Volgens Pathet Lao: „Troepen van VS naar Laos Defensiebegroting van Russen niet omhoog Commissieverhoor inzake Vietnam in VS Minder moe onderweg door melk onderweg Kil achtergrond Rijdt veilig met melk Weerzin tegen auto groeit in Japan Waarnemer van Zwitserland naar Rio Leider van verzet in Mozambique gevangen genomen I #1 ramm WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 Ziekenhuizen Proces in Burgos T eleurgesteld Brief van ontvoerde ambassadeur gevonden Cambodja (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Amerikaanse regering wordt deze en volgende week opnieuw door het Congres aan de tand gevoeld over het beleid ten aanzien van Indochina, Senator William Fulbright, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen en de meest gevreesde criti cus van de regering, kondigde vandaag als voorproefje van een com missieverhoor aan, dat hij over aanwijzingen beschikt waaruit zou blij ken dat de officieren die de mislukte bevrijdingspoging van het krijgs gevangenenkamp in de buurt van Hanoi voorbereidden, al van tevoren wisten dat het kamp verlaten was. Fulbright zei niet waarom de despe- ratie escapade dan toch werd uitgevoerd. Agressiever Artikel Kortsluiting (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Gedurende de avondspits gisteren was het Westend, het enorme winkelcentrum van Londen in diepe duisternis gehuld. De duizen den die zich huiswaarts begaven leverden bij het schijnsel van koplampen en de lichtuitstralende rode dubbeldekkers een schimmenspel op dat aan de oorlogsjaren deed denken. Piccadilly Circus, de razende verkeerscarrou- sel van Londen, anders badend in een zee van kermisachtige reclamelichten was door de actie van de werknemers in de elektriciteitsbedrijven een dode macabere plek. De kerstversieringen en etalages wa-l ren gedoofd. Cafés en pubs met kaar sen op tafeltjes of op de tapkast boden een romantische aanblik. Maaltijden kon den niet worden gereserveerd omdat er niet gekookt kon worden. In supermar kets en groentezaken werkte de diep vries meestal niet. De verkopers van de boulevardbladen, die het straatbeeld van de metropolis plegen te beheersen waren verdwenen. Door de 24-uurs proteststaking tegen de plannen van de regering tot hervorming van de vakbondswetgeving werd ook in Fleet Street niet gewerkt. Het koninklijk paleis, Buckingham Palace en het hoofd kwartier van de Londense politie Scot land Yard, werden eveneens door het uitvallen van de stroom getroffen. In de deftige buurt rond het charman-1 te Sint James' Park met de grote mo numentale regeringsgebouwen, vorstelij ke residenties en statige clubs leek het of de tijd van Dickens was teruggekeerd. Want hier lieten de gloeiende kousjes van de gaslantaarns, die hier nog wor den gebruikt, nu zonder concurrentie van nabije elektrische verlichtingen hun aangename zachtgroene schijnsel vallen. Gelukkig was het mooi weer en straal de er een bijna volle maan uit de wol kenloze hemel. Ook zag men nog de ron de schijf van de beroemde klok van Big Ben, hoewel minder duidelijk verlicht dan gewoonlijk. Wat altijd opvalt in si tuaties zoals deze is de volkomen onver-1 stoorbaarheid van de Engelsen die met de bekende zelfdiscipline zonder mopperen zich in het onvermijdelijke plegen tej schikken. Of dat zo blijft als het nieuwtje van deze elektriciteitsactie er af is en het geen dagelijkse sleur brekend verzetje I meer is, valt echter te bezien. Want de toestand in het gehele land is al grim mig genoeg omdat zonder elektriciteit gedurende vele uren van de dag en de I nacht of met een slechts verzwakte stroom na de onderbrekingen het maat schappelijke leven dreigt vast te lopen. Een ziekenhuis in Edinburgh moest bij batterijlicht operaties uitvoeren. Een oog- ziekenhuis in Londen kon helemaal met I opereren. Het blij kt helaas een fictie te I zijn dat alle ziekenhuizen over eigen noodverlichting zouden beschikken. Spe ciaal de kleinere ontberen dit. Er heerst dan ook grote bezorgdheid