Auto te water Probeer er zo snel mogelijk uit te komen! REDDENDE" LUCHTBEL EEN ILLUSIE Leen 's een dier... ZWARTE VOETBAL EN GELE PINGPONGBAL? <5» I Rotterdamse schoolkinderen krijgen beestje-op-schoof M Kleurpsychologie stort zich op de sport ZATERDAG 12 DECEMBER 1970 Erbij 19 (Van een onzer verslaggevers) „AUTO TE WATER" is een typisch Nederlands pro bleem. In ons land komt het twaalfhonderdmaal per jaar voor, waarbij tachtig doden vallen. Voor het buitenland liggen deze cijfers veel lager. Het is dus geen toeval dat het onderzoek naar dit verkeersaspect juist in Nederland grondig werd aangepakt. Na twee jaar is de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) in Voorburg zover, dat een begin kan worden gemaakt met een rapport waarin met vele ingeroeste misvattingen zal worden afge rekend. Overstag Geen luchtbel Gordels vast Open dak y- Niet op slot Paniek ALS „DE DIKKE VAN DALE" de bijbel onzer moedertaal nog eens in herdruk gaat, dan zal een der nieuwe woorden die voor opname in aanmerking komen, wellicht het woord „dierotheek" zijn. De verklaring achter die term zou dan kunnen luiden: „inrichting voor het uitlenen van dieren aan scholen ten behoeve van het onderwijs en dé vorming der leerlingen". Want dat dekt het begrip dat de initiatief nemers voor ogen stond. En in de Rotterdamse kinderboerderij De Kooi in Lombardijen is men al op bescheiden schaal met zo'n dierotheek be gonnen. Zo snel mogelijk wil men tot meer van dergelijke uitleenposten komen. T herapie Flora-pakket' DAT KLEUREN een grote in vloed uitoefenen op 's mensen prestaties en welzijn, is een bekend feit. Wetenschappelijk-uitgekiende kleuren en kleurencombinaties verhogen de arbeidsvreugde en daarmee de produktiviteit; andere kleuren geven rust aan zieken en nerveuze mensen. Maar totnogtoe was althans de sport aan de aan dacht der kleurenpsychologen ont snapt. Een hamster uit de diero theek in liefdevolle kinderhan den. „De hele klas wil 'm aaien". I 4 OP 21 OKTOBER 1967 werd, na een diepgaand onderzoek door de Haagse brandweer, de steen in de vijver ge worpen: er werd ernstige twijfel uit gesproken aan de juistheid van de lan delijk gepropageerde methoden voor het verlaten van een wagen, die te water was geraakt. Levensgevaarlijk, luidde de conclusie van het Haagse onderzoek, dat mede leidde tot een opdracht van het ministerie van Verkeer en Water staat aan de SWOV om de omstandig heden voor, tijdens en na de „crash" te onderzoeken. Projectleider werd de heer A. Vis, die ook betrokken was bij het succesrijke onderzoek naar de mid denbermbeveiliging. „WE ZIJN in Den Haag bij een lage wallekant begonnen met de proeven. In Amsterdam, met een hogere wal langs 't IJ, hebben we ze voortgezet", zegt de heer Vis. „Daar was veel bu reauwerk aan voorafgegaan. We verza melden onder meer de gegevens van alle dodelijke ongevallen in een periode van anderhalf jaar. Daaruit kwamen al dadelijk belangrijke factoren naar vo ren". De omstandigheden voor het te water raken bleken in vele gevallen al weinig hoopgevend te zijn, want dik wijls ging er een aanrijding aan het te water raken vooraf, waardoor de autodeuren klemden of de inzittenden gewond waren. Auto's met een zoge naamd „kooimodel" bleken er na de klap op het water beter af te komen. En één zeer belangrijk aspect: vrijwel geen enkele wagen was horizontaal ge zonken, maar na een paar minuten drij ven overstag gegaan naar de kant van de motor toe. DAT LAATSTE werd bevestigd door 55 proeven met allerlei autotypen, die, met wisselende belading onder diverse inrijhoeken en snelheden, hoogst rea listisch in het water doken. Wat in Den Haag al was gesteld, bleek onomstote lijk eens temeer na iedere plons: de veelbesproken luchtbel, die in iedere wagen na