Ook regering wil China in de Veiligheidsraad Raadsels Delftse moord nog groter LOODS STROKARTONFABRIEK VERWOEST Advies van vier werkgroepen DEMOCRA TISERING BIJ LUCHTMACHT I0PBI HUWDEN sa KNIPSELKRANT MATIGING VAN LONEN Minister Luns zal initiatief nemen Minister weer naar het Midden-Oosten Mogelijk twee moordenaars Chauffeur verdacht van moord in Groningen Achterstand in verlof bij NS wordt weggewerkt Inspraak op drie niveaus Ambonnezen staan achter „33" van Wassenaar Twee Nederlandse vrouwen vasten in Brussel VACHTWANTEN en HANDSCHOENEN VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 2 VR Valse parkeerbonnen in Amsterdamse binnenstad NA VO Storm in vingerhoed Ontwikkelingshulp PERFECTIE SINDS 1902 Schrijf voor gratis documentatie nr. 51 een kaartje aan Ringlever Antwoordnummer 1444 Rotterdam tel. (010) 25.65.65* De maatregel van de regering om de loonstijging te matigen heeft heel wat reacties teweeggebracht. De werkgevers zijn met de maatregel niet ontevreden, maar de vakbeweging daarentegen is furieus. Zo noemde CNV-voorzitter Lanser de weg die de regering heeft ingeslagen „dom en heilloos En of de werknemers het zullen nemenWellicht zullen de stakingskassen volgend jaar moeten worden aangesproken. Actie tegen NAVO ADVERTENTIE Grote sortering Geïmporteerd uit Canada NYLON VACHTMANTELS Natuurlijk bij Zijlstraat 29 Tel. 310766 De grootste speciaalzaak in SUEDE - NAPPA-Vacht en Lederkleding AMSTERDAM. Enige honderden valse parkeerbonnen zijn op de donder dagse koopavond in de Amsterdamse bin nenstad door onbekenden onder de rui tenwissers van goed geparkeerde auto's gestopt. Donderdagavond laat waren reeds circa vijftig automobilisten veron- waardigd bij het bureau Warmoesstraat binnengekomen met de bon en de mede deling dat ze ten onrechte waren bekeurd. Volgens de Amsterdamse politie is de voorkant van de valse bonnen precies gelijk aan echte. Maar hadden de auto mobilisten de bon ook aan de achterzijde bekeken, dan hadden zij kunnen lezen dat „waar nu de auto staat onder andere speelplaatsen voor kinderen, verblijf plaatsen voor bejaarden, woningen voor mensen en bomen hadden kunnen staan." (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Luns heeft gisteren in de Tweede Kamer ver klaard het initiatief te zullen nemen om met andere landen te proberen de volksrepubliek China de zetel, die thans nog door Formosa wordt bezet in de Verenigde Naties te laten in nemen. De motie van mr. Van der Stoel (PvdA), die hierom vroeg noemde de minister dan ook sympa thiek. De meerderheid van de Kamer staat erachter. „Ook de regering wil dat China lid wordt van de Verenigde Naties en het vetorecht krijgt in de Veiligheidsraad", verklaarde mr. Luns. Hij denkt echter dat het on mogelijk is Formosa zomaar op een zijspoor te zetten omdat dat land in de Veiligheidsraad het vetorecht heeft. Minister Luns deelde mee, dat hij op nieuw een reis naar het Midden-Oosten zal maken, ditmaal op uitnodiging van Koeweit, Saoedie-Arabië en Iran. Hij hoopte nog vóór het einde van het jaar naar dat gebied te kunnen vertrekken om besprekingen te voeren over de pro blematiek van het Midden-Oosten. Hij stelde zich overigens gereserveerd op te genover de plannen voor vorming van een Palestijnse staat.! Hij vond dat hij zich daar beter niet mee kon bemoeien. Geheel onverwacht kwam mr. Mom- mersteeg, geestverwant van mr. Luns, de minister steun verlenen door een felle aanval te doen op de P.v.d.A. Hij ver- DELFT De raadsels rond de Delftse wurgmoord ljjken met de dag groter te wor den. Een onbekende heeft donderdag de redactie van de Delftsche Courant een brief gestuurd waarin hy zegt dat hfl de moord op de 21-jarige Ada Lansbergen gepleegd heeft samen met een vriend. Deze vriend zou uit De Lier komen. In de zeven kantjes tellende brief die uit Schiedam kwam en gedateerd was op 9 december werden door de geheimzinnige onbekende macabere onthullingen gedaan over de moord. In de brief staat letterlijk: „Zoals je zult hebben begrepen zijn wij met zijn tweeën. Mijn compagnon X en ik. Mijn compagnon is