Duin en Bosch" moderniseert Contacten met maatschappij als therapie belangrijk mm, mm i it mm ümmace s n SOCIAAL CENTRUM DE CLINGHE BIEDT VEEL MOGELIJKHEDEN Slot Assumburg geliefd als jeugdherberg Tweemaal zoveel gastarbeiders straks verwacht Betere resultaten door moderner behandeling Gastarbeiders voor Hoogovens naar Den Helder DE CLINGHE 1 WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 ,5 - I HM IHi x /n. A ha f. j 1 V n w f - W f\ 1 A - (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM „De tijd is voorbij, dat patiënten in een Provinciaal Ziekenhuis, eenmaal de poort binnengekomen er nooit meer uitkomen. Helaas heerst deze gedachte nog bij een groot deel van het publiek, doch het is absoluut onwaar, dat men voor altijd patiënt blijft. Althans in verre weg de meeste gevallen. Op dit ogenblik verlaat 70 percent van de patiën ten, binnen een jaar genezen verklaard, in elk geval voldoende aangepast, het ziekenhuis en gaat de maatschappij in. Die maatschappij, waarmede hij of zij tijdens het verblijf in het ziekenhuis weer vertrouwd is gemaakt, nadat deze om welke reden dan ook de rug was toegekeerd. Meer en meer moet daarom het contact met de maatschappij welke men had verlaten, vernieuwd worden en moeten de patiënten erin worden opgenomen Deze woorden komen uit de mond van de economisch-directeur A. R. Kars van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" in Castricum, waar men sinds enkele maanden ook de zorg heeft over de 300 patiënten van het opgeheven ziekenhuis in Medemblik, dat niet meer aan te passen was aan de eisen welke een moderne psychiatrische behandeling vraagt. Aan die moderne psychiatrische behandeling wordt thans in „Duin en Bosch hard gewerkt. Verdere studies daarover zijn nog gaande en het einde is nog niet in zicht gezien de ontwikkeling van de medisch-psychiatrische wetenschap. té WMSM J ."ryvwr-mv'"/T' 4, 'J* - ,5v. j --y -r- w Sb-./ <__-r 4», Van de bestaande paviljoens zijn onder meer de gevels veranderd. Dui delijk ziet men het verschil tussen Een moderne en perfect geoutilleerde schouwburgzaal in het sociaal cen trum „De Clinghe" waar 480 personen films, cabaretavonden of toneelvoor stellingen kunnen bijwonen. w - t AxNX - A XC - ^7:7!%^:; 7 7v>i>c7,..ö..-7'77. v<-c Pauwen, tomen kippen met een haan, fazanten en eekhoorns lopen, rennen of vliegen hier in deze rustige om geving vrijelijk rond. Op de foto een pauw voor een van de therapiege bouwen. De huidige stand van de medisch-psy chiatrische wetenschap maakt, dat de behandeling beter, moderner ook, kan worden toegepast, vooral in de nieuwe paviljoens, waar men de beschikking heeft over therapieruimten, artsenka mers, behandelkamers, moderne sanitai re voorzieningen, kortom waar men over meer ruimte en meer mogelijkheden beschikt. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het aantal overnach tingen in schoolverband in de jeugdher berg Slot Assumburg is in de periode 1 oktober 1969 tot 30 september j.l. flink gestegen van 8373 naar 9560. Totaal heb ben 22.391 personen de nacht in slot As sumburg door gebracht. In dezelfde perio de van het jaar daarvoor was dit cijfer 21.047. De bezoekers waren afkomstig uit 38 verschillende landen. Het totaal aantal buitenlandse overnachtingen was 10.350, hetgeen gelijk blijft met het aantal dat in de periode 1969—1969 Assumburg be zocht. Een lichte stijging viel te constate ren in het aantal individuele gasten, dat van de jeugdherberg gebruik maakte: 7384 tegenover 6673. Er kwamen totaal 15.055 warme maaltijden uit de keuken, terwijl er 33.215 broodmaaltijden werden klaar gemaakt. DEN HAAG. Hoofdinspecteur-direc teur K. Lewin voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland, heeft dinsdag op een pers conferentie in Den Haag als zijn verwach ting uitgesproken, dat het aantal buiten landse arbeidskrachten in Nederland in de komende jaren zal worden verdubbeld. Er z(jn thans in ons land 90.000 gastarbeiders Volgens hem zijn er op de arbeidsmarkt nog nergens aanwijzingen, die op een gro tere werkloosheid zouden duiden. Als er een grotere werkloosheid zou komen, dan zal dat in de eerste plaats voor het mid den- en administratieve kader merkzaar zijn, zo zei hij, omdat in de produktiesector nog volop werk voorhanden is. Het besluit tot opheffing van het Pro vinciaal Ziekenhuis in Medemblik werd in 1955 genomen. Het vergde lange tijd alvorens het tot uitvoer kon worden ge bracht, omdat de aanpassing aan de ei sen van de tijd vóór, in en na de oorlog was gestagneerd. Er diende een grondi ge studie aan vooraf te gaan. Eerst in 1960 /1961 kon een programma van ei sen worden opgesteld, in 1963 begon men met bouwen en in 1967 was het project waaraan men zich had gesteld: de bouw van nieuwe paviljoens op het honderd hectare grote tefrein, naast de verbouw de reeds aanwezige paviljoens gereed. Er kwamen drie nieuwe paviljoens en een van de bestaande werd grondig ver bouwd. De drie nieuwe paviljoens bieden plaats aan 300 patiënten op een totaal van 900. De nieuwe structuur houdt in, dat thans per afdeling minder patiënten vertoeven. Zij krijgen daardoor meer zorg dan voorheen hetgeen de genezing ten goede komt. In het ziekenhuis wor den mensen opgenomen, die door zeer uiteenlopende oorzaken en vanuit zeer variërende achtergronden anders, afwij kend, reageren zodat een opname noodzakelijk is. Het betreft dus mensen, die door psychische of neurologische stoornissen niet in staat zijn zich te hand haven. „Het is opvallend" zo oordeelt men in kringen van dit ziekenhuis „dat „men", de patiënt niet ziet als iemand, die in bepaalde opzichten (vaak tijdelijk) anders is, maar ais iemand die „niet goed bij zijn hoofd" is in de zin van „achterlijk". Dit is een misverstand". Bij dat alles wordt er van uit gegaan, dat de verhouding tot de maatschappij zo open mogelijk dient te zijn. Tal van patiënten bewegen zich vrij op en bui- De ontvangzaal „De Clinghe", waar patiënten hun bezoekers kunnen ont vangen, waar geklaverjast wordt en waar men zich tijdens pauzes kan op houden voor een verversing. Geheel links een podium voor een bandje tijdens de dansavonden. ten het terrein; een toenemend aantal patiënten logeert nog in het ziekenhuis en werkt elders; dit als overgang naar de maatschappij, een overgang welke na een langdurige opname vaak moeilijk is. Met veel patiënten wordt ook na ontslag nog regelmatig contact onderhouden. Steeds minder wordt het psychiatrisch ziekenhuis een „asyl". Steeds meer wordt het een deel van de maatschappij. Een belangrijke bijdrage daartoe vormt het onlangs ingebruik genomen Sociaal Centrum „De Clinghe". Een ge bouw, dat qua inrichting en vormgeving menige forse gemeente zal doen water tanden. „De Clinghe" is een complex, dat be staat uit een prachtige schouwburgzaal met ongeveer 480 plaatsen, ook voor in validenwagentjes en balcon alsmede een bijzonder goede toneelaccommodatie; verder een café-gedeelte, vooral be stemd voor de patiënten, die hier hun bezoekers kunnen ontvangen; een biblio theek voor patiënten en de zevenhonderd personeelsleden, die er een keus kun nen doen uit zevenduizend boeken; een herenkapsaloneen nog in te richten schoonheidssalon; enkele win kels, een kiosk, etalages, kamers voor Volkomen afwijkend van de reeds be staande zijn de nieuwe paviljoens van ,J)uin en Bosch". Zij wettigen terecht de indruk van ruimte, veel