Heemskerk en Beverwijk zijn al zover, met Velsen wordt (zonder Heemskerk) nog gepraat In principe samenwerking tussen B.S.C.R., Gemeenschapsraad en Velser Gemeenschap GEMEENTE RUIMT WEER ZAND OP Veel schade aan gewassen door gas van industrie Drie slaapkamers in ruim de helft van de woningen VERL0VINGS RINGEN Weens NPO-concert hartveroverend Onder invloed van herindeling Nog zoeken naar juiste vorm Drs. L. De Jonge (volkstelling) in ABC-sociëteit Kerstconcerten in Beverwijk en Heemskerk m Bij kwekers in Kennemerland Tellingen Sociografische Dienst Proces-verbaal wegens plakken van stickers Dexter Gordon in Progress Karin Ostar onweerstaanbaar I DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 7 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Beverwij kse Sociaal Culturele Raad en de Gemeen schapsraad Heemskerk hebben besloten tot samenwerking op het gebied van gemeenschappelijke problemen. Er zal een stuurgroep worden samen gesteld om naar de beste vorm van samenwerking te zoeken. Dit besluit staat los van de besprekingen tussen BSCR en Velser Gemeenschap, die al hebben plaats gehad, maar die veel tijd zullen vergen omdat de structuur van beide institüten zoveel verschilt. Het besluit van BSCR en Gemeen schapsraad is in feite de eerste stap op de weg naar volledige samenwer king in de IJmond, waarbij de bestuurlijke herindeling duidelijk een be palende factor is, hoewel de Gemeenschapsraad thans nog niet betrokken wil worden in een gesprek met Velsen. RECONSTRUCTIE RUBRIEKEN - - - -v hmi Sinterklaasdammen Zondagmorgen 12 uur thematische viering in Jozefkerk Enkele voorbeelden: Wijkerbaan 23 - Beverwijk L Nieuwstr. 8 - IJmuiden BEVERWIJK Het ging op het tweede abonnementsconcert, dat woensdagavond onder auspiciën van de afdeling Beverwijk van de Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in de Vredevorst- kerk te Beverwijk gegeven werd, om het vertolken van Oostenrijkse mu ziek. Wie aan Oostenrijk denkt, denkt aan Wenen, in het bijzonder het We nen van de negentiende eeuw met zijn heel eigen romantiek, zijn exclu sieve, innemend-charmante muziek- sfeer, waarin het vertoeven geen privilege van de Weense society was, maar waarin alle standen, arm en rijk, zich thuis voelden. Voor deI POLITIERECHTER Kort IJmondnieuws *'^'^'^'^'^'^'^'^^^'^'^'^'*'*'^^'\^^^'^'^^'^'^'^'^^'^^'^'^^'*'v^'v\^^aaaaaaaaaaaa^>aaaaa/\^aaaaaaaa/v\/vna/\aaaa^aaa/wv>aaaaaaaa/\/v\aaaaaa/\a/v\a/vv\aa/v\aaaaa/vvvv\aa/vvvvvv\^/vvvvvvv^a/>aaaa^aa^\aa/%aa/vv Tussen de Heemskerkse en de Bever- wijkse stichtingen was er vrijblijvend al een zekere vorm van samenwerking. Men is tot een wat concretere samen werking gekomen door de noodzaak d e staven uit te breiden en de daaruit voort vloeiende „stille wenk" van het ministe rie van CRM om eens met elkaar aan tafel te gaan zitten. Zoals bekend heeft de Gemeenschapsraad sinds kort twee nieuwe stafkrachten in de personen van de heren Visscher en Timmer in plaats van de heer Faaij, die naar elders ver trokken is. De BSCR heeft slechts één „echte" stafkracht in de persoon van drs. Van der Aart, die tot nu toe de za ken min of meer heeft kunnen bijhou den met behulp van stagiaires van de sociale academies. Die hulp is wegge vallen door wijzigingen in deze opleiding. Gezien het groeiend aantal problemen heeft hij dringend behoefte aan twee medewerkers, waarvoor het college van B. en W. al ramingen heeft opgenomen in de begroting die volgende week in de gemeenteraad wordt behandeld. In feite heeft de heer Van der Aart al een me dewerkster in de persoon