Betoging werd succes voor politie „aktion widerstand IN BONN GEÏSOLEERD Nixon keert zich tegen rapport- Seranton m I 1 m Cernik uit de partij gestoten Britse stroomcrisis nog niet opgelost Ontvoerders van Bucher: „Onvoldoende garanties' Militairen ontevreden over krijgsraad In Spanje groeit het verzet tegen proces in Burgos Studenten in Saigon stellen ultimatum Mars legen imperialisme Weer zuiveringen in Praag NOODTOESTAND AFGEKONDIGD Dode in Milaan tijdens betoging Betoging in Bern tegen proces in Burgos FORESTERS ramm MAANDAG 14 DECEMBER 1970 Kermisterrein Over onrust op universiteiten Bruinhemden m 'nÈteM Leger Montserrat Schuldigen aan moord op kinderen berechten (Van onze redacteur in Bonn) BONN Wat het hoogtepunt had moeten worden in het korte hestaan van de „Aktion Widerstand" (de organisatie van fanatieke, extreem rechtse tegenstanders van Willy Brandt) is zaterdag uitgelopen op een klinkende overwinning voor de politie. In Bonn hield de „Aktion", snel berucht ge worden door de demonstraties in Würzburg en Essen, met leuzen als „Brandt tegen de muur", haar grote protestbetoging tegen het vorige week ondertekende verdrag met Polen. In de loop van de week had de politie in Bonn de betoging,-waarvoor de orga nisatoren zeker tienduizend gelijkgezin de fanatici verwachtte, verboden. De naar de rechtbank gesnelde „Aktion" werd echter door de rechter in het ge lijk gesteld, aangezien ze als organisa tie niet is verboden en dus demonstratie- recht geniet. Hetzelfde was een week eerder in Essen gebeurd. De reactie van de overheid hierop was een voorbeeld voor alle andere gemeen ten die in de komende weken op het ac tieprogramma staan. De „Aktion" kreeg voor haar demonstratie een kermisterrein toegewezen, weliswaar in de gemeente Bonn, maar in het afgelegen dorpje Pützchen aan de andere kant van de Rijn. Daar was in een royale cirkel een zware prikkeldraad versperring aange bracht, waarbinnen nog eens een kordon van met gemuilkorfde honden uitgeruste politiemannen had postgevat. En in het centrum van dat geheel konden de rechtse extremisten hun gang gaan. Vermoedelijk was de pret er voor ve len al af, voordat het grote gebeuren plaatsgreep, aangezien leuzen als „Fegt ihn weg den roten dreck" streng verbo den waren en nogal zoetsappig met gro te letters „w" moest worden gedemon streerd. Hoogstens duizend van de tien duizend verwachte activisten kwamen in derdaad naar Pützchen, verre in de min derheid tegenover de 2500 politieman nen en ongelooflijk nietig naast de mas- van vele duizenden met luidsprekers uitgeruste tegen-demonstranten (oproe pen daartoe waren door de S.P.D. en de vakbeweging D. G. B. gedaan). De overheid in Bonn en in Noordrijn- land-Westfalen had zich op een kracht meting voorbereid. In Bonn werd een po- litietroep van 4000 man achter de hand gehouden, alle „strategische punten" in het centrum van de stad waren bezet om een eventueel uitbreken van de „Wider- standers" naar het centrum te kunnen opvangen. Minister van Binnenlandse WASHINGTON, (AFP). President Nixon heeft zaterdag de conclusies ver worpen zoals die zijn neergelegd in een rapport van de commissie die belast was met een onderzoek naar de oorzaak van onrust op de universiteiten, eerder dit jaar. In een brief aan de voorzitter van de commissie, William Scranton, keert Ni xon zich vooral tegen de passage in het rapport waarin hem de grootste verant woordelijkheid op de schouders wordt ge legd voor „het leiderschap" van de Ame rikaanse maatschappij. Het morele leider schap berust niet alleen bij de president, aldus Nixon, volgens wie er duizenden zijn van wie de bevolking leiding ver wacht. „De verantwoordelijkheid voor versto ring van de rust op een campus van de universiteit rust geheel op de schouders van de verstoorders- en diegenen onder de ouderen in de faculteit en de maat schappijen in het algemeen die versto ring aanmoedigen of vergoelijken". Nixon legt er de nadruk op dat de stu denten, die zijn felste kritici zijn geweest over de Vietnamese politiek, slechts vier percent van de bevolking uitmaken. Degenen die in de oppositie zijn tegen de buitenlandse of de binnenlandse poli tiek van een president, hebben het recht deze oppositie