Vooruitgang Benelux-conferentie GRENSFORMALITEITEN DEELS PER 1 FEBRUARI OPGEHEVEN Binnen 10 jaar verdwijnen zeker 25.000 kruideniers Onderzoek gebruik van bedden gewenst Geen alternatief voor Oost-Pakistan Goede land van Allah bitter weinig te bieden heeft Ontspanning voorspeld od oliemarkt „Fotograferen in het weekend? In het donker zeker!" bont- '~70 collectie'71 BONTMANTEL of B0NTH0ED DICK BARTELS dick bartels Amerikaanse Huis toch voor bouw van SST Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven: 19 Nerfshoeden vanaf 175.- EXAMENS DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 s BONTMODEHUIS Afgeschaft wagenweg (Van onze speciale verslaggever) DACCA Pakistan, een naam die zoveel wil zeggen als „het goede aan Allah gewijde land". Maar voor slechts weinigen is het een echt goede aar de. En die wonen dan zeker niet in de Oostpakistaanse kuststreek, een door een ongekend natuurgebeuren „toevallig" in de wereldwijde aandacht gekomen stukje van wat als geheel een probleemgebied is. Oost-Pakistan loopt nu het risico, dat de internationale aandacht en hulpverlening zich teveel concentreren op dat rampgebied. Heropbouw en ontwikkeling van deze streek zullen tegen geweldige investeringen betrekkelijk weinig op leveren, terwijl elders in het land gebieden braak liggen waar met minder geld meer voedsel voor de grotendeels ondervoede bevolking is te oogsten. Zo dreigen de emoties, gevoed door een vooral naar Westerse maatstaven ongekend verlies aan lijf en goed, de menslievendheid een verkeerde kant op te sturen. Dijken Bent u ook zo iemand die alleen in de vakantie foto's maakt? En dan nog alleen vóór zonsondergang. Zo is dat, roept u enthousiast, kijk maar. En daar zijn ze weer. De zonover goten vakantiekiekjes. Aardig hoor. Maar als uw kinderen later naar «vroeger" informeren, krijgen ze wel 'n erg eenzijdig beeld van hun verleden. Altijd vakantie. En altijd overdag. Zo'n moeite is het toch niet om ook in uw mini-vakantietje uw camera paraat te houden. Of wilde u soms tegenwerpen dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Zorg het hele jaar voor een schietklare camera. Kompleet met filmpje. Kompleet met flits. Trekt u nu niet meteen een afwijzend gezicht. Uw gezin heeft recht op een fotografisch nachtleven. Waarbij nog komt: flitsen is heus geen heksentoer. Ieder fototoestel kan het. Te inspannend? Kom kom, er staat heel wat tegenover. Want voortaan legt u alle mooie en malle gebeurtenissen van het hele jaar voor eeuwig vast. Overdag en 's avonds. Buiten en thuis. Zorg dus het hele weekend voor 'n geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken. Monk in't weekend géén foto's- U mocht er eens plezW in krijgen. Geweldige bedragen Ga snel uw licht opsteken bij de vakman, uw fotohandelaar. Sluis (Van onze redacteur in Brussel) I na 1 januari 1971 nog een controlebe voegdheid houden aan de binnengrenzen. Eerst voor eind juni van het volgend jaar hoopt men te kunnen beslissen dat het verdrag over de uniformering van de accijnzen per 1 januari 1972 in werking zal kunnen treden. BRUSSEL. Het opheffen van de grensformaiiteiten binnen de Benelux, aanvankelijk voorzien voor 1 november van dit jaar, later verschoven naar 1 januari zal naar men veronderstelt nog wel tot 1 februari van het volgend jaar op zich laten wachten. Dat is de conclu sie waartoe de raad van ministers van Benelux gisteren te Brussel is gekomen. Wat de accijnzen betreft, zal de douane ADVERTENTIE U kunt alleen succesvol slagen met de aankoop van uw indien u keuze heeft uit HONDERDEN STUKS Deze keuze vindt U inderdaad bij Speciale aanbieding De formaliteiten aan diezelfde grenzen binnen de economische unie van de drie landen met betrekking tot de BTW voor de voor het gebruik bestemde goederen zullen per 1 januari worden terugge bracht tot het afgeven van een kopie- factuur voor de gewone ondernemers Maar tussen Nederland en België blijft voor wat de particulieren, de landbou wers en de kleine ondernemers betreft de toestand zó, dat de heffing aan de grens zal geschieden. Voor wat betreft de BTW-formaliteiten aan diezelfde bin nengrenzen voor douane- en accijnsgoe deren is een overeenkomst over de ver eenvoudiging klaar, maar die moet eerst nog