„WE HEBBEN TE GAUW WELVAART GEKREGEN" „IK BEN ALLE DAGEN BLIJ" Feestvreugde niet gedrukt door wetsontwerp voor herindeling Op spreekuur nog altijd burgervader T weehonderd balen hooi verbrand VNU verwacht 12 lagere resultaten Onrust onder personeel van Estèc Burgemeester H. Nielen 25 jaar in Heemskerk: FEEST Geen voorrang verleend Bod van 2,6 min op horecabedrijven Arie Boekei N.V. OPLICHTER AANGEHOUDEN Vijftig gulden boete voor lastige Zwanenburgers Kantongerecht krijgt vrouw als rechter Twee officieren deden mee aan „Damslag" IN DE VISHAL Havenberichten Lopen WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 7 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Burgemeester H. Nielen gaat het feest rond zijn zil veren ambtsjubileum tegemoet in het besef dat het wetsontwerp voor de bestuurlijke herindeling op de drempel van de Tweede Kamer ligt. „Mijn feestvreugde wordt er niet door gedrukt. We wachten weer vol vertrouwen af", zegtg de burgemeester, die 24y2 van de 25 jaar te maken heeft gehad met grenswijzigingen en herindeling. Hij heeft ermee leren leven. „Er is al zoveel keer gezegd dat ik uit Heemskerk weg zou gaan, maar ik heb het toch altijd nog volgehouden". Teamgeest Derde huid Ik luister ESB.fiNik Blij Advocaat wilde vrijspraak Kort IJmondnieuws St. Nicolaas ontving 7500,- voor Heliomare TV-presentator beweert: ....ik luister .is de Kamer klaar? altijd volgehouden .in 1956 zijn we begonnen De burgemeester heeft in de week vóór de feesten nog een uurtje weten te vinden voor een interview. Zijn kamer ligt op de tweede verdieping van het oude gemeentehuis, waarin nog slechts een klein deel van de gemeentelijke dien sten is gevestigd en waarin zelfs geen plaats meer is voor de raadsvergaderin gen. Vanuit het raam kan men het plein zien, dat onlangs naar hem genoemd is. Zittend achter zijn modren bureau warm hout en kunstleer heeft hij op alle vragen zijn antwoord dadelijk ge reed. Een strijdvaardige, maar voorat menselijke burgemeester, die nog steeds de reputatie van burgervader eer aan doet. Een kleine man met een groot hart, die al zijn bestuurderservaring soms vergeefs probeert te vangen in een kor te formulering en het dan wel eens aan de stok krijgt met de zinsbouw. Een vriendelijk mens. altijd klaar met een grapje of een opmerking vol levenswijs heid. Een man die voortdurend verrast door zijn geheel eigen benadering van problemen. De heer Nielen is nu 58 jaar, werd ge boren in de Zaanstreek, kwam als volon tair in dienst van de gemeente Jisp, werd in 1932 ambtenaar van Sociale Za ken in Castricum, leidde daar in de oor log de distributiedienst, had er een be langrijk aandeel in het verzet en werd op 6 december 1945 benoemd tot burge meester van Heemskerk, een dorp van 5.300 inwoners, met acht gemeente-amb tenaren, veel armoede en een grote ach terstand op elk gebied. Nu zit men aan bijna 29.000 inwoners, een ambtenaren- bestand van ruim tweehonderd, geen ar moede, maar wei heel andere menselij ke problemen. De heer Nielen was met zijn 33 jaar een van de jongste burge meesters van ons land. In de toch al moeilijke tijd na de oor log, waarin Heemskerk bovendien de han den vol had aan de ontwikkeling onder invloed van Hoogovens, heeft de burge meester altijd een belangrijke leidende rol gespeeld. Hij verstaat de kunst van delegeren als weinig anderen en zorgt te gelijkertijd voor een enorme teamgeest. Dit is misschien het voornaamste aspect als men wil begrijpen wat ervoor nodig