Grote opkomst van kleindieren op jubileum-tentoonstelling IrM .-ssffiJlf! Rond de losplank Burgerlijke stand Velsen "ifegaj I! Ruimte voor flatbewoners gevraagd mmmm ZATERDAG 12 DECEMBER 1970 WÊÊÊiÊÊÈWmMwm Ha1 SS 1M «Sa IBwftat ,jii PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING (Van een medewerker) IJMUIDEN De handel heeft de ze week met slechts één aanvoer van de noordelijke Noordzee uit genoe gen moeten nemen, verzorgd door de KW 81. De overige schepen, die zich plotseling eveneens naar de noorde lijke regionen hadden begeven, heb ben hier hun activiteiten echter weer snel beëindigd. Hier dienen twee oor zaken voor te worden aangewezen, met als eerste de nieuwe heffing op de koolvis. De door de reders aan de handel terug te betalen premies wor den door hen weer van de besommin gen afgetrokken, hetgeen voor de op varenden een stevige korting op de verdiensten betekent. Een en ander is uiteraard weinig stimulerend voor dit zware werk, dat dikwijls bij nacht' en ontij moet worden verricht. Besommingen DRUKWERK IN OFFSET betekent KOSTENBESPARING ELTA (leerling-)tekenaar Haringvisserij Ontstemming Garnalen IJMUIDEN. Meer dan tweehonderd dieren, te weten 102 hoenders en 105 ko nijnen, hebben voor twee dagen het Pa tronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg betrokken. Zij vormen de deelnemers aan de jubileumtentoonstelling van de klein- diersportvereniging „IJmond en omstre ken" welke hiermede haar tien-jarig be- ■taan viert. Tijdens de openingstoespraak vrijdag avond heeft de voorzitter de heer C. M. Bos het accent op het toenemend aantal woningen in de gemeente met als gevolg, dat door de hoogbouw minder mensen in de gelegenheid zijn zich te wijden aan het houden van dieren, met name het klein vee, als kippen en konijnen, waarvoor de flats geen plaats bieden. Gedurende de tien jaar van haar bestaan heeft „IJmond en omstreken" ongeveer alles bereikt wat op haar gebied mogelijk was, met elk jaar een expositie en zelfs een kampioenstentoon stelling, welke landelijk bekendheid kreeg. Wat men echter niet heeft bereikt, ondanks jarenlange inspanningen, is het verkrijgen van een ruimte, waar degenen, die thuis geen dieren kunnen houden, zich wèl aan die hobby kunnen wijden. Als voorbeeld werd genoemd Hoogvliet in Rotterdam, waar dif met medewerking van het ge meentebestuur mogelijk is gemaakt. De heer Bos doelde hierbij op de aanvrage om in het kamp Rooswijk een van de voor malige garages toegewezen te krijgen voor dit doel. Een zaak, welke reeds geruime tijd „in portefeuille" wordt gehouden. Na de openingsplechtigheid konden de genodigden en bezoekers een kijkje nemen bij de kippen, hanen en konijnen, die in rijke schakeringen vertegenwoordigd wa- Een „Rus" en een Belgische haas rus tig op een van de tafels om samen met een van de keurmeesters voor de fotograaf te poseren. ren. De keurmeesters de heren Van Kam pen uit Doetinchem; Kooiman uit Souburg en Mulder uit Amsterdam (voor de konij nen) en Kuijken uit Bentveld (voor de hoenders) hadden toen hun werk, dat een belangrijk deel