VROUW Cary Grant: Arts van 94 recht op de rn 11*1111 STRAAL VERSEGROENTEN AL OP DE MARKT, MAAR m Vrouwen moeten jong trouwen Pil f 'X Kleur bekennen Sportwagen: uit ZATERDAG 12 DECEMBER 1970 Erbij "Ar 23 DE OUDSTE nog praktiserende vrouwelijke arts in Duitsland en wellicht in heel Europa, is me vrouw Mdlly Kachel, die eind no vember in Munchen haar 94-ste verjaardag vierde. Ze was ook de eerste vrouw die het artsendiploma verwierf nadat ze van 1893-1899 in Lausanne, Zwitserland medicijnen gestudeerd had. Zelf heeft zij nog nimmer een dokter nodig gehad. Haar liefste wens: haar beroep tot haar 100ste verjaardag te kunnen uitoefenen. n - 10 J Q Kritiek Maxima O Verder onderzoek 11 ii Cary Grant met zijn huidge vrouw Diane, die hij in 1965 huwde. Hij was toen 61, zij 27 jaar. 'M Onderzoek bestraald voedsel is nog lang niet afgesloten r- Li' 4 IS - v x 3 ~rt DE MENS HEEFT EEUWENLANG gezocht naar manieren om zijn voedsel langer houdbaar te maken. Er zijn in de loop der tyden al heel wat conserveringsmethoden ontwikkeld. Men droogde, pekelde, maakte in, in glas en in blik en vroor in. (Van onze medische medewerker) Diepvriezen is geen vondst van deze tijd, maar wordt al sinds mensenheugenis door de Eskimo's toegepast. Bij al deze manieren om voedsel te conserveren is sinds enkele jaren het bestralen van voedingsmiddelen gekomen. Dit bestralen zal de plaats van het pasteuriseren, inblikken en diepvriezen niet innemen, maar zal daarnaast worden toegepast. Bovendien kan bestralen in combinatie met de overige conser veringsmethoden gebeuren. Bestralen heeft enkele voordelen boven de andere manieren van conserveren. HET PRODUKT KAN in de verpak king bestraald worden, terwijl de tem peratuur door het bestralen niet wordt verhoogd, zodat rauwe produkten rauw blijven. Door de toegepaste stralen wor den de bakteriën en de schimmels, die bederf veroorzaken, onwerkzaam ge maakt, waardoor de bestraalde produk ten langer maar niet onbeperkt houd baar zijn. De stralen doden ook ziekte kiemen (zoals paratyfus-bakteriën) en parasieten, zoals de lintworm. Daar naast doodt het bestralen insekten in graan, voorkomt het kiemen van aard appelen en verkort de kooktijd van ge droogde groenten. In de voedingswaar de van bestraalde levensmiddelen tre den door de bestraling geen belangrijke verliezen op, noch in de eiwitten, vet ten of koolhydraten. Wel vermindert het gehalte aan vitaminen, hetgeen mede afhangt van de toegepaste dosis stralen. Vitamine C, thiamine, vitamine A, vita mine E en K zijn zeer gevoelig voor bestraling. DE BESTRALING BESTAAT uit een behandeling met ioniserende stralen waarvoor gamma-stralen of bèta stra len worden gebruikt. Het meest worden gamma-stralen gebruikt die afkomstig zijn van 60-cobalt. Dat is een radio-ac tief- isotoop van 59 cobalt dat in een reaktor wordt gemaakt. HET SPREEKT VANZELF dat be straalde voedingsmiddelen onschadelijk moeten zijn voor de gezondheid. Dit houdt in dat deze produkten ook na langdurig gebruik niet toxisch mogen zijn of kanker verwekkend, dat ze niet sumptie bestemde aardappelen, asper ges, aardbeien en kruiden worden ver kocht. Toelatingen voor bestraalde gar nalen, bestraalde verse vis en kip zijn in voorbereiding. De toestemming wordt gegeven door de staatssecretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, die hierin wordt geadviseerd door de com missie voedselbestraling van de Ge zondheidsraad. De onderzoekingen over voedselbestraling worden door een aan tal uiterst deskundige instellingen op dit gebied verricht. TOCH IS GEBLEKEN dat door be straling bepaalde scheikundige veran deringen in voedsel