KVP, ARP en samen in urgentieprogram Nog geen beslissing over aanwijzing formateur Verdachte van wurgmoord in arrest Weer in 1970 was erg extreem PROTEST GASTARBEIDERS m Jongetje dood door brand CNV -bestuurder bedankt voor ARP Auto twee uit de doden bocht VEEL TE WEINIG ZON Brandkastkraak; buit 14,5 mille AFKEURING KERNWAPENS NIET IN ONTWERP-PROGRAM Pvd A-Gelderland verbreekt contact met DS '70 Eén van de 82 persoonlijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie van Europa. Verkeersongelukken in weekeinde Politie verwijdert hongerstakers van Binnenhof Kamerkandidaten van de VVD Jongeren bezetten tuin van minister Roolvink Drie arrestaties wegens bezit van hasjiesj DROOGTE A scheid EXAMENS MAANDAG 14 DECEMBER 1970 2 Wederkerigheid Uk nu ij GRONINGEN. In de Duitse plaats Oldenburg heeft de politie een 49-jarige chauffeur gearresteerd, die ervan wordt verdacht vorige week een 52-jarige inva lide Groningse barkeeper te hebben ge wurgd. De verdachte heeft een voorlopi ge bekentenis afgelegd. De Nederlandse justitie heeft uitlevering van de verdach te gevraagd. De verdachte heeft toegegeven dat op een parkeerplaats in Groningen een ge vecht heeft plaatsgehad tussen hem en de barkeeper, maar hij ontkent de barkee per te hebben gewurgd. Wel geeft hij toe het slachtoffer van 5.000 te hebben be roofd. Van dit bedrag was bij zijn aan houding nog slechts 200 over. De chauffeur heeft verklaard dat hij de invalide een slag met een gereedschap sleutel op het hoofd heeft gegeven. Deze sleutel heeft de politie inmiddels gevon den. Volgens de verdachte leefde de bar keeper nog toen hij hem in zijn auto ach terliet. Zoals bekend is heeft sectie uitgewezen dat het slachtoffer twee klappen op zijn hoofd heeft gehad en vervolgens is ge wurgd. De verdachte is al eerder wegens geweldpleging met de justitie in aanra king geweest. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT/BREDA De drie grote confessionele partijen, KVP, AR en CHU, hebben zaterdag het gezamenlijke urgentieprogramma voor de komende verkiezingen van de Tweede Kamer goedgekeurd. De op verzoek van de CHU uit het programma verwijderde paragraaf over de aanwijzing van een kabinetsformateur door de Tweede Kamer heeft voor het program ma zijn kracht verloren, omdat de partijraad van de KVP haar fractie in de Tweede Kamer opdracht gaf ernaar te streven dat over deze zaak nog dit parlementaire jaar wordt beslist. Het partijconvent van de ARP besloot zaterdag door het aannemen van een resolutie van de kiescentrale Tilburg zich nog niet uit te spreken over de benoemingsprocedure van de kabinets formateur, maar dit uit te stellen tot het voorjaarsconvent van februari, als de ARP een onderzoek heeft ingesteld naar alle voor- en nadelen van het aanbevelen door de Tweede Kamer van de formateur. Pas toen de stemming hierover al ach ter de rug was, deelde fractieleider mr. Biesheuvel mee, dat een onderzoek dan wel bijzonder snel moet gebeuren, want binnenkort zal in het parlement het ini tiatief-ontwerp van de P.v.d.A., D'66 en P.P.R. worden behandeld, waarin o.m. sprake is van rechtstreeks kiezen van de formateur. Over het urgentieprogram werd bij de A.R.P. weinig gediscussieerd, omdat voorzitter dr. A. Veerman dit vrijwel niet toestand. Wel ontstond er nog een heftige woordenwisseling over een zinsne de van de begeleidingsbrief bij het ur gentieprogram, waarin staat dat een ak koord met andere politieke partijen zo als de P.v.d.A. en de V.V.D., alleen kan geschieden op basis van wederkerigheid. Met name van de zijde van de ARJOS werd erop gewezen, dat dan een mogelij ke samenwerking met de P.v.d.A. van de SAAA**AAAAAAAAAAA/v*AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA*AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA*AAAA*AAAAAAAAAAAA.i (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Het weer dit jaar heeft zich gekenmerkt door uiteenlo pende weertypen, die zich met name voordeden in de eerste helft van het meteorologische jaar (vier volle sei zoenen). De winter was bijzonder hardnekkig. De