van de dag in beslag had genomen, beëindigd. Ook vandaag en zon dag is de tentoonstelling voor het publiek geopend. ADVERTENTIE AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, tel. 14576, IJmuiden-O. Begrafenissen en Transporten door het gehele land. VANDAAR DAT de berichten over ha ringvangsten in de omgeving van het En gelse Kanaal met vreugde werden ont vangen en men de stevens onmiddellijk zuidwaarts wendde, hetgeen dan tevens de tweede oorzaak kan worden genoemd. Niet dat er nu bepaald bij de haringvis serij minder werk wordt verzet, want op de meeste schepen deponeert men de eerste gevangen haring nog altijd in de daarvoor meegebrachte tonnen. Wanneer er hiervan grote partijen binnenkomen gaat men weliswaar niet tot kaken over, maar het openen en sluiten van de vaten, het zogenaamde „kuipen", gaat nog altijd met veel arbeid gepaard. Dit werk wordt echter gaarne verricht, want de hierdoor verkregen meerwaarde vindt men weer in de beloning terug. DIT KON duidelijk worden geconsta teerd bij de grote haringaanvoeren van de laatste weken. De prijs van de verse ha ring moest onder druk van deze hoeveel heden en door de aanbiedingen uit Bel gië en Frankrijk enigszins dalen, doch van de pekel- of steurharing bleef deze vrijwel constant en varieerde aldus van 100 tot 80 per kantje. Een dergelijk kantje bevat stellig niet meer dan onge veer negentig kilo haring, terwijl de prijs hiervan deze week terugliep tot beneden 30 per kist van vijftig kilogram. En hier werd nog wel eens een kilo over wicht aan toegevoegd. ONDANKS DE enigszins lagere prijzen zijn er in de omgeving van het Engelse Kanaal door de hier vissende trawlers prachtige besommingen voorbereid. De een was nog gelukkiger dan de ander en zon der nu bepaald alle schepen te gaan ver melden, dient de KW 15 „Rijnmond 1" toch wel met ere te worden genoemd. Dit schip heeft de laatste tijd al dikwijls de aan dacht op zich gevestigd en nu kwam men deze week opnieuw met de hoogste be somming uit de bus. Alleen de meege brachte verse waar kon namelijk reeds voor 46.900 worden verkocht, waarbij nogmaals zevenhonderd kantjes haring bij de visafslag in Katwijk konden worden afgezet. Een en ander resulteerde aldus in een besomming van meer dan een ton! NAAR VERLUIDT heeft dit schip dit jaar nu al meer dan twee miljoen gulden bil elkaar gevist, welke opbrengst schip per Klaas van de Plas niet van gedachten heeft kunnen veranderen om de visserij vaarwel te zeggen. Thans is een der be kwaamste schippers van de Nederlandse visserij aldus bezig aan zijn laatste reis, om na beëindiging daarvan in overleg met de rederij het commando over te dragen aan de huidige stuurman, die al drie jaar KERKDIENSTEN ZONDAG IJMUIDEN Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, Kanaal straat, 10 u. ds. G. van Doorn, 19 u. ds. J M. D. van den Berg, opendeurdienst; Beth- lehemkerk, Radarstraat, 10 u. ds. Talsma, 19 u. ds. Glashouwer, jeugddienst, 10 u. jeugdkerk, C. P. Gunneman. Chr. Gereformeerde Kerk, Marconistraat 10.30 en 17 u. ds. R. van Beek. Leger des