DE BIJBEL IN FEUILLETONVORM Hartkwalen en kerkgang I RAPPORT OVER VERZORGING KRIJGSMACHT AANVAARD De Buma en de gezangenbundel A. „Rozegeur"- abonnement Rapporten voor de AKV Boek wordt in schijfjes geserveerd a ÉBË1 Solidaridad voor Latijns Amerika Zorgwekkende ontwikkeling Commissie voor eerherstel prof. Smits ZATERDAG 12 DECEMBER 1970 Erbij 16 ZAT (Van onze correspondent Frank Onnen) PARIJS Na Frankrijk, dat het voorbeeld gaf, en gelijktijdig met Spanje en Finland, en tenslotte nog vóór Duitsland en de Verenigde Staten, zal binnenkort ook in het Nederlands de bijbel in feuilletonvorm en in wekelijkse afleveringen in (her)-omloop worden ge bracht. De grootste Nederlandse uitgeversmaatschappij heeft met Hachette, haar machtigste collega in Frank rijk, een contract afgesloten dat in de verkoop van het illustratiemateriaal en de verlening van alle technische diensten voorziet. In grote lijnen zal voor deze heruit gave de bestaande en nieuwe Nederlandse bijbelver taling worden gebruikt. Het Nederlandse Bijbel Ge nootschap, waarvan ds. Schaaf de secretaris is, en zijn rooms-katholieke zusterorganisatie zijn als adviseurs ingeschakeld, want ook deze nieuwe vorm van ver spreiding der Heilige Schrift werd op oecumenische leest geschoeid. Voor de lancering van dit project, dat een looptijd van bijna twee jaren heeft, heeft de Neder landse uitgever al een bedrag van tachtigduizend gul den uitgetrokken. Men verwacht dat zo'n honderd vijftigduizend abonnementen zullen kunnen worden geplaatst. Maar net als in Frankrijk, waar de uitgever het vooral van de losse verkoop moet hebben, zullen van volgende maand af ook in Nederland en België de wekelijkse afleveringen van de bijbel in de kiosken tussen de opiniebladen, de geïllustreerde tijdschriften en de sekskrantjes worden uitgestald en opgehangen en ter verkoop aangeboden. De bijbel in schijfjes ge serveerd. Primair ais journalisten Foto's en museummateriaal t-l- •••,-»*§ - umm Humanistisch Centrum voor vredesvraagstukken Controle op de kerken in Zuid-Afrika is c eno F. I gra: van ing hee deu boe „He wei de nati In Frankrijk hadden twee bekende journalisten, die bovendien militante katholieken zijn, de kursiefjes-schrij- ver van de Figaro, André Frossard, en de ex-hoofdredacteur van het dagblad L'Aurore, tevens oud-directeur van de televisie, André-Marie Gerard, inder tijd het initiatief genomen. Ze voeren gezamenlijk nu ook de hoofdredactie, waarbij Frossard de verantwoordelijk heid over de vertalersploeg heeft. Kortgeleden overschreden ze met de vijftigste aflevering de drempel naar de tweede helft van het Oude Testa ment. André-Marie Gerard: „Ofschoon de bijbel nog altijd het meest-verkochte boek ter wereld is, heeft het ons toch wel enige overredingskracht gekost on ze denkbeelden door te kunnen druk ken. Er werd dan ook een enorme zak duiten vereist om het project voor te bereiden en op poten te zetten, maar achteraf hoeft de uitgever geen spijt van zijn durf te hebben. We zitten nu op zo'n tweehonderdduizend exempla ren en de rechten werd al aan verschil lende landen verkocht". André Frossard: „We beschouwen onszelf niet als evangelisten, al beant woordt die massale verspreiding van de bijbel, die voor ons de hoogste waarheid behelst, dan ook aan onze diepste over tuiging, maar primair als journalisten. De actualiteit van de bijbel heeft se dert al die eeuwen nog niets van haar kracht verloren en in het Oude Testa ment vind je op bijna elke bladzijde pa rallellen met het heden terug en word je door gelijkenissen tussen bijbelse fi guren en een Nixon, een De Gaulle, een Kroesjtsjev of een Nasser getroffen. Die parallel onderstrepen we ook In onze commentaren, die iedere week ongeveer een derde van de inhoud van een afle vering beslaan. Die commentaren wor den geschreven door de leden van onze redactie, waarin katholieke, protes tantse en joodse theologen met bekende historici en schrijvers verenigd zijn. Op ingezonden stukken en brieven van de lezers wordt in dat redactionele deel ook geantwoord". „Vit welk publiek rekruteert u vooral uw lezers?" André-Marie