vorstgrens lag abnor maal vaak boven Nederland, waar door het verschil in vorstdagen tussen Noordoost-Nederland (Eelde met 110 vorstdagen) en Zuidwest-Nederland, (Vlissingen met 41 vorstdagen) bij zonder groot was. De grootste tegen valler dit jaar was het voorjaar, want het werd maar geen lente. In De Bilt moest men 187 dagen (tot 4 mei) wachten alvorens het kwik boven de 15 graden kwam, hetgeen alleen in de lente van 1917 en 198 dagen werd overtroffen. De late lente was dan ook in de natuur duidelijk merkbaar. Bo men en bloemen kwamen laat in bloei. Pas in de eerste week van mei werd het voelbaar lente. Al was de winter niet streng, hij was wel zeer langdurig. Alle drie win termaanden gaven een beneden nor male temperatuur te zien. De laagste temperatuur werd op 19 februari in Dedemsvaart gemeten, te weten -15.8 graden. Het was een recordwinter voor wat betreft het aantal dagen met gladde wegen met als gevolg een grote schaarste aan zout en pekel, van welk product in geen enkele winter daar voor zoveel werd verbruikt. Hoezeer de lente echter de grote boosdoener is. blijkt wel uit het feit dat in maart het kwik in De Bilt niet hoger steeg dan 1.5 graden, hetgeen na 1887 niet meer was voorgekomen. Op 6 april sneeuwde het in de noorde lijke provincies vijftien uur achtereen wat eveneens extreem is. Van 11 no vember tot 17 april bleef de tempera tuur in De Bilt beneden 2 graden. Nemen wij daarbij het tekort aan zon van vrijwel 100 uur over maart en april, dan blijkt wel dat 1970 de lente helemaal heeft vergeten. Na de volop zomerse, droge en zon nige junimaand deden zich geen ex tremen meer voor. De droogte, die midden mei was begonnen duurde plaatselijk meer dan zes weken. Op Walcheren bleef het tot 23 juni (38 dagen!) droog, hetgeen na 1939 met 38 dagen niet meer zo lang geduurd had. In Den Helder gaven mei en juni sa- Os 21 millimeter) regen), het record staat op 18 mm. Juni was behalve droog ook zeer zonnig. In De Bilt na melijk 52 uur zon meer dan normaal. Ook noteerde De Bilt in juni 14 zo merse dagen boven 25 graden. Juli gaf een inzinking te zien, maar augus tus was daarentegen droog en zon nig. Deze herfst was weliswaar te nat, maar oktober en november waren toch zacht. Bijzonder waren de vele stormdepressies in de eerste helft van november en het feit dat vóór 1 de cember de temperatuur in De Bilt niet onder het vriespunt was gedaald. Dat is in de laatste 20 jaar nog niet voor gekomen. A! met al: 1970 was een te koud jaar. En te koude jaren hebben we nu al elf jaar achter elkaar ge had. In totaal telde De Bilt 88 uur zon te weinig. baan is, omdat de P.v.d.A. zelf geen kans zal zien haar anti-K.V.P.-resolutie n te trekken. „De wederkerigheid hoort erin", meende voorzitter dr. Veerman. ,Dat geeft duidelijkheid aan de kiezer, want bij een eenzijdige verklaring weet de kiezer helemaal niet meer waar hij aan toe is". Ook C.H.-voorzitter prof. Van Hulst gaf niemand de kans met amendementen op het urgentieprogram te kosaen. Namens de CHJO, de jongerenorganisatie van de CHU, probeerde voorzitter Boersma nog wel dat in de tekst komt te staan „de discriminatie van de homofiele me demens moet worden opgeheven" inplaats van „de homofiel moet als medemens worden gerespecteerd", maar daar wil de de rest van de vergadering niets van weten. De K.V.P.-partijraad had in Breda wei nig moeite met het urgentieprogramma. In grote trekken was men het ermee eens maar toch werden op tal van details nog veranderingen voorgesteld. Partijvoorzit ter Van der Stee schipperde handig door het honderdtal punten van detailcritiek heen door de verzekering te geven dat de stuurgroep alle zaken nog eens duidelijk zal overzien voordat op 5 januari de de finitieve tekst zal worden vastgesteld. Hij kreeg machtiging om de zaak dan ver der door het partijbestuur te laten be slissen. Voorts werd besloten dat programma vergelijking in het kader van een groot regeerakkoord (dus de drie confessionele met een of meer andere partijen) zo pu bliek mogelijk zal geschieden en in elk geval in een openbare vergadering