van mejuf frouw K. Scheers, die aanvankelijk als bureaumedewerkster in Huize Scheij- beeck is gekomen, maar zich ontwikkeld heeft tot een ware stafkracht. Men is nu bezig haar als zodanig door het ministe rie erkend te krijgen, wat .gezien haar opleiding, wel zal lukken. Dan zal er nog een derde kracht aangetrokken moeten worden. Bij alle besprekingen heeft Den Haag de wenk gegeven om samen te gaan werken, wat de subsidiëring zou verge makkelijken. De overtuiging dat men moest samenwerken was er al, maar dit gaf de doorslag, waarna er slechts twee vergaderingen nodig waren om tot een principe-besluit te komen. Daarbij is overeengekomen, dat in de toekomst ook de Velser Gemeenschap in deze aanpak betrokken dient te worden met het oog op vraagstukken die de hele IJmond betreffen. Uit de besturen en de staven van BSCR en Gemeenschapsraad wordt een stuurgroep samengesteld, die de taken van bovenplaatselijk karakter gaat ontle den en een werkprogramma moet op stellen. Ook wat de plaatselijke proble matiek betreft streven de beide stichtin gen naar nauwere samenwerking en een zo efficiënt mogelijke werkverdeling tus sen de stafleden. Dit jaar hebben de eerste besprekin gen plaatsgehad tussen Velser Gemeen schap en BSCR, waarbij bleek dat voor een redelijke samenwerking een totale reconstructie van de stichtingen nodig was. Het besluit van Heemskerk en Be verwijk wil niet deze besprekingen door kruisen, maar hiermee kon men niet wachten tot de zaak met Velsen rond was. De Velser Gemeenschap is op heel andere leest geschoeid. Het is eigenlijk een gemeentelijke instelling met een ambtenaar als stafkracht. Dit Instituut wordt ook niet gesubsidieerd als opbouw- orgaan in tegenstelling tot de beide stichtingen in de IJmond-Noord. Het besluit van Heemskerk om aan het gesprek met Velsen nog niet mee te doen heeft te maken met de aversie in Heemskerk tegen de bestuurlijke herin deling, maar ook met het verschil in mentaliteit tussen de bevolkingsgroe pen, waardoor de Gemeenschapsraad bang is voor het verlies van de eigen identiteit. Concreet is er nog weinig te zeggen van de samenwerking tussen Gemeen schapsraad en BSCR. Men denkt de ge zamenlijke vraagstukken onder te kun nen brengen in vier rubrieken: dienst verlening, cultureel werk, wijkopbouw en leefbaarheidsvraagstukken. Men stelt zich voor dat deze rubrieken over de stafkrachten kunnen worden verdeeld, waarna dezen zich ieder op hun terrein kunnen specialiseren. Tot de vraagstukken die men geza menlijk denkt aan te pakken behoren de bevordering van het contact tussen de diverse instellingen voor maatschappe lijke hulpverlening, het oprichten van een Jongeren Advies Centrum (JAC), de coördinatie van het kindervakantiewerk, de milieuverontreiniging (in samenwer king met de Werkgroep Leefbaar Milieu IJmond), nieuwe woonvormen, recreatie en enkele culturele evenementen. ^AAAAAAAA/^'v^/^AA/^A'^^^AAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^\AAAA^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/\AA/\AAAAAAAAAAA/\/WW\A/N/^AAAAAAAA/^y\AAAAAAAAAAAAA/\AAAAAA/\AAAAAAAAAA/\AAAAAAAA/\AAAAAAAAA^^AAAA^AAAA (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Drs. L. J. S. de Jon ge, hoofd algemene telling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, is inge gaan op de uitnodiging om vanavond aan wezig te zijn op de demonstratieve avond tegen de volkstelling in de ABC-sociëteit. Zoals gemeld houden de Federatieve Vredeswerkgroepen in de IJmond-Noord vanavond een demonstratie, waaraan di verse groeperingen meewerken. Met fak kels en spandoeken vertrekt men van het station om via Koningstraat, Zeestraat, Moensplein, Kees Delfsweg, Boeweg, Arendsweg, Torenstraat, Kerstraat en Alk- maarseweg in de ABC-sociëteit terecht te komen. Daar wordt een vergadering ge houden over de bezwaren van de volks telling, waarbij aanwezig zullen zijn het Kamerlid Wiebenga van de P.S.P. en de heer Muylwijk van het Comité Waak zaamheid Volkstelling. Nu is daaraan toe gevoegd drs. De Jonge. