Utrecht trok ook Deense doelman aan Posthumus naar Feijenoord; Pronk naar FC Utrecht Suikertoernooi boeiendste evenement van damjaar '70 Rab: „Hij speelt op vijfenzestig procent van zijn kunnen... Van Essen - na beenbreuk bezig aan weg terug HOOGOVENTOERNOOI krijgt door komst van Hübner een extra dimensie Karstens bij Pellenaars Record-trio in Hilversum aai ooofion1 Rapport over alle waarschuwingen in KNVB Bob Beamon basketbalprof Laver bereikte jaarinkomen van 700.000 E3® 00 0XK30 0 080 000(00011 Eisen Aankoop jr «Sltl 1 Slotfase Onbekende dame Enkel QÖD »-s.v.v. 8 'ci2f»nnnn (Van onze sportredactie) ARNHEM Hans Posthumus, Wageningens afvallige aanvalsspits, gaat toch naar Feijenoord. Na moei zame weken durende onderhande lingen heeft de nukkige pensionhou der uit Harderwijk gistermiddag zijn handtekening gezet onder een wat door Feijenoord wordt genoemd „nor maal" contract. Tonny Pronk gaat naar FC Utrecht. Posthumus, die in het seizoen 1969-1970 met 32 doelpunten topscorer was in de tweede divisie en met die produktie een belangrijk aandeel leverde in de promo tie van Wageningen naar de eerste di visie, heeft sinds juli van dit jaar niet meer gespeeld, doch wel vrij regelma tig getraind. Wageningen dat aan het begin van dit seizoen op de zeer hoge financiële eisen van Posthumus niet wenste in te gaan, houdt aan de transactie met Feijenoord de gevraagde transfersom wat is afge gaan we hebben wat water bij de wijn gedaan, verklaarde gisteravond een bestuurslid van Wageningen. mag wor den aangenomen dat de Rotterdamse eredivisieclub ongeveer een ton voor Posthumus heeft neergeteld. Het ligt overigens niet in de bedoeling van Feyenoord zijn nieuwe aanwinst on middellijk een plaats te geven in de top- ploeg. Dat houdt in dat Posthumus eerst in het B-elftal van Feijenoord een proeve van bekwaamheid zal moeten afleggen. I,'v' -ti V.A I t/ 4 Zifc y M O'S P - 4 'v f'a? i POSTHUMUS FC Utrecht heeft vlak voor het sluiten van de tweede transferperiode de ajacied Tonny Pronk en de Deense keeper Joer- gen Henriksen aangetrokken. Beiden heb ben een overeenkomst getekend voor an derhalf jaar. De Utrecht-speler Sjef Geur- ten is uitgeleend aan zijn oude vereni ging, het Maastrichts MVV. Het bestuur van de FC Utrecht ziet de aankoop van Pronk (aan wie ook Spar ta trok) en Henriksen als een verster king op langere termijn. Voorzitter mr. J A. Brouwer: „gezien onze resultaten was het niet dringend nodig ons te ver sterken, maar op deze wijze kunnen we onze positie stabiliseren en kan trainer Jacobs enkele jongeren rijp maken om over anderhalf of twee jaar ^de plaatsen van de ouderen in te nemen". Pronk (29) zal een plaats in de defen sie krijgen, waarbij hij vooral in uitwed strijden de plaats van Ed van Stijn zal innemen als laatste man. Henriksen zal een maand wachttijd in acht moeten ne men. De Zweedse bond stelt die periode verplicht. De 28-jarige Deen, spelend voor de Zweedse derde klasser Haesle- holm, gaat wonen in het vlak bij Utrecht gelegen Jutphaas. Sjef Geurten gaat zo spoedig moge lijk naar Maastricht. Zijn transfer kwam op het laatste moment tot stand. Mana ger Dreimueller had hem in eerste in stantie laten weten dat MVV van de transfer afzag, maar trainer Knobel wil de hem toch graag inlijven. Geurten verwacht overigens niet dat hij spoedig in de hoofdmacht zal spelen, omdat hij nog steeds sukkelt met een dijbeenbles sure. Diverse clubs, die best enige versterking kunnen gebruiken, lieten verstek gaan op de transfermarkt. Zoals bijvoorbeeld DWS. De Amsterdammers toonden belangstelling voor Clement (Telstar) en