Verdediging in proces tegen Zuidmolukkers boekt succes IDENTITEIT SCHUTTER ONZEKER GEWORDEN Scherper zien onderweg door melk onderweg T.V. HOUDT OOGJE OP VERKEER ■B Premier schrikt van sombere verwachtingen BUITENRECREATIE IN STAD EENZIJDIG Rijdt veilig met melk F. J. DRIESSEN Eerste Kamer wil dat justitie wat sneller werkt Prof. A. A, v. Ruler overleden Geweldmisdrijven nemen niet toe Museumsuppoost te zwaar gestraft Kraak-zwembad nu op zondag open Cardulances in Utrecht gaan in januari rijden Kamerleden willen zes miljoen voor vormingswerk Rapport Toekomst op zicht Oudste verdachte pensionbrand vrijgelaten Ir. A. de Gier op congres Recreatie en Wonen: Volgend kabinet krijgt rapport pornografie Op zondag geen caravanverkoop Nederlander schoot op Duitse douane I I WOENSDAG 16 DECEMBER 1970 2 Onderzoek bij rechtbanken GEEN VERRAAD Minister van Justitie: A mbtenar enger echt: ANONIEM WILT U EEN certinaö HORLOGE? DAN NAAR Juweliers sinds 1776 BARTELJORISSTRAAT 1 - HAARLEM hoek Smedestraat TELEFOON 32 03 00 BINNENSTAD Procureur-generaal: (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Als er iets zeker is geworden gisteren tijdens het proces tegen de vermeende doder van hoofdagent Moolenaar, dan is het wel het evidente feit dat er omtrent de identiteit van de schutter niets zeker is. De officier van Justitie liet vijf van verdachtes medestrijders als getuigen horen. De rechtbank heeft hen minutieus ondervraagd. Geen van hen kon bevestigen of zelfs maar waarschijnlijk maken dat het inderdaad de 34- jarige Zuidmolukker uit Capelle aan den IJssel is geweest die het dodelijke pistoolschot op de Wassenaarse politieman heeft gelost. Bovendien zeggen allen dat er meer schoten achter elkaar vielen omstreeks het moment waar op hoofdagent Moolenaar werd neergeschoten. De belangrijkste aanwijzing tegen de verdachte is tot nog toe afkomstig van hem zelf. HQ erkent, zoals wij gisteren hebben bericht, dat hij van een afstand van on geveer 16 meter op de hoofdagent heeft geschoten op een moment dat hfl hem vaag door het struikgewas zag. Maar op hetzelfde moment klonken meer schoten. En hij heeft de politieman niet zien vallen. Na het schot gelost te hebben, is hij meteen weg gerend. De grootste onzekerheid die het onder zoek ter zitting gisteren opleverde, be trof de vraag welk pistool de verdachte bij zich heeft gedragen ten tijde van de overval. Het zijn de verdedigers geweest die trefzeker de vinger legden op slor digheden in het onderzoek van de po litie en op de mogelijkheid dat de ver dachte toch een ander pistool bij zich heeft gehad dan tot nog toe is verondersteld. De identiteit van de schutter is weer vol komen in de lucht komen te hangen. Dr. A. H. Witte, directeur van het Ge rechtelijk Laboratorium in Den Haag, heeft als getuige deskundige verklaard dat hoofdagent Moolenaar is gedood door een kogel uit een pistool van het kali ber 7,65 mm. Dan komt een flater van de politie aan het licht als blijkt dat van de drie in beslag genomen pistolen van dit kaliber er maar twee onderzocht zijn. Met negatief resultaat. Advocaat mr. Droessen: „Wist u welk kaliber uw wapen had?" Verdachte: „Nee. Maar op het doosje munitie dat ik er bij kreeg, stond negen milimeter." „Hebt u uit dat doosje uw wapen ge laden?" „Ja." „En paste de munitie?" „Ja" „Hebt u er later ook mee geschoten?" „Ja." Belangrijker is het succes dat de ver dediging scoort met het verhoor van een andere deelnemer aan de bezetting, die als getuige aannemelijk maakte dat de verdachte inderdaad geen pistool heeft gehanteerd van