van het partijbestuur zal worden bediscus sieerd. Fractievoorzitter Schmeltzer nam za terdag afscheid als fractievoorzitter. Hij zal na de verkiezingen niet in de Twee de Kamer terugkeren. Hij werd gehul digd door partijvoorzitter Van der Stee. De partijraad bracht hem staande een ovatie. Z/ LOOSDUINEN. Een felle brand heeft zaterdag in korte tijd de woning van de familie Langeveld verwoest. De 2-jarige Boeltje Langeveld is hierbij om het le ven gekomen. De andere drie kinderen van het gezin waren tijdig gevlucht of gered. De brand is in afwezigheid van de ouders ontstaan toen een van de kin deren de kerstboom aanstak. De 47-jarige I. Cappon is in zijn woon plaats Heinkenszand om het leven geko men toen hij met zijn auto zijn garage binnenreed, waarna deze ontplofte. Ver moedelijk was lp-gas uit de tank van zijn auto ontsnapt. De muren van de garage stortten in. Het dak viel op de auto. De man was op slag dood. Door nog onbekende oorzaak is zater dag een kapitale landbouwschuur in Her- kingen afgebrand. De schade wordt ge schat op 100.000 gulden. In hotel William in Hoogerheide heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand gewoed. Het vuur, dat door nog onbeken de oorzaak in de bar ontstond, heeft aan het interieur een schade van 20.000 gul den aangericht. De brand werd ontdekt door een voorbijganger, die de exploi tant van het hotel en de drie gasten waarschuwde. Zij slaagden erin de vlam men grotendeels te doven voordat de brandweer arriveerde. DEN HAAG. Door middel van explo sieven hebben inbrekers in het weekeinde de brankast geforceerd in het postkantoor aan de Rijnstraat in Den Haag. Uit de brandkast namen zij f 14.500,mee. Zij waren het postkantoor binnengekomen door een ruit te verbreken. Zaterdagmiddag hebben inbrekers bij afwezigheid van de bewoners een flat in Den Haag doorzocht. Zij namen kleding, sieraden en twee bontmantels mee met een gezamenlijke waarde van 17.000, Ongeveer duizend buitenlandse werknemers demonstreerden zater dag in Amsterdam, hingen een krans aan het uitgebrande gastarbeiders pension aan de Amstelstraat en vaar digden een delegatie af naar burge meester Samkalden. „Helpt u ons bij het opsporen van illegale pensions, opdat rampen zoals in de Amstel straat, waar negen mannen omkwa men. in de toekomst kunnen worden voorkomen"zei de burgemeester tot hen. De werkgroep DAR, die voor de sociale en culturele begeleiding van de gastarbeiders in Amsterdam wil zorgen, had de demonstratieve op tocht op touw gezet. Zij verlangt betere huisvesting voor de buiten landse werknemers. Het gemeentebestuur heeft toege zegd dat zij een onderzoek instelt om illegale pensions op te sporen, waar na deze kunnen worden opgeruimd öf kunnen worden aangepast aan strenge veiligheidseisen. Ook hielden Spaanse gastarbeiders een demonstratie. Ongeveer veertig mannen en vrouwen betrokken zon dag de wacht bij het Rijksmuseum, waar een tentoonstelling wordt ge houden van de Spaanse schilder Goya. De betogers verkondigden op borden hun afkeuring over de doodstraffen die bij het proces in Burgos zijn ge- eist tegen enkele Baskische nationa listen. In de tijd van Goya kwamen dezelfde wreedheden voor als nu in Burgos, zei de voorzitter van de Nederlandse afdeling van de Spaanse Socialistische Partij. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. De vice-voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer A. Borstlap heeft zaterdag zijn lid maatschap van de A.R.P. opgezegd, na dat het partijconvent van de A.R.P. de defensieparagraaf voor het ontwerp-pro- gram had geaccepteerd. De heer Borst lap verklaarde diep teleurgesteld te zijn door het verwerpen van enkele amende menten welke waren ingediend door de kiescentrales Amsterdam, Den Haag, Groningen en Leiden, waarin over het al- (Van onze correspondent) ARNHEM De P.v.d.A.