Hervormde gemeente huldigde zilveren ds. L. Brink Geslaagd proefwerk van regisseur Fred van Deth Lievelingsdieren van kinderen Plezierige blijspelavond bij „Het Voetlicht' Man tussen twee wagons bekneld Stookolie op Scheldeoevers „POLLY PERKINS" Diefstal van wasgoed Als een herder temidden van zijn schapen I ZACHTJES MET DE DEUREN" Dode bij ongeluk in Uitgeest Autobestuurder spoorloos na zware botsing Inbraak in twee gebouwen Kerkelijke viering ambtsjubileum H. Nielen Keuring tijdens jubileumexpositie Rijmonders in regionale teamrit Bioscoopportier beroofd van tien mille MAANDAG 14 DECEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 5 Veel geschenken Auto over de kop Flinke ravage Inbraak bij garage: buit 625,- en radio TALENT HULDIGING 99 VELSEN Dank zij onze amateur toneelspelers schijnt, behalve de mal lotige „Tante van Charley", nu ook de charmante weduwe „Polly Perkins" zo langzamerhand de onsterfelijkheid te zijn beschoren. Dit oude parade paardje moet immers reeds zo on geveer een halve eeuw over de plan ken hebben rondgedarteld en onge twijfeld zullen daardoor talloze ac trices, die zich inmiddels berustend in het emplooi van de bezadigde moederrol hebben geschikt, tussen haar toneelsouvenirs nog een ver geeld programma bewaren, waarop in de rolverdeling achter Polly Perkins haar meisjesnaam staat vermeld. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Een bewoonster van de An- dromedastraat heeft bij de Velsense poli tie aangifte gedaan van diefstal van was goed van de lijn. ff ft (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In een overvolle Engel- munduskerk in Velsen-Zuid heeft de Her vormde gemeente de zilveren predikant ds. L. Brink een onvergetelijk weekeinde be reid. Zaterdagmiddag werd de predikant een receptie aangeboden, zondagmorgen was hij het middelpunt van een feestelijke kerkdienst, welke een liturgisch karakter droeg en mede werd bijgewoond door de wethouders J. G. Kolkman en C. Ocke- loen, alsmede door predikanten uit om liggende gemeenten. Bij het binnentreden van het kerkge bouw werden de jubilerende predikant en zijn echtgenote door het zangkoor toege zongen met „Hoe zal ik U ontvangen". Ds. Brink, die in deze dienst voor ging hield zijn predikatie naar aanleiding van 1 Co- rinthiërs 4 vers 1: „Zo moet men ons be schouwen, als dienaars van Christus, aan wie het beheer van de geheimnissen Gods is toevertrouwd". In zijn preek liet de predikant uitkomen, dat hij veel dank ver schuldigd is aan kerkeraad en gemeente, met name voor het samenspel. Na de dienst sprak ouderling H. Mooi uit naam van de kerkeraad en de gehele ker kelijke gemeente. Als een van de verdien sten van ds. Brink noemde deze spreker het feit, dat de predikant de gemeente levendig weet te houden. De bijbelkringen, de catechesatie, het ziekenbezoek zijn alle zaken, die ds. Brink karakteriseren. Moge men huisbezoek ouderwets achten, bij do minee Brink hoort het. Bovendien weet hij de jeugd tot zich te trekken; het bewijs daarvan wordt ge leverd door de twee jeugd-ouderlingen in de kerkeraad. Daarnaast heeft ds. Brink veel belangstelling voor de kerkelijke vraagstukken. „Predikant zijn is geen be roep uitoefenen, maar een roeping Gods nastreven" aldus de heer Mooi, die er op wees, dat als de gemeente stil staat bij het 25-jarig predikantschap van ds. Brink, dit geschiedt uit erkentelijkheid voor wat vaak een ondankbare taak lijkt. Wethouder J. G. Kolkman vertolkte de gevoelens van het gemeentebestuur en legde een parallel tussen een predikant en een wethouder: beiden trachten de ge meente te dienen. Hij merkte op, dat het in de huidige tijd een gelukkig verschijn sel is, mensen aan te treffen, die als een herder temidden van hun schapen staan. „In het oude Drente kent men de „Brink" als een dorpscentrum, de Velsense Brink is het middelpunt van zijn gemeente" zo benadrukte de heer Kolkman, die aan het slot van zijn toespraak de