v. d. Kerkhof (F.C. Utrecht). Trainer Brand verklaarde onlangs nog dat hij het tweetal best zou kunnen gebruiken. Voorzitter Stoop van dezelfde vereniging verkondigde echter vanmorgen een geheel ander standpunt. „Het heeft geen zin tweede keus spelers aan te trekken. We hebben voldoende ma teriaal van dezelfde kracht. Voldoende voetballers ook om gewoon verder te kun nen spelen. Bovendien komt over een week of twee de spits Deijkers weer beschik baar Telstar zocht in Scandinavië naar een spits, maar slaagde er niet in een contract te sluiten. De lijst van aankopen ziet er als volgt uit: AGOW: Van Renswouw van FC Utrecht en Delezar van Paris Noye. Ajax: Blankenburg van TSV München 1860. Blauw Wit: Marie van Prva Iskra. Eind hoven: Roseband van Waterschei. Feijen oord: Posthumus van Wageningen. Gooi land: Kick van PEC. Graafschap: Ter Mors van Rotweiss Essen en Krijgh van NEC. GVAV: Aabling van BK 1903. Holland Sport: Chica van Porte Vacchio en Mitic van Ol. Marseille. Limburgia: Haak van VFB Lehr. MVV: Skotarek van Chicago Eagles. NAC: Schrijvers van PSV. FC Utrecht: Pronk van Ajax. Vitesse: Stovers van NOAD. Volendam: Stovers van IFK Göteborg. WV: Heynen van MVV. Elf van de negentien nieuw aangeworven spelers komen uit het buitenland. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. In het vervolg zullen de scheidsrechters in het betaald voetbal van iedere overtreding, die in aanmerking komt voor een waarschuwing, een rapport moeten opmaken. De strafcommissie van de KNVB heeft dit bepaald nadat zy der tien weken ervaring heeft opgedaan met het nieuwe boekingsysteem In de praktijk gaf het feit, dat er van overtredingen die voor bestraffing thuis hoorden in groep A (spelbederf) geen rap port behoefde te worden opgemaakt en voor fouten, die geklassificeerd moesten worden in groep B (gewelddadige hande lingen) wèl, een hoop misverstanden. NEW YORK De Amerikaan Bob Bea mon die in Mexico Olympisch kampioen verspringen werd met een sensationele sprong van 8,90 meter, heeft zijn atletiek- loopbaan beëindigd. Beamon zal nu als professional uitkomen in basketbalwed strijden (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM. Wanneer vrijdagmor gen de eerste zetten worden gedaan in het tweede internationale „Suikertoer nooi" mag zonder bedenken worden vast gesteld, dat dan het belangwekkendste dam-evenement van het op zich toch al boeiende damjaar 1970 is begonnen. Im mers, de bezetting van dit invitatietoer- nooi is zeer sterk. Het strekt de organisatoren van dit tweede Suikertoernooi tot eer de inter nationale dam-elite althans een dozijn daarvan bijeen te hebben kunnen bren gen. Met als nationale paradepaardjes Ton Sijbrands en Harm Wiersma. die een jaar geleden de ereplaats deelden voor onder andere wereldkampioen An- dris Andreiko en de oud-titelhouder ir. Iser Koeperman, die thans opnieuw ge rechtigd is Andreiko in een match met de hoogste titel als inzet te ontmoeten in september 1971 in Moskou. De Russen verschijnen weer met An dreiko, Koeperman en Gantwarg jam mer dat Tsjegolev er niet bij is Hi- sard en Mostovoy vertegenwoordigen Frankrijk, Smith vliegt over vanuit de VS. Baba Sy uit Senegal maakt zijn ren tree in een toernooi in Nederland, Ca- zemeir vertegenwoordigt Zwitserland en dit achttal wordt gecompleteerd door on ze landgenoten Sijbrands, Wiersma, v.d. Sluis en Frank Drost. Vanzelfsprekend is niet iedereen favo riet voor de ereplaats, maar wel kan zon der uitzondering iedere deelnemer het de wereldkampioen of zijn uitdager en de Nederlandse idolen Sijbrands en Wiers ma bijzonder lastig