Gemeenteraad Veisen verontrust GEEN OPLOSSING VOOR PROBLEEM BEWONERS WOONWAGENKAMP Nieuwe kamp nu al veel te klein M Kwestie bijstandsnormen met ministerie besproken Sint aan Nicolaas bracht bezoek Velser gemeenteraad Subsidie voor peuterklassen in Santpoort verleend Beslis dit jaar over de fusie kostuum ^«rool Raadslid C. Hoek blijft ijveren voor voorzieningen in Zeewijk BB-sirene hield half IJmuiden uit de slaap Bromfietser onbekend gebleven na aanrijding College is tegen nood-gebouwen **herenrrode VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 5 Vraagtekens li - m RAADSLID VISSER: „Taak van moeder en gezin raakt op achtergrond" (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De leden van de Vel- sense gemeenteraad zijn tijdens hun vergadering van donderdagavond ook unaniem akkoord gegaan met het voorstel van B. en W., waarmee door hen een subsidie wordt beoogd voor twee peuterklassen in Santpoort, be stemd voor telkens achttien kinderen. Voorlopig zal deze financiële bijdrage van de gemeente aldus beperkt blij ven tot een huurvergoeding over een periode van zestien maanden. Standenschool" Voorzichtig Kritiek Verzoek aan de Kamer Alkmaarseweg22-24 Bever wij Jf "®*1 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeenteraad van Velsen heeft donderdagavond tijdens de openbare vergadering onder voorzitter schap van burgemeester W. M. B. Bos man duidelijk uiting gegeven aan zijn verontrusting over de gang van zaken rond het woonwagenkamp. Verontrus ting overigens niet alleen in de harten van de raadsleden, doch ook bij burge meester en wethouders, die geen enkele oplossing zien voor het probleem van te veel woonwagens voor het te kleine nieu we woonwagencentrum, dat nog inge- bruik genomen moet worden. Oorzaak tot de discussie over deze aangelegenheid was de brief van de Commissie Trekkende Bevolking van de Hervormde Diaconie en de r.-k. Stichting Woonwagenwerk, waarin adhejie wordt betuigd met de brief van de bewoners van het woonwagenkamp Velsen inzake de verbetering van de bewoonbaarheid van het kamp. B. en W. vroegen de raad ermee akkoord te gaan, dat het college deze zaak zal opnemen met het Woon wagencentrum IJmond; doch de heer A. Roosendaal (Prot. Chr.) was daarmee niet tevreden. Hij wees op de te kleine capaciteit van het straks inge- bruik te nemen nieuwe woonwagenkamp en vroeg, welk selectiebeleid gehanteerd zal worden. Daarnaast wilde hij weten, wat er met de overige woonwagens gaat gebeuren. „Blazen we die op of hebben B. en W. andere plannen?" informeerde hij. De heer J. van Os van den Abee- 1 e n (P. van de A.) vond het een com plexe zaak, welke Velsen niet zelf kan oplossen. Hij achtte het billijk te vol staan met de vraag al hetgeen bekend wordt aan de raad mede te delen. Wethouder J. van Leeuwen riep in de herinnering terug, dat het bestuur van het Regionaal Woonwagencentrum, toen de plannen voor het nieuwe kamp ontwikkeld werden, het ministerie erop had gewezen, dat een kamp voor 80 wa gens te klein is en dat het nieuwe kamp een grotere capaciteit diende te krijgen. Het ministerie antwoordde echter, dat het kamp niet groter mocht worden. Dat was „toen". Maar „thans" wordt door het ministerie gezegd, dat haar „plan ning niet goed geweest is". Doch met andere plannen komt het ministerie niet! „En daar zitten we dan. Aan de ene kant een ministerie met een duidelijke beperking en aan de andere kant de gemeenten Beverwijk en Velsen, die de grond van de huidige kampen dringend O (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de donderdag avond gehouden gemeenteraadsvergade ring is nader teruggekomen op de kwes tie rond de bijstandsuitkeringen in deze gemeente. Zoals wij onlangs berichtten heeft de afdeling van de P.v.d.A. een „vlammend protest" laten horen aan de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, waarop deze met een brief heeft geantwoord. Die brief gaf het volgende letterlijk weer: „Weliswaar is het de gemeenten