Gerard: „Zoals u weet is Frankrijk voor ongeveer negentig percent rooms-katholiek. Het ligt dus voor de hand dat onze lezers in grote UWWIAAAnAA/WWWWVWVWWWVAA/WWVWVUl Het maandblad Gezond Gezin heeft besloten aan alle jonggehuwden en ver loofden in Nederland op vertoon van trouw- of verlovingskaarten een jaar lang een aanmerkelijke reductie te ge ven. De reductie heeft de naam „Roze- geur-abonnement" gekregen. Gezond Gezin is een uitgave van de Protestantse Stichting ter bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming, een stichting, die zich speciaal met zulke zaken bezighoudt. De naam Rozegeur-abonnement is ge kozen om tot uiting te brengen dat de rozegeur- en maneschijnsfeer met meer kennis juist beter in stand blijft dan zonder die kennis. Een Rozegeur-abonnement kost 7, tegen 9,voor gewone abonnees. (Ge zond Gezin, Duinweg 23, Den Haag). meerderheid ook uit katholieken be staan. Percentsgewijze zijn de protes tanten niettemin veel talrijker verte genwoordigd. We hebben een opiniepei ling georganiseerd waaruit bleek dat ongeveer de helft van de lezers onze feuilletons kocht om van het woord Gods kennis te nemen. Iets minder dan de helft, 48 percent, leest onze bijbel uitgave, die bijzonder fraai en rijk is ge ïllustreerd, niet zozeer als gelovige dan wel als document en als een brok cul tuur". „Die illustraties?" André Frossard: „U hoeft maar een willekeurige aflevering door te blade ren om te zien dat we ook voor de il lustraties geheel nieuwe wegen hebben bewandeld. Alle afbeeldingen zijn in kleurendruk en behalve als esthetische verrijking zijn ze ook bestemd om de bijbelse stof te actualiseren. Veel foto's uit het Midden-Oosten, het Heilige Land met taferelen en mensen zoals men ze vandaag in die streken kan ontmoeten, naast copieën van schil derijen of beelden die uit het verre ver leden zijn bewaard. We hebben gespecialiseerde fotogra fen naar alle gebieden gestuurd waar ook het bijbelverhaal zich heeft afge speeld en voorts hebben we dan natuur lijk in alle grote musea ter wereld ge opereerd. Naast klassieke schilderijen: Rembrandt, Da Vinci, Raphael, zijn ook veel moderne, van Picasso, Chagall of Zadkine, opgenomen. En niet minder Syrische, Egyptische, Perzische en an dere afbeeldingen van prehistorische vazen, potten en beeldjes, die bij ar cheologische onderzoekingen aan het licht zijn gekomen. Het is vermoedelijk vooral door die veelzijdige en ondogmatische benade ring van de aankleding en de vormge ving, dat nu bijna de helft van ons pu bliek de bijbel koopt als een uiting van cultuur. Ik kan u trouwens zeggen dat de belangrijkste zakenman die ons bij de uitgeverij heeft gesteund en nog al tijd steunt, een overtuigde vrijdenker of atheïst is. Maar een ongelovige, die de bijbel niettemin altijd op zijn nacht kastje onder handbereik heeft liggen. Aan zulke mensen, die de bijbel dus willen lezen als boek, als verhaal en als geschiedenis, hebben we vooral ge dacht. Wat ze van die lectuur dan „overhouden" is hun zaak en dat gaat ons niet meer aan". Niettemin blijft vanuit de kerk gezien en iedere aflevering pas seert in Frankrijk eerst de kerke lijke censuur deze uitgave van het Oude Testament in feuilleton vorm een nieuwe en treffende illu stratie van het feit, dat ook voor de verspreiding van Gods woord de bakens steeds verder worden ver zet. Enkele jaren geleden boekte een der Franse commerciële radiostations op zienbarend succes met een „hoorspel' in dagelijkse episoden, waarvoor de Nederlandse dectectiveschrijver en feuilletonist Hugo de Haan het hele Oude Testament in gemoderniseerde dialoogvorm had gegoten. De Italiaan se cineast Roberto Rosselini heeft van zijn kant zojuist een serie televisiefilms, aan de hand van de bijbel, over de apostel Paulus opgenomen. De gram- mofoonplatenonderneming Decca bracht dezer dagen een opname van het leven van Jezus volgens het evangelie van Johannes, die vijftig minuten duurt, in de handel. En er zijn zeker nóg wel an dere voorbeelden te noemen van over eenkomstige initiatieven, waarbij de bij bel via die nieuwe media de brede massa