Heils, Edisonstraat, samen komsten 10 en 19.30 u. Oud-Katholieke Kerk, Engelmundus- kerk, Koningin Wilhelminakade, 10 u. hoogmis, 18.30 u. vesper; woensdag 9.30 u misviering. Baptistengemeente IJmond, J. P. Coen- straat, 9.30 u. W. J. Blanken, 19 u. ds. BEVALLEN: H. Sip-de Vries, z., Schip laan 550, IJmuiden; A. M. Geusebroek- Hoogzaad, d., Hoofdstraat 121, Santpoort; E. de Vos-Dijk, z., Lekstraat 36, IJmuiden; P. G. Molenkamp-Moser, d., Kruisberg- laan .67, IJmuiden; F. van Buiten-Giskes, d., Scheiberglaan 98, IJmuiden; J. K. Lips- Zwart, z., Kennemerlaan 167, IJmuiden. ONDERTROUWD: P. J. Snel, Boer- haavestraat 23, IJmuiden en T. de Looze, Burg. Rambonnetlaan 23, IJmuiden, t.a. Boerhaavestraat 23, IJmuiden; G. J. R. Heijkoop, Piersonlaan 1, Velsen-Zuid en T. H. Schouten, Holysingel 204, Vlaar- dingen, t.a. Stadhouderslaan 75, Mijdrecht; R. G. Verwey, Kanaalstraat 64 rd., IJmui den en C. van Ek, Zandersstraat 20, IJmui den, t.a. Kanaalstraat 64 rd., IJmuiden; OFFSETDRUKKERIJ Trompstraat 25 IJMUIDEN Telefoon 11191 - Postbus 146 Regelmatig ontvangen wij brieven die reageren op een advertentie onder nummer, doch waarop dat nummer niet is vermeld. Dit vertraagt de door zending ervan of maakt deze onmogelijk. Vermeldt daarom steeds duidelijk op de enveloppe het nummer van de advertentie waarop uw brief reageert. Dit is in uw eigen belang! voor het Ministerie van Verkeer en Waterstaat t.b.v. de Studiedienst in het arrondissement Noordzeekanaal van de Rijkswaterstaat Taak: verrichten van eenvoudige, gevarieerde teken- en reken- werkzaamheden op waterbouwkundig gebied en assisteren bij diverse metingen. Vereist: LTS of hiermee vergelijkbare opleiding. Tekenervaring strekt tot aanbeveling. Standplaats: IJmuiden. Salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring, max. f877,- per maand. Schriftelijke sollicitaties onder vacaturenummer 0-6684/1692 (in linkerbovenhoek van brief en enveloppe) zenden aan de Rijks Psychologische Dienst, Prins Mauritslaan 1, 's-Gravenhage. AOW-premie voor Rijksrekening. De salarissen zijn exclusief 6% vakantie uitkering en 2,78% nacalculatie. D. F. G. Schilling, Homburgstraat 66, IJmuiden en W. A. van Son, Lekstraat 21, IJmuiden, t.a. Lekstraat 21, IJmuiden; C. J. de Snaijer, Piet Verhagenlaan 33, Bever wijk en A. J. Brondijk, Wijkerstraat- weg 224, Velsen-Noord, t.a. Hunzestraat 17, Beverwijk; D. van Klaveren, Gerrit Dou- straat 19, Leiden en E. Bosma, Cypressen- straat 5, IJmuiden, t.a. Lange Nieuw- straat 789, IJmuiden; F. Damad, Van Ma rumstraat 17, Haarlem en G. D. Dekker, Gildenlaan 86, Velsen-Noord, t.a. Noorder wijkweg 57, Beverwijk; J. M. M. Oudsen, Bauduinlaan 50, Halfweg en C. C. M. Mei- land, Kerkweg 3, Santpoort, t.a. Kerk- weg 3, Santpoort; A. A. J. Boot, Kastanje straat 46, IJmuiden en C. P. J. Meijer, Rijn straat 115, IJmuiden, t.a. Kastanjestraat 46, IJmuiden; W. P. Komduur, De Noo- straat 45, IJmuiden en M. M. Opdam, Moerbergplantsoen 41, IJmuiden, t.a. Alexander Bellstraat 22, IJmuiden; A. A. de Haas, IJmuiderstraatweg 66, IJmuiden en Y. Smit, Pythagorasstraat 