niet langer toegestaan de z.g. 100 percent norm aan te passen aan de ontwikkeling van de indexcijfers van de lonen, doch dat wil geenszins zeggen, dat vanaf dit moment die gemeenten die de 100 per cent hanteerden, met ingang van 26 juni 1970 terug zouden moeten naar een norm overeenkomende met 95 percent van het wettelijk netto minimumloon. Bij wijze van overbrugging kan de bestaande ge meentelijke norm van 100 percent worden gehandhaafd en bij loon- en prijsontwik kelingen worden aangepast volgens de gemengde index. (Dat wil zeggen, dat voor de bepaling van de stijging van de bij standsnorm, voor 50 percent wordt uitge gaan van de stijging van het loon- en voor 50 percent van de stijging van het prijsindexcijfer)." Naar aanleiding van het schorsingsbe sluit heeft de wethouder voor sociale za ken J. van Leeuwen in gezelschap van twee hoofdambtenaren een gesprek ge had met drs. L. Lamers, hoofd van de directie bijstandszaken van het ministe rie van CRM. Tijdens dit gesprek is van de zijde van het ministerie duidelijk ge steld, dat de zinsrede: „Weliswaar is het de gemeenten niet langer toegestaan enzovoorts" geen andere bedoeling heeft, dan het opheffen van het veelvuldig mis verstand, dat de gemeenten na de schor sing gedwongen zouden zijn om de hogere bijstandsnormen met terugwerkende kracht tot 26 juni 1970 aan te passen aan het niveau van 95 percent van het netto minimum-loon. Deze normen kunnen wor den gehandhaafd op 100 percent van het wettelijk minimumloon, dat gold op 26 juni 1970. Verhogingen van deze norm dienen te geschieden op basis van het verloop van de gemengde indexcijfers. Dit betekent, dat de bijstandsnormen slechts ten dele gelijke tred kunnen hou den met de loonontwikkeling. De gemeen tebesturen hebben de bijstandsnormen daarom aangepast in overeenstemming met de richtlijnen van het departement. Een niet alledaagse verschijning in de gemeenteraad van Velsen. Sint Nicolaas die de raad toespreekt. nodig hebben" verzuchtte de wethou der, die onomwonden bekende geen op lossing aan de hand te kunnen doen. Een tweede kamp? Waar? En wanneer zal dat dan gereed zijn? Noord-Holland is het gebied, waar voor de meeste woon wagenbewoners het meest te verdienen is, met name in deze streek. In het Alk- maarse kamp waren onlangs nog plaat sen over. Bij Groningen is een woonwa genkamp voor de helft leeg. Hier is het overvol. Wie hierheen komt, kan zijn wa gen neerzetten, zonder dat een vergun ning nodig is. Rond de oorspronkelijke kampen staat het vol met woonwagens. Proces verbaal opmaken daartegen helpt niet. Zo'n verbaal wordt gesepo neerd, omdat de rechterlijke macht zich beroept op overmacht. De fout zit in het systeem" beklemde de wethouder, die alleen nog kon mededelen, dat de com missie voor sociale zaken deze maand zal bijeenkomen om de zaak andermaal onder ogen te zien. De raad, overtuigd van de goede wil van het college en de overmacht waar voor men zich geplaatst ziet, ging daar na akkoord met het voorstel van burge meester en wethouders. kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Sint Nicolaas heeft don derdagavond een volkomen onverwacht bezoek gebracht aan de gemeenteraad waar op dat moment slechts twee zetels leeg waren, te weten die van wethouder C. Ockeloen (wegens ziekte) en van het P.v.d.A.-raadslid J. H. Porck (die be richt had gezonden iets later te zullen komen). De Sint, die zichzelf een „Spaanse gastarbeider" noemde, had met het oog op de progressieve gedachten in de raad een „rood boekje" meegenomen, waarin hij zijn notities aangetekend had. Hij speelde het klaar in weinig minu ten veel te zeggen en had na enkele ogenblikken reeds een droge keel. Het water smaakte naar fluor constateer de de eerbiedwaardige verschijning, die in zijn toespraak allerlei zaken aanvoer de en voor alle partijen ook zijn ge loofsgenoten aan zijn rechterhand de K.V.P.'ers een woord had, waarbij enkele raadsleden even over de hekel werden gehaald. Over de