maken. Waarmee te vens geschreven is, dat we de winnaar zoeken onder het kwartet Andreiko. Koe perman, Sijbrands en Wiersma. Niet al leen hun onderlinge resultaten, maar ook mogelijk: vooral de prestaties van outsiders tegen hen zullen de eindrang schikking (sterk) beïnvloeden. Daarbij komt nog een prestigestrijd. In Monaco dit jaar bereikte Sijbrands zijn doel dat was het recht verwer ven om Andreiko in een titelmatch uit te dagen (Koeperman won) niet. Hij zal nu vanzelfsprekend willen tonen minstens de gelijkwaardige van Koeperman te zijn. De even talentrijke Harm Wiersma. enigszins gehandicapt door studie (waar door hij minder vaak in belangrijke wed strijden uitkomt) zal uiteraard zijn pres tatie van een jaar geleden in hetzelfde toernooi willen herhalen. Gantwarg heeft zich ondertussen internationaal al gere habiliteerd van het echec vorig jaar in het Suikertoernooi, maar zal dit ook in Amsterdam willen doen. Terwijl spelers als Sy, Hisard en Mostovoy willen blij ven leunen tegen de werkelijke wereld top. Al met al factoren voldoende om toe te leven naar de interessantste dam- happening van dit aan belangrijke toer nooien toch reeds rijke jaar. (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE De drieënder tigste editie van het Hoogovenschaak toernooi heeft met de komst van de 22-jarige Robert Hübner een extra dimensie gekregen. De Westduitse student in de filologie heeft met zijn revolutionaire greep naar de macht tijdens het kandidatentoernooi van Palma de Mallorca, waar hij achter het Amerikaanse schaakfenomeen Robert Fischer op de tweede plaats eindigde, de internationale schaak wereld verbijsterd. Hoe groot de verrassing eigenlijk is wordt duidelijk getypeerd door het feit dat Hübner door de organisatie van het Hoogoventoernooi aanvankeiyk een plaats was toebedeeld in de meestergroep. Na Palma waar Hübner zich in één klap kwa lificeerde voor de zich volgend jaar toe spitsende stryd tussen de acht sterksten om de wereldtitel, valt dit echter moeiiyk te verkopen. De organisatie van het toer nooi in W\jk aan Zee heeft de vergissing dan ook snel glad gestreken door Hübner in de grootmeestergroep op te laten dra ven ter vervanging van of de Rus Smys- lov, of de Amerikaan Lombardy. die bei den nog niet officieel hebben bevestigd of zÜ van de party zullen zijn. Mochten beide heren onverhoopt toch nog op het strijd toneel verschenen dan zal naar een an dere oplossing worden gestreefd, die er in zal moeten voorzien, dat de revelatie van Palma in ieder geval in de grootmeester- groep van start gaat. Of Hübner echter in staat zal zijn om het huzarenstukje van Palma te prolon geren valt te betwijfelen. Een krachttoer om zich staande te houden in een slagveld waar de sterkste schakers ter wereld strijd leverden voor een plaats bij de eerste zes is een veeleisende zaak. Wat voor slijtage slag het vele weken omvattende pro gramma in Palma in feite is geweest, blijkt duidelijk uit het feit dat het toer nooi duidelijk zijn sporen heeft nagelaten op het evenement in Wijk aan Zee, dat van 11 tot en met 30 januari wordt ge houden. het volgend jaar eerst in een toernooi en vervolgens via een afvalsysteem van twee kampen gaan uitmaken wie in 1972 voor een tweestrijd om het wereldkampioen schap de huidige titelhouder Boris Spas ski mag uitdagen, speelt in Wijk aan Zee alleen Kortsnoj mee. Kortsnoj en Spasski hoefden zich niet in te spannen voor een toernooi, zodat de eerste betrekkelijk fris eerste betrekkelijk fris aan de start ver schijnt. De anderen: Taimanov, Gelier, Fischer, Larsen en Uhlmann zijn absent. Toch zou