Meedoöcidoze confrontatie Steun Israels standpunt Nixon wil nieuw bestand langs Suez-kanaal Protest tegen Baskenproces in Burgos REEKS DEMONSTRATIES IN SPAANSE STEDEN Golda Meir wil praten met Sadat Schietpartij in Amman Zeven winnaars van Nobelprijzen Galley: „Ik doodde op bevel" Studentenrel in Saigon Toch nog kans voor SST Der Spiegel: „Zelfs geld voor oud-nazi's" Regering-Brandt spekt kas van rechtse extremisten FORD-VERKOOPCENTRUM Dertig doden in Portugal bij treinongeluk Ook protest in Frankrijk en Italië My Lai proces VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 3 Vijf percent „Franco moordenaar" „Redt Izco Boycot Tegen doodschieten van jongetje door Amerikaan Supersoon Amerikaans passagiersvliegtuig Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 Afgevoerde posten De spannende en voor Spanje van eminent belang zijnde kwestie der Baski- sche revolte beleeft een hoogtepunt in de beréchting van de zestien gevangen zit tende Baskische guerrilla's, die zo nauw samenhangt met de ontvoering en het lot van de Westduitse consul Beihl. Zoals ook elders in de wereld, vooral in Zuid-Amerika, hebben in Baskenland de militante nationalisten hun strijd te gen het politieregime van Franco op dras tische en meedogenloze manier voor het internationale voetlicht gebracht door een onschuldige diplomaat van een bui tenlandse mogendheid met de dood te bedreigen. Deze methode is een van de spelregels van het maoïsme, dat een uit voerig en veelomvattend programma do ceert over de manieren waarop guerrilla groepen zich met succes tegen een over machtig staatsapparaat kunnen verweren. De opstandige Basken, die geen enkele kans hebben tegen Franco's staatspolitie en leger wanneer zij zich enkel van tra ditionele middelen zouden bedienen, zijn kennelijk begonnen met een grondige bestudering van deze maoïstische lei draad. Het ontvoeren en terechtstellen van buitenlandse diplomaten, hoe wreed en koudhartig ook, tast het gewraakte regime in zijn grondvesten aan. Het mid del grijpt de schijnbaar onaantastbare macht van de staat aan in zijn zenuw stelsel, in zijn meest kwetsbare appara tuur die zijn positie in de internationale diplomatieke orde in stand moet houden. De buitenwereld, en juist de mogendhe den die door hun diplomatieke verbin dingen met de betrokken regering deze haar internationale integriteit en legali teit verlenen, worden onmiddellijk ge confronteerd met het feit van de rebellie. Zij komen daardoor voor de vraag te staan of hun steun aan het betrokken regime verantwoord is uit het oogpunt van menselijke vrijheid en gerechtigheid. Het doodvonnis voor de zes Basken tegen wie de doodstraf is geëist, zou ook gelijktijdig het doodvonnis voor de Duit se diplomaat betekenen. Als men zulk hoog spel speelt als deze Baskische op standelingen, kan men zich niet veroor loven het bij dreigementen te laten. Aan de andere kant zal het Spaanse regime zich moeilijk kunnen permitteren voor deze chantage met mensenlevens het hoofd te buigen. Het is het hardste, wreedste en ongevoeligste spel dat in de wereldpolitiek tot dusver is uitgevonden, op de oorlog na. Het is eigenlijk een oorlog op kleine schaal, want ook de oorlog kenmerkt zich door een totale afwezigheid van ridder lijkheid, mededogen en begrip voor on schuld. Het is moeilijk uit te maken wie de oorlog in Spanje begonnen is. De Basken hebben een politie-inspecteur ge dood, maar de Spaanse politie heeft daar vóór al ettelijke malen Baskische natio nalisten van het leven beroofd. Bij derge lijke aangelegenheden is het eigenlijk nutteloos, ver in de geschiedenis terug te grijpen om de eerste schuldige te vinden. Dat een Duitse diplomaat deze keer het slachtoffer dreigt te worden, zal geen toeval zijn. Het Duitse Condor-le gioen van Hitier heeft in de burgeroorlog die Franco zo ondubbelzinnig heeft ge wonnen een groot aandeel gehad, Duitse bombardementsvliegtuigen hebben dood en verwoesting gezaaid in Spanje, maar het is wel zeker dat