sluitende begroting merkte Sint Nicolaas op, dat bij hem in Spanje het volgende nare gezegde bestaat: Nadat het voorstel door burgemeester W. M. B. Bosman als raadsvoorzitter aan de orde was gesteld, meldde de heer Hoorn (C.P.N.) zich als eerste spreker om van zijn grote waardering voor een dergelijke subsidie te getuigen. En wel voornamelijk omdat het door hem van veel belang werd geacht, wanneer huis moeders om meer economische redenen voor de kinderen over een goed toezicht kunnen beschikken. Mevrouw Huizinga Tesselaar (Prot Chr.) wilde er op haar beurt de aandacht op vestigen en zij deed dit met nadruk, dat een en ander nog bij wijze van een proefneming geschiedt. Enige voorzichtigheid achtte zij dan ook wel geboden en zij adviseerde het college in dit verband de verdere ontwikkelingen nauwkeurig te blijven gadeslaan. Namens haar fractie stemde spreekster aldus met het voorstel in, mits de ouders straks naar draagkracht in de kosten zullen bij dragen. Vervolgens trad de heer K o 11 e op als woordvoerder van de V.V.D.-fractie, waarbij hij het college zijn dank betuig de voor dit voorstel, dat kennelijk met veel „gepeuter" tot stand is gekomen. Hij sprak daarbij de hoop uit dat de Vel sense G.G.D. over de nodige tijd zal kun nen beschikken om de gang van zaken nauwkeurig te blijven volgen. Nadat ook de heer Derriks vK.V.P.) voor een medische begeleiding had ge pleit, werd door de heer Hoek (P.S.P.) de aandacht gevestigd op Zeewijk, waar zich ook minstens driehonderd kinderen zouden bevinden die voor dergelijke peu terspeelplaatsen in aanmerking komen. Daarnaast was hij van oordeel dat de gemeente beter de salarislasten kan sub sidiëren dan de huur, teneinde te voorko men dat hier straks van een sluitpost op de begroting moet worden gesproken. Mevrouw Diemer Jeltema van de P.v.d.A. verheugde zich met vele an deren over de strekking van het voor stel. waarbij zij er echter wel voor wilde waken dat de peuterklassen zich zullen ontwikkelen in de richting van een „stan denschooltje," waar welgestelde ouders hun kinderen voor het gemak onder toe zicht kunnen stellen. Een bijdrage in de kosten achtte zij eveneens billijk, echter alleen wanneer dit voor allen een betaal bare zaak zal blijven. De enige die werkelijke bezwaren ken baar maakte was de heer Visser (Prot.-Chr.), die vreesde dat op deze wij ze de taken van moeder en gezin steeds meer op de achtergrond zullen geraken. Weliswaar zou spreker zich thans nog niet tegen het voorstel verklaren, ofschoon hij wel te kennen gaf zijn standpunt in vol gende gevallen telkens nauwkeurig te zul len bepalen. Tenslotte meende de heer Koreman (D'66-P.P.R na al deze sprekers met een korte suggestie te kunnen volstaan, die bestond uit het verzoek om een toe zegging van het college deze zaken met deskundige groepen te bespreken. In zijn antwoord werd er door wet houder Van Leeuwen in de eer ste plaats de aandacht op gevestigd, dat het college bij het voorstel reeds een „stukje voorzichtigheid" heeft ingebouwd Vandaar een voorlopige subsidie, welke tot de huisvestingskosten is beperkt. Er is hier echter allerminst sprake van een dogma, zodat het in het geheel niet is uitgesloten dat het bedrag in de toekomst zal worden verhoogd. Alleen moet het dan niet uitgesloten worden geacht dat men bijvoorbeeld de post salarissen in dit ge val bij de prioriteiten dient in te passen. De wethouder was het verder met me vrouw Diemer eens dat het predikaat „standenschooltje" moet worden voorko- man, terwijl hij de heer Koreman toe zegde inderdaad van de ervaringen van anderen gebruik te zullen maken. En dit laatste vooral omdat een uitbreiding van het aantal peuterklassen stellig de nodi ge problemen met zich zal meebrengen. Al zouden deze alleen maar betrekking hebben op de nodige ruimte voor de huis vesting, wanneer hierbij bijvoorbeeld ook aan eventuele slaapplaatsen moet worden gedacht. De wethouder besloot zijn ver dediging met de wens dat de peuterklas