Loondebat tot diep in de nacht KAMER WILDE ACHTERUITGANG VOOR WERKNEMERS VOORKOMEN 'tlsuw garantie voor een fijne vakantie Nederlandse satelliet Westduitse werkgevers: Loonstijging tot 6,5 pet terugbrengen Baby kon er niet meer bij t qametuwtijdmee-ganaardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE In eerste negen maanden: Handelsbalans toont zorgwekkend tekort I Vorming van een Gereformeerden voeren actie voor gastarbeiders Geen vervroeging Prinsjesdag Strenger toezicht op banken in Zwitserland rampenbrigade vergt tijd CHINESE JAPONNEN Chinese Toko H0-TEU WOENSDAG 16 DECEMBER 1970 Protesten Radeloos Kritischer Ingrijpen Steun Den Uyl n inzijnstreven naar een betere regering wordt nü lid van de Partij van de Arbeid Opdracht aan consortium (Vervolg van voorpagina) De oppositiepartijen hadden gisteren vanaf het begin van de debatten laten blij ken de loonmaatregel van de regering on der geen enkele voorwaarde te zullen steu nen. Dat bleek al uit een motie van op positieleider Den Uyl die het eerste het woord voerde die de steun had van D'66, PSP en PPR. De motie vroeg de maatregel in zyn geheel terug te nemen. De CPN, DS'70, BP en Binding Rechts slo ten zich tijdens de debatten daarbij on voorwaardelijk aan. De kritiek van de re geringspartijen was sterk geclausuleerd. Opneming van de 400-uitkering en ze ker stellen van een reële welvaartsverbe tering ook in de eerste maanden van vol gend jaar kon van deze zijde het onaan vaardbaar voorkomen. SGP en eenlingen ADVERTENTIE Jongeling (GPV) en Kroonenburg sloten zich hierbij aan. Kamervoorzitter Van Thiel deelde aan het begin van de vergadering mee dat er al meer dan duizend protesttelegrammen waren binnengekomen, een aantal dat in de loop van de middag met nog eens zo'n 200 toenam tot een in de parlementaire ge schiedenis ongekend getal. PvdA-fractie- voorzitter Den Uyl sloot daar meteen bij aan, door te wijzen op de verontwaardiging en de verbittering die het regeringsbesluit in het hele land heeft veroorzaakt. Volgens hem zijn er onrust en een vertrouwenscri sis ontstaan, waarvan hij de verantwoor ding geheel bij de regering legde. Het alsnog toestaan de 400 door te ge ven noemde de heer Den Uyl onvoldoende. Dat is volgens hem dus geen winst. Het gaat om een reële loonsverbetering ook in het begin van het komende jaar, aldus de PvdA-woordvoerder. PPR-Kamerlid P. Janssen meende dat deze maatregel een belediging van de vak centrales is. Volgens hem kunnen de ge volgen van deze regeringsbeslissing sociaal en maatschappelijk desastreus zijn. Hij noemde de maatregel het sluitstuk van vier jaar slecht beleid, waaraan niet alleen de regering, maar ook de regeringsfracties schuldig zijn. Vliegvakanties, voorzien van let KLM-tourlabel, zijn samenge steld door de vertrouwde reisorga nisaties. En worden daarom gega randeerd door de KLM. Let daar om goed op het KLM-tourlabel in reisgidsen en bij uw reisbureau. Die helemaal niet duur hoeft te zijn. De communist Hoekstra toonde zich een nog duidelijker tegenstander. Hij noemde de inflatie een gevolg van het kapitalis tische systeem en de loonmaatregel een aanleiding tot de grootste verwarring. Ook de heer Goedhart (DS'70) had weinig goe de woorden voor de beslissing. Zoals alle sprekers toonde ook hij zich bereid tot af remming van de bestedingen. Maar hij vindt dat deze bij de regering zelf gevonden kunnen worden door beper king van de subsidies van CRM, door op heffing van de premiespaarregelingen en door de ontwikkelingshulp af te remmen. De heer Wiebenga (PSP) noemde de -maat regel redeloos, waardoor de regeringsfrac ties tot radeloosheid waren gebracht. De heer Nypels (D'66) kwam tot soort gelijke conclusies als de eerdere sprekers van de oppositie. Hij noemde het besluit van de regering niet effectief, onrechtvaar dig en psychologisch onverstandig. Boeren partij en Binding Rechts hadden geen goed woord voor de beslissing. Voor de VVD bleek de loonmaatregel weinig problemen op te leveren. De heer Rietkerk zei dat de houding van de oppo sitie een algemeen verzet tegen alle loon- ingrijpen door de overheid betekende. Uit voerig rekende hij voor, dat het wel op nemen van de 400 in de nieuwe CAO's over het eerste half jaar een loonverbete- ring van 1,5 percent zou betekenen. Dat deel van de aanvankelijk over het eerste half jaar toegelaten stijging van to