de Westduitse consul Beihl dit alles niet meer persoonlijk ver weten kan worden. Niettemin, West-Duitsland wordt door deze ontwikkeling pijnlijk herinnerd aan het historische Duitse aandeel aan de totstandkoming en bevestiging van het dictatoriale regime in Spanje. Het wordt voor de vraag gesteld of het niet toch ook in zijn politieke verbindingen met Spanje iets minder bereidwilligheid en enthousiasme had moeten leggen, om zo doende wellicht iets bij te dragen tot een herdemocratisering van het Spaanse leven. West-Duitsland heeft nu en dan de neiging getoond op te treden als pleit bezorger voor een intrede van Franco- Spanje in de Europese „broederschap" op economisch en militair gebied. En de rest van de wereld wordt eveneens geconfron teerd met het feit dat er in Spanje on dergronds iets ernstigs en frustrerends broeit, dat in feite te maken heeft met menselijke vrijheden en rechten. Het grofste onrecht voor Beihl per soonlijk, als uiterste middel aangegrepen, symboliseert de verbittering en gekwetst heid der Basken en roept de wereld op ook in diplomatie en politiek de dringen de vragen van recht en vrijheid der vol ken méér aandacht te geven. fWVVVWVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV wnn/inrtT.»\AAAAA/WWVVVVVVWUVWWVV\A/VVVWWVVVVWVW\/WVWVVVVVVWWVVVVVVWVVVVVVWVVVVV san? 110 [imrïOiJDiïtfx v Vervolg van pagina 1) WASHINGTON (Reuter en AFP) President Nixon deed tijdens zijn persconferentie van gisteravond een nieuwe oproep tot voortzetting van het bestand langs het Suezkanaal. Hij wees er nogmaals op dat de Ameri kaanse politiek betreffende het Midden-Oosten gebaseerd is op de resolutie van de Veiligheidsraad van 1967 die zegt dat Israel zich uit de be zette Arabische gebieden moet terug trekken en dat de Arabieren het recht van Israel erkennen een soevereine staat te zijn. Een nieuw punt in de verklaring van Nixon is echter dat hij nu duidelijk zei dat bij de besprekingen over het Midden- Oosten de grootte van de Israëlische te rugtrekking een punt van onderhandeling moet zijn. Hij steunt hiermee het stand punt van de regering-Meir die de Hoogte van Golan, geheel Jeruzalem en enkele delen van de Sinaï wil behouden. Nixon sprak niet over het onderhoud dat hij en zijn medewerkers deze week hebben gehad met koning Hoessein van Jordanië, noch over het bezoek dat de Israëlisch minister van Defensie Dayan enige uren later aan hem zou brengen. Na enige gebruikelijke woorden aan de verhouding met de Sovjet-Unie en China en aan de SALT-besprekingen in Helsin ki te hebben gewijd stapte Nixon over op de economische situatie in de VS. Hij zei dat de fiscale en monetaire politiek van de regering nu gericht is op expan sie. In antwoord op een vraag gaf hij te kennen dat hij tevreden is over de 4,9 percent werkloosheid die in de Verenigde Staten heerst. Hij voegde er echter aan toe dat het de eerste keer is in de jaren zestig dat het werkloosheidscijfer beneden de vijf percent is gekomen „onder vredes-om- standigheden". In een verklaring waarom hij niet direct na zijn ambtsaanvaarding beperkingen aan de lonen en prijzen had opgelegd zei hij dat een dergelijke maat regel toen niet eerlijk zou zijn geweest omdat de regering zelf de grote inflatie vormer was. Nixon deed tenslotte op het Amerikaan se Congres een beroep de protectionisti sche ondertoon van de handelswet die daar momenteel in behandeling is een weinig te verzachten, met name wat de import van textiel betreft. Volgens hem wordt het voordeel van het ophou den van de werkgelegenheid door het vaststellen van de hoeveelheden textiel die ingevoerd mogen worden teniet ge daan door minder werk bij andere indus trieën die zich voornamelijk op de export richten. Nemen de VS protectionistische maat regelen dan zullen andere landen hetzelf de doen hetgeen de export alleen maar schade kan berokkenen. Gevraagd of hij zijn veto over de handelswet zou uitspre ken als die in deze vorm door het Con gres zal worden aangenomen zei