is geweest om die evolutie in goede ba nen te houden. Heemskerk is niet het slachtoffer geworden van zijn ontwikke ling; het heeft er welbewust gebruik van gemaakt. Hoe voelt de burgemeester zich met zijn jubileum en het wetsontwerp voor de deur? „Toen die nota kwam, zei de burge meester van Beverwijk; „Het is weer Een speciaal jubileumcomité onder leiding van de eerste wethouder, de heer H. J. M. Roozen, bereidt koortsachtig de feestdagen voor, die in Heemskerk worden gewijd aan het jubileum van de burgemeester. De feestelijkheden worden op zondag 13 december ingezet met een Eucharis tieviering in de Laurentiuskerk om kwart voor vijf. Op woensdag 16 de cember is er een bijzondere raadsver gadering 's morgens om tien uur in De Vrijburcht, 's middags gevolgd door een bijeenkomst voor genodigden in de Dr. Prinsenhal. Op donderdag is het daar feest voor de personeelsvereniging om half drie 's middags, 's Avonds om acht uur volgt hier de receptie voor de ge hele burgerij, waarbij het geschenk van de bevolking wordt aangeboden. Men kan zijn bijdragen daarvoor storten op de speciale rekeningen van het ju bileumcomité, die geopend zijn bij de Boerenleenbank, de Raiffeisenbank en de Middenstandsbank. Op vrijdag 18 december presenteert het verenigingsleven zich op een bij zondere manier aan de burgemeester, wat wordt georganiseerd door de Ge meenschapsraad. met Sinterklaas en Kerstmis dat de mi nister iets aanbiedt". Dit is de derde mi nister van Binnenlandse zaken die zoiets in deze tijd van het jaar doet. Voor mij is de zaak klaar. Maar: is de Kamer klaar? Het lijkt me allemaal zo kort dag Moet niet eerst die zaak beter bestu deerd worden om beter beslagen ten ijs te komen voor deze grote bestuurlijke operatie? Van de 25 jaar die ik hier zit heb ik 24V2 jaar te maken gehad met grenswijzigingen en opheffingen van de gemeente. In het voorjaar van 1946 werd ik al opgeroepen door de provinciale com missie Ter Veen om over grenswijziging te praten. Ergens ben ik hard geworden op dit gebied Ze hebben al zoveel keer gezegd dat ik weg moest uit Heemskerk, maar ik heb het volgehouden". Wat is het verschil tussen de bestuur der van toen en nu? „Ik heb wel eens gezegd: ik zit in mijn derde huid en mogelijkerwijs moet ik nog een keer vervellen. Ik heb drie burge- meesters meegemaakt voor de oorlog, dat waren magistraten, regenten. Het was een heel Einder tijdvak, het waren heei andere mensen. In '45 was het bestuur van Heemskerk veel eenvoudiger. Er was veel armoe en achterstand en een zeke re berusting hierin. Ik heb getracht eerst te inventariseren en toen om er een am dere gemeente van te maken, al stond mij natuurlijk niet voor de geest wat het geworden is. Ik heb mensen opge pept, lezingen gehouden, ik heb gezegd: de problemen mogen ons niet beheersen. maar wij moeten proberen de problemen te beheersen. We hebben eerst de mate riële achterstand weggewerkt en zijn toen gaan zorgen voor een mentaal heel andere instelling In 1956 zijn we begon' nen met de uitbreiding van de gemeen te, de wijk Poelenburg, met 240 huizen, dat was heel wat. Totdat Hoogovens er 120 van bouwde. In 1959 kwam de wijk Oosterzij met 1.050 woningen en we zijn zo doorgegaan, onder invloed van de IJmond-ontwikkeling en met medewer king van rijk en provincie" Wat is onmisbaar voor een burgemees ter? „Om kunnen gaan met medebestuur ders, al is men het soms niet met hen eens. Ik heb altijd op het standpunt ge staan dat een burgemeester een