Overige ministers zullen wellicht ook aftreden CRISIS ANTILLEN GEEN ONVERWACHTE ZAAK Sociaal statuut nodig voor gastarbeiders MATRASSENFABRIEK AFGEBRAND Regering verkeerd gebruikt Op een muis Bij spel buitenshuis weinig fantasie „Vereenvoudig procedure bij crematies" Verhoudingen op loonfront zijn helemaal zoek Tegenstand tegen CHU groeit Groot aantal Kamerleden: m m Car el Enkelaar (NOS) over boze brief minister Klompé: In Zuid-Holland drinkt 40 percent water met fluor DR. E. ACKERMANS PROMOVEERDE OP ONDERZOEK OVER KINDEREN: i li i 1 DE DIEREN ZATERDAG 12 DECEMBER 1970 Chaos U nievoorzitter Van Hulst: Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen VOOR STIMEZO 77 MILLE Antilliaanse politiebond tegen Nederlandse hoofdcommissaris 11 Een muis ontmoette laatst te Well een kat met aangebonden bel. „Leef lang", zo sprak hij, „blijf gezond. Gebraden duiven in uw mond. En mag ik, om ze te bestellen, alvast de ober voor u bellen?" Trijntje Fop STATUS Politiearts Cremers in Medisch Contact: (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (Curasao). - Nu de Antilliaanse vice-premier S. Rozendal en twee partijgenoten uit de democra tische Partij (D.P.), de minister Beau- jon en Pijpers, hun ontslag hebben in gediend, omdat z(j zich niet kunnen verenigen met het beleid van premier Petronia inzake de ambtenarensala rissen, ligt nog geen jaar nadat de huidige Antilliaanse regering met veel moeite op de been kon worden gebracht, het regeringsteam al uit een. Hoewel het tot nu toe slechts ging om de ontslagaanvrage van de drie D.P.-ministers, verwacht men in Willemstad dat de overige bewinds lieden dit voorbeeld spoedig zullen volgen. Zonder steun van de D.P. kun nen premier Petronia en de overge bleven ministers nog slechts rekenen op een toch wel minimale meerder heid van één zetel in de volksverte genwoordiging. Dat het kabinet-Petronia het geen volle regeringsperiode heeft uitgehouden komt voor niemand op de Nederlandse Antil len als een verrassing. Van het begin af aan bestond er al een conflictsituatie tus sen Frente Obrero en de overige rege ringspartijen. Premier Petronia slaagde er echter steeds in, de spanningen in een soort sluimertoestand te houden. Maar de Antilliaanse regering is niet gestruikeld over Frente Obrero, maar over een breuk tussen de onafscheidelijke coalitiegenoten, de Partido Patriotico Arubano en de De mocratische Partij op Curasao. De directe aanleiding tot de ontslag aanvrage van de drie D.P.-ministers is een door premier Petronia voorgestelde salarisherziening voor de 7000 ambtena ren op de Nederlandse Antillen. Petronia wil de ambtenaren een voorschot beta len van n.a. ƒ215 in afwachting van een definitieve regeling, welke uiterlijk in fe bruari 1971 een feit zou worden. Minister Rozendal van Financiën ging daarmee akkoord, maar reeds een dag later riep hij op eigen gelegenheid de regeringspar tijen bijeen en verklaarde dat noch de Antilliaanse regering, noch de eilandge bieden Cura?ao en Aruba financieel in staat waren om de belofte van de pre mier waar te maken. Premier Petronia en het bestuur van de Bond van Over heidspersoneel voelden zich door deze uit lating van minister Rozendal voor de gek gehouden. Premier Petronia riep zijn ka binet bijeen en na een vergadering die met enkele onderbrekingen twee dagen duur de, gingen vice-premier Rozendal en zijn twee partijgenoten met een ontslagbrief naar gouverneur Leito. De achtergronden van de houding van de Antilliaanse minister van Financiën zijn nog niet duidelijk. Hij gaf zelf ver leden jaar de grote stoot, welke leidde tot de huidige chaotische toestanden op het Antilliaanse lonen- en prijzenfront. Als gedeputeerde van het eilandgebied Cura- Cao gaf hij op 5 december 1969 zonder overleg aan de arbeiders in dienst van de overheid een loonsverhoging van niet minder dan 20 percent, vooruitlopend op UTRECHT. Nu de verkiezingstijd zich duidelijk begint af te tekenen, groeit de tegenstand tegen de C.H.U. Aldus heeft de unievoorzitter prof. dr. J. W. van Hulst vanmorgen geconstateerd aan het begin van de vergadering van de unie raad (politiek adviescollege van de C.H.U.), bijeengeroepen voor de goedkeu ring van het urgentieprogram