wens uit sprak, dat dominee Brink nog vele jaren temidden van zijn gemeente het brood zal mogen uitdelen, dat het geestelijk voedsel zal zijn voor de gehele gemeente. N* ij SANTPOORT. Door de vriendelijke bemiddeling van het Nederlands Centrum voor het Amateurtoneel (N.C.A.) heeft de toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort kunnen beschikken over Fred van Deth, die als cursist bij de Wanda Römerstichting in Utrecht met dit ensemble heeft mogen demonstreren, wat hij tot dusver als leerling-regisseur van de dramatische kunst wist op te steken. En ofschoon één voorstelling voor een ge degen veroordeling uiteraard onvoldoen de is, kan na de opvoeringen door „Jan van Dommelen" van Michel Fernauds bekend geworden blijspel „Zachtjes met de deuren" (vrijdag- en zaterdagavond in zaal „Zomerlust" in Santpoort), toch wel worden vastgesteld dat Fred van Deth stellig over de capaciteiten beschikt om een enthousiast groepje amateurs tot het vereiste tempo en een aantal geslaagde typeringen te inspireren. ZOALS DOOR de vele opvoeringen van dit blijspel in deze omgeving reeds als bekend mag wonden verondersteld, intro duceerde Fernaud hiermee een soort Frans huishouden van Jan Steen, waar van de vader vergeefs naar enige orde en regelmaat streeft. Hij ondervindt hier bij weinig steun van zijn liefhebbende, doch niet zo bijster verstandige echt genote, terwijl ook hun drie weerspannige kinderen zich bijzonder moeilijk laten hanteren. Bovendien verschaft de fami lie liefdevol onderdak aan een schat van een oma, die ondanks haar grote wijs heid 's nachts stiekem een oud heertje op haar kamer ontvangt, teneinde hem door ongeoorloofde manipulaties tijdens het kaartspel vele duizenden francs af handig te maken. DIT CONTRAST tussen een conserva tieve pa en zijn progressieve kinderen wordt aanleiding voor een schier onafge- Tijdens de zeer druk bezochte recep tie zaterdagmiddag in de Engel- munduskerk hebben vele honderden ds. Brink en echtgenote de hand ge drukt. Namens het huldigingscomité sprak me vrouw C. M. J. Huizinga-Tesselaar, die het cadeau van de gehele kerkelijke gemeente aanbood. In feite een aantal geschenken, namelijk een Friese klok, een stereo-band- recorder, een dia-projector, een projectie standaard en een projectortafel. In zijn dankwoord betrok ds. Brink ook het kostersechtpaar Van Riessen en zijn hoog-bejaarde moeder, die deze dag even eens aanwezig was. Staande zong de gemeente vervolgens de zilveren predikant psalm 134 toe. Tijdens de zaterdagmiddag gehouden receptie hebben vele honderden personen de predikant gecomplimenteerd. Onder hen bevonden zich burgemeester W. M. B. Bos man en echtgenote, alsmede representanten van de r.-k. kerk, de o.-k. kerk, de gerefor meerde gemeente en de Doopsgezinde Broederschap. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Een 26-jarige Joegoslaaf J. V. Jovanovic, is zaterdagmiddag om streeks half zes dodelijk verongelukt bij een verkeersongeval op Rijksweg 9 ter hoogte van het Uitgeester viaduct Zijn 19-jarige echtgenote, haar 23-jarige zusje en haar even oude Joegoslavische ver loofde zijn met verwondingen in het Cen traal Ziekenhuis in Alkmaar opgenomen, Het echtpaar en het verloofde paar re den in een auto uit de richting Alkmaar. De auto werd bestuurd door de 19-iarige mevrouw Jovanovic uit Bergen, die op ongeveer 100 meter afstand van het Uit geester viaduct een voor haar rijdende vrachtauto ging inhalen. Zij verloor daar bij de macht over het stuur en kwam in de rechterberm terecht. De wagen ram de een lichtboom en sloeg over de kop. Haar echtgenoot overleed aan hersenlet sel. Zij zelf liep een hersenschudding op. Het zusje en haar verloofde kregen onder andere rugletsel. (Van een ozner verslaggevers) CASTRICUM. Op de Martin Luther Kinglaan is zondagmorgen omstreeks zes uur met een gestolen bestelwagen een botsing veroorzaakt, waarbij behalve de bestelwagen ook nog twee andere au to's totaal vernield zijn. Aangezien de bestuurder van de bestel wagen na de aanrijding verdwenen was, ging de politie op onderzoek uit. Aan de hand van het kenteken kon worden vast gesteld dat de bestelwagen om kwart over twee ontvreemd was uit een filiaal van de melkinrichting Velsen. De bestuurder is nog spoorloos. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Tijdens het afgelo pen weekeinde is ingebroken in de open bare lagere school De Kiekeboe aan de Dirk van der Lekstraat en het kantoor van de Stichting Eigen Woningbezit, aan de Laan van Assumburg dat veertien da gen geleden ook al met een bezoek is vereerd. In de school is meer schade aan gericht dan buit gemaakt. Uit het bureau van de hoofdadministrateur van de stich ting is een doosje met 256 meegenomen. De kamer van het schoolhoofd, twee klaslokalen en een hele gang werden be smeurd met de inhoud van een brandblus ser en met water. De buit bestond uit wat kleingeld. Om in het kantoor van de stich ting binnen te dringen werd dezelfde ruit als twee weken geleden vernield. In de bestuurskamer werden een aantal map pen vernield. In de kamer van de hoofdadministrateur werd het bureau geforceerd en een si, garendoosje met 256,- meegenomen. Een poging om opnieuw de auto uit de garage te stelen mislukte. De poli tie neemt aan dat in beide gevallen de zelfde daders aan het verk geweest zijn. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De kerkelijke vie ring van het zilveren ambtsjubileum van burgemeester H. Nielen, op diens uitdruk kelijk verzoek toegevoegd aan de feeste lijkheden, heeft zondagmiddag plaatsge had met een plechtige H. Mis in oude stijl in de Laurentiuskerk. De H. Mis, die nog meer dan gewoon lijk was aangepast aan de intentie, werd opgedragen door pastoor M. C. van Stijn met assistentie van kapelaan J. Alleman en de heer A. Cassee. Er was flinke be langstelling, onder meer van wethouders, raadsleden en embtenaren met hun echt genoten. De pastoor hield een korte pre dikatie, waarin hij herinnerde aan 12% jaar geleden toen hij de pastoor verge leken had met een fox terrier. Nu zou hij hem liever vergelijken met een St. Bernardshond, die immers ook overal hulp gaat bieden. Hij wees voorts op de geweldige en unieke plichtsbetrachting van de jubilaris. De H. Mis werd muzikaal opgeluisterd door het parochieel gemengd zangkoor onder leiding van Cor de Groot, bege- leid door Henk Bart op het orgel en het vioolkwintet De Graaf uit Castricum, die een mis van Schubert uitvoerden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Uit een bureau in garage Wijkeroog aan de Bullerlaan is in de nacht van donderdag op vrijdag een geldbedrag van 625,- gestolen. De dief die door het verbreken van een ruit het gebouw binnendrong nam ook een transistorradio mee. Uit- een woning aan de Lijsterbeslaan zijn vrijdagavond twee damestasjes van de kapstok gestolen. De tasjes werden even later op het dak van een belendend perceel gevonden. Er werd niets vermist, Men is de woning binnen gekomen via een niet gesloten keukendeur. Een inwoner van Heemskerk deed bi; de politie aangifte van diefstal van zijn portefeuille uit zijn colbert-jasje, dat hi; aan een kapstok in de kleedkamer van v.v. „Beverwijk" aan de St. Aagtendijk had gehangen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Tijdens de keuring van hoenders en konijnen, die ingezonden wa ren voor de jubileumtentoonstelling van „IJmond en omstreken" in IJmuiden, werd de bonte Franse Hangoor van P. van Duivenvoorde clubkampioen 1970. In de afdeling grote hoenders is de onder scheiding toegekend aan een Brama van J. D. W. Kievits. In de afdeling dwerg hoenders ging de titel naar de Witkruif- kriel van C. W. van Dijke. De ingelaste keuring van lievelings dieren van kinderen werd een groot suc ces. Meer dan veertig dieren kwamen op de keurtafels, vele konijntjes, dwerg- hoenders, enige cavia's, maar ook een zeldzaam tamme