mana ger en een coördinator moet zijn. De burgemeester is een autoriteit, een be stuursorgaan zelfs, maar hij is nog veel voornamer als mede-bestuurder". Welke raad zou u aan een jonge burge meester geven? „Niet heel erg jong beginnen, ervaring opdoen op verschillende gebieden, en. veel van mensen houden. Je moet er hard voor werken en veel teleurstellingen kun nen opvangen zonder dat dit je humeur schaadt en je het op de verkeerde plaats afreageert. Idealist zijn." Wat is uw leidraad geweest bij de ont wikkeling onder invloed van Hoogovens' „Het was een bekende zaak .'oor de drie gemeentebesturen. We wisten dat we te maken zouden krijgen met mensen uit allerlei streken van Nederland. De ge meente moest die opvangen en vooral de autochtone bevolking er mentaal op voorbereiden, gebruikmakend van het burgerschapsgevoel van de inwoners. Al gauw was er een begroetingscomité voor nieuwe inwoners, dat tot taak had om „de ingezetene tot burger te maken." We riepen op de begroetingsavonden die men sen in feite op om hun schouders eron der te zetten. Dit is nu je eigen gemeen te. We hebben dat gewoon als beleidspunt gehad. Het is een devies wat heel sterk bij me leeft en dat ik onafscheidelijk zie van mijn taak. Vaak betreur je het dat de dag maar 24 uur telt en dat ie er nog minstens acht uur van moet slapen." U bent burgervader, maar dat is toch eigenlijk niet meer vol te houden in deze tijd? „Behalve op het spreekuur. Er moet heel wat gebeuren als ik niet om tien uur 's woensdagmorgens klaar zit voor wie komen wil. Ik luister en ik luister En al kan ik er dan niet altijd wat aan doen, het blijft bij me. Ik probeer zoveel mogelijk te helpen, soms op een wonder lijke manier. Ik heb wel eens gezegd ik druk nu op het knopje, dan wordt er koffie gebracht, maar draait u zich maar om, want ze hoeven niet te zien dat u huilt. Het ging. niet langs me heen. Als ik thuis kom, dan zeg ik wel eens tegen mijn vrouw: kun je nog een kwartiertje wachten met het eten? En dan ga ik zo maar even in de tuin wandelen." Welke zijn de klemmendste problemen waarmee u te maken krijgt? „De menselijke onvolkomenheden, die ze op elkaar afreageren Na de oorlog was er veel materiële nood. De laatste tien jaar word ik veel meer geconfron teerd met geestelijke nood, vooral door huisvestingsproblemen." In de raad is gepleit voor een ombuds man, maar eigenlijk bent u dat al? „Ja, maar een niet-ambtelijke. Ik word er niet voor betaald, gelukkig." (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Omstreeks half zes dinsdagavond zijn in een hooiberg achter een boerderij aan de kruising van de Duitslandlaan met de Hoogdorperweg tweehonderd balen hooi verbrand. De brandweer bestreed het vuur met een hogedruk- en een lagedrukspuit. Na een half uur blussen was de brand onder controle. De oorzaak van de brand is nog onbekend. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Op de T-splitsing J. T. Cremerlaan-Kerkweg verleende een elfjarige fietser, een scholier uit Sant poort dinsdagmiddag om half twee geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 25-jarige fotograaf uit Santpoort. De jon gen is met een hoofdwond en een pijnlijk rechter been naar het Antonius Zieken huis gebracht. Burgemeester H. Nielen: „Niet heel erg jong beginnen, veel ervaring op doen en.veel van mensen houden". Wat is het prettigste deel van uw werk? „Ik ben alle dagen blij. Ik vind niets vervelend. Misschien wel dat feest, maar dat reageer ik af met een