Kamergebouw door bouwvakkers bezet Hilversum 2 en 3 gingen uit de lucht Horeca beleefde gouden uurtje UUR-STAKING GEEN VOLLEDIG SUCCES Frisdrank, bier en kranten duurder j J Van Dale moet begrip „jood" verduidelijken Leerling verpleegster krijgt week voorwaardelijk Druk vanuit regeringspartijen Concessie van kabinet, maar geen ommezwaai verwacht Ui tzonderi ng in geheel Spanje JL Bouw matigt 'ooneisen mmm 'T-fiiTfirt HET WEER Debat rechtstreeks op televisie AGENDA pagina 8 Verder in de krant MH ■rmmm MlWWi Wolkenvelden «li Het woord is aan... Te ver Exclusieve briljant entourage-ring met smaragd, robijn of saffier, vanaf 1.350,- Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 121-123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 - Coolsingel 50 Den Haag - Lange Poten 9-11 61e JAARGANG NUMMER 37 DINSDAG 15 DECEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lod(*idjks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling f 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 pei week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der M«e, H. P. Stuurman H. van Looü, onderdirecteur ■A M In de Amsterdamse houthaven brak gisteren een wilde staking uit. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM/HAARLEM Het ziet ernaar uit dat de door de vak centrales uitgeroepen protestactie tegen de loonmaatregelen vanmorgen minder succes heeft gehad, dan aanvankelijk werd verwacht. Bij de grote industrieën waren, gezien het totale aantal werknemers, bijna geen stakers. Dat gold voor de Philipsbedrijven, voor Shell en voor AKZO heel duidelijk. Bij DAF staakte het kantoorpersoneel niet. De Spoorwegen draaiden nor maal door. De dienstregeling kon normaal worden aangehouden als gevolg van het stakingsverbod van de Utrechtse rechtbankpresident (die in kort geding voor het eerst in de geschiedenis de televisie had toegelaten). Bussen, taxi's en trams reden er over het algemeen niet. De horecabedrijven, waar het bedienend personeel aan het werk bleef, maakten overal een „gouden" kas. De koffie en de hapjes kon men bijna niet aangesleept krijgen. Hoogovens nam aan de staking deel. Wei zorgde het personeel ervoor, dat de vei ligheid bleef gehandhaafd en dat geen schade aan de installaties kon ontstaan. Bij Van Gelder ging de produktie onver minderd door. De directie had het perso neel maandag meegedeeld het onjuist te achten, dat de onderneming schade zou ljj den door zaken van externe aard. Er zou groot verlies zjjn geleden als alle machi nes zouden zfjn stopgezet. Het niet-pro- duktie-personeel hield een stiptheidsactie. Overig Nederland leverde vanmorgen tussen 11 en 12 uur in grote lijnen het volgende beeld op 6 Op Schiphol deden zich vertragingen voor in de vluchten van één uur of meer De bagage- en vrachtafdeling werkten met. Schiphol lag vrijwel geheel stil. Dat gold ook voor de havens van Amsterdam en Rotterdam. Verkeersstagnaties in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Bouwvakkers, studen ten en werkende jongeren versperden we gen, lieten trampassagiers uitstappen, DEN HAAG. Bier mag met ingang van maandag met 4 tot 5 cent per fles (al naar gelang de grootte) duurder wor den. Per 1 januari zal bovendien een ge- zinsfles frisdrank 7 cent en een kleine fles 4 cent in prijs omhoog mogen gaan zulks op grond van externe kostenstijgin gen. De afdeling Haarlem van de Algeme ne Bedrijfsbond Voedings- en Genotmid delen heeft hiertegen telegrafisch bij de Tweede Kamer geprotesteerd. Verder heeft minister Nelissen toe stemming verleend voor een onmiddellij ke verhoging van de advertentietarieven bij dag- en nieuwsbladen met pet. en een abonnerrentsprijsverhoging met in gang van 1971 van 15 rent per week voor dagbladen en 2V2 cent per nummer bij nieuwsbladen Losse nummers worden 30 cent in plaats van een kwartje. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws ....4,5, 6 Kunst 7 Radio en tv7 IVeerrapport 8 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 10, 11 Luidsprekers 18 Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond Droog weer met wolkenvelden. Weinig wind en dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. brachten bussen en nog rijdende trams tot stilstand en brachten „smokkelende" taxi chauffeurs tot andere gedachten. In Den Haag drong een groep stakende bouwvakkers door de ministersingang het Tweede Kamergebouw binnen. Ze forceer den de deur en bezetten de loges. Kamer voorzitter Van Thiel, oppositieleider Den Uyl en NVV-voorzitter Kloos praatten de stakers na enig gedebatteer weer naar buiten. In winkels en warenhuizen is betrek kelijk weinig terecht gekomen van de koopstaking, waarop de vrouwenorganisa ties van de drie vakcentrales hadden aan gedrongen Het leek er hier en daar juist op, dat de vrouwen het een uiterst ge schikt boodschappenuur vonden. De radiozenders Hilversum 2 en 3 zijn een uur uit de lucht geweest. Hilversum 1 staakte niet mee. De NCRV zond de her haling van een hoorspel uit. De school televisie toonde zich solidair met de oproep van de vakcentrales en liet het beeld scherm zwart. Een NKV-woordvoerder meldde uit een reeks telefoontjes de indruk te hebben ge kregen dat veel werknemers vanmorgen door hun chefs onder druk zijn gezet om normaal door te werken. De ambtenaren en ook de politie zijn over het algemeen aan het werk gebleven. In Amsterdam reed de surveillancedienst niet uit. De ambtenaren deden „stipt" of langzaamaan omdat ze niet wettelijk mo gen staken. Bij Hoogovens kwam veel personeel sa men in de kantines. Veertig loco's ston den stil, maar illustrerend voor de sta king bij Hoogovens, was, dat één loco met een rijdbare menger vol vloeibaar staal wel doorreed op groen van de nood zaak. Bij de Machinefabriek IJmuiden NV werd normaal gewerkt, evenals bij de machinefabriek „De Tunnel" Op dat deel van het Velsens industrieterrein, waar ook veel kleinere bedrijven zijn gevestigd leek de normale bedrijvigheid niet te zijn onderbroken. De Velser politie heeft tot op zekere hoogte gehoor gegeven aan de oproep van de politiebonden om zich te houden aan een stiptheidsactie. De dienst- en hulpverlening ging echter gewoon door. Bij Goudvries werd niet gestaakt. Bij Panagro NV de bouwers van Zeewijk, lag het werk om elf uur volledig stil. Bij Wijsmuller NV was weinig van de sta king te merken. In het Antonius Ziekenhuis hebben alle werkzaamheden uiteraard normaal voort gang gevonden. De nieuwbouw van het ziekenhuis lag echter stil. Er werd alleen gewerkt voor zover dat noodzakelijk was op dat moment. Het gemeentepersoneel werkte nor maal door, zowel ten stadhuize, als bij de gemeentelijke diensten voor gas en water en het plantsoenbedrijf. Ook bij de gemeentelijke reinigingsdienst werd door gewerkt. Het motief daar was, dat het huisvuil tóch opgehaald moet worden en een uur staken tot gevolg zou hebben, dat men daarna de verloren tijd zou moe ten inhalen. (Zie verder pagina 4) CV""* Arabisch spreekwoord: Het verschil van mening is een geschenk van Allah. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. A. H. Lycla- ma, heeft vanmorgen besloten dat Nij- hoff, uitgever van het woordenboek Van Dale, in de volgende uitgaven van het woordenboek duidelijk zal moeten ver melden dat denigrerende betekenissen van het woord „jood" als afkeurenswaar dig beschouwd dienen te worden'. De eis van de papierhandelaar H. Boek drukker, die het kort geding had aange spannen, dat in alle nog niet aan de boekhandel verkochte exemplaren van het woordenboek de uitleg van de bete kenissen van het woord jood gewijzigd moeten worden door overplakking van de betreffende pagina, werd afgewezen. Mijnongeluk. Door een gasontploffing in een steenkoolmijn bij Sapporo in Japan hebben vijf mijnwerkers het leven ver loren. Vijftien mijnwerkers worden ver- Voor zover men niet naar de kantines ging stond men in het algemeen bij Hoogovens wat in groepjes te praten. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De rechtbank te Rot terdam heeft vanmorgen een 19-jarige leerling-verpleegster van het Rotterdam se St. Franciscus-Gasthuis veroordeeld tot één week gevangenisstraf voorwaardelijk. Er was drie maanden voorwaardelijk te gen haar geëist. In de afgelopen zomer had het meisje, dat pas anderhalve dag op een afdeling met ernstige operatiepatiënten werkte, een vergissing begaan met een bloed transfusie, ten gevolge waarvan een pa tiënt was overleden. In zijn motiyering van het vonnis ver weet de president, mr. A. R. Jolles, de leerling-verpleegster aanmerkelijk on achtzaam te hebben gehandeld door twee zaken te verzuimen. Ten eerste had ze na gelaten de naam te controleren die op het zakje bloed voorkwam en ten twee de had ze haar handelingen niet laten controleren door de andere dienstdoende verpleegster. Op die gronden achtte mr. Jolles grove schuld aan de dood van een patiënt bewezen. Hij noemde de handeling van de leerling-verpleegster ernstig on-" achtzaam maar enigszins begrijpelijk. Hij achtte haar voorts niet geheel en al leen verantwoordelijk en vond het niet juist de verantwoording voor een zaal met twaalf ernstige patiënten over te la ten aan een gediplomeerd verpleegster en een leerling die pas kort op die zaal werk te. Het meisje heeft getoond diep onder de indruk te zijn van het gebeurde. Zi; beseft dat door haar toedoen een patiënt is overleden. Deze morele straf is voor haar zeer zwaar. Op die gronden is de rechtbank tot de zeer lichte straf van een week voorwaardelijk gekomen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Vanuit de regerings partijen K.V.P., Y.V.D.. C.H.U. en A.R.P is vanmiddag tijdens het Tweede Kamer debat over de loonmaatregelen gepro beerd het kabinet tot concessies te dwin gen, waardoor het mogelijk wordt de 400 in de loonschalen van de :ontracten op te nemen zodra die CAO's aflopen Tevens wilden deze partijen herenten dat de loonmatiging meer in de tijd wordt gespreid. De oppositie zal tegen de hele loonmaatrege, stemmen en daarb!j steun krijgen van enkele K.V.P.-leden, lie ach ter het gezamenlijke standpunt van ae vakcentrales staan. Mogelijk zou er ook enig verzet tegen de hele maatregel ka men uit de C.H.- en de A.R.P.-fractie. Het merendeel van de regeringjpartijer heeft al eerder laten doorschemeren niet op een kabinetscrisis aan te sturan Maar de uitslag van de stemming zal uiteinde lijk worden bepaald door de houding van het kabinet. De vraag is in hoeverre hei bereid is tegemoet te komen aan Je eisen De verwachting is dat het kaoinet wel wat water in de wijn wil doen. maar dat het helemaal overstag zal gaan. zoals de vakcentrales hebben willen bewerKstelli- gen, zit er niet in. CNV-voorzitter Lanser zei gisteravond in een hearing met de fractieleiders uit de Tweede Kamer en hun loondeskundi- gen dat met een tegemoetkoming op het punt van de 400 niet meer dan een fout zou worden hersteld. Hii vroeg de Kamei de kans te bieden in onderhandeling met de werkgevers tot een aanbeveling over een loonmatiging te komen. „Als er orde op zaken moet worden gesteld, dan in vrije onderhandelingen door het bedrijfs leven zelf", aldus de CNV-voorzitter, d'e het noemen van percentages gevaarlijk zei te vinden, omdat men zich daaraan gaat ophangen. NVV voorzitter A. H Kloos voerde aan dat het de laak van de werkgevers is loonstijgingen die niet door de beugel kunnen, tegen te houden. Er is gisteren druk over de regerings maatregel overleg gepleegd, zonder dat dit tot concrete resultaten leidde. De fractieleiders van de regeringspartijen overlegden nog gisteravond laat over de houding die zij vandaag zouden innemen. Eerder op de dag spraken zij met enige leden van de regering in het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813. De voorzitter van de K.V.P., mr. A. van der Stee, gaf maandagmiddag zijn pogin gen op om in overleg met enkele voor aanstaande Nederlanders (wier namen ongenoemd bleven) een formule te vin den op basis waarvan werkgevers en werknemers opnieuw rond de tafel zou den kunnen worden gebracht. In een communiqué deed mr. Van der Stee nogmaals een beroep op de K.V.P.