Koersagenda draverijen korte baan vastgesteld Bles voor de kop Boekhandel ERASMUS RENé VOS UIT VELSEN: Geregeld beroepsmatig in contact met minister Luns en Swiebertje Vlaams toneel in Velsen VERENIGINGSNIEUWS Geschiedenis en volksleven van IJmuiden 11 Kampioenschap van Nederland in Enkhuizen Animo Ready stelde thuisfront danig teleur Na bijna maand bewusteloosheid overleden m Kaartleescursus bij De „Rijnmonders" Kmderen en hun lievelingsdieren WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 4 V eisendJ muiden Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee Korfbalprogramma BURGERLIJKE STAND VELSEN Door C. VAN ES - Formaat 13,5 x 19,5 cm Prijs 17.50 S S .2 .2, Uit de inhoud Het voorspel; oude plannen voor het doorgraven van „Holland op zijn Smalst" - De eerste jaren 1876—1900 - IJmuiden groeit - De eerste kerken van IJmuiden - De eerste wereldoorlog en zijn gevolgen - Sociale toestanden in het visserijbedrijf - Tussen twee wereld oorlogen - Voetbalvereniging „Stormvogels" - Vletterlieden en reders - BesluitIJmuiden tijdens de meidagen 1940, enz., enz. VERKRIJGBAAR BIJ IJMUIDEN: TEL. 0 2550-13144 - SANTPOORT (N.) - TEL. 0 23-37 83 71 UITGEGEVEN DOOR VERMANDE ZONEN - UITGEVERS - IJMUIDEN Èr is in Velsen in ieder geval één man geweest die de verscheidene ge daanten, waar Sint Nicolaas zojuist weer in heeft geopereerd, met meer dan kritische belangstelling heeft bekeken. En zijn oordeel hierover luid de nu niet bepaald gunstig, want over het algemeen is de Goedheiligman uit Spanje vrij slordig aangekleed, terwijl voor zijn uiterlijk dikwijls wordt volstaan met het haastig aanbrengen van de bekende sneeuwwitte haardos. De man die dit heeft opgemerkt weet in ieder geval waar hij over spreekt, want het is de heer René Vos uit de Kennemerlaan in IJmuiden, die als grimeur en toneelkapper van de bekende firma Michels uit Amsterdam stad en land bereist om amateur- en beroepsacteurs van een fraaie „kop" te voorzien. Het bestuur van de hoender en konijnenfokkersvereniging „IJ mond en Omstreken" heeft bij de jubileumtentoonstelling, welke van vrijdag 11 tot en met zondag 13 de cember in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg in IJmui- den-Oost zal worden gehouden, een alleraardigste attractie ingelast. Zaterdag 12 december zullen na melijk van half tien tot half elf kinderen in de gelegenheid worden gesteld met hun lievelingsdieren voor een jury te verschijnen, waar bij voor de best verzorgde dieren enige prijzen beschikbaar zijn ge steld. Zoals bekend geeft het gezel schap van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg uit Drussel dinsdag 15 december in de Velsense Stads schouwburg onder auspiciën van de kunstkring „Voor Allen" een op voering van William Shakespeares koningsdrama „Macbeth". Dit ge zelschap telt thans dertig acteurs en actrices, waarvan Yvonne Lex, Senne Rouffaer, Ann Petersen, Chris Lomme, Nand Buyl en An ton Peters in België de meeste be kendheid genieten. Beide eerstge- noemden vervullen in „Macbeth" de hoofdrollen. WOENSDAG 9 DECEMBER Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, 19 tot 21.30 uur. IJmuider Harmonie, in het Gemeente lijk Vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20 uur repetitie orkest-afdeling. De Ring, van 19.30 tot 21.30 uur in de gymzaal van de F. L. Ossendorpschool (in gang Wijk aan Zeeërweg), IJmuiden: boks- training. Sporthal Zeewijk, 10-22.30 uur: Badmiu tonvereniging Velsen. DONDERDAG 10 DECEMBER Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 uur, openbare gemeenteraadsvergadering. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 19.30 uur, uitreiking diplo ma's Velser Muziekschool en muziekuit voering door leerlingen. Aquariumver. Velsen. lezing met dia's in, O.K. verenigingsgebouw aan de Konin gin Wilhelminakade. Openbare bilbliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uit leenpost Bejaardenhuis, Keizer Wilhelm straat, 15.30-17 uur; filiaal Santpoort-Z., Willem de Zwijgerlaan 72, 14.30-17.30 uur en 19-21.15 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden: bejaardensoos, spreekuur sociale raads man, balletgroepen, tienersoos, peuteroppas Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. Manly Sport, boksles en -training in de gymnastiekzaal van de Moerberg-Comité- school aan de Kerkstraat in IJmuiden- West van 19.30 tot 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden, 6.30-8 uur gemengd zwemmen, 8-12 uur schoolzwemmen, 12-13.15 uur gemengd zwemmen, 13.30-16.15 uur schoolzwemmen, 16.15-16.45 uur zwemlessen, 16.45-18 uur gemengd zwemmen, 18-18.30 uur zwem- CSB, 21.50-22.50 uur duikersvereniging. Bethlehemkerk, Radarstraat, 13.30-16.30 uur; bejaardensoos in een der lokalen. Sporthal Zeewijk, 19-22.30 uur; Badmin tonvereniging Velsen. Kamerorkest IJmond, vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20-22 uur: repetitie. WOENSDAG 9 DECEMBER De Slof, Raamveld. 20 u. Koreaans karate Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: vol wassenen 19-21 uur. DONDERDAG 10 DECEMBER Beverwjjkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. De Slof, Raamveld. 14 u. bejaardensoos, 20 u. open tafeltennissoos. Wjjkerbaan, Pres. Kennedyplein. 20 u. discussie-avond metaalbedrijfsbond NVV over actieprogramma drie vakcentrales. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-18 en 20.15-21.30 u. WOENSDAG 9 DECEMBER Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 10 DECEMBER Zaal Flora, Deutzstraat. 20 u. kaarten en kienen personeelsvereniging gemeente Heemskerk. Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. fotokring Heemskerk. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. politiek café. WOENSDAG 9 DECEMBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend van 19-21 u. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Tijdens de dinsdag in „De Uilenboom" gehouden jaarverga dering van de Bond van Harddraverij verenigingen en -belangen in Nederland is onder meer de kortebaan-agenda 1971 vastgesteld. De data zijn: donderdag 27 mei Hoofd dorp, dinsdag 1 juni Venhuizen, donder dag 22 juli Stompwijk, maandag 26 juli Voorschoten, donderdag 5 augustus Sant poort, zaterdag 30 augustus Hoorn, don derdag 2 september Heemskerk, donder dag 9 september Purmerend, zaterdag (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM Animo Ready heeft tegen TCNH een teleurstellende 5-1 nederlaag geleden. Het is een levendige wedstrijd geweest, waarin de Haarlemmers aanvankelijk een sterk overwicht hadden, dat echter niet in doelpunten werd uitgedrukt. Daardoor ge lukte het TCNH om in de 8ste minuut de leiding te nemen. Animo Ready behield ook daarna het beste van het spel en Mieke Sterk wist zich enkele fraaie kansen te scheppen, doch de bal rolde net over de mand of sprong er weer uit. Het bleek al spoedig, dat Animo Ready deze avond geen schot had. Voor de rust vielen er geen doelpunten, maar nr de hervatting verhoogde TCNH binnen 2 minuten de voorsprong tot 3-0. Even kwam de spanning terug, toen Heha- nussa de achterstand tot 3-1 verkleinde. Maar 2 minuten later was het al 4-1. De Haarlemmers geloofden niet meer in eigen kunnen en de bezoekers speelden een ge wonnen wedstrijd. De overige uitslagen waren: KNKB Res. tweede klasse: Aurora 3Rohda 4 4-5. Afd. Noord-West: Eerste klasse: Rapid 2DKV 2 4-1; Aurora 4Nieuw Flora 2 0-3. Tweede klasse: Oosthoek 2Ymondia 1 2-2. Derde klasse: Rapid 4—Oosthoek 3 2-5. Junioren: OosterkwartierYmondia 1 5- 1; Aurora 2Neptunus 1 1-2; Nieuw Flora 1Oosterkwartier 2 2-1. (Van onze korfbalmedewerker) IJMUIDEN. In de Sporthal Zeewijk te IJmuiden spelen zaterdagavond Nieuw Flora 1 en Haarlem 1. Eerstgenoemde speelt om 19.30 uur tegen Meo en Haarlem krijgt bezoek van KCN. Deze wedstrijd begint om 20.45 uur. Daarna volgen nog DKV 2-DSO 1 en Neptunus 2-Oosthoek 1. 