fotograaf, zie je die ope reert in de ene kant van Delft. En ik, aan de andere kant van DelftDe brief was 's ochtends telefonisch aangekondigd door meneer X. Op de redactie meende men de stem positief te herkennen als die van de onbekende die zich eerder in anonieme telefoongesprekken als X. aan diende. Een hoofdinspecteur van de Delftse po litie deelt die mening niet. Bij het be luisteren van de stem die evenals vorige keren op een bandje was opgenomen had hij sterk de indruk gekregen dat degene die nu sprak de stem van meneer X die via de televisie ten gehore gebracht was probeerde na te bootsen. De politie staat sceptisch tegenover deze nieuwe ontwik keling rond de wurgmoord. Verschillende details die in de brief genoemd zijn, zijn volgens de politie pertinent onjuist. De kleur van het tafellaken, de beschrijving van de jeneverfles en een washandje klop ten niet. Wel heeft de politie er mee re kening gehouden dat de moord door twee mannen kan zijn gepleegd. „Hoe wij aan details komen," zo ver volgt de onbekende in zijn macabere epis tel is niet zo moeilijk. Wij nemen net als u dia's van tevoren en na de behande ling." Ook beschrijft hij de voorbereidin gen tot de moord: „De laatste wens van Ada was alles te doen als wij de boel maar niet kapot maakten. Haar man zeg gen: ik sterf voor jou (ik houd veel van je). Zij mocht bidden met de rozenkrans, (Van onze correspondent) GRONINGEN. Een chauffeur In Gro ningen wordt verdacht van de moord op de 52-jarige J. Koning, wiens stoffelijk overschot enkele dagen geleden in zijn auto werd aangetroffen. De politie deed gisteravond een inval in de woning van de chauffeur, maar die bleek niet thuis te zijn. Volgens buren was hij woensdag met een koffer vertrok ken. Volgens de politie is de heer Koning niet vermoord op de plaats waar zijn stof felijk overschot in zijn eigen auto is ge vonden, maar op een parkeerplaats die ongeveer 800 meter van de vindplaats is verwijderd. Op deze parkeerplaats heeft de politie een grote plas bloed van onge veer 50 cm in doorsnee aangetroffen. wat ze huilend heeft gedaan. Daarna was ze bereid te sterven. Compagnon X heeft getracht een glas water te halen maar kwam niet verder dan het lege cognacglas uit het kastje te halen. De sufferd heeft het per ongeluk op de marmeren tafel laten staan. De brief was „gesierd" met dezelfde hakenkruisachtige tekentjes die op de eerder gestuurde briefjes voorkwa men. weet de oppositiepartij wel felle critiek op de bewindsman te hebben, maar niet met een alternatief beleid te komen. De heer Dankert (P.v.d.A.) erkende dat er over kernpunten weinig verschil van me ning was tussen hem en de K.V.P., maar hij verweet minister Luns wèl, dat het onmogelijk was aan te geven wat nu juist het beleid van de minister is ge weest. Mr. Mommersteeg verweet D'66 arro gantie, omdat deze partij bij monde van drs. Visser gesteld had, dat minister Luns heeft gefaald. Drs. Aarden (P.P.R.) verklaarde dat minister Luns hem meer malen had vermaakt, maar meer nog ge- ergerd door diens grenzeloze gebrek aan bescheidenheid. Minister Luns: „Ik heb mij zelden geamuseerd met de heer Aarden." >9» Het A.R.-Tweede-Kamerlid dr. Geel kerken staat nog steeds op het standpunt dat de defensielasten opgevoerd moeten worden tot 5 percent van het nationale inkomen. Hij zei er echter bij niet te zien hoe deze stijging op zeer korte ter mijn mogelijk is. Een verhoging tot 5 percent is echter nodig omdat alleen daarvoor instandhouding van de NAVO mogelijk is. Er was nog ee'n motie van de heer Van der Stoel (P.v.d.A.) over de Oost- West-verhouding die een uitspraak wil welke volgens minister Luns volkomen illusoir is. De regeringsfracties in de Ka mer bleken wel iets voor de inhoud van de motie te voelen, maar deelden toch het standpunt van „hun" minister. Een tweede motie van de heer Van der Stoel om tot rationalisatie van strijdkrachten in NAVO-verband te komen en afkeer uit te spreken van de regimes in Grie kenland en Portugal, is wat het eerste punt betreft volgens minister Den Toom van Defensie onhaalbaar. Minister