het zinken zou achterblijven, was er niet! Door het voor- of achter- overkiepen van de wagen werd de aan wezige lucht weggeperst door kieren en ventilatie-openingen. De dakconstructie van vele moderne auto's laat trouwens geen ruimte voor een luchtbel over. Zelfs toen de proeven onder ideale omstandigheden voor het maken van filmopnamen in een Voor- burgs zwembad werden herhaald heb ben de vier inzittenden geen luchtbel geconstateerd. Wat bij allerlei demonstraties in zwembaden door reddingsbrigades als de beste ontsnappingsmethode werd aanbevolen, bleek al jaren niet meer juist. Men baseerde zich nog steeds op proeven uit de jaren dertig, waarbij een hoog model Ford met een dak als een bolhoed rechtstandig te wa ter werd gelaten. De automodellen in die tijd hadden nog geen zelfdragende carrosserie, maar steunden op solide chassisbalken. Die waren zo zwaar, dat het gewicht van de motor weinig in vloed had op het gedrag van de zin kende auto, als deze onder water was geraakt. Een moderne wagen zinkt echter on der een hoek tussen horizontaal en verticaal weg. Als dat bovendien ge beurt in modderige Nederlandse wa teren, waar men niet veel meer dan een hand voor ogen kan zien, raakt de man-onder-water ieder gevoel voor richting kwijt. Dat is een van de rede nen, waarom de SWOV zich scherp op stelt tegen die andere aanbeveling om bij het rijden langs het water de auto gordel los te maken. Wie in de gordel hangt weet tenminste nog, hoe hij ten opzichte van het stuur zit. Bovendien hebben de proeven uitgewezen, dat er bij de crash-op-het-water een vertra ging optreedt van 6 tot 8 G, terwijl bij normaal sterk remmen hooguit 0,8 G wordt bereikt. En ook dan bonkt het hoofd al tegen de voorruit. De poppen die bij de zinkproeven werden gebruikt, sloegen bij de klap op het water (als ze niet van autogordels waren voorzien) dwars door de ruit heen. .LINKSE SyMPATHIEÉN.... HOMOFIELE NEIGINGEN. IMPULSIEF, DRIFTIG. .35*11"5- tijd" van de auto deze zo snel mogelijk te verlaten. Een open dak bood de beste mogelijkheden. In vele wagens ligt het open dak boven het zwaartepunt van de auto. Als er dan bovendien vier perso nen in zitten, blijft de wagen bij het zinken lang horizontaal. Ideaal is ook de mogelijkheid om via de achterdeur een wagen te verlaten, maar in vele modellen met een achterdeur is er geen kans om deze van binnenuit te ope nen Ook via een portierraampje kan men ontsnappen, tenzij dit maar half open kan. Wie een wagen heeft met een zware motor voorin en achterportieren krijgt ook royaal de gelegenheid om weg te komen: de achterkant blijft dan vrij lang boven water. ZEER DRINGEND is de aanbeveling van de SWOV om in géén geval de deu ren van de wagen door het befaamde knopje te vergrendelen. De heer Vis maakte het deze winter zelf in Den Haag mee, dat een auto te water raak te, die door de vergrendeling van bui tenaf niet kon worden geopend. Met een ander was de heer Vis te water ge sprongen. Hij zag in de auto mensen bewegen, maar kon hen niet bereiken. Op zijn verzoek om een sleepkabel, waarmee de toeschouwers de wagen aan de kant hadden kunnen trekken, werd door de omstanders niet gerea geerd! Gelukkig waren de inzittenden een jongeman en een meisje nog genoeg bij hun positieven om zelf de deur te openen en zich in veiligheid te stellen. Nog klinkt de stem van de heer Vis bitter als hij vertelt hoe een voor bijganger, die zich over het gebrek aan medewerking schaamde, hen naar een woning bracht om droog goed aan te trekken, maar daar evenals de heer Vis werd teruggewezen omdat de vloer bedekking in de hal „pas nieuw" was DE MENSELIJKE reacties die van het publiek, maar zeker die van de genen, die te water raken vormen de grote ongewisse factor in dit onder zoek. Paniekreacties