-fractie in de Provinciale Staten van Gelderland moet het contact met DS'70 verbreken. De houding van DS'70 in de Tweede Kamer, vooral ten aanzien van het minimumloon en de ontwikkelingshulp, wordt als reden aangevoerd. Deze beslissing is zaterdag genomen op de jaarvergadering van het gewest Gelderland van de P.v.d.A. Er was veel critiek op het feit dat de Gelderse sta tenleden van de P.v.d.A. zonder overleg met het gewestelijk bestuur hadden be sloten samen te werken met het uit de partij getreden statenlid mevrouw T. Keuning Berends van DS'70. Over het verbreken van het contact met DS'70 zal nog overleg worden ge pleegd met de P P.R AMSTERDAM Geslaagd voor kandi daatsexamen Duits A. Krijgsman, Haarlem. Doctoraal biologie J. C. M. den Nijs, Haar lem. ADVERTENTIE De Jaguar XJ6. Wis meent dat geld niet gelukkig maakt zou dezer dagen eens moeten binnenstappen in wat wij noemen „the private world of the Jaguar XJ6". Bij de prijs inbegrepen: de technische know-how die British Leyland in al z'n auto's stopt-van Jaguar tot Rover, van Triumph tot MG. British Leyland Nederland, Gouda !se. Austin-Jaguar-Triumph-Leyland-MG-Morris-Rover gemeen het gebruik van massavernieti gingswapens en in het bijzonder van kernwapens wordt afgekeurd. Prof. Ver- kujjl, die al eerder had gedreigd de A.R.P. te zullen verlaten als deze afkeu ring niet wordt verwerkt in het verkie zingsprogram, deelde zaterdag echter mee, dat hij over deze stap nog wil na denken. Ook ds. IJ. van Veen uit Am stelveen verklaarde zich nog te willen beraden, maar in elk geval bij de ko mende verkiezingen zijn stem niet te zullen uitbrengen op de A.R.P. Een amendement van de heer Volten uit Leiden, waarin gevraagd wordt dat Nederland er bij de NAVO op zal aan dringen niet de verantwoordelijkheid te nemen voor het ontstaan van een atoom oorlog en daarom ervan zal afzien als eerste kernwapens te gebruiken, vond de heer Borstlap wel het minimum dat hij had kunnen accepteren. Het werd ver worpen met 85 tegen 54 stemmen. Prof. Verkuijl en ds. Van Veen waren juist door uitslag van deze stemming er niet meer van overtuigd dat het lidmaat schap van de A.R.P. zinloos is. Beide theologen zeiden dat het aantal mede standers duidelijk was toegenomen, het geen wel eens zou kunnen betekenen dat er binnen enkele jaren een meerderheid gevonden kan worden voor hun opvattin gen. De voorzitter van de Anti-Revolutionai re Jongerenorganisatie, G. van Dongen, die op veel punten wijzigingen had wil len zien doorgevoerd, verklaarde dat de studie en de inbreng van de ARJOS niet is gehonoreerd. Mr. Biesheuvel de fractieleider van de A.R.P. in de Tweede Kamer, had ook bezwaren tegen het defensie-rapport, maar hij ging er wel mee akkoord om dat het een compromis is van veel ver schillende meningen in zijn partij. Over het uittreden van de heer Borst'ap zei hij: „In zware zaken moet men niet overijld handelen". BAKEL Bjj een verkeersongeluk in Bakel zijn zaterdagavond twee mensen om het leven gekomen. Een personen auto vloog uit de bocht en botste tegen een betonnen paal en ver volgens tegen een boom. De bestuurder, de 61-jarige C. H. J. C. de Groot en een tweede inzittende, de 58-jarige H. J. van den Baar, beiden uit Helmond, verloren het leven. DEN HAAG De 30-jarige mevr. G. E. Burne-van der Wijsth uit Den Haag is zondagochtend bij een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven geko men. De auto, waarin zij met haar man zat, slipte op de tramrails en reed tegen een lichtmast. De vrouw overleed ter plaatse. Haar man, die de auto bestuurde, liep geen verwondingen op. ZUlDWOLDE De 26-jarige B. Hartholt uit Balkbrug is in de nacht van zaterdag op zondag verongelukt toen hij met zijn auto tegen een boom reed en er werd uitgeslingerd. BRUSSEL De 22-jarige Bernard Jaspers uit Harenkarspel is in het afgelopen weekeinde in België, nabij Lochristi, om het leven gekomen. Hij ramde met de door hem bestuurde auto zes bomen. APPINGEDAM Een 22-jarige inwoner uit Niewolda is zaterdagavond omgeko men toen zijn auto frontaal werd aan gereden door een linksrijdende wagen. De bestuurder van deze laatste wagen, een 43-jarige inwoner uit Delfzijl, die het ongeluk met zijn auto veroorzaakte, zou volgens de politie onder invloed zijn geweest. AMSTERDAM In de nacht van vrijdag (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Twintig met karabij nen bewapende politiemannen hebben zondagochtend een einde gemaakt aan de hongerstaking van Zuidmolukkers op het Binnenhof in Den Haag. Vier honger stakers, die op het Binnenhof verbleven, werden per ambulance naar het zieken huis gebracht, zeven sympathisanten wer den per overvalwagen naar het politie bureau getransporteerd. Nadat de hongerstakers in het zieken huis waren onderzocht en hun gezond heidstoestand in orde werden bevonden konden zij naar huis gaan. De arrestan ten werden, nadat proces-verbaal was op gemaakt, vrijgelaten. De politie was tot actie overgegaan nadat aan haar bevel zich te verwijderen geen gevolg was ge geven. Tegen de hongerstakers is geen proces-verbaal opgemaakt. In de Haagse binnenstad heeft de po litie acht demonstranten gearresteerd die betoogden voor een onafhankelijke Repu bliek der Zuid-Molukken. De betogers hadden geen demonstratie-vergunning. De betogers droegen leuzen mee waarop de vrijlating van de 33 Zuidmolukkers werd geëist die in augustus de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Was senaar hadden bezet. Een divisie van 900 man koninklijke marechaussee, zestien pantservoertuigen, waterkanonnen en naar schatting duizend man politie zijn ingezet om eventuele on geregeldheden rond het proces tegen de 33 van Wassenaar, dat vandaag is be gonnen, in de kiem te smoren. op zaterdag heeft bij een gecompliceerd ongeluk op de Haarlemmerweg in Am sterdam nabij het Coentunnelviaduct, één inzittende van een der vier betrokken auto's, mevr. Cora F. Veldhuijzen, het leven verloren. Twee auto's reden van Haarlem richting Amsterdam hielden een „autorace". Nabij het viaduct slipte een der wagens, reed tegen een lichtmast en kwam twintig meter verder tot stil stand. Twee inzittenden werden uit één der auto's geslingerd, onder wie de later overleden vrouw. Een achterop komende wagen trachtte het ongeluk te ontwijken, week uit en kwam op de andere weg helft in botsing met een tegenligger. Na deze aanrijding is de wagen zonder te stoppen doorgereden. MAARSSEN. Bij een autobotsing is de 18-jarige Elizabeth M. Weber uR Amsterdam dodelijk gewond. UTRECHT De verkiezingsraad van de WD heeft zaterdag de voorlopige kandi datenlijst voor de Tweede-Kamerverkie zing opgesteld. Mr. Geertsema is lijstaan voerder voor het gehele land. Op de plaat sen 2 tot en met 13 zullen 12 kandidaten worden gesteld, die per kieskring in wis selende volgorde op de lijsten kunnen wor den geplaatst. De volgorde zal door de kieskringen worden bepaald. Op de plaatsen 2 tot en met 13 komen: mr. dr. C. Berkhouwer, dr. K. van Dijk, drs. T. H. Joekes, mej. mr. A. Kappeyne van de Coppelo, mr. H. E. Koning, H. de Koster, mr. F. Portheine, mr. J. S. Riet kerk, ir. D. S. Tuinman, mevrouw mr. E. Veder-Smit, H. J. L. Vonhoff en H. Wiegel. De eindbeslissing over de kandidaten lijsten worden op 23 januari genomen door de algemeen vergadering van de VVD. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Een groep van honderd leden van de Katholieke Werkende Jeugd, op de terugweg van een congres in Beek bergen, heeft zondagmiddag een half uur lang de tuin van minister Roolvink in Hil versum bezet gehouden. De minister en zijn gezin waren niet thuis. De KWJ-jon- geren protesteerden tegen de loonmaat regel van de regering. Zonder moeilijkheden slaagde de politie erin de jongeren ertoe te bewegen de tuin te verlaten. Zij lieten een protestbrief op de deur van de woning achter. HARDERWIJK Een party van 1,1 kilo verdovende middelen, vermoedelijk ha sjiesj, is door de gemeentepolitie van Har derwijk zondag in beslag genomen. De party werd in een auto aangetroffen, waar in zich drie personen bevonden, een 24- jarige Australiër, diens 23-jarige landge noot en een 21-jarig meisje uit Amsterdam. Het drietal is ingesloten De politie had van Interpol de tip ont vangen dat uit Marokko of Tunesië via Duitsland een partij verdovende midde' in Harderwijk zou zijn gearriveerd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2