het kaliber 7,65, maar van het kaliber 9 mm. In de Indonesische am- basadeurswoning had de verdachte name lijk zijn pistool aan hem getoond. Gis termiddag verklaarde de verhoorde dat hij min of meer deskundig is op het ge bied van vuurwapens. Hij had gezien dat het pistool van de verdachte het grootste was dat de strijdgroep bezat. Op deze zitting bleek dat de identiteit van de inwoner uit Capelle aan de IJssel als mogelijke schuldige aan de dood van de politieman op even merkwaardige als originele wijze aan de justitie bekend is geworden. Tijdens een uniek onderonsje van de verdachten in het Huis van Bewa- DEN HAAG. In april komen de re sultaten beschikbaar van een onderzoek dat het ministerie van Justitie instelt naar vertraging bij het afwikkelen van civiele procedures. Dit onderzoek strekt zich over alle rechtbanken uit. Dit heeft minister Polak gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld. Vrij algemeen was in de Kamer gepleit voor versnelling van zowel de civiele als strafrechtelijke procedures. Dr. E. Bron gersma (P.v.d.A.) noemde het onnodig wreed een verdachte twee weken lang op een uitspraak te laten wachten, te meer daar een vonnis veelal direct na afloop van de rechtbankzitting wordt vastge steld. Waarom kan een Nederlandse recht bank niet, wat een Duitse wèl kan, en wat ook Nederlandse politie- en kantonrech ters wel kunnen, namelijk onmiddellijk vonnis wijzen, vroeg hij. Mr. F. H. Piket (C.H.U.) liet zich in overeenkomstige zin uit en zei onder meer dat geen enkele bedrijfstak bij vol doende vraag naar het produkt in de zo mermaanden zo lang stil ligt als de rechtspraak. Minister Polak meende ech ter niet dat verkorting van de vakanties de afwikkeling van zaken zou kunnen be spoedigen. Nu het echtscheidingsrecht wordt ge wijzigd wilde de minister niet ingaan op een suggestie van mr. J. H. van Wijk (P.S.P.) de rechtbanken te ontlasten door scheidingen tot een even formele zaak als huwelijksvoltrekkingen te maken. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Op 62-jarige leeftijd is gisteren onverwacht overleden prof. dr. A. A. van Ruler, hoogleraar in de theo logie in Utrecht. Na zijn studie in Groningen werd hij in 1933 predikant van de Nederlands Her vormde Kerk in het Friese Kubaard. Ze ven jaar later werd hij hoogleraar aan de rijksuniversiteit Utrecht om daar dogma tiek, christelijke ethiek en kerkrecht te do ceren. Een maand na zijn benoeming als hoogleraar promoveerde hij tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift „De vervulling van de wet". ring was besloten dat hij zelf zou opbiech ten dat hij op de hoofdagent geschoten had. Verscheidenen van zijn kameraden wis ten dit al, omdat hij het hen in de am bassadeurswoning verteld had. Maar tij dens de verhoren door de politie ver- Iemand stelde toen aan de officier voor dat de verdachten met elkaar zouden raadde niemand zijn naam. mogen praten om te trachten de schut ter er toe te bewegen zich bekend te ma ken. „Ik vond dat goed", zei de officier gisteren, „omdat ik van niemand wilde vergen dat hij zou klikken." Op vragen van de verdediging leggen alle verdachten uit dat de overval op de Indonesische ambassadeurswoning heeft plaatsgehad in het kader van hun strijd tegen Indonesië, het land dat hun eilan denrijk geknecht houdt, in weerwil van het door Indonesië èn Nederland gegaran deerde recht op zelfbeschikking. ADVERTENTIE De verdachte van het dodelijk schot: „In die ambassadeurswoning, daar woont onze vijand, op Indonesisch grondgebied" Mr. Droessen: „U dacht dat het Indo