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK—HEEMSKERK. Hoog oven Harmonie zal twee kerstcon certen verzorgen en wel op vrijdag 18 december in de rk. Regina Caeli-kerk aan het Hilbersplein te Beverwijk en op woens dag 23 december in de dr. Prinsenhal te Heemskerk. De twee concerten, die om acht uur beginnen, staan onder leiding van Willem Steyn. Aan het concert in de Regina Caeli-kerk werken mee het Be verwij ks gemend koor „Zang- en Vriend schap", het Beverwij ks Katholiek Ge mengd Koor en het Mannenkoor Zang- lust, alle onder leiding van Piet de Reu ver. In de dr. Prinsenhal zijn naast de Hoogoven Harmonie aanwezig de verenig de Heemskerkse koren onder leiding van D. de Vries, de Heemskerkse schooljeugd en een ensemble van de Volksmuziek school onder leiding van F. C.C. Teunis- sen. - *vmm jk .t. «ukWÉic De dienst Openbare Werken heeft zich in Wijk aan Zee weer eens ge worpen op een regelmatig (meestal eens per jaar) terugkerend karwei. Van de Relweg en de Zwaanstraat, de toegangen tot het strand, worden de tonnen zand weggehaald die daar door de laatste stormen terecht zijn gekomen. Het heeft de laatste maan den nogal wat gestormd en aan het einde van de Zwaanstraat, vlak bij het strand, ligt dan ook een ware dam. Na zware stormen en in elk geval in de maand december pleegt men hier de zaken eens in ogen schouw te nemen en eventueel het zand weg te halen. De toegang tot het strand moet op de eerste plaats be gaanbaar blijven voor de reddings boten en in het algemeen dient na tuurlijk het strand voor wandelaars goed bereikbaar te zijn. Hoeveel werk dat allemaal met zich meebrengt il lustreert bijgaande foto. (Van onze correspondent) BEVERWIJK. De beslissing van de doembollenveiling „Beverwijk" om dit aar geen tulpen en narcissen in incou- ante maten meer aan te nemen en iloembollen voor het surplusfonds te veigeren, heeft voor menige kweker in Kennemerland een levensgroot financieel probleem opgeleverd. Op de veiling Beverwijk kwamen al ge- ruimte tijd geen bloembollen meer. Voor de kwekers in de streek bestond wel al tijd gelegenheid om hun overschotten via de groenteveiling Kennemerland in te le veren, in totaal nog altijd zo'n 100.000 kilo, per jaar, zo werd tijdens de leden vergadering van de afdeling Beverwijk van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur meegedeeld. De kwekers zijn op hoge kosten gejaagd om dat ze deze overschotten nu naar ande re inleveradressen, veilingen in Lisse of Bovenkarspel, moeten sturen. De heer H. Duin, voorzitter van de plaatselijke afdeling, wees er in zijn ope ningswoord op, dat het wisselvallige weer in het afgelopen seizoen de kwekers vaak voor problemen stelde. In Kennemerland, aldus de heer Duin, is de gasschade aan de gewassen groter geweest dan in de voorgaande jaren. Langdurig werd tij dens de vergadering over deze kwestie van gedachten gewisseld. Op de komende algemene vergadering van de Vereniging zal de afdeling Be verwijk vertegenwoordigd worden door de heren J. Appelman en D. Schipper. Na 17 jaar deel te hebben uitgemaakt van het bestuur stelde de heer A. Pries ter sr. zich niet meer herkiesbaar. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer Joh. Broeze Gz. De heer Duin overhan digde aan de heer Priester een cadeau bon als blijk van waardering voor zijn werk. De vergadering kon meegaan met de gedachte van het bestuur om, moge lijk in samenwerking met de afdeling Heemskerk, deel te nemen aan de grote bloemententoonstelling in 1972 te Am sterdam. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Meer dan de helft van de woningen in de gemeente heeft drie slaapvertrekken. Er zjjn nog 123 wonin gen zonder slaapkamer. Deze en de vol gende gegevens ontlenen wjj aan de derde set met woninggegevens, die door de So ciografische Dienst gisteren is uitgegeven. Niet minder dan 57,3 percent van de huizen heeft drie slaapkamers. Slechts 19 percent heeft er meer dan drie. Opmerke lijk vindt de directeur van de Sociografi sche Dienst, de heer A. H. Zoetmulder, dat er nog 123 huizen zonder slaapkamer zijn, waar men dus op zolder moet slapen. Men vindt deze in het oude stadscentrum. Daar naast zijn er 523 woningen met één slaap kamer, zowel in de oude als in de nieuwe wijken. Het zijn hoofdzakelijk de huizen van alleenstaanden en van bejaarden in flats en duplexwoningen. Twee slaapka mers zijn er te vinden in 1991 woningen. De woningen met vier en meer slaapver trekken staan in de wijk Warande (48,8 percent), Wijk aan Zee (38,8, logeer- en pensionkamers), het villapark en de wijk Duinwijk (33.7) en centrum (15). In de wijken Oosterwijk, Meerestein en Wijker- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwij kse Dam club heeft op een plezierige manier de traditionele sneldamwedstrijd na het Sin terklaasfeest gehouden. Er werd gespeeld in vier groepen van zes en ieder moest vijf partijen spelen. De echte Sinterklaassfeer werd opgeroepen doordat er chocolademelk gedronken en koek gegeten werd en de prijzen waren waardebonnen voor ijssta- ven, worsten, banketstaven en taaipoppen. De vier groepswinnaars werden A. J. Die- meer, Th. Diemeer, J. van Duivenvoorde en J. Speerstra. baan zijn slechts 13,3 percent van de hui zen zo groot en in de nieuwbouw Arends- weg-Zuid en Laan van Kanaan slechts 10,6 percent. Het kleinste aantal grote wonin gen is te vinden in de Hendrik Mandeweg en omgeving, slechts 9,3 percent. De cijfers van de bestemming die aan woningen gegeven is duiden aan, dat er een flink aantal huizen in de oudere buur ten wordt bewoond door beoefenaars van de vrije beroepen, waarbij uiteraard een concentratie van de winkelwoningen in het centrum. Er zijn vrij veel woningen met werkplaats, bijna de helft van het aantal winkelwoningen, die hoofdzakelijk in en rond het centrum liggen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Tegen half elf woensdag avond werd de Velsense politie getipt, dat twee jongens bezig waren parkeermeters op het Marktplein te lichten of te vernie len. Ter plaatse constateerde de politie, dat de jongens, twee broers van veertien en achttien jaar uit IJmuiden, bezig waren de parkeermeters, het VVV-kantoor en der gelijke objecten met stickers voor de film Woodstock te beplakken. De jongens zijn naar het hoofdbureau gebracht en naar verhoor heengezonden. De stickers werden in beslag genomen en er is een proces verbaal opgemaakt terzake plakken c.q. vernielen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In de jongerensociëteit Progress treedt vrijdagavond de vroeger zo beroemde Amerikaanse tenor-saxofo nist Dexter Gordon op. De avond begint om half negen. Gordon was in de