en voedselcompo- nenten optreden, waardoor produkten ontstaan die nader bestudeerd moeten worden. Reeds in 1954 is de aandacht gevestigd op het feit dat allerlei soor ten cellen, zowel van zoogdieren, plan ten als bakteriën onder invloed van bestraling verandering vertonen, waar bij vooral werd gewezen op enkele af wijkingen in chromosomen, dit in ver band met mogelijk genetische (erfelij ke) invloeden. In de afgelopen jaren zijn nog ettelijke publikaties over dit onderwerp verschenen. Er blijkt een verschil te bestaan tussen de invloed der bestraling in vitrio (buiten het lichaam) en de veranderingen die in levende planten en dieren optreden. IN 1969 WERD in Genève een groot internationaal congres over bestraald Voedsel gehouden, waarvan het in 1970 verschenen verslag belangrijke gege vens bevat over de nog niet eerder be kende invloeden van gammastralen op planten; dieren en menselijke voedsel- produkten. Zowel door de speciale commissies voor voedsel en landbouw der Verenigde Naties, van de Wereld Gezondheidsorganisatie als het Inter nationaal Bureau voor Atoomenergie werd de (on)schadelijkheid van voed sel dat met gammastralen werd behan deld in een gezamenlijk rapport op nieuw beoordeeld, en op sommige pun ten ook gekritiseerd. Wel luidt hun uit eindelijke beoordeling geruststellend, maar er blijven enkele bevindingen die een nader onderzoek vergen. UIT HET OMVANGRIJKE materiaal van experimenten mag bijvoorbeeld een onderzoek naar voren worden gehaald, waarbij bleek dat de jongen van mui zen die uitsluitend bestraald voedsel kregen, een kortere levensduur hadden dan de jongen van muizen die onbe- straald voedsel aten. Ook was het sterf tecijfer der eerste groep kort na de ge boorte hoger dan dat der controlemui zen. In de groep muizen die bestraald voedsel kregen kwam verder een klein aantal méér gezwellen voor dan bij de controlegroep. Belangrijk was ook de vondst dat honden die bestraald voed sel kregen in hun schildklier microsco pische afwijkingen vertoonden die op een ontsteking wezen. Terwijl deze af wijkingen echter „statistisch" onbe langrijk worden geacht, wijst het rap port op andere afwijkingen welke in de nieren en in de bijnieren van rat ten werden gevonden die lange tijd met bestraald meel waren gevoed. Overi gens kunnen deze afwijkingen ook ver klaard worden als een verschijnsel dat bij oude ratten niet ongewoon is, zo schrijft het rapport. Hetzelfde geldt voor de darmafwijkingen bij ratten die het bestraalde voedsel kregen, en die als „onverklaarbaar maar onbelangrijk" worden aangegeven. DAARNAAST VERMELDT het rap port nog een eigenaardig nevenver schijnsel van bestraald voedsel: honden en ratten die dit voedsel aten namen sneller in gewicht toe dan de controle- dieren. Hiervoor geeft het rapport een (ingewikkelde) wetenschappelijke ver klaring, namelijk dat de koolhydraat stofwisseling bepaalde veranderingen zou ondergaan die voor dit verschil in gewichtstoename der proefdieren ver antwoordelijk kunnen zijn. Het rapport wijst ook nog steeds op de vernietiging van vitamine D en van enkele onder delen van het vitamine B-complex ten gevolge van voedselbestraling. Over be straalde uien geeft het rapport nog geen oordeel, en ook de proeven met be straalde aardappelen „bleken door hun onvolledigheid nog geen definitieve be oordeling mogelijk te maken". Ten aan zien van bestraald graan concludeert het rapport dat proeven met muizen, ratten, kuikens, duiven, honden, var kens en ook enkele proeven met men sen geen positieve bewijzen opleverden over de schadelijkheid van dit bestraal de voedsel, alhoewel de beschikbare ge