PvdA-motie in Tweede Kamer: China in Verenigde Naties in de plaats van Formosa Onderwiizersfederatie: ONDERWIJSBELEID HEEFT GEFAALD Edelsmid bij Aragne weigert armband af te geven ARAGNE MACHINIST DOOD BIJ BOTSING m Latente politieke crisis op gang Reacties na verbod Zwols experiment: Elbertschool voorbeeld vernieuwing Fabriek van Verheul in de as; schade 20 miljoen Drie ministers van Antillen vragen ontslag Regeringspartijen niet tegen hogere NA V O-bijdrage Lof en kritiek voor mr. Luns Kamer akkoord met hogere loongrens ziekenfondsen VVD sceptisch over vergroting ontwikkelingshulp m Drs. Den Uyl (PvdA) over loonmatiging: Brandveiligheid pension was bijna in orde DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 2 D< Het werd een dag later; toen pas vond hij het sieraad goed genoeg, goed genoeg voor U Vervaardigd door vaklieden met liefde voor hun vak, die er pas afstand van kunnen doen als het stuk goud een edel- smeedkreatie is geworden. Het blijft tenslotte handwerk edelsmeedkreaties en horloges. Sp ekstraat 3 Haarlem mm Dr. Samkalden: Vraagteken (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Er zijn in ons land veel meer Elbertsscholen", zegt dr. Jan C. C. Rupp uit Amsterdam van het Solidariteitscomité Elberts scholen. „Daarom verklaren wij ons solidair met alle scholen in ons land die streven naar medewerking van ouders aan het schoolgebeuren. Ouders, leerkrachten en leerlingen van een school als de Elbertsschool kunnen op onze steun rekenen". De gebeurtenissen aan de Zwolse El bertsschool na de televisie-uitzending van de VPRO hebben een stroom van reacties opgeleverd. De hele affaire is nóg meer in de belangstelling ge komen toen de Zwolse wethouder van Onderwijs, de heer L. Witvliet, en de rijksinspecteur zich met de gang van zaken gingen bemoeien. COMBINATIE liiiiiiisi Tegen uitkering aan ambtenaren t (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Btf het debat in de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken heeft oud-staats secretaris mr, Van der Stoel (PvdA) een motie ingediend om te bevor deren dat de Chinese volksrepubliek de zetel kan gaan innemen van For mosa in de Verenigde Naties. In een andere motie verlangde mr. Van der Stoel dat de Nederlandse rege ring zich zal inzetten voor een aanpak van de Duitse kwestie die gericht is op verzekering van vrijheid en levensvat baarheid van West-Berlijn en op norma lisering en humanisering van de betrek kingen tussen beide Duitse staten. Te vens zal de regering moeten streven naar een spoedig begin van verkennende be sprekingen tussen lid-staten van NAVO en Warschau-Pact, om te komen tot we derzijdse gecontroleerde vermindering DEN HAAG. Herhaalde malen is gisteren in de Tweede Kamer ge zinspeeld op de mogelijkheid dat mi nister Luns Manlio Brosio zal opvolgen als secretaris-generaal van de NAVO. P.v.d.A.-afgevaardigde Dankert schreef de minister grote diplomatie ke gaven en humor toe. „Ik mag de heer Luns graag, maar ik heb liever een andere minister van Buienlandse Zaken." „Die wens zal in vervulling gaan," zei minister Luns. Volgens de heer Dankert zijn de par lementariërs er eigenlijk nooit in ge slaagd een greep te krijgen op het be leid van minister Luns, „omdat het on samenhangend was of geheel ontbrak." Mr. dr. Imkamp (D'66) schreef de minister toe: „snaaksheid, luimigheid, het vermogen snelle floretstoten toe te dienen en het gevoel voor relativiteit." Een opmerking van drs. Visser (D'66) dat de minister had gefaald de opvatting van het parlement over Viet nam tot uitdrukking te brengen, ont lokte mr. Luns de correctie dat hij dit wèl had gedaan, maar dat hij de op vatting van het parlement niet had on derschreven. „Volgend jaar zit ik in deze zaal of heb ik een andere func tie," aldus de minister, die met in de zaal zitten duidelijk de banken der af gevaardigden en niet de regeringstafel bedoelde. VVVWWVWWWVWVWVWWWVWWVVVWWWWV van de militaire sterkte in Europa. Voorts moet zij pogen een