sen voor allen nuttig en acceptabel zul len worden. Nadat de raad, zoals reeds werd ver meld unaniem met dit voorstel akkoord was gegaan, maakte de heer Hoorn (C.P.N.) van de hem toegestane spreek beurt gebruik om zijn niet geringe mis noegen kenbaar te maken over onze hui dige „zeer slechte regering." Dit naar aanleiding van de wijziging van de ver ordening voor de cursusgelden voor het beroepsonderwijs, met welke verhoging de raad door de regering opnieuw voor een voldongen feit wordt geplaatst. „Het wordt hoog tijd dat we nu eindeelijk eens „We verdommen het" durven zeggen, riep het verbolgen raadslid uit. Wethouder Roessingh betreur de het eveneens dat de raad weer eens tot uitvoering wordt gedwongen van hetgeen door Den Haag wordt opgelegd ofschoon hij toch wel enkele positieve kanten in de verordening kon aanwijzen Zoals het voorschrijft dat dergelijk on derwijs nu voortaan voor personen bene den de achttien jaar geheel gratis zal zijn, met welke maatregel in feite de kan sen voor vele jongeren aanzienlijk wor den verhoogd. De beide communisten ble ven echter op hun standpunt staan, zo dat de verordening tenslotte door de raad werd goedgekeurd, met uitzondering van de heren Kruisman en Hoorn. Nadat de heer Reichenfeld (P.v.d.A.) nog een klein succesje had ge boekt, omdat hij de wethouder van on derwijs wist te bewegen voor de Heilig Hartschool in IJmuiden een andere af sluiting te kiezen dan prikkeldraad, was het de beurt aan burgemeeste Bosman om de laatste vergadering van dit jaar voor geëindigd te verkla ren. Spreker vestigde er hierbij de aan dacht op dat de raad in 1970 in totaal ruim veertig uur aan het woord is ge weest, zodat de leden door hem de thans aangebroken periode van rust en bezin ning van harte werd gegund. De burge meester wenste de leden met hun gezin nen dan ook een gezegende kertmis en een goed beginnend 1971, welke wens door nestor Kruisman namens de raad even hartelijk werd beantwoord. „Cijfers kunnen niet liegen" „Maar leugenaars kunnen wel cijfe ren". Tot slot deelde Sint mede, voor de meisjes in de raad een kleinigheid te hebben meegenomen: „Als getuigenis, dat ook hem het celibaat knelt". Burgemeester W. M. B. Bosman merk te in zijn dankwoord op, dat velen na 6 december in de veronderstelling geleefd hebben, dat de Sint al wel zou zijn ver trokken. Tot grote verrassing van de raad blijkt hij nog in Velsen te zijn. Jammer vond de burgemeester het, dat de heer Porck nog niet aanwezig was, daar diens naam ongetwijfeld in het rode boekje van de Sint genoteerd zou zijn, omdat dit raadslid veel soms tot in derde instantie praat. „Sint (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Unaniem heeft de gemeente raad van Velsen donderdagavond besloten er bij de Tweede Kamer op aan te dringen nog tijdens deze zittingsperiode van de Kamer zich uit te spreken over het al dan niet samenvoegen van de drie IJmond- gemeenten. Bij monde van de heer J. van Os van den Abeelen zeide de raad van oordeel te zijn, dat het een groot goed voor de IJmond, haar bewoners en de democratie zou zijn als thans een beslis sing wordt genomen. De reeds 20 jaar durende lijdensweg zou nog langer worden, wanneer men wacht tot na de verkiezingen en dan een nieuwe regering zich over deze zaak moet buigen. Burgemeester W. M. B. Bosman zag in het feit, dat één spreker uit naam van de gehele raad het woord voert het bewijs van eendracht en wezenlijk belang ge leverd Bij herhaling merkte hij op ge durende de maanden, dat hij in Velsen is geconstateerd te hebben hoezeer het uitblijven van een beslissing remmend werkt op de bestuurskracht. Zeer belang rijke zaken komen niet of noodgedwongen tot een beslissing. B. en W. zullen zich nu nader beraden op welke wijze op zeer korte termijn de wens van Velsen kenbaar gemaakt kan worden. heeft daar geen last van, die had na drie minuten al dorst!" aldus de burge meester. Baard en snor van Sint Nicolaas ver hinderden, dat de raadsleden