gans, een schildpad en een hamster. Bij vrijwel alle dieren werd aan de kinderen gevraagd iets over hun lieve lingsdieren te vertellen en dat leverde soms ontroerende verhalen op. Eén meisje vertelde dat zij één gulden zakgeld per week krijgt en daarvan zes tig cent voor voer uitgeeft. Op zeer vol wassen toon volgde op deze mededeling: „Ja, je moet er een offer voor brengen." De tamme gans „Grietje" bleek door een jongen in een tuin groot te worden gebracht. Het dier liet zich gewillig door iedereen vertroetelen, niet in het minst agressief. Voor de kinderen waren naast de cho coladereep die zij allemaal kregen vier prijzen beschikbaar. De eerste prijswinnaar Loek Tholen met verschillende soorten kippen koos een bekertje. Ester Pronk kreeg als tweede prijs een gouden ringetje voor haar Klein Zilverkonijn. Aart v.d. Toorn werd voor de goede verzorging van zijn gans beloond met de derde prijs, een be kertje. Het lauwertak je werd als vierde prijs toegekend aan de kinderen Zuidema met verschillende rassen konijnen. Na de keuring werden alle kinderen door de leden van de vereniging naar een fo tograaf gebracht, die van elk kind met zijn of haar dier(en) een foto maakte, die de kinderen als beloning voor hun deel neming zal worden toegezonden. Een zeldzaam tamme gans leverde Aart v. d. Toorn een derde prijs op. broken reeks situaties vol kabaal en mis verstanden, waarvan er een voor reke ning komt van de jongste dochter, die volkomen in tegenstelling tot de waar heid te kennen geeft, in verwachting te zijn. Aanleiding genoeg dus voor veel tu mult en vrolijkheid, waarbij voortdurend daverend met de deuren wordt geslagen. VOOR HET realiseren van deze hart verwarmende chaos trof regisseur Fred van Deth bij „Jan van Dommelen" niet alleen het nodige begrip, maar ook het vereiste talent, zodat alle spelers in een bewonderenswaardig tempo en schier zonder haperen de vele deuren kwamen in- en uitrennen. Aangevoerd door Henk Vening sr. als de gekwelde vader, welke blijspelfiguur met veel grappige ironie werd getypeerd en een door Aag Dort- mundt even knap gespeelde naïef-bered- derige moeder. Kostelijk was ook Ger Tabernal als het ondeugende en slimme omaatje met haar hartstocht voor gok ken, terwijl Wim Jansen, Dick Dortmundt Ria Kamerbeek, Gerda Lambooy en Ruud Tierolf weer eens kwamen bevestigen dat „Jan van Dommelen" over een benij denswaardige jeugdige spelersbent mag beschikken. Tenslotte zagen wij nog een komisch-kordate dienstbode van Ma- ja Visbeen en leverde Frans Dortmundt het bewijs dat ook zonder een woord tekst een grappig typetje kan worden op gebracht. NA AFLOOP van deze. terecht met veel succes ontvangen voorstellingen, con centreerde de aandacht zich op mevrouw Aag Dortmundt, die haar zilveren toneel jubileum mocht herdenken. Zij werd toe gesproken door Henk Vening sr., die haar voor „Jan van Dommelen" een voor treffelijke kracht noemde, waarmee ook hij tot zijn grote genoegen dikwijls „va dertje en moedertje" heeft gespeeld. Na mens de vereniging bood hij haar een bloemstuk en een theeset aan, waar la ter door Jaap Moolenaar als voorzitter van de afdeling Zuid-Kennemerland van het N.C.A. de zilveren speld van ver dienste aan wend toegevoegd. JAN VAN DAM IJMUIDEN. Voor de eerste keer in haar 10-jarig bestaan heeft een selectie team, bestaande uit 3 équipes van AV D« Rijnmonders deelgenomen aan de jaar lijkse teamrit uitgeschreven door de vier regionale autosportclubs in Nederland. Dit jaarlijks terugkerend festijn op autosportgebied werd dit jaar georgani seerd door de RAC-West en verreden rondom Alkmaar waar in de veilinghal len de start en finish gevestigd waren. De teamrit werd verreden in drie ge deelten: een ingetekende lijn; coördina- tenrit; een rit volgens op en af principe, op stafkaart. Ieder equipe van elk team moest wisselend alle gedeelten rijden. Tussen elk gedeelte was een rustpauze van 45 minuten om de gedeelten met el kaar te bespreken. Hiertoe was gelegen heid in de veilinghallen. Door de welwillende medewerking van de heer N. Schoone was het voor het Rijnmondersteam mogelijk van een eigen onderkomen in een caravan gebruik te maken. Deze geste heeft zeker bijgedra gen voor een eervolle klassering van het team; een 6de plaats uit een deelneming van 63 van de beste équipes van Neder land. Het Rijnmondersteam bestond uit: K. B. de Bloois-W. Wonink; L van Genderen- P. van Genderen; S. Wolthuizen-J. Wes- terwal. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een 42-jarige pannenman werkzaam bij de Oxystaalfabriek I van Hoogovens en woonachtig in Oudorp, is in de afgelopen nacht vrij ernstig gewond ge raakt, toen hij een ander behulpzaam wil de zijn. Hij verleende op een gegeven ogenblik zijn medewerking bij het loskop pelen van een giettrein, toen dit de ran geerder niet lukte en begaf zich daartoe tussen de wagens. De locodrijver wilde even later weten of de wagons ontkoppeld waren en zette de trein in beweging, waar door pannenman bekneld raakte tussen twee uitstekende gloeiende gietplaten. Vol gens het communiqué van Hoogovens is de man „met brandwonden aan borst en handen in het Rode Kruisziekenhuis opge nomen. HANSWEERT. De oevers van de Westerschelde tussen Hansweert en Hoe- dekenskerke zijn vanmorgen bedekt met een laag zware stookolie. Vermoedelijk is de olie afkomstig van de Engelse tanker „Oswego Freedom" die zondagavond nabij Walsoorden in aanvaring is gekomen met het Zweedse schip „Otalla". De tanker zou door een groot gat onder de waterlijn olie verlo ren hebben. Algemene vergadering- Donderdag 17 december om acht uur houdt de Haar lemse Filatelistische Vereniging „Op Hoop van Zegels'' een algemene vergadering in de aula van de A. M. Gerhardschool, ingang Raaks. MAAR OOK de toeschouwers zullen waarschijnlijk met veel genoegen aan een bepaalde opvoering van dit blijspel door Douglas Murray terugdenken, want hoewel voor deze komedie eveneens de klassieke persoonsverwisseling als basis voor de verdere handeling werd geno men, is de auteur er toch in geslaagd uit dit gegeven een vrij logische intrige op te bouwen, welke zelden door een gerorceerde grappigheid devalueert. BIJ DIT TEVREDEN publiek hebben zich vrijdagavond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost thans ook de donateurs van de toneelvereniging „Het Voetlicht" gevoegd, omdat hun door de werkende le den van dit ensemble een verdienstelijke opvoering van dit blijspel werd voortgezet. Hierover had regisseur Chris Sluiters een plezierig tempo nagestreefd, terwijl er door hem tevens nauwlettend op was toegezien dat de spelers zich niet aan te veel overdrijving ken. zouden schuldig ma- MET ALS resultaat een enigszins la- konieke, maar toch wel acceptabele Pol ly Perkins van Rie Anderson, die in Jan Koster als de robuuste Canadese farmer een uitstekend partner bleek te hebben gevonden. Bijzonder goed was ook Han- ny Mineur als de intrigerende Ruth, waar mee voor de hoofdrollen een behoorlijke bezetting was samengesteld. Jacques Gorter was voorts de bezadigde oom Priestley, die zoveel met zijn nichtje heeft te stel len en Hein Jansen vertolkte de komi sche nietsnut Bob Gilmour, die later toch wel over enige ruggegraat blijkt te kun nen beschikken. Kleinere rollen werden nog gespeeld door Ria Kemp, Rie Bur ger, Yvonne de Jong en Petra Beentjes, die er op deze wijze ook toe hebben bij gedragen dat het publiek van „Het Voet licht" op een amusante toneelavond kon worden onthaald. ROTTERDAM. In de afgelopen nacht is in Rotterdam een 43-jarige portier van een bioscoop door twee mannen beroofd van een geldkistje met 10.000. De por tier was op weg naar een bank om het geld in de nachtkluis te deponeren. Korte tijd later arresteerde de politie een 18-jarige koksmaat, die ervan wordt verdacht bij de roof betrokken te zijn.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5