Dinsdag loondebat Kabinetsbeslissing: 4 pet in eerste halfjaar VAKBEWEGING: LOON GAAT ACHTERUIT Hongerstakers krijgen versterking Noodwetje kwam iets te laat Spoorstaking in VS Aardbeving in Peru Minimumloon mogelijk per 1 januari omhoog Belgische grondwet gewijzigd Winstuitkering van 2 pet. bij Hoogovens biefstuk met peper en zout morris na al dij zoetigheid nu lekker AGENDA pagina 17 Verder in de krant HET WEER ■•li Geen scholendan ook geen huizen Zuidvietnamees voorstel See m before you buy your real sheepskin coat. rnmmmmj goed idee 61e JAARGANG NUMMER 33 DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 Plaatselijk mist AOW-stijging wellicht 7 Premier Eyskens boekt succes in taalstrijd Het woord is aan... Interimdividend 6 Autobedrijf KONING N.V, Haarlem: Barteljorisstraat,Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 22 35 96 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodi*vyks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 pei week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looü, onderdirecteur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag debatteren over de loonmaatregelen die de regering gisteravond heeft aangekondigd. Kamervoorzitter Van Thiel heeft vanmorgen besloten dit extra debat in de begrotingsagenda in te voegen. Daarbij zullen aanwezig zijn de ministers Roolvink (Sociale Zaken), Nelissen (Economische Zaken) en Witteveen (Financiën). De middagvergadering is gereserveerd voor de spreektijden van de Kamerleden, 's Avonds om acht uur wordt het antwoor van de zijde van de regering verwacht. De vergadering van de Tweede Kamer dins dag begint om twee uur 's middags. Minister Witteveen, premier De Jongminister Roolvink en minister Nelissen (v.l.n.r.) tijdens een persconferentie over de loonmaatregel. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Er is onrust te verwachten aan het loonfront. De vak beweging is woedend over de „loonmatigingsmaatregelen", die het kahinet gisteravond heeft bekendgemaakt. De werknemers gaan erop achteruit, omdat de prijsstijgingen de toegestane verbetering van 4 percent in het eerste halfjaar van de nieuwe loonperiode zullen overtreffen, verwachten de centrales. CNV-voorzitter Lanser: Onbegrijpelijk, onwijs en onverstan dig. NVV-voorzitter Kloos: Minister Roolvink is onder de voet gelopen door zijn collega Witteveen. De regering zit volslagen in het vaarwater van de werkgevers. Hopelijk verwerpt het parlement de maatregelen. NKV- voorzitter Mertens: Dom en onverstandig. We komen het straks terughalen. De vakbeweging neemt geen enkele verantwoordelijkheid voor onrust en explosies achteraf. kent: 4 percent over het eerste half jaar van de nieuwe loon- of contract periode. Minister Nelissen (Economi sche Zaken) rekent (inclusief deze maatregelen) op een prijsstijging van 6 percent voor het hele jaar. Daar van zou zich 3 tot 3,5 percent voor doen in het eerste halfjaar van 1971 Wat er van de toegestane loonstijging overblijft is geheel afhankelijk van de werkelijke prijsstijging. In het gunstigste geval is er 1 percent koop krachtverbetering mogelijk. De vak beweging gelooft daar helemaal niet in. De in dit jaar moeizaam bevochten 400 mag pas na 1 juli worden ver werkt in de schalen. Dit loopt niet parallel met de prijsmaatregel van de regering, die toestaat dat de 400 al direct in de prijzen mag worden berekend. Voor de vakbeweging, de oppositie en enkele regeringspartij en is dat onaanvaardbaar. De werk nemers worden wel geconfronteerd met het prijsstijgingseffect van die 400, maar zien dat bedrag net eerste halfjaar niet bij hun loon komen, zo is het bezwaar. (Zie verder pagina's 2 en 21,) Ook de bouwbonden verwerpen de be slissing. Ze beraden zich morgen in Utrecht over hun houding. De bouw-CAO loopt 31 december af. In politieke kringen is de beslissing eveneens met reserve ontvangen. V.V.D en K.V.P. achten de ingreep „noodza kelijk" en „onvermijdelijk". A R.P. en C.H.U. zijn minder enthousiast. Oppositie leider drs. J. den Uyl: een overbodige en onrechtvaardige maatregel en een bij drage tot de chaos. Hij kan zich niet voorstellen dat het parlement de vakbon den laat vallen. De drie centrale-voorzitters hebben in middels een beroep op het parlement ge daan om de maatregelen weg te stem men. Die maatregelen gelden voor alle werknemers, ook als zij niet onder een CAO vallen. Ze gaan per 1 januari in voor alle contracten die dan vernieuwd worden