Nixon daarop nu geen antwoord te willen geven. LISSABON (Reuter) Bjj een trein botsing in de nabijheid van Lissabon zijn gisteravond zeker dertig mensen om het leven gekomen. Ongeveer vijftig mensen werden gewond van wie 33 ernstig. Reddingsploegen zoe ken tussen de wrakstukken naar andere slachtoffers. Het is het ernstigste trein ongeluk in Portugal sinds 1965. TEL AVIV (Reuter). De Israëlische premier mevrouw Golda Meir is bereid de Egyptische president Anwar Sadat op zijn verzoek te ontmoeten om de crisis in het Midden-Oosten te bespreken. Indien noodzakelijk wil zij ook een pirivé-uitno- diging ontvangen om in het geheim te gaan onderhandelen. Mevrouw Meir verklaarde dit gister avond tijdens een bijeenkomst van de arbeiderspartij in Tel Aviv. Ze voegde eraan toe dat ze voor een dergelijke ont moeting zonder enige moeilijkheden de goedkeuring van het Israëlische kabinet zou verkrijgen. Sprekend over de missie van VN-be- middelaar Gunnar Jarring zei premier Meir dat Israel te allen tijde bereid is de besprekingen onder zijn supervisie te her vatten. „Maar we moeten ons er wel van overtuigen dat wij tijdens die besprekin gen, niet een tekort gaan krijgen aan es sentiële middelen voor onze verdediging, en daardoor nog verplicht worden ook daarover te gaan onderhandelen." Me vrouw Meir zei dat het niet gemakkelijk is naar de vredesbesprekingen terug te keren. Mocht er echter voorlopig niet worden verder gepraat dan zal er toch een groot probleem moeten worden opge lost, namelijk de vraag hoe de voortdu ring van het bestand langs het Suez-ka- naal kan worden verzekerd. AMMAN (AFP) In de nacht van don derdag op vrijdag is gedurende enige uren met automatische wapens geschoten in de oude binnenstad van Amman en in de wijk Djebel Amman. Daar zijn de meeste Jor daanse ministeries en ambassades ge vestigd. Over de aanleiding van deze nieuwe schietpartij en over mogelijke slachtoffers is nog geen melding gemaakt. MADRID (Reuter, DPA en AFP) In tal van Spaanse en Westeuropese landen is gedemonstreerd tegen het Baskenproces in Burgos. Ongeveer tweehonderd jongeren hebben in de Noordspaanse stad Bilbao tegen het proces in Burgos gedemonstreerd. Ze riepen „Izco", de naam van de Bas kische separatist Francisco Javier Izco de Ia Iglesia, tegen wie de doodstraf is geëist. De betogers hielden enige tijd het verkeer tegen en gingen daarna een kerk binnen, waarin zij een half uur bleven. riepen „politiestaat nee, vrijheid ja", voordat zij voor de toestormende politie wegvluchtten. Ongeveer 150 studenten hebben in de nacht van woensdag op donderdag in de universiteit van Sevilla tegen de rege ring Franco gedemonstreerd. De politie trad niet op. In de Andalusische hoofdstad zijn don derdag twaalf mensen gearresteerd we gens „activiteiten voor de communisti sche partij" In Barcelona gooiden de monstranten stenen naar de politie. Verscheidene studenten in de economie zijn gisteren door de politie van Madrid gewond of bewusteloos geslagen toen po- litie-agenten doordrongen in een verga derzaal waarin een protest-bijeenkomst te gen mogelijke doodstraffen in Burgos werd gehouden. De politie hakte er op in en sloeg ook banken aan stukken. De studenten werden het gebouw uitgeslagen. Buiten werd het vechten voortgezet. De politie werd met stenen bekogeld. Later wierpen ongeveer 400 studenten stenen naar voorbijrijdende auto's op de hoofdweg naar het centrum van Madrid, onder de uitroep „Franco moordenaar" aldus welingelichte kringen in Madrid. De groep ging uiteen toen de politieauto's aankwamen. Een student werd gearres teerd. In Pamplona in de Baskische provincie Navarre hebben 45 studenten zich giste ren in een kerk opgesloten. Zij zijn een hongerstaking begonnen uit protest te gen de noodtoestand die in de buurtpro- vicie Guipuzcoa is uitgevaardigd. Eer der op de dag hadden zij meegedaan aan een korte demonstratie in Pamplona, die door de politie werd uiteengejaagd. Zij Zeker 15.000 van de 40.000 studenten