met alle wettelijke midde len binnen een democratisch systeem kenbaar te maken, maar geen minder' heid, hoe verenigd, hoe luidruchtig, of hoe gearticuleerd ook, heeft het veto-recht over een besluit van een president om te doen waarvan hij denkt dat het goed is in het belang van het land". Zake Genscher, die in een helikopter boven het geheel zweefde, heeft echter zijn troepenmacht in de overvalwagens kunnen houden. De nederlaag van de extremisten is niet zonder betekenis, omdat de afgelo pen weken is gevreesd dat, na het inzak ken van Von Thadden's N.P.D. de neo nazi's in de „Aktion Widerstand" een nieuwe en nog militantere uitlaatklep zou den vinden. Aan ongure verschijningen, waaronder met kruisriemen uitgedoste bruinhemden, ontbrak het zaterdag niet, maar in plaats van het „Hangt de ver rader op" (en het afbeelden van de voor Brandt en Scheel bestemde galg) droegen zij braaf het bordje met hun „W". De grootste meevaller was hun geringe op komst, die erop zou kunnen duiden dat de „Aktion Widerstand" niet meer is dan een stuiptrekking van de al opgegeven N.P.D. Ongeveer drieduizend demonstranten hielden zaterdagavond in West-Berlijn een mars tegen het Amerikaanse imperialisme. Zij betuigden tevens hun soli dariteit met de volken van Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Op het spandoek staat „weg met de imperialisten en hun handlangers". ''A''.:-> Leden van de Aktion Widerstand" met hun W-vlaggen demonstreren in buitenwijken van Bonn tegen de Oost-politiek van bondskanselier Wil ly Brandt. De extreem rechtse be togers kregen maar weinig van hun aanhangers naar de hoofdstad van de Bondsrepubliek. PRAAG (DPA). Het Centrale Comi té van de Tsjechoslowaakse Communisti sche Partij heeft op zijn vrijdag beëindig de tweedaagse voltallige vergadering een aantal wijzigingen aangebracht in de lei ding. In de resolutie, die gisteren is gepubliceerd, staat dat oud-premier Oldrich Cernik uit de partij is gestoten. De voormalige secretaris van het Cen trale Comité, Frantisek Pene, die is af gezet als voorzitter van de landbouwcom- missie, heeft niet nader genoemde an dere werkzaamheden gekregen. Tot secre taris van het Centrale Comité is nu be noemd de oud-hoofd-redacteur van „Rude Pravo", Oldrich Svestka: Het Centrale Comité heeft voorts het verslag van het presidium over de toe komstige voornaamste taken van de par tij, dat door partijleider Gustav Husak was ingediend, en het verslag over de crisis in de partij na de 13de partijver gadering, goedgekeurd. Uitdrukkelijk werd vastgesteld dat de doeleinden van de partij bij het uitwisse len van de partijboeken nu zijn bereikt. Tenslotte zijn de resultaten van de top conferentie van de zeven Warschaupakt- landen, die op 2 december in Oost-Ber- lijn is gehouden, aanvaard, aldus de conferentie. LONDEN (Reuter). De Britse mi nister voor de werkgelegenheid, Robert Carr, is er gisteravond niet in geslaagd het conflict in de elektriciteitsbedrijven nader tot een oplossing te brengen. Hij sprak gedurende zeven uur met verte genwoordigers van de vakbonden en van de elektriciteitsraad, waarin de werkge vers zijn verenigd. TeVoren hadden werkgevers en werkne mers afgesproken, dat zij om de instel ling van een commsisie van onderzoek zouden vragen met een overeengekomen samenstelling en met omschreven be voegdheden. Deze commissie zou de loon eisen van het elektriciteitspersoneel moe ten onderzoeken. De vakbonden die een loonsverhoging van 2 percent eisen, verklaarden zich be reid hun langzaam-aan-actie te staken, als genoemde commissie wordt ingesteld. Volgens goed ingelichte kringen probeert minister Carr de vakbonden te bewegen, hun actie te beëindigen zonder er op te staan dat de commissie zich uitsluitend met hun looneisen bezig houdt. Naar ver-, luidt wil de regering dat de commissie deze eisen in ruimer verband beziet en bijvoorbeeld ook rekening houdt met het inflatieprobleem. Met het oog op de stiptheidsactie van het 12.000 man tellende elektriciteitsper soneel is zaterdagmiddag de noodtoestand afgekondigd. Het is daarbij verboden elektriciteit te gebruiken voor reclame doeleinden, etalageverlichting en schijn' werpers, op straffe van drie maanden ge vangenis en/of