14 of 21 september Hillegom, donderdag 16 september Enkhuizen, maandag 20 september Medemblik, dinsdag 28 sep tember Schagen, donderdag 30 septem ber Lisse en maandag 11 oktober 't Zand. Abcoude wil op donderdag 26 augustus coursen, maar de beslissing over het al of niet doorgaan van deze draverij kan pas vandaag worden genomen. Het kampioenschap van Nederland is toegewezen aan Enkhuizen. Bij loting werd Hoorn aangewezen voor het kam pioenschap van het Noorden en Hillegom voor het kampioenschap van het Zuiden, met als reserve voor het geval de course daar niet door zou gaan Abcoude. Omdat ook de course in Abcoude nog dubieus is werd Stompwijk als tweede reserve ge loot. Aan de kortebaandraverijen hebben in 1969 in totaal 35 paarden deelgenomen. De totale omzet van de totalisator be liep 42.611, vierduizend gulden meer dan in het vorige verslagjaar. Omdat er geen draverijen meer op dinsdag kunnen worden gehouden, kan de course in Hillegom niet meer als van ouds op de tweede dinsdag in september plaats vinden. Deze dient naar de maan dag te worden verschoven, maar dat le vert nogal wat moeilijkheden op, onder meer in verband met de verkeersdrukte op die dag wegens de beurs. Bij de bestuursverkiezing zijn de he ren J. Berg en B. J. v.d. Heuvell herko zen. De heer H. Wals stelde zich niet herkiesbaar. De benoeming van een op volger werd aangehouden tot de volgen de jaarvergadering. (Van een onzer verslaggeefster) VELSEN. In het Rode Kruis Zieken huis is overleden een 64-jarige bewoner van de Geelvinckstraat, die op 11 novem ber in zijn woning van de trap is geval len. Het slachtoffer is toen bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht en sinds dien is hij niet meer bij kennis geweest. BEVALLEN: W. A. Koster-de Graaff, d. O.rionweg 28, IJmuiden; M. I. P. van der Linde-Voorhout, d., Planciusstr. 26, IJmui den; A. Winands-Dubbelaar, z.. Van Leeu wenstraat 12, IJmuiden; M. A. Visser-van der Does, z., Fazantenlaan 22, IJmuiden; H. G. Smit-Rozenbeek, z., Kromhoutstraat 36 IJmuiden; M. C. van Duijvenbode- Mande- maker, z., Van Speykstraat 24, IJmuiden; L. Buis-van Laar, z., IJsselstraat 53, IJmui den; G. F. Barbieri-Kruijshaar, z., Gilden laan 161, Velsen-noord; H. de Blaauw-Vrij hof, z., Keetberglaan 106, IJmuiden. OVERLEDEN: C. van Vrede. 68 jr., echt genoot van J. de Niet, Grote Beerstraat 7, IJmuiden; M. G. Brussé, 67 jr., echtgenote van G. Vis, Wilverderlaan 69, Santpoort; J. Eggermont, 72 jr., echtgenoot van J. Maag- delijn, Trompstraat 152, IJmuiden; G. van Os, 80 jr., weduwe van J. Wijker, Lange Nieuwstraat 292, IJmuiden. ADVERTENTIE O O <D C 3 <L> 0 "O 5 -) O o> aj <3 S c 5 "pö 1 Z 03 •S O a: 5 O Datum verschijnen in de week van 1418 december. Ongetwijfeld een interessant en af wisselend beroep, waarbij de heer Vos ook in contact is gekomen met de tele visie. Hier wordt bijvoorbeeld dikwijls zijn hulp ingeroepen door vele bekende politici, om hun bij het optreden in ru brieken als „Brandpunt" en „Achter het nieuws" in het verblindend licht van de helle lampen een enigszins toonbaar uiterlijk te geven. Vooral óe verkiezings tijd betekent voor de heer Vos drukke dagen, omdat zoveel politici het Neder landse volk dan via de beeldbuis van hun gelijk trachten te overtuigen. Op deze wijze heeft de heer .Vos bijvoor beeld ook de heren Luns, Witteveen en Vondeling dikwijls onder handen gehad. Ook bij de succesvolle voorstellingen van „Kees de jongen" verleent de heer Vos geregeld assistentie. Voorts gebeurt het niet dikwijls dat Joop Doderer als de populaire Swie bertje op het televisiescherm verschijnt, zonder door René Vos te zijn gegri meerd, terwijl ook Lou Geels als Brom snor geregeld door hem van zijn fraaie knevel wordt voorzien. Over het algemeen krijgt de heer Vos de door hem te schminken „koppen" meestal door de regisseurs voorgeschre- Het bestuur van de automobielver eniging „De Rijmonders" uit IJmui den stelt belangstellenden in de gele genheid tot het volgen van een cur sus in kaartlezen, waarvan de eerste les maandag 14 december wordt ge geven door de heer K. B. de Bloois in paviljoen „Zuidpier" aan het strand in IJmuiden. De volgende lesavonden zijn vastgesteld op de maandagen 11 en 18 januari en 1 februari in café Kraak aan het Marktplein in IJmui den, met als cursusleiders de heren S. Wolthuizen en W. Wonink. De bedoeling van deze cursus is het overbrengen van de elementaire ken nis, noodzakelijk voor het met enige behoorlijke resultaten