permanent orgaan van overleg voor veiligheids vraagstukken in Europa in het leven te roepen. Het denkbeeld om de Chinese Volks republiek toe te laten tot de Verenigde Naties sprak niet alleen de oppositiepar tijen aan, maar ook dr. Geelkerken (A.R.P.). Vrijwel alle sprekers waren het er over eens dat het nu het moment was om tegen de uitsluiting van commu nistisch China van de Verenigde Naties iets te doen. Mr. Berkhouwer (V.V.D.) zei dat toe lating de erkenning inhoudt dat de Chi nese Volksrepubliek behoort tot de su -oer-mogendheden van de wereld. Drs. Visser (D'66) vond het belang van een vertegenwoordiging in de VN van commu nistisch China groter dan het belang van Formosa. Mr. Berkhouwer en mr. Mommersteeg (K.V.P.) wezen op het belang van de re geling van de Duitse kwestie voor ont spanning in de wereld. Mr. Berkhouwer meent, dat een veiligheidsconferentie niet gehouden moet worden voordat de kwes tie-Berlijn en de toenemende invloed van de Sovjet-Unie in de Oost-Europese staten geregeld is. Of de motie-Van der Stoel een meer derheid zal krijgen is echter nog de vraag. Wat wel vaststaat is, dat een motie van de heer Van der Spek (P.S.P.) die opnieuw erkenning van de DDR vraagt, geen meerderheid zal krijgen. Veel woorden werden ook besteed aan de NAVO. De regeringspartijen zijn over het algemeen wel akkoord met verhoging van de financiële steun aan de NAVO, om dat daardoor verzekerd kan worden dat Amerika niet zal overgaan tot het terug trekken van zijn troepen uit Europa. Mr. van der Stoel vond dat een studie op hoog niveau nodig is naar de vraag of de kleine landen zich niet moeten concentreren op hun eigen specifieke taak in het NAVO-verband. Hij bracht ook weer de situatie in Griekenland en Portugal ter sprake. De heer Van der Stoel is van mening dat Nederland zich te weinig laat horen. Hij was van mening, dat de NAVO-landen druk moeten uitoefenen op Griekenland om te komen tot een herstel van de de mocratie. Het houden van een vergade ring van de NAVO-ministerraad in Lissa bon noemde hij ongepast. Ook -pleitte hij voor het stopzetten van wapenleveranties aan Portugal, omdat dit land toch geen betekenis heeft in de collectieve verde diging van Europa. Zowel mr. Berkhouwer als dr. Geelker ken pleitte voor een soort rampenbriga de onder toezicht van de V.N., zoals er ook een vredeskorps is. „De gebeurtenis sen in Pakistan tonen duidelijk aan dat er nogal wat hapert aan grootscheepse hulpverleningen", zei de heer Berkhou wer. Tenslotte vroeg het C.H.-Kamerlid Bos minister Luns moeite te doen te voorko men dat in het Baskenproces in Spanje doodstraffen zullen worden voltrokken. DEN HAAG Het onderwijsbeleid heeft op het punt van de leerlingenschaalver- laging bij het basisonderwijs gefaald. Deze mening houdt de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (ANOF) overeind in haar brief aan staatssecretaris Gros heide van Onderwijs en Wetenschappen. De planmatige verlaging van de leer- lingenschaal voorzag, wat de personeels voorziening betreft, invoering van de der de fase op 1 januari 1968. Deze zogenoem de 35-schaal ligt nog in een ver verschiet. Dit jaar kon pas de 37-schaal worden in gevoerd en volgend jaar eerst de 36- schaal. Misschien kan de 35-schaal zelfs niet in 1972 worden ingevoerd, aldus de ANOF. De ANOF blijft voorts van mening, dat het zaak is onverwijld een studie commissie in te stellen, die moet advi seren over de meest gewenste klasse- grootte. Dit kan niet wachten op de voor bereidingen voor de invoering van de nieuwe Wet op het Basisonderwijs. De ANOF is van oordeel, dat het mogelijk is op korte termijn, bijvoorbeeld voor 1 mei volgend jaar, te komen tot het vast stellen van nieuwe, zij het misschien nog voorlopige, doelen voor de leer- lingenschaalverlaging bij het basisonder wijs. Op grond daarvan kan dan een planmatig beleid worden gevoerd om de ze doelen te bereiken. Mogelijk wordt omstreeks 1976 het gestelde doel bereikt. De methode, die de staatssecretaris voor DEN HAAG. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met het voorstel tot ver hoging van de loongrens voor het zieken fonds van 14.850 tot 17.050 en tot ver hoging van de premiedagloongrens. Tegen waren V.V.D., G.P.V., S.G.P., D'66, de groep Harmsen en de Boeren partij evenals de K.V.P.-Kamerleden Van Thiel, Van den Heuvel, De Bekker, Kros- se, Peijnénburg, Hutschemakers, Noten boom en De Vreeze. De kamer verwierp een amendement van D'66 en een motie-Rietkerk (V.V.D. waarin een schadeloosstelling voor de as- ■urantie-tussenpersonen gevraagd werd. stelt, kan zeker niet voor 1980 tot dit doel leiden. De ANOF herhaalt in haar brief, in een planmatig beleid het middel te zien tegen het ontstaan van onrust en de eni ge mogelijkheid tot herstel van vertrou wen. Volgens de overkoepelende organi satie van onderwijzers in ons land is de staatssecretaris onvoldoende tegemoet ge komen aan de wensen van de ANOF. DEN HAAG. In de komende kabi netsperiode zal moeten worden gestreefd naar een verdubbeling van de uitgaven voor ontwikkelingshulp, van 2900 miljoen gulden in de afgelopen vier jaar tot 5800 miljoen. Dat heeft drs. Westerterp (K.V.P.) woensdagavond in de Tweede Kamer verklaard. De V.V.D. was bij monde van mr. Schlingemann sceptisch ten aanzien van het bedrag van 5800 miljoen. „Het is de vraag of wij het kunnen betalen of ons volk bereid is het te betalen", zei hij. Hij legde in dit verband sterk de nadruk op de afgenomen publieke belangstelling voor ontwikkelingssamenwerking en de ongunstige positie van de betalingsbalans. Mr. dr. Imkamp (D'66 diende een mo tie in volgens welke de financiële en technische hulp aan Cuba moet worden vergroot. „Nederland dient de blokkade van een land dat poogt op een eigen wijze aan knechtschap te ontkomen, te door breken, ook al omdat deze blokkade het in de armen van de Sovjet-Unie drijft," zei hij. De P.S.P.-afgevaardigde mr. Van der Spek verzocht minister Udink Chili als een der landen te bestemmen waarop Ne derlandse ontwikkelingshulp wordt gecon centreerd en bepleitte het verlenen van humanitaire steun aan de bewoners van Afrikaanse gebieden als die van het Por tugese bestuur zijn bevrijd." ADVERTENTIE (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Door de loonmaatregel heeft het kabinet-De Jong op zijn minst een latente politieke crisis op gang gebracht. Hier ligt een conflict tussen de gezamenlijke vakbeweging en de regering dat uitsluitend tot heilloze gevolgen voor ons land kan leiden". Dit commentaar gaf de PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, woensdagavond op de door de regering aangekondigde loonmatiging. Drs. Den Uyl betitelde het besluit als van ongemene draagwijdte. De ontstane scherpe tegenstelling tussen vakbeweging en regering kent haar weerga in de na oorlogse periode niet, dit mede als ge- AMSTERDAM. Burgemeester Sam kalden heeft woensdagmiddag in de Am sterdamse gemeenteraad over de brand in het gastarbeiderspension in de Amstel- straat, waarbij negen mensen omkwamen, verklaard, dat hoewel het pand niet als logement in de zin van de Algemene Po litieverordening werd geëxploiteerd, op het moment dat de noodlottige brand uit brak reeds voor het grootste deel aan de brandveiligheidseisen was voldaan. Maar het was, aldus de burgemeester, waarschijnlijk dat niet alle daartoe aan wezige voorzieningen zoals de brand beveiligingsdeuren tijdens de ramp zijn gebruikt. Het juiste aantal gasten dat bij het uitbreken van de brand in het pand verbleef was onbekend omdat het regis ter is verbrand. Gemiddeld verbleven veertig gasten in het perceel, aldus de burgemeester. Hij kondigde een uitbreiding van de lo gementsbepalingen in de APV aan om in gevallen dat aan scherp toezicht duidelijk behoefte is tegen te gaan dat logiesin- richtingen van de sector logementen uit wijken naar verwante bedrijfsvormen, die buiten de omschrijving van de loge menten vallen, zoals kamerverhuurbedrij ven en pensions. volg van het optreden