worden geratificeerd door de drie parlementen. Een stap vooruit is in ieder geval ook geweest het feit dat de ministers van de drie landen alle voorstellen voor het af schaffen per 1 februari van het volgend jaar van de vergunningen die thans nog binnen de Benelux zijn vereist voor in dustriële produkten, voor kolen en olie, voor produkten onderworpen aan een be stemmingscontrole, voor wapens, munitie en oorlogsmaterieel hebben aangenomen. HAARLEM TEL. 316529 146 DEN HAAG. In de komende tien jaar zullen tenminste vijfentwintigduizend le vensmiddelenzaken in ons land worden opgeheven. Er zullen in die tjjd ruim vjjf tienhonderd grotere zelfbedieningszaken, supermarkten, verbruikersmarkten enz. worden opgericht. Deze verwachting heeft het hoofdbedrijfschap detailhandel uitge sproken in een brochure over twintig jaar detailhandel, waarin de ontwikkeling wordt geschetst gedurende de jaren 1950- 1970 en een prognose wordt gegeven. Buiten de levensmiddelensector zullen, naar wordt verwacht, in de komende tien jaar dertig- tot veertigduizend vestigingen in de detailhandel verdwijnen en tussen de vijfentwintig- en dertigduizend nieuwe worden opgericht. Bij de opheffingen zal het niet alleen gaan om bedrijven van zelf standigen, maar ook om filialen van filaal- bedrijven en verbruikscoöperaties en ver der om superettes, supermarkten en ver- bruikersmarketn die de concurrentiestrijd niet meer zullen kunnen volhouden. Er wordt in de brochure van het hoofd bedrijfschap aan herinnerd, dat in de ja ren 1964 tot en met 1968 alleen al onge veer veertigduizend vestigingen in de de tailhandel zijn opgeheven en circa vijfen twintigduizend nieuwe ontstonden. In de levensmiddelenbranche is in die vijf jaar ruim 22% van het bestand per 1 januari 1964 opgeheven, bijna 9V.% nieuwe vesti gingen kwam er bij. Wat de landbouwprodukten betreft worden per 1 januari de vergunningen, respectievelijk registratieformulieren bin nen de Benelux-unie afgeschaft. Ook de formaliteiten die het gevolg zijn van EEG-voorschriften, kwaliteitsvoorschrif ten en gezondheidsmaatregelen. In het voorjaar van 1971 hoopt men ook de grensformaiiteiten binnen de unie te kun nen opheffen. Maar niets ligt daarvan nog vast. In de praktijk komt een en ander er onder andere op neer dat Ne derland zeker nog een jaar zal nodig heb ben om zich bijvoorbeeld aan te passen aan het bij de invoer van varkens ge volgde systeem dat voorziet in oormer ken, die ons land tot nu toe niet kende. Minister Lardinois meende met zijn ge bruikelijk en meestal ook wel gerecht vaardigd gebleken optimisme dat wij daar binnen een jaar wel uit zouden zijn. Al op 6 juli van dit jaar hadden de regeringen afspraken gemaakt over de handels- en verkeersstatistiek en andere formaliteiten die voortvlieien uit sanitai re, financiële en economische maatrege len. De meesten worden opgeheven aan de grenzen, maar blijven in het land van herkomst. Voor wie er belang in stelt: ook naar pornografie zal de douane niet meer kijken, maar dat betekent niet dat men geen rekening zal moeten houden met de landswetten die bijvoorbeeld het in bezit hebben of vervoeren ervan zou den kunnen verbieden. Dat alles wordt geregeld in de overeen komst administratieve en strafrechtelijke samenwerking die het mogelijk maakt de controles die tot nu toe aan de binnen grenzen werden verricht naar het bin nenland te verplaatsen en daarbij een sa menwerking op touw te zetten tussen de controlerende instanties der drie landen WASHINGTON. (AP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft voorlopig het voortbestaan van het pro gram tot ontwikkeling van een super- soon passagiersvliegtuig (SST) gered. Het Huis weigerde de Senaat te volgen in de beslissing, niet nog eens ruim 1 miljard gulden aan ontwikkelingskosten voor de bouw van twee SST-prototypes uit te geven. Een commissie van beide Kamers van het Amerikaanse parlement zal nu moe ten trachten, een compromis tussen beide standpunten te vinden. President Nixon heeft de uitspraak van de Senaat een „rampzalige vergissing" genoemd en voorspeld dat de VS zo hun concurrentiepositie met de Sovjet-Unie Engeland en Frankrijk, die wel super- sone passagiersvliegtuigen bouwen, zal verliezen. President