het bepaald te ver voeren om op grond van bovengenoemde opsomming het komende Hoogoventoernooi van weinig allure te beschouwen. Het tegendeel is waar. Onder de zestien spelers die de grootmeestergroep omvat bevinden zich zeker zeven namen die tot de beste twintig schakers ter wereld behoren, waarbij de deelname van Hübner, „die zoals de Nederlandse internationale groot meester Jan Hein Donner opmerkte, „in Palma voor een unicum heeft gezorgd. Bij mijn weten is het nog nooit voorgekomen dat een speler uit het niets een dergelijke sprong maakte", de zaak alleen maar erg interessant kan maken. Zo ontbreekt bijvoorbeeld de Russische concertpianist Mark Taimanov, de win naar van dit jaar en „één van de acht", die in Palma na een zenuwslopende slot fase toch zijn kans op een wereldkam pioenschap behield door als vijfde te fi nishen. Van diegenen die naast Hübner Een andere betrouwbare graadmeter voor de kracht van een toernooi is de Russische afvaardiging. De Russen ver keren daarbij in de prettige omstandigheid dat zij over een dergelijk brede basis be schikken, dat zij ieder toernooi van geval tot geval kunnen bekijken, waarna wordt besloten om „zekere winnaars" af te vaar digen. Het pleit voor de organisatoren van het Hoogoventoernooi, dat de Russen die over hun delegatie altijd zeer geheimzin nig doen tot de conclusie zijn gekomen dat zij zich niet kunnen permitteren om beginnelingen naar Wijk aan Zee te stu ren. Zo moeten oud-wereldkampioen Smyslov (als hij komt, anders hebben de Russen een andere grootmeester toege zegd) en uiteraard Kortsnoj als de grote favorieten worden gezien met wellicht Hübner als outsider terwijl ook Pe trosjan geen figuur is die met een onder geschikte rol kan worden afgescheept. Naast de Russen schijnt ook Najdorf de moed nog niet te hebben opgegeven. De Argentijn die in de vijftiger jaren met de Amerikaan Samuel Reshevsky (die in Pal ma een zielige figurantenrol kreeg toebe deeld) de sterkste twee schakers van de westelijke wereld vormde, wist zich in Palma in de middenmoot te handhaven. Naast de Nederlanders, Donner- Van de Berg, Kuijpers, Langeweg en Ree, doen ook de oude getrouwen Hort (Tsjechoslo- wakije) en Ivkov (Joegoslavië) mee. Deze laatste namen staan hoog genoteerd op het ILO-systeem van professor dr. Max Euwe, dat volgens een bepaalde bereke ning op grond van prestaties in een rang lijst van de beste twintig schakers ter we reld voorziet. Tegen het ILO-systeem zijn echter (onder meer door de Deen Larsen, die het weigert te erkennen) grote be zwaren opgesomd. Mecking (de Braziliaan die uit een land komt waar praktisch niet wordt ge schaakt), de Zweed Andersson (winnaar van de meestergroep van dit jaar), de Joe- goslaaf Gligoric en de IJslander Olafsson completeren het deelnemersveld in de grootmeestergroep. In de meestergroep valt Hübner af. Zyn plaats zal worden ingenomen door de Amerikaan met de toepasseiyke naam Denker, terwgl de Deen Clausen de Ame rikaan Zuckerman vervangt. In de damesgroep wordt als winnaar de Russin Kushnir getipt. De enige onzeker heid die hier resteert is een nog onbekende dame die uit Mongolië moet komen. Het is duidelijk dat een toernooi met illustere namen financiën vereist. Dat heeft de Hoogovens ook ondervonden, die dit dit jaar 10.000 gulden meer aan prijzen geld beschikbaar heeft gesteld. De eerste prijs in de grootmeestergroep is 4000 gul den, terwijl de startprijzen tot 750 gulden zijn verhoogd. Het totale bedrag dat er in de drie groepen nu aan prijzen valt bin nen te slepen bedraagt zo'n 25.000 gulden, waarbij de niet prijswinnaars in de