6, IJmuiden, t.a. IJmuiderstraatweg 66, IJmuiden; W. Perdok, Vareniusstraat 7, IJmuiden en N. A. Vijfhuizen, Oranjestraat 21, IJmuiden, t.a. Oranjestraat 21, IJmuiden; E. Hoog land, Wüstelaan 10, Santpoort en C. J. M. ter Metz, Schuitstraat 15, Santpoort, t.a. Marshallstraat 33, Egmond aan Zee; H. D. L. Paczkowski, Planetenweg 149, IJmuiden en C. M. Schoorl, Planetenweg 103, IJmui den, t.a. Planetenweg 103, IJmuiden; F. Postma, Gjertsenstraat 7, IJmuiden en H. M. M. Vries, Zuidstraat 40, Den Helder, t.a. Zijlstraat 12 rd., Haarlem; A. G. Groen, Zeeweg 169, IJmuiden en T. M. Morees, Oosterduinplein 15, IJmuiden, t.a. Zee weg 169, IJmuiden; P. Sorber, Scheiberg laan 302, IJmuiden en S. A. Dhont, Sinne- veldstraat 3 rd., Haarlem, t.a. Scheiberg laan 302, IJmuiden. GETROUWD: S. Pinol Manchon en C. L. Stam, Trompstraat 172, IJmuiden; P. C. A. Witte en J. M. Nieuwenhuisen, Van Rijswijkstraat 5, Velsen-Noojd; H. H. Lieuwes en B. Schriemer, Melklaan 27, Velsen-Noord; J. J. C. Groentjes en E. M. Jungbacker, le Groenlaan 60, Castricum; S. Dijs en M. de Jong, Hoofdstraat 184, Santpoort; A. G. M. van Lieshout en A. J. van Kampen, Berkenstraat 27, IJmui den; F. J. M. Pieters en M. Blom, Tromp straat 99, IJmuiden; C. G. M. Kerkvliet en W. Veldman, Edisonplein 3, IJmuiden; B. F. van Ochten en C. C. M. te Welscher, Adigestraat 12, Beverwijk; E. van den Berg en C. J. Visser, Kastanjelaan 24, Baarn; H. M. Alders en C. H. T. M. Brou wer, Broekbergenlaan 14, Santpoort; J. Jongejans en M. J. Pols, Van Leeuwen hoekstraat 36, Alkmaar; J. H. Schipper en H. Plug, Willemsbeekweg 4, IJmuiden; R. A. D. van der Burg en M. de Krijger, Voor- meer, a/b. Woonboot „Riet", Alkmaar; A. W. M. Verwer en M. A. L. Pennock, 3e Poellaan 71, Lisse; T. L. Luijken en H. J. Landman, Noordersingel 80, Berkel en Rodenrijs; D. J. Smit en A. Hoek, Mei doornstraat 7, IJmuiden; C. Bontenbal en H. A. van der Schee, Meeuwenlaan 35, IJmuiden; W. Fokker en M. Bakker, Aker- dijk 259, Haarlemmermeer; L. H. Haver en M. Zoeteman, Kruisberglaan 155, IJmuiden. OVERLEDEN: J. E. Doornink, 74 j., wed. van W. J. Bakkeren, Rusburglaan 3, Sant poort; A. Verbeek, 68 j., e. van D. Meij- burg, Reggestraat 74, IJmuiden; J. Kox, 64 j., e. van J. Dijkman, Schulpweg 6, Velsen-Noord. G. van 't Wout, 9.30 u. zondagsschool, 20.15 u. jeugdbijeenkomst. Gereformeerde Kerk, Ichtuskerk, 9.30 u ds. H. Bade, 17 u. ds. L. Dorst. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 u. dienst. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 16.30 u. kerkdienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 u. ds. E. H. Boer. R.-k. Gregoriuskerk, Kanaalstraat 225 8.30 en 10.30 uur; St. Petruskerk, Venus' straat 9.30, 11.30 en 17 uur. IJMUIDEN-OOST Gereformeerde Kerk, Petrakerk, Spaar' nestraat, 9.30 u. ds. J. A. Meyer, 17 u. ds, H. Bade; Bethelkerk, Zeeweg, 10 u. ds. L. Dorst, 17 u. ds. J. A. Meyer. Antonlus Ziekenhuis, Zeeweg, 10 u. vie ring open Avondmaal. Ver. van Vrijzinnig Hervormden, 't Braambos, Zeeweg, 10.30 u. Oud-Katholieke Kerk, Adelbertuskerk, Sparrenstraat, 10 u. hoogmis. R.