dagje buiten in het veld, als het lekker koud weer is, dan ben ik weer uitgewasemd." Jagen en vissen zijn geliefde vrije-tijds- bestedingen van de heer Nielen, maar als het seizoen achter de rug is, kan hij slechts vaststellen dat hij drie of vier keer weg is geweest. Hij heeft er ge woon geen tijd voor. hebt in het verzet gezeten. Wat vindt u nu van de manier waarop wij tegen woordig die vrijheid gebruiken? „We hebben toen anders tegen die vrij heid opgekeken als we nu beleven. We hebben ons er veel offers voor getroost, er zijn veel mensen bij gevallen. We de den het allemaal om van de bezetting af te komen, maar ook omdat we een andere maatschappij wilden opbouwen. We hebben te gauw de welvaart weer gekregen en misschien te hevig. Ik ben wel eens bang, gewoonweg bang, dat die welvaart ons hindert in ons welzijn. Ik zie zoveel egoïsme optreden, wat niet al leen bestuurlijk moeilijkheden oplevert, maar ook in het menselijke verkeer. Slaagt u er in om naast uw ambtelijke leven een particulier leven te leiden? „Als ik thuis ben, dan gaat m'n jasje uit en m'n pantoffels aan en dan doe ik wat ik leuk vind: naar de tv kijken (favoriet: voetbal), een boek lezen of ik schrijf een verhaaltje. Of lekker door het Marquettebos wandelen. Ik vlucht zon dagsochtends naar het duinterrein, zo maar een paar uur lopen." (Van onze correspondent) ALKMAAR. Op de zestien horeca bedrijven van de N.V. Arie Boekei is een bod gedaan van 2,6 miljoen gulden. De N.V. distilleerderij J. J. Melchers (Oli fant) deed dit schriftelijk namens „een relatie". Deze relatie, waarschijnlijk een Engelse onderneming, wil in Nederland op grote schaal cafébedrijven gaan ex ploiteren. Arie Boekei gaat waarschijnlijk niet in op het aanbod. Hij is momenteel druk bezig met een reorganisatie binnen zijn bedrijf Nog dit jaar wil de N.V. van het zetbazen- op het verpachterssysteem overstappen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Dinsdagavond om kwart over tien heeft de politie in Heems kerk een 23-jarige inwoner van Heemste de aangehouden ter zake van oplichting en verduistering. De man had op zondag 29 november bij een benzinepomp een accu losgekre gen door een verhaal op te hangen, dat hij plotseling naar het ziekenhuis moest en door een lege accu niet kon rijden. Hij gaf voor, geen geld bij zich te hebben. De bediende van de pomp gaf de Heem- stedenaar toch een accu mee. Via het opgenomen kentekenbewijs kon de politie de identiteit van de man vast stellen. AERDENHOUT Door de kostenstij gingen in de laatste maanden en onder druk van de huidige conjunctuur zal ook het bedrijfsresultaat van Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven N.V. in de tweede helft van 1970 beneden dat van de overeenkomstige periode in 1969 blijven. Een daling van het totale bedrijfsresul taat 1970 in de orde van grootte van 12% ligt in de lijn der verwachtingen. Het interimdividend over 1970 van n.v. ver enigd bezit van aandelen „Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven N.V." zal des ondanks gehandhaafd worden op 10% op de gewone aandelen, aldus een commu niqué. HOOFDDORP. De zes „Lastige Zwa nenburgers", die vanmorgen in Hoofddorp verschenen voor de kantonrechter, heb ben vrijwel allen een lage geldboete ge kregen plus een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de duur van twee maanden. De eis van de officier van Justitie luid de 100 boete, maar mr. J. Goudsmit leg de na de verdediging van mr. H. Luijken een