kunnen alle voor zorgsmaatregelen teniet doen. Het is daarom dat de heer Vis de „demonstra tiecabines" van de reddingsbrigades toch uiterst nuttig vindt, omdat ieder zich daar met het te water raken in een kleine ruimte vertrouwd kan ma ken. Wellicht zou in de hoge bol van die cabines een beweegbaar plafond kunnen worden aangebracht, dat in de laagste stand de situatie in de huidige auto's het meest zou benaderen. Aan de onheilspellende geluiden waarmee zo'n auto volloopt, kan men eveneens in zo'n cabine wennen. HET RAPPORT over dit onderzoek van de SWOV wordt volgend jaar aan de opdrachtgever, Verkeer en Water staat, aangeboden. Maar daar het van belang is een groot publiek met deze informatie te bereiken heeft men dit maal via filmopnamen ook voor een spectaculaire visuele reportage gezorgd. Internationaal zal de invloed van het onderzoek zich doen gelden, bij de automobielindustrie vooral, die steeds meer begrip voor veiligheid schijnt op te brengen. De resultaten zijn moeilijk meetbaar en zullen zich voornamelijk manifesteren in wat niet gebeurt. Maar tachtig doden per jaar, alleen al door déze oorzaak, dat is gewoon teveel. „VOORLOPIG zegt de heer Hans van Haven van de Maasstedeljjke dienst voor Sport en Recreatie, „moeten de onderwijzers de dieren nog zelf af halen. Dat kan een kloek met kuikens zijn, een konijn met jongen, tamme ratten, cavia's, ijoudhamsters, schild padjes. Maar ook desnoods een groter dier zoals een geit of een ezeltje. Ide aal is dat zelf afhalen natuurlijk niet en we streven dan ook naar eigen ver voer voor de dicrotheken. Het Hjkt me toe, dat dit er op de duur wel van zal komen. Temeer omdat er ook een plan is om met dieren naar ziekenhuizen en ander inrichtingen te gaan, waar kin deren worden verpleegd." biologie-onderwijs geven. Het ligt voor de hand dat het lager onderwijs profijt van zo'n aanschouwelijke les kan trek ken, maar eigenlijk zijn we dan al een beetje te laat. Vandaar, dat er plannen bestaan om ook de kleuterscholen dieren te laten lenen. Een recent onderzoek in Duitsland heeft uitgewezen, dat een derde van alle vragen, die een kleuter thuis of op school stelt, betrekking heeft op de levende natuur. Gebleken is dat de belangstelling verdwijnt als er geen afdoende antwoord kan worden gegeven. Uiteraard vereist zo'n kind- dier-confrontatie op een kleuterschool een bijzondere aanpak, waarover we binnen niet al te lange tijd richtlijnen hopen te kunnen geven." „In Den Haag heeft men hiermee al voortreffelijke ervaringen opgedaan. Medici hebben verklaard, dat de con frontatie met dieren zelfs de genezing van de patiëntjes kan helpen bevorde ren. De dieren die aan de scholen ge leend worden, werden vergezeld van voedsel en richtlijnen. Zo kan de on derwijzer of onderwijzeres praktisch BIJ ALLE ZAKEN van de ver keersveiligheid is de menselijke reactie een onzekere factor. Het werkterrein van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid strekt zich mede uit tot de vragen wat de mens kan en niet kan, zijn geheugenfuncties, zijn beslis singskracht. Een grote staf van psy chologen houdt zich daarmee bezig en met de California State Univer sity is de SWOV de erkende specia list op dit gebied. Daarnaast wordt veel aandacht besteed aan de toe komst van het verkeer, waarvan sommige elementen als automatische routegeleiding of zelfdenkende af standhouders, wellicht sneller ver wezenlijkt kunnen worden dan wij nu denken. De SWOV werkt in eerste instantie preventief en op lange termijn. Maar met 3000 verkeersslachtoffers per jaar dienen ook op korter termijn re sultaten te worden geboekt. Voor beelden daarvan zijn het midden- bermonderzoek, dat ook in het bui tenland navolging vindt (het heeft aantoonbaar ruim vijftig levens