en duren dan tot 1 juli waarna de loon-onderhandelingen weer een vrije zaak van werkgevers en werknemers zijn Voor contracten die later vernieuwd wor den schuiven de maatregelen dienover eenkomstig op. Zs worden in dat geval dus later van kracht en bestrijken zo een an dere loonperiode. Prestatie-verhogingen en periodieken kunnen normaal door gaan, omdat controle daarop onmogelijk is, alleen de bedragen mogen niet hoger worden. De indexering (het automatisch opvangen van prijsstijgingen door loons verhogingen) kan doorgaan zolang het betrokken contract nog loopt. Het eerste half jaar moet alles uit het toegestane bruto stijgingspercentage komen. De maatregelen komen hierop neer: Niet meer dan 3 percent bruto loon stijging in de eerste drie maanden van de nieuwe loon- of contraetperio de. Daarna een beperking van de bruto-loonstijging tot 2 percent voor de volgende 3 maanden. Dat bete Uit het binnenland2, 19 Buitenlands nieuws3, 19 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuw 45, 7, 9, 11 Films 9, 13 Kunst 11, 13, 15 Uitwijzen 13 Radio en tv15 Weerrapport 17 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 19, 21 Scheepsberichten 21 Beurs 31 Sport23 Luidsprekers4, 6 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I tot vrij dagavond Plaatselijk mist, maar overigens droog weer met verspreide op klaringen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Meest zwakke wind, draaiend naar richtingen tussen zuid en oost. v, WASHINGTON. (Reuter) Woensdag avond om middernacht Amerikaanse tijd zijn in de Verenigde Staten ongeveer 500.000 spoorwegarbeiders in staking ge gaan. Op dat moment was de staking, die kracht aan looneisen moet bijzetten, nog wettig. Het congres was er toen nog niet in geslaagd door middel van een noodwet de staking tijdens een afkoe lingsperiode voor zestig dagen uit te stellen. Wel was het congres akkoord ge gaan met een loonsverhoging van 13,5 percent. Vandaag was het spoorwegver keer geheel ontwricht. Er vielen veel treinen uit en enkele stations werden ge sloten. Een uur na het begin van de staking om 07.00 uur onze tijd aanvaardden Senaat en Huis van Afgevaardigden in sneltrein-tempo de noodwetgeving. Nixon heeft de wet bekrachtigd, waardoor ge durende 80 dagen niet mag worden ge staakt. In deze afkoelingsperiode zullen de onderhandelingen tussen de werkge vers en vakkbonden met regeringsbemid deling worden voortgezet. De staking is uitgeroepen door de 200.000 leden tellende broederschap van spoorweg- en luchtvaartbeambten, de BRAC. De voorzitter van deze bond, C. L. Dennis, zei niet onder de indruk te zijn van de goedgekeurde loonsverhoging van 13,5 percent. Hij ziet hierin in ieder ge val geen reden om de staking af te ge lasten. Volgens hem is het verschil in sa- WASHINGTON (Reuter en AP). In het grensgebied van de Zuidamerikaanse landen Peru en Ecuador heeft zich een zware aardbeving voorgedaan. Dit heeft het aardbevingsinstituut in Washington vanmorgen gemeld. De aardbeving had een kracht van 7,6 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag op 450 kilometer ten zuidwesten van Quito, de hoofdstad van Equador. Bewoners van de steden Quito en Guayaquil renden in paniek uit hun huizen. Er is echter nog geen melding ge maakt van slachtoffers. lariëring met de andere vervoerssecto ren nog niet opgeheven. Op verzoek van de spoorwegdirecties heeft een federale districtsrechter in Washington vanmorgen een gerechtelijk vonnis uitgevaardigd, waarbij het de spoorwegarbeiders gedurende tien dagen wordt verboden te staken. Het verbod is met onmiddellijke ingang van kracht ge worden. Bij niet-nakoming van dit bevel worden „wegens belediging van het hof" gevangenisstraffen en boetes in het voor uitzicht gesteld. DEN HAAG. Het kabinet zal vrijdag beslissen of een voorindexering van de AOW met 2 percent per 1 januari loont. Daarmee zou de totale AOW-verhoging op 1 januari 7 percent komen. Minister Rool vink zal binnen enkele dagen met de Stichting van de Arbeid overleggen over een verhoging van het minimumloon per 1 januari. Het kabinet overweegt de „oude" inva liden, wier uitkeringen zjjn achtergebleven bij die van de WAO, per 1 juli een be scheiden verhoging te geven. (Van onze correspondent) SOEST. „Als het niet anders kan dan zetten wij de woningbouw stop, zo lang er geen geld van het Rijk komt voor scholenbouw. Dit zei wethouder Dijkstra van Soest gisteren in de begrotingsverga dering