een boete van 100 pond (860 gulden). De maatregelen zullen vandaag aan het parlement worden voorgelegd en, mits aanvaard, 28 dagen van kracht blij ven. MILAAN, (Reuter). In Milaan is za terdagavond een 22-jarige student over leden na hevige straatgevechten tussen de monstranten en de politie in het centrum van de Italiaanse stad. De officier van justitie wilde niet zeggen of de jongeman tijdens de gevechten was gestorven, maar volgens mededemonstran ten werd hij cp het hoofd getroffen, mo gelijk met de kolf van een geweer. De politie gebruikte, behalve slagwapens, ook traangas om de vijfhonderd demon stranten uiteen te jagen. Zij hielden een betoging ter herdenking van de bomex plosie vorig jaar op 12 december bij een bank in Milaan als gevolg waarvan ze ventien mensen omkwamen en 90 gewond raakten. ADVERTENTIE Is het wel beter te geven aan te ontvangen? Bij „DE FORESTERS" Is het tegendeel waar gebleken: De gevers blijken namelijk de grote ontvangers te zijn, ze kregen het gevoel hun mens-zijn een beetje te hebben overgebracht waar dat nodig was, uiteindelijk waren zij dus de ontvangers van het allerhoogste n.l. dankbaarheid. Foresterhuis Sarphatistraat 8-10 Amsterdam - Tel. 236364 RIO DE JANEIRO. (AFP). De ont voerders van de Zwitserse ambassadeur in Brazilië, Bucher, hebben een commu niqué uitgegeven dat ondertekend was door de ambassadeur. Daarin zeggen zij nooit lijsten van gevangenen te hebben verzonden en beschuldigen zij de Brazi liaanse regering er van, onvoldoende ga ranties te hebben gegeven. Het communiqué werd gistermiddag in een café in Rio de Janeiro aangetroffen nadat het blad „O Globo" in een ano niem telefoongesprek van deze plaats op de hoogte was gesteld. De ontvoerders zeggen dat de ambas sades van Chili, Mexico en Algerije niet door de politieke politie zijn benaderd, „wat bewijst dat de regering niet van plan is die gevangenen naar het buiten land te laten gaan". In Rio wordt aangenomen dat de Bra ziliaanse politie zal proberen de ont voerde Zwitserse ambassadeur Giovanni Bucher met geweld te bevrijden. Politie ke kringen leiden dat af uit een mede deling van de politie dat, gezien het uit blijven van berichten van de ontvoer ders tot een reeks maatregelen is beslo ten om hem zo snel mogelijk te bevrij den. De politie vraagt de bevolking om „hulp en begrip". (Van onze redacteur in Barcelona) BARCELONA De zitting van de krijgsraad van Burgos zaait steeds meer onrust en onenigheid in Spanje. Niet alleen het leven van Baskische separatisten en dat van de ontvoerde Westduitse consul, maar ook de toekomstige samenhang van het Franco regime staan op het spel. De reacties op de krijgsraad zijn de proporties van het pro bleem van het separatisme al lang voorbij gestreefd. Niet alleen onder aanhangers van het Baskische nationalisme of onder de georganiseerde oppositie (arbeiders en studenten) bereiken de gemoederen een hoogtepunt, maar de onrust is ook tot andere sectoren doorgedrongen. Zo werd in Madrid bekend dat er on der Spanje's hoge militairen ontevreden heid over de krijgsraad en haar gevol gen heerst. Dit kwam aan het licht door dat de tekst „uitlekte" van een brief van generaal Rafael Garcia Valino aan generaal Tomas Garcia Rebull. De eers te, al gepensioneerd, was kapitein-gene raal van Madrid in 1963 toen het laatste politieke monsterproces voor een Spaan se krijgsraad plaatsvond waarbij een doodstraf werd geëist. Generaal Garcia Valino bevestigde in dertijd het doodvonnis tegen de commu nistenleider Julian Grimau, die inder daad werd gefusilleerd. Dit veroorzaak te heftige reacties in binnen- en buiten land en leidde zelfs tot ontevredenheid binnen de strijdkrachten. Nu schreef hij aan generaal Garcia Rebull, kapitein-ge neraal van Burgos die dus de vonnissen van de huidige krijgsraad zal moeten bevestigen, om hem te waarschuwen niet dezelfde vergissing te begaan. Het leger is niet de aangewezen instel ling om de vuile was van de politiek te doen, daar heeft de staat haar recht banken voor, zo legde de 72-jarige gene raal Garcia Valino aan zijn jongere col lega uit: het leger is tè belangrijk voor Spanje's toekomst om zich te lenen tot dit soort gebeurtenissen, die hoe dan ook zijn prestige