oorlogsjaren een van de belangrijkste solisten van de bop-stijl. Andere waren Charley Parker en Dizzy Gillespie, waarmee Dexter diverse gram mofoonplaten heeft gemaakt. Bekend van hem zijn zijn „duels" met collega Wardell Gray. Dexter Gordon staat er om bekend dat hij ondanks alle verniewingen in de jazz nog steeds zijn eigen stijl handhaaft. Op de avond in Progress wordt hij bege leid door Cees Slinger, piano, Maarten van Regteren Altena, bas, en Billy Parker, slagwerk. BEVERWIJK De thematische viering die om kwart voor twaalf in de Jozefkerk aan de Laan der Nederlanden begint zal aansluiten op de Adventsactie voor Latijn Amerika: „Solidaridad". Naast de bekende verstrengeling van informatie, bezinning, protest, geloof en zingen wordt de aanwe zigen gevraagd hun handtekening te geven voor twee zaken, die onder meer aan de orde worden gesteld. De eerste betreft een solidariteitsbetuiging aan de protestdemon stratie, die zaterdag gehouden wordt in Den Haag tegen de uitmoording van de In dianen in Colombia. De tweede is een sym- phatiebetuiging aan Linde Lijfogt en Lia Boetes uit Heiloo, die vandaag een vas tenactie van één week in de buurt van het NATO-hoofdkwartier te Brussel begin nen als protest tegen de NAVO in het alge meen en tegen de houding en de conse quenties daarvan van de NAVO-politiek je gens Zuid-Afrika in het bijzonder. ADVERTENTIE 0 Naadloos gesmeed uit mas sief 14 of 18 karaats goud 4) Keuze uit wit goud, geel goud of rood goud. 0 Grootste hardheid,dusblij- vend mooi. Dit geldt ook voor de 18 karaats uitvoe ringen. 9 Prijzen vanaTTöU.-perpaar. Inclusief fraaie gravering. GLADDE RINGEN Een klassiek glad model. 4.5 mm breed. Uitvoering in massief 14 karaats geel goud. Per paarf 87.50 GLADDE RINGEN In 14 karaats wit goud. Heel mo dern I 4.5 mm breed. Per paarTil 8.- FANTASI ERIN GEN Fantasievol geslepen. Markant model. Uitvoering in 14 karaats geel goud. Per paar f 1"]^ EUROVISIE RINGEN Een stralend fantasie-model met het Eurovisie motief. Uitvoering in 14 karaats geel goud. Per paarT Z4Ü.- K8 Niet van alle werken, die op dit Ween se concert, dat vrijdagavond in de Haar lemse Gemeentelijke Concertzaal her haald zal worden, werden uitgevoerd, kon dit gezegd worden. Zeker niet van de ouverture voor de opera „l'Isola disabitata" van Joseph Hayden en van de Serenade in D (KV 250) van Wolfgang Amadeus Mozart, waarvan drie delen werden gespeeld. Haydens ou verture, destijds bestemd voor de „hap py few", bleek bij de uitvoering een wei nig interessant muziekstuk en Mozarts serenademuziek droeg te zeer het stem pel van een complimenteus gelegenheids- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een reis naar Nederlands oosterburen op 17 juni was voor een 21- jarige matroos uit Beverwijk niet zo best verlopen. Met een in Heemskerk gehuurde auto had hij, op weg naar zijn in West- Duitsland wondend meisje, bij Keulen een ongeluk gekregen. De auto liep daarbij veel blikschade op maar h(j was er nog mee doorgereden tot Frankfort. Daar had hij de auto verkocht. De officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman wilde toen de jongeman gis teren voor de politierechter stond rekening houden met zijn uit een psychiatrisch rap port gebleken mindere toerekeningsvat baarheid. De officier eiste een boete van honderd gulden, een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 3 maanden en een proef tijd van 3 jaar. De raadsman, mr. Helsloot, wees op de ernstige handicaps van zijn cliënt en op de psychische trauma's die op zijn gesteldheid van invloed