van deze regering. Onrechtvaardig vond drs. Den UY1 het dat de 400 gulden pas na 1 juli in de contracten mogen worden verwerkt. Dat betekent dat honderdduizenden mensen na I januari minder geld in het loonzakje zullen vinden, terwijl de prijzen omhoog gaan. De drie vakcentrales weigeren uiterma te eensgezind aan de uitvoering van de loonmaatregel mee te werken. Uit de commentaren van mensen in de regerings partijen valt ook een zekere aarzeling op te maken. „Ik kan mij niet voorstellen, dat de regeringspartijen de hun verwante vakbeweging als een baksteen zal laten vallen, nu ze door de regering in een hoek wordt geschopt", aldus drs. Den Uyl. De voorzitter van de A.R.-fractie mr. Biesheuvel, was woensdagavond niet be reid om commentaar te leveren op de maatregel. Wel merkte hij op met name een vraagteken te zetten achter de rege ringsbeslissing inzake de verwerking van de ƒ400 pas op 1 juli van het volgend jaar. Mr. Biesheuvel uitte grote waarde ring voor alle pogingen van minister Roolvink om tot een akkoord met het be drijfsleven te komen. De voorzitter van de C.H.-fractie, de heer Mellema, gaf als eerste commen taar dat hij gerede twijfel heeft aan de effectiviteit van de maatregel. Hij merk te op, grote reserves te hebben en noemde de verwerking van de 400 een moeilijke zaak. Fractievoorzitter Geertsema van de V.V.D. zei de maatregel van de regering te betreuren, maar de noodzaak te er kennen tot ingrijpen. Hij zei te hopen dat men zich aan de voorgestelde maatregel zal houden. De heer Schmelzer, fractie voorzitter van de K.V.P. zei tenslotte overheidsingrijpen onvermijdelijk te ach ten. „Het moet een groot misverstand zijn dat B. en W. van Zwolle en de inspectie in Zwolle ertoe brengt te overwegen dit zin volle experiment te doen stoppen of te be lemmeren. B. en W. van Zwolle en de inspectie hebben met de Elbertsschool juist een prachtige kans een daad te stellen voor de vernieuwing van ons basisonder wijs door de Elbertsschool te stimuleren met extra geld en mankracht", aldus een verklaring van het in Amsterdam opge richte solidariteitscomité, een verklaring die naar het gemeentebestuur, de inspectie in Zwolle, de minister van Onderwijs en de Kamerleden is gestuurd. Dr. Jan Rupp, kinderpsycholoog in Am sterdam, en mevrouw Tessel-Pollman uit Haarlem, lerares en journaliste, zeiden gisteren tijdens een persconferentie in het Atheneumnieuwscentrum In Amsterdam, dat zich bij het solidariteitscomité Elberts scholen al tal van bekende personen heb ben aangesloten die van mening zijn dat het experiment van hoofdonderwijzer F. Noorlander in Zwolle krachtig moet wor den gesteund, omdat daar zich de school van de toekomst aankondigt met nieuwe ouders, nieuwe leerkrachten en nieuwe kinderen. Bij degenen die zich solidair hebben ver klaard, zijn drs. A. baron van Boecop, directeur van de Stichting Schooladvies dienst in Utrecht, drs. A. N. Appelhof en drs. J. M. C. Nelissen die aan datzelfde schooladviescentrum als onderwijskundig adviseur verbonden zijn, voorts drs. S. Stoutendijk, sociaal-psycholoog in Amster dam, drs. K. Doornbos, directeur van het Schooladviescentrum Arnhem, prof. Van Gelder uit Groningen en Albert van de Berg van het Instituut voor onderwijs kunde in Groningen, en verder mensen als Ageeth Scherphuis, Aad van den Heuvel, Ed van Westerloo en Igor Cornelissen. „Enerzijds dus veel mensen met deskun digheid op het geibed van het onderwijs, anderzijds publiciteitsmensen", zegt me vrouw Tessel-Pollmann van het solidari teitscomité. Die combinatie is niet toeval lig, omdat het comité van plan is zo veel mogelijk pressie uit te oefenen. „Want er zijn tal van experimenten op scholen van mensen die niet dagelijks aan de bel han gen. De mensen van het comité, dus des kundigen en pers, kunnen waar nodig hel pen", aldus mevrouw Tessel-Pollmann, De vernieuwing van het onderwijs zal volgens het comité mislukken als de ouders erbui ten worden gelaten. „Kind-gericht kleuter en basisonderwijs