licht en moderne outillage. geestelijke verzorgers, vergaderruimten, wandelgangen en een eetgelegenheid. In de volle betekenis dus van een ge meenschapshuis voor ontspanning en so ciaal verkeer, dat een sterke maatschap pelijke functie vervult in het contact met de maatschappij. Hier worden toneel- en filmavonden gehouden, zijn er dansavon den voor de patiënten en voor het perso neel en worden klaverjaswedstrijden ge houden zowel onderling door de patiën ten, als tussen patiënten en personeel vandaan. Wederom dus die contacten met de maatschappij waarop zo duide lijk de nadruk wordt gelegd. Dat con tact is er ook, doordat de burgerij in staat wordt gesteld „De Clinghe" te be zoeken. Met name de winkel, waarin het door de patiënten vervaardigde speel goed wordt verkocht. De inwoners van Castricum, veelal de moeders komen hier met hun kinderen, kopen wat speel goed en gaan daarna met hun kroost wat drinken in de ontvangruimte, waar zij tussen de patiënten verblijven en uitrus- In de aanhef schreven wij al, dat 70 percent het ziekenhuis binnen een jaar genezen, verbeterd, in elk geval voldoen de aangepast weer verlaat. Sommigen blijven langer en worden later ontsla gen, enkelen worden, vaak na een aan tal opnamen, permanent verpleegd. Voor het is het ziekenhuis een tehuis en is de therapie niet gericht op r e-socialisat'e maar op een zo gelukkig, zo vrij en vol waardig mogelijk bestaan binnen het ziekenhuis, dat speciaal hier als totali teit een therapeutisch milieu moet bie den. ten van de wandel- of fietstocht naar he Provinciaal Ziekenhuis. De directie bestaande uit de direc teur-geneesheer mevrouw J. A. Buiter Kloosterman; de economisch-directeur A. R. Kars en de verpleeg-kundig-directrice mevrouw F. van Keeken heeft het voornemen te pogen die reeds zo veel ge noemde maatschappij ook omgekeerd naar „Duin en Bosch" te halen en wel indien daarvoor belangstelling be staat, dit complex en vooral de schouw burgzaal ter beschikking te stellen tegen een bepaalde vergoeding aan verenigingen en organisaties in de omtrek. Allerminst met de bedoeling het renda bel te maken, doch om er toe bij te dragen, het isolement van het psychia trisch ziekenhuis en de psychiatrische pa tiënt te doorbreken. Daardoor dus het psychiatrisch cen trum, dat „Duin en Bosch" is, te ma ken tot een geïntegreerd deel van de maatschappij. Contacten met de burgerij zijn er reeds. Bij het „open huis", dat men heeft ge houden ter gelegenheid van de ingebruik neming van het Sociaal Centrum name lijk kwamen de eerste avonden 2200 be zoekers en de tweede avond 800. Een bewijs, dat Castricum meeleeft met „Duin en Bosch". Een „Duin en Bosch" overigens, waar men nog lang niet gereed is met de mo dernisering en uitbreiding. In de zeer naaste toekomst namelijk komt er een polikliniek; zal er een nieuwe apotheek worden gebouwd welke 650.000,- vergt en zal de arbeidstherapie verder worden ontwikkeld. (Van onze correspondent) IJMUIDEN. „Honderdvijfentwintig Spaanse gastarbeiders die per 1 april bij Hoogovens in IJmuiden komen werken worden ondergebracht in een pension in het 75 kilometer verderop gelegen Den Helder. Het contract van hoogovens met de pensionhouder de heer G. W. Seven- huijsen geldt voorlopig voor een jaar. De Spanjaarden, die huisvesting krijgen in Den Helder, zijn alle nieuw verworven werkkrachten. Pension Sevenhuijsen telt 5 kamers. „Ik zit momenteel half vol, maar ik ben al begonnen met het afvloeien van de huidige huurders," aldus de heer Seven huijsen, die blij is dat zijn pension door hoogovens waardig is bevonden om on derdak te bieden aan buitenlandse werk nemers.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5