nesisch grondgebied is. In werkelijkheid is het niet zo. Maar het gaat er om dat u het dacht." President: „Op het moment dat u over het hek sprong, stond u nog op Neder lands grondgebied." De menigte in de zaal lacht uitbundig. Maar de verdachte lacht niet mee. „Ik wil nog één ding zeg gen" verklaart hij. „Ja", zegt de president. „Ik betreur ten zeerste de dood van de politieagent. Dat wil ik speciaal zeggen aan zijn weduwe DEN HAAG. In tegenstelling tot een vrij algemene opvatting neemt het aantal geweldmisdrijven niet toe, maar vertoont het aantal vermogensdelicten een stij ging. Dat heeft de minister van Justitie, mr. Polak, dinsdagavond in de Eerste Ka mer meegedeeld. In de jaren 1965-1969 is het aantal ge weldmisdrijven enigszins gestegen, voor namelijk door het grotere aantal misdrij ven tegen de openbare orde en het open baar gezag, en vernielingen, maar sinds het begin van dit jaar loopt het achter uit. De index van aggressieve delecten te gen personen is sinds 1963 bijna con stant. Volgens senator dr. E. Brongersma (P.v.d.A.) was de aggressiviteit toegeno men en was de overheid zelf bezig het vertrouwen van de burgers te ondermij nen door zich niet aan te passen aan het tempo waarin de samenleving zich ver nieuwt. De heer S. van Marion (B.P.) meende daarentegen dat juist het niet handhaven van de bestaande wetgeving gezagsondermijnend werkt. Drs. Van der Werff (V.V.D.) was van oordeel dat de justitie het tempo van de maatschappe lijke ontwikkeling redelijk bijhoudt. Minister Polak vond de suggestie van mr. J. H. van Wijk (P.S.P.), principiële delicten door een bijzonder college te laten berechten „griezelig". Kennelijk verwijzend naar de militaire rechtsple ging in Burgos verklaarde hij zich een overtuigd tegenstander van „Sonderge- richte". UTRECHT. Het Ambtenarengerecht in Utrecht heeft de emballeur-suppoost van het Utrechtse Centraal Museum, J. van Ingen, in het gelijk gesteld. De heer Van Ingen waren drie verlofdagen inge houden door de gemeente omdat hij één keer een half uur te laat op zijn werk was gekomen. Tegen deze straf stelde de suppoost beroep in en daarin kreeg hjj het ambtenarengereceht mee met onder meer de volgende overwegingen: de straf is onevenredig in vergelijking met de ge pleegde overtreding, een schriftelijke be risping zou voldoende zijn geweest, en het Ambtenarengerecht heeft met name de slechte personeelsverhoudingen in het museum in de overwegingen betrokken. Er zijn al lange tijd moeilijkheden in de personele sfeer in het Centraal Mu seum. Over deze aangelegenheden is ook in de Utrechtse gemeenteraad al vaak gesproken. Men is daarbij enigszins be rustend tot de conclusie g ekomen dat moet worden gewacht tot de pensionering van de directrice in 1972. Wel wordt ge studeerd op een herstructurering van de taken, die volgens de verantwoordelijke wethouder nog vóór de pensionering van de directrice zal moeten worden gereali seerd. PM 'V* Utrecht is na Eindhoven de tweede stad in Nederland waar het verkeer met televisiecamera's wordt geobser veerd, voorlopig alleen in de binnen stad. Opstoppingen worden in het hoofdbureau van politie onmiddellijk opgemerkt door een waarnemer, die per radio personeel naar de knel punten kan dirigeren. HASSELT. Met zes tegen vijf stem men heeft de gemeenteraad van Hasselt in Overijssel dinsdagavond besloten het plaat selijke zwembad op zondagen enige uren op te stellen. Na een afwijzing van de raad van het vorig jaar is het bad een aantal keren gekraakt. UTRECHT. In de loop van januari gaan in Utrecht twee