van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. Prof. Van Hulst constateerde, dat de reacties op het eerste optreden van de lijstaanvoerder van de unie, minister drs. B. J. Udink wijzen op een feller en har der worden van die strijd. „Reeds nu grijpt men naar middelen die in een bokswedstrijd worden gekwalificeerd als stoten onder de gordel. Men begint ken nelijk een beetje bang voor ons te wor den", aldus prof. Van Hulst. Tenslotte zei de unievoorzitter, dat het kabinet-De Jong met zijn voorstellen in zake de loonpolitiek opnieuw bewezen heeft dat het niet schuwt om maatrege len te nemen,die het als volstrekt nood zakelijk acht, maar die niet altijd popu lair zijn. ADVERTENTIE Is f 25,— per m3 te duur? Beslist! ZELFBOUW bespaart u f 2300,—. U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan bespa en wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. KONINGINNEWEG 30 - HAARLEM Telefoon 0 23-3170 41 een algemene minimumloonregeling die nooit gekomen is. Over financiële conse quenties werd toen niet gesproken. De gevolgen waren een reeks stakingen bij particuliere bedrijven waar de arbeiders ook de 20 percent van hun collega's bij de overheid wilden incasseren. Dat is wel begrijpelijk want de verhoudingen op het loonfront zijn volkomen zoek. Een vakman in dienst van een particulier be drijf verdient minder dan een ongeschool de arbeider in overheidsdienst. En in de overheidssector is het normaal, dat een losse arbeider met zijn 20 percent meer verdient dan zijn chef, die ambtenaar is en deze Sinterklaassurprise niet gekregen heeft. Bij de watervoorziening verdient een opzichter n.a. 526. De arbeiders die onder hem werken verdienen n.a. 650. Het is begrijpelijk, dat de ambtenaren weinig waardering op kunnen brengen voor een bewindsman, die hun nu de voet dwars zet, hoewel hijzelf deze ongewone verhouding op het loonfront in de hand heeft gewerkt. De kronkelwegen van minister S. Ro zendal moeten waarschijnlijk gezien wor den tegen de achtergrond van de komen de Eilandsraadverkiezingen. Hij kan nu in de verkiezingscampagne ten strijde trekken als de man die de arbeiders hun AMSTERDAM De door de VARA ge organiseerde nationale inzamelingsactie voor de stichting zwangerschapsonderbre king (Stimezo), die via televisie en radio werd ondersteund, had vrijdagavond laat circa f 77.000 opgebracht. Het streefbedrag, dat de bouw van abortusklinieken mogelijk moet maken, was 1 miljoen gulden. De projecten, die het eerst voor financiële steun in aan merking komen, zijn de klinieken in Rot terdam, Arnhem en Utrecht. De steun wordt gegeven in de vorm van leningen, zodat het verstrekte geld in de loop van de tijd weer beschikbaar komt voor andere projecten. 20 percent gegeven heeft en als de be zorgde minister van Financiën, die de schatkist bewaakt tegen de aanvallen van de ambtenaren. Het spel is enigszins doorzichtig, maar in buitendistricten nog wel te verkopen. Het kabinet-Petronia is getorpedeerd en weinigen zullen er om treuren. De en kele capabele ministers, die er zitting in hadden, konden niet voorkomen dat het als regeringsteam een wanprodukt was. Een jaar lang was van enig beleid geen sprake. Hoe het nu verder gaat is voorlopig een duistere kwestie. Met de Eilands raadverkiezingen in zicht zal de enige op positiepartij, de Arubaanse Volkspartij (A.V.P.), er weinig voor voelen op het zinkende regeringsschip plaats te nemen. Een nieuwe kabinetsformatie zou daar door wel eens een eindeloze zaak kunnen worden. WILLEMSTAD. Het bestuur van de Nederlands-Antilliaanse Politiebond heeft in een telegram aan de Antilliaanse pre mier Petronia met klem geprotesteerd te gen de aanstelling van een Nederlandse hoofdcommissaris (de heer W. H. Balle- goijen de Jong, nu nog commissaris van Wassenaar-red.) en Nederlandse hoofdin specteurs voor de Antillen. In het tele gram zegt het bestuur, dat de aanstel ling de bevorderingskansen van het per soneel in het algemeen en de rechtsposi tie van de aanwezige officieren in het bij zonder „aanrandt". De aanstelling van Nederlanders brengt ontevredenheid met zich en ontslag van officieren, aldus het bestuur van de po litiebond, dat adviseert over te gaan tot aanstelling van een waarnemend hoofd commissaris en bevordering van inspec teurs, „daar