geldboete van 50 op. De advocaat had vrijspraak gevraagd. De genoemde straffen werden opgelegd aan dokter A. Hoekstra, en de heren E. Broerse en J. Crombeen, allen uit Zwa nenburg. Zij hadden op 24 mei van dit jaar het verkeer bij Schiphol moedwillig belemmerd tijdens hun actie tegen de geluidshinder. Tandarts A. P. Korrert kreeg nog enkele tientjes extra boete, om dat hij met zijn auto bovendien dwars op de weg was gaan staan. De heer G. Sierks werd vrijgesproken en over de zaak-J. van der Sluis wordt over veertien dagen nader beslist. De zitting duurde drie uur. Rapidity. Tafeltennisvereniging Rapi dity opent zondag om 12 uur het nieuwe clubhuis en een speelzaal aan de Meer straat 56 te Heemskerk. Aansluitend hierop zal, mede ter gelegenheid van het 30- jarig verenigingsjubileum, tot 2 uur een receptie gehouden worden. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK. Bij het personeel van het Europese Centrum voor Ruimteon derzoek en- technologie (Estèc) in Noord- wijk is onrust ontstaan over zijn toe komst. Oorzaak hiervan is de op 4 novem ber in Brussel gehouden conferentie over Europese ruimtevaartzaken, die een mis lukking werd. De directeur van Estèc prof. dr. W. Kleen, die binnenkort met pensioen gaat, verklaarde onlangs in een speech tijdens een bezoek van 25 parle mentsleden uit landen aangesloten bij de Esro (de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek en waarvan Estèc het belangrijkste centrum is) dat mensen die werkzaam zijn in de Europese ruim tevaart momenteel het vertrouwen gaan verliezen in de toekomst. Volgens de afdeling public relations van Estèc is he1 personeelsverloop nog niet groter dan anders, maar wel wor den er aan de leiding van het centrum geregeld vragen gesteld over wat er met de Europese ruimtevaart gaat gebeuren In totaal werken er bij Estèc 750 man (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Tijdens een Sint Nicolaas-middag in het revalidatiecentrum Heliomare werd de Goedheiligman verrast met een cheque van 7500,Het bedrag is een gedeelte van de opbrengst van het Nederlands Comité Kinderzegelverkoop. Heliomare zal het geld gaan gebruiken vooi de aanschaf van een leermachine, ontworpen door de heer Van Westing, één van de werknemers van Heliomare, het bouwen van een blokhut nabij het cen trum en het plaatsen van diverse voorzie ningen op de speelweide. De cheque werd door mevr. Brech, voorzitster van het Be verwij ks Comité Kinderzegelverkoop aan Sint Nicolaas overhandigd. HAARLEM. De eerste vrouwelijke kantonrechter in ons land, mejuffrouw mr. A. L. G. Rosier, die thans kanton rechter is in Sneek, is benoemd tot rech ter in het kanton Haarlem. Dat gebeur de bij Koninklijk Besluit van 25 novem ber. Tijdens een buitengewone openbare terechtzitting van het Kantongerecht op vrijdag 11 december om 4 uur 's middags zal zij geïnstalleerd worden in de grote zittingzaal van het Kantongerecht Jans straat 46. DEN HAAG. De marinevoorlich tingsdienst acht het hoogst onwaarschijn lijk dat aan de „Damslag" van de ma riniers tegen de Damslapers op 25 augus tus een majoor van de landmacht zou heb ben meegedaan. De eindredacteur van AVRO's Televi- zier, Wibo van der Linde, zei gisteravond in een tv-uitzending dat tenminste één majoor van het korps mariniers en één beroepsofficier van de Koninklijke Land macht bij deze „Damslag" betrokken zijn geweest, maar dat hun namen niet voor komen op de lijst van „verdachten". Volgens Wibo van der Linde heeft de