gevens nog „bepaalde twijfels" inhou den. DIT RAPPORT WIL ECHTER „de potentiële giftigheid van bestraald voed sel niet afzonderlijk zien, maar als een deel van het immense probleem hóé de mensheid maximaal beschermd moet worden tegen het gevaar van voedsel- verontreiniging". Zo kan bestraling bij voorbeeld het gebruik van sommige insekten-verdelgingsmiddelen vervan gen, waardoor de voordelen der bestra ling relatief opwegen tegen nadelen er van. Het rapport acht verder onderzoek beslist noodzakelijk waarvoor een uit voerig schema wordt aangegeven. Tot dat voldoende gegevens zijn verkregen wordt de toepassing van bestraling van voedingsstoffen geaccepteerd, op voor waarde dat de hoeveelheid stralen niet boven bepaalde aangegeven maxima stijgt. Die maxima zijn voor aardappe len en graan sterk verschillend. OOK DOOR ZWEEDSE en Belgische onderzoekers werden uitvoerige on derzoekingen verricht met bestraald voedsel. Daarbij bleek dat muizen die twee maanden vóór de paring bij hun standaard-dieet ook bestraald voedsel kregen, bepaalde verschillen vertoonden met kontrole-muizen in de overlevings- duur van geïmplanteerde embryonen. Deze verschillen zouden kunnen berus ten op chromosomale afwijkingen die geconstateerd werden. Ook in de wor tels van planten werden chromosomale afwijkingen gevonden wanneer deze planten met bestraald water, glucose of andere produkten werden behandeld. Ook met de drosophila, een bij experi menten veel gebruikte mug, werden allerlei proeven met bestraling ver richt. Vooral werd de genetische in vloed door alle onderzoekers nagegaan en zij kwamen tot de conclusie dat hier op nog geen duidelijke schadelijke in vloed aangetoond kan worden. De lage dosis stralen die voor voedselbestraling wordt gebruikt schijnt hierbij een grote rol te spelen. OP 2 NOVEMBER HEEFT de staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, méér gelden beschikbaar gesteld voor bespoediging en intensivering van het onderzoek naar de effecten op de menselijke cel van schadelijke stoffen in het leefmilieu van de mens. Voor dit onderzoek, dat onder leiding van prof. F. H. Sobels zal worden uitgevoerd door het laboratorium voor stralengenetica van de universiteit in Leiden, zal een groot aantal wetenschappelijke krach ten kunnen worden aangesteld. Het ge hele onderzoek (waarvoor nog geen om lijnd programma is opgesteld) beoogt radioaktief mogen zijn geworden en geen schadelijke mikro-organismen mogen bevatten. Om aan al deze eisen te voldoen worden de bestraalde pro dukten eerst aan een uitgebreid onder zoek onderworpen. Dit onderzoek ge schiedt zowel chemisch als mikro-bio- logisch, waarbij dierproeven een uiter mate belangrijke rol spelen. Dergelijke dierproeven duren soms niet langer dan drie maanden, maar ook wel twee jaar. Tijdens de proefperiode worden de dieren onderzocht op hun voedsel- opname, groei, voortplanting, zogen, samenstelling van hun bloed en mikro- scopisch onderzoek van hun weefsels en organen. IN RUSLAND, Canada, de Verenigde Staten, Israel en Frankrijk worden be straalde aardappelen in de consumptie gebracht. In de VS en Rusland gebruikt men bestraling ook voor het doden van insekten in granen. In ons land mogen onbeperkte hoeveelheden champignon» en beperkte hoeveelheden voor con- FILMAKTEUR CARY GRANT, sinds zijn gloriejaren in de cinema slechts een beetje ouder en grijzer geworden, is „in zaken" gegaan. Hij werkt voor een Amerikaanse firma in haarverzorgingsprodukten en toiletartikelen voor mannen en vrouwen, houdt zich bezig met ver- koop-in-het-groot en is bovendien kreatief adviseur voor zijn nieuwe werkgevers. AAN EEN