in vele zie kenhuizen dat tijdens een operatie de j stroom zal uitvallen. Dit gebeurde in een kraamvrouwen-1 afdeling waar zich in couveuses^ enkele uren tevoren pasgeboren baby's, alle onder een gewicht van vijf pond en en kelen zelfs minder dan drie pond bevon den toen de stroom ophield. Men pro beerde de baby's met dekens, warmwa terkruiken en batterijlampen op tem- peratuur te houden. De voeding en ver wisseling van luiers geschiedden bij het licht van zaklantaarns. In vele plaatsen worden jongeren ge mobiliseerd om eenzame ouden van dagen met dekens, kleren en voedsel bij te staan. Talrijke fabrieken moesten hun personeel en vele scholen de kinderen naar huis sturen. Radio en televisie wor den zo goed en kwaad als het gaat aan de gang gehouden. De autoriteiten zijn teleurgesteld om dat het publiek niet meehelpt om het elektriciteitsverbruik te verminderen. Aangezien het kouder dreigt te worden en de behoefte aan stroom dan zal toe' TOKIO. (AP) Een Japanse professor heeft onlangs aan een na tionaal weekblad geschreven dat, om de luchtvervuiling en de ver keersonveiligheid tegen te gaan, het aantal auto's in Japan tot eenderde van het huidige aantal van acht tien miljoen zou moeten worden te ruggebracht. Eén op elke twaalf Japanners heeft een auto tegen één op de dertig vijf jaar geleden. Ongeveer 30 percent van de personenauto's staat op naam van firma's. Er is in Japan duidelijk sprake van een stemming tegen de auto De regering heeft al gedurende be paalde perioden auto's in een aantal wiiikel- en vermaakcentra in de grote Japanse steden verboden om de luchtvervuiling tegen te gaan. De politie heeft nieuwe instructies gekregen om krachtig op te treden tegen onvoorzichtig rijden. Voorts heeft de regering een nieuwe weel- debelasting van circa 2000 gulden op de aankoop van auto's inge voerd. De auto wordt in Japan nog steeds als een luxe artikel be schouwd vooral omdat weinig men sen per auto naar hun werk komen. Zij geven de voorkeur aan het snel lere vervoer per trein en onder grondse, ook al zijn deze vaak over vol en is de dienstregeling niet meer zo stipt als vroeger. Volgens enquêtes die Toyota Mo tor en Nissan Motor, de twee grootste Japanse autofabrieken hebben laten houdengebruikt de grote meerderheid van de Japanse autobezitters de auto's hoofdzake lijk op vrije dagen. De fabrikanten maken zich zorgen dat de lust om er met de auto op uit te gaan ver der zal afnemen naarmate het ver zadigingspunt is bereikt. Bij Nis san verwacht men dat dit over vijf jaar het geval zal zijn als de be lastingen en de benzineprijs verder blijven stijgen, het wegennet niet verbeterd wordt en de luchtvervui ling grondiger wordt aangepakt. ADVERTENTIE STEEDS VERANDEREN EN LEREN... HAAR STIIL! Zelfstandig typetje...doet en laat, watz» wil. Eentje van déze wereld! Als freelance typiste „Stenotyp* is zij eigenlijk .zelfstan dig onderneemster". Werkt'net zo veel en lang als zij zélf wil. Kiest .banen" uit, waar zij wijzer van wordr. Telken» andere. Verandering van spijs doet eten; levert ervaringen op! En een goed salaris.In haar vrije tijd werkt zij aan. zichzelf. Volgt talencursussen. Of steno. Of zit op een sekretaresse-opleiding. Nw even persoonlijk: werken moet je tbch... als het even kan, stippel dan je eigen zaken uit. Maak er van wat er van te maken is. In je .eigen stijl, je eigen tempo. De mensen kletsen toch... Iaat maar. Leve de vrijheid! Of niet soms? Neem de vrijheid als .Stenotyp"! De werkwijze Stenotyp stelt onderne mende meisjes die kunnen typen in staat leuk te leven, en tegelijkertijd verder te komen.Werkend te leren - lerend te wer ken! Zij die haar vrijheid liefhebben - ongeacht schoolopleiding - kom praten over de vele mogelijkheden die freelancers .Stenotyp* hebben. HAARLEM, Kinderhuissingel 44, Tel. 023-32 5908. nemen ziet de situatie er voor de ko- L mende dagen ernstig uit. Gisteren viel 25 percent van de stroom volledig uit. Gedeelten van het land werden om beur- ten