Yaya Khan van Pakistan. UTRECHT De stichting Centraal Or gaan Ziekenhuistarieven zegt in zjjn zojuist verschenen jaarverslag 1969 dat het ge wenst lijkt, een onderzoek in te stellen naar een eventuele onjuist gebruik van ziekenhuisbedden. De ziekenhuistarieven zijn gebaseerd op een minimumbezettingspercentage van ne gentig. Er wordt nogal eens gesteld, dat de eis om het minimumbezettingspercentage te halen ertoe leidt, dat teveel en te lang wordt opgenomen. Het COZ betwijfelt, of verlaging van het minimumpercentage een oplossing zou vor men voor een onjuist gebruik van de zie kenhuisbedden. Een bezetting die l'/o bo ven het huidige minimumpercentage ligt, heeft bij een ziekenhuis met 300 bedden een „overdekking" van de vaste lasten van ongeveer 20.000 tot gevolg. Als van een lagere minimumbezetting wordt uitgegaan dan van 90°/o, stijgt niet alleen het bedrag aan afschrijving en rente dat in de ver pleegprijs is opgenomen maar ook bij een stijging van de bezetting de over dekking. „Als nu de mogelijkheid om met de bezettingsgraad te manipuleren bewe zen is en hoe lager de calculatiebezet ting is, des te gemakkelijker moet dit zijn dan wordt voor de betrokkenen de ver leiding wel zeer versterkt", aldus het COZ. Het feit dat de ziekenhuizen in het alge meen de vereiste bezettingsgraad en zelfs nog meer bereiken, bewijst nog niet dat het minimum op zichzelf juist is. Maar als zou blijken dat opnamefrequentie en gemiddelde verpleegduur kunstmatig te hoog worden gehouden, zou daarmee vol gens het COZ tevens bewezen zijn dat er sprake is van „overbedding." Het COZ vindt het noodzakelijk, de bed denbehoefte in de verschillende sectoren nauwkeurig te bepalen als de wet zieken huisvoorzieningen van kracht wordt. Daar bij moeten ook de factoren die opname- en ontslagbeleid bepalen in aanmerking wor den genomen. Wil er een goede planning tot stand komen, zo zegt het COZ, dan mag niet van gegroeide situaties of onbewezen stellingen worden uitgegaan. Het COZ meent, dat in ieder geval eer minimumbe zettingspercentage moet worden gehand haafd. Dat mag er evenwel niet toe leiden dat bedden die bijvoorbeeld voor de me dische vooruitgang overbodig worden, in gebruik blijven LEIDEN. Geslaagd voor doctoraal examen scheikunde P. H. Michel, Heem stede-Hoek. De Nederlandse geograaf J. Huizing, die al drie jaar in dit land aan de „bocht van de cyclonen" werkt, gelooft niet in een doeltreffende bescherming van wat nu rampgebied nummer één is. „Het beste zou zijn de bevolking geheel te evacueren. Maar zelfs dat is onmoge lijk, want ergens anders in dit overbe volkte land is er geen plaats. De boeren blijven op hun eigen stukje grond zitten Alles wat nu wordt hersteld kan bij een nieuwe cycloon in het volgende voorjaar worden verwoest Vrij grote stukken land waren inge dijkt, om het zoute water buiten de lan der ij en te houden enige en voor de mens fataal povere bescherming. Voor het herstel van die dijken zouden 40.000 mannen twee jaar lang aan het werk moeten worden gezet, met een dagloon van twee rupi's, nog geen anderhalve gulden. Hoe arbeidsintensiever hoe lie ver, want des te meer mensen hebben enigermate geregelde inkomsten. Een vaste baan, hoe slecht betaald ook, ADVERTENTIE ■■■■III Tl DEN HAAG. Het is te verwachten, dat In de komende maanden de prijzen van aardolieprodukten en cokeskolen nog een zekere spanning zullen blijven vertonen. I Maar er zijn verscheidene tekenen die erop I wijzen, dat zich op de duur geleidelijk aan een ontspanning zal voordoen. Deze zou zich zelfs in een versneld tempo kunnen ontwikkelen als, na de periode van hoog conjunctuur die alle geïndustrialiseerde landen thans doormaken, het expansie tempo weer op een gematigd niveau zou komen. Dit wordt gezegd in een studie, die de I diensten van de Europese commissie in zake de conjunctuur op de energiemarkt van de gemeenschap hebben samengesteld. In de komende maanden, aldus de studie, schijnt men in de gemeenschap niet be hoeven te vrezen voor een energietekort, tenzij zich nieuwe en ernstige gebeurtenis sen voordoen. Alleen een abnormaal koude winter of stopzetting van bepaalde leve ringen zouden nog moeilijkheden bij de I voorziening met aardolieprodukten kun nen veroorzaken. De