gemis aan capaciteit van betrokkenen niet is vastgesteld". DEN HAAG. Een groot deel van de Tweede Kamer meent dat voor de buitenlandse werknemers in ons land een sociaal statuut geschapen moet worden, analoog aan het streven naar een eigen wettelijke status voor de werkende jeugd. In het sociaal statuut kan de aanwezigheid van de buitenlandse werknemers binnen de maatschappelijke structuren en verbanden in ons land een juiste vormgeving krijgen. In het schriftelijk verslag over de ge ruime tijd geleden door de regering ge publiceerde nota inzake het beleid met betrekking tot de buitenlandse werkne mers geven zeer vele leden te kennen, dat het scheppen van een sociaal statuut een belangrijke doelstelling dient te worden van het beleid. In de komende jaren zal immers, zowel ter uitbreiding van het aantal als ter vervanging van naar hun eigen land terugkerende werknemers op telkens nog nieuwe buitenlandse werkne mers moet worden gerekend. Er dient, zo wordt gezegd, een grote bereidheid te zijn om zowel financieel als maatschappe lijk die hulp te bieden die nodig is om de buitenlandse arbeiders in vergelijkbare omstandigheden te brengen als waarop de Nederlanders zelf prijs stellen. Een deel van de Kamerleden vindt de inhoud van de regeringsnota teleurstel lend, met name om haar eng nationale aanpak, maar ook als het gaat om een grondige analyse van de economische oor zaken en de arbeidsmarktaspecten. Waar gesproken wordt over inspraak is het veel Kamerleden opgevallen dat de inspraak van de buitenlandse werknemers zelf niet behandeld wordt. Het zijn de betrokken ministeries het bedrijfsleven en de orga nen die zich met de belangen van de bui tenlanders bezighouden zonder dat zij zelf wezenlijk aan bod komen. „Waar de nota een aanzet had kunnen zijn voor een sociaal-economisch ontwikkelingsbe leid op lange termijn waarin de buiten landse werknemers een onmisbare func tie zouden kunnen vervullen is ze blijven steken in het beschrijven van een natio naal arbeidsvoorzieningenbeleid met een stuk sociale zorg", zo wordt in de nota opgemerkt. Bijna twee miljoen schade heejt de N.V. Matrassenfabriek Auping in De venter geleden door een grote brand, die vrijdagmiddag tegen zes uur door nog onbekende oorzaak is ontstaan. De hele voorraad matrassen en grond stoffen, opgeslagen in een pas ge bouwde afdeling, ging verloren. De recherche onderzoekt de zaak. De N.V. Auping is nu sinds juli 1968 driemaal getroffen door een grote brand, die miljoenen schade heeft gebracht. Reactie van ir. L. Auping, directeur van het bedrijf: „Ik kan aannemen dat de recherche nu gaat nadenken". De produktiehal heeft geen schade geleden. Het personeel kan maandag weer aan de slag. DEN HAAG. Veertig percent van de bevolking van Zuid-Holland woont in ge bieden waar de waterleidingbedrijven ge fluorideerd drinkwater leveren. Het me rendeel van deze veertig percent, rond 1,1 miljoen, ontvangt gefluorideerd water van het drinkwaterleidingsbedrijf van de gemeente Rotterdam. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland delen dit mee in antwaord op vragen van het Statenlid drs. A. R. van der Burg (D'66). G.S. zijn niet bereid „de besturen van de gemeenten zonder gefluorideerd wa ter te wijzen op de grote schuld die zij op zich laden door de bevolking een nood zakelijk nutriënt te onthouden, waardoor met name de kinderen en zuigelingen van nu binnen niet al te lange tijd in groten getale met slechte gebitten en protheses zullen moeten rondlopen", zoals de heer Van der Burg gevraagd had. G.S. zouden dat een bevoogding vinden van de ge meentebesturen. (Van onze correspondent) HILVERSUM. NOS-programmaleider Carel Enkelaar vindt dat de re gering het verkeerde gezag gebruikt in de kwestie tussen het kabinet en de NOS. Naar aanleiding van vragen over de brief van minister Klompé ant woordde h|j: „In de brief van minister Klompé wordt naar mijn mening een opmerkelijke denkfout gemaakt, die verstrekkende consequenties kan heb ben. Iedereen die in een NOS-televisieprogramma verschijnt heeft er recht op zich te beklagen, ook de regering. Als men meent dat wij fouten hebben gemaakt, zullen wij dat onderzoeken en wij zullen bovendien niet schromen gemaakte fouten te erkennen. Zoals