totaal verduisterd. In het Lagerhuis kwam het gisteravondl over de situatie tot bittere en verhitte I scènes tussen regering en oppositie, na dat premier Heath had aangekondigd dat in de strijd van de regering tegen de elektriciteitsarbeiders de regering zal winnen. Wilson zei dat deze uitspraak het vuur alleen maar zal aanwakkeren. Er volg de een andere felle reactie toen Heath onthulde dat leden van de rechterlijke macht, hoge ambtenaren en de leiders van de genationaliseerde industrieën zich bereid hebben verklaard de verhoging welke ze per 1 januari zouden krijgen tot 1 juli uit te stellen. Wilson zei dat dit soms verhogingen zijn tot ruim 20.000 gulden toe, die niet te vergelijken zijn met die van de arbeiders. Heath antwoordde dat de genoemde groep vier jaar lang geen opslag heeft gehad, ter wijl de elektriciteitswerkers vorig jaar tien percent meer kregen en dit jaar opnieuw tien percent is aangeboden. De oppositie liet hierop een luid gehoon ho ren. De woedende Wilson had geen goed woord voor Heath meer over. Er werd gisteren overigens niet alge meen gestaakt. De dagbladen lagen stil In de Londense havens legden zesdui zend dokwerkers de arbeid neer, maar over het algemeen was er weinig geest drift. In Schotland staakten 30.000 man. onder andere bij metaalfabrieken, auto- fabrieken en twee scheepswerven. In Li verpool lag de haven met 9.000 stakers plat. Op 87 schepen kon niet worden ge werkt. Een grote massa van de arbeiders weigerde echter zich door de extremis ten te laten meeslepen en volgde het pa- rooi van de Labourpartij en de Britse vakcentrale op om niet aan de staking mee te doen. Treinen, de metro en ook de meeste bussen reden normaal. Ook de Londense luchthaven had geen last van de staking. SAIGON (AFP en AP) Radio „Giai Phong" heeft vandaag een communiqué van het opperbevel van de Pathet Lao de strijdkrachten van de (communis tische) Neo Lao Haksat omgeroepen waarin staat dat Amerikaanse troepen per hefschroefvliegtuig zijn overgebracht naar de Vlakte der Kruiken in Laos. Zij zouden daar opleidingskampen hebben ingericht en deelnemen aan militaire operaties. De Amerikanen schenden hiermee de door de Pathet Lao bevrijde gebieden, aldus het communiqué. Het zou het doel van de Amerikanen zijn een gecoördi- I neerde aanval o-p Xieng Khoeang te lan- I ceren. Volgens de Pathet Lao brengen de Ame rikaanse activiteiten een ontmoeting tus- I sen premier Soevanna Phoema en de leider van de Neo Lao Haksat, Phoema's half broer Soevanoephong, in gevaar. CAMBODJA Vijandelijke troepen hebben vandaag de provinciale hoofdstad Svay Rjeng aangevallen. Deze stad ligt ongeveer 100 kilometer ten oosten van Phnom Pen, de Cambodjaanse hoofdstad. De aanval werd ondernomen door twee bataljons. Een actie was rechtstreeks ge richt op het vliegveld van Svya Rjeng, dat het enige punt is vanwaaruit de Cambod- janen manschappen en wapens naar de stad kunnen sturen. BERN (AFP). De Zwitserse rege ring heeft een waarnemer naar Brazilië gestuurd. Het is de ambassadeur in Lu xemburg, Max Feller. Hij zal zich op de hoogte stellen van de maatregelen die ge nomen worden om de ontvoerde Zwitser I se ambassadeur Bucher terug te vinden. In een kerk in het centrum van de Bra ziliaanse stad Rio de Janeiro is gister avond een brief gevonden van de ont voerde Zwitserse ambassadeur, waarin deze zegt in goede gezondheid te verke ren. Op dezelfde plaats lag ook een schrij- I ven van zijn ontvoerders, het commando „Juarez Guimaraes de Brito". Zij eisen I dat de politie alle naspeuringen staakt Kunstmatige riffen en hindernissen, die snelle en verraderlijke draaikol ken moeten veroorzaken steken boven de bedding van het IJskanaal in Augsburg uit. De grote bulten, over een afstand van 670 meter verspreid, vormen met een aanzienlijk verval de lastige klippen van de moeilijkste on natuurlijke kanoslalombaan ter we reld. Over twee jaar bij de Olym pische Spelen in München zal de kanobaan worden gebruikt. LOURENCO