olieproduktie in Libië, waar aan bepaalde ondernemingen beper kende maatregelen waren opgelegd, heeft al weer het normale niveau bereikt. Op het gebied van het vervoer kan worden verwacht, dat de in 1970 ontstane achter stand bij de aflevering van nieuwe tank- I schepen in de komende maanden zal wor- den ingelopen. De voorziening van de electrische cen trales lijkt normaal verzekerd. Alleen een eventuele schaarste aan stookolie, te wij ten aan politieke gebeurtenissen of bijzon dere weersomstandigheden, zou in de win ter, die voor de deur staat, in deze of gene sector tot moeilijkheden kunnen leiden. veel waard in dit land, bijna aan de an dere kant van onze gedachtenwereld. Als redelijk alternatief voor de huidige toestand van een barbaars natuurlijk evenwicht tussen dood en leven is een ambitieus plan uit de ijskast gehaald, daarin bij een vorige minder desastreu ze gelegenheid opgeborgen. Dat wil de aanleg van mangrovebossen (luehtwor- telbomen) direct langs de eilandkusten, waarachter dijken moeten worden ge bouwd. Vervolgens moet een strook „nie mandsland" worden afgepaald, waarbin nen de bevolking op „terpen" moet wor den gehuisvest. Centrum van zo'n dorp moet een degeliik gebouwd gemeen schapshuis zijn, dat normaal dienst kan doen als school enzovoort, in rampzalige tijden als vluchtoord Elke wooneenheid moet over voldoende boten kunnen be schikken en worden opgenomen in een communicatiesysteem, dat, in tegenstel ling tot het oude, werkelijk kans op over leven biedt. OVer bedragen wordt nog maar niet gesproken. Huizing (werkzaam voor FAO): „Er zijn nog wel meer plannen, erg wilde. Dat komt door de emoties. De Wereld bank heeft al geweldige bedragen in dit land geinvesteerd en de regering is een beetje huiverig voor nieuwe rekeningen" Hij ziet wel enige verlichting van de toestand op kortere termijn en met be scheiden middelen. Er zijn gewassen die tamelijk goed tegen zout in grond en water bestand zijn. inbegrepen rijst. Daar voor is irrigatie nodig en mogelijk. In het begin vraagt die rijst zoet water, na derhand mag het gerust brak zijn. In de tweede fase van de „rehabilitatie" moet de bevolking op een ordentelijker en vei liger manier gehuisvest worden. Het bes te zou zijn het hele gebied in blokken te verdelen en coöperatief op te zetten. El ders zijn daar. dank zij een goed leider schap, prima ervaringen mee opgedaan Over de kansen hier, daar heb ik wel een hard hoofd in." Het zou voor de bevolking in het ramp gebied ongetwijfeld het beste zijn, wan neer zij zelf weer het land kon opgaan, om onafhankelijk te worden van de cen trale Pakistaanse regering, die wel voor een jaar voedselhulp heeft toegezegd, maar deze belofte mogelijk toch niet zo serieus neemt. De ervaring heeft Oost- Pakistan wel het nodige afgeleerd om trent het vertrouwen in een evenwaardi ge behandeling. Een buitenlander, die in Oost-Pakistan werkt maar veel met west te maken heeft: „De centrale regering in Islamabad werkt veel tegen. Documen ten over de suggesties betreffende Oost- Pakistan gaan de mist in. De revenuen van de jute, die in Oost-Pakistan wordt verbouwd (grootste producent ter wereld) worden in West-Pakistan geinvesteerd" Een tirade die wij van verschillende an deren hoorden, met als pijnlijkste voor beeld de eerste hulpverlening aan „onze broeders" of wat daarvoor doorging. Zo zit er in de weg der hulpverlening naar Pakistan een sluis, die regering Yaya Khan heet en of dat obstakel al niet hinderlijk genoeg is, wordt er niet minder geklaagd over het gebrek aan coördinatie tussen de internationale or ganisaties, die in Oost-Pakistan actief zijn. Een expert, op vrijwillige basis in Pa kistan: „De UNESCO weet niet wat de FAO doet. Enige organisatie zit er niet in". Ook daaraan zijn de mensen van Hatia, Bhola, Kukuri Mukuri en al die andere eilanden en eilandjes onderworpen. Als aan de wind en het water die hen maar weinig meer konden ontnemen dan het leven. Want ze hadden maar zo weimg, net zo weinig als die tientallen miljoenen anderen die aan de aandacht ontsnappen omdat hun armelijk bestaan niet de we reldpers haalt zonder dodelijk natuurge weld, even onvoorstelbaar als het leven. Ji

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19