wij hebben bericht, heeft minis ter Klompé aan het NOS-bestuur geschre ven dat de regering in liet vervolg bij be langrijke zaken zendtijd zal vorderen. Zo vond zij dat met name premier De Jong en minister Roolvink woensdagavond in het programma „Ter Visie" niet voldoen de aan het woord werden gelaten over de kwestie van de loonmatiging. Programmacommissaris Televisie J. W. Rengelink merkte onder meer op: „De NOS is géén verlengstuk van de Rijks Voorlichtings Dienst. De regering krijgt in uitzendingen van de NOS geen voor keurbehandeling, maar krijgt een behan deling, zoals ieder ander die van de NOS ontvangt." Voorzitter E. A. Schüttenhelm voegde daaraan toe, dat als de regering het ge wenst en noodzakelijk vindt het Neder landse publiek te benaderen, dat op twee manieren kan: er kan van geval tot geval gebruik worden gemaakt van het aanbod van een zendgemachtigde, om in de uit zending van die zendgemachtigde het re- geringszegje te zeggen, of: de regering kan de boodschap zélf in een regerings uitzending onder verantwoordelijkheid van de regering brengen. „Als de re gering van mening is en dat blijkt wel een beetje uit de brief van minister Klom pé dat de uitzending onder de verant woordelijkheid viel van zowel de NOS als de regering, dan, ja dan leidt zo iets onherroepelijk tot een conflict." Premier De Jong heeft gisteravond ver klaard „een beetje boos" te zijn geweest op de NOS-verslaggever Ton Planken, die woensdagavond zowel hem als de mi nisters Roolvink en Nelissen interviewde. „Na afloop van de uitzending was ik zelf teleurgesteld en een beetje boos op hem. Dat heb ik de heer Planken ook gezegd", aldus de minister-president, die meende dat hij onbehoorlijk was behandeld door de betrokken journalist omdat deze hem onder meer niet had laten uitpraten. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten, de heer J. J. van Raalte, toonde zich verbaasd over de brief UTRECHT. Kinderen vertonen een op merkelijk gebrek aan fantasie bij hun spel buitenshuis. Dit komt omdat de woonomgeving van met name nieuw bouwwijken hier niet op is ingesteld. Ook de middelen voor allerlei construc tieve activiteiten (spelen met zand, bou wen met hout of stenen) ontbreken vaak. De maatschappij dient daarom verantwoordelijkheid te kunnen dragen, bijvoorbeeld door middel van inspraak bij bouwplannen, over een bewuster gebruik van vormgeving van de woon wijk. Tot deze conclusie komt dr. E. Ac- kermans in een onderzoek naar de „woon omgeving als speelgelegenheid" waarop hij vrijdagmiddag aan de Utrechtse universiteit is gepromoveerd. Tijdens het onderzoek, dat in 1967-'68 in Leiden is ondernomen, werd een speel gelegenheid aangelegd waarbij de be woners waren betrokken bij de opzet en de verdere uitvoering ervan. In ver gelijking met een speelplaats die de ge meente in de buurt aanlegde, bleek dat de experimentele speeltuin intensiever werd benut en een grotere binding te hebben met de omgeving. Doordat met name ook de wat oudere jeugd hier voor belangstelling kreeg, groeide dit experiment uit tot een ludiek centrum. Een doordachte voorbereiding en pre sentatie van de speelplaats gaf de toe zichthouder voorts de gelegenheid de zelfwerkzaamheid van de jeugdigen te stimuleren. In zijn studie heeft dr. Ackermans onder zocht welke activiteiten de kinderen op straat, het grasveld tussen de flats, langs de waterkant, in een speelplaats en op een onbebouwd terrein, ontplooi den. Vanuit een stratenmakerswagen die voortdurend werd verplaatst, V/er- den maandenlang observaties verricht naar de gedragingen van groepen kin deren in de leeftijd van ongeveer 4 tot 15 jaar. Het bleek dat de straat en aansluitend het flatportiek door hen relatief het meest als speelterrein werd benut. Be wegingsactiviteiten vormden 43 percent van het totaal aan speeltijd, direct ge volgd door 40 percent lichamelijke rust (kijken naar iets of iemand, met elkaar praten), 6 percent werd gevormd door constructieve activiteiten, 4 percent waren fantasie activiteiten en 7 percent normovertredende activiteiten (milde vorm van baldadigheid). Tevens werd vastgesteld hoe de verdeling binnen de groepen kinderen was naar leeftijd en geslacht. Voor het eerst is thans na gegaan op welke wijze de