-k. Kerk, H. Laurentius van Brindisië, Willemsbeekweg, 8.30, 9.30, 11, 12 en 18 u. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, zondag 18.30 u. openbare lezing wachttorenstudie; vrijdag om 19.30 u.: theocratische school; 20.30 u. dienst- vergadering. Vergadering van gelovigen, Gemeente lijk Vergaderlokaal, Abelenstraat, 10 u. breking des Broods. Hervormde Gemeente, Goede Herder kerk, Velserduinweg, 10 u. ds. Joh. Brezet, 19 u. dr. Sneller; Jeugdgebouw, jongeren- diensten om 10 u.; Julianaschool, 10 u. kinderdiensten. Pinkstergemeente, Velserduinweg, 10 u. D. P. Hartendorp, 19 u. L. Timmer. Onafhankelijke Baptisten Gemeente. In het Gemeentelijk Vergaderlokaal, Abelen straat, 10 u. DRIEHUIS R.-k. Kerk, St. Engelmundus, Driehui- zerkerkweg, 8.15, 9.45, 11.30 en 18 u. SANTPOORT Hervormde Gemeente, Dorpskerk, Bur gemeester Enschedélaan, 10 u. prof. dr. H. Berkhof; De Hoeksteen, Willem de Zwij- gerlaan hoek Duinweg, 10 u. ds. D. J. Spijkerboer, 19 u. ds. G. J. Rijks, jeugd dienst; Adventskerk (Prov. Ziekenhuis) 19 u. ds. K. J. F. Keuning. Chr. Gereformeerde Kerk, Pniëlkapel, Pastorie weg, 10 u. ds. J. C. Maris, 17 u. ds. K. Boersma. Gereformeerde Kerk, Burgemeester En schedélaan hoek Frans Netscherlaan, 10 u. ds. F. Strikwerda, 16.30 u. ds. Strikwerda en drs. N. A. Schuman (over oorlog), 19 u. jeugddienst in De Hoeksteen. R.-k. Kerk, O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand, 8, 9.30 en 11.30 u. Volle Evangelie Gemeente, in gebouw Cusa, Hoofdstraat 133, 10 u. H. Avondmaal, W. H. de Leeuw van Weenen; 19.30 u. E. Jongman, 10 u. kindersamenkomst en op pasdienst. VELSEN-ZUID Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk, Kerkplein, 10 u. ds. L. Brink, her denkingsdienst zilveren ambtsjubileum. VELSEN-NOORD R.-k. Kerk. H. Joseph, Wijkerstraatweg 55, zaterdag 19 uur avondmis, zondag H. Missen 9, 10.30 en 12 uur. Ned. Herv. Kerk. Noorderkerk, Strating- plantsoen, 10 uur ds. A. J. v. d. Linden (Bediening H. Doop), 19 uur ds. H. L. Lie ve (Castricum). Vrüe Evangelisatie Emanuel. De Schouw, Bleijenhoevelaan 2, 10 uur zuster Van Rooien. BEVERWIJK R.-k. Kerk. H. Agatha, Breestraat 101, zaterdag 19 uur avondmis, zondag H. Mis sen 8.30, 10, 11.30 en 18 uur; O. L. Vrouw van Goede Raad, Arendsweg 57, zaterdag 19 uur avondmis, zondag H. Missen 9, 10.30 en 19 uur; Regina Caeli, Hilbersplein 1, zaterdag 19 uur avondmis, zondag H. Mis sen 9, 10.30, 11.45 en 19.30 uur; Twaalf Apostelen, Van Riemsdijklaan 132, zater dag 19 uur avondmis, zondag H. Missen 9 15, 11, 12 en 17 uur; H. Jozef, Laan der Nederlanden 68, zaterdag 19 uur avond mis, zondag H. Missen 9, 10.30, 11.45 en 19 uur; St. Jozefrustoord en Lommerlust, Pe perstraat 17, zaterdag 18.30 uur avondmis, zondag H. Missen 7.30 en 10 uur; Pius X- college, Büllerlaan 2, zaterdag 19.30 uur eucharistieviering. Zondagsdienst r.-k. parochies. H. Odul- phus, Odulfusstraat, Wijk aan Zee, telef. 02517-286. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Kerkstr., 10 uur ds. J. Bezemer; De Opgang, Flora straat, 10 uur ds. G. van Schuppen, 10 uur jeugdkapel; Vredevorstkerk, Laan der Ne derlanden 152, 10.30 uur de heer F. H. Geursen (Haarlem; Prinsesselaankerk, (Amsterdam). Geref. Kerk. Middelaarkerk, Moensplein Prinsesselaan 10, 10 uur ds. L. Doorn 8, 9.30 uur ds. C. Meijer (H. Avondmaal), 17 uur ds. A. van Leeuwen (H. Avond maal en Dankzegging); Vredevorstkerk, L. der Nederlanden 152, 9 uur dr. B. Wentsel, 17 uur ds. C. Meijer Z. 44. Geref. Kerk (vrijgemaakt buiten ver band. Prinsesselaan 10, 8.30 en 16.45 uur ds. L. E. Oosterhoff. Geerf. Kerk (vrijgemaakt). Immanuel kerk, Olieslagerslaan 20, 9 en 17 uur de heer H. J. J. Veenstra (theologisch stu dent uit Amsterdam). Vrije Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan 1, 10 uur ds. H. A. Leefs (met medewerking zangkoor). Pinkstergemeente Beverwijk-Heems kerk, Verenigingsgebouw Meerestein, Par- mentierstraat hoek Plesmanweg, 10 uur de heer J. W. de Cock. Chr. Geref. Kerk. Lutherse kerk, Ko ningstraat 107, 9 uur ds. R. van Beek, 14.30 uur ds. K. Boersma (Voorbereiding Heilig Avondmaal). Hersteld Apostolische Zendinggemeente. Gebouw Jeugd en Vreugd, Merwedestraat hoek Belgiëlaan, 10 en 17.15 uur kerk diensten, 11.30 zondagsschool. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat 62, 10 uur ds. B. Homan (Koog aan de Zaan), 11.30 uur zondagschool. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4, 10 en 19.30 uur majoor A. T. Visser en ka- piteine H. M. M. de Warm. Jehova's Getuigen, Prinsesselaan 19. het aankweken van welke verlangens doet ondag 18.30 uur openbare lezing „Aan u verstandig?", 19.30 uur wachttorenstu die, donderdag 17 december 19.30 uur the oretische school, 20.30 uur dienstvergade ring. BAKKUM R.-k. Kerk. O. L. Vrouw Hemelvaart, Brederodestraat, zaterdag 19 uur avond mis, zondag H. Missen 8.30, 10 en 11.30 u. CASTRICUM R.-k. Kerk. H. Pancratius, Dorpsstraat, zaterdag 19 uur avondmis, zondag H. Mis sen 7.30, 9, 10.45, 12 en 18 uur; Bethlehem- kerk, Piet Heinlaan, zaterdag 18 en 19 uur avondmissen, zondag H. Missen 9.30, 11 en 12.15 uur. HEEMSKERK R.-k. Kerk. H. Maagd Maria, Spoellaan 1, zaterdag 19.30 uur avondmis, zondag H. Missen 8.45, 10, 11, 12 en 17.15 uur; H. Lau- rentius, A. Verherenstraat, zaterdag 19 uur avondmis, zondag H. Missen 8, 9.15, 10.45, 12, 17.15 en 19 uur. Ned. Herv. Kerk. Herv. kapel, Const. Huijgensstraat, 10 uur ds. H. L. Lieve (Castricum), 19 uur ds. A. J. v. d. Linden; De Magneet, Ten Katestraat, 19 uur jeugd kapel. Geref. Kerk. Morgensterkerk, Vrijburg laan, 9.30 uur ds. A. van Leeuwen (H. Avondmaal-Kindernevendienst), 17 uur dr. B Wentsel (H. Avondmaal en Dankzeg ging). Baptistengemeente IJmond, Maerten van Heemskerckstraat, 11 uur ds. G. van 't Wout, 11 uur zondagschool, 19.30 u. jeugd bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente. Zondagschool met Beverwijk om 11.30 uur in de kerk aan de Meerstraat in Beverwijk. UITGEEST R.-k. Kerk. O. L. Vrouw van Geboorte, Langebuurt 37, zaterdag 19 uur avondmis, zondag H. IMssen 8, 9.30, 11.30 en 18 uur; aula Vrijburgschool, zaterdag 19.30 uur avondmis, zondag H. Mis 9.30 uur. WIJK AAN ZEE R.