is alleen mogelijk wan neer ouders, leerkrachten en kinderen met elkaar overleggen en eensgezind samen werken op school. De school wordt dan een gemeenschapscentrum" Het experiment van de Elbertsschool in Zwolle is juist daarom volgens het comité uniek. „Bij bepaalde instanties is die VPRO-tv- uitzending hard aangekomen. Van de emo ties die daardoor zijn ontstaan moet ge bruik worden gemaakt", zegt dr. Jan Rupp, die de Zwolse wethouder had opgebeld om hem ter verantwoording te roepen omdat hij verdere experimenten aan de Elberts school nad verboden. Een dergelijke reactie had dr. Rupp niet verwacht. „Je kunt niet ouders die bereid zijn zo veel werk voor de school te ver zetten, laten weten dat het niet meer mag". De Elbertsschool is intussen een begrip geworden. Als het gaat om de medewer king van ouders aan het schoolgebeuren is daar in Zwolle een essentieel stuk van de onderwijsvernieuwing aan de gang", zegt dr. Jan Rupp. Een botsing tussen een personen trein en een met bakstenen beladen vrachtauto op een onbewaakte over weg in Heeze heeft gisteravond het leven gekost aan treinbestuurder J. Fonteyn uit Eindhoven. De twee inzittenden van de vrachtauto werden ernstig gewond. Van de trein ontspoorden de loco motief en de eerste wagon. Eén reizi ger werd bij die ontsporing licht ge wond. Volgens ooggetuigen is de vracht wagen op de overweg blijven steken. Door de ravage die ontstond werd de spoorbaan geblokkeerd. Vandaag ech ter was men al zover met de oprui mingswerkzaamheden gevorderd dat de baan vanmiddag weer vrij kwam. Op een niet-beveiligde overweg in Pernis is gisteravond omstreeks tien uur eerst een locomotief en vervol gens een goederentrein op een per sonenauto gebotst. De inzittenden van de personenauto, de 20-jarige F. Spas- sen en de 17-jarige mej. M. F. Lopik werden gewond. Op het spoorwegemplacement in Beilen is vanochtend omstreeks tien uur een wagon in het midden van een goederentrein ontspoord. De goe derentrein was op weg naar Assen. Tussen Assen en Hoogeveen is voor lopig over beide sporen geen trein verkeer mogelijk. GOUDA. De carosseriefabriek van Verheul in Gouda is gisteravond door een felle brand in de as gelegd. De fabrieks hal, waarin dertig bussen in diverse sta dia van afwerking stonden, werd door het vuur geheel verwoest. Alleen het kantoor gedeelte van J>et bedrijf werd behouden. De schade wordt op tenminste 20 mil joen gulden geschat. Zes brandweerlieden werden gewond. Het vuur breidde zich snel uit doordat in het bedrijf vele brandbare materialen, zoals hout en lakken, lagen opgeslagen. Het vuur werd bestreden door de brand weerkorpsen van Gouda, Waddinxveen, Boskoop. Reeuwijk, Bodegraven en Moor drecht. In het bedrijf werken 450 perso neelsleden. Deze zullen worden ingezet bij de opruimingswerkzaamheden. De brand werd gisteravond om half ne gen door twee schoonmakers ontdekt in een autobus. Zij waarschuwde direct de brandweer. Hun pogingen het vuur met een blusapparaat te bedwingen misluk ten. WILLEMSTAD. (Curasao) De mi nisters S. G. M. Rozendal (Financiën en vice-minister-president) F. J. Pijpers (Economische Zaken) en O. R. A. Beau- jon (Onderwijs) allen van de Democra tische Partij, hebben hun ontslag inge diend. Zij zijn van oordeel dat de maatre gel om aan alle ambtenaren een uitke ring te geven, ernstige gevolgen zal heb ben. Curasao kampt reeds met aanzienlijke tekorten en heeft daardoor nog niet kun nen voldoen aan toezeggingen aan de Bond van Arbeiders in Overheidsdienst en aan de Bond van Leerkrachten. Bo vendien dient met uiterste voorzichtig heid te worden gewaakt voor de stabi liteit van de Antilliaanse gulden. Minister-president Petronia heeft mede gedeeld dat de Antilliaanse regering een herziening van de salarissen van de amb tenaren in studie heeft en dat binnenkort uitsluitsel kan worden verwacht over een nieuwe salarisregeling, welke met terugwerkende kracht van 1 juli 1970 af zal gelden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2