cardulances, zieken auto's speciaal voor acute hartpatiënten vol apparatuur om de patiënt al in de wa gen te behandelen, rijden. Voorlopig wordt nog een beperkte dienst uitgevoerd, alleen overdag, alleen op verzoek van de huis arts en alleen binnen de Utrechtse ge meentegrenzen. Later zal men volgens een mededeling van de directeur van de Utrechtse GGD dr. P. van Leeuwen vol ledig gaan draaien. De cardulances zijn al bijna een jaar ge leden aangeschaft maar het heeft lang geduurd voordat men het personeel ervoor had aangetrokken en geschoold in het om gaan met de ingewikkelde apparatuur. Ook kostte het veel tijd de apparatuur volko men storingsvrij in de wagens te monte ren. Momenteel wordt geoefend met pseu- dopatiënten. De bemanning van de wagens bestaat uit een chauffeur, een gespeciali seerd verpleger en een specialistisch arts in opleiding. DEN HAAG. Kamerleden van de fracties van PvdA, D'66, PSP en PPR heb ben voorgesteld, op de onderwijsbegro ting 1971 6 miljoen uit te trekken ten behoeve van het vormingswerk voor wer kende jongeren. Het bedrag moet gevonden worden door tal van posten op de begro ting betreffende de exploitatie-uitgaven van universiteiten en hogescholen met be dragen variërende van 80.000 tot 900.000 te verminderen. Het voorstel heeft de vorm van een amendement op de onderwijsbegroting. AMSTERDAM. Minister-President De Jong is geschrokken van de overwe gend sombere toekomstverwachtingen, die bij de Nederlandse bevolking leven en blijken uit de enquête, welke ter ge legenheid van het 25-jarige bestaan van Elseviers Weekblad is gehouden. Het resultaat daarvan is gepublicerd in het dinsdag verschenen rapport „de toe komst op zicht", waarover wij gisteren hebben geschreven. De resultaten van het onderzoek bieden volgens de premier voor het overheidsbeleid belangrijke aan knopingspunten en indicaties. Hij zegt dit in Elseviers weekblad. Voor wat de nogal sombere verwach tingen van de Nederlandse bevolking be treft voor de periode 1970-1980 meent de premier, dat de studie van Elsevier te recht onderscheid maakt tussen de sub jectieve verwachtingen van het publiek en wat op grond van deskundige en ob jectieve prognoses te verwachten is. Gelukkig, zo meent hij, zijn vele ex perts, die in deze enquête eveneens aan het woord komen, aanmerkelijk genuan ceerder en veel minder pessimistisch. Er zijn geen noodlotsverwachtingen en een „zeker optimisme overheerst". De pre mier waarschuwt in dit verband voor een soort defaitisme. Wij moeten, zo meent hij, elkaar in Nederland geen ondergangs stemming gaan aanpraten. Dat gevoel zegt de heer De Jong wel eens te heb ben als hij al die verhalen leest over mi lieuverontreiniging, overbevolking, ver- AMSTERDAM. - Het onderzoek rond de brand in het pension in de Amster damse Amstelstraat, waarbij op 5 de cember negen gastarbeiders om het le ven kwamen, schijnt in een impasse te verkeren. De vriend van de pensionhoud ster, een 42-jarige Amsterdammer, die werd verdacht is dinsdagmiddag wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten ge steld. Ook het verdere verhoor van de 15-ja- rige tweeling die enkele dagen na de brand werd gearresteerd, heeft niets meer opgeleverd. De verdachten blijven ontkennen iets met de brand te maken te hebben. Een 25-jarige barkeeper, die in het café op de eerste étage van het pension werk te en wegens heling werd aangehouden, is inmiddels aan de officier van Justi tie voorgeleid. ROTTERDAM. Zijn wij op de goede weg de recreatieobjecten min of meer elk afzonderlijk te beschouwen ten aanzien van