-k. Kerk. H. Odulphus, Odulfusstraat, zaterdag 19.15 uur avondmis, zondag H. Missen 8.30, 10 en 11.30 uur. Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur kapelaan J. Tol (tijdens dienst uitvoering mis van Schubert). onder zjjn bevelen vaart. Een betere leer meester had deze opvolger zich ongetwij feld niet kunnen wensen. WAT DE haringvisserij in de omgeving van het Engelse Kanaal betreft kan wor den vermeld dat deze haring weer even snel is vertrokken als hij arriveerde. Wel licht is alles weggevist, omdat niet alleen de Nederlandse, maar ook Belgische, Fran se en Duitse trawlers behoorlijke porties naar zich hebben toegehaald. Vooral de Seinebaai is hiervoor een grote leveran cier gebleken, hetgeen voor de reders een onverwachte meevaller werd. Niet alle reders hebben hier echter van kunnen profiteren, vooral zij die zich erop had den toegelegd haring in verschillende Ier se en Engelse havens aan te kopen. Van een schip is nog bekend geworden dat het de koopharing in de steek heeft gelaten om zich bij de anderen in de Seine-baai te voegen. Toen de kantjes eenmaal waren gevuld is men na overleg met de rederij in Dieppe ijs gaan laden en op deze ma nier kon later een vangst aan wal worden gebracht bestaande uit ongeveer zeshon derdvijftig vaten haring en nog eens voor 20.000 aan verse waar. DE IN SPAN opererende haringvissers hebben hun vangsten de laatste weken bg- na geheel in buitenlandse havens (en dan In het bijzonder Belgische) afgeleverd. Ook Scheveningen heeft hier nog van geprofi teerd, met weer minder plezier voor IJmuiden, omdat de afstand tot deze Ka- naalvisserjj nu eenmaal verder reikte. VOOR HET OVERIGE zijn de beleve nissen in de hallen niet bepaald rooskleu rig geweest. Zoals reeds vermeld was er slechts een trawler van de noordelijke Noordzee present, zodat men voornamelijk was aangewezen op de allerkleinste span nen die voor de kust vissen. Wel was het een uitkomst dat in Frankrijk de grenzen voor kabeljauw weer werden opengesteld, omdat tijdens de periode van sluiting hon derden kisten onverkocht in de hallen moesten achterblijven. DEZE SLUITING heeft in handelskrin gen de nodige ontstemming ten gevolge ge had, niet alleen in Nederland, maar ook in Frankrijk. Deze ontstond in hoofdzaak omdat in Frankrijk tussen gul en kabel jauw geen verschil werd gemaakt. Zoals bekend kunnen er van de Duitse Bocht tot Zeebrugge grote hoeveelheden gul wor den gevangen, welke men afzet in alle, aan deze wateren gelegen havens. Op deze manier wordt Frankrijk als het ware met gulsoorten overstroomd, in tegenstelling tot de volgroeide gul, die bij ons kabel jauw wordt genoemd. Hieraan bestaat in Frankrijk eveneens grote behoefte en wan neer de grens nu wordt gesloten, valt zo wel de gul als de kabeljauw onder deze bepaling. DAT HIER eens iets aan moet worden gedaan zal voor een ieder duidelijk zijn, hetgeen volgens Insiders slechts in EEG- verband zal kunnen geschieden. Hierover is reeds voor omstreeks eind januari 1971 een conferentie gepland, waar deze zaak door