MARQUES (Reuter). Volgens militaire autoriteiten in Mozam bique heeft een guerrilla-leider van het Bevrijdingsfront (Frelimo) in deze Portu gese kolonie, Miquel Artur Murupa, zich overgegeven aan de Portugese troepen in Cabo Delgado. In een communiqué heet het dat Murupa vertegenwoordiger van de Frelimo is ge weest bij missies naar verscheidene landen, waaronder Nederland. MOSKOU (Reuter). De Russische be groting voor defensie voor 1971 is net zo groot als die voor het afgelopen jaar, na melijk ruim 71 miljard gulden. Dit heeft de Russische minister van Financiën, Wa- sili Garboezov, bekendgemaakt op de zit ting van de Opperste Sovjet die in Moskou wordt gehouden. Westelijke diplomatieke waarnemers hebben er op gewezen dat er onder andere begrotingsposten militaire uitgaven ver borgen kunnen zijn. Het is echter v,oor het eerst sinds 1965 dat de begroting voor defensie niet is ver hoogd. De uitgaven voor defensie in 1971 belopen 11,14 percent van de totale begro tingsuitgaven. In Moskou ziet men in het besluit om de begroting voor defensie niet te wijzigen pen belangrijke politiek gebaar. Men wees in dit verband op de verbeterde betrek kingen met China na de grensgevechten van het vorig jaar en de besprekingen met de V.S. over de beperking van de strate gische bewapening in Helsinki en Wenen. BURGOS. Francisco Javier Izco de la Iglesia, de voornaamste beklaagde in het proces voor de krijgsraad in Burgos tegen zestien Baskische nationalisten, heeft gisteren ontkend dat hij Meliton Manzanas, het hoofd van de politieke po litie in de Spaanse provincie Guipuzcoa, heeft vermoord. Izco die de doodstraf kan krijgen, gaf dit ontkennend antwoord op een vraag van zijn verdediger Echevarrieta. Kolo nel Manuel Ordovas de voorzitter van de krijgsraad, onderbrak op een gegeven ogenblik het verhoor van Echevarrieta met de mededeling dat het grootste deel van de door hem aan zijn cliënt gestelde vragen ongegrond is. De verdediger protesteerde hiertegen en verklaarde dat de krijgsraad hiermee een ernstige inbreuk maakte op het recht van de advocaten hun cliënten volledig te verdedigen. De vijftien collega's van Eche varrieta schaarden zich achter dit pro test. Twee verdedigers vroegen om schor sing van de zitting. Dit werd door kolo nel Ordovas geweigerd. Izco gaf toe dat hij tot de kernleden van de verboden organisatie ETA be hoorde. Hij verklaarde na zijn arresta tie door de politie gemarteld te zijn. Intussen wordt nog steeds melding ge maakt van betogingen in Spaanse steden tegen het proces. In het centrum van Sa- ragossa leverde de politie strijd met on geveer 400 jonge betogers, die ruiten in gooiden en een barricade opwierpen in een hoofdstraat. Zij bekogelden de poli tie met stenen. Er zouden verscheidene gewonden zijn gevallen. Mevrouw Beihl, echtgenote van de ont voerde Westduitse consul, heeft in een brief aan haar man de Baskische natio nalistische organisatie ETA voorgesteld, rechtstreeks met haar te onderhandelen over de vrijlating van de gijzelaar. Beihl wordt, door de ETA vastgehou den in afwachting van de vonnissen die in Burgos uitgesproken zullen worden te gen de 16 van terrorisme verdachte Bas- ken. werd over de stand van zaken bij de onderhandelingen in Parijs. Hij zei dat er hoegenaamd geen vorderingen zijn gemaakt, en toen hem gevraagd werd waarom de Amerikaanse delegatie dan toch de bijeenkomsten bleef bijwonen, gaf hij het ongebruikelijke antwoord dat de delegatie misschien weg zal blij ven, wanneer men het gevoel heeft dat een dergelijke handeling tegemoet zou komen aan de publieke opinie in de Verenigde Staten. Deze opmerking schijnt aan te sluiten bij recente ontwikkelingen, zoals de ongewoon scherpe verklaring die een paar dagen geleden werd afgelegd door ambassadeur David Bruce, de leider van de Amerikaanse delegatie in Parijs, waarin deze van leer trok tegen de on wil van de Noordvietnamese delegatie om tot werkelijke onderhandelingen te komen. In sommige diplomatieke