zijn wenselijkheid, inrichting, finan ciering, beheer en bestuur of zou voor een goede prioriteitenbepaling, doelmati ge verdeling etcetera niet voor elk stads gewest een duidelijk samenhangend plan gemaakt moeten worden voor het „groen" met de daarbij behorende plannen voor de aanleg, financiering, beheer en be stuur? Deze vraag heeft het hoofd van de dienst stadsontwikkeling Amsterdam, ir. A. de Gier, woensdagochtend gesteld op het in Rotterdam gehouden congres „Re creatie en Wonen" van de Stichting Re creatie. In het begin van zijn betoog had ir. De Gier uiteengezet, dat de toeneming van het areaal van de openluchtrecreatie in de grote stad als geheel zich niet on gunstig ontwikkelt, maar dat de spreiding nogal eenzijdig is, zodat grote groepen van de bevolking niet aan hun trekken komen. Verder was hij van oordeel, dat in de oude stadswijken het tegenoverge stelde zou moeten gebeuren van wat in nieuwe stadswijken geschiedt: geen open ruimte in beslagnemen voor bebouwing, maar open ruimte scheppen ten koste van bebouwing. Verder brak hij een lans voor het aanleggen van parken van oude stads wijken, daar deze doelmatiger en stede- lijker zijn van versnippering in de vorm van groen bij de woning. De parken bie den mogelijkheden voor gevarieerd ge bruik, maar het is een kostbare voorzie ning in de oude stad. Volgens de heer C. Verwoord van de Technische Hogeschool in Delft en lid van de Rotterdamse „projectgroep Oude Noor den hebben onze nieuwe steden en wij ken allen dit gemeen, dat het getuigenis sen van sociale desintegratie zijn. Ano nieme wijken, waarvan de bevolking als het ware terugvalt op een prehistorisch stadium van zwak ontwikkeld sociaal le ven, zonder intieme relaties tot de soort genoot buiten de leden van het gezin. Anonieme woningen, die geen ruimte la te voor het zich ontplooien van kinderen en volwassenen, met alle kas op neuro sen, waarbij de oorzaak gezocht wordt in de individuele problemen. Ongetwijfeld zullen de wijken voldoen aan het aantal vierkante meters groen, dat formeel ver eist is. De oude gedeelten van de stad, die aan sanering toe zijn, dienen in de ogen van de machthebbers zo snel mogelijk te worden opgeruimd en de bevolking dient geïsoleerd te worden in de nieuwe wijken waar geen stedelijk leven meer mogelijk is. Vervolgens maken de kapitaalkrach tige groepen zich meester van de grond. De ontwerper en de planoloog is naar zijn mening volkomen machteloos. Wil hij bouwen dan dient hij zich aan te pas sen aan de eisen van de grond en kapi taalbezitters. Zo vervreemdt hij van zijn ADVERTENTIE eventueel idealistische ideeën, aldus de de heer Verwoord. Volgens minister Schut van Volkshuis vesting is er aanleiding tot enig optimis me over de toekomst van de binnenstad als recreatiemogelijkheid. Niet al te ge makkelijk mag worden aangenomen, dat onze binnensteden vanzelf hun veelzij digheid wel zullen handhaven. Gelukkig zijn in ons land en de publieke opinie en het beleid van de gemeentelijke overhe den veel meer georiënteerd op het behoud van de binnenstad dan bijvoorbeeld in diverse Amerikaanse steden. In de plan nen voor een verdere ontwikkeling en vernieuwing van de binnensteden weer spiegelt zich dit, aldus minister Schut, die er verder op wees, dat juist in de laatste jaren de zorg voor de kwaliteit van wo ning en woonmilieu ook bij de rijksover heid weer ruimere aandacht heeft gekre gen. De Rotterdamse arts S. W. J. Lamberts merkte op dat, als wij genoegen blijven nemen met het geringe percentage van de steeds toenemende welvaart, dat aan ons