Luns noemde het tweede punt een kwestie die met in de NAVO-raad thuishoort, „hoe men het regime in deze landen ook mag verfoeien", aldus de minister. Er is ook nog gesproken over de brief van een dertigtal jongere referendaris sen, die bevreesd zijn dat zij geen car rière kunnen maken op het departement van Buitenlandse Zaken omdat zij niet behoren tot de diplomatieke dienst. Mi nister Luns zei „dat deze jongelieden" de gemiddelde leeftijd hebben van dertig jaar en een gemiddelde diensttijd van ongeveer drie jaar. Twee van de onder tekenaars zijn dit jaar pas in dienst ge komen, een derde gaat deze maand het ministerie alweer verlaten. Over de ontwikkelingshulp deelde mi nister Udink mee, dat de groei van de ontwikkelingslanden 8 percent moet wor den en niet zes of zeven percent, want dan komen er steeds meer paupers en werklozen bij, stelde hij. Daarom ook is het nodig dat Nederland voor de ont wikkelingshulp méér gaat geven dan één percent van het nationale inkomen. De bewindsman erkende, dat inderdaad Nederland bij het geven van ontwikke lingshulp voorop loopt. „Nederland is op dit gebied een voorbeeld voor andere ontwikkelde landen, zowel wat betreft de hoogte van het bedrag als de voorwaar den waaronder Nederland giften en le ningen verstrekt. Volgende week wordt over de begro tingen en de moties gestemd. In Oude-Pekela heeft donderdag avond een felle uitslaande brand een open loods bij de strokartonfabriek „Brittania", waarin 3.000 ton oud pa pier was opgeslagen, totaal verwoest. De schade bedraagt 400.000 gulden. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat kinderen in de omgeving van de loods met vuur hebben gespeeld. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen gaan proberen, de achterstand in de verlofverlening al lang een doorn in het oog van personeel en vakbonden weg te werken. In overleg met de vak bonden heeft de directie besloten, dat per soneelsleden die op feestdagen hebben ge werkt en de daarvoor bestemde compen satiedagen niet konden opnemen, voor deze dagen een dubbele vergoeding ont vangen (tweemaal het dagloon). Bovendien krijgt het personeel de gele genheid, wèl genoten compensatiedagen te ruilen tegen nog niet verleende „ge wone" verlofdagen. De achterstand aan gewoon verlof wordt daarmee verkleind, terwijl de „teruggegeven" compensatie dagen alsnog dubbel worden vergoed. De bonden en de directie hebben nadrukke lijk afgesproken, dat het hier om een eenmalige „opruiming" gaat. Als intensief van de, „inruilmogelijk- heid" wordt gebruikgemaakt, kunnen de NS het nieuwe jaar vrijwel met een scho ne lei beginnen. Hoewel inmiddels de ver lofrechten zijn uitgebreid, ziet de situatie er voor 1971 vrij rooskleurig uit. De dienst exploitatie beschikt in januari over 1200 man meer dan een jaar geleden en boven dien levert 1971 maar zes feestdagen op die voor compensatie in aanmerking komen, twee minder dan 1970. DEN HAAG. De leiding van de luchtmacht heeft besloten de intermense lijke verhoudingen in het bedrijf van dit krijgsmachtdeel meer in overeenstem ming te brengen met de huidige opvattin gen daarover. Zij wil daarmee onder meer voorkomen dat de luchtmacht een geïsoleerde plaats in de snel evoluerende maatschappij zou krijgen en bereiken dat de moderne visie over informatie, open heid, communicatie, inspraak, medebe- slissen, delegatie van bevoegdheden meer ingang krijgt in de luchtmacht. Zij beoogt een, waar nodig, ingrijpende mentaliteits verandering tot stand te brengen en een nog betere ontplooiing van het personeel. De verwachting is dat de nieuwe en mo derne beleidsfilosofie vele veranderingen nodig maakt welke een verstrekkende be tekenis zullen hebben. Leidraad voor de leiding van de lucht macht, de Luchtmachtraad, is het rapport van vier werkgroepen over „De mens in de Koninklijke Luchtmacht in de jaren zeventig". In dit rapport is geen onderscheid ge maakt tussen militair en niet-militair personeel. De werkgroepen zijn van me ning dat de standpunten inzake perso neelsbeleid in principe zowel voor niet- militair