in Madrid hebben gisteren de colleges ge boycot. In de faculteiten der natuurwe tenschappen, politiek en rechtsgeleerd heid werd aan bijeenkomsten van honder den studenten uit protest tegen het pro ces in Burgos en tegen het gewelddadige politie-optreden door de politie een eind gemaakt. In de Italiaanse stad Napels is door ongeveer 300 studenten gedemonstreerd in verband met het proces in Burgos. Er ontstonden gevechten met de politie. Tien personen werden gearresteerd. Gisteravond heeft op de Champs Ely- sees in Parijs een menigte van naar schatting 25.000 personen gedemonstreerd tegen het proces in Burgos. Er werd onder meer geroepen: „Fran co-fascistische moordenaars" en „redt Izco en zijn kameraden". Er werd ook gedemonstreerd in Lyon, Montpellier en andere Franse steden. Hier en daar braken kleine ongeregeld heden uit. In totaal zijn door de politie ruim veertig demonstranten gearresteerd. Het Britse parlementslid Duncan Sands, in de Rolls Royce van de Britse ambas sadeur op weg naar een vergadering van de raad voor Europese Zaken, kwam nog even in de knel, maar kon later worden bevrijd. De Italiaanse havenarbeiders zullen van zaterdagmiddag 12 december tot en met 19 december geen Spaanse schepen lossen. Hiertoe is gisteren door de drie grote vak bonden van het land besloten. Zij verzoe ken hun zusterorganisaties in heel Europa dit voorbeeld te volgen. W88SSSSMK FORT BENNING, Georgia (Reuter) De verdediger van luitenant Calley heeft voor de militaire rechtbank in Fort Ben- ning gezegd dat zijn cliënt, beschuldigd van moord op 102 burgers in My Lai, handelde in directe opdracht van zijn compagniescommandant, kapitein Ernest Medina. Volgens Calley had Medina bevel gegeven om „het dorp plat te branden, het vee af te maken, de waterputten te besmetten en ieder levend wezen in het gebied te doden". „Er waren geen instructies over wat met de burgers gedaan moest worden. Aangenomen werd dat iedereen in het dorp lid van de Vietcong was of er mee sympathiseerde", aldus Latimer. Hij ont kende niet dat in My Lai massamoord was gepleegd. Volgens de advocaat stond My Lai be kend als een „dodelijke val voor Ameri kaanse militairen". Enkele dagen voor de massamoord hadden Vietcong-guerril- la's van beiderlei kunnen en alle leeftij den, die zich als burgers voordeden, Amerikaanse soldaten in de rug gescho ten. De compagnie voelde daarover „wrok en woede", zo zei Latimer. De dag voor de aanval waren rouwdiensten gehouden voor drie leden van Calley's compagnie die rond My Lai op een booby trap waren gelopen. De sfeer van die diensten hadden de wraakgevoelens van de compagnie aangewakkerd, en comman dant Medina had zijn mannen verteld dat ze nu de kans zouden krijgen met gelijke munt terug te betalen, aldus het relaas van Latimer. De advocaat zei dat hij zijn verklaring kort hield, omdat hij er op vertrouwde dat de jury Calley vrij zou spreken na hem zelf te hebben géhoord. SAIGON (Reuter). In Saigon zijn gisteren 200 studenten slaags geraakt met de politie tijdens een protestbijeen komst tegen het doodschieten van een 12-jarige Zuidvietnamese jongen door een Amerikaanse soldaat in de havenstad Qui Nhon. De benzinebommen van de studen ten richtten geen schade aan, maar de traangasbommen van de politie beletten de studenten een protestmars naar het centrum van Saigon te houden. Zij eisen dat de soldaat aan hen wordt overgeleverd om berecht te worden. De soldaat is gearresteerd, maar alleen het Amerikaanse leger kan hem gerechtelijk vervolgen. Als hun eis niet wordt inge willigd dreigen de studenten met aanval len met Molotov-cocktails op Amerikaan se militaire voertuigen. In Qui Nonh is al een Amerikaanse vrachtwagen in brand gestoken. WASHINGTON (Reuter en AFP). Een gemengde commissie van de Ame rikaanse senaat en het Huis van Afge vaardigden heeft gisteravond goedkeu ring gehecht aan een kredietverlening van 756 miljoen gulden voor de verdere ontwikkeling van het Amerikaanse su- persone