MEDEWERKSTER van Ladies' Home Journal die een dagje op het kantoor van de voormalige filmreus mocht rondkijken, vertelde hij dat er niet zoveel verschil tussen zijn vroegere en huidige werkkring is, omdat hij altijd zelf de verkoop van zijn films heeft behartigd. Vol gens de president van zijn firma (ook al iemand die afkomstig is uit de showbusiness) is het mede aan de aktiviteiten van „Mr. G1' te dan ken dat de omzet van de onderne- ming in zeven jaar tijds meer dan vertienvoudigd is. EEN PAAR UITSPRAKEN van de man wiens sex-appeal al tientallen jaren stand houdt: „Vrouwen wach ten te lang met trouwen. Jonge men sen zouden in hun tienerjaren al moeten trouwen, zodat ze meer kin deren krijgen. Dwaas genoeg willen vrouwen werken en zich met de mannen kunnen meten, en voordat ze het weten, zijn ze zo keihard dat niemand meer met ze wil trouwen". ALDUS GARY GRANT, bepaald geen voorstander van de heden daagse vrouwenbeweging. Hij hoopt dan ook dat zijn (vierjarige) dochter Jennifer later zal trouwen en veel kinderen krijgen. Voorlopig houdt hij haar zoveel mogelijk uit de pu bliciteit, uit angst voor kidnapping. Want Grant is nog altijd een der rijkste akteurs ter wereld: zijn for tuin wordt op ongeveer vijfentwintig miljoen dollar geschat. meer inzicht te geven in de schadelijk heid van chemische stoffen in het leef milieu van de mens en zal drie tot vijf jaar vergen. Samenwerking zal onder andere plaatsvinden met het nationaal laboratorium in Oak Ridge in de Ver enigde Staten en met het laboratorium voor toxicologie van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven. ONS DAGELIJKS VOEDSEL behoort ook bij ons leefmilieu. Volgens de tot nu toe bekende feiten kunnen de be straalde voedingsstoffen zonder be zwaar worden genuttigd. In het licht van de strijd tegen algehele milieu verontreiniging zal ook bestraald voed sel de volledige aandacht blijven eisen. Dr. J. KATER STAAT UW KLEUREN-TV te „rood" afgesteld, dan bent u: oversexed, erg energiek, teveel geneigd tot het doen van konfidenties. Overheersen de gele tinten in het beeld dan klopt er ook iets niet: de tv-kijker is te goed van ver trouwen en te optimistisch. Mensen die graag naar een te blauw kleurenbeeld kijken, zijn tevreden, flegmatiek en ge neigd om te veel te eten. Als de kleur naar donkerblauw zweemt, is degene die de knop heeft bediend een zwakke en verlegen persoonlijkheid. En wordt het beeld overheerst door roodpaarse tinten, dan zijn er bij de kijker homo fiele neigingen in het spel. Dat beweert tenminste (volgens het blad Nova) de heer Max Luscher, een Zwitsers psy choloog die al vaker opvallende uit spraken heeft gedaan over de relatie tussen karaktertrekjes en de keuze van bepaalde kleuren. Cijfers over de pil, gepubliceerd in Paris Match: zeventien tot negentien miljoen vrouwen over de hele wereld gebruiken op het ogenblik dit voorbe hoedmiddel. In Frankrijk zijn ongeveer zeshonderdduizend vrouwen „aan de pil". Triest bericht voor de bezitters van glanzende opvallende open sportwagens: dit soort vehikels is niet langer „ver leidingswapen nummer één". Volgens het Franse blad Elle (dat de proef op de som nam) wordt het gros der vrou wen niet meer geïmponeerd door een al dan niet knappe man die vanuit een spektakulaire open wagen kontakten tracht te leggen. Acht van de twaalf vrouwen reageren helemaal niet wan neer de chauffeur vanuit zijn cabriolet avances tracht te maken. De overige vier halen alleen maar hun schouders op, of laten in duidelijke taal hun mis noegen over dergelijke toenaderingspo gingen blijken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23