als militair personeel van kracht zijn. ADVERTENTIE CVCTCETM Onder het kopje „Seinen op rood" schrijft DE VOLKSKRANT onder meer: In een periode van schaarste op de arbeidsmarkt moet zo'n maatregel wel tot zeer ernstige moeilijkheden leiden De onzalige BTW-verhoging, die de re gering heeft doorgezet, zet de prijzen in januari zeker in beweging. Een reeks andere prijsverhogingen is al aangekondigd. Drie percent en geen doorberekening van de 400 gulden, kan niet anders dan als een koude douche werken voor de werknemers. Ernstige sociale onrust is vrijwel on vermijdelijk. Een globale aanwijzing van de vak bonden, om zich te matigen en de reë le lonen minder te laten stijgen dan de produktiviteit, heeft van de rege ring evenwel geen vertrouwen gekre gen. Het kabinet gelooft dat zijn plan voor afkoeling van de conjunctuur al leen kan slagen met een flinke in greep van bovenaf. De kans op on rust, en ongecontroleerde loonvorming waarvan de vakbeweging zich niet kan distantiëren, neemt men bewust als risico, met het oog op de zorge lijke economische ontwikkeling. Gevreesd moet worden dat het mid del waarnaar men nu gegrepen heeft door zijn vergaand karakter erger is dan de kwaal. De seinen staan nu pas goed op rood. TROUW spreekt van een grove in greep. Een pan met kokende vloeistof krijgt men niet onder controle door er met geweld het deksel op te drukken Het nut van de loonmatiging wordi hoogst twijfelachtig genoemd. Het is een grove ingreep die aller lei onbillijkheden kan oproepen, omdat er groepen blijven, die door de ma zen van het net heen kunnen glippen Veel beter ware het geweest wanneet overheid en georganiseerd bedrijfsle ven overtuigd ah alle parrijen wa ren, dat zelfdiscipline geboden is het samen eens waren geworden over een vrijwillige matiging. Van zo een akkoord zijn we niet eens ver weg ge weest. De SER-leden die kort geleden er zich voor uitspraken, dat in de loop van het volgend jaar achteraf bekeken kan worden of een overheidsingrijpen nog noodzakelijk zou zijn, hadden wat dat betreft geen beter advies kunnen geven. Als de loonmatigingsmaatregel door gaat, gaan wij woelige tijden tege moet. De laatste hoop is, dat het par lement er nog een stokje voor steekt. ALGEMEEN DAGBLAD neeft een ietwat zonniger kijk op de zaak, maar of de maatregel veel zal uithalen is toch wel aan twijfel onderhevig. De loonmaatregel van het kabinet valt beslist niet tegen voor de werk nemers. Volgens de Loonwet zou immers mogelijk zijn geweest om lonen zonder meer een half jaar te be vriezen, of met andere woorden: om in zo'n periode geen enkele verhoging toe te staan. Het kabinet gunt de werknemers echter de eerste drie maanden van de bevriezingsperiode drie percent als te gemoetkoming in de stijgende prijzen en daarna nog eens twee percent om het werkelijk besteedbaar inkomen te verbeteren. Het is de vraag of de ingreep veei zoden aan de dijk zal zetten. Een stij ging van de loonsom in 1971 met volgens minister Roolvink van sociale zaken tien percent liegt er immers niet om. Het betekent dat ie lasten van het bedrijfsleven naar ruwe schat ting toch met een percent of twaalf worden verzwaard. het de Dat is in een kantelende economie geen kleinigheid. DE TELEGRAAF commentarieert Over de details van de loonmaatre gel zou eindeloos gediscussieerd kun nen worden, maar het kan moeilijk worden ontkend dat een ingreep onont- in Europa inflatiekoploper geworden, in Europa inflatiekoploper geworden het saldo van de handelsbalans be weegt zich in de verkeerde richting de betalingsbalans van dit jaar zal een tekort van f 1 miljard vertonen, zijn de het bedrag dat het Nederlandse volk gezamenlijk meer uitgeeft dan de produktie toelaat en de investeringen, basis voor toekomstige welvaart en werkgelegenheid, lopen terug. NRC ALGEMEEN HANDELSBLAD schrijft dat de twijfel aan het feit of de regering de zaak nu in de hand heeft gerechtvaardigd is. Arbeidson rust noemt het blad dan ook waar schijnlijk. De grootste spanningen sinds 1945 zijn te verwachten. De vakbeweging aanvaardt, blijkens haar reactie