bereikt. Diezelfde brede massa, over wie de geestelijkheid klaagt, dat ze de kerken steeds schaarser bezoekt. En misschien hebben die nieuwe massa media van radio, grammofoon, televisie en uitgeverij die functie van bemidde laar tussen God en schare in feite dus al overgenomen De bijbel in de kiosk tussen ge- illustreerde bladen, dames-, sport-, familie- en seksperiodie- ken. Hartkwalen komen minder voor bij regelmatige kerkgangers, zo zegt prof. George Comstock volgens een bericht van Associated Press. Bij een onderzoek is hem gebleken dat het aantal dodelijke hartziekten onder onregelmatige kerkgangers twee keer zo hoog was als onder hen die op zijn minst één maal per week naar de kerk gaan. Bij de studie werden de gegevens nagegaan van meer dan vijfhonderd mannen tussen de 45 en 64 jaar. Het verhaal vermeldt niet, hoe de verhouding ligt tussen mannen, die wel of niet regelmatig naar hun werk gaan. En men kan zich ook afvragen of het niet zo is, dat mensen, die zich ziek voelen, het minder vaak opbren gen naar de kerk te gaan >WWWWVWWWVWWWWWWWWWt/WWVWWWWVlAn<W De actie „Solidaridad" voor de ver betering van de maatschappelijke toe standen in Latijns-Amerika heeft ten doel steun te verlenen aan activiteiten, die van kerken en christelijk sociaal ge- inspireerd'e organisaties uit worden ondernomen en gericht zijn op de her vorming en ontwikkeling van de maat schappelijke structuren in dat wereld deel. Voor het financieren van alle pro jecten is ruim twee miljoen gulden no dig. Enkele projecten zijn: cooperative vorming van kleine boeren en landar beiders in Chili, vorming van onder wijzers in Centraal Amerika, bijdrage aan het instituut voor de promotie van de vrouw in Mexico, studieobject voor sociale actie in Brazilië, opleidings programma's voor marginale bevol kingsgroepen in Chili, werkkosten van het vormingsdepartement van het na tionale arbeidersfront in Brazilië. Op zondag 20 december wordt in de diensten gecollecteerd. Bijdragen kun nen ook worden overgemaakt op giro 180444 t.n.v. Adventsactie voor Latijns- Amerika te Den Haag. Ter voorbereiding op de komende zitting van de algemene hervormde kerkvergadering op 2, 3 en 4 januari in Driebergen, zijn zes gebundelde rappor ten verschenen, die zonder uitzondering doortrokken zijn van de vraag hoe de kerk in de jaren zeventig zal kunnen beantwoorden aan haar opdacht: han teerbaar instrument te zijn voor een nieuwe aarde, waarin gerechtigheid woont. Dit zeggen de rapporteurs van de zes AKV-commissies, die de nu ter besechikking zijnde rapporten hebben samengesteld. Uit de provinciale com missies van de AKV, Pinksteren 1970, zijn namelijk zes gemeenschappelijke commissies gevormd, ter voorbereiding van de nog niet behandelde agenda punten. De zes onderwerpen voor de komende tweede AKV-zitting zijn: de kerkdienst, gemeenschap en geestelijk leven; on derricht en voorlichting; mankracht; werving, opleiding, enz.; het ledenbe stand, de grenzen der gemeente; de ambtelijke vergaderngen; gebouwen financiën; de AKV. rnninnnnnnnonnnnnnnimn DE EIS van het Bureau voor Mu- ziekauteursrecht (BÜMA) dat per kerkdienst een bedrag aan Buma be taald zal moeten worden wanneer uit de komende nieuwe gezangenbundel wordt gezongen, heeft veel losgemaakt. Nadat Yge Foppema in Hervormd Nederland van 28 november een schamper stuk had geschreven, heeft ook de secretaris generaal van de Her vormde Synode, ds. Landsman zich nu via dit blad in de arena begeven. Het gaat de Buma in deze zaak niet om de honoraria voor dichters en componisten, want die zaak wordt de opdarchtgevers (de kerken) gere geld, maar om voortdurende vergoe ding voor het auteursrecht bij gebruik van de liederen. De Buma heeft ge constateerd dat er elke zondag duizen den openbare uitvoeringen worden ge geven van muziek van nog levende componisten, want die zaak wordt door de opdrachtgevers (de kerken) gere- stelt daar tegenover dat er geen kwes tie is van uitvoering. Het is de ge meente die zingt en die zit er niet bij als toehoorders. Ds. Landsman, die schrijft dat de generale financiële raad van de Her