groot meestergroep 100 gulden, in de meester groep 50 gulden en^ in de damesgroep 25 gulden per punt krijgen. Naast de reis- en eventuele verblijfskosten wordt voorts een daggeld van 22 gulden uitgekeerd aan de deelnemers. toernooi interessant. Wij zorgen ook dat er geen Rus winnaar wordt". Wellicht daarom overwegen de organi satoren van het Hoogoventoernooi om in de toekomst wat meer geld los te peute ren. Bijvoorbeeld als over twee jaar (het 35ste toernooi) weer een mijlpaal wordt be> reikt. Organisator Kuijk: „Wij beweren helemaal niet dat het gebeurt, maar zo'n jubileum is uiteraard wel het proberen waard om iets meer financiële armslag te krijgen". MARC SERNË Kortsnoj, één van de grote favorieten. (Van onze sportredactie) IJMOND. De beenbreuk van Frans van Essen vond al weer maan den geleden plaats. Het ongeval ge beurde op 16 augustus van het vorige jaar in de bekerwedstrijd tegen de Sportclub Drente. Frans van Essen, contractspeler van Telstar, herinnert het zich alsof het gisteren plaatsvond. Zijn kuitbeen schoof weg vanonder zijn knie. Hij moest worden geope reerd. Het kuitbeen werd met behulp van een zilveren pen vastgezet aan het scheenbeen. Op het ogenblik is Frans van Essen (tweeëntwintig jaar oud) bezig aan de weg terug. Terug naar de top, waar op hij zich op 16 augustus bevond. Hij heeft nare maanden achter de rug. De weken met het gips om zijn been. We ken van stilzitten. Maanden van oe fening. Eerst op krukken en daarna de pijnlijke momenten van het opnieuw geheel onafhankelijk te moeten lopen. Frans van Essen heeft die topdie uitzonderlijke prestatie die een betaald speler onderscheidt van een gewone amateurvoetballer, nog niet bereikt. Hij wéét dat hij er nog niet is, maar hij kan niet bepalen op hoeveel per cent van zijn vermogen de voetballer Van Essen op het ogenblik speelt. „Ik bal al weer enkele weken. Te gen Ajax B en DWS B ging het nog niet zo best. Op een training zakte ik daarna door een enkel en moest weer een weekje rust nemen. Zaterdag ech ter tegen Volendam liep het goed. Ik dacht niet meer zoals in de eerste duels aan de oude blessure en ik tackelde als vanouds.Zijn trainer Jan Rab geeft wèl een percentage. „Zaterdag heb ik voor het eerst kun nen merken dat er een kentering in zit. Frans draaide beter en ik geloof dan ook zeker dat hij er binnen enkele we ken weer zal zijn. Op het ogenblik schat ik hem op zestig, vijfenzestig per cent van zijn kunnen En daarmee is de mogelijkheid om Telstar op zeer korte termijn te ver sterken voorlopig van de baan. Te meer nu een poging van Telstar om in Scandinavië aan een spits te komen, gisteren strandde. Rab ontping gister middag het telefoontje dat hij op ver sterking van zijn frontlinie niet moest rekenen. De trainer zal zijn plannen verder moeten baseren op het bestaande ma teriaal. Een selectie, waarvan Frans van Essen zegt: „Wij hebben een spits broodnodig. Een jongen zoals Dick Beek (een voetballer, die Telstar ver kocht aan Go Ahead) die desnoods twee centrale verdedigers weet bezig te houden en die ze ook belet op te komen. Dan kunnen we weer vanuit de verdediging gaan spelen. Dan kan ook de rust op het middenveld weer terugkomen." Juist die rust op het middenveld ont breekt de laatste weken bij Telstar Rab klaagde al over zijn middenveld na de wedstrijd tegen ADO. Mét Van Essen kan hij misschien tot een oplos sing komen. Misschien wel door het experiment André (in de spits), dat werd onderbroken omdat André in de achterhoede te veel werd gemist, voort te zetten. Van Essen zou dan als vrije verdediger kunnen fungeren en Zwaan zou de taak van André (mandekking) moeten overnemen. Cl. a 1 «porto 2 H.A.C C.