op de maatregel, deze consequentie met open ogen. De regering ook? Het zou althans van beleid zij het daarom niet noodzakelijkerwijs goed beleid getuigen als zij bereid zou blijken om behalve de maatregel, ook de even tuele gevolgen ervan te nemen. HET VRIJE VOLK meent: U moet het volgende half jaar min der besteden dan nu. We kunnen het ook anders zeggen: uw loon, uw sala ris moet in feite omlaag. Dat is alle mooie woorden ten spijt, de inhoud van het loonmatigingsbesluit van de regering. Die ingreep zal grote sociale onrust veroorzaken, de zwarte lonen weer la ten bloeien en de spanningen omhoog jagen in plaats van deze op te lossen. Als de dijken gaan doorbreken zal het misschien 28 april zijn geweest. De verkiezingen zijn dan achter de rug Er is een nieuw kabinet geformeerd of in de maak. Het krijgt dan de erfe nis op zijn dak van een kabinet dal groot was in gebaren en ma hteloos in zijn politiek. Tenzij de Tweede Ka mer het mocht verhinderen. Alle vier werkgroepen hebben aanbe volen dat gezag in beginsel niet stoelt op de hiërarchieke positie, maar op de er kenning en waardering voor de manier waarop de leider bijdraagt tot verwezen lijking der doelstellingen of taken van de groep. De werkgroepen menen dat er inspraak moet zijn op drie niveaus: op topniveau met het accent op arbeidsvoorwaarden, op basisniveau met het accent op leef- en werksituatie, en op de plaats van ar beid met het accent op de uitvoering daarvan. Vooral het laatste achten de werkgroepen van groot belang omdat de werknemer daar de meeste deskundigheid kan inbrengen en omdat deze vorm van overleg nauwelijks kan worden geforma liseerd. Het personeelsbeleid zal in toenemende mate deel moeten uitmaken van het totale beleid. Er moet een meer op het individu gericht beleid worden gevoerd. Bij het carrièrebeleid wordt te veel aan rang en te weinig aan functie gedacht. Er moet grote nadruk worden gelegd op de oplei ding en vorming van personeelsfunctio narissen. De dienstplichtigen moeten een zin volle bijdrage kunnen leveren in het functioneren der organisatie. De werkgroepen adviseren voorts het versoberen van de uiterlijke verschij ningsvormen van de krijgsmacht (para des e.d.), het aanpassen van de onder linge omgangsvormen, het intensiveren en stimuleren van de betrekkingen tussen luchtmacht en volk, het bevorderen van maatschappelijk dienstbetoon (door hulp bij branden, rampen e.d.) en het maxi maal aanpassen van structuren en rege lingen aan de normen in de maatschappij. AMSTERDAM. „Vrijwel de gehele Zuidmoiukse gemeenschap in Nederland staat achter de „33" van Wassenaar, van wie volgende week in Den Haag de be rechting begint. Men kan stellen, dat door hun actie de band tussen de Zuidmoluk- kers groter is geworden en de kans op integratie van Molukkers in de Neder landse gemeenschap kleiner. Tot deze conclusie is „onderzoekgroep Krisissituaties" verbonden aan het socio logisch instituut van de universiteit van Amsterdam, gekomen in haar voorlopig verslag van een onderzoek naar de pro blematiek rond de Zuidmoiukse gemeen schap in Nederland. De actie in Wassenaar wordt in zover re als een succes beschouwd, dat de zaak van de Republiek der Zuid-Molukken (RMS) uitvoerig in de publieke belang stelling kwam. Wassenaar en de nasleep er van hebben waarschijnlijk verdere ra dicalisering in de hand gewerkt, aldus het rapport. HAARLEM. Op de Rue des Brabands in Brussel houden op het ogenblik twee Nederlandse dames, de 45-jarige mevrouw Lia Boetes uit Heiloo en de 53-jarige me vrouw Linda Lijftogt uit Utrecht een vas tenactie tegen de activiteiten van de NAVO. De actie van de beide dames is in het bijzonder gericht tegen de koloniale on derdrukking van Afrikaanse volken door Portugal „mogelijk gemaakt door wapens die de NAVO levert." De Nederlandse dames, die dagelijks van 11 tot 16 uur op de Rue des Bra bands tegenover het Brusselse Gare du Nord op straat zitten, zullen een week lang geen vast voedsel tot zich nemen en alleen thee en vruchtesap drinken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2