vormde Kerk al meer dan 200.000 in het interkerkelijke liedboek heeft „be legd", zegt de Buma de illusie te moe ten nemen dat rechten eventueel op de hervormde synode zouden kunnen worden verhaald. Want deze organi seert in elk geval geen „uitvoeringen" van kerkelijke liederen en van een centrale invordering door de synode kan moeilijk sprake zijn omdat een verhaal van de gedane betalingen op de betrokken gemeenten (welke trou wens) niet in aanmerking komt, aan gezien de synode daartoe niet het recht heeft. Ds. Landsman zegt dat de narighe den niet zouden hebben plaatsgevon den als de Nederlandse regering even als bijvoorbeeld de Duitse en Zweed se in de auteurswet beperkingen had aangebracht in het auteursrecht van componisten op het ten gehore bren gen van hun composities in kerkdien sten. Yge Foppema besluit zijn boven genoemd artikel met het volgende he keldicht „Om de poen': De lofzang klinkt uit Sions zalen tot God met diepst ontzag, als de gemeente 't kan betalen, en het van Buma mag, want Buma vnt de zilverlingen- De Kerk geeft, zingt zij smeekgebeden, uitvoering van muziek. Wordt haar geloof vereend beleden in zang van jood en Griek, rijst de dankzegging uit de tempel - Buma komt om zijn tol. De controleurs staan aan de drempel, want hen is niets te dol, te onpas en te pas. Wil de gemeente Gods zingen? Betaling aan de kas! Het nieuwe kerkboek telt veel noten en verzen bij de vleet, en wie van 't zingen heeft genoten. moet lonen 's dichters zweet. Zij juichen elk op zijne wijze, naar aard en naar tatsoen: de Kerk om 's Heren naam te prijzen maar Buma om de poen. Over de wijze waarop de protes tantse geestelijke verzorging van mi litairen moet worden georganiseerd, is door een daartoe ingestelde interker kelijke commissie een rapport uitge bracht. Dit rapport is door de her vormde synode aanvaard. Uitgangspunten voor de gewenste or ganisatie zijn a. In de organisatie van de PGV moet duidelijk tot uitdrukking komen, dat de PGV een zaak van de kerken is. De kerken zijn van Godswege geroepen tot het werk van de geestelijke verzorging bij de krijgsmacht. b. Voor dit kerkelijk werk, dat in dienst van de Heer der kerk in gehoor zaamheid aan zijn Woord verricht moet worden, dient de vrijheid van Evange lieverkondiging verzekerd te zijn. c. Anderzijds heeft de overheid met betrekking tot de geestelijke verzorging van militairen een eigen verantwoorde lijkheid. Zij heeft blijk gegeven deze verantwoordelijkheid te voelen niet al leen in tijd van oorlog ol algemene mo bilisatie, maar ook in vredestijd. De bereidheid tot samenwerken van de overheid met de kerken ten behoeve van de geestelijke verzorging van mili tairen met eerbiediging van beiderzijd se, zeer onderscheiden verantwoorde lijkheden en bevoegdheden, dient van de zijde der kerken positief te wordn gewaardeerd. d. Samenwerking van de onderschei dene kerken is voor het werk van de geestelijke verzorging noodzakelijk. Reeds om redenen van praktische aard moet het ondoenlijk worden geacht, dat de verschillende kerken dit werk ieder voor eigen leden organiseren. Maar de samenwerking moet niet slechts als een eis van de praktijk, maar als een roe ping worden gezien. Een deugdelijke re geling en een goede funktionering van de interkerkelijke samenwerking is dus geboden, en allen, die dit werk verrich ten, moeten zich op het interkerkelijk karakter van dit werk instellen. Het moderamen van de synode advi seerde, in tegenstelling tot de commissie van rapport uit de synode, dat de be zinning over de vraagstukken van de moderne oorlogvoering niet specifiek in dit rapport behoeft te worden genoemd, omdat dit een zaak is voor de kerk als geheel. Bovendien, zo deelde ds. D. H. Scholten van de Sectie kerk en krijgs macht mee, gebeurt die bezinning toch wel. De overheid legt daarbij geen en kele belemmering in de weg. De kwestie van de rangonderschei dingstekens is een reeds achterhaalde en in wezen onbelangrijke kwestie, zo deelde ds. Scholten nog mede. Het in terkerkelijke rapport doet geen uit spraak over het al of niet dragen van rangonderscheidingstekens