van de gemeenteraad. De raad had critiek geuit op het feit dat in een nieuwe wijk, waarin 2500 hui zen gereed zijn, de bouw van drie kleu ter- en drie lagere scholen achterloopt. De Zuidmolukse jongerendie op het Binnenhof in Den Haag gisteren in hongerstaking zijn gegaanhebben vandaag van enkele Ambonnezen ver sterking gekregen. Met hun vreed zame betoging willen zij kracht bij zetten aan hun eis voor onafhanke lijkheid van de „Republiek der Zuid- Molukken". De president van de repu bliek, ir. Manusama, wenste de jon geren met hun actie veel succes en verklaarde achter hen te staan. BRUSSEL (ANP). Het is de Belgi sche premier Eyskens gelukt om in een vergadering die tot diep in de nacht heeft geduurd zijn voorstellen voor een wijziging van de Belgische grondwet heelhuids door de Kamer van Volksver tegenwoordigers te krijgen. Deze wijzi gingen beogen de bepaalde zaken die sa menhangen met de taalverschillen in ons buurland, vast te leggen en moeilijkheden daarover in de toekomst te voorkomen. De voorstellen dateren al van twee jaar terug en ze houden onder meer in de verdeling van België in drie taalge bieden. Na intensief politiek overleg, met vooral de leden van de liberale oppositie in België, heeft de eerste minister kun nen bereiken dat vannacht het quorum in de Kamer bereikt kon worden zodat de Kamer over de voorstellen kon stemmen. Dat was niet het geval toen de voor stellen voor het zomerreces in de Kamer werden behandeld en daarop strandde de zaak toen. Het debat in de Belgische Kamer is verward en zeer woelig verlopen. To drie maal toe kwamen er boodschappen binnen, in het Frans, dat er bommen in het Kamergebouw waren gelegd en zon der dat het debat daarvoor werd onder broken stelde men steeds een discreet onderzoek in. De meeste Kamerleden merkten er zelf weinig van en zij die er van op de hoogte waren bleven rustig zitten, redenerend dat zolang de Frans talige extremisten op hun plaats bleven, hun leven ook wel niet in gevaar zou zijn. Vanaf de tribune werd herhaaldelijk ge manifesteerd. Groepen jongeren, voorna melijk behorend tot de Vlaamse Volks unie, gooiden pamfletten in de zaal ADVERTENTIES Benjamin Franklin: Wie de waarde van het geld wil leren kennen, moet eens proberen het te lenen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Raad van Bestuur dei Koninklijke Nederlandse Hoogovens er Staalfabrieken heeft met goedkeuring var. de Raad van Commissarissen besloten ovei 1970 een interim-dividend uit te keren var f 1,20 per certificaat van nominaal f 20. Dii staat gelijk met 6 percent (vorig jaar even eens 6 percent). Het interim-dividend is onder aftrek var 25 percent dividendbelasting betaalbaai vanaf donderdag 17 december 1970. In de algemene regeling van personee. van Hoogovens, Mekog en Cemij is bepaald dat indien dividend wordt uitgekeerd, he' personeel recht heeft op een winstuitkerinj van tenminste 2 percent over het genotei jaarsalaris. In verband hiermede zal ni aan het personeel een tussentijdse winst uitkering worden gedaan van 2 percen van het naar schatting in 1970 verdiend' salaris. Deze uitkering wordt uitbetaak met de salarisbetaling vóór Kerstmis. D< totale winstuitkering zal in het voorjaa; 1971 worden vastgesteld. Bij de uitbetalinj hiervan zal het bruto-bedrag van de tus sentijdse uitkering in mindering wordei gebracht. PARIJS. (AP) Zuid-Vietnam heeft vandaag op de Parijse vredesbesprekin gen voorgesteld dat het alle Noordviet- namese krijgsgevangenen zal vrijlaten, als Noord-Vietnam alle Amerikaanse en Zuidvietnamese gevangenen loslaat. Het voorstel werd gedaan door ambas sadeur Pham Dang Lam, de leider van de Zuidvietnamese onderhandelingsdele gatie. De Amerikaanse onderhandelaar David Bruce heeft onmiddellijk zijn steun aan het voorstel gegeven. AMSTERDAM. „Wegens het bezit hebben van een geringe hoeveelheid ha sjiesj" die zich bevond in het „sticky" dat de Amsterdamse kaboutergemeenteraads leden Frans van Bommel en zijn fractie genote Connie Bos in de hoofdstedelijke raadszaal rookten, heeft de Amsterdamse rechtbank hen vandaag veroordeeld tot vijftig gulden boete. Er was honderd gul den geëist. ADVERTENTIES official v.h. Zwier dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34 - IJmuiden. Tel. 1514Ï Doe mee met de kerstprijsvraag van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven in uw Radio-TV blad van 26/27 dec. a.s. Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1