per jaar gespaard), het autogordelonder- zoek en het onderzoek naar auto's te water, waarover in bijgaand artikel meer. BIJ DE EXPERIMENTEN in het Voorburgse zwembad werden alle mo gelijke ontspanningsmethoden gefilmd. De beste methode was ongetwijfeld om tijdens de twee tot drie minuten „drijf- IN WEST-DUITSLAND wordt ook die zaak nu grondig aangepakt. De tafel tenniscracks spelen er sinds kort met gele balletjes inplaats van witte. De T.H. in Braunschweig heeft n.l. ontdekt dat geel bij dit snelle spel (tot 170 km per uur!) een veel beter te volgen kleur is tegen de groene tafel en dat niet alleen voor de toeschouwers, maar ook voor de spelers zelf, wier spel sinds het gele balletje „zienderogen" ver beterde. DEZELFDE T.H. heeft nu een begerig oog geslagen op de voetbalsport, daar ginds net als bij ons de populairste kijksport. De experts hebben al ontdekt dat de gebruikelijke zwart-genopte witte voetbal (de „televisiebal") de vlucht van de bal optisch vertekent en daardoor voor kijkers en spelers het schat ten van de snelheid bemoeilijkt. Zwart, menen de H.H. kleurpsychologen, zal in dit geval de beste oplossing zijn. Proe ven met een zwarte voetbal in vriend schappelijke wedstrijden hebben echter de direct-belanghebbenden niet over tuigd. VELE LEIDENDE verenigingen heb ben al verklaard dat zij er niet „aan" willen en ook de voetbalbond voelt blijkbaar weinig voor het nieuwtje Voetbal, zegt men daar, is tenslotti niet altijd een zwart treurspel. En bo vendien is het „zwartleren monster" op de TV uiterst moeilijk te volgen. Advies van de Braunschweiger onderzoekers: een kleuren-TV kopen „WE ZIJN op de gedachte van de dierotheek gekomen door het succes dat we hebben met onze „flora-pakket ten" voor het onderwijs. Daarbij zijn nu 310 lagere scholen, zowel openbare als bijzondere betrokken. Eenmaal per maand krijgt een school, die een (gratis) abonnement heeft genomen, een pakket met bloemen, planten, takken, vruchten enzovoorts van het seizoen. De afdeling onderwijs verzorgt het transport, wat soms geen sinecure is, want er zijn wel zonnebloemen of andere knapen van zo'n meter of drie bij. Het meeste komt uit de eigen stadskwekerij waar ze zelfs bloempjes kweken die een ander in zijn tuin niet zou willen hebben: madelief jes, paardebloemen, boterbloemen e.d. Geloof het of niet, maar er zijn stads kinderen van een jaar of 12, die nog nooit een boterbloem hebben gezien. In maart brengen we uitbottende bollen, die in plastic potjes zijn gekweekt, naar de abonnementhouders. De pakketten bevatten ook aardbeienplanten, tarwe, rogge, suikerbieten, allemaal zaken, waarvan vele kinderen geen flauw be nul hebben. Overal worden labels met de naam van de soort aanbevestigd om de naam van de soort aan bevestigd om tarwe praat als hij met een haverhalm in de hand staat. Onze kwekerij is, hoe wel uitgebreid, niet bij machte om de pakketten het volle pond te geven. Van daar dat we overal lopen te grasduinen, in het Kralingsebos, in de duinen. Dit natuurlijk met toestemming van de eigenaar." „OOK BIJ DE flora-pakketten willen wij de kleuterscholen inschakelen. Vol gende maand hopen we de eersten te kunnen voorzien van pakketten. Voor het voortgezet onderwijs zijn er twee botanische tuinen. In een ervan be schikken we over 1000 soorten bomen, heesters enzovoort. Naar deze twee tuinen komen de leerlingen om hun ter plaatse een biologieles te geven. Er is pas een grote kas gereed gekomen en daarin kunnen we nu ook pinda's, rijst en dergelijke kweken. Zo kan het kind ook inzicht krijgen in de verbouw van tropische gewassen. Het is te hopen, dat de dierotheken net zo'n succes worden als de flora-pakketten, want dan zitten we op rozen."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19