door krijgs machtpredikanten. De synode maakte er evenmin een punt van. „Er is de laatste jaren door allerlei omstandigheden een geduchte bres ge slagen in het voorgangerskorps van de Baptisten gemeenten", schrijft ds. J. van Dam in „De Christen". Hij spreekt over een verontrustende zaak, die op zo kort mogelijke termijn nadere be zinning en daaruit voortvloeiende maat regelen eist. Het meest zorgwekkende in deze ont wikkeling noemt hij het betrekkelijk grote aantal van hen die om een of an dere reden hun ambt als voorganger neerlegden en een maatschappelijke werkkring verkozen. „Men kan over dit verschijnsel diep zinnig spreken om tenslotte te conclu deren, dat de huidige confrontatie van gemeente en wereld, van evangeliever kondiging en wereld dermate frustre rend is dat meerderen ten diepste om die reden het voorgangersambt vaar wel zegden. Men kan echter in dit ver band ook heel nuchter bedenken dat de tegenwoordige maatschappij veel ge makkelijke dan vroeger een passende werkkring zoals dat heet biedt aan hen die het als voorganger in een gemeente niet konden uithouden", al dus ds. Van Dam, die vindt dat er een commissie moet komen om deze zaak te bestuderen en de gemeenten haar bevindingen kan rapporteren. Feest bij het vijftigste bijbel feuilleton. Rechts André Fros sard, naast hem André-Marie Gerard. Onlangs is opgericht de stichting „Humanistisch Centrum voor Vredes vraagstukken". Getracht zal worden vanuit dit centrum allerlei informatie te verstrekken, die belangrijk kan zijn voor de meningsvorm ten aanzien van de oorlogs- en vredesproblematiek. Het centrum is niet opgericht vanuit de overweging dat een aparte huma nistische benadering van deze proble matiek noodzakelijk is, primair is de activering van de belangstelling voor- en stellingname in zaken van oorlog en vrede, in humanistische en buitenker kelijke kring. Daarbij wil het centrum graag samenwerken met andere groe peringen. De stichting denkt het doel te kunnen bereiken door middel van het partici peren in- en zelf opzetten van acties, het organiseren van conferenties, het publiceren van artikelen, het deelne men aan radio- en tv-uitzendingen, en vooral het stimuleren van discus sies. Het adres is Humanistisch Centrum voor Vredesvraagstukken, postbus 114, Utrecht. Een van de punten van bespreking van de eerste zitting der algemene her vormde kerkvergadering is het verlan gen geweest naar eerherstel voor prof. Smits. Een grote meerderheid heeft zich toen, „gehoord de discussies over de ontzetting van prof. dr. P. Smits uit zijn rechten als van een emeritus pre dikant" uitgesproken voor het instellen uit haar midden van een commissie met als opdracht „de weg te effenen, waar langs een oplossing is deze zaak zal kunnen worden bereikt". De commissie-Smits is op voorstel van de provinciale delegaties, thans als volgt samengesteld: mevr. A. Willem- sen-Sigal te Oosterhesselen, drs. A. J. Allan te Santpoort, de heer H. W. ter Haar, arts te Noordbergum en ds. A. Horst, predikant te Delft. Mevrouw Willemsen-Sigal treedt op als secretaresse van de AKV-commissie. Vorige week schreven we over de on rust, ontstaan door de steun van de We reldraad van Kerken aan Afrikaanse vrijheidsbewegingen. In opdracht van de autoriteiten inzake deviezencontrole zijn de banken in Zuid-Afrika nu be gonnen nauwlettend toe te zien op be taling door Zuidafrikaanse kerken van bijdragen aan buitenlandse kerkelijke organisaties. Betalingen van deze aard, abonnementsgelden op (inter-)kerkelijke bladen inbegrepen, dienen prompt aan de autoriteiten te worden gemeld. Berichten over deze verscherping ko men na de uitlating van premier Vorster in het parlement, dat hij niet zal dul den, dat er nog langer Zuidafrikaans geld gaat naar de Wereldraad van Ker ken, die in het kader van zijn speciaal programma tegen racisme financiële bijdragen toekende aan onder meer Afrikaanse vrijheidsbewegingen. mac alti ma; lutt van Dai jez lan om wij biei B hoe mir zelf De ziel de hoe bar wel ons sch had ten. een de kes stoi pla:

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 16