onder het volk niet verster ken. Het feit dat de brief van de oude ge neraal is uit gelekt, is een teken aan de wand. Een andere belangwekkende ge beurtenis is dat een vroegere medewer ker van generaal Garcia Valino, gene raal Manuel Diez Alegria, die nu de sleu- telpost van chef van de generale staf be kleedt, verleden week een mysterieus be zoek aan Brussel bracht. Hij hield onder andere besprekingen met de comman dant van de NAVO, de Amerikaanse ge neraal Goodpaster, en zat met hem aan op een gala-diner in de Spaanse ambas sade. Ook in een ander opzicht heeft de krijgsraad van Burgos tot gebeurtenissen geleid die de proporties van het proces tegen de zestien separatisten te buiten gaan. Op de „heilige berg" van Catalo- nië, Montserrat, het godsdienstig, cultu reel en soms ook wel politiek centrum van de Catalanen, verzamelden zich za terdagmiddag een driehonderdtal van de meest vooraanstaande persoonlijkheden uit deze streek. Wereldberoemde schilders zoals Miro en Tapies, samen met andere schilders, schrijvers, regisseurs, hoogleraren, zan gers en soortgelijke intellectuelen die of in heel Spanje of tenminste in Catalonië een groot prestige genieten, kwamen bij een in een „permanente vergadering" Om vier uur vannacht schortten de vak bondsvertegenwoordigers, die na het ge sprek met minister Carr afzonderlijk be raadslaagden, hun overleg op tot elf uur in de morgen. Zij verklaarden dat zij niet akkoord konden gaan met enige wensen van de minister ten aanzien van het ka der waarin genoemde commissie haar on derzoek zou moeten doen. De elektriciteitsraad waarschuwde het publiek, dat er rekening moet wordenge- gehouden met meer stagnatie in de stroomvoorziening. SAIGON (AFP) De studenten in Saigon hebben besloten met ingang van vanavond alle Amerikaanse en Koreaanse militairen die zich in uniform in de stad bevinden aan te vallen „als de autoriteiten de schuldigen aan de moorden op drie scholieren niet aan de Zuidvietnamese jus titie overdragen"- Dit heeft een woord voerder van de unie van studenten giste ren bekendgemaakt. De studenten hadden donderdag reeds het eerste ultimatum van 48 uur aan de Amerikaanse autoriteiten gesteld. Bij het niet opvolgen van het ultimatum zou „een sta-dsguerilla worden ontketend". Een eer ste protestdemonstratie zaterdagavond moest de dreiging van hun standpunt nog eens extra kracht bijzetten. Er deden zich toen heftige botsingen met de ordetroepen voor waarbij traangasgranaten en molo- tov-cocktails over en weer door de lucht vlogen. Toen het eerste ultimatum zonder antwoord bleef stelden de studenten za terdag het tweede, eveneens voor een pe riode van 48 uur. BERN (AFP) Een stuk of tien Span jaarden hebben in het weekeinde het ar beidsbureau van de Spaanse ambassade in Bern bezet als protest tegen het proces in Burgos. In de omgeving heeft de politie traangas gebruikt om duizenden betogers te ver spreiden die zich naar de Spaanse ambas sade begaven. De betoging liep later uit op een gevecht van duizenden demonstranten en de politie, die traangas en waterkanonnen gebruikte. Enkele betogers braken de straat open om stenen te gooien naar de politie en het am bassadeterrein. Anderen bezetten een kerk en luidden voortdurend de klok. GENERAAL FRANCO om in het openbaar hun houding tegen over de zitting van de krijgsraad te be spreken. De politie, die zonder uitzonderlijke kerkelijke toestemming geen enkele macht heeft in de kerkelijke enclave van Montserrat, solot op zondagmiddag de toegangswegen tot de „heilige berg" af Zowel de bedoelingen van de driehonderd intellectuelen als de plannen van de po litie blijven voorlopig onduidelijk. Ereburger. Bondskanselier Willy Brandt is ereburger van de stad Berlijn geworden. Voor hem viel die eer te beurt aan on dermeer Bismarck, Hindenburg, Konrad Adenauer en Tsaar Nicolaas I van Rus land. Ontvoering. Acht gewapende mannen heb ben de 65-jarige landeigenaar Mario Ma- reu uit zijn huis in Sardinië ontvoerd. Zijn vrouw en vier bedienden werden gebonden en geblinddoekt achtergelaten. Kosmos-385. De Sovjet-Unie heeft de Kosmos 385 gelanceerd, aldus heeft het Russische persbureau Tass meegedeeld.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3