rijden van kaartleesritten. De te behandelen on derwerpen, zijn onder meer stafkaar ten, route 'en tijdcontroles, taakverde ling binnen de equipe, pijlen-ritten, in tekenen op de kaart en routebeschrij ving op de stafkaart. De cursisten die nen in het bezit te zijn van een lineaal met milimeter-verdeling, een potlood met een scherpe punt en een kleine loep of vergrootglas. Er wordt ge werkt met de stafkaart 19 W, die te gen kostprijs verkrijgbaar wordt ge steld. Alle inlichtingen over deze cursus worden verstrekt door de heer S. Wolthuizen, telefoon 02550-15057. ven, zodat het voor hem een speciale attractie betekent wanneer hij zijn fan tasie eens geheel op een bepaalde acteur kan uitleven. Zoals bijvoorbeeld tijdens de recente voorstellingen van de opera „La Bohème", waarvan de figuratie ditmaal volgens zijn ideeën mocht wor den gegrimeerd. Met als resultaat di verse fraaie en schilderachtige typerin gen, waaronder een markante kastanje verkoper in het tweede bedrijf. Ook komt de heer Vos wel eens voor onaangename verrassingen te staan, waarbij vooral de amateurtoneelvereni gingen het soms te bont kunnen maken. 7,o werd nog onlangs zjjn professionele hulp door een dergelijk gezelschap in geroepen, waarbij hij in het theater arriveerde in de veronderstelling de gebruikelijke kleine bezetting te moe- Voorwaarde is dat zij geheel door de jongen of het meisje zelf worden ver zorgd, dus het is niet de bedoeling dat zij met een kip of konijn komen „showen", die voor deze gelegenheid van vader of een broer is geleend. In aanmerking komen alle kleine dieren, zoals duiven en andere vogels, cavia's, koniinen, hoenders, hamsters, enzovoort. Honden en katten kunnen helaas niet worden toegelaten, omdat konijnen en honden elkaar nu eenmaal niet verdragen, terwijl ook de katten tot de aartsvijanden van de hoenders moeten worden gerekend. De kinderen hebben zaterdagmorgen met hun die ren kosteloos toegang tot de tentoon stelling, terwijl de voorzitter van de jury, de heer C. W. van Dijke, Zee weg 193, IJmuiden verder alle gewens te inlichtingen verstrekt. ten schminken. Het bleek echter een complete revue te zjjn, met maar liefst tachtig medewerkenden, die allen van een passend uiterlijk wensten te worden voorzien. De heer Vos is er uitgeko men, hoewel hierbij door de optreden den wei de nodige zelfwerkzaamheid moest worden betracht. Overigens heeft de heer Vos aan de amateurs altijd het meeste werk, om dat men hier niet, zoals bij het beroeps toneel, het systeem toepast van de „type-casting". Vooral het ouder ma ken van jeugdige personen vereist de nodige fantasie en vakmanschap. Wat dit laatste betreft was de heer Vos gaarne tot een demonstratie bereid. Een vrijwilliger als model werd spoe dig gevonden, die aldus nauwelijks bin nen tien minuten door hem werd ge transformeerd tot een nogal guur in dividu, dat men 's avonds bij voorkeur niet in een donker laantje zou ontmoe ten. Op de foto het „model", voor en na de vakkundige behandeling door René Vos. Tot in 1830, het jaar dat België on afhankelijk werd, bestond er in Brus sel geen Nederlandstalig toneel. Na enige pogingen van P. J. Vandesande stichtte P. J. Mulder in 1866 „Het Na tionaal Toneel," waarvan een Brussel se afdeling opera's en operettes voor haar rekening nam en een Antwerps gezelschap gesproken toneel. De aankoop en de verbouwing van een legerdepot aan de Lakenstraat in Brussel betekende in 1877 de definitie ve stap naar een eigen Vlaamse schouwburg in de Belgische hoofdstad. Zeven jaar later verleende koning Leo pold II dit theater de titel van Ko ninklijke Schouwburg. In 1955 werd het gebouw door brand geteisterd, waarna een ingrijpende restauratie volgde. Elk seizoen verzorgt het gezelschap bijna tweehonderdvijftig voorstellin gen in de Brusselse schouwburg, vijf tig reisvoorstellingen in België en vijf tien gastvoorstellingen in Nederland, waarvan thans één in Velsen. Voor de ze toneelavond in de serie A van de abonnementen zijn voor belangstellen den nog voldoende goede plaatsen be schikbaar.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4