krin gen in Washington wordt het dan ook Minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, en minister van De fensie, Meivin Laird, hadden zich gis teren in de Senaat te verantwoorden over het verzoek van de regering om onder meer ruim een miljard gulden ter beschikking te stellen van de rege ring van generaal Lon Nol in Cambod ja. Beide ministers verzekerden scep tische senatoren dat het geld nodig was om de Verenigde Staten in de gelegen heid te stellen hun troepen terug te trekken uit Zuid-Vietnam. Maar twijfel rees opnieuw toen zij bekend maakten dat een „klein aantal" Amerikanen naar Cambodja gezonden zou moeten worden om op de besteding van deze fondsen toe te zien. Minister Rogers was agressiever dan gewoonlijk toen hij ook ondervraagd niet uitgesloten geacht dat de regering Nixon bezig is om een klimaat te schep pen waarin een boycot van de onder handelingen mogelijk wordt. Het zou de tweede keer zijn dat de VS tot een dergelijke stap overgaan de eerste keer was toen Washington weigerde om een gelijkwaardige vervanger van am bassadeur Henry Cabot Lodge aan te stellen en de onderhandelingen enkele maanden liet voeren door de tweede man van de Amerikaanse delegatie. De stemming in Washington kan er niet beter op geworden zijn door een artikel dat onlangs in „The New York Times" verscheen van de hand van een redakteur van het Franse dagblad „Le Monde", waarin deze zijn indrukken samenvatte na een gesprek met leiders van de Noordvietnamese regering in Hanoi. Het artikel legt er de nadruk op dat Hanoi niet in het minst onder de indruk is van de recente bombardemen ten, zulke aanvallen zelfs ook in de toekomst bleef verwachten, en dat de Noordvietnamese leiders geconcludeerd hebben dat het zogenaamde „Vietnami- serings-programma" van president Nixon heeft gefaald. Hanoi, aldus het artikel, heeft vast gesteld dat zelfs in die gebieden die de Amerikanen als „gepacificeerd" be schouwden, een effectieve pro-Ameri kaanse administratie niet mogelijk bleek te zijn. Dit verslag schijnt aan te sluiten bij een geheim rapport dat on langs bij president Nixon werd uitge bracht door de Britse guerrilla-expert Thompson, waarin deze stelt dat de in filtratie van de Vietcong in alle essen tiële delen van de Zuldvietnamese re- gerings-apparaten zo aanzienlijk is dat een doeltreffende bestrijding ervan zo goed als onmogelijk moest worden ge acht Een en ander schijnt erop te duiden dat de regering van Nixon gedwongen wordt zich opnieuw te bezinnen op zijn Vietnamiseringsprogramma de for mule waarbij de VS in staat gesteld zouden moeten worden om zonder ge zichtsverlies zijn troepen uit Zuidviet- nam terug te trekken. Voor zover het zich laat aanzien, is het enige waar het de president nu nog om gaat, de terug trekking van de troepen binnen het schema dat hij destijds opstelde, maar waarvan de details nooit bekend zijn gemaakt. Het is precies op dat punt waar de kortsluiting in de onderhandelingen in Parijs zich voordoet. Want het gaat Hanoi niet alleen om de verwijdering van de Amerikaanse troepen, maar om een politiek akkoord met een door Amerikaans kapitaal op de been ge houden Zuidvietnamese regering. En het is op dit politieke terrein dat Wash ington vooralsnog een duidelijk stand punt moet innemen. ADVERTENTIE L™^vwvw-v~w~~v„vwwwvwwwwwvwv.TWWWWVWWVVVWWWVWVVWWW^^^ Proteststaking. In de Indische staat West- Bengalen is een algemene staking aan de gang als protest tegen het politieoptreden en tegen strengere wetten die geweld pleging moeten bestrijden. Bij gevechten tussen twee rivaliserende communisti sche groepen, die de staking hadden uit geroepen, werden zestien mensen ge wond. Overstromingen. Dagenlange hevige regen val en daarop gevolgde ernstige over stromingen hebben Venezuela en voor namelijk in de westelijke staten Zulia en Falcon meer dan 70.000 mensen dakloos gemaakt. De totale schade beloopt ten minste 50 miljoen gulden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3