zijn. Zijn pleidooi voor een verlaging van de voorwaardelijke straf werd door de politierechter, mr. Swanen- burg gevolgd. Deze veroordeelde de jonge man tot een boete van honderd gulden, zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf, een proeftijd van drie jaar en gedurende deze periode toezicht van de reclassering. De Uitwijk. Zondag gaat er weer een bus naar de Jaap Edenbaan. Clubhuis De Uitwijk te Beverwijk stelt ieder kind in de gelegenheid om zijn nieuwe schaatsen te proberen. De bus vertrekt om half negen vanaf De Uitwijk aan de Arendsweg. De prijzen zijn: tot 13 jaar 3,30, 13-16 jaar 4,50 en 16 jaar en ouder 5,Men kan zich telefonisch (nummer 23504) voor de rit naar de Jaap Edenbaan opgeven. Kienavond. De aquariumvereniging IJmond houdt zaterdagavond in gebouw „Velserduin" een kien- en dansavond, met als Inzet een groot aantal prijzen. werk voor de rijke familie Hoffner om nog representatief voor de geniale kunst van de Salzburgse meester genoemd te kunnen worden. De vertolking, die geleid werd door gast-dirigent Benedict Silberman gaf con certmeester Gijsbert Beths gelegenheid om verfijnd en virtuoos vioolsolo-spel te doen horen. Meer muzikaal contact met de toehoor ders kwam er toen de sopraan Karin Ostar twee aria's uit Mozarts opera „Le nozze di Figaro" vertolkte, waarbij haar fraaie stem vooral bij het zingen van het recitatief „E Susanna non vien" en de aria „Dove sono i bei momenti" met gro te bewogenheid klonk. De uitvoering, nog voor de pauze, van twee „Marches militaires" van Franz Schubert betekende reeds een aanloop voor de volledige losmaking van dirigent, orkestleden en toehoorders uit de greep van de keurige, deugdzame muziek, be stemd voor minzame reacties. Geduren de de tweede helft van het concert had niemand in de Vredevorstkerk daarvan meer weet! De flitsende meeslepende tonen van de ouverture voor „Die schone Galathée" van Franz von Suppé brachten allen in de beste stemming. Stil werd er geluisterd naar het innemende volksliedje en het lieve sprookje van Karl Komzak. Later volg den een muzikaal-biologische uitoeelding compleet met „flatter-zunge" (dus in de Negentiende eeuw ook al!) van een ran ke, broze „libelle", bestudeerd door Jo seph Strauss, een „nieuwe" pizzicato-pol ka van Johann Strauss en een aangenaam Vakantie-reisje per postkoets, op touw ge zet door Joseph Strauss. Ter afwisseling van al deze prettige mu zikale belevenissen zong Karin Ostar met overrompelend temperament de Czardas uit „Die Fledermaus". Alle toehoorders moesten haar wel op haar woord gelo ven toen zij uit de volheid haars harten „Ich bin verliebt" liet horen. Ronduit onweerstaanbaar was Karin Ostar toen zij „Hör ich Zymbelklange" uit Léhars „Zigeunerliebe" vertolkte met haar bewogen stem en haar indrukwek kende voordracht bracht zij haar toe hoorders tot laaiende geestdrift. Zonder toegift bleef het niet. Het orkest was met zijn fantastische dirigent bezield door een echte poeszta-geest. Alleen de schapen vellen en de paprika ontbraken op dit vurige feest! Niet lang liet Silberman zijn orkestle den in de Hongaarse laagvlakte verwij len. Spoedig moesten zij terug naa We nen om met de wals Wiener Madl'n van Carl Ziehrer een diepontroerende hulde aan de Weense schonen te brengen Na het aangrijpende inleidende duet van de violisten Gijsbert Beths en Henk Emme- lot kon zelfs Benedict Silberman zijn „tranen" niet bedwingen. Daar moest een reactie op volgen: Natuurlijkde Ra- detskymars! P. ZWAANSWIJK C

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7