taal 4 percent (3 over de eerste drie maan den en daarna nog eens 2 maakt 4 per cent gemiddeld) zou maar 2,5 percent stij ging inhouden ten opzichte van de huidige situatie. Hij vindt dat daardoor geen reële welvaartverbetering in de eerste helft van 1971 zou worden bereikt, omdat deze 2,5 percent door de stijgende prijzen weer on gedaan zou worden gemaakt. Hij zei dan ook graag een aanvullende regeringsbe schikking te willen die dit zou corrigeren. Als dat niet mogelijk zou zijn en de rege ring zou aantonen dat er niet meer haal baar is dan het thans aangegevene, dan zou de VVD zich wel schikken, zo liet hij weten. Kritischer was de heer Goudzwaard (AR). Het „ja" van de AR was gisteren wel gegeven maar dan onder de uitdrukkelij ke voorwaarde dat er een iets ruimere loonstijging uitkomt. Ook hij vreesde dat door de maatregel de reële lonen begin volgend jaar achteruit gaan. Hij conclu deerde zijn serie bezwaren in de opmer king dat de maatregel niet preventief werkt, maar in zekere zin straft voor wat in het verleden is bereikt. De heer Kikkert (CHU) sloot zich in elk geval bij deze opmerking aan. Ook de rest van de problemen deelde hij in grote trek ken met de AR, zij het dat hij liet merken dat de CHU toch nog zwaarder aan de hele zaak tilt. Hij noemde de loonmaatregel in zijn oorspronkelijke vorm voor zijn fractie onoverkomelijke maatregel. Hij zei (Van onze correspondent) UTRECHT. De gereformeerde ker ken in ons land gaan zich concreet inzet ten voor de verbetering van het lot van de buitenlandse werknemers. Drs. J. Hen driks van het Algemeen Diaconaal Bu reau in Utrecht heeft gisteren meege deeld dat de gereformeerden bezig zijn zo mogelijk samen met andere kerken speciale huizen aan te kopen en die in samenwerking met de gastarbeiders voor bewoning in te richten. Dit om tegemoet te komen aan een grote behoefte onder de buitenlandse werknemers aan mens waardige behuizing. De gereformeerde diaconie is reeds be zig met het organiseren van conferenties voor Nederlandse groepen, die het iot van de buitenlandse werknemers willen ver beteren. De eerste van deze conrerenties zijn reeds gehouden. Ook zal men in voorkomende gevallen via de politieke partijen proberen de belangen van de buitenlanders te dienen. Een andere concrete daad is de uitgifte van een boekje, geschreven door de Egyptische econoom Monir Aziz Saad, over de omstandigheden waarin de Ma rokkaanse arbeiders in Nederland leven. In het boekje staat dat ongeveer 16.000 Marokkaanse arbeiders in ons land een van de talrijkste groepen gastarbeiders vormen. Hun levensomstandigheden, in vergelijking tot de Nederlandse bevolking doch ook tot de overige buitenlandse ar beiders, zijn daarentegen de slechtste Dit, terwijl de econoom Saad heeft uit gerekend dat de economische waarde met name de Marokkaanse arbeiders in Ne derland, zeker een comfortabeler ont vangst zou billijken. DEN HAAG. De regering zal geen voorstel indienen om Prinsjesdag met enkele weken te vervroegen. Dit hebben premier De Jong en minister Beernink van Binnenlandse Zaken in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Van de zijde van de Kamer was dit gevraagd om meer tijd te krijgen voor de begro tingsbehandeling. In hun brief zeggen de ministers nu dat het kabinet op zichzelf tegen de gevraag de vervroeging geen bezwaar heeft. Het kabinet wil echter niet vooruitlopen op het streven in EEG-verband tot harmo nisatie van de begrotingsvoorbereiding, In de EEG-landen liggen de tijdstippen van indiening van de begrotingen ver spreid over de periode van juli tot ok tober. Ook vindt het kabinet het niet het juis te moment met zo'n voorstel te komen zonder het advies van de commissie-Cals Donner, die naar verwachting in het voor jaar van 1971 haar eindrapport zal uit brengen. met klem op verandering ten gunste te hopen. De KVP zei bijzonder veel belang te hechten aan het overleg in het bedrijfsle ven, zo liet de heer Peijnenburg weten. Hij concludeerde wel namens de grote meer derheid van zijn fractie, dat de regering voldoende pogingen heeft gedaan om dat overleg te laten slagen. Een matiging van de loonontwikkeling noemde hij noodzakelijk hoewel er ook volgens hem toch ruimte moet blijven voor een reële welvaartverbetering volgend jaar en een betere spreiding over het jaar dan de regeringsmaatregel toelaat. Het aan vankelijk niet