welzijn wordt besteed, wanneer wij niet bereid zijn om 180 graden van koers te veranderen en ons egoïsme te laten varen, dan zal de huidige toestand nog verder verslechteren en zal de geestelijke ge zondheidstoestand van onze bevolking nog verder in het drijfzand geraken. vreemding, verzwakking van het normbe sef, toenemende agressie, gebruik van verdovende middelen etcetera. Uit de enquête is gebleken, dat er in ons volk een toenemende bereidheid be staat om agressie en geweld te gebruiken zowel in de gedragingen van alle dag als bij het zoeken naar oplossingen voor maatschappelijke problemen en conflic ten. Premier De Jong koestert de ver wachting, dat toenemende agressie en geweld geen kenmerk van de komende tien jaar zullen zijn. „Langs legale weg zullen oplossingen bereikt moeten wor den", zegt hij, „Omdat die langs de weg van geweld en agressie eerder veraf zul len raken dan dichterbij zullen komen. DEN HAAG. De commissie-Peten die een eventuele herziening van de straf bepalingen op pornografie bestudeert, zal pas over enkele maanden met haar werk gereed zijn. „De vruchten van haar beleid zullen niet in de schoot van dit kabinet worden geworpen, een opmer king die niet als pornografie is bedoeld" zei minister Polak van Justitie in de Eerste Kamer. Dr. E. Brongersma (P.v.d.A.) had sterk aangedrongen op het vrijgeven van pornografie. De richtlijnen van de com- missie-Overbeek noemde hij verkeerd, on billijk, onrechtskundig en onpraktisch, en een vrij plotselinge poging om de ont wikkeling terug te dringen. Mr. J. H. van Wijk (P.S.P.) meende dat het vrij laten van pornografie zal leiden tot ver minderde belangstelling. Anderzijds be toogden de heren Piket (C.H.U.), Van Marion (B.P.) en Niers (K.V.P.) hun in stemming met het huidige pomografie- beleid. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De procureur-generaal bij de Hoge Raad meent dat caravan- bedrijven, die in de open lucht caravans tonen, onder de Winkelsluitingswet vallen en dus op zondag geen verkoopactivitei ten mogen ontplooien. In een zaak tegen Campo Caravan in Barendrecht conclu deerde de procurenr-generaal dan ook tot verwerping van het cassatieberoep. Deze caravanhandel had op zondag 22 februari op een voor ieder toegankelijk terrein caravans te koop aangeboden. De economische politierechter in Den Haag kwam tot vrijspraak. Maar in beroep ver oordeelde het Haagse hof de handelaar tot een boete van 250. Voor de Hoge Raad was aangevoerd dat er slechts sprake was van het ten toonstellen van caravans. De procureur- generaal wees echter op showrooms, die ook vergunning nodig hebben om geopend te zijn op zondag. Naar zijn mening i» was in dit geval ook sprake van te koop aanbieden. De Hoge Raad wijst op 26 januari ar rest. DÜSSELDORF. Aan de Duits-Neder landse grens by Ubach-Palenberg heeft dinsdag een inzittende van een Nederland se personenauto een vuurgevecht met Westduitse politie- en douanefunctiona rissen geleverd. De man wist ongedeerd op Nederlands gebied te komen door het riviertje de Worm te doorwaden. De twee andere inzittenden van de auto zyn aan gehouden. In de wagen bevond zich geen smokkelwaar. Een Duitse douanepatrouille had da auto aangehouden, die via een niet-officiële grensovergang op Westduits gebied was ge komen. Een van de drie inzittenden nam de vlucht. Toen Westduitse beambten hem achtervolgden, schoot de vluchteling op hem zonder zijn achtervolgers echter te treffen. De twee aangehouden mannen zijn inwoners van Geleen. E

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2