Marinevoorlichtingsdienst hem desge vraagd meegedeeld dat er alleen een on derzoek naar de deelnemers onder het la ger marinepersoneel was ingesteld. Dat gaf Van der Linde aanleiding op te mer ken „of zich hier geen geval van klasse- justitie voordeed." Hij zei ook dat hem bekend was dat de landmachtofficier niet spontaan aan de actie heeft deelgenomen. Hij zou een paar weken vóór de 25ste augustus door de majoor van de mari- riniers „uitgenodigd" zijn. Deze majoor bezorgde zijn landmachtcollega ook een marineuniform „om niet uit de toon te vallen," aldus Van der Linde. IJMUIDEN Twintig vaartuigen heb ben woensdagmorgen in IJmuiden aan gevoerd: 4800 kisten vis en 100 stijve ka beljauwen. Bij de aanvoer waren: 1450 kisten schelvis, 60 kisten wijting, 2190 kisten torgul, 800 kisten koolvis, 80 kisten haai, 60 kisten schar en 110 kisten varia. Prijzen, per 125 kilogram, in guldens: grote kabeljauw 160154, middel kabel jauw 146144, witte koolvis 204, zwarte middel koolvis 9686, grote heek 632, grote leng 112. Per tien stuks: grote kabeljauw 204130, middel kabeljauw 12690. Per hoop: vleet 11456, rog 56. Per stuk: haai 208. Per 50 kilogram, grote schelvis 8482, groot- en kleinmiddel schelvis 10276, schelvis I 3523, grote gul 9054, middel gul 5944, torgul 3724, wijting 3519, schar 6238, schol 10363, witte koolvis I 60, zwarte koolvis I 4634, zwarte koolvis II 3428, kleine leng 3530, kleine lom 34, ham 260—214, lever 50—38, bot 38—25, poon 6963, haai 4437, kuit 9482. Woensdagmorgen bestond de aanvoer in Scheveningen uit: 150 kisten wijting, 85 kisten torgul, 400 kisten koopharing, 20 kisten schol en 200 kisten schar. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Zaan- stroom, Felixtowe; Pergo, Rotterdam, IJmuiden; Amstelstroom, Huil; Balticborg, Gothenborg; Rotzkow Trybunalski, Stettin; Silversand, Barry; Adele Hagenah, Oscarham; Treuholz, Emden; Korstantin Shestakov, Sorneas, Zaandam; Cal- vyn, Gavle; Rijnstroom, Shoreham; Fjordaas, Norfolk, IJmuiden; Clione, Noordzee, IJmuiden; Albany, Londen; Thanassis-M: Antwerpen; Suk- honales, Archangel; Posnan 2, Soemeas; Prin senbeek, Stettin; Gaasterland, Paranagua; Mar tha Frieseke, Londen, IJmuiden; Dyvi Oceanic, Portmouth; Tor Hollandia, Gothenborg; Claus, Londen, IJmuiden; Senior, Antwerpen; Kostino, Rotterdam; Banda, Rotterdam. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Gretke Oldendorff, Rouan; ^lartina, Huil; ConficI, IJ muiden, Gr. Yarmouth; Menje, Dublin; Prze- mysl Gdynia; Clione, IJmuiden, Noordzee; Ord- ning, IJmuiden, Bremen; Doris H, Tolkis; Steady, IJmuiden, Shoreham; Tamsalu, Lening rad Nerlandia, Gothenborg; Rosemary Everard, Birkenhead; Pamir, Londen; Walcheren, IJmui den Narvik. Zorinoh, IJmuiden, Lulea; Sirius, Dieppe; Balton, Vaja; Benya River, Bremen; Vogtland, Antwerpen; Volochaevsk, Zaandam, Archangel; Amstelstroom, Huil; Hondsbosch, Zaandam, Londen; Ubena. Duinkerken; Cal- chass, Rotterdam; Jean E, Londen; Sinon, Rot terdam, Nanna P. IJmuiden, Savona; Clione, Noordzee; Treuholz, Flixborough; Zaanstroom, Felixtowe; Argo, IJmuiden, Viano de Costello; Aeneas, Rotterdam; Makkum; Zaandam. Vlaar- dingen; Clark Avon, Newport; Timca, Kotka. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Cor- stream, Rotterdam, IJmuiden; Fryvolity, Lon den' Kattenturm, Connt Plat, IJmuiden; Ga zelle, Boston; Hunnau, Emden; Neptunus, Rot terdam; Ceres, Rotterdam; Germania, IJmuiden, Antwerpen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7