toelaten van de f 400 in de nieuwe CAO's noemde de heer Peijnen burg een overrompeling, omdat in de ge sprekken met het bedrijfsleven door de regering wel was toegezegd dat deze uit kering in de nieuwe lonen zou mogen worden opgenomen. De meerderheid van de KVP toonde zich vanaf het begin be reid de loonmaatregel te steunen, mits deze enigszins werd veranderd. Een kleine groep KVP-ers verbonden aan het NKV moest aanvankelijk niets van de maat regel hebben, maar capituleerde van nacht nadat minister Roolvink met zijn wijziging van de ministeriële beschikking was gekomen. Spionage. De waarnemende directeur van de radio-omroep in Formosa, Li Tsjoeng Soen, bevindt zich sinds een maand on der arrest op beschuldiging van spionage voor Peking. ADVERTENTIE Invullen, uitknippen en zenden aan PvdA, postbus 6070, Amsterdam. hd Naam Straat Plaats DEN HAAG. De minister van Econo mische Zaken, mr. Nelissen, heeft dinsdag een overeenkomst met het Industrieel Con sortium Astronomische Nederlandse Satel liet ondertekend. Het consortium, gevormd door Fokker- VFW nv en nv Philips' Gloeilampenfa brieken, zal een satelliet met toebeho ren ontwikkelen en vervaardigen en zor gen voor een operationeel centrum. De satelliet zal instrumenten van Ne derlandse astronomen in de ruimte bren gen voor het meten van ultra-violette- en röntgenstraling van hemellichamen. De staat en de Nederlandse industrie verwachten door de realisatie van dit ge avanceerde project ervaring te verkrijgen welke van veel betekenis is voor de Ne derlandse concurrentiepositie. (Van onze redacteur in Bonn) wikkelingen in het afgelopen jaar hoogst ontevreden. Lonen en salarissen stegen BONN. De Westduitse werkgevers I met 12 percent, hetgeen alleen in 1951 zijn van'oordeel dat lonen en salarissen is overtroffen. Om te kunnen aantonen volgend jaar gemiddeld hoogstens 6,5 hoezeer het werknemersleven er de laat- percent mogen stijgen. Alleen dan zou er ste jaren beter op is geworden, bereken een kans zijn dat de loon- en prijsspiraal de de BDA de veranderingen sinds 1962. zover wordt afgeremd dat de conjunctuur In die periode, aldus haar verslag gin- tegen het einde van 1971 overgaat in een gen de bruto-lonen en salarissen 84,3 per evenwichtige groei. De bondsvereniging cent omhoog. De kosten van leve^s°n van Duitse werkgeversorganisaties, BDA, derhoud stegen 24,2 percent. Als belas- verklaart dit in het jaarverslag, dat van daag aan haar ledenvergadering in Keu len is voorgelegd. Zoals bekend is de Ne derlandse invoer- en exhprtpositie voor ruim een kwart afhankelijk van de West duitse situatie. De Duitse werkgevers zijn over de ont- Het gezin Lachat, dat in een flat in Genève woont, heeft zijn ruimtepro blemen op nogal ongewone wijze op gelost. Buiten het raam is een 300 kilo wegende polyester constructie aange bracht, waarin de babykamer voor dochtertje Sarah is gemaakt. ADVERTENTIE Het is goed sparen bi) de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. >ïi ii mi vu nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! tingen en sociale lasten ook nog worden verrekend, zou de netto-inkomstenverbe tering in acht jaar tijd 38,4 percent be dragen. Opmerkelijk is dat de werkgeversorga nisatie niet alleen critiek heeft op de so ciaal-democratische regeringspartij (haar geloof ,in de kleine, liberale FDP is niet geheel verdwenen), maar ook de CDU. De christen-democraten zouden, onder in vloed van hun linkervleugel, te weinig weerstand hebben geboden aan de loon eisen van de vakbonden en er voor terug geschrokken zijn duidelijke prioriteiten te noemen om de economische ontwikke lingen weer goed in de hand te krijgen. Onder deze omstandigheden is er maar een politieke partij die de waardering van de BDA oogst: de CSU van Franz Josef Strauss, die er een duidelijke poli tieke opvatting op na houdt over de ba sisprincipes van de markteconomie en bijvoorbeeld de rechten van het particu liere eigendom. BERN De Zwitserse nationale raad (Tweede Kamer) heeft dinsdag met alge mene stemmen een nieuwe bankwet aan genomen, waarin voorzien wordt in stren ger toezicht op de Zwitserse banken. De wet, die in april van kracht wordt, tast het traditionele Zwitserse bankgeheim niet aan, maar kan niettemin een stap betekenen op de weg naar de de-monetari- sering van het goud. De wet is al door het hogerhuis aan genomen. De