-Afot 6 «iMtsoJO MC-H SF Frans van Essen voorspelde de gende uitslagen: UtrechtHaarlem FeijenoordAjax Go AheadHolland Sport NEC—NAC MVV—PSV ADOTwente DWSSparta VolendamExcelsior Telstar—AZ '67 WageningenVitesse FC Den BoschBlauw Wit LimburgiaAGOW VolewijckersGooiland vol- TOKIO De Australiër Rod Laver is de eerste speler geworden die in de ge schiedenis van het proftennis in een jaar 200.000 dollar 700.000) heeft verdiend. Laver bereikte dat bedrag dinsdag tij dens het internationale toernooi in Tokio door een overwinning op zijn landgenoot Ken Rosewall. Laver won in drie sets: 5-6 6-3 en 6-5. Hij legde door de overwinning beslag op de tweede prijs (9.000 dollar) van het toernooi. Aardige tegemoetkomingen maar toch niet voldoende om byvoorbeeld een man als Larsen te strikken. De Deen die ook dit jaar zich al niet met de financiën kon verenigen en daardoor weg bleef heeft ondanks het feit dat men hem heeft aangezocht, de voorkeur gegeven aan een lucratieve simultaanseance in Spanje. Over een man als Robert Fischer hoeft in dit verband eigeniyk niet eens gesproken te worden. De mysterieuze Amerikaan die door de Amerikaanse Schaakbond in staat wordt gesteld om regelmatig exorbitante bedragen te toucheren, zou een in veste ring vereisen die waarschyniy'k de hele beschikbare pryzenpot van Wyk aan Zee zou opsouperen. Zowel Larsen als Fischer hanteren he: voor iedere organisator dure maar reële verkoopargument: „Wij zijn onbetwist de beste schakers van de westelijke wereld. Wij maken alleen door onze komst al een BREDA. De 28-jarige Gerben Kars tens is terug onder de hoede van Kees Pellenaars, met wie hij na de affaire rond de ronde van Lombardije 1969 (do- pingzaak) zei nooit meer iets te maken wilde hebben. Gistermiddag tekende Kars tens een contract met „de Pel" voor de nieuwe wielerploeg van de Bredanaar, die nu definitief „Goudsmit-Hoff" gaat heten. Met die handtekening krijgt een destijds door het opheffen van Televizier onder broken verbintenis opnieuw gestalte Karstens reed de laatste jaren voor het Franse merk Peugeot, maar door aller lei omstandigheden bleef het grote suc ces van de ex-Leidenaar (hij woont in Prijsenbeek vlak bij Pellenaars) uit. Dit jaar nog was hij vier maanden uitgescha keld door een ernstige aanval van geel zucht, waarvan Karstens begin oktober geheel genezen is verklaard. Behalve Karstens werd door Pellenaars ook de 22-jarige in België wonende Ne derlandse renner Jos van Beers aange trokken. De onderhandelingen met de Limburger Wim Schepers zijn afgespron gen. Pellenaars heeft thans nog contact met Cees Rentmeester, Ger Harings en Henk Benjamins. De Brabander heeft in tussen ook enkele technische zaken gere geld. Zijn ploeg zal op Lokomotief-fietsen rijden en gekleed gaan in een shirt, waarvan de bovenste helft zwart en de onderste oranje is. HILVERSUM De trio-quote van de Le Pinson-prys bü de koersen in Hilver sum is dinsdagavond uitgekeerd aan een persoon. Deze deelnemer hy wilde zich niet bekendmaken incasseerde 20.356 gulden. Het is het hoogste bedrag dat ooit door de Nederlandse paardesporttototali- sator is uitbetaald. Het oude record da teerde van enkele jaren geleden en bedroeg 18.600 gulden. De Le Pinson-prijs werd gewonnen door Hof met Hollywood. Jan van Dooyeweerd legde beslag op de Liberto-prijs met Donar Scotch en was met Irman Buitenzorg de snelste in de Lincolnprijs. Iris Hanover P (Van Leeuwen) won de Lu Jackprijs en de Leonprijs met Ixiaan.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21