passagiersvliegtuig, de SST, con- corde" en de Russische „Toepolev." De commissie heeft hiermee een com promis gevonden voor het verzoek van de regering-Nixon een bedrag van meer dan een miljard te voteren. Dit verzoek werd onlangs door het Huis van Afge vaardigden aangenomen maar door de Senaat verworpen. De compromis-oplossing van de com missie zal nu nog aan de goedkeuring van de Senaat worden onderworpen. Men verwacht dat het voorstel opnieuw tot felle debatten aanleiding zal geven. Koning Gustaf Adolf van Zweden heeft vandaag in Stockholm Nobel prijswinnaars uit de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk, Argentinië en zijn eigen land onderscheiden met gouden medailles, diploma's en che ques met een totale waarde van 400.000 dollar. Niet aanwezig bij de plechtigheid in de Stockholmse stads schouwburg was de Rus Alexander Solzjenitsyn, die dit jaar met de Nobelprijs voor de litteratuur was onderscheiden maar van een reis naar Zweden heeft afgezien. Op de foto van links naar rechts: de Argentijnse scheikundige Luis Leloir, de Franse natuurkundige Louis Neel, de medici Bernard Katz (Engeland), Ullf von Euler (Zweden) en Julius Axelrod (Verenigde Staten), de Amerikaanse econoom Paul Sumaélson en de Zweedse natuurkundige Hannes Alvfen. ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Bonn) BONN De felste tegenstanders van de regering-Brandt kunnen rekenen op ver groting van de regeringssteun. Alleen al het ministerie van Binnenlandse Zaken zou ter ondersteuning van de ballingen-, verdrevenen- en vluchtelingenorganisaties voor het komende jaar 5,4 miljoen mark op zjjn begroting zetten. Voor een groot deel komt dat geld ten goede aan het werk van de zogenaamde „beroepsverdrevenen", die zich met leuzen als „Brandt an die Wand", „Fegt ihn weg, den roten Dreck" en de be wering dat het verdrag met Warschau „het Stalingrad van de Duitsland-politiek" is, tegen de regering verzetten. Zelfs de omstreden Witikobund, gro tendeels samengesteld uit leden van de voormalige nationaal socialistische „Hen- lein"-beweging, krijgt overheidssteun. Dit jaar kreeg de beweging, die wordt aan gevoerd door Heinz Lange (eens Hitler- jugend-leider, nu van de FDP naar CSU overgelopen parlementslid), Siegfried Zoglmann (ook ex-H.J.-führer en nu op richter van de uiterst rechtse NLA) en NPD-grootheid prof. Ernst Anrich, over- heidsstein ter grootte van 17.200 mark. Uit een overzicht, dat door het week blad „Der Spiegel" is gepubliceerd, blijkt dat de Witikobund voor zijn obscure praktijken volgend jaar van het mini sterie van Binnenlandse Zaken 8000 mark mag verwachten. De begroting van dat ministerie is echter slechts een van de bronnen waaruit de „rechtse extremis ten", aldus Der Spiegel, put. De lijst van ondersteunde bewegingen is op zich al interessant. Enkele voor beelden van gesubisidieerde ballingen- groepen: het Estlandse Centrale Comité (60.000 mark), het Letlandse Centrale Comité (60.000 mark steun), en het Li touwse Centrale Comité (45.000), Ver bond van Poolse Vluchtelingen (85.000), de Centrale Verbonden van Tsjechen, Slovaken en Hongaren (het laatste wordt met 95.000 mark het best bedacht), orga nisaties van Oekraïners, Vrije Roemenen en Joegoslaven. Samen zouden zij het komende jaar 65.000 mark meer incasse ren dan in 1970. Onder de vluchtelingen- en verdreve- nenorganisaties (die volgens „Der Spie gel" 366.000 mark meer krijgen dan onder Kiesinger) vallen de Witkobund en or ganisaties als „Grüne Farbe", hulpge meenschap voor het behartigen van de belangen en samenbrengen van bosbezit- ters, boswachters en beroeps jagers uit de „Russische bezettingszone en de Duitse Oostgebieden". Er blijken een paar posten van de be groting afgevoerd te zijn: de apostolische exarchie voor katholieke Oekraïners van de Byzantijnse ritus in Duitsland en het Kalmückisch-Tibetaanse boeddhistische gezelschap, om maar een paar voorbeel den te noemen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3