federale bankcommissie, de rege ringsinstantie die toezicht houdt op de fi nanciële instellingen in Zwitserland, krijgt grotere bevoegdheden. De commissie heeft al laten weten, dat zij de banken zal verbieden hun goudvoor raden te boeken als contante reserves. Enkele weken geleden is al een nieuwe regeling van kracht geworden bepalende dat de banken niet langer goudmunten en baar goud behoeven te accepteren als wet telijk betaalmiddel. De bankwet voorziet verter in strengere I bepalingen ten aanzien van de verslag geving der banken, zwaardere straffen op schending van de bankwetten en verheft I de wet de voorlopige maatregel waarbij bepaald werd hoe de buitenlandse banken in Zwitserland zich dienen te gedragen in het financieel verkeer. DEN HAAG In de eerste negen maan den van dit jaar was er een tekort van 4.127 miljoen gulden op de handelsbalans vergeleken met een tekort van 2.7 miljard gulden over de eerste negen maanden van 1969, zo constateert het centraal orgaan ovor de economische betrekkingen met het buitenland in zijn kwartaaloverzicht. Het centraal orgaan noemt dit accres ln het toch al omvangrijke tekort op de han delsbalans van zo'n 1.4 miljard in een tijd perk van negen maanden een zorgwekken de zaak. Dit beeld wordt nog zorgwek kender, aldus het centraal orgaan, als men bedenkt, dat diverse sectoren van het ex porterende bedrijfsleven zich met betrek king tot hun concurrentiemogelijkheden in een zeer moeilijke positie bevinden. Een aantal sectoren is wat hun export betreft zeer kwetsbaar geworden door het in Nederland snel gestegen en thans in ver houding tot veel andere landen bepaald hoge kostenpeil. Dit heeft hun export bij zonder gevoelig gemaakt voor de in hun afzetgebieden heersende conjunctuur, die bijna nergens zeer gunstig meer is. Boven dien worden aanzienlijke moeilijkheden ondervonden door concurrentievervalsende maatregelen van derde landen, waartegen nog stc-eds onvoldoende effectieve maatre gelen werden genomen. Waarschijnlijk mede daardoor is men er tot dusverre niet in geslaagd voor de export prijzen te be dingen die gelijke tred houden met de invoerprijzen. De achteruitgang van de ruilvoet is vol gens het centraal orgaan mogelijk te ver klaren uit de drang om bij dalende winst marges de omzet en dus veelal ook de af zet In het buitenland te vergroten om de totale bedrijfswinst zo goed mogelijk in stand te houden. Het centraal orgaan acht het niet onwaarschijnlijk, dat deze export in sommige gevallen desnoods geforceerd met prijsconcessies plaats vindt. Het centraal orgaan constateert dat ook in het derde kwartaal van dit jaar de prijsstijging van de invoer duidelijk groter was dan de prijsstijging van de uitvoer. Het tekort op de handelsbalans bedroeg in het derde kwartaal 1.166 miljoen gulden of 448 miljoen gulden meer dan in het derde kwartaal van het vorige jaar. De omvang van de invoer en de uitvoer is echter in nagenoeg dezelfde mate toege nomen. ADVERTENTIE KERSTAANBIEDING rijk geborduurd met kralen (hand werk, 1 jaar garantie) tegen gere duceerde prijzen I Kom vrijblijvend kijken bij Chinese geschenkartikelen Kleine Houtstraat 76 - Haarlem DEN HAAG. Het omvormen van oe dienst Bescherming Bevolking tot een rampenbrigade zal lange tijd vergen, al dus heeft minister Beernink van Binnen landse Zaken dinsdagmiddag in de Eer ste Kamer meegedeeld. De geesten moeten „rijp" worden voor een dergelijke ontwikkeling, verklaarde de minister. Een groep, die heroriëntatie van de BB bestudeert, heeft suggesties gedaan, die zullen worden overwogen. Mr. Beernink zei dit in antwoord op een opmerking van mr. Van Hall (PvdA) naar aanleiding van de behandeling van de Wet op de Noodwachters. Deze wet was volgens mr Van Hall een volkomen overbodige zaak, waaraan de minister zijn tijd had besteed, niettegenstaande het feit, dat hij al jaren bekend Is met de behoefte aan een rampenbrigade. Brandweer en politie zijn niet voldoen de uitgerust om doeltreffend op te tre den bij rampen, terwijl de Bescnerming Bevolking wel materieel, maar geen per soneel ter beschikking van de gemeen ten stelt. De wet op de noodwachters werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, met de aantekening dat P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. geacht werden te hebben tegen gestemd. i

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15