- Kamerfractie een zodanige wijziging van de maatregel te bepleiten dat een betere spreiding van de reële loonstijging over het gehele jaar 1971 wordt bereikt. NVV-voorzitter Kloos rekende gister avond de fractievoorzitters voor, dat met de loonmaatregel per 1 juli een loons verhoging van 13 tot 14 percent nodig zal zijn wil men in 1971 nog een reële Enkele werknemers benutten hel uur staking om in de Hoogovenkantine een dutje te doen. MADRID (Reuter en AFP). De Spaanse regering heeft gisteravond de po litie in heel Spanje voor zes maanden bij zondere arrestatiebevoegdheden gegeven. Tijdens een spoedberaad van het Spaan se kabinet is besloten tot opschorting van het grondwettelijk vastgelegd recht dat Spanjaarden alleen op wettige wijze in hechtenis genomen mogen worden, en binnen 72 uur vrijgelaten moeten worden als geen proces tegen hen wordt aange spannen. De ministerraad aldus meldt onze re dacteur in Madrid duurde nauwelijks één uur. Het zichtbare resultaat was een kort decreet van vier artikelen waardoor de politie in heel het land vanaf van daag een absolute vrijbrief krijgt. Het de creet verklaarde dat „minderheden mis bruik hebben gemaakt van de grote vrij heden die het regime toestond, en dat derhalve besloten werd gedurende zes maanden het artikel 18 van de grondrech ten op te heffen." De onmiddellijke aanleiding en uitwer king van dit decreet hangt logischerwijze samen met de krijgsraad van Burgos te gen de Baskische separatisten. Men ver wacht, na deze regeringsmaatregel, dat er spoedig harde vonnissen bekend ge maakt zullen worden. Zoals gemeld heeft de aanklager zes doodvonnissen geëist. De reactie, zowel in binnen- als buitenland, die alle bereke ningen van het Spaanse regime heeft overtroffen, heeft generaal Franco er blijkbaar toe gebracht, dit als een uit daging tegen zijn persoonlijke macht te beschouwen. Men herinnert eraan dat dit tijdens de laatste politieke krijgsraad ir. Spanje waarbij een doodvonnis werd ge eist, inderdaad erop uitliep dat de be klaagde gefusilleerd werd. (Zie verder pagina 3). ADVERTENTIES Dn loonverbetering van 2 percent bereiken. Hij vindt dat een percentage dat zelfs de vakbeweging wel een beetje te ver gaat. (Zie verder pagina 2) (Van onze correspondent) HILVERSUM. De NOS-tv geeft tot 18.30 uur op Nederland-2 een rechtstreek se reportage van de loondebatten in de Tweede Kamer. Van 20.20 tot 20.30 uur vervolgt de KRO op het tweede net de reportage in „Van avond in Nieuwspoort", waarop de NOS weer aansluit (tot 22.00 op Nederland 2 en daarna op het eerste net). In een even tuele pauze wordt op het eerste net na 22.00 uur Avro's Televizier uitgezonden. De KRO-radio, die elk uur reportages uit Den Haag geeft, heeft toestemming tot na middernacht door te gaan. DEN HAAG. In het overleg met de fractieleiders heeft NVV-voorzitter Kloos meegedeeld dat de bouw heeft voorge steld de 400 gulden in 1971 „neutraal" te verwerken door een verhoging van hel uurloon met vijftien cent Per 1 ianuari 1971 zouden de ionen met 4% moeten wor den verhoogd, volgens op 15 mei met 3% en tenslotte op 1 december met 2%. Daar naast is er, zoals hij zei nog wat .klein goed", dat bij elkaar nog enkele tienden van percenten zou vergen Volgens Kloos zijn deze eisen een stuk gematigder ver geleken bij de aanvankelijke. si ADVERTENT1ES JUWELIERS Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 324397 Coifjure Creation Institut de Beauté Dépositaire Officiël REVLON

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1