de Nederlanders aan de orde zal wor den gesteld. Een geluk bjj dit ongeluk is het feit, dat ook de Duitse export veel hin der van deze onvolkomenheid ondervindt. Want de Duitse fileerders zagen vorige week hun afzet naar Frankrijk eveneens geblokkeerd. DE STAKING bij de Italiaanse spoor wegen is inmiddels beëindigd, zodat de scholfilets weer ongelimiteerd naar dit land kunnen worden verzonden. De enige handicap bestaat thans nog uit de geringe aanvoer van platvis waar, ondanks een enkel uitschietend schip, toch een groot tekort aan blijft bestaan. Vandaar dat veel platvis uit overige aanvoerplaatsen wordt weggehaald, zoals Den Helder en Harlin- gen. Ook van de Zuidhollandse en Zeeuw se eilanden komt nogal eens een spoor wagen met schol IJmuiden binnenrollen. VERDER ZOU de rondvis en daarvan zeker de schelvis ruimer mogen worden aangevoerd. Met de wijtingsoorten gaat het iets beter, doch zij moeten worden be schouwd als bijvis van de gullen-kotters. Waarlijk grote hoeveelheden, zoals in an dere jaren, komen nu bijna niet meer voor. Wellicht verandert dit binnenkort weer, omdat zoals bekend, wijting en kabeljauw bij voorkeur op sprot azen. En omdat hier van grote hoeveelheden zijn gesignaleerd, mag dit waarschijnlijk als een gunstig te ken voor de toekomst worden beschouwd. De verwachting is dan ook niet geheel on gerechtvaardigd dat het komende voorjaar vele van de thans naar haring vissende schepen hun activiteiten weer voor de Noord-Nederlandse kust zullen hervatten, evenals dit voorheen geschiedde. INMIDDELS IS voor de kust de garna lenvisserij weer behoorlijk op gang geko men, doordat vele schepen van het hoge noorden tot het verre zuiden in IJmuiden zijn gearriveerd om hier aan deel te ne men. Vandaar dat het al volkomen nor maal is geworden om in IJmuiden schepen aan te treffen met merken als TM, ZK, YE en KL. Ondanks het feit dat de dag vangsten niet bijzonder groot zijn geble ken, worden door deze scheepjes toch wel aantrekkelijke besommingen gemaakt. En wel omdat de prijs voor de flauwe en de zoute garnalen ongeveer vier gulden per kilogram bedraagt. VOORTS IS het deze week nog bekend geworden, dat verschillende schepen de route naar Ierland weer hebben opge zocht. Voor de kust, dus tegen de wal kant wordt hier door de Ierse schepen na melijk wel enige haring gevangen. Boven dien werd vernomen dat ter hoogte van de Scilly-eilanden door enkele Franse traw lers makreel is aangetroffen, waar ook door Scheveningse en Vlaardingse schepen naar werd gevist. Het merendeel van deze makreel bestond echter uit kleine soor ten, hetgeen evenwel niet. behoeft te wor den betreurd omdat de conservenfabri kanten hier altijd nog wel twintig gulden voor willen betalen. Zijn deze visjes echter te lang aan boord dan loopt de kwaliteit teveel terug om nog voor enig doel ge schikt te zijn. Mocht er evenwel grotere makreel worden gevangen, dan zal dit stellig de moeite lonen, want de door im port verkregen makreel brengt nog altijd meer op dan 1,25 per kilogram.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4