verschillen de speelgelegenheden in een woonwijk door de kinderen worden gebruikt. Dr. Ackermans hoopt dat door deze studie de mogelijkheid wordt geboden voor een betere wisselwerking tussen de so ciale wetenschappen en de stedebouw kundigen. Bij de aanleg van experimentele speel gelegenheid kwamen de gemoederen van de omwonenden nogal heftig in be weging. Men vreesde dat de status van de wijk omlaag zou gaan en dat het vrijetijdsgedrag van kinderen nadelig zou worden beïnvloed. Uit een handte keningenactie bleek dat ongeveer de helft van de wijkbewoners bezwaar had den tegen een verdere uitwerking van het experiment. Na uitvoerige gesprekken werd het dui delijk dat de eigenlijke oorzaak van de onvrede lag in het tekort aan informa tie over allerlei plannen in de wijk. De experimentele speeltuin werd aangegre pen om deze te uiten. Nadat door de onderzoekers het karakter van de speel plaats uitvoerig was toegelicht, nam de weerstand af. Thans is de experimente le speelgelegenheid geaccepteerd. Na afloop van het onderzoek werd beslo ten de gemeentelijke speeltuin af te breken. Dr. Ackermans, geboren in 1939 in Den Haag, is verbonden aan het Nederland se instituut voor preventieve genees kunde TNO in Leiden. van minister Klompé aan het NOS-bestuur, hoewel hij de omstreden uitzending niet heeft gezien. De heer Van Raalte vindt het een dwaze situatie, dat de regering op de televisieuitzending heeft gereageerd met de aankondiging dat in de toekomst moge lijk zendtijd zal worden gevorderd. „Dat betekent, dat niet wordt onderkend, dat radio en televisie volwassen communicatie media zijn, die tot de pers behoren. Het zou toch onvoorstelbaar zijn dat de mi nister papier in een krant vordert", aldus de heer Van Raalte. De drie bonden van omroeppersoneel zijn verontwaardigd over de brief van de minister. Zij achten het een onaanvaard bare zaak, dat de minister zich de vrijheid meent te kunnen permitteren kwalifica ties te geven over NOS-medewerkers, die door betrokkenen als uitermate grievend worden gevoeld. UTRECHT. Het is zinloos, gemeen te-artsen extra werk te laten verrichten om verlof tot cremeren te krijgen voor natuurlijke sterfgevallen. Dat stelt de Rotterdamse politiearts H. Th. P. Cre mers in „Medisch Contact" van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. Hij pleit daarin voor een aanpassing van de wette lijke bepalingen. De huidige bepalingen houden onder meer in, dat alleen verlof tot verbran ding wordt gegeven nadat de gemeen telijke lijkschouwer een verklaring van overlijden heeft overgelegd of de officier van Justitie een verklaring van „geen be- oywaar". Bovendien moet de gemeentelij ke lijkschouwer ingevolge het Cremato- riumbesluit aanwezig zijn bij het kisten van de lijken en bij het verzegelen van de kist. De bedoeling van deze voorschrif ten is, te voorkomen dat lijken worden verwisseld of dat iemand na een niet na tuurlijke dood wordt verbrand zonder dat de toedracht bij de Justitie bekend is. De heer Cremers vindt de werkzaam heden van de lijkschouwer als het na tuurlijke sterfgevallen betreft echter behalve onnodig ook bijzonder tijdrovend. Het aantal crematies stijgt snel en hij betwijfelt of uitbreiding van het aantal gemeentelijke lijkschouwers een haalba re kaart is. De heer Cremers stelt voor, de behan delend geneesheer dezelfde formulieren te laten invullen als voor begraven en daarenboven voor crematie ook een „lij kenpaspoort" met een na het overlijden door de begrafenisondernemer gemaakte foto van de overledene te laten stempe len en signeren. Als hij geen bezwaar heeft tegen crematie kan de lijkschou wer dan volstaan met het zetten van zijn handtekening op de door de behandelend geneesheer getekende overlijdensakte. Op die manier, aldus de heer Cremers, wordt het extra werk voor crematies tot een minimum beperkt, terwijl toch de nodige controlemogelijkheden worden gehand haafd. VEENDAM. Uit een brandkast in het kantoor van de fabriek van Restola in Veendam is in de nacht van donderdag op vrijdag een bedrag van 22.000 gulden gestolen. Via de fabriek waren de daders het kantoor binnengedrongen. De achter kant van de brandkast werd met snij branders opengebrand.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2