de Spaan se gastarbeider zagen blozen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE EXCLUSIEVE KOLLEKTIE COCKTAIL TUNIEK- EN BROEKPAKKEN VAN RALPH DICK HOLTHAUS SAINT JOSEPH modehui» PLEIN 1945-48 IJMUIDEN (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Om 2.14 uur in de nacht van donderdag op vrijdag begon de BB- sirene op de Emmaschool als gevolg van een kabelstoring te loeien. Zeer vele ver ontruste IJmuidenaren belden de politie en menigeen verscheen in nachtgewaad in de deuropening. In de verre omgeving was alles in rep en roer. De politie bel de de PTT, die snel ter plaatse kwam. Maar de sleutel, die het een PTT-er ulo- gelijk moest maken de sirene te berei ken om het angstwekkende gehuil te dóen verstommen, bleek op dat moment on vindbaar. Pek om 2.30 uur zweeg de si rene. IJmuiden kon weer slapen gaan. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Op de hoek van de Scheldestraat en de Lange Nieuwstraat vond donderdagavond om twintig over zes een aanrijding plaats tussen een fietser, een 64-jarige stucadoor en een onbekend gebleven bromfietser. De fietser stak de Lange Nieuwstraat over en bijna aan de overkant raakte de bromfiets het achter wiel van de fiets. De stucadoor kwam ten val en moest met een diepe, ernstig bloe dende hoofdwond en een hersenschudding door de Ongevallendienst naar het Anto- nius Ziekenhuis worden gebracht. De bromfietser bleef enige tijd ter plaatse toekijken, maar toen de politie ar riveerde was hij inmiddels vertrokken. De politie verzoekt de betreffende bromfietser en getuigen van dit ongeval zich in ver binding te stellen met de verkeerspolitie. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De voorzieningen voor Zeewijk zijn ook donderdagavond in de openbare raadsvergadering uitvoerig aan de orde gesteld. Zeer onlangs publi ceerden wij de antwoorden van burge meester en wethouders op vragen van de heer C. Hoek (P.S.P.)doch dit raadslid was niet tevreden en wilde nog meer weten over de voorzieningen die dienen te komen. Wethouder M. Roessingh als invaller voor de zieke wethouder C. Oc keloen kon de heer Hoek met zijn ant woorden echter niet geheel tevreden stellen. De heer Hoek vroeg zich af, waarom niet eerder noodvoorzieningen getroffen zijn op sociaal-cultureel gebied. „Er wo nen al drie jaar mensen. Wordt de nood niet groot genoeg geacht?" informeerde hij. Op de mededeling van B. en W. dat een onderzoek wordt ingesteld door het Provinciaal Opbouw Orgaan reageerde de heer Hoek met de opmerking, dat dit Orgaan aan het einde van de afgelopen maand nog met het onderzoek moest be ginnen. Hij vond dat veel te laat. Naar zijn mening dienen er nu toch echt nood oplossingen te komen. Eventueel in de bestaande scholen, anders in noodge bouwen. Wethouder Roessingh antwoordde, dat B. en W. de scholen in de avonduren beschikbaar willen stellen. Noodgebouw- tjes achtte hij op dit tijdstip niet reëel meer. Straks komt ruimte op het Zee wijkplein in de entre-sols, zowel voor het peuterwerk als voor andere doelein den al gaf spreker toe, dat dit niet de beste wijze was om een en ander op gang te brengen. „De buurt moet groeien naar volwas senheid en thans is het moment aange broken om voorzieningen te treffen", al dus deze wethouder, die overigens direct daarna moest erkennen, dat over dat tijdstip van mening verschild kan wor den. Dat het onderzoek van het Provinciaal Opbouw Orgaan eerst nu aanvangt werd door de wethouder niet te laat geacht Hij zei de mening toegedaan te zijn da een eerder gedaan onderzoek thans her haald had moeten worden. Voorts deelde hij mede dat de „Duo en Dennenschool" als tijdelijk gebom uit Zeewijk gaat verdwijnen. Burgemees ter en wethouders hebben besloten d' bouw van een nieuwe definitieve